c Prestige Reagan versterkt ECONOMISCHE ZAKEN. Blufspelletje om Libanon is in volle gang Europees protectionisme afgewezen Kohl wil dialoog met het Oostblok Abortuswet door Spaans parlement Congres akkoord met MX Irak bereid burgerdoelen in Iran niet te beschieten MERCEDES-BENZ STER-OCCASIONS. DONDERDAG 26 MEI 1983 Buitenland Verkiezingen Europarlement Nederland stemt op 14 juni 1984 BRUSSEL (GPD) - Na maan- denlang heen-en-weer-ge- schuif heeft de Europese mi nisterraad gisteren in Brussel de data voor de Europese ver kiezingen in 1984 definitief vastgesteld. Ze vallen in de periode van donderdag 14 tot en met zondag 17 juni. In Ne derland wordt dat 14 juni, in andere landen die gewend zijn op zondag te stemmen 17 juni. De bedoeling is dat Ne derland de uitslag van de stemming tot maandag ge heim houdt, om andere lan den niet te beinvloeden. BRUSSEL - Nederland voelt er niets voor om de Europese Ge meenschap meer mogelijkheden te geven om zich tegen oneerlij ke concurrentie van buiten te be schermen. De Nederlandse staatssecretaris van economi sche zaken Bolkestein heeft zich gisteren in Brussel „vierkant te gen" verklaard, uit vrees dat zul ke mogelijkheden het protectio nisme alleen maar zouden aan wakkeren. Nederland wordt in dit standpunt gesteund door West-Duitsland en Denemarken. Frankrijk, Griekenland en Italiè willen juist wèl ruimere reactie mogelijkheden voor de Europese Gemeenschap. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, had een nieuwe besluitvormingsprocedure voor gesteld, waardoor sneller actie genomen kan worden tegen on- door Ferry Mingelen eerlijke handelspraktijken. Voorstellen van de Commissie om landen buiten de Gemeen schap te straffen wegens oneer lijke concurrentie zouden voor taan slechts met tweederde meerderheid van de Europese lidstaten kunnen worden tegen gehouden. Met steun van de drie protectionistisch gezinde lidsta ten zou de Commissie op deze manier elk voorstel erdoor kun nen krijgen. Bolkestein voelt er niets voor om zoveel macht in handen van de Commissie te leggen. „Ik vrees dat deze voorstellen voor de Commissie het protectionisme gemakkelijker zullen maken. De ministerraad behoort het beleid te bepalen, niet de Commissie". Bolkestein gaf toe dat Europa vaak te traag reageert op oneerlijke handelspraktijken, maar dat komt volgens hem omdat de mi nisterraad alleen bij unanimiteit en niet, zoals ook mogelijk is, by meerderheid van stemmen over maatregelen besluit. Het vergt vaak extra tijd om alle landen tot eensgezindheid te brengen. Bol kestein benadrukte: „We hebben geen nieuwe instrumenten no dig, we moeten de middelen die we hebben gewoon beter gebrui ken". De staatssecretaris wees er ook op dat de Commissie-voorstellen juist in de huidige moeilijke tij den „een verkeerd signaal" naar buiten zouden geven en de han delspolitieke tegenstellingen met de Verenigde Staten en Ja pan alleen maar kunnen ver scherpen. WASHINGTON - Ook de Amerikaanse Senaat heeft, een dag na het Huis van Afgevaardigden, de plannen voor de verdere ontwikkeling van de nieuwe MX-raket goedge keurd. Aan de vooravond van de economische topconfe rentie in Williamsburg betekent dit een belangrijke ver sterking van Reagans prestige. Veel liberale Democraten die nu vóór hebben gestemd, beklemto nen echter, dat een finale beslis- LIMA - Stakende politiemannen op het hoofdbureau van politie in de Peruviaanse hoofdstad Lima schreeuwen hun eisen naar een toekijkende menigte Callao De politie staakt om meer loon te krijgen Bo vendien klaagt zij over het feit dat zij zo lang tegen opstandelingen heeft moeten vechten De afgelopen ja drie dagen de ren zijn minstens vijftig politie abenten omgekomen i de provincie bij de bestrijding van het verzet (Foto AP) sing over de produktie van 100 raketten nog afhankelijk is van de ijver en politieke bereidheid waarmee Reagan een ontwape ningsakkoord met de Russen na streeft, en van de voortgang die wordt gemaakt met de ontwikke- door Henk Kolb ling van een nieuwe, kleinere in tercontinentale raket. Van het totale bedrag is 65 miljoen dollar bestemd voor de financie ring van proefvluchten en 560 miljoen voor verdere studie van de opstelling in silo's van de ver ouderde 'Minuteman'. De solide meerderheid in het Congres ten spijt (die Reagan heeft moeten 'kopen' met schriftelijke belof ten omtrent zijn plannen voor wapenvermindering en de bouw van een kleine raket, met één kernkop, in plaats van de tien op de MX) zijn zowel in het Huis als in de Senaat grote bezwaren te gen de verdere produktie van de nieuwe intercontinentale raket blijven bestaan. "Fout" De Democratische kandidaat voor het presidentschap John Glenn vindt de goedkeuring van de MX 'een ernstige fout' omdat het tijd is de Amerikaanse defensie langs produktiever weg te verzekeren. Met onder anderen Edward Ken nedy meent hij dat de MX een destabiliserend wapen is en even kwetsbaar als de 'Minuteman'. De MX is niet alleen kwetsbaar, maar ook zo nauwkeurig te rich ten tegen de Russische raketten, dat beide supermachten in tijd van crisis uit vrees voor eikaars wapens tot een eerste aanval zou den kunnen besluiten. En veel leden van het Huis van Afgevaar digden zullen hun kiezers moe ten uitleggen, waarom zij de ene dag stemmen voor een resolutie die bevriezing van de kernwape narsenalen beoogt, en de volgen de voor een resolutie om een nieuw wapen nog snel aan dat ar senaal toe te voegen. Het is nu ook duidelijk waarom de Amerikanen niet formeel heb ben geprotesteerd tegen de Rus sische proeven met interconti nentale raketten, hoewel die in strijd leken met de bepalingen van het wel nageleefde maar niet geratificeerde SALT 2-verdrag. De ontwikkeling van de MX én een nieuwe kleine raket lijkt evenmin volgens die bepalingen toelaatbaar." Niet zonder reden riep een lid van het Huis van Afgevaardigden dat tegen de MX had gestemd, waar schuwend uit: „Dit is het mo ment waarop de geest uit de fles wordt gelaten". BAGDAD (Reuter/UPI) - Irak heeft Iran gisteren aangebo den een verdrag te tekenen dat, onder supervisie van de Verenigde Naties, een eind moet maken aan het beschie ten van dorpen en steden aan beide zijden om zo te voorko men dat nog meer burgers slachtoffer worden van de Golfoorlog. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz stelde in een verklaring, die door het officiële persbu reau van Irak werd verspreid, dat zijn land bereid is een "speciaal vredesakkoord" met Iran te tekenen om de burgers te beschermen. Irak stemt ermee in dat VN-waar- nemers aan beide zijden van de grens naleving van het ak koord controleren. Het inter nationale comité van het Ro de Kruis heeft zowel Iran als Irak ervan beschuldigd aan vallen uit te voeren op woon gebieden. De sigaar Een sigaar die ooit het eigen dom is geweest van Sir Winston Churchill is gisteren op een veiling verkocht voor 1.250 gulden. De koper is een particulier. De sigaar, die in een lederen foedraal zit, had Churchill aanvankelijk bestemd voor een liefdadigheidsactie van de Britse koninklijke lucht macht om geld in te zamelen. Naaktlopen Een naakte man die 's nachts op de snelweg tussen Saar- brücken en Trier liep, heeft een verkeersongeluk veroor zaakt. Volgens de politie in Saarbrücken probeerde een 40-jarige vrachtrijder de wan delaar in adamskostuum te ontwijken. Daarbij slipte zijn oplegger en kapseisde. Eresaluut De bemanning van een par- trouilleboot van de Australi sche marine die in het water voor de rede van Darwin op een eresaluut van 15 kanon schoten oefende, is nooit ver der gekomen dan het eerste schot - maar dat was dan ook raak. Het sloeg een gat van 40mm in de boeg van alu- Niemand op de- 'Buccaneer' van harer majesteits Australi sche marine liep letsel op, maar rood aangelopen was ie dereen. Toeristen In de komende jaren zal op 35 km ten noorden van Peking een stad voor toeristen wor den gebouwd. Dit centrum dat hotels en inkoopcentra zal bevatten, zal plaats bie den aan ongeveer 4000 gas ten. Met de bouw van het centrum, dat op 20 km van de Chinese muur komt, willen de Chine se autoriteiten voorkomen dat de binnenstad van Pe king 'overstroomd' wordt met buitenlandse bezoekers. ADVERTENTIE KEULEN (DPA) - De Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, zal met de Sowjet-Unie en de overige landen van het Oostelijke blok een "poli tiek van de dialoog, van evenwicht en samenwerking" nastreven. Dat zou echter niet ten koste van de vriendschap met de Verenigde Staten en de solidariteit van het westelijke bondgenootschap gaan. Kohl zei dit op het congres van zijn partij, de Christen-Democratische Unie, CDU, in Keulen. Tijdens zijn bezoek aan Moskou begin juli zou hij alles doen om bij te dragen tot een resultaat van de besprekingen die in Genève tussen de VS en de Sowjet-Unie over wapenbeheersing wor den gevoerd. Hij noemde de grote vriendschap met de VS en het Atlantische bondge nootschap de "eerste prioriteit" van zijn buitenlandse beleid. Hij kon digde een realistische ontspanningspolitiek aan die echter niets ge meenschappelijks had met de "illusionaire oost-Politik" van de opposi tionele sociaal-democratische partij, de SPD. Kohl is gisteren op het congres van zijn partij met overweldigende meer derheid als voorzitter herkozen. Hij kreeg daarvoor de stemmen van 631 afgevaardigden. Er waren zeventien tegenstemmers, terwijl dertien afgevaardigden zich van stemming onthielden. Ook het grootste deel van het partijbestuur werd voor een nieuwe termijn van twee jaar herkozen. Als nieuwe vice-voorzitters kwamen de burge meester van West-Berlijn, Richard van Weizsacker en de leider van de CDU-oppositie in de door de SPD geregeerde deelstaat Noordrijn- Westfalen, Bernhard Worms, in het presidium. 1 Wie economische zaken een hoofdrol laat spelen bij de aanschaf van een occasion, komt tot de volgende conclusies: een volledige exploitatiekosten vergelijking valt steevast uit in het voordeel van een Mercedes-Benz Ster-occasion bij alle kostprijscalculaties blijkt een Mercedes-Benz Ster-occasion zeer "voordelig" t.o.v. aanmerkelijk goedkopere wagens. Voor de prijs van een middenklasser rijdt u een topklassen Alleen bij de officiële Mercedes-Benz dealer. aler. MADRID - Het Spaanse parlement heeft gisteren het omstreden wetsontwerp goedgekeurd waar bij abortus in een beperkt aantal gevallen niet langer strafbaar wordt gesteld. Wanneer een in greep wordt toegepast omdat het leven of de gezondheid van de moeder gevaar loopt, de foetus ernstige lichamelijke of geestelij ke afwijkingen vertoont, of in dien de zwangerschap het gevolg is van verkrachting, zullen de arts noch de vrouw strafrechte lijk vervolgd worden. door Gerrit-Jan Hoek Drie moties tegen het wetsontwerp (ingediend door communisten, centristen en de conservatieve Volksalliantie) werden afgewe zen. De communisten verdedig den hun motie vanwege de be perkte rijkwijdte van het wets voorstel. De overgrote meerderheid van de abortusgevallen (uitgevoerd op sociale, economiche of psycholo gische indicatie en veelal het ge volg van onbekendheid met anti conceptiva of weigering van de arts deze voor te schrijven) blijft volgens de communisten straf baar, waarmee het schrijnende sociale probleem blijft bestaan. De woordvoerder van de conserva tieve fractie, Fraga Iribarne, deed een frontale aanval op het abortusvoorstel, in termen die meermalen op een stampvoe tend protest in het parlement onthaald werden. Zo noemde Fraga de abortus „net zo'n ernsti ge ramp als de pyramides van af gehakte hoofden van de Mongo len of als het gooien van de kern bom op Hiroshima". Naar het oordeel van Fraga Irabarne is het wetsvoorstel strijdig met de Spaanse grondwet. Vandaar dat de conservatieve leider aankon digde beroep bij het Grondwet telijk Tribunaal te zullen aante kenen om het abortusvoorstel ongrondwettig te laten verkla- Rechtse pressiegroepen zijn de laatste dagen voorafgaand aan het debat uiterst actief geweest om aanvaarding van het wets voorstel te voorkomen. Zo werd de voormalige Nobelprijswinna res voor de vrede, Zuster Teresa van Calcutta, speciaal naar Ma drid uitgenodigd om haar bijdra ge te leveren in de anti-abortus- campagne. Dinsdag, toen het abortusdebat op het laatste mo ment werd verdaagd, kwam het tot incidenten voor het parle mentsgebouw in Madrid. Bij har de charges van de politie tegen een honderdtal vrouwen, die vreedzaam tegen de beperkte abortustekst protesteerden, vie len enkele lichtgewonden. Syrië wilde in '49 vrede met Israël sluiten JERUZALEM (AP) - Israël heeft in 1949 een Syrisch voorstel om directe vredesonderhandelingen te voeren afgewezen, zo blijkt uit documenten die door het staats archief zijn vrijgegeven. Het Sy rische voorstel behelsde ook het aanbod om 300.000 Palestijnse vluchtelingen blijvend in Syrië te huisvesten. Israël wees het aanbod van de hand omdat het weinig vertrou wen had in de stabiliteit van het Syrische bewind en omdat Israël grondgebied wilde terughebben dat door Syrische troepen was veroverd in de Israëlisch-Arabi- sche oorlog van 1948, aldus de ar chivarissen op een persconferen tie. De Syrische poging om gisteren Israëlische verkenningsvlieg tuigen boven Libanon neer te schieten is het eerste incident in het Libanese luchtruim sinds augustus vorig jaar. Het is geen toeval, dat de spanning toeneemt. In Israëlische mili taire kring gelooft men dat Sy rië in het spel om Libanon de spanning wil opvoeren en zelfs de oorlog niet schuwt. Het Syrische zelfvertrouwen heeft een steuntje in de rug ge kregen door de grootscheepse Russische steun. De Sowjet- Unie heeft alle Syrische oor logsverliezen van het vorig jaar meer dan gecompenseerd. Bo vendien beschikt Syrië nu over SAM-5 lange-afstands lucht doelraketten en enige duizen den Russische militaire advi seurs. Dat militaire steuntje in de rug maakt het Syrië moge lijk politiek een vuist te ma ken, te meer nu Israël politiek in Libanon is vastgelopen en het land duidelijke tekenen van oorlogsmoeheid toont. Sy rië spreekt dan ook zijn veto te gen het Libanees-Israëlische akkoord uit in de wetenschap dat het Israël is dat zich een nieuwe oorlog niet kan veroor loven. De Sowjet-Unie heeft velen ver baasd door de passieve rol die het vorig jaar speelde toen de PLO uit Beiroet verdreven werd en het Syrische leger ern stige verliezen werd toege bracht. Om dat gebrek aan daadwerkelijke steun te com penseren, stelt Andropov zich door Jaap van Wesel onder politiek veel gunstiger omstandigheden krachtiger op en steunt het Syrische veto te gen het Libanees-Israëlisch- Amerikaanse akkoord. Triomf Oud-premier Rabin trekt dan ook de conclusie dat het netto resultaat van de Libanese oor log een Russische triomf is: het vredesproces onder exclusieve Amerikaanse leiding in het Midden-Oosten is ten einde, en voor de volgende stappen is Russische steun en instem ming nodig. De Sowjet-Uniè heeft via de Sy rische rol in Libanon een veto recht gekregen over het vre desproces, hetgeen volgens ve len aansluit bij de traditionele Russische Midden-Oostenpoli- tiek, die erop uit is de Arabi sche landen aan Moskou te binden door het conflict met Israël op een laag pitje te laten sudderen. Volgens dr. Galia Golan, een van de belangrijkste 'sowjetologen' aan de Hebreeuwse universi teit in Jeruzalem, is dat uit gangspunt onjuist. Zij gelooft dat de Sowjet-Unie wel dege lijk een regeling in het Midden- Oosten voorstaat, als het daar maar bij betrokken wordt Vandaar het zogenaamde plan- Brezjnjev, dat voorziet in een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten met deelneming van alle partij en, inclusief Israël, de PLO, Amerika en Rusland. Volgens dr. Golan is het Midden- Oosten veel minder een hoek steen in de Russische politiek dan vaak gedacht wordt. Het centrum van de Russische-be- langstelling is verschoven van het Middellandse-Zeegebied naar de Indische Oceaan en de Perzische Golf. Dat is het ge volg van de Russisch-Ameri- kaanse wapenwedloop ter zee. In 1963 introduceerde Amerika in de Middellandse Zee de Po- laris-raket. Die is later gevolgd door de Poseidon en nu door de Trident. Dit soort lange-af- standsprojectielen kan steeds verder van steeds dieper gele gen onderzeeërs worden afge schoten, hetgeen tot gevolg heeft dat de vloten van Ameri ka en Rusland zich steeds dieper in de zeeën terugtrek ken. De onderzee-machtsstrijd speelt zich allang niet meer in de Middellandse Zee af, maar in de Indische Oceaan en de aangenzende Perzische Golf. Die verplaatsing van het cen trum weg van het Midden-Oos ten, die in de jaren '70 zijn be slag heeft gekregen, heeft nog een aantal redenen. Bij de strijd om de hegemonie ter zee behoort de strijd om vlootba- ses en faciliteiten. In het begin van de jaren '60 wist de Sowjet- Unie zich in Syrië en Egypte havenfaciliteiten te verschaf fen. Maar de politieke relaties met de Arabische landen zijn altijd problematisch geweest. Geen risico Met het afnemen van het strate gisch belang van het Middel landse-Zeegebied zijn de Rus sen steeds minder bereid in het Midden-Oosten een oorlog te riskeren, met het gevaar van een directe Amerikaans-Russi sche confrontatie als het om de verdediging van Israël gaat. De Sowjet-Unie is dus wel bereid Arabische landen en de PLO te bewapenen en politiek te steu nen, maar wil de consequen ties van die politiek niet aan vaarden: op het moment dat de Arabieren tegen Israël ten oor log willen trekken, zegt Rus land „ho". Het beste voorbeeld is de Jom Kippoer-oorlog van 1976, die de Sowjet-Unie allerminst wel-' kom was. Een jaar eerder wa ren de Russen trouwens al Egypte uitgegooid - een symp toom van de moeizame Rus- sisch-Arabische verhoudin gen. Er speelt nog een factor mee in de Russische politiek. Sinds de jaren '60 wil de SoAyjet-Unie liefst contante betaling voor zijn wapenleveranties. De bui tenlandse handel gaat dan ook een rol spelen in de Russische politiek. Rijke olielanden als Irak zijn dan veel aantrekkelij ker handelspartners dan ar moedzaaiers als Egypte en Sy rië. Zo daalde in de jaren '70 deels als gevolg van strategische, deels als gevolg van praktische over wegingen de Russische be langstelling voor het Midden- Oosten. Met het voortschrijden van de Amerikaanse invloed en het afvallen van Egypte, bleven Syrië en de PLO als be langrijkste Russische bondge noten over. Met beide bestaan echter voortdurend menings verschillen. Aan de PLO heeft Moskou steeds het advies ge geven het bestaansrecht van Israël te erkennen, en ook Sy rië is allesbehalve een gemak kelijke klant. Het relatief afnemende strategi sche belang van dit deel van het Midden-Oosten betekent natuurlijk niet dat de Sowjet- Unie zich helemaal afzijdig houdt. In de wedijver met Anierika wil Moskou ook een vinger in de pap houden als er in het Midden-Oosten zaken worden gedaan - als de prijs tenminste te betalen is. En om dat het Midden-Oosten de Rus sen strategisch geen oorlog waard is, wil de Sowjet-Unie best een regeling waarbij bet partij is. Vandaar het Russsische enthou siasme in 1973 bij de vredes conferentie van Genève, die vervolgens door de diplomatie van Kissinger de grond in werd geboord. Vanaf die tijd heerst de Pax Americana, om dat zowel Syrië als Egypte had den geleerd dat zij by Amerika moeten zijn als er zaken ge daan moeten worden. Amerika is het enige land dat Israël tot concessies kan bewegen. De impasse na de Libanese oor log geeft Moskou de mogelijk heid weer mee te spelen, in de hoop dat het benadrukken van de oorlogsoptie Amerika ertoe zal brengen de Russen bij een akkoord te betrekken. Heeft Rabin dus toch gelijk? Dr. Ga lia Golan gelooft van niet. Er wordt in Libanon een gevaar lijk spelletje blufpoker ge speeld, waarbij de Amerikanen denken dat ze de beste kaarten hebben. In de Russische strategie zit een zwak punt. Moskou heeft de sleutel tot een oorlog die het niet wil als puntje bij paaltje komt. Bovendien lopen de Russische en Syrische belan gen niet parallel. Syrië zal za ken doen over Libanon met Amerika, los van de Russische belangen. En daarom gelooft dr. Galia Golan dat Shultz het zich kan veroorloven zijn poot stijf te houden, ervan uitgaan de dat Moskou een stapje terug zal doen als het te link wordt, terwijl er tegelijkertijd met Sy rië onderhandeld kan worden over een Syrisch-Libanees- Amerikaans akoord. Het blufspel om Libanon is in volle gang. Oorlog is zeker niet uitgesloten, want scenario's kunnen altijd mislopen. Bij de politiek langs de afgrond van oorlog horen het soort luchtin- cidenten en beschietingen zo als die gisteren plaatshadden. Maar het schijnt dat Amerika nog steeds de beste kaarten heeft.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9