c Kabinet snoeit in uitkeringen Brokx: huurstijging beperkt HET BESTE BEGIN VAN'N WAARDEVOLLE HOBBY LIGT NU OP 'T POSTKANTOOR. CDA: ook voor Jehovah's vervangende dienstplicht Bemesting geeft milieuproblemen n >- Minister Deetman positief NGL wijst werkplan onderwijsbonden af Verlaging tot 70 procent "WW-premie moet omhoog' Ambtenaren kraken toewijzingsbeleid woningen Slangen opgeruimd Helicopter neergestort DONDERDAG 26 MEI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD)- Jehovah's Ge tuigen moeten net als andere dienstweigeraars vervangende dienstplicht gaan vervullen. De huidige praktijk., waarbij de Je hovah's de vervangende dienst plicht kunnen ontlopen, bete kent dat zij worden bevoordeeld boven andere dienstweigeraars. Dit is een van de conclusies van het rapport 'Gewetensbezwaren vragen de aandacht', opgesteld door het wetenschappelijke bu reau van het CDA. De uitzonde ringspositie van de Jehovah's wordt door totaalweigeraars en hun sympathisanten beschouwd als „uiterst onrechtvaardig en discriminerend" aldus het rap port. Daarbij komt volgens het rapport dat „door de huidige gang van zaken van overheidswege een premie wordt verbonden aan het zijn van Jehovah-getuige". „Het is volstrekt onjuist wanneer de overheid de aansluiting bij een bepaalde godsdienstige richting. welke dat ook is, bevordert", al dus het rapport. Volgens de CDA-wetenschappers behoren gewetensbezwaren in principe te worden erkend. Al leen als die bezwaren ten koste zouden gaan van bijvoorbeeld vrede en gerechtigheid dient er kenning achterwege te blijven. Gewetensbezwaren zijn strikt persoonlijk en kunnen niet voor een groep gelden, stelt het rap port. Bij de erkenning van gewetensbe zwaren moet een duidelijke grens worden getrokken, aldus het rapport. De gewetensbe zwaarden moeten de gelegen heid krijgen dienst te weigeren. Aan de andere kant moet het le ger kunnen blijven functioneren. „Zouden de gewetensbezwaar den dat onmogelijk maken, dan bevinden zij zich op het gebied van het oppositievoeren of zelfs dat van burgerlijke ongehoor zaamheid", concludeert het rap port. De procedure rond de erkenning van gewetensbezwaren militaire dienst moet volgens de CDA-on- derzoekers van het ministerie van defensie worden overge bracht naar bijvoorbeeld justitie. Daardoor komen de personen die een beroep doen op de Wet Gewetensbezwaarden voor de burgerrechter en niet langer voor de krijgsraad. Er moet zoveel mogelijk worden voorkomen dat gewetensbezwaarden in de cel terechtkomen. Ook beroepsmilitairen moeten vol gens de CDA-wetenschappers de mogelijkheid krijgen bepaalde taken te weigeren. Vooral tegen taken in verband met kernbewa pening worden nog wel eens be zwaren aangetekend. Oud-minis ter van defensie De Geus (CDA) heeft tijdens zijn ambtsperiode in een brief laten weten deze be zwaren niet te kunnen erkenn- nen omdat militairen op alle plaatsen inzetbaar moeten zijn. Er mogen geen twee soorten mi litairen ontstaan, aldus De Geus. In het rapport wijzen de onderzoe kers erop, dat nu al militairen be staan die niet alle taken aankun nen, zoals de geneeskundige troepen. De stelling dat gewe tensbezwaren onlogisch zijn, omdat alle taken direct of indi rect verband houden met kern bewapening, is niet houdbaar. Het is niet beslissend wat ande ren denken, maar alleen of het gaat om gewetensbezwaren van betrokken militairen, aldus het rapport. DORDRECHT/DEN HAAG (GPD/ ANP) --Het Nederlands Genoot schap van Leraren (19.000 leden) heeft zich gedistantieerd van het werkgelegenheidsplan dat de drie grote onderwijsbonden ABOP, KOV en PCO gisteren hebben gepresenteerd. Het NGL zegt niet te zijn gekend in dit plan, dat voorziet in een werktijdverkorting van tien pro cent met evenredig inleveren van salaris. Dit voorlopige plan moet mogelijk maken dat het aantal arbeidsplaatsen in het on derwijs ten opzichte van het hui dige beleid met 30.0Q0 verhoogd wordt. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet wil al per 1 januari 1984 beginnen met een ingrijpende herziening van de sociale zekerheid. Dit betekent dat de uitkeringen voor "nieuwe" werklozen (ww en wwv) en arbeidsongeschikten (wao) al meteen worden verlaagd naar 70 procent van het laatstverdiende loon. Nu geldt voor ww en wao een percentage van 80 en voor de wwv 75. DEN HAAG (ANP) - De ww-pre- mie zal in elk geval omhoog moe ten. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid) zei dat gisteren tijdens een toelichting op de herziening van het stelsel van sociale zekerheid, waarover advies is gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad en de Emancipatieraad. De premie moet omhoog om de uitkeringen te kunnen betalen, die variëren van een half jaar voor 23-jarigen tot vijf jaar voor 60-jarige werklozen. Op dit moment worden uit de ww- premie alleen ww-uitkeringen (80 procent van het loon) betaald, die een half jaar duren. De daar opvolgende wwv (75 procent van het loon gedurende twee jaar) wordt betaald uit algemene mid delen. De Graaf zei niet te kun- Overgangsregeling npn 7PCPPn hr»OV*»e»l Ho urarblAnc to to to Voor mensen die al werkloos of ar- Dit blijkt uit een adviesaanvraag van het .kabinet aan de Sociaal- Economische Raad (SER) en de Emancipatieraad. De staatsse cretarissen De Graaf en Kappey- nè van de Coppello (sociale za ken en werkgelegenheid) heb ben de kabinetsplannen gisteren gepubliceerd. De verlaging van de uitkeringen naar 70 procent geldt voor het „minimumloon. Voor het deel dat daarboven ligt, zal geleidelijk een lager uitkeringspercentage gaan gelden, dat moet uitkomen op 60 procent van het maximum dagloon. Dat maximumdagloon ligt nu voor de werkloosheidsuit kering op 68.000 gulden per jaar. De maatregelen die het kabinet voorstelt, moeten op den duur 5 miljard gulden aan bezuinigin gen opleveren. Daarbij zal vol gens het kabinet niet te ontko men zijn aan een (verdere) verla ging van het wettelijk minimum loon. Hierdoor zullen ook de uit keringen die aan het minimum- loonn zijn gekoppeld, verder om laag gaan. Door de nu voorgestelde maatrege len zullen, volgens een ruwe schatting, de uitkeringstrekkers met 15 procent in inkomen achteruit gaan. Naarmate het in komen hoger is, zal de teruggang nog groter zijn. i zeggen hoeveel de werkloos heidspremie omhoog zal moeten, als het nieuwe stelsel van sociale zekerheid is ingevoerd. Werklozen zullen niet geduVende al de tijd dat zij recht hebben op een werkloosheidsuitkering 70 procent van hun loon krijgen. In halfjaarlijkse stappen zal hun uitkering geleidelijk' worden te ruggebracht tot het sociaal mini mum voor een alleenstaande (70 procent van het netto minimum loon). Daarop is een- aanvulling mogelijk tot 100 procent van het minimumloon voor degenen die nog anderen dan zichzelf moeten onderhouden. WEERRAPPORTEN beidsongeschikt zijn op het mo ment dat de maatregelen worden ingevoerd, zal een overgangsre geling gelden: volgend jaar gaan de uitkeringen van ww en wao naar 75 procent van het laatstver diende loon en die van de wwv naar 70 procent. In 1985 moet een verdere verlaging volgen naar 70 procent en voor de hogere uitke ringen naar 65 procent. Het jaar daarop worden de hogere uitke ringen 60 procent van het laatst verdiende loon. De bedoeling van het kabinet is de ww (geldt nu een half jaar), de wwv (twee jaar), de wao en aaw te laten opgaan in één loonder vingsverzekering. Deze zal zowel voor de werknemers in het parti culiere bedrijfsleven als voor de ambtenaren gaan gelden. De nieuwe loondervingsverzekering is gebaseerd op het minimum loon; daarboven zijn particuliere verzekeringen en semi-collectie- ve afspraken mogelijk. De duur van de uitkering wordt, als het aan het kabinet ligt, be perkt en afhankelijk gesteld van de leeftijd. Dit moet in 1985 in gaan. Wie nog geen 23 jaar is, zal slechts een half jaar een uitke ring krijgen die gekoppeld is aan het laatstverdiende loon. Tot en met 29 geldt een periode van één jaar, oplopend tot vijf jaar voor zestigjaren en ouderen. Sociale minimum De basis voor het nieuwe verzeke ringssysteem ligt bij het sociale minimum voor een alleenstaan de, vergelijkbaar met een aow- uitkering voor een ongehuwde. Als de uitkeringsgerechtigde nog anderen dan zichzelf moet onderhouden (een gezin), wordt een toeslag verstrekt. Hierdoor wordt de uitkering opgetrokken tot het niveau van het minimum loon. Het recht op een loondervingsuit kering (de uitkering-nieuwe-stijl) wordt geheel individueel be paald. Dit betekent dat de ge huwde vrouw evenveel recht krijgt op een uitkering als ieder ander. Nu hebben gehuwde vrouwen die werkloos worden slechts recht op een halfjaar ww; wwv is voor hen slechts wegge legd als zij kostwinner zijn. Wat de wao betreft ziet het kabinet af van een beperkte uitkerings duur. Wel zal worden gekeken naar de mate waarin iemand ar beidsongeschikt is. Op het ogen blik geldt dat iemand die slechts gedeeltelijk arbeidsongeschikt is toch een volledige wao-uitkering krijgt. De bedoeling van het ka binet is nu dat deze categorie voortaan een gedeeltelijke wao- uitkering krijgt, aangevuld met een (deel van de) werkloosheid- uitkering. Het NGL houdt echter vooralsnog vast aan het principe van gelijke behandeling van onderwijsge venden en ambtenaren. Dit prin cipe was de inzet van de vijfdaag se onderwij sstaking en de acties van afgelopen winter die de bon den gezamenlijk hebben georga niseerd, aldus het NGL. Minister Deetman (onderwijs) heeft het initiatief van de drie grote onderwijsvakorganisaties positief ontvangen. In een eerste reactie benadrukt de minister dat hij de plannen van de bonden nog niet officieel heeft gekregen. Maar de gepubli ceerde elementen van het vak- bonds-initiatief bieden volgens de minister een goede basis voor overleg. Een definitief oordeel over de plan nen kan de minister pas geven als de drie onderwijsbonden hem het plan hebben aangebo den. Van belang is dan, aldus de minister, welke voorwaarden de bonden precies koppelen aan de extra loonmatiging. - DEN HAAG (ANP) - Een Russi sche onderzeëer van de Juliett- klasse is gisteren via de Noordzee van de Oostzee naar het Kanaal gevaren. Het schip voer aan de oppervlakte. Nederlandse mari neschepen en -vliegtuigen hiel den de onderzeëer in de gaten tot een Brits patrouillevliegtuig het Russische vaartuig "overnam". Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is het' hoogst ongebruikelijk dat Russi sche onderzeëers zich in de Noordzee vertonen. De onder zeëer is bewapend met geleide projectielen voor gebruik tegen oppervlaktedoelen. De foto is ge maakt door de marine. (Foto anp). DEN HAAG (GPD/ANP) - De huurstijging zal volgend jaar ver der worden beperkt. Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) ziet weinig voordeel in sterke huurstijging omdat daardoor steeds meer mensen een beroep moeten doen op de indivuduele huursubsidie. Bovendien drei gen problemen met het verhuur van duurdere woningen. Brokx zei dit gisteren tijdens een debat in de Eerste Kamer. Sr was al besloten de huren vol gend jaar met niet meer dan 4 procent te laten stijgen. Nu Minister Winsemius: wordt overwogen de aanvangs- huren in de nieuwbouw, die be gin dit jaar extra zijn verhoogd, de komende jaren toch weer minder sterk te laten stijgen. Brokx wees gisteren in de Eerste Kamer het pleidooi van de WD- fractie en in mindere mate de CDA-fractie om huurders meer de werkelijke kostprijs van de woning te laten betalen, van de hand. "Er is geen enkel land ter wereld waar de overhead niet bij draagt aan de sociale woning bouw", aldus de bewindsman. Huisvesting DEN HAAG (ANP/GPD) - Het veelvuldig gebruik van meststof fen in de landbouw vormt een bedreiging voor bodem en grondwater. Dat geldt zeker voor gebieden waar sprake is van in tensieve veehouderij. Dat zei mi nister Winsemius (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn be groting. Winsemius zei dat al langere tijd onderkend werd dat meststoffen tot problemen kunnen leiden. Pas de laatste tijd dringt het be sef door dat het om "een poten tieel zeer groot probleem" gaat. Ook minister Braks (landbouw en visserij) erkent dat landbouwbe- mesting negatieve gevolgen kan 1 2 c aj gj, E 6 CO Amsterdam geh. bew. 10 9 1 De Bilt 11 9 4 Deelen 10 9 32 Eelde motregen 11 10 12 Eindhoven 10 9 28 Den Helder geh. bew. 11 9 03 Rotterdam regenbui 11 9 02 Twente motregen 11 9 10 Vlissingen 11 9 Zd. Limburg 10 8 33 Aberdeen 13 7 0 Athene onbew. 25 18 0 Barcelona onbew. 20 10 0 geh. bew. 14 12 1 Bordeaux 17 10 0 Brussel geh. bew. 10 8 4 Frankfort 12- 9 18 Genève 6 5 19 Helsinki 21 10 0 Innsbruck 14 7 07 Klagenfurt geh. bew. 16 9 3 Kopenhagen 17 11 Lissabon onbew. 26 15 0 Locarno geh. bew. 21 10 0 Luxemburg 8 6 31 Madrid onb.ew. 24 9 0 Malaga geh. bew. 22 13 0 Mallorca onbew. 23 0 Malta onbew. 23 0 München 10 5 01 half bew. 20 13 0 Oslo zwaar bew. 18 13 0 zwaar bew. 14 7 0 licht bew. 20 9 08 Split 20 13 15 Stockholm 18 7 01 16 10 0 7 4 3 Casa Blanca 22 14 0 Istanbul 26 17 0 Las Palmas half bew. 22 17 0 Tel-Aviv 25 19 0 Tunis onbew. 23 12 0 De rijkspolitie heeft in twee wonin gen in Leek in totaal 4500 ratten en muizen en ruim 300 slangen in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie was er sprake van een "levensge vaarlijke situatie". Burgemeester Zwart van Leek er kende dat de gemeente deze si tuatie te lang heeft getolereerd door niet eerder in te grijpen'. Tot de inval in beide woningen werd besloten na klachten van buur- bewoners die last hadden van ratten die waren ontsnapt. Alle dieren zijn meegenomen door medewerkers van de diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Op de fo to wordt een levensgrote wurgs lang door een deskundige ver wijderd. Onder de slangen, die in hokken en bakken in de woningen werden aangetroffen, bevonden zich ze ven tijgerpythons met vijftig jon gen, verschillende boa's en twee netpythons. Ook werd er een zeer giftige zwarte mamba aan getroffen die niet kon worden ge vangen en daarom moest worden afgemaakt. Behalve de slangen werden er onder meer aangetrof fen 17 kaaimannen, twee Nijlkro- kedillen, 100 schildpadden, vier giftige schorpioenen en een gele varaan. De eigenaars van het beestenspul, de familie T., werd gisteren na verhoor weer vrijgelaten. hebben voor het milieu. Daar mee is een slepend geschil tus sen de ministeries van milieube heer en landbouw en visserij over de ontwerp-wet Bodembe scherming opgelost. Braks zal samen met minister Winsemius het ontwerp-Bodembescher- ming ondertekenen. Het conflict tussen beide ministe ries spitste zich vooral toe op de bemesting van het land. Als ge volg van jarenlange overbemes ting van de landbouwgronden verarmen flora en fauna en zijn vele duizenden hectares door te hoge kopergehaltes ongeschikt geworden voor het houden van schapen. Verder zijn de voortdurende mest- giften op een groot aantal plaat sen de oorzaak van de verontrei niging van het grondwater met nitraten en wordt het fosfaatge halte van grondwater en bodem hier en daar onrustbarend ge noemd. Minister Braks zal in de nieuwe Meststoffenwet, die momenteel in voorbereiding is, strengere re gels stellen voor het gebruik van mest. Het is niet bekend hoever hij daarmee wil gaan. Zeker is dat hij de - intensieve - veehou derijen gelegenheid zal geven zich aan te passen. De landelijke vereniging van huis vestingsambtenaren heeft giste ren flinke kritiek geuit op het in april bereikte akkoord tussen het ministerie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over nieuwe regels voor de toewijzing van woningen. Hoewel de amb tenaren vinden dat deze model- woonruimteverordening een bruikbaar middel kan zijn om de woningen rechtvaardig te verde len, zijn ze unaniem tegen de voorgestelde normen voor in schrijving van woningzoeken den. De nieuw gekozen voorzitter T.P. van Deutekom verklaarde dat de manier waarop staatssecretaris Brokx de huidige voorwaarden voor het verkrijgen van een wo ning wil veranderen, de finan cieel zwaksten onder de woning zoekenden weinig zekerheid biedt op een eigen dak boven het hoofd. Met de modelwoonruimteverorde- ning kunnen alle gemeenten voortaan zelf uitmaken wie ze wel en wie ze niet als woningzoe kende erkennen en als zodanig op de wachtlijst willen zetten. Volgens de huisvestingsambte naren is deze inschrijvingsnorm geen inschrijvingsnorm, maar een toewijzingsnorm. In de praktijk .kan dit ertoe leiden dat een werkloze die een baan in een gemeente aan de andere kant van het land kan krijgen, en in die gemeente op redelijke ter mijn niets kan huren of kopen, die baan moet laten lopen als de naburige gemeenten hem niet als woningzoekende erkennen. De vereniging van huisvestings ambtenaren zou het veel beter vinden als in elke gemeente in Nederland dezelfde voorwaar den gelden voor het betrekken van een woning onder een be paalde huur- of koopgrens. ADVERTENTIE ZELHEM (GPD) - Een heli copter van de Koninklijke Luchtmacht is gisteren bui ten de bebouwde kom van de gemeente Zelhem neerge stort. De driekoppige beman ning kon het zwaar gehaven de toestel ongedeerd verla ten. De helicopter, die van Deelen naar Duitsland vloog, raakte boven Zelhem onbestuur baar, toen der iets tegen de staartrotor was gekomen. Een poging om in een kol kende beweging nog een noodlanding te maken, mis lukte. De helicopter, van het type Alouette-3, sloeg in een weiland tegen de grond en kantelde. De grote rotorbla den werden daarbij zwaar be schadigd, het staartstuk brak af en het landingsgestel raak te volledig onklaar. Verschil lende brokstukken werden bij de hevige klap bovendien het weiland ingeslingerd. DE COMPLETE COLLECTIE POSTZEGELS L982, LEUK OM TE KRUGEN EN LEUK OM TE GEVEN Op 't postkantoor zijn nu alle postzegels die in 1982 door PTT Post Zijn uitgegeven in een handig mapje verkrijgbaar. Een prima bezit voor iedereen en een goede aanzet tot een eindeloze hobby De collectie 1982 bestaat uit twee mapjes die ook afzonderlijk verkrijg baar zijn. Het ene mapje kostf 28,-en bevat alle bijzondere uitgaven, zoals bijvoorbeeld de zomerzegels. Het andere mapje bevat de complete serie Beatrixzegels en kost f 38,-. Alle postzegels zijn over zichtelijk gerangschikt en voorzien van interessante informatie. Maak kennis met die bijzondere collectie postzegels. Gewoon ver krijgbaar op het postkantoor. (Zolang de voorraad strekt) KLEINE ZAKEN. GROTE ZAKEN. JE DOET ZE OP HET POETKANTOOR.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7