"Les" in afvallen bij de Weight Watchers Achthonderd keer touwtje springen was zo vermoeiend" Toenemende druk gemeentebelastingen DONDERDAG 26 MEI 1983 LEIDEN "Ik sloeg vandaag de Margriet open en zag weer zo'n dieet staan. Ik was blij dat ik die paar pagina's deze keer kon overslaan". Maria Wittkampf, inderdaad het toonbeeld van slankheid, heet haar cursisten welkom in een zaaltje aan de Oude Vest. Tegen de veertig vrouwen en een enkele man, die hun heil hebben gezocht bij de 'Weight Watchers', zitten er in afwachting van een nieuwe les in slank worden. Sommigen zijn nog duidelijk te dik, voor veel anderen kan de dag dat het streefgewicht wordt bereikt niet veraf meer zijn. Allemaal zullen ze een gelijksoorti ge ervaring achter de rug heb ben. Het majo-dieet, de sherry- kuur, diëten op basis van groen te, fruit of yoghurt: niets bleek afdoende om de overtollige pondjes en vetrollen definitief kwijt te raken. Om wanhopig van te worden, zo slank zijn als je dochter is immers het ideaal. Ar tikelen in de damesbladen en re clamespots bevestigen dat met de regelmaat van de klok. Voor velen zijn de 'Weight Watchers' de laatste hoop. "Als het me hier niet lukt, geef ik op". De 'Weight Watchers', een van oor sprong Amerikaanse club, be leeft dit jaar het tweede lustrum in Nederland. Een verjaardag waarop nu eens niet zo'n levens grote slagroomtaart zal worden aangesneden. "Want hoewel je bij de 'Weight Watchers' bijna al les mag eten, je moet de discipli ne kunnen opbrengen van be paalde dingen af te blijven. Het gaat hier niet om een dieet, maar om een verandering van eetge woonten. Het hele gezin kan met de 'Weight Watchers-pot' meeë- ten, want abnormale maaltijden zijn het niet. Onlangs werden de maaltijden nog aan de Hollandse eetgewoonten aangepast". Weegbeurt Wanneer iedereen de wekelijkse weegbeurt achter het kamer scherm erop heeft zitten, begint door Conny Smits Maria Wittkampf met de 'les'. Al lereerst worden de nieuwe cur sisten voorgesteld. "Het zal U wel eens duizelen tijdens de eer ste cursus. Het is net als autorij den, in het begin weetje ook niet waar de choke en de handrem zitten. Na verloop van tijd gaat het stukken makkelijker". Voor niet alle nieuwkomers is het ech ter de eerste keer. De een was twee jaar geleden bij de club weggegaan "omdat het afvallen zo snel ging en ik dacht het al leen ook wel te kunnen". De ki lo's kwamen echter terug, dus mevrouw ook. Een ander was indertijd opgehou den omdat de omgeving het wel zat vond zo. "Ik kreeg constant opmerkingen van 'je hebt wallen onder je ogen' of 'wat wordt jij mager'. Daar kon ik niet meer te genop". Een andere nieuweling had het eerst op eigen houtje ge probeerd: "Achthonderd keer touwtje springen per dag, dat hielp ook wel. Maar het was zo vermoeiend. Ik snoepte er teveel bij en at op de verkeerde tijden". Maria Wittkampf spuit een van de wijsheden waarmee zij haar cur sisten regelmatig een riem onder het hart steekt. "Heb geduld. Al le dingen zijn moeilijk voor ze makkelijk worden". Ze gaat door met een andere groep cursisten: degenen die na zestien weken nog niet aan hun streefgewicht zijn, moeten naar voren komen. Obsessie Joke: "Het is met ups en downs ge gaan de laatste tijd, dat zie je wel op mijn kaart. Ik ben een tijdje gestopt, want ik had een echte weegschaaltik. Ik stond er 's morgens, 's middags en 's avonds op, het werd een obsessie. Het was alle weegschalen weg of ik weg. Gelukkig heb ik mijn keu kenweegschaaltje wel bewaard". Joke krijgt het aanmoedigingsk nopje opgespeld en een nieuw receptenboekje, een stimulans om na een kritieke tijd toch weer door te gaan. Karin heeft haar ideale gewicht ook nog niet bereikt. Zij "ging af en toe om .de hoek", houdt Maria de andere cursisten voor. "Om marsjes en raidertjes te halen. Heus, ik kan uit eigen ervaring vertellen: als je eenmaal aan de raidertjes begint, kom je er niet meer af'. Toch hoeft gewichtsverlies bij de 'Weight Watchers' niet te beteke nen dat je met een hongergevoel rondloopt, zo wordt betoogd in het Keuzeplan, het eerste pro gramma dat de cursisten afwer ken. Vrouwen mogen per dag vier boterhammen of wat aard appelen, tenminste twee ons groente, vier deciliter melk of yoghurt, een ei, wat kaas en pin dakaas en bijna twee ons vlees, dat wel driemaal per week door vis moet worden vervangen. Naast 2,5 ons peulvruchten mag ze dan ook nog driemaal per dag iets van de fruitschaal pakken. Per dag worden er ook drie ex traatjes toegestaan zoals wat drop, jam of koffiemelk. Als bo nus is er drie maal in de week zelfs plaats voor een biertje, wijntje of wat chocola. "Dat is vaak meer dan de mensen denken, ja", zegt Maria Witt kampf. Eenmaal vraagt ze een meisje zelfs bezorgd of ze het wel wegkrijgt. "Maar het voedsel is ook precies afgestemd op wat een mens nodig heeft per dag. De samenstelling is heel belangrijk, daarom is het met de meeste din gen geen kwestie van mógen, maar van moéten eten. Er nog een ander dieet naast gebruiken is bij ons uit den boze. Je mag ook nooit op een dag haast niets eten omdat je de vorige dag over de schreef bent gegaan". Spelbrekers Het is dus geboden je aan het juiste eetprogramma te houden. Maar er zijn altijd spelbrekers, de zo genaamde 'ontmoedigers'. Over hen gaat de les van vandaag, over de mensen die óf uit onwetend heid óf uit jaloersheid óf uit een drang naar gezelligheid, allerlei lekkers aan de 'Weight Watchers' willen opdringen. Maria vraagt naar de ervaringen. Die zijn er zat. "Dan komen ze bij je op be zoek en dan vragen ze of je bor relnootjes in huis hebt. Dan zitje met alleen maar komkommer- tjes. Maar intussen heb jij ook trek gekregen in die borrel nootjes". "En wat zeg je dan?", vraagt Maria. "Etter?", oppert ie mand. De cursusleidster adviseert het an ders aan te pakken en deelt wat folders uit 'Hoe kunnen wij op treden tegen mensen die ons ont moedigen'. Daarin staat precies aan welke zinsneden de boos doeners zijn te herkennen: 'Kom nu, ik kan toch niet alleen gaan zitten eten' of 'Van één hapje kom je toch niet aan!'. De 'Weight Watchers' dienen vervol gens de goede bedoelingen te waarderen. Daarna is beslist wei geren toch de enige juiste metho de. 'Wees consequent, niet soms ja, dan weer eens nee'. 'Want degenen die zijn gezwicht, vallen altijd door de mand', zegt Maria zonder te willen dreigen. "Je hebt mensen die met een ge rust hart op de weegschaal stap pen, die hebben zich aan het pro gramma gehouden. Anderen ko men al binnen met excuses, want die konden de koekjes of de sherry echt niet laten staan". En ze poneert alweer een wijsheid: "Wij geven raad, maar de wijs heid om ervan te profiteren kun nen we niet geven. Is iedereen het daarmee eens?" Wat de 'Weight Watchers' wel wil len bieden, is de sociale controle van de zaal vol lijners. Velen voe len zich al heel wat lichter wan neer ze merken niet alleen tè staan met dit lijvige probleem. Tenslotte hoort iedereen hoeveel je afgevallen bent of aangeko men wanneer de cursusleidster ieders resultaten afleest. De aan- komers worden bemoedigend toegesproken (die zak drop en die rijsttafel, dat waren vergis singen); de afvallers kan zelfs een applausje te beurt vallen. Bruiloft Zo ook de mevrouw die thuis al 27 kilo was kwijtgeraakt en nu nog eens zes kilo in drie weken. Me vrouw gaat echter een moeilijke dag tegemoet. Ze is 12,5 jaar ge trouwd en dat moet worden ge vierd met een etentje buitens huis. "Vraag wel even of het bief stukje gegrilld wordt", raadt Ma ria aan. Of er rijst in plaats van vermicelli in de soep kon, had mevrouw zelf al geïnformeerd. "Maar ik kan best begrijpen dat U morgen even over de schreef gaat hoor, een prettige dag". Maria Wittkampf kan er uit eigen ervaring over meepraten. Zelf viel ze als cursiste tien kilo af. "Als je je aan het programma houdt, lukt het altijd. Gemiddeld vallen mensèn zo'n kilo per week af, en er zijn er zelfs die tachtig kilo in een jaar kwijt raakten. We letten er wel altijd op dat nie mand ver onder het streefge- Afslankers bijeen\ Het is net als autorijdenIn het begin weetje ook niet waar de choke en de hand rem zitten wicht gaat zitten. Dat is heel on verstandig". Dat er tegenwoor dig ook wat tegenstand tegen al het lijnen wordt gehoord, is ze zich terdege bewust. "Maar je doet het niet alleen voor dat mooie jurkje dat in de etalage hangt, je zelfvertrouwen groeit ook. En je voelt je gewoon veel fitter". Echt moeilijk wordt het volgens haar pas wanneer het streefge wicht is bereikt eii in stand moet worden gehouden. Daarvoor hebben de 'Weight Watchers' een controleplan dat wat meer eten toestaat. Je kunt dan bekijken waar jy nu juist het dikst van wordt. Wanneer je het controle plan aankunt, zonder daarvan meer dan een kilo dikker te wor den, ben je 'lid voor het leven' en kunt de cursussen voortaan maandelijks gratis bijwonen. "De uitdaging is dat je dan ook een torn poes of een mokkapunt mag. En dan is het moeilijk om maat te houden. Want als je de smaak eenmaal te pakken hebt...." t Cursusleidster Maria Weglopers "Man '79", een vereniging van gescheiden mannen, organi seert vanavond een discussie vergadering over het onder werp "Hulp aan weglopers, wanneer wel en wanneer niet?". Oftewel: wanneer mo gen hulpverleningsinstanties zich bemoeien met kinderen die van huis zijn weggelopen. Uitgenodigd zijn vertegen woordigers van het JAC (Jon geren Advies Centrum), ge meenteraad, oudercommis sies, schoolbesturen, politie, Raad voor de Kinderber- scherming, Sociale Dienst en de Stichting Onderzoek Rechtspleging in familieza ken. De bijeenkomst wordt in de Stadsgehoorzaal gehouden en begint om acht uur. LOI Bij de Leidse Onderwijs Instel lingen (LOI) wordt vrijdag een informatiedag gehouden, die speciaal gewijd is aan de opleidingen werktekenen. Het accent deze dag ligt op de airbrush-technieken. Demon straties en tekeningen zijn te zien in het LOI-gebouw aan de Leidsedreef in Leiderdorp, van drie tot zeven uur. Actie Prijsalarm In september 1982 hield de Con sumentenbond een grote lan delijke actie Prijsalarm om met behulp van informatie van inwoners van Nederland te we ten te komen waar nu precies de grote prijsstijgingen van daan kwamen. Het bleek toen dat ook de overheid een grote prijsopdrijver was. Veel werd geklaagd over tariefsverhogin gen van de onroerend-goedbe- lasting, verontreinigingshef fing etc. Ook in Leiden zijn de tarieven voor deze heffingen weer ver hoogd. Betaalde men in 1982 voor de aanslag verontreini gingsheffing f 148,80 (gezin nen) of f 49,60 (alleenstaande), in 1983 wordt dat f 161,40 res pectievelijk f 53,80. Ook de on roerend-goedbelasting gaat iets omhoog. Voor de eigena ren wordt het tarief voor 1983 f7,71 per volle f3.000,- ge schatte waarde (was f7.91), voor gebruikers f 2,45 per volle f3.000,- geschatte waarde (was f 2,35). De verlaging voor de ei genaren houdt verband met de plannen rond invoering van een lozingsrecht (nieuwe ge meentelijke belasting) voor ei genaars van onroerend goed. Met deze stijging van lasten zou je nog vrede kunnen hebben als je inkomen met gelijke tred meesteeg. Dit is echter voor de mcesten van ons niet het geval, integendeel minimumloners worden geconfronteerd met een daling in het netto besteed baar inkomen. In een tijd dat elk dubbeltje omgedraaid moet worden is het belangrijk om zeker te zijn van de juist heid van de aanslag en om te weten welke mogijkheden er Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 - 254142. Coby Kroon (Wordt vervolgd) zijn tot kwijtschelding of het verkrijgen van uitstel van beta ling. Omdat alle inwoners van Leiden binnenkort de aanslagen on roerend-goedbelasting en verontreinigingsheffing 1983 kunnen verwachten, hebben we ervoor gekozen om deze be lastingen nader te bespreken. Mocht u vragen hebben over andere gemeentelijke belastin gen of vragen overhouden na lezing van onderstaande infor matie, belt u dan gerust op of maakt u een afspraak voor een van onze spreekuren. De onroerend-goedbelasting is een gemeentelijke belasting op alle in een gemeente gelegen onroerend goed (winkels, wo ningen, garages, fabrieken etc.). Uitgezonderd is land- of bosbouwgrond en andere be drijfsmatig geëxploiteerde cul tuurgrond. De onroerend-goedbelasting moet worden betaald door de gebruiker en de eigenaar van een onroerend goed. De bewo ner van een eigen huis wordt aangeslagen als gebruiker (fei telijk bewoner) en eigenaar (za kelijk gerechtigde). Bepalend is wie op 1 januari van dit jaar eigenaar of gebruiker is. Alleen het hoofd van de huishouding of de bewoner wordt aangeslagen voor deze belasting. Als de hoofdbewo ner een deel van de woning in gebruik heeft gegeven aan een ander (kamerbewoning) geldt het gebruik dat de kamerbe woner van een deel van de wo ning maakt, als gebruikt door de hoofdbewoner. Als er spra ke is van wisselend gebruik van een woning (commerciële kamerverhuur) dan wordt de eigenaar van de woning tevens als gebruiker aangeslagen voor de onroerend-goedbelasting. De onroerend-goedbelasting is in Leiden gebaseerd op de waarde die de woning toege kend wordt in het economisch verkeer, d.w.z. de verkoop waarde die de woning heeft als men deze leeg (dus vry van huur) verkoopt. Voor de jaren 1981 t/m 1985 is de waarde per 1 januari 1980 grondslag voor de onroerend-goedbelasting. Dit is alleen anders als er na 1980 belangrijke veranderin gen plaatsvonden aan de wo ning b.v. ingrijpende verbou wingen. In beginsel kunt u er dus van uitgaan dat de geta xeerde waarde van uw woning hetzelfde is als vorig jaar. Hoe wordt die getaxeerde waar de nu bepaald? Aan de hand van de gegevens van het Ka daster over verkoopprijzen van woningen in de periode rond 01.01.1980 en aan de hand van taxatierapporten van een team van makelaars. Als u het on eens bent met de getaxeerde waarde b.v. omdat u weet dat een vergelijkbare woning op of rond 1 januari 1980 voor een aanzienlijk lager bedrag is ver kocht, kunt u deze informatie doorspreken met de onroe- rend-goedtaxateurs. Mogelijk komt u in overleg met hen tot een bevredigende oplossing of wel doordat zij u meer inzicht kunnen geven in verkoopprij zen van andere vergelijkbare woningen die de getaxeerde waarde van uw woning beïn vloed hebben, ofwel doordat zij op basis van uw informatie bereid zijn tot een hertaxatie. Komt u niet tot een vergelijk, dan kunt u alsnog een be zwaarschrift indienen (denkt u wel aan de termijn!) Bezwaarschrift De belasting wordt berekend over elke volle f 3.000,- van de getaxeerde waarde. Is deze waarde per 01.01.80 f 136.000,- dan wordt de aanslag voor de eigenaar f346,- en voor de ge bruiker f 110,- (afgerond). (136.0000: f3.000 45 eenhe den, over de resterende f 1.000,- is geen belasting ver schuldigd). Als de eigenaar zijn eigen woning bewoont, wordt hij aangeslagen als eigenaar èn gebruiker en moet hij dus m totaal f 456,- betalen. Als u het met de aanslag niet eens bent, b.v. omdat u niet per 1 januari 1983 eigenaar of ge bruiker van de woning was of omdat de aanslag verkeerd be rekend is of omdat de geta xeerde waarde naar uw me ning te hoog is, kunt u binnen twee maanden een bezwaar schrift indienen bij de Inspec teur der Gemeentebelastin gen. Indiening van een bezwaar schrift betekent niet dat u de betaling ook zo maar achterwe ge kunt laten. Als betaling voor u problemen geeft of als u al leen bereid bent het bedrag te betalen waarover u het wel eens bent, kunt u gelijktijdig met het indienen van een be zwaarschrift een verzoek indie nen tot het verkrijgen van uit stel van betaling. Dit verzoek schrift moet u richten aan de Ontvanger der Directe Belas tingen, sluit u een copie van het bezwaarschrift bil- Kwijtschelding Als u de aanslag met geen moge lijkheid kunt betalen, kunt u bij de direktie Rijksbelastin gen te Utrecht (Maliebaan 34) een verzoek indienen tot kwijt schelding. De verzoeken om kwijtschelding worden van ge val tot geval beoordeeld aan* de hand van de feitelijke gege vens. Globaal komt het erop neer dat mensen met een mi nimuminkomen die geen en kele reserve (spaargeld) heb ben, een goede kans hebben op kwijtschelding van de aan slag. Is er vermogen aanwezig bv. in de vorm van een eigen huis of spaargeld, dan moet dit in principe worden aangewend voor betaling van de belasting schuld. voor mensen die defi nitief buiten het arbeidsproces staan (AOW-ers, arbeidsonge schikten) wordt een beschei den vermogen buiten aanmer king gelaten (echtparen: f9.200,- alleenstaanden: f 4.600). Recente belastingte- ruggaven moeten gebruikt worden voor betaling van de onroerend-goedbelasting. Stuurt u altijd een copie van het verzoek om kwijtschelding naar de Ontvanger der Belas tingen met het verzoek om uit stel van betaling. Mocht u bij het indienen van een bezwaar schrift of een verzoek om uit stel van betaling c.q. kwijt schelding hulp nodig hebben, komt u dan op ons spreekuur. Houdt altijd de bezwaarschrif tentermijn goed in de gaten! Over twee weken besteden we aandacht aan de verontreini gingsheffing.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4