Staatssecretaris stelt bouw van sociowoningen uit Steeds -c Hoogleraren: handhaaf Spaans aan universiteit 'Binnenstadbewoners laten betalen voor parkeerplaats Bouwonderneming: parkeergarage op Ir. Driessenplein >- Endegeest moet plan maken Schipper vaart auto aan Hoogste punt op LAF-terrein Belangstelling sterk groeiend" Sen mei Ac/emk jladbèeefd DONDERDAG 26 MEI 1983 LEIDEN - Bewoners van de bin nenstad moeten in de toe komst misschien betalen voor het parkeren van hun auto in de buurt van hun woning. De raadsleden Eikerbout (PvdA), Zonnevylle (WD) en Van Zijp (CDA) zijn eenstem mig van mening dat bewoners van de binnenstad een vaste stallingsplaats, in de buurt van hun woning, moeten kunnen huren of kopen. "De autokos ten zijn toch al hoog, dus dat kan er nog wel bij", zei Van Zijp. "De uitvoerbaarheid van een dergelijke regeling staat of valt echter met de controlemo gelijkheden", aldus Eikerbout. Invoering van een dergelijke maatregel op grootscheepse wijze is op korte termijn daar om niet te verwachten. "Maar, de Leidenaars zullen er lang zaamaan aan moeten wennen dat een stallingsplaats voor hun auto geld gaat kosten", al dus Van Zijp. PvdA, WD en CDA discussieer den gisteravond, op initiatief Leiden van de WD-afdeling Leiden, over het parkeerbeleid van de gemeente. Niet van harte, zei Eikerbout, want: "Toen ik door mijn fractie werd aange wezen om aan deze discussie deel te nemen wist ik niet dat ik zo de klos zou zijn dat ik in het gezelschap van Van Zijp en Zonnevylle zou verkeren in plaats van Koot en Bie en Freek de Jonge". Ondanks de concurrentie van tv- programma's was er een rede lijke belangstelling voor de discussie, die onder leiding stond van de adjunct-hoofdre dacteur van deze krant, R. Paauw. 'Gediscussieerd werd over een zestal stellingen die verband hielden met het op heffen van kortparkeerplaat sen om een parkeergarage ex ploitabel te maken, het wegsle pen van auto's die illegaal ge parkeerd staan en het tekort aan parkeerplaatsen. Het PvdA-raadslid Eikerbout gooide aan het begin van de discussie nog wat olie op het vuur door als zevende stelling te poneren dat het parkeerpro bleem eigenlijk een luxe-pro bleem is. "Ik erken de econo mische betekenis van de par- keerproblematiek voor de bin nenstad maar als men vijftig meter meer moet lopen om de auto kwijt te kunnen vindt ik dat een luxe-probleem". De an dere forumleden waren net niet met Eikerbout eens, al was er verder sprake van een grote eensgezindheid onder de ver tegenwoordigers van de drie grootste partijen in de Leidse raad. Eikerbout zei er voorstander van te zijn dat de opbrengst van parkeerboetes voortaan naar de gemeenten toevloeien in plaats van naar de rijkskas. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) pleit daar voor al geruime tijd en in Dor drecht werd onlangs een nieu we verordening van kracht waardoor de opbrengst van boetes in de gemeentekas te recht komt. Het PvdA-raadslid zei echter te vrezen dat de ver ordening door hogere overhe den vernietigd zal worden. Vooral de Leidse middenstand liet zich niet onbetuigd om de raadsleden te bestoken met vragen over het tekort aan par keerplaatsen in de binnenstad. Eikerbout zei dat er nu een kans ligt voor de middenstand om, via het kopen van aande len, er voor te zorgen dat de Sanders parkeergarage aan het Levendaal van de grond komt. Volgens Van Zijp is door het uitgeven van aandelen de zwarte piet op heel bekwame wijze naar de winkeliers toege speeld. Van Zijp zei "dat we moeten aan vaarden dat de regiofunctie van Leiden weg is. Dat komt niet meer terug, al zouden we tien parkeergarages bouwen. Waar we voor moeten zorgen is dat Leiden aantrekkelijk blijft voor de mensen die in Leiden wonen en dat we de mensen niet de stad uitjagen door steeds te roepen dat het hier zo slecht is". Met ruimte voor meubelzaken LEIDEN - De Leiderdorpse bouwonderneming Noorlander Bouw BV wil in de Leidse bin nenstad - op het Ir. Driessen plein winkelruimte, een par keergarage en woningen bou wen. De winkelruimte zou be stemd zijn voor meubelzaken. Dat maakte wethouder Fase (WD) van economische zaken gisteravond bekend. Zij antwoordde daarmee op een vraag van haar partijgenoot Bak ker naar de stand van zaken in de kwestie van de plannen van de LEIDEN Ongeveer zestig bewoners van Endegeest die zitten te wachten op verhuizing naar een sociowoning, zullen nog even langer geduld moeten oefenen. De staatssecreta ris van volksgezondheid wil dat Endegeest eerst een benuttingsplan opstelt, waarin wordt aangegeven hoe het ziekenhuis zijn ruimte besteedt. Pas daarna wil de staatssecreta ris beslissen over drie verzoe ken van Endegeest: de sloop van de twee gebouwen Voor- geest, het verkrijgen van socio woningen en restauratie van het kasteel 'Endegeest'. Economisch-directeur Loose van Endegeest verwacht dat het op stellen van een dergelijk benut tingsplan zeker een half jaar in beslag neemt. Hij betreurt het dat "het ministerie het kasteel probeert te ruilen voor sociowo ningen". "Het ministerie wil kas teel Endegeest niet, er mag geen functie van het ziekenhuis inko men. Nu zitten de administratie ve diensten in het kasteel, maar die zouden volgens WVC wel naar het zusterhuis kunnen. Het zusterhuis, dat nu ten dele leeg staat, hadden wij willen afbre ken. Het is heel jammer dat volksgezondheid de sociowonin gen meesleurt in het uitstel van de restauratie van kasteel Ende geest". Het ergste is het volgens Loose voor de bewoners van Endegeest die zich nu al verheugen op het feit dat ze een sociowoning kun nen betrekken. Zij zouden, met vier personen per woning, woon huizen kunnen betrekken in de nabije omgeving van Endegeest. Samen kunnen ze daar een eigen huishouden voeren, waardoor ze zich beter leren redden in de maatschappij. "Deze vertraging leidt bovendien niet tot verdun- LEIDEN - Een 30-jarige Kat- wijkse schipper heeft gister middag met zijn 'Francisca' een spoor van vernielingen achtergelaten in het Leidse Galgewater. Rond half drie 's middags ma noeuvreerde de schipper met de Lemster aak 'Francisca' ter hoogte van de Blauw- poortsbrug. Bij het achteruit varen raakte de aak een afge meerde kajuitboot, die aan bakboord- en boegzijde scha de opliep aan de reling. De Katwijker vaarde evenwel verder achteruit in de rich ting van de Stadstimmer- werf. Op het moment dat hij de schroef vooruit wilde la ten slaan, sloeg het noodlot keihard toe: de hendel van de keerkoppeling brak af. De aak zette vervolgens onbe stuurbaar koers richting wal. De gestreken mast, die flink uitstak, boorde zich daar dwars door de vooruit van een geparkeerde auto waar van ook het dak en de motor kap flink werden bescha digd. LEIDEN - De vlag wapperde gisteren de gehele dag in top van de wonin gen die in aanbouw zijn op het voormalige terrein van de Leidse Appa- ratenfabriek aan de Os- en Paardenlaan. Op het terrein worden 45 woningen neergezet die in beheer zullen komen bij de woningbouwver eniging "Ons Belang". Het hoogste punt van de nieuwbouw werd giste ren bereikt. Reden om de vlag in top te hijsen. De nieuwe huizen zullen in het najaar gereed komen. (foto Holvast) LEIDEN - Alle hoogleraren Spaans in dit land hebben de mi nister van onderwijs en weten schappen, Deetman, in een brief laten weten het vreemd te vin den dat hij van plan is om Spaans aan de Leidse universi teit op te willen heffen. Frans, Duits en Engels worden ge spaard door de minister. Met evenveel recht zou hij ook Spaans kunnen handhaven, al dus oordelen de hoogleraren. Want: "Wij veronderstellen niet dat u het Spaans, dat de tweede wereldtaal is na het Engels, en dat een zo rijke literatuur heeft die sinds de Middeleeuwen van invloed is op die van de andere West-Europese talen, niet verge lijkbaar acht met Frans, Duits en Engels". De hoogleraren zijn kortom van mening dat de minister de bete kenis van het Spaans onder schat. "Historisch bezien heeft het Spaans vanzelfsprekend niet een vergelijkbare positie met het Engels, FYans en Duits als schooltaal, maar met het oog op de toekomst dient niet vergeten te worden dat de belangstelling voor het Spaans als eindexamen vak sterk groeiend is". Volgt een aantal cijfers om dit standpunt te verdedigen. Vol gens in de pers gepubliceerde ge gevens deden er dit jaar 892 MA- VO-leerlingen eindexamen Spaans, tegenover 436 in 1982. Wat betreft de HAVO: 392 dit jaar, 230 vorig jaar. Terwijl voor het VWO de belangstelling toe nam van 134 in 1982 tot 216 dit jaar. De hoogleraren vervolgen hierna: "De toenemende belangstelling voor Spaans weerspiegelt zich eveneens in de gestaag groeien de aanmeldingscijfers voor deze jonge universitaire studierich ting: in 1983 eerste voorkeur Spaans 270, tegenover 220 in 1982. Niet alleen blijft dus het Spaans constant, in tegenstelling tot andere talen die niet voor concentratie in aanmerking ko men, maar is er zelfs sprake van een voortdurende stijging. Zeker wanneer men een langere perio de bekijkt". Het feit dat zich in het leger hoog leraren Spaans een aantal bui tenlanders bevindt kan volgens de briefschrijvers ook positief worden uitgelegd. Anders gefor muleerd: gebruikt worden om te betogen dat Spaans niet mag ver dwijnen in Leiden. "Het Spaans is immers een relatief jonge studierichting die, zoals blijkt uit de gegevens die wij eer der in deze brief hebben aange dragen, duidelijk in de groei is en derhalve niet moet worden ge kortwiekt" Kasteel Endegeestwaarvan de staatssecretaris vindt dat het geen functie als ziekenhuis mag hebben. De restauratie is uitgesteld. (foto Holvast) ning van het ziekenhuis, wat door het rijk toch juist wordt ge propageerd". Endegeest is de laatste jaren al be hoorlijk ingekrompen. Uiteinde lijk mag het psychiatrisch zie kenhuis nog 275 bedden groot zijn. Het aantal langdurig patiën ten, eigenlijk bewoners van En degeest, is nu echter nog twee maal te groot. Er wonen 160 men sen meer in Endegeest dan geoorloofd is. Veertig mensen kunnen waarschijnlijk terecht in tehuizen voor zwakzinnigen, zes tig mensen zullen gewoon in En degeest blijven omdat ze te oud zijn voor een verhuizing. Voor de overige zestig mensen wordt ge dacht aan sociowoningen in de omgeving van het ziekenhuis. De raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland adviseerde on langs wel positief over de socio woningen voor Endegeest. Voor dertig bewoners zou Endegeest een aantal woningen mogen hu ren. Ook de inspectie en het col lege van ziekenhuisvoorzienin gen waren vóór. Sommige men sen verblijven nu namelijk in sterk verouderde paviljoens. gemeente Leiderdorp voor een meubelboulevard. Haar topamb tenaar Keijzer voegde eraan toe dat het plan van Noorlander in overeenstemming is met het be stemmingsplan Pancras-Oost. Van ambtelijke zijde in de sector ruimtelijke ordening worden hier echter vraagtekens achter gezet. Het bestemmingsplan - dat nog niet is goedgekeurd door de Kroon, maar wel door Gede puteerde Staten - spreekt onder meer van showrooms en sluit de winkelbestemming uit. Uitbrei ding van winkels in de niet-dage- lijkse goederen sector is volgens het bestemmingsplan onge wenst. Bovendien mag de geza menlijke vloeroppervlakte van showrooms, opslag, kantoren en bedrijven volgens dat plan 'slechts' 6500 vierkante meter be dragen. De Leiderdorpse meu belboulevard omvat zo'n 22.000 vierkante meter. "Het belangrijkste probleem is dat van de toevoerwegen. De Hooi gracht en de Langegracht zijn onlangs versmald. Ik heb de in druk dat die wegen gewoon vol zijn. En grote meubelzaken moe ten nu eenmaal met de auto be reikbaar zijn", aldus de woord voerder. "Maar economische za ken wil het blijkbaar graag en een bestemmingsplan is in Lei den makkelijk te veranderen". De gemeente Leiden heeft een be zwaarschrift ingediend tegen het plan voor een Leiderdorpse meu belboulevard. Daarnaast wil de gemeente Leiden een lokatie aanwijzen voor de kennelijk niet te stuiten ontwikkeling naar grootschaligheid in deze bran che. Eerder werd hiervoor al de Langegracht genoemd. Schuttersveld B en W hebben inmiddels beslui ten genomen over de verdere uit werking van een centrale par keergarage op het Schuttersveld ten behoeve van de kantoren. Besloten werd de kosten van bouwrijp maken van de grond voor deze garage en het treffen van tijdelijke voorzieningen te ramen op een bedrag van 1.5 mil joen gulden. Voorts hebben twee architectenbureaus opdracht ge kregen een ontwerp te maken voor de bouw van 284 woningen en een stallingsgarage met 243 plaatsen op het Schuttersveld. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands Transplantatie De PTT is er niet zo blij mee dat het al bekend is geworden en de voorlichter wil dan ook niet vertellen welke telefooncellen precies zullen verhuizen. Maar zeker is dat ook in Leiden de komende tijd een celtransplan tatie plaats heeft. Meer dan negentig procent van de Nederlandse huishoudens blijkt over een telefoonaanslui ting te beschikken. Daardoor, zo redeneert de PTT, is een aantal cellen in woonwijken overbodig geworden. Er blijkt wel een andere behoefte te zijn ontstaan: cellen langs wegen of aan de rand van woonwijken. Eindelijk zijn ze er achter, zou je bijna verzuchten. Heeft een ho ge PTT-functionaris misschien onder de rook van een slaap stad met pech langs de weg ge staan, terwijl er in de verste verte geen groen hokje te be kennen was? De verhuizing van de cellen zal overigens wel in overleg ge schieden met de dienst open bare werken. Mocht er onenig heid ontstaan over bepaalde hokjes, dan valt er altijd nog wel wat te regelen volgens de PTT. Desnoods blijft de cel staan en neemt de gemeente vijftig procent van het exploi tatie-tekort voor haar reke ning. Want laten we dat vooral niet vergeten: naast de kosten van vandalisme en fraude wordt er jaarlijks landelijk een verlies van ruim acht miljoen gulden geleden op de exploitatie van openbare telefoneergelegenhe- den. Het is heus niet alleen om dat de PTT zoveel medelijden heeft met de mensen die tij dens rot weer vergeefs naar een cel zoeken dat sommige hokjes definitief worden ver wijderd en andere verplaatst. W.B. Excuses (Ex-)psychiatrische patiënten zitten bij de AVRO kennelijk toch niet zo goed. Boos is men over de uitzending anderhalve week geleden van het tv-spel De Nimf, waarin een meisje uit een psychiatrisch ziekenhuis ontsnapt. Boze brieven beland den vervolgens op de AVRO- burelen omdat filmmaker Hans Scheepmaker in het pro- De telefooncel aan de Zoeterwoudse Singel. Buurtbewoners hebben al duidelijk gemaakt dat zij kennelijk geen behoefte hebben aan een cel in hun wijk. (Foto: Holvast) gramma een verkeerd beeld van psychiatrische patiënten schetst. Ook maatschappelijk werkers van. Endegeest klom men in de pen: de AVRO moet haar excuses aanbieden en in een tweede uitzending het scheve beeld weer rechttrek ken. Excuses? "Ik denk het niet", zegt AVRO-persman Bert Schwitters. "Het gaat hier im mers om een tv-spel, niet om een documentaire of zo. Dat is toch wel iets anders. Ik bedoel: een film als 'One flew over the cuckoo's nest' is toch ook niet precies volgens de werkelijk heid. Dat is ook maar een film". En, zegt hij, de AVRO heeft nog wat in het vat: donderdag 16 juni wordt 'Edith' uitgezon den. Dat is wel een documen taire en daarin worden waar heidsgetrouw de ervaringen van een 23-jarig meisje met psychiatrische ziekenhuizen verteld. Geen goedmakertje, voegt Schwitters er snel aan toe. "Met De Nimf heeft het niets te maken, hoor". "Heel belachelijk", vindt Rien Bakx, één van de Endegeest- schrijvers, de reactie van Schwitters. Hij vindt het argu ment van tv-spel geen argu ment. "Jaren van werk wordt hiermee onderuit gehaald. Veel mensen waren door die uitzending diep geschokt, ja, sommigen vielen zelfs terug". Er moet nog even gepraat wor den met de Cliëntenbond en Pandora (een voorlichtingsor gaan van en over psychiatri sche patiënten), maar Bakx denkt niet dat ze het er bij zul len laten zitten. "Een kort ge ding sluit ik niet uit". Maar, zegt hij: "We moeten natuur lijk eerst de officiële reactie van de AVRO afwachten". Heel correct, al is natuurlijk nu al wel duidelijk hoe die zal lui den. B.J. Kraakonhelder (4) Het afdelingsbestuur van de Die renbescherming en de kanker- bestrijders van het Koningin Wilhelminafonds kunnen bin nenkort hun centen gaan tel len. De tijdelijke bewoners van de villa Rijnsburgerweg 154 zijn hun biezen aan het pakken zodat de verkoop van het erf goed gesloten kan worden. Vorig jaar overleed de bewoon ster van dit kapitale pand Ra chel De Cler-Den Duik, wedu we van J.J. De Cler. Rachel de Cler had de villa toebedacht aan haar familie. Die liet make laar Proper de villa te koop zet ten. Na leegstand van een jaar trokken er vijf krakers in. Deze kraakactie viel nagenoeg sa men met het boven water ko men van een testament van de tien jaar geleden overleden J.J. de Cler. Daarin stond dat wan neer na hem zijn vrouw zou overlijden de villa moet wor den verkocht en de opbrengst verdeeld tussen de dierenbe scherming en de kankerbe strijding. Voor de krakers was dit nog geen aanleiding om onmiddeUijk de voordeur achter zich dicht te trekken. Immers het pand had al ruim een jaar leeg gestaan en bovendien wilden zij wel eens uitzoeken hoe de vork nu pre cies in de steel zat. Zij vonden het testamentverhaal nogal on helder. Inmiddels spanden de erfgena men, die een koper voor de erfenis hadden gevonden, een kort geding aan tegen de kra kers. Het vijftal liet verstek gaan op de zittingsdag waar de president van de rechtbank uit concludeerde dat zij geen ver weer konden voeren tegen de klachten van de eisers. "Zo ligt het dus niet", aldus één van de krakers, "maar we heb ben gewoon geen zin om ver der te vechten. Dit huis is van de dierenbescherming en de kankerbestrijding en die heb ben er een koper voor. Een ge zin met twee Idnderen. Die wil len hier dolgraag in en dan is het verder tegen mijn princi pes om dat tegen te werken". Hoewel het ingewikkelde testa mentmysterie volgens de kra kers nog lang niet is opgehel derd blazen zij toch de aftocht. Zij het schoorvoetend. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3