Ruigelaan toch woonwagenstandplaats Leiderdorp verwerpt bezwaren tegen plan meubelconcentratie Concurrenttipte justitie over loterijplan van SVLV Voor Wassenaar dreigt conflict met rijk, provincie en bewoners Voorrang op Haarlemmer straatweg Schapen De Houtkamp geschoren Werk aan Hoge Rijndijk pas weer in juni hervat PAGINA 2 DONDERDAG 26 MEI 1983 LEIDERDORP - De be zwaren die zijn ingediend tegen het meubelplan voor de Elisabethhof wor den door B en W van Lei derdorp in grote lijnen af gewezen. Slechts op enke le - kleinere punten komt de gemeente tege moet aan de bezwaarma kers, maar de essentie van het plan blijft overeind staan. Dat blijkt uit een ambtelijk reactie, waarin het standpunt van B en W wordt verwoord. Het belangrijkste bezwaar - de winkelfunctie van Leiden voor de regio wordt door de komst van de meubeiconcentratie aan getast - bestrijden B en W. "Op geen enkele wijze wordt aange toond dat de Leidse binnenstad wordt aangetast in haar concur rentiepositie. Verwacht mag worden dat de komst van een meubelcentrum juist stimule rend kan werken voor die bin nenstad in verband met de mo- AJleen op kleine punten tegemoetkomingen gelijke combinatie-bezoeken", aldus de reactie. "Dat de aantrek kingskracht van de Leidse bin nenstad is verminderd, ligt meer aan het beleid van de gemeente Leiden zelf dan in het vestigen van detailhandelscentra aan de randen van die binnenstad". Diverse bezwaarmakers vinden dat Leiderdorp ook had moeten onderzoeken wat de gevolgen zijn voor de andere branches in de detailhandel. Leiderdorp is het daar niet mee eens. Het dis tributie-planologisch onderzoek beperkt zich volgens de wette lijke voorschriften - alleen tot de meubelhandel. Nader onder zoek van de Kamer van Koop handel heeft echter uitgewezen dat de andere winkelvoorzienin gen geen of weinig nadelige ge volgen zullen hebben van de komst van een meubelconcen tratie. Zelf Ook het verwijt dat gemiddeld zo'n kwart van de meubelzaken ver sneld failliet zal gaan door de vestiging van 22.000 vierkante meter meubeltoonzaal mag geen argument zijn om de komst te verhinderen, aldus de reactie. De meubelbranche in de regio Rijn land verkeert financieel in een slechte positie. Ook het aanbod is kwalitatief slecht. Leiderdorp speelt hier de bal terug. "Geble ken is dat deze tekortkomingen niet worden opgeheven door de meubelconcentratie veel minder ernstige gevolgen zal hebben voor de meubelbranche. Leider dorp wijst in de reactie op de ver plaatsing van Mijnders. Dat bete kent dat er 3.000 vierkante meter door een bestaande zaak wordt ingenomen. Bovendien is er hog 3.000 vierkante meter vrij. "De initiatiefnemers zijn bereid ten aanzien van de invulling van de resterende ruimte te praten met bedrijven die zich willen ver plaatsen mits zo'n bedrijf past gevestigde zaken. Dat een ander van deze berusting gebruik maakt, mag hem niet worden verweten. Dit had klager dan zelf moeten voorkomen", aldus de reactie. Leiderdorp komt de bezwaarma kers op een essentieel punt ove rigens wel tegemoet. De Kamer van Koophandel had berekend dat een combinatie van bestaan de en nieuwe bedrijven in een binnen het concept van het cen trum. Dit geeft dus reeds een wat gunstiger beeld ten aanzien van de omzetdalingen voor bedrijven in de regio en met name in Lei den". Dat er geen afweging tussen de be staande plannen heeft plaats ge had, erkent de gemeente Leider dorp. Deze afweging behoort niet tot de taak van de plaatselij ke overheid. "Deze afweging zal plaatsvinden tijdens de goedkeu ringsprocedure door de provin cie", schrijft de gemeente. Voorstel Overigens blijkt uit de reactie dat het voorstel van de gemeente Leiden om de grond in de Elisa bethhof te kopen en daar andere bedrijven (geen winkels) te vesti gen op dit moment wordt afge wezen. "De gemeente wenst niet mee te werken aan het vestigen van een vorm van industrieter rein". Opmerkingen dat Leiderdorp de meubeltoonconcentratie alleen maar wil om geld via de grond- verkoop binnen te halen worden van de hand gewezen. "De be langrijkste redenen zijn dat er in de regio Rijnland een groot gat in de meubelmarkt is dat hiermede kan worden opgevuld. Tevens blijkt dat van de zijde van de consument ook een grote be hoefte bestaat". De bezwaren en de reactie worden aanstaande maandag in een spe ciale vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening behandeld. Bezwaarmakers kun nen tijdens de vergadering hun bezwaren toelichten. AGENDA Donderdag Leiden Rapenburg 100: schrijfavond Amnesty International, 20 uur. De Waag: folkconcert in kader van Waagfestival, 21 uur. Stadhuis: raadscommissie financiën, 20 Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film El Nido van De Armi- nan, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC. Breestraat 66: film 'Ne tirez sur le pianiste' van Truffaut, 20 en 22.15 uur. Leiden Stadsgehoorzaal: discussie-avond MAN '79 over "hulp aan weglopers", 20 uur. Leiderdorp Vergaderingen van de raadscommissies voor financiën en die voor economi sche zaken, gemeentehuis, 20.00 uur. Warmond Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 20.00 uur. Zoeterwoude Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 20.00 uur. Oegstgeest Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 19.30 uur. Onthulling van kunstwerk, het plein voor het gemeentehuis, 19.00 uur. Vrijdag WASSENAAR - Een meerderheid van B en W van Wassenaar houdt vast aan de Ruige laan als de plaats voor twaalf woonwagenstandplaatsen ondanks het dreigement van de provincie dat ze die plek nooit zullen accepteren. Vorige week zei gedeputeerde Gün- ther, verantwoordelijk in het provinciebestuur voor het woonwagenbeleid, nog dat de provincie dan zelf een plaats zal aanwijzen. "Wij gaan gewoon dapper door", vertelt een woordvoerder van de gemeente Wassenaar desge vraagd. "Wij zijn niet zodanig geïmponeerd door wat de pro vincie naar voren heeft gebracht dat we afzien van de Ruigelaan. Wij zullen dan ook een aanwij zing aanvechten". Volgens de drie WD-wethouders in het Wassenaarse college van B en W (PvdA-wethouder Greep wijst de Ruigelaan af) is uitbrei ding van de huidige woonwagen locatie aan de Ruigelaan van vijf naar twaalf standplaatsen de eni ge betaalbare oplossing. Onder zocht zyn diverse mogelijke op lossingen, maar die worden allen door B en W afgewezen, zo blijkt uit het raadsvoorstel dat deze week is verschenen. Brede Vorig jaar besloot de gemeente raad met een minieme meerder heid (elf voor, tien tegen) zeven standplaatsen te creëren aan het Ammonslaantje. Voor de reste rende vijf, die nu al aan de Ruige laan staan, moest nog een andere plaats worden gezocht. "Binnen de Wassenaarse situatie is het niet mogelijk gebleken een goed alternatief te vinden dat op brede steun van de gemeenteraad kan rekenen", aldus B en W. De keus werd dus beperkt. Drie mogelijkheden bleven over: óf twaalf woonwagens aan het Am monslaantje óf twaalf aan de Ruigelaan of vasthouden aan het eerste raadsbesluit (respectieve lijk zeven en vijf). B en W van Wassenaar kiezen in meerder heid voor de Ruigelaan. Diverse argumenten worden aan gevoerd, maar het financiële as pect is wel het belangrijkste. Als er woonwagens aan het Am monslaantje zouden komen, moet er een geluidswerend scherm worden geplaatst. De kosten hiervoor moeten door de gemeente Wassenaar worden be taald. Het rijk of c^e provincie draagt daarin niet bij. "Gezien de ongunstige financiële positie van de gemeeente en de dringende noodzaak tot bezuiniging zijn er geen mogelijkheden om deze nieuwe lasten te dekken", schrij ven B en W. Het Ammonslaantje valt voor de meerderheid van B en W daarom af. Andere Er zijn echter ook nog andere over wegingen voor B en W om de Ruigelaan te prevaleren boven het Ammonslaantje. Aan de Rui gelaan zijn al voorzieningen aan wezig, zodat zogenaamde kapi taalvernietiging - als het kampje zou worden verplaatst - wordt voorkomen. Bovendien kan aan de Ruigelaan een bedrijfsterrein (autosloperij) komen. Ook het aantal bezwaarschriften dat de komst van een woonwagen kampje jaren kan vertragen is veel minder, omdat de dichtsbij- zijnde woningen op honderden meters afstand staan. Juist dat is het grote probleem van de provincie en het rijk. Zij vin den dat de woonwagenbewoners zoveel mogelijk mee moeten draaien in de "burgermaatschap pij". Daarom is het noodzakelijk dat woonwagenkampjes niet te ver van winkels, scholen en der gelijke komen. Is dat niet het ge val dan is er van echte integratie geen sprake, aldus provincie en rijk, die ook om die reden de Rui gelaan. tot nu toe steeds afgewe zen hebben. Normen B en W van Wassenaar zijn het he lemaal niet eens met die argu mentatie, blijkt uit het raads voorstel. Volgens hen zijn de ei sen voor een woonwagenkampje veel strenger dan voor woning bouw. B en W vinden dat niet te recht: "Wij wijzen er in dat ver band op dat Wassenaar een lang gerekte gemeente is en dat lang niet elke bestaande woonbuurt voldoet aan deze normen". Resteert de vraag of het woonwa genkampje ooit aan de Ruige laan zal komen gezien de afwij zende houding van provincie en rijk. B en W van Wassenaar ho pen provincie en rijk te overtui gen van hun gelijk. "Een duide lijke uitspraak van de gemeente raad, bij voorkeur gedragen door een grote meerderheid, achten wij een uitdrukkelijke voorwaar de om provincie en rijk te kun nen overtuigen". Een duidelijke uitspraak zal er zeer waarschijnlijk wel komen, maar met de kleinst mogelijke meer derheid. Het voorstel wordt in ju ni behandeld door de gemeente raad. Het zal zeker worden aan genomen. De WD en Partij Was* senaar (voorstanders van de Rui gelaan) hebben in vergelijking met de vorige raadsperiode nu een meerderheid (elf tegen tien). PvdA en D'66 houden vast aan het Ammonslaantje. Het CDA kan Leiden De Waag: culturele avond Turkse orga nisatie HTIB, 19 uur. Holiday Inn: kennismakingsavond Ho liday Inn Squashclub, 20 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare: leden vergadering PvdA, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: swingavond, 21 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film 'El Nido' van De Armi- nan. 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "La Nuit Americaine" van Truffaut, 21.15 NVSH, Rapenburg 48: open soos, ,22 Leidse Werkgroep Leiderdorp LOI, Leidsedreef 2: informatiedag over opleidingen werktekenen, 15-19 uur. Voorschoten Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 20.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdient van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 mei tot ma 23 mei 8 uur door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. van 23 mei 8 uur tot 27 mei door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. De voorgestelde aanwijzing van de Ruigelaan in Wassenaar tot de definitieve woonwagenstandplaats, zal betekenen dat de grond rechts op de foto eveneens door woonwagens wordt bezet. (foto Holvast) nog geen duidelijk antwoord ge ven, voordat de fractie over het voorstel heeft vergaderd. Maar fractieleider Wensveen windt er geen doekjes om. "De wens van de woonwagenbewoners en de opstelling van de provincie zijn voor het CDA doorslaggevende argumenten", zegt hij. Dertien woonwagenbewoners hebben B en W vorige week schriftelijk meegedeeld de Ruigelaan af te wijzen. En ook het standpunt van de provincie is bekend. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Diefstal van kleding in Kopennolen LEIDEN - Uit een kledingzaak in het winkelcentrum De Koper- molen is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote hoeveel heid leren en suede kleding, tas sen en schoenen ontvreemd. De schade loopt in de duizenden guldens. De dader van de diefstal heeft zich waarschijnlijk in het overdekte winkelcentrum laten insluiten. Door een raam in de voordeur te vernielen is hij vervolgens de winkel binnengedrongen. Ver volgens heeft de dief kans gezien om het afgesloten winkelcen trum met de buit te ontvluchten. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De buiten de bebouwde kom van Oegstgeest gelegen Haarlemmer- straatweg wordt een voorrangs- weg. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hiertoe al in december 1981 besloten maar pas nu de gemeente ervan op de hoogte gesteld. Waardoor de ver traging in de administratieve af wikkeling van het besluit is ver oorzaakt is onduidelijk. Provinciale waterstaat had al enige tijd erop aangedrongen de Haar lemmerstraatweg deze status te verlenen omdat de verkeersin tensiteit op de Haarlemmer- straatweg belangrijk hoger is dan op de daarop aansluitende wegen zoals de Van Almonde- weg. Andere reden is het feit dat het verkeer op de Haarlemmer- straatweg zich gedraagt als rij dende op een voorrangsweg, waardoor dikwijls verwarrende situaties ontstaan. VOORSCHOTEN - De stichting tot steun aan sportaccommoda ties in Voorschoten (3xS) heeft justitie getipt over de loterij van SVLV. De voetbalvereniging kreeg vorige week een proces verbaal voor het organiseren van de loterij waarvoor geen vergun ning was gevraagd. De stichting schrijft in een reactie op de ge beurtenissen dat zij "uit lijfsbe houd" het ministerie van justitie heeft gevraagd SVLV te bewe gen de loterij uit te stellen. "Tot onze schrik is de rijkspolitie overgegaan tot het opstellen van een proces verbaal", aldus de stichting. 3xS is al een jaar bezig met het or ganiseren van de loterij. Eind april werd de vergunning ver leend. 3xS wil de baten van de loterij geven aan de gymnastiek vereniging Avanti. Volgens de stichting was haar loterij er veel eerder, zodat SVLV moest wij ken. De beschuldiging van SVLV dat de stichting de loterij van de voetbalvereniging heeft verra den wordt van de hand gewezen. SVLV had zelf beter op moeten passen, aldus 3xS. "SVLV was wel degelijk op de hoogte van onze actie", schrijft de stichting; "zoals wij te weten zijn gekomen wat zij in hun schild voerden. Als ze zich vooraf beter hadden geïn formeerd, hadden zij ook kun nen weten dat bijvoorbeeld hun prijsstelling niet klopt. En ze wil den - net als 3xS - 1.000 loten verkopen en geen 450. Maar ook dan klopt hunberekening niet met de voorschriften". SVLV is zelf de veroorzaker van de nu ontstane .problemen, conclu deert de stichting. Vooral ook omdat pogingen om met SVLV te praten over de te organiseren loterijen afgehouden werden door de voetbalclub. "Wij heb ben dus SVLV zeker'geen oor aangenaaid of verraden of wat dan ook", aldus de stichting. "Wij hebben met de voorberei ding de juiste weg bewandeld en nu wil SVLV ons voor de kwaaie pieren uitmaken? Wij vragen ons af wat SVLV in het omgekeerde geval had gedaan". De schapenscheerder in volle actie. LEIDERDORP Ondanks wind kracht zeven en daarom gehuld in de weer tevoorschijn gehaalde winterjassen, waren er gister middag toch ruim honderd be langstellenden op komen dagen om het jaarlijkse scheren van de schapen van de Leiderdorpse kinderboerderij bij te wonen. In de Houtkamp keken ze toe hoe de schapen juist van hun winter vacht werden ontdaan. En die gedaanteverwisseling van het brede wollige schaap naar het smalle blote beestje werkte da nig op de lachspieren van vooral de aanwezige jongeren. De schapen, die twee dagen opge sloten hadden gezeten, waren zichtbaar zenuwachtig voor het gebeuren. Enkele dieren verhui zen binnenkort naar elders om dat de Leiderdorpse kudde te groot wordt voor de kinderboer derij. Naast het schapenscheren waren er nog een aantal andere activi teiten die bijdroegen aan het feestelijke gebeuren. Beoefe naars van oude ambachten ver toonden er hun kunnen, zoals stoelen matten, spinnen en vilt maken. Dit laatste mochten de kinderen ook proberen en het melken van een kunstkoe was een andere attractie die voor hen een uitdaging was. Veel belangstelling was er tevens voor de uitgezette puzzeltocht Aanhanger met paard in sloot OEGSTGEEST - Een aanhan ger met daarin een paard is gisteravond rond half zeven op de autosnelweg bij Oegst geest van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. Oorzaak was het breken van de koppeling tussen aan hangwagen en de personen auto die deze trok. De Oegstgeestse brandweer heeft de trailer op het droge gekregen en een dierenarts heeft de onfortuinlijke vier voeter onderzocht. Deze bleek geen erntige gevolgen aan het gebeuren te hebben overgehouden. LEIDERDORP - De uitspraak van wethouder Meerburg dat de werkzaamheden aan de kruising Leiderdorpse brug/Hoge Rijn dijk deze maand weer zouden kunnen starten zal niet waarge maakt kunnen worden. Volgens een woordvoerder van Rijkswa terstaat zullen de werkzaamhe den in de loop van juni worden hervat. De werkzaamheden zijn vorige zomer begonnen en liggen nu al enkele maanden stil. Meerburg deed zijn uitspraak vori ge maand tijdens de raadsverga dering. Hij had uit telefonische contacten met Rijkswaterstaat afgeleid dat deze maand weer geld beschikbaar zou komen om het karwei te klaren. De medede ling van Meerburg was een reac tie op een motie die in maart in de raad was ingediend door het CDA en waarin werd gepleit voor het snel hervatten van de werkzaamheden. Bovendien werd in de motie gewezen op het slechte overleg, dat aan de beslis sing om het werk stil te leggen vooraf is gegaan. Volgens de in dieners van de motie was Leider dorp noch door de gemeente Lei den noch door Rijkswaterstaat ingelicht over het stilleggen Van de werkzaamheden. In een reactie op de nieuwe vertra ging in de werkzaamheden zei wethouder Meerburg zich best te kunnen indenken dat Rijkswa terstaat moeite heeft met de ver deling van de financiële midde len over de diverse projecten, maar dat men nu wel eens tot een beslissing moet komen. LEI DSC H £01 DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Lossei Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. verstrijken yan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Directie: G. Koopman Adj.dlr.: N. Qüakernaat Alg. redactiechef: Plv. Alg redactiechef: Commentaren: R. D. Paauw, W F. J. Wirtz en A. A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) - tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2