Poolse scholier bruut verhoord c 3" Beraad Deetman over studiestop Uitstel dreigt voor ketelbouw Alibux wil betere relatie met Nederland Pootgoed moet snel de grond in anders kunnen we het vergeten" Tekort van "Waterbos ton meer dan begroot Winsemius: "Over twee weken uitleg over DSM Stork en KMS nog in ongewisse Man rijdt in op agent Aanhoudende regen teistert Rijnstreekse boeren T>!> DONDERDAG 26 MEI 1983 WARSCHAU (UPI/AFP) - In Polen is gisteren tien dagen na de dood van een Warschau- se scholier die door de politie moet zijn doodgeslagen een nieuw geval van bruut ver hoor gemeld. Ditmaal werd een kameraad van de overleden scholier het slachtoffer. Zijn vingers werden bij een verhoor omgedraaid en moesten worden gespalkt. Varia De 19-jarige jongen werd op 23 mei voor zijn huis in het centrum van Warschau door vier onbekende mannen in een kleine auto ge duwd, zo verklaarde zijn vader gisteren. Zijn zoon bleek te zijn ontvoerd om elders te worden onder vraagd over de reacties van de medescholieren op de dood van de scholier Grzegorz Przemyk. DEN HAAG (ANP) - De rege ringspartijen en de oppositie me nen dat minister Deetman (on derwijs) juridisch geen been heeft om op te staan bij zijn voor nemen om de opleidingscapaci teit voor artsen en tandartsen ko mend studiejaar te beperken. Op grond van de felle kritiek van de gehele kamercommissie voor on derwijs beloofde de minister gis teren dat hij zich over zijn plan nen zal beraden. Voor volgende week woensdag zal hij de Kamer op de hoogte brengen van de uit komst van dat beraad. De kritiek op het besluit van de mi nister om de opleidingscapaci teit aan de universiteiten nog verder te beperken dan de uni versiteiten zelf hadden voorge steld betrof tevens de "rechtlij nigheid" waarmee de minister de bezuinigingen op de opleidingen vertaalt in een vermindering van het aantal opleidingsplaatsen. Afgewacht moet worden of de op leidingen door afslanking en concentratie volgens de voorstel len van de instellingen zelf doel matiger en dus goedkoper zullen worden, waardoor minder oplei dingsplaatsen behoeven te wor den afgestoten, zo hield Lansink (CDA) de bewindsman voor. De minister méént dat hij de be perking van de opleidingscapaci teit kan opleggen op grond van de machtigingswet. Die wet is bedoeld om het aantal studenten te beperken als de be staande opleidingscapaciteit te kortschiet, hield de Kamer Deet man voor. Het gaat niet aan om die wet te gebruiken om de oplei dingscapaciteit te beperken uit financiële overwegingen, aldus de Kamer. De minister wist de kamercommis sie er niet van te overtuigen dat in beide gevallen financiële over wegingen aan het afkondigen van een "numerus fixus" ten grondslag liggen. Bij de ondervraging in een kleine kamer in een onbekend gebouw, waarvan zijn zoon niet kon zeg gen of het een politiebureau was, werden diens vingers omge draaid. Na een paar uur was hij bij een eer- ste-hulppost binnengegooid, maar uiteindelijk bleek dat de kootjes van de vingers zo waren gekneusd, dat de vingers in een ziekenhuis moesten worden ge- SDalkt en verbonden. De Poolse staatstelevisie besteed de veel aandacht aan het nieuwe incident met mistig uitgebreid commentaar. Waarnemers ver moeden dat de overheid pro beert al bij voorbaat twijfel te zaaien aan de na de dood van Przemyk onvermijdelijk gewor den speculatie dat de politie erbij betrokken was. De klacht van de vader van de scholier en de reactie van de tv daarop kwamen juist terwijl de Poolse autoriteiten een onge bruikelijke campagne in de me dia zijn begonnen om de woede van het publiek na de dood van Przemyk te doen bedaren en de argwaan over de rol van de poli tie te doen verminderen. 9? DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (milieubeheer) zal de Tweede Kamer binnen twee weken informeren over de mogelijke overtredin gen van de milieuwetgeving door het staatsbedrijf DSM in Geleen. Hij heeft dat gisteravond toegezegd in een gesprek met het PvdA-kamerlid mevrouw De Boois. Aanleiding voor het verzoek van De Boois zijn de publikaties in de GPD-bladen en NRC-Handelsblad. Mevrouw De Boois gelooft niet dat Winsemius in zijn brief zal ingaan op het justitieel onderzoek naar overtredingen door DSM, dat zojuist is afgesloten. Het maandenlange onderzoek is weliswaar uitgevoerd door het ministerie van milieubeheer, maar dat gebeurde in opdracht van de officier van justitie in Maastricht, mevrouw mr J.Huurman. Zij zal bin nenkort besluit of het chemische bedrijf wordt gedagvaard in verband met illegale lozingen van chemisch afval. Winsemius zal de Tweede Kamer wel uitleg geven over de beroepsproce dure over gipslozingen die momenteel bij de Raad van State loopt. Mevrouw De Boois neemt aan dat hij ook een idee geeft van de aard en de hoeveelheid van het chemisch afval en de mogelijk begane overtre dingen. De meest recente beschuldigingen aan het adres van DSM luidden dat het bedrijf niet alleen illegaal afval zou hebben geloosd, maar eveneens afvalstoffen zou hebben laten vervoeren naar bedrijven die niet be schikten over de vereiste vergunningen. DSM zou ook hebben nagela ten melding te doen van de afgifte van chemisch afval. "Benzine is in 1990 loodvrij" DEN HAAG - De benzine zal in 1990 vrij van lood zijn, wan neer de Europese Milieuraad in juni een voorstel daartoe van Groot-Brittannië goed keurt. Minister Winsemius (milieubeheer) zei vanmor gen tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eer ste Kamer dat Nederland het Britse voorstel steunt. Ook West-Duitsland en Denemar ken zullen vóór stemmen. De datum 1990 is zó gekozen dat de Europese auto-indus trie de motoren kan aanpas sen aan de loodvrije benzine. Minister Winsemius wil niet dat Nederland buiten inter nationaal verband verdere maatregelen neemt tegen het lood in de benzine. Onder het vorige kabinet is het loodge- halte in de benzine al be perkt. DEN HAAG (GPD) - Het is uiterst twijfelachtig of nog vóór het zo- merrecès van de Tweede Kamer een debat over de problematiek in de ketelbouwsector zal wor den gehouden. Een meerderheid van de Tweede Kamer had die wens geuit nadat minister Van Aardenne (economische zaken) eind vorige maand de Kamer had geinformeerd over zijn voorne men om een commissie van onaf hankelijke deskundigen over de ketelbouw te laten rapporteren. De commissie van deskundigen, die het onderzoek binnen een maand zou moeten afronden, moet met haar adviserende werkzaamheden nog beginnen. Het was de bedoeling dat de commissie eind deze maand of begin juni haar eindoordeel aan de minister van economische za ken kenbaar zou maken. Op grond van de besluiten van Van Aardenne zou een plenair kamer- DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft deze week een 33-jarige Hagenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht dinsdagavond een 44-jarige wijkagent in de Haagse Schilderswijk te hebben aangereden. De wijkagent stond met buurtbewoners te praten. Op dat moment kwam er een auto met grote snelheid aanstormen. De politieman gaf een stop teken maar de automobilist reed gewoon door. De politieman slaagde er niet in op tijd opzij te springen. Hij kwam op de motorkap terecht. De buurtbewoners konden het kenteken van de auto doorgeven. BRASILIA (ANP) - De Surinaam se premier, Errol Alibux, heeft verklaard dat zijn land graag de betrekkingen met Nederland wil verbeteren. Hij zei dit de afgelo pen nacht tijdens een afscheids receptie in Brasilia tegen de Ne derlandse ambassadeur, drs. F. Kupers. De Surinaamse uitnodiging aan Kupers om met de andere leden van het diplomatieke korps de afscheidsreceptie van premier Alibux bij te wonen, had gezien de slechte relatie tussen beide landen al enige verwondering ge wekt op de Nederlandse ambas sade. Groot werd evenwel de ver bazing bij de Nederlandse vertc- genwooridger toen tijdens een informeel gesprek de Surinaam se eerste minister verbetering van de betrekkingen aanbood.. Ambassadeur Kupers liet de heer Alibux weten zijn aanbod niet helemaal te begrijpen na alle felle kritiek op Nederland, die de Surinaamse regeringsleider eer der op de dag had geuit tijdens bijeenkomsten met de Brazi liaanse autoriteiten en de pers. In een gezamenlijk Surinaams- Braziliaans communique dat gis termiddag aan het slot van het driedaags bezoek van de Suri naamse delegatie aan Brasilia werd uitgegeven, wordt geen en kele melding gemaakt van de door Alibux gehekelde interna tionale campagne die zijns in ziens tegen het Surinaamse be wind wordt gevoerd. Wèl worden de Latijnsamerikaanse landen opgeroepen tot het respecteren van de soevereiniteit van elk land in de regio, terwijl er op Braziliaans initiatief aan is toege voegd, dat "beide landen Zuid- Amerika willen vrijwaren van confrontaties die hen vreemd zijn". Volgens waarnemers wil Brazilië hiermee indirect zeggen, dat Cuba zijn neus niet te diep in Surinaamse aangelegenheden mag steken. debat worden gehouden. In zijn brief aan de Kamer had de minister van economische zaken overigens al de richting aangege ven waarin eventuele adviezen zouden moeten gaan: verdeling van werkzaamheden tussen Stork Ketels in Hengelo en De Schelde in Vlissingen en een ver schuiving van de orders. Voor een vollediger inzicht in de pro blematiek zou de commissie van deskundigen worden ingescha keld. De Vlissingse ketelbouwer De Schelde zal overigens worden verplicht mee te werken aan een eventuele herstructurering in de ketelbouwsector. Dat blijkt uit een brief die minister Van Aar denne aan de Tweede Kamer heeft gestuurd naar aanleiding van de overdracht van KMS-aan- delen van RSV naar de rijksover heid en het provinciaal bestuur van Zeeland. De verplichting tot medewerking aan een herstructurering van de ketelbouw is een van de voor waarden die de minister van eco nomische zaken stelt voor de ex tra overheidssteun aan de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. Over de hoogte van de extra rijkssteun worden nog geen mededelingen gedaan. STREEK De aanhouden de regen heeft er toe ge leid dat onder andere de boeren in de Rijnstreek met de handen in het haar zitten. De koeien staan op stal te trappelen van onge duld om de frisse weide op te gaan en de aardappe len liggen vruchteloos te wachten tot ze de klei in mogen. Het tij is voor dit jaar niet meer te keren. Hoogstens kan de schade meevallen als het weef zich ein delijk weer eens van de zonnig kant laat zien. Gisteren werd echter al melding gemaakt van een totaal schade van 250 mil joen gulden alleen in Friesland. De consument merkt het huidige wel en wee nog dit jaar in de win kel. De prijzen van de aardappe len bijvoorbeeld zullen volgens de grote aardappelboer C. Kem penaar uit Rijnsaterwoude flink stijgen: "Reken maar op het dub bele van de huidige prijs". Het overgrote deel van de Neder landers zit er momenteel bleek jes bij. Ook de boeren trekken wit om de neus weg als zij het weerbericht van het KNMI ho ren. Al wekenlang is het "af en toe een bui". Ook voor de vee houders in de Rijnstreek houdt de regen in dat zij de koeien op stal moeten houden. Want de koeien zouden immers het mod derige land vertrappen. Eén van de direkte problemen van de veeboer is dan ook het voeren. Volgens woordvoerders van het veevoederbedrijf "De Hoop" uit Hazerswoude en het "Alphense veevoederbedrijf' valt het echter op het ogenblik wel mee met de vraag naar meer veevoeder. "De meeste boeren hebben nog wel wat kuilgras en het is zo dat be drijven die veel koeien hebben ook wel 's zomers bijvoederen. Je krijgt thans dat de veeboeren mondjesmaat gaan voeren om dat ze verwachten dat "ze mor gen naar buiten kunnen". Zover is het echter nog niet gekomen. Het is schrapen. Uit ieder hoekje en gaatje halen de boeren het laatste veevoeder om het bestel len van nieuw zo lang mogelijk uit te stellen. Ze maken alles schoon op", aldus een woord voerder van De Hoop. Het relaas door Huib Hikke Maar toch: veel vraag dus stijgende prijzen. Beide woordvoerders zijn met deze ontwikkeling niet blij. "Kijk als een boer moet plukken van z'n reserve en die reserve is straks op dan hebben wij volgend jaar een klant min der. Laat ze maar snel de kans krijgen om de koeien in het land te sturen", vertelt "De Hoop". De college van het Alphense veevoe derbedrijf hierover: "Als we het moeten hebben van de armoe van de boeren, hoeft het voor ons niet". Landbouw Met de landbouw is het al niet veel beter gesteld. Eén van de voor beelden is J. Rosenboom uit Ter Aar. Hij heeft voornamelijk spruiten en bieten. "Je hebt zeg maar vrije sector teelt zoals aard appelen en spruiten waarvan de prijs tot stand komt door vraag en aanbod en de teelt op con tractbasis zoals bij bieten. Wat de prijs van de spruiten gaat doen is nog onduidelijk. Het is eerst zaak dat die er zo snel mogelijk in gaan. Want anders kun je je spruiten wel vergeten. Mijn spruiten bijvoorbeeld heb ik in december gekocht. Op een hec tare gaan ongeveer dertigdui zend planten en zo'n hoeveelheid planten kost 1500 gulden. Die planten liggen op het ogenblik in de cel. Bij een temperatuur van twee graden kun je deze plantjes ongeveer vier weken bewaren. Mijn plantjes zitten nu vier we ken in de cel dus het is zaak dat deze snel de grond in gaan an ders kan ik mijn spruiten wel vergeten. De ellende is dat je geen nieuwe plantjes kunt be stellen want die zijn al weg", al dus Rosenboom. Hij verwacht overigens dat de prijs van de bie ten ongeveer een twintig procent zullen stijgen. Wat de gevolgen hiervan zijn voor de prijs van de suiker is niet te voorspellen. Aardappelen Plassen op het land. Hier heeft de boer het nog aardig op tijd kunnen redden met de spruiten, voor velen kan de regen echter de nekslag betekenen. (Foto Wim Dijkman) De landbouwers zitten momenteel met de pootaardappelen flink in hun maag. Laatje namelijk aard appelen tijden liggen, dan ko men er van die wanstaltige uitge zogen gedrochten met lange uit lopers. Behalve vergeetachtige consumenten, kunnen ook boe ren hiermee te maken hebben als de aardappelen vanwege het slechte weer niet de grond in kunnen. Een van de grote aard appelboeren C. Kempenaar over dit probleem: "Wat je hier aan kunt doen is het zogeheten om gooien. Hiermee hou je de uitlo pers zo klein mogelijk". In de grote hal van Kempenaar staan de mannen dag in dag uit zakken aardappelen om te gooien. Dui zenden zakken met aardappels moeten op deze wijze worden be handeld. "Het is afwachten wat de aardappelen gaan doen. Het staat echter vast dat er minder aardappelen op de markt komen, dat deze minder van kwaliteit zullen zijn en dat de prijs onge veer zal verdubbelen". Het reilen en zeilen van de aardap pel grijpt diep in in Neerlands economie. Een hausse in de prijs van volksvoedsel nummer één merkt de consument immers di- rekt in de portemonnee. Ook de patat friet zal niet aan een prijs stijging kunnen ontkomen, te meer daar deze afhandelijk zijn van verse friet. Een van de leve ranciers van horecaprodukten is £viko in Ter Aar. Van hamsteren door cafetariahouders heeft dit bedrijf nog geen last. "Dat kan ook niet want cafetaria werken met vers. Het zijn vooral de res taurants, plaatsen waar niet zó veel friet wordt verkocht, die met diepvries werken", aldus een woordvoerder van de vesti ging van Aviko in Ter Aar. Het is niet ondenkbaar dat met het stij gen van de aardappelprijs ook het frietje een stuk duurder zal worden. Molens Het is echter niet alleen de agrari sche sector die te lijden heeft on der het slechte weer. Een groep als de watermolenaars heeft op zijn manier zorgen over de aan houdende regen. Voor de mole naars die "thuis zitten" is het be malen geen probleem. Maar in deze streek zijn er vele mole naars die van het watermalen al leen niet kunnen leven en er dus een baan bijhebben. Deze moe ten vaak heen en weer voor de bemaling. En zo zijn er talloze beroepsgroe pen (ijsverkopers, campinghou ders enzovoort) die te lijden heb ben onder de aanhoudende re gen. Afgaand op het weerbericht van de KNMI ziet het er voorals nog niet naar uit dat Nederland binnenkort in badpak langs de branding zal flaneren. De werknemers van Kempenaar zijn dag in dag uit bezig met het "omgooien" van de pootaardappelen. Duizenden zakken aardappels moeten op deze wijze worden bewerkt tot het aanbreken van betere tijden. (Foto Wim Dijkman) Cijfers als bom ingeslagen RIJNSBURG/VALKENBURG - Het Rijnsburgse en Valkenburg- se zwembad Het Waterbos heeft vorig jaar bijna 100.000 gulden meer verlies geleden dan was verwacht. Dit blijkt uit de jaarre kening van het zwembad. Het bestuur van Het Waterbos hield er rekening mee dat vorig jaar een verlies werd geleden van 650.000 gulden. Dat werd uitein delijk bijna 750.000 gulden. Het. tekort wordt aangevuld door de gemeenten Rijnsburg en Valken burg. Mevrouw A. de Haas-Kromhout, de voorzitter van het dagelijks bestuur van het zwembad, zegt dat de bekendmaking van de cü- stuur. De cijfers sloegen in als een bom". Volgens haar heeft vo rig jaar voortdurend de indruk bestaan dat het wel goed zat met de begroting. De Rijnsburgse wethouder J.C.J. van der Meij, tevens lid van het dagelijks bestuur van het zwem bad, zegt dat vorig jaar een zoge noemde kostenbewaking heeft plaatsgehad. De tegenvallers, bij voorbeeld het lagere bezoek aan het binnenbad, vielen echter voornamelijk in het laatste kwar taal van het jaar en konden toen niet worden voorzien. Om de fi nanciën beter in het oog te hou den wordt vanaf dit jaar drie keer per jaar een tussentijds overzicht gegeven van de inkomsten en uitgaven van het zwembad. De voornaamste boosdoener van het grotere tekort is de veel lage re opbrengst van het vrijzwem- men. Het zwembad kreeg hier voor 60.000 gulden minder in het laatje dan was voorzien. Verder leverde ook het leszwemmen ruim 12.000 minder op. Tegelij kertijd werden vorig jaar door verkeerde ramingen en misver standen de posten electriciteits- verbruik met 14.000 gulden en onderhoud aan het parkeerter rein, sloten en groen met 21.000 gulden overschreden. Meevallers bleken het gasverbruik en de rentelasten te zijn. Het zwembad hoefde daarvoor respektievelijk 33.000 en 30.000 gulden minder uit te geven dan in de begroting was voorzien. Het zwembadbestuur had voor 1982 rekening gehouden met 36.000 bezoekers voor het bin nenbad en 26.000 voor het bui tenbad. Er bleken uiteindelijk maar respectievelijk 25.000 en 21.000 bezoekers te zijn geko men. Met name de jeugd bleek veel minder belangstelling voor het zwemmen te hebben gehad dan het bestuur had verwacht. Mevrouw De Haas zegt dat het een landelijke trend is dat er minder bezoekers naar binnen baden komen. "Tot nu toe is het buitenbad van Het Waterbos al tijd gezien als een zorgenkindje. Ik vraag me af of dat wel terecht is en we niet meer aandacht moe ten schenken aan het binnen bad", aldus mevrouw De Haas. Van der Meij voegt er aan toe dat ook de cijfers voor het buitenbad tegenvallen gezien de goede zo mer van vorig jaar. Het zwem badbestuur belooft overigens in de toekomst ook meer het vrij- zwemmen en het leszwemmen te bevorderen in Het Waterbos. Het zwembad werd vorig jaar beter bezocht door verenigingen en in stellingen, zo blijkt uit de jaarcij fers. Het gasverbruik van het zwembad viel in 1982 mee door het gebruik van de afdekdeken en omdat er sprake was van een zachte winter. Vorig jaar werd bijna 50.000 kubieke meter gas minder gestookt dan in 1981. Aan electriciteit moest echter meer worden uitgegeven omdat er een te lage raming was ge maakt van de brandstoftoeslag in de electriciteitstarieven. Een actie van het zwembad om schoolreizen aan te trekken bleek vorig jaar geen succes te zijn. Omdat de actie nogal hoge advertentiekosten met zich mee bracht, is besloten deze voortaan niet meer te voeren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23