„CDA krijgt een soort schuilkerk- mentaliteit" Contact IKV en kerken moet beter Kamerlid Stef Dijkman somber \flt6fVi6V\/ over toekomst van eigen partij: Roos: "Wij willen er niet maar zo'n beetje bij hangen" DONDERDAG 26 MEI 1983 Varia door Joan Haan Ik ben niet zozeer een dierenvriend in de extreme betekenis van dit ■woord onze twee katten gebruik ik voornamelijk als alibi om andere huisdieren buiten de deur te hou denmaar ik prent mijn kinderen wel altijd in dat het leven heilig is, ook van dieren, ongeacht hun af metingen en doelstellingen. Met één uitzondering natuurlijk: de mug, die volgens mijn diepste overtui ging door God geschapen is om doodgeslagen te worden, opdat wij daar een zo grote bevrediging uit putten dat de lust ons vergaat nog andere, minstens zo schadelijke of lastige dieren om te brengen. Neem bijvoorbeeld de vlieg. Ook een lastig kreng, het vliegtuigmoe derschip van de ziektekiem, zoemt penetrant, maar ik zal hem niet gauw doodslaan, evenmin als de mot, de spin, de glazenwasser of de pissebed. Al die diertjes worden be hoedzaam gevangen en buiten de deur gewapperd. „Zo'n diertje wil ook leven", zeg ik dan pedagogisch of althans belerend tegen mijn dochtertjes, en soms ook tegen mijn vrouw, die een meer praktischer aanpak van het dierenrijk voor staat: „Er blijven nog een miljard spin nen over", zegt ze, mijn getob om zo'n vlugbenig diertje in de hol ge vouwen krant te houden gade slaand. Maar ik antwoord dan on veranderlijk: „Daar schiet hij weinig mee op!". Soms ga ik iets te ver misschien, zo als een paar weken geleden toen we opeens de eerste vlieg van het nieu we seizoen in ons huis tegen kwa men. En maar om onze kop zoemen en op onze benen zitten in plaats van rustig dicht langs het plafond te blijven rondkruisen. ,fliet doen!", riep ik desondanks in pa niek toen Anne hem eindelijk eens een mep wilde verkopen met de op gerolde Vrij Nederland. „Dat is de eerste vlieg van het jaar, je slaat een eerste vlieg niet dood! That's no cricket! De eerste vlieg heeft een ze kere zeldzaamheidswaar de, er is er maar een de eerste! Bovendien kan hij zich niet verweren in z'n een tje". „Okay", zei ze, stond op en trok me even aan mijn rechteroorlelletje, want dat hadden we net geleerd van een Joegoslavische vriend. Een oud Servisch gebruik: zodra je de eerste aardbei, de eerste vijg, de eerste asperges, de eerste baujou- lais van het jaar of seizoen op eet of drinkt, trek je je partner even aan zijn of haar oorlelletje, waarna de ander een wens mag doen. „Hier, voor je eerste vlieg", zei ze liefheb bend, en toen Sara later thuis kwam en die vlieg meteen te lijf wilde gaan met de opgerolde Haagse Post, riep ze waarschu wend: Dus u begrijpt mijn schrik toen ik gisteren een nieuw wit A 4-vel pa pier in mijn elektrische schrijfma chine draaide en aan de bovenkant van het papier dat onder de rol vandaan kroop twee vliegenpootjes zaten vastgekleefd. Ik begreep onmiddellijk welk dra ma zich in de machinekamer van mijn IBM had afgespeeld: „Modem Times", Charlie Chaplin die in de raderen van de grote machine ver strikt raakt, maar er nog wel met allebei zijn armen en benen uit te voorschijn komt. Dat geluk was mijn vlieg niet beschoren geweest. Vermoedelijk zat hij nu tot pulp vermalen tussen de raderen van mijn schrijfmachine. Geen smake lijk idee. Niet goed ook voor de ma chine, hoewel ze misschien altijd vliegen zouden gebruiken als smee rolie schaars was of moeilijker te vangen. Ik overwoog nog even of ik dat vel nu weg zou gooien, maar ik veegde de pootjes met mijn mouw weg en spaarde op die manier weer drie cent uit. Zo geronnen, zo ge- wannen! Toen ik begon te tikken, steeg er een vlieg uit mijn schrijfmachine op. Kon dat mijn slachtoffer zijn? Zou de rol alleen twee van zijn zes poten hebben afgehakt en de rest in tact hebben gelaten? Ik wachtte tot hij ergens ging zitten en zag toen dat hij wel erg laag doorveerde: zo te zien waren het zijn twee achterpo ten geweest. Hij steeg weer op en landde even later (sans rancune!) op de rand van mijn schrijfmachi ne. Het was hem ongetwijfeld, hij sleepte zich een beetje voort maar kon nog wel lopen. En vliegen ging hem zo te zien nog even gemakke lijk af als voorheen. Wat moest ik nu doen? Hem uit zijn lijden hel pen? Maar leed hij dan wel? Hij had misschien zwaar de pest in, en zal ook wel pijn hebben gehad, maar voldoende om doodgeslagen te willen worden? Zou ik, als ik een been en een hand onder de tram kwijtraakte, doodgeslagen willen worden door een opgerold Utrechts Nieuwsblad ter grootte van de Domtoren? Ik betwijfel het sterk. Ik besloot hem te laten leven en heb hem buiten gezet. Dus als u een de zer dagen een vlieg met vier poten ziet, dan weet u wie u doodslaat. De spanningen in het CDA zijn de laatste weken weer fors toegenomen. Vooral door de problemen rondom de Tweede-Kamerleden Stef Dijkman en Jan Nico Scholten. Dijkman haalde - tot driemaal toe - door zijn opstelling het bloed onder de nagels van fractieleider Bert de Vries vandaan. Maar Dijkman zorgde niet alleen voor de vlam in de pijp. Samen met Scholten wees hij het bezoek van CDA-minister Van den Broek aan El Salvador af. Samen met Scholtey stemde hij tegen de volkshuis vestingplannen van CDA-staatssecretaris Brokx. En samen met Scholten, Faber en Buikema verwierp hij de voorgenomen korting op de sociale uitkeringen. Ook het conflict tussen de ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) over de Defensienota baart het CDA grote zorgen. En dan was daar nog oud-fractieleider Willem Aantjes die vorige week een scheuring in de partij voorspelde. De kernwapenproblemen spelen een belangrijke rol bij de spannin gen die in het CDA-kamp zijn ontstaan. Dijkman en Scholten ne geerden onlangs het verzoek van fractieleider De Vries niet naar de toespraak van bisschop Grumbleton uit het Amerikaanse Detroit te gaan. Zij weigerden de bisschop in de kou te laten staan en gingen toch. Vooral Dijkman is over de houding van zijn fractie bijzonder veront waardigd: „Ik ben echt met stomheid geslagen. Nog steeds. Als er een bisschop komt spreken over het ethische standpunt van de Amerikaanse bisschoppen, dat na driejaar praten tot stand is geko men, dan ligt het naar mijn idee voor de hand dat je daar naar toe gaat". "Toen ik hoorde dat wij daar niets te zoeken zouden hebben zei ik: wat zullen we nu beleven. Wij hier in de Kamer reizen de hele wereld af, omdat we zo nodig overal willen kijken, omdat we elk detailtje willen opnemen. En nu komt er iemand uit Amerika voor een uiteenzetting en zouden we daar niet naar toe kunnen gaan!" Stef Dijkman: "Waarom denkt u dat ik zo knok?" Bedroefd Dijkman vindt het heel opmer kelijk dat leden van de CDA- fractie niet naar de bisschop zijn gegaan. „Terwijl hij sprak over een zo belangrijk onder- werp als de kernbewapening, waarover in het CDA fel wordt gediscussieerd. En aan de vooravond van de buitenge meen belangrijke besluitvor ming in het parlement over de plaatsing van middellange-af- standsraketten in ons land". „Ik ben nog nooit moreel zo ver ontwaardigd geweest. Daar zit je dan als katholiek parlemen tariër en al je vrienden in je fractie laten het afweten. Ik moet zeggen, dat heeft me diep bedroefd". „Ik vind dat het CDA, als dit zo doorgaat, een soort schuilkerk- mentaliteit gaat krijgen. Zo van: jongens, laten we het nu binnenskamers houden. Dan kunnen we fijn met elkaar pra ten. Dan worden we niet be smet en dan hebben we niet al die lastige mensen om ons heen". Breekpunt De kernwapenkwestie is voor Dijkman een breekpunt. Hij deelt ook de verontrusting van Aantjes, waarop diens visie over de scheuring binnen het CDA is gebaseerd. „Als het CDA zich overduidelijk uit spreekt vóór plaatsing van de middellange-afstandsraketten, dan vrees ik dat de partij uit elkaar valt. En Dijkman valt dan niet in, maar buiten de boot". Hij ziet die ontwikkeling levens groot op zich afkomen. Dat zal ook het einde van zijn politieke carrière betekenen. „Ik heb be wust voor de politiek gekozen. Ik zag het helemaal zitten in het CDA. Ik ben daar met alle vezels van mijn persoon mee verbonden. Als het niet lukt, betekent dat een groot per soonlijk drama voor mij. Waar om denkt u dat ik zo knok?" Dijkman staat by het CDA be kend als een lastige jongen. Hij behoort tot de oude groep van 'dissidenten'. De meesten daarvan treden niet meer op de voorgrond. Anderen, zoals Hans de Boer, hebben de frac tie verlaten. Dijkman echter volhardt in zijn kritiek. Het gaat hem om het gezicht van het CDA. Hy vindt dat de frac tie zich kritisch tegenover het kabinet moet opstellen. Alleen dan kan zijn party zich profile- Dualiteit „Ik heb altijd gepleit voor de dualiteit tussen parlement en regering. Maar al tijdens de ka binetten-Van Agt opereerde de fractievoorzitter min of meer als de zogenaamde zeventien de minister. Maar daarmee profileer je een fractie niet. Een fractie hoort in de voor hoede van een partij te staan". „Als men doorgaat op de toer van: het kabinet moet blijven, het landsbelang en meer van die vage termen, dan gaat het mis. Men moet de strijd aan gaan. Het beleid bijbuigen, zo als ik heb voorgesteld op het punt van de volkshuisvesting. Pas dan zal de fractie, en in het verlengde daarvan de partij, profiel krijgen". Dijkman heeft daar echter een hard hoofd in. Hij ondervond vorige week dat de kritiek niet te hard mag zijn. Hij wilde het beleid te veel bijstellen. Het ge volg was, dat hem het woord voerderschap werd ontnomen. Het CDA zette zijn specialist voor de volkshuisvesting in de kou. "Levensgevaarlijk" Toch blijft Stef Dijkman hard nekkig vechten voor betere tij den. Daarbij steunt hy op de start die het CDA zes jaar gele den maakte. „Toen zetten wij een koers uit. Op het terrein van vrede en veiligheid beslo ten we tegen de kernwapenspi raal te vechten. Daar werd ge stalte aan gegeven door het verzet tegen de ontwikkeling van nieuwe wapens. Het CDA heeft zich daarna ook ver weerd tegen het neutronenwa pen en de nucleaire gevechts- veldwapens. Dat is een duide lijke manier van politiek be drijven. Dan zegje tegen je kie zers: dit wil het CDA. Helaas moet ik nu constateren, dat de omgekeerde werkwijze wordt gevolgd. Dat is levensgevaar lijk". Volgens Dijkman heeft het CDA maar op één manier toekomst: „Door de politieke en morele moed te tonen om voor haar ethische en politieke principië le keuzes te gaan staan. Maar dan óók in het parlement. De ondankbare rol vervullen om het eens op te nemen tegen een premier van je eigen partij. Dat is nou fair play. Dat politieke spel, dat spelen op de floret van de regeringsvertegenwoor diger aan de ene kant en de parlementariër aan de andere kant, zal een opleving beteke nen. Door die werkwijze krijgt het CDA veel meer profiel. Nu valt het terug naar onduidelijk heid en gaat het zonder voor behoud achter het kabinet staan". „Ik knok, omdat ik vind, dat wij voor het front der troepen ons standpunt in de waagschaal moeten durven stellen. Kijk, als iemand niet in de ring gaat met het risico dat hij de slag een keer verliest, dan zal hy de wedstrijd nooit winnen". WD Die houding slaat voor Dijkman ook op het beoordelen van het regeerakkoord. „Daarin wor den zaken afgesproken. Die dienen ook conform dat ak koord te worden uitgevoerd. Maar nu wordt er gezegd: wij zijn voor bezuinigingen. Die zijn goed. Zy staan in het re geerakkoord en dus hoeft er niet over gepraat te worden". „Die redenering tref ik nogal eens bij de WD aan. Maar ik vind dat een onzindelijke poli tieke handelwijze. Dat doet on recht aan je status als parle mentariër. Je moetje beleid el ke keer toetsen aan de werkelijkheid van dit mo ment". ADVERTENTIE Een ondubbelzinnige taakom schrijving van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) is voor waarde voor een verbetering van de relatie met de kerken. Nü bestoken kerken en IKV el kaar te vaak met verschillende taakomschrijvingen. De voor zitter van de hervormde synode, ds. C. B. Roos, zei dat gisteren op een contactdag van de IKV- kernen in Utrecht. Hij noemde een aantal zaken waar bij het, naar zijn mening, aan goede communicatie heeft ont broken, zoals het stemadvies (stemmen op partijen die zich uitdrukkelijk tegen kernbewape ning hadden uitgesprol^n), de democratisering van het IKV (meer zeggenschap van de kern en in het landelijke beleid) en de acties in de herfst van dit jaar te gen plaatsing van nieuwe raket ten. "De kerken moeten niet het gevoel hebben, er maar zo'n beetje bij te hangen". Wat de Hervormde Kerk zelf be treft, herinnerde ds. Roos eraan, dat een kwart van de synode in 1980 stemde tegen het voorstel om het bezit van kernwapens af te wijzen. "Men moet daarmee voortdürend rekening houden". Jan ter Laak, voorzitter van de werkgroep 'kerken' van het Vre desberaad, zei, dat het IKV de kerken duidelijk moet inlichten over de acties in het komende najaar. Het zou goed zijn, als ker kelijke leiders zitting namen in het beraad, het hoogste orgaan van het IKV. Het voorzitterschap van bisschop Ernst (Breda) van de rooms-katholieke vredesbe weging 'Pax Christi' noemde Ter Laak als voorbeeld. Volgens IKV-secretaris Faber zal de vredesbeweging het niet overleven, als de kruisraketten in West-Europa doorgaan. Kijk maar naar Sicilië, waar men tot voor kort fel tégen was, maar waar de stemming is omgesla gen nu de eerste Amerikanen in de buurt van Comiso zijn aange komen. Humanisten Op het komende congres van het Humanistisch Verbond (28 en 29 mei in Amersfoort) komt een voorstel van de 'Beweging kriti sche humanisten' ter sprake, dat het congres uitnodigt om zich onomwonden tegen plaatsing van nieuwe raketten op Neder lands grondgebied uit te spre ken. Het is nog niet zeker, of het congres hierover breedvoerig zal discussiëren. Het congres kan volgens het reglement zelf beslis sen of voorstellen en moties in behandeling worden genomen en hun indieners spreekrecht krijgen. In alle uitspraken van het Huma nistisch Verbond over deze kwestie is tot nu toe een beroep gedaan op alle partijen om de wapenwedloop terug te dringen. Een totale afwijzing van de ra ketten acht het hoofdbestuur "politiek eenzijdig, inhoudelijk niet geargumenteerd en op ge spannen voet met het levensbe schouwelijke karakter van de be ginselverklaring waarop ons geestelijk genootschap is geba seerd". Het hoofdbestuur vermoedt, dat er een minderheid is die onder be paalde voorwaarden plaatsing van de wapens, humanistisch ge zien, kan rechtvaardigen. Dat is, volgens deze visie, een geringer kwaad dan bijvoorbeeld een kernoorlog of een Russische be zetting. Als deze opvatting tot 'onhumanis tisch' zou worden verklaard, kan het ontstaan van een tweede Hu manistisch Verbond daarvan weieens het gevolg zijn. Daarom komt het hoofdbestuur straks met een amendement, waarin zowel het meerderheids- als het minder heidsstandpunt doorklinkt. In de slotpassage zou dan komen, dat het hoofdbestuur de overheid dringend moet verzoeken, toene ming van de kernbewapening in binnen- en buitenland tegen te gaan door een beroep te doen op het menselijke vermogen tot rede lijk denken en handelen. Overigens wordt gewerkt aan een samenwerkingsverband tussen het Humanistisch Verbond, 'Hu- manitas' en de 'Vrije Gedachte' om het vredesberaad binnen de humanistische beweging een zo breed mogelijk draagvlak te ge- Het jaarverslag van het Humanis tisch Verbond meldt een leden tal van 15.175. Dat betekent een verlies van 519 leden in twee jaar "Het ledental is een probleem, waarvoor wij tot nu toe geen op lossing hebben gevonden", ver klaart het hoofdbestuur. Er zijn nu ongeveer 100 mensen be schikbaar om begrafenissen hu manistisch te begeleiden. Bij het leger werken 22 raadslieden, bij 'justitie' 23 en in zieken- en be jaardentehuizen 62. Een sterke groei geeft het humanistisch vor mingsonderwijs te zien. Op ruim 700 scholen worden nu meer dan 21.000 leerlingen bereikt. Hervormde Kerk: beroepen te Spijkenisse C. P. Bouman Gul pen, te Maassluis E. J. Bos Hat- tem, te Nunspeet H. Veldhuizen Alblasserdam; aangenomen naar Wichmond kandidaat C. Bocha- nen Amsterdam, naar Wijhe J. de Gier Marknesse-Luttelgeest; be dankt voor Numansdorp B. van 't Veld Nunspeet. Gereformeer de Kerken: beroepen te Schoon oord W. Wester Drogeham; aan genomen naar Strijen P. Bijl Hei- nenoord. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Naald wijk A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland. Schavot Vandaag begint in Moskou onder auspiciën van de 'Conferentie van Europese Kerken' - waarbij kerken van Oost en West zijn aangesloten - een vijfdaags be raad over het thema 'De dyna miek van de hoop: vertrouwen, vrede, ontwapening'. De deelne mers zullen een antwoord moe ten geven op de vraag, wat de kerken kunnen doen om een kernoorlog te voorkomen. In een voorbereidend document staat, dat de machten in de afge lopen veertig jaar te ver zijn ge gaan in hun bewapening. "Elke dag komen er drie kernkoppen bij. Het schavot staat gereed om de mensheid te executeren". Joden. Een gemeenschappelijke statistische studie van joodse in stituten in Jeruzalem en Londen wijst uit, dat het aantal joden in de wereld tot het jaar 2000 met ongeveer 20 procent zal afne men. Volgens cijfers van 1975 zijn er 13 miljoen joden, van wie 23 procent in Israel woont. In 2000 zal dat 11,8 miljoen zijn met 36 procent in Israel. De joodse bevolking vergrijst. In 2000 zal rond 20 procent ouder zijn dan 65 jaar. Het gemiddelde geboortecijfer is nu 2,1. Boven dien wordt meer en meer ge mengd gehuwd. Bier. De Zevendedag-adventis ten in Zambia (173 gemeenten met ruim 22.000 leden) doen in een motie een beroep op de over heid om door aanlenging het al coholpercentage van bier omlaag te brengen. Het plaatselijke bier - Mosi onder andere - doet in het algemeen het volk geen goed, zegt de motie. Een studie toonde aan, dat het al coholgebruik in Zambia sterk toeneemt, ook onder scholieren. Is er een spaarvorm waarbij de rente maandelijks wordt uitbetaald? Antwoord: Ja, bij een Maand- rente-deposito van postgiro/rijkspost spaarbank krijgt u uw rente maande lijks uitgekeerd. De minimuminleg is f 20.000,-. De loop tijd is 5 of 10 jaar. Het huidige rente percentage voor 5 en 10 jaar is 7 Vi% (effectief 7.76%). Bel voor meer in formatie: 020-591 80 17. Q. postgiro Si' rijkspostspaarbank Op elke spaarvraag een antwoord. "Elseviers almanak voor de socia le verzekering", Annoventura, prijs 37.50. "Achtervolging in India", avontu renroman door Berkely Mather. Elsevier, prijs 15.90. "Duistere magie", thriller van Whitley Strieber, Elsevier, prijs 19.90. 79 Park Avenue", roman van Harold Robbins, Luitingh, prijs 22,50. "Edel-bedel vrije vrouw", roman van Lin Stevens, Bruna, prijs 24,90. "Het praktische bonsaiboek", kweken van Japanse miniatuur bomen, Zomer en Keuning, prijs 29.90. "Moord in de onvoltooide tijd", proza van Hans van Pinxteren, In de Knipscheer, prijs 23,50.- - "Counting" door Jayne Anne Phi lips, In de Knipscheer, prijs 12,50. - "Nergens ergens", roman van Astrid Roemer, In de Knip scheer. prijs 26.50. - "De grijze jager", jeugdboek uit het oude Keltendom door Claire French-Wieser, Christofoor, prys ƒ21.50. - "De koningsdochter van Erin", jeugdboek uit het oude Kelten- dom door Barbara Bartos-Höpn- ner, Christofoor, prijs 22,50.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17