c Baanrenners heersen op eerste dag van Olympia's Ronde Koude start volleybalteam Holmes stopt D Schellekens en Holverda bij toernooi van Leiden Van As naar WK judo Jeugd van Velocitas in finale verslagen Landwer hoofdklasser SJZ-dames grijpen mis SPORTAGENDA DE TIJD ELSEVIERS DONDERDAG 26 MEI 1983 NEW YORK (ANP) - Larry Hol mes, wereldkampioen in het zwaargewicht van de World Bo xing Council (WBC) sinds de overwinning op punten van 9 ju ni 1978 in Las Vegas op zijn land genoot Ken Norton, heeft be kend gemaakt dat hij nog dit jaar met boksen zal stoppen. Larry Holmes, die in 43 profwed strijden ongeslagen bleef en vrij dag met succes zijn titel verde digde tegen uitdager Tim Wither- spoon vertelde: "Ik ben een stuk geschiedenis. Ik heb wat geld verdiend en wil me nu terugtrek ken uit de actieve bokssport. Het is bedoeld als een kerstcadeautje voor myn vrouw. Als er in 1983 nog een gevecht komt, dan is dat prima, maar aan het eind van het jaar stop ik onherroepelijk". Larry Holmes is verplicht nog te gen zijn uitdager Greg Page in de ring te komen. "Dat gevecht heeft mijn beslissing om te stop pen niet beinvloed", verklaarde de kampioen. Sport LEIDEN - De v.v Leiden orga niseert ook dit jaar weer haar traditionele strafschoppen- toernooi. Harry Schellekens, de doelverdediger van NEC, en Wout Holverda, de topsco rer van Sparta, zijn ditmaal op 4 juni tijdens de finale de grote publiekstrekkers. De voorronden worden gehou den op 31 mei, 1 en 2 juni. Vo rig jaar namen maar liefst 1250 jeugdige spelers en speelsters deel aan het toer nooi. Ook nu zijn er weer twee leeftijdsgroepen, van ze ven tot tien jaar en van elf tot en met 14 jaar. De beste tien van elke groep gaan over naar de finale. Naast Schellekens en Holverda geven ook internationaal scheidsrechter Van Swieten, commentator Theo Koomen en Maarten Spanjer acte de presence op de finaledag. Om 14.30 geeft Koomen het start sein voor de eerste ronde. Om 15.00 uur speelt de Leidse Gemeenteraad een mini voetbalwedstrijd tegen een buurtteam en om 16.00 uur worden de laatste en beslis sende strafschoppen geno- 3 Ochtends is er op De majorettecon- Morsch LDWS Op zaterdag vindt bij LDWS de halve finale plaats van de strijd om de Klaas Huner-bo- kaal. De eerste wedstrijd wordt gespeeld om 11.00 uur, de tweede om 14.30 uur. Een dag later, op zondag dus, spe len de verliezers 's ochtends om de derde en vierde plaats en de winnaars 's middags om de hoofdprijs. Rond 17.00 uur is de prijsuitreiking. Sleutels Bij Sleutels ook een dubbelpro gramma. Op zaterdag komen de A-junioren in actie en op zondag is er op De Vliet een groot toernooi voor dames teams. Deelname onder an dere van Zwarte Schapen en Oliveo. ZLC ZLC organiseert zondag een toernooi voor senioren. Bij de standaardteams nemen deel: Randstad Sport, Leidse Boys, Soccer Boys, Lugdu- num-reserves en ZLC. Oranje Groen De Boshuizerkadeclub haalt zaterdag en zondag half Lei den en omstreken in huis voor zijn A, B, C, E en F-ju- niorentoernooi. In de hoofd groep spelen Roodenburg, Quick Boys, Alphia, ASC, Stompwijkse Boys en Oranje Groen. Docos Ook bij Docos twee dagen voet bal. Op zaterdag voor junio ren en op zondag voor dames. Leiden Leiden tenslotte nodigt zater dag maar liefst achttien E-elf- talletjes uit voor de strijd om De Morsch-bokaal. Noord- wijk, de houder van de beker, is ook van de partij. HILLEGOM - Peter Pieters, achtervolgings- en kilometerkampioen, is na de eerste dag de topman in Olympia's Ronde van Nederland. Deistèren1 h«in^m£ïrHeri tad HILLEGOM - Tijdens het omlij gisteren begin op iMat. Het kor- stjnesnrneramma nn He eerst, te tijd ritje uit de middaguren vol tooide hij temidden van de ster ken (zeventiende) op slechts zes sekonden van de Oostduitse win naar Harald Wolf. De korte ope ningsetappe, 78 kilometer met start en finish in Hillegom, bood hem alle kans op greep naar de macht. Drie kort achter elkaar liggende premiesprints leverden hem al meer winst op dan hij 's middags in de tijdrit had verlo- Z'n bedje leek gespreid al voor de eerste doorkomst in het bollen- dorp, waar nog eens drie lussen van tien kilometer waren uitge zet. Hillegom in Olympia's Tour is echter een noodlotsplaats voor Pieters. Vorig jaar kwam hij, vlak voor de aankomst, als kans rijke in de eindsprint zwaar ten val. Gisteravond reed hij vlak voor Hil legom lek. De groep, die vrijwel constant gesloten was gebleven, denderde van hem weg met een gemiddelde van rond de vijftig kilometer. Een terugkeer leek onmogelijk, was hij feitelijk ook nadat de reparatie (te) veel tijd had gevergd. In de slipstream van ploegleider Jan van Katwijks auto kwam hij weer voorin na een jacht van tien kilometer. Het laatste deel van het karwei klaarde hij op eigen kracht en met overmacht. Peter Pieters, de eerste man uit de ploeg die feitelijk niet in Olym- stingsprogramma op de eerste dag van Olympia's toer in Hille gom zijn er in de wedstrijd voor prominenten nogal wat valpartij - tjes geweest. Gerrit Schulte (68) was een van de slachtoffers. De oud-wereldkampioen achtervol ging moest met enkele gebroken ribben naar een ziekenhuis wor- den overgebracht. pia's ronde wilde starten, werd daarmee het Nederlandse ant woord op de Oosteuropese hege monie uit het tijdrit van 's mid dags. Daarin kon alleen Bert We- kema, de succesvolste rijder uit het voorseizoen, zich als derde klasseren tussen twee Oostduit sers en twee Sowjets, die Olym pia's ronde als training beschou wen voor hun achtervolgers met het oog op de wereldkampioen schappen. Het was dus een dagje voor de baanrenners, waarop de winnaar van vorig jaar Gerrit Solleveld al bijna een halve minuut moest in leveren op de leider in het alge meen klassement. Vrij logisch overigens, net als Wekema en Van Weers heeft Solleveld tot zondag in de Vredeskoers gere den. DEN HAAG - Het toernooi om de wereldkampioenschappen voor junioren wordt van 10 tot 13 juni in Mayaruez (Porto Rico) gehou den. Nederland is vertegenwoor digd met vier judoka's. De tot 65 kg: Laurens van as (Lei den)., tot 78 kg: Ed van de Berg (Amersfoort)., tot 86 kg: Theo Meijer (Amersfoort)., tot 95 kg: Ronald Joorse (Amsterdam). 3. Bert Wekema (Bat) 3,24, 4. Joeri Liepalenko (Sow) 3,24, 5. Mario Her- nig (Odl) 3,24,6. Wim Bartol (Dri) 3.24, 7. Henk Boeve (Mar) 3,24, 8. Bernd Jettert (Odl) 3,25, 9. Milco van der Meulen (Uni) 3,25, 10. Alex Zinovjev (Sow) 3,25. Eerste etappe over 78 kilometer: 1. Pe ter Pieters (Rnb) 1 uur 34 min en 21 sec. (met tijdsverg. 1.34,06), 2. Jos Al berts (Ams) z.t. (1.34,11), 3. Johan van de Weide (Oly) z.t. (1.34,16), 4. Han Vaanhold (Mar), 5. Reinier Hassink (Uni), 6. Volker Winkler (Odl), 7. Mil co van der Meulen (Uni), 8. Milan Jo- nak (Tsj), 9. Serge Navolokin (Sov), 10. Marco van der Hulst (Ams) allen dezelfde tijd als winnaar Pieters. Algemeen klassement: 1. Pieters (Rnb) 1 uur 37 min en 25 sec., 2. Albers (Ams) op 15 sec, 3. Wolf (Odl) op 0.17, 4. Piepingsj (Sow) op 0.18, 5. Bartol (Dri) z.t., 6. Zinovjev (Sow) op 0.19, 7. Keizer (Oly) z.t., 8. Slama (Tsj) op 0.20, 9. Boeve (Mar) z.t., 10. Wekema (Baat) Giro Rene Koppert uit Poeldijk heeft gisteren een poging de twaalfde etappe van de Ronde van Italië te winnen zien mislukken. Een van de drie Nederlandse beroepsren ners in Italiaanse dienst ontsnap te na 56 kilomter met de latere etappewinnaar Alf Saegersall uit Zweden. Koppert en Saegersall bouwden samen een voorsprong op van ruim drie minuten. Vijftig kilo meter voor het einde, op een ve nijnige helling, begaven de krachten van Koppert het. De voorsprong liep intussen terug. Saegersall speelde alles-of-niets en ging alleen door. Koppert werd spoedig ingelopen door de ach tervolgers. Saegerall hield stand, al scheelde het niet veel. Op het moment, dat hij winnend de eindstreep in Reggio Emilia pas seerde, keken de achtervolgers hem in de rug. Met zijn etappezege in Reggio Emi lia heeft de 27-jarige in Vresbo geboren Alf Saegersall eindelijk iets ingelost, wat hij in 1979 be loofde. Hij won in dat jaar de Ronde van Italië voor amateurs. Hij kreeg een profcontract in de Italiaanse ploeg, waarvoor ook zijn landgenoot Tommi Prim reed. Al snel werd Saegerall knecht en kamergenoot van Prim, die zich veel meer als een potentiële kampioen manifes teerde. Saegersall verzoende zich met een rol op het tweede plan al boekte hij wel ieder jaar een paar over winningen. In '80 waren dat er twee, in '81 eveneens twee en in '82 zelfs zeven, waarbij twee etappewedstrijden: de Ronde van Apulië en de Ruta D'Óro. Zijn eerste ritzege in de ronde van Italië was zijn eerste aan spreekbare resultaat van zijn vierde seizoen als wielerprof. De dertiende Giro-etappe van van daag is een individuele tijdrit over 38 kilometer. Aan de voor avond vergrootte wereldkam- Peter Pieters schreeuwt het uit van vreugde als hij i eerste etappe wint. LEIDSCHENDAM - De jeugd- ploeg van Velocitas is er gister avond niet in geslaagd de junio- rentitel van de afdeling Rijndelf land in de wacht te slepen. De Leiderdorpse jeugd werd in de finale met 7-8 geklopt door het Haagse HKV. Geen herhaling dus van de strijd om de zaaltitel, welke zo verras send door Velocitas gewonnen werd. Maar de strijd om de afde- lings-juniorentitel, rechtgevend op promotie naar de districts competitie, was dit jaar ook wel bijzonder spannend. Zowel Velo citas als HKV had een beslis singswedstrijd nodig om zich voor de eindstijd te plaatsen. Waarbij het door Marjolein Zaag man gecoachte Velocitas met 5-4 afrekende met rivaal VEO J1 en HKV de jeugdploeg van Fides Pacta uitschakelde. Dat de beide finalisten goed tegen elkaar zouden opwegen, lag der halve voor de hand. En het sterk wisselende scoreverloop was er een bewijs van. Halverwege leid de HKV met 2-4, maar dankzij Steven de Ronde, viermaal raak, en Martine van der Water, die op belangrijke momenten twee strafworpen benutte, ging Velo citas met een 6-7 voorsprong de laatste minuten in. HKV wist echter alsnog de achterstand om te buigen in een winnende 8-7, het uitstekende verdedigen van met name Heieen van Ommen ten spijt. VOORHOUT - De zaalvoetballers van Landwer blijven komend seizoen in de hoofdklasse spelen. Gisteravond plaatste de Sassen- heimse ploeg zich als tweede in de extra-competitie, waarin al eerder Cleijn Duin zich een pro motieplaats had toegeëigend. Landwer kreeg de zege niet cadeau van Uljee. Pas in de laatste se conden van het duel wist Ton Ar royo het hoofdklasseschap veilig te stellen: 3-2. Daarvoor had Cock van Leeuwen een 0-2 ach terstand weggewerkt. De Voor- schotense goals werden door Henk van Vliet en Pim Witte brood gescoord. Het resultaat bij Van Gerven tegen Cleijn Duin werd daardoor minder belang rijk. De Katwijkers zegevierden met 12-4. In de tweede wedstrijd om de dis trictsbeker versloeg Bax gister avond Oldtimers met 5-2. Loek van Kesteren (2), Jan Homan, John van Dijk en Cees van der Lans waren succesvol voor de Voorhouters, die eerder met 2-8 verloren van Ceverbo. ZOETERWOUDE - Op een haar na hebben de dames van SJZ de promo tie naar de inter-regionale klasse gemist. De Zoeterwoudse ploeg ein digde met Haastrecht gelijk op de ranglijst van de extra-competitie, maar werd door een nadelig doelsaldo uitgeschakeld. 'Boosdoener' was het met 2-7 verloren duel met het Haagse Texas DHB. Voor rust was er nog geen vuiltje aan de lucht met een 2-3 stand (doelpunten Yvonne van Wieringen), in de tweede helft evenwel zette de Zoeterwoudse da mes de poort open. De deur naar promotie werd daardoor dichtgesla gen. r Jos Alberts de Voetbal Zaterdag Beslissingsduel IJsselmeervogels - Noordwijk Bekerfinale Afdeling Leiden KRV - Warmunda Zondag Tweede klasse UVS - ADO, SJC - RKDEO, Ver- burch - Olympia Toernooien Zaterdag LDWS (halve finale Klaas Huner- Sleutels (Al), Leiden (E-junio- ren), Orapje Groen (A-B-junio ren) Zondag LDWS (finale Klaas Huner), Sleu tels (dames), Oranje Groen (E-F- junioren), ZLC (Standaard- teams). pioen Beppe Saronni zijn leiden de positie in het algemeen klas sement met twintig seconden door de sprint van de achtervol gende groep te winnen. Saronni nam daardoor vijftig seconden afstand van de Spanjaard Marino Lejarreta. De uitslag van de twaalfde etappe is: 1. Alf Saegerall (Zwe) 180 km in 4.24.10 (met bon 4.23.40, gem. 40.843 km/u), 2. Giuseppe Saronni (Ita) op 22 sec (met bon. 4.24.12), 3. Pierino Gavazzi (Ita) z.t. (met bon. 4.24.22), 4. Frank hoste (Bel) z.t. (met bon 4.24.27), 5. Frances co Moser (Ita) z.t., 6. Stafan Mutter (Zwi) z.t., 7. Giuliano Pavanello (Ita) z.t., 8. Urs Freuler (Zwi) z.t., 9. Giorgio Bincoletto (Ita) z.t., 10. Fons de Wolf (Bel) z.t., 16. Frits Pirard (Ned), 40 Re ne Koppert (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Giuseppe Sa ronni (Ita) 59.01.24, 2. Marino Lejarre ta (Spa) op 50 sec, 3. Wladimiro Paniz- za (ita) op 1.05, 4. Didi Thurau (Wdl) op 1.08, 5. Lucien van Impe (Bel) op 1.12. Nederland tegen Noorwegen pas laat in vorm DEN BOSCH (ANP) Alle begin is moeilijk. Ook voor het Neder lands heren volleybalteam in het kwalificatietoernooi voor het Eu ropees kampioenschap in Den Bosch. Er sprak weinig overtui ging uit de start tegen Noorwe gen in het Maaspoort-centrum in Den Bosch al werd het 3-0 (15-13, 15-6. 15-1). Pas laat in het door slechts 300 toe schouwers bijgewoonde duel be naderde Nederland de vorm, die nodig is om de eindronden van eind september in Oost-Duits- land te bereiken. Coach Rob Hachmang kreeg maandag al met een tegenslag te maken. Martinus-speler Bert Goedkoop blesseerde een enkel en moest worden vervangen door WC-er Tim Koch. Het is de bedoeling Goedkoop in ieder geval fit te krijgen voor de laatste twee duels tegen Zweden en Italië. Het is voorts onzeker of Jan Snippe er vandaag wel bij kan zijn tegen Israel in verband met familie-omstandigheden. Israel maakte de rol van 'outsider' in dit toernooi direct waar. In het openingsduel profiteerden de Is raëliërs van de sluimerende on zekerheid omtrent eigen kunnen bij Spanje en wonnen in vier sets: 15-9, 16-14, 10-15, 15-9. Favoriet Italië had een goede start tegen de beste van de Scandina vische landen, Zweden. De Zweedse ploeg joeg de Zuideu ropeanen even schrik aan en won voortvarend spelend, de eerste set met 15-12. De vorsend toekijkende Nederlandse coach Hachmang zag daarna Italië, met uitblinker-spelverdeler Franco Dall'Ollio, door een degelijke op slag en opvang zonder al te veel moeite winnen: 15-6, 15-7, 15-7. Bijna 60 jaar is hij, Faas Wilkes, "met Cruyff de beroemdste voet baller die Nederland ooit heeft voortgebracht". Vrij Nederland reconstrueert de carrière van de ze eerzuchtige prof, die als volgt zijn plakboeken bijhield: 'Neder land-Zwitserland 6-2, waarvan twee zelf (33%)'. Wilkes was de eerste Nederlandse voetballer die zijn geluk (vijftig mille per jaar) in het buitenland zocht: bij Inter Milan. Tot ongenoegen ove rigens van het Nederlandse pu bliek en vooral Xerxes, de club waarbij hij opgroeide. "Iets ver dienen aan voetbal, dat werd in N.ederland als schandelijk be schouwd. Bij Xerxes namen ze het mij zeer kwalijk, het scheelde hun natuurlijk ook toeschou wers". Ethel Portnoy onderwerpt in VN de Amerikaanse "televisieserie Dallas aan een zeer uitgebreide analyse, om tot de conclusie te komen dat de serie, hoewel een voorbeeld van vakkundig ge maakte rommel en cultureel im perialisme, geen kwaad kan. "Het vroegere Hollywood-pro- dukt verkocht de droom van 'ro mance'. Een produkt als Dallas verkoopt, opmerkelijk genoeg, de droom van een goed leven. Abstract verlangen heeft plaats gemaakt voor concrete begeer te". Barend en Van Dorp openen VN met een vervolg-aanklacht tegen minister Korthals Altes, waaruit moet blijken dat de voormalige advocaat van Slavenburg's Bank niet de eerdere aanklacht heeft kunnen ontzenuwen dat hij de stopzetting van het justitiële on derzoek zou hebben gelast. Ge rard Mulder en Max van Weezei beschrijven hoe de kibboets in Israël aan verval onderhevig is. De jongeren trekken weg; de strakke gemeenschapszin is aan getast. Verder in VN de laatste dagen van Stalin, beschreven door Harrison E, Salisbury, voormalig corres pondent van de New York Times in Moskou, en in de rubriek Pers de voormalige rechtbankverslag gever van de Terlegraaf, Eric Koch. Het kleurkatern is gewijd aan 'het literaire Dublin' oftewel aan James Joyce, Samuel Bec kett, William Butler Yeats en Os car Wilde. Verdampte idealen, weemoed om wat het niet is geworden, een burgermans bestaan, kortom: de dertigers. Na een oproep aan de lezers bundelt De Tijd de reac ties van "treurige dertigers" in een uitvoerig artikel vol teleur stelling. Bijvoorbeeld: "M'n treu righeid heeft dan ook te maken met het gevoel dat ik een aantal kansen heb gemist, of niet op de juiste momenten de juiste keuze heb gedaan. Je kijkt terug: waar had ik het anders moeten doen? Want het had allemaal anders kunnen wezen, ik heb er wel een beetje treurige puinhoop van ge maakt, denk ik dan wel eens". Of: "Ik heb niet het gevoel dat wij ingeslapen burgertrutten zijn geworden, maar je zit nu toch maar thuis voor de tv. Moe thuis, geen puf meer om wat te doen, Tros kijken en pas wakker wor den als Wibo van der Linde zijn praat verkoopt". zijn vrouw Imelda als feodale vorsten regeren. Het keizerlijk echtpaar beheerst de media en houdt met harde hand de kloof tussen arm en rijk nadrukkelijk in stand. Recht wordt er nauwe lijks gesproken en de economie is een afgeleide van de westerse cultuur, die het land op een re gelrecht bankroet doet aankoer sen. "Marcos", zegt een Filippijn se opponent, "is een briljant poli ticus, maar een idioot econoom" Verder in De Tijd een ooggetui- geverslag van de militaire hoog spanning in Nicaragua en een en kele pagina's omvattende, ge kleurde illustratie van oude kunstschatten. Het zijn de mooi ste exemplaren uit de collecties van kunsthandelaren, die van 2 tot en met 12 juni het 70-jarig be staan vieren van de Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland. De jeugd heeft weinig toekomst meer, is de sombere verwachting van veel doemdenkers. Prof. dr. F. Hartog schreef over dit pro bleem "De derde generatie". In dit boek komt hij tot de conclu sie dat de tweede na-oorlogse ge neratie alles wat de eerste bij el kaar had geploeterd, erdoor heeft gelapt. Met als gevolg dat de derde generatie nu met lege handen zit. Deze publicatie van Hartog is aan leiding voor Elseviers Magazine om met zes "vooraanstaande ver tegenwoordigers van de tweede generatie" een ronde-tafelge sprek over het herstel van de economie te organiseren. Daarin worden onder andere door staatssecretaris De Graaf, mr. Rauwenhoff, lid van de hoofddi rectie van Philips, en ex-minister Vredeling enige suggesties ter oplossing van het probleem aan gedragen. Conclusie van het ge sprek: de vertegenwoordigers van de tweede generatie zullen, buiten de officiële overlegorga nen om, moeten gaan praten over een soort 'nationaal scena rio' waaruit de derde generatie weer hoop kan putten op een be tere en vooral stabielere toe komst. Het weekblad had ook een gesprek met oppositieleider Joop den Uyl: "De WD is een combinatie van een hele Telegraaf en een halve NRC. Daartussen liggen werelden van verschil". "Er lo pen in de WD nu veel jongens en meisjes rond van wie ik denk: die kan ik me ook wel in de PvdA voorstellen. Ik neem dat waar". Fons van Westerloo sprak in Van couver met de voortvluchtige Nederlandse oorlogsmisdadiger Jaap ('Jake') Luitjens. Deze speelt de rol van vermoorde on schuld, maar erkent: "Ik koos de verkeerde weg". De HP van deze week biedt een grote variatie aan artikelen. Em ma Brunt maakte een uittreksel van het boek "Vriendinnen on der elkaar", een studie over transsexuelen en travestieten: T en T. Sexuele minderheden die weliswaar in een adem worden genoemd, maar met onderling grote verschillen. De transsexu- eel kampt met een identiteitspro bleem, de travestiet met een se- xueel probleem. De gemiddelde T en T'er is doodse- rieus en gebrand op maatschap pelijke erkenning. Het contact met de burgermaatschappij wil len ze niet verliezen. Dit in tegen stelling tot een kleine minder heid onder de T en T'ers, die er juist op uit zijn te provoceren en te shockeren. Zij bevolken de uitdagende op glamour gerichte "travestie-scène". Jan Brokken portretteert de nieu we danseres van de komende ja ren: Rachel Beaujean. Een ster ke, grote "coming star", die vindt dat ze past in het tijdsbeeld van de moderne, zelfstandige vrouw". Dansen is alles voor haar. Haar leven bestaat uit een onafgebroken oefenen, bezig zijn met haar lichaam, permanent be zig zijn met elegantie. Dat alles ondersteund door de rotsvaste overtuiging van eigen kunne. En een niet aflatende pijn, iets dat er "bij hoort". "Alle dansers zijn masochistisch. Ze praten ook graag over pijn". Rachel danst voor "dat ene moment op het to neel. Een moment van intens ge luk. Voor dat ene moment heb je alles over". Verder in HP een interview met de Vlaamse tv-programmamaker Maurice de Wilde. Een gedreven man, die met zijn tv-documentai- re over het schemerige Belgische oorlogsverleden heel wat Belgen op de gevoelige schenen trapte. Zijn vele reportages worden te lastig en te kritisch bevonden. Toch zet De Wilde door. "Dat is mijn taak vind ik". In de filmbijlage onder meer een achtergrondverhaal over-de film "The year of living dangerously" Een reconstructie van de chaoti sche gebeurtenissen in het Indo nesië van 1965. De coup en te- gen-coup, het einde van het be wind van Soekarno en de op komst van generaal Soeharto. Jan Tinbergen, 'de grootste Neder landse economist van de eeuw', wordt in Hervormd Nederland geportretteerd. De maker van het portret stuitte daarbij op de 'bescheidenheid zelve'. Als hem wordt gevraagd hoe het staat met zijn rechtvaardigheidsgevoel, antwoordt Tinbergen, dat het al lemaal niet zo snel is gegaan als hij wel had gewild. "In enkele opzichten zijn er tegenwerkende factoren die me wel een beetje spijten. De solidariteit van de werkenden met de niet- werkenden bijvoorbeeld laat op dit ogenblik te wensen over". Tinbergen, nu tachtig jaar, be kent dat hij zich wel "wiser en sadder" voelt. Het weekblad kijkt ook achter de schermen van niet-werkenden en 'ontdekt' dat de helft van de ondervraagden over financiële problemen rept. Maar ook de denigrerende behandeling by de sociale instanties vormt aanlei ding tot geweeklaag. "Veel uit voeringsambtenaren zien rech thebbenden op een uitkering kennelijk niet anders dan een ge val. Zij realiseren zich daarbij on voldoende, dat achter elk geval een mens met gevoelens schuil gaat". Er bestaat ook twijfel over de arbeidsbemiddeling door het Arbeidsbureau. Een werkloze ty peert de vacaturebank dan ook treffend als een 'slaapbank'. Het bezoek van minister van bui tenlandse zaken Van den Broek aan Midden-Amerika vormt aan leiding om het rechtse denken van de bewindsman aan de kaak te stellen. HN ging hiervoor on der anderen te rade bij de voor malige fractieleider van het CDA, Willem Aantjes: "Hij voert handelspolitiek en wil daarbij zo dicht mogelijk tegen Amerika aanleunen. Maar ongetwijfeld met de oprechte bedoeling dat kritisch te doen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15