HSV haalt eerste buit binnen k Al verdeeldheid in ploeg Van der Louw McEnroe weer in oude doen... Over relatie met overheid Happel kan straks met landskampioenschap seizoen bekronen Zoekaktie naar paard gestaakt... Emmen en RB C welkom v— DONDERDAG 26 MEI 1983 Schelden en tieren in Parijs PARIJS (ANP) De favoriet struikelde, maar viel niet. John McEnroe, de als tweede geplaatste tennisser in het toernooi om de open Franse kampioenschappen, over leefde gisteren met vallen en opstaan een marathonwed strijd tegen zijn landgenoot Ben Testerman. Testerman, de nummer 149 van de wereldranglijst, sputterde vier uur en een kwartier bekwaam tegen, voordat McEnroe zich via de vijfsetter (3-6, 6-1, 6-2, 6-7, 6-2) voor de tweede ronde kon plaatsen. De uitputtende wedstrijd op het zware gravel van Roland Garros ging gepaard met de bekende woede-uitvallen van McEnroe, die geblesseerd naar Parijs is ge komen. Een schouderblessure verhinderde de Newyorker zijn bekende service-en-volley-spel te hanteren. McEnroe moest het zware werk vanaf de achterlijn doen. De vorm, waarin dat ge beurde, irriteerde McEnroe, die zich gaande de wedstrijd begon af te reageren op de scheidsrech ter en de lijnrechters. De eerste drie sets hield de Amerikaan zich nog redelijk in toom. Na het ver lies van de eerste reeks, herstel de McEnroe zich door in de twee volgende sets slechts drie spel len weg te geven. In de vierde set kreeg het tempera ment van McEnroe weer de over hand in zijn speluitvoering. Hij raakte gefrustreerd over onnodi ge missers, begon te schelden te gen lijnrechters, toeschouwers en fotografen en al snel had hij van de scheidsrechter een waar schuwing voor onbehoorlijk ge drag te pakken. McEnroe sloeg bij voortduring ballen tegen de achtermuur van de baan. In de volgende game betwistte McEn roe een beslissing van de scheidsrechter en hij vroeg om de hoofdscheidsrechter van het toernooi op Roland Garros, Jac ques Dorfman. Die weigerde een correctie van de beslissing. McEnroe verloor vervolgens zijn service, kwam met 5-3 achter en ging in die spannende vierde set in de tie-break onderuit. Tester man ondervond daarbij de volle steun van het Franse publiek. McEnroe kreeg net op tijd zijn zelfbeheersing terug om niet de schande van een vroegtijdige uit schakeling te ondergaan. De als eerste geplaatste Jimmy Con nors drong al door tot de derde ronde van de Franse titelstrijd. De Amerikaan versloeg de Au straliër Paul McNamee in drie sets (6-4. 6-4, 6-3). In de avonduren werd de als zeven de geplaatste Jose-Luis Clerc uit het toernooi geworpen. De Ar gentijn werd in de tweede ronde in drie sets verslagen door de Spanjaard Fernando Luna, de nummer 59 van de wereldrang lijst. ZEIST (GPD) - Onvoorbereid, chaotisch en met name verdeeld over cruciale zaken als het vergoedingensysteem en de relatie met de overheid heeft het nieuwe bestuur betaald voetbal van de KNVB zijn eerste stappen op beleidsbepalend niveau gezet. Nadat dinsdagavond in aanwezigheid van de twee werknemersafgevaardigden Ka- rel Jansen en Cees van den Berg de eerste bestuursvergadering in nieuwe samenstel ling had plaatsgevonden, trad het voltallige sectiebestuur gistermiddag in Zeist voor de eerste maal in de publiciteit. Jimmy Connors in aktie op Roland Garros. De Amerikaan versloeg gisteren Paul MacNamee zonder problemen. Uitslagen Heren, eerste ronde: Jimmy Arias (VSt) - Pat Cash (Aus) 6-7, 7-6, 6-1; Christof- fe Bernelle (Fra) - Simon Youl (Aus) 6-4,6-1; Henrik Sundstrom (Zwe) - Ri- cardo Acuna (Chi) 6-4, 6-2, 7-6; Brent Pirow (ZAf) - Gilles Moretton (Fra) 6- 4,4-6, 3-6, 7-5, 6-2; Sergio Casal (Spa) - Stanislav Birner (Tsj) 2-6, 6-4, 6-2, 6-7, 7-5; Diego Perez (Uru) - Cassio Motta (Bra) 6-7, 6-1, 6-1, 6-2; Jim Gurfem (VSt) - Giani Ocleppo (Ita) 6-1,6-3,6-2; Victor- Pecci (Par) - Matt Mitchell (VSt) 6-4, 6-2, 6-2; Gilles Moretton (Fra) - Brent Pirow (ZAf) 4-6, 6-4, 6-1, 6-0; Joakim Nyström (Zwe) - Francois Errard (Fra) 6-1, 6-4, 7-5; John McEn roe (VSt) - Ben Testerman (VSt) 3-6, 6-1, 6-2, 6-7, 6-2; Alberto Tous (Spa) - Givaldo Barbosa (Bra) 6-2, 7-5, 6-3; Eddie Edwards (ZAf) - John Feaver (GBr) 3-6,6-3, 6-2, 7-6; Patrice Kuchna (Fra) - Peter Groth (WD1) 7-6, 6-7, 7-5, 2-4 (afgebroken); Trevor Allan (Aus) - Stefan Simonsson (Zwe) 6-4, 6-2, 6-0; Higueras (Spa) - Kirmayr (Bra) 7-5, 6- 2,6-2; Luna (Spa) - Clerc (Aus) 6-2, 6-1, 6-1. Tweede ronde: Eric Fromm (VSt) - Ber nard Boileau 6-4, 6-2, 6-2; Heinz Gün- thardt (Zwi) - Pavel Slozil (Tsj) 7-6, 6- 3, 6-1; Pablo Arraya (Per) - Tomas Smid (Tsj) 6-1, 6-4, 3-6, 6-4; Jimmy Connors (VSt) - Paul McNamee (Aus) 6-4, 6-4, 6-3. Dames, eerste ronde: Chris Evert Lloyd (VSt) - Pat Medrado (Bra) 6-1, 6-2. Tweede ronde: Tracey Austin (VSt) - Dana Gilbert 6-0, 6-1; Evonne Goola- gong - Camille Benjamin (VSt) 6-2, 6- 0; Manuela Maleeva (Bul) - Bettina Bunge (WD1) 6-4, 6-2; Pam Shriver (VSt) - Renata Sasak (Joe) 2-6,6-3, 6-3; Kathy Horvath (VSt) - Pam Whyte- cross (Aus) 6-1, 6-3; Kathy Jordan (VSt) - Lucia Romanov (Roe) 6-1, 6-4; Paula Smith (VSt) - Duk Hee Lee (ZKo) 6-3. 1-6. 7-5. (Foto AP) Tweede ronde: Mima Jausovec (Joe) - Sabrina Goles (Joe) 7-5, 6-3; Claudia Kohde (WD1) - Etsuko Inoue (Jap) 6-4, 6-3; Andrea Jaeger (VSt) - Kim Stein- metz (VSt) 6-0, 6-1Andrea Temesvari (Hon) - Beth Herr (VSt) 6-4.6-1Sylvia Hanika (WD1) - Kim Sands (VSt) 6-1, 7-6; Amy Holton (VSt) - Ann Henrick- Dames, tweede ronde: Kathy Rinaldi (VSt) - Elizabeth Sayers (Aus) 6-3, 6-4; Nathalie Herreman (Fra) - Barbara Rossi (Ita) 6-1, 7-5; Anne White (VSt) - Catarina Lundquist (Zwe) 6-4, 6-3; Wendy White (VSt) - Pam Teeguarden (VSt) 6-2, 7-6; Yvona Brzakova (Tsj) - Renee Blount (VSt) 7-6, 6-4; Ivanna Madruga (Arg) - Susan Mascarin (VSt) 6-0, 6-1; Petra Delhees (Zwi) - Jean Hepner (VSt) 6-3, 6-1; Catherine Tan- vier (Fra) - Anne Minter (Aus) 7-5,6-1; Beverly Mould (ZAf) - Steffi Graf (WD1) 6-0, 7-6; Virginia Ruzici (Roe') - Felicia Raschiatore (VSt) 6-4, 6-3; Martina Navratilova (VSt) - Katerina Skranska (Tsj) 6-1, 6-1. Daar bleek dat het wegzenden van het vorige 'kabinet-Vilé' en het aantrekken van een ex-minister van CRM (André van der Louw) als voorzitter slechts tot grotere verdeeldheid in eigen gelederen heeft gezorgd inplaats van de beoogde verbroedering. De verschillen van mening spitsen zich voornamelijk toe op de rela tie met de rijksoverheid, een van de twee (Stichting Nationale Sporttotalisator) externe geldge vers aan het betaalde voetbal. André van der Louw stelt zich op het standpunt dat de subsidie die men van WVC (2 miljoen gulden per jaar) ontvangt zo lang moge lijk gecontinueerd dient te wor den. Medebestuurslid Ton Harmsen (Ajax) ziet de over heidsbemoeienissen daarente gen liever vandaag dan morgen wegvallen, zodat het betaalde voetbal zelf kan bepalen welke weg zij op wil gaan in de toe komst. „Het geld dat in het verevenings fonds vloeit wordt door de clubs bijeengebracht en zij moeten dus ook zelf uitmaken hoe deze pot verdeeld gaat worden", meent Harmsen. „De clubs hebben be paald dat zij zeven procent van de recettes af willen dragen tot een totaalbedrag van 2 miljoen gulden. De overheid wil dat wij 3,7 procent over alle inkomsten aan het fonds afdragen, maar dat kunnen ze dus wel vergeten. Het zou toch te gek zijn dat de over heid even gaat bepalen wat er met ons eigen geld moet gebeu ren? Dat is ook de reden waarom ik zeg dat het betaalde voetbal af moet van de chantagemiddelen van de overheid. Als het kan liefst zo snel mogelijk. Twee a drie jaar is de relatie nog wel vol te houden, die periode kunnen we dan uitstekend als overgangs fase benutten, maar daarna moet het echt over zijn". André van der Louw, die namens het sectiebestuur vanzelfspre- ATHENE - Door te spotten met alle prognoses heeft HSV aangetoond dat het winnen van een Europacup niet een optelsom is van miljoeneninves teringen. Juventus was in het Olympia-stadion in Athene waar het voor zo'n 40.000 Italianen min of meer een thuiswedstrijd speelde, zo'n uitge sproken favoriet dat de finale in de ogen van veel spelers niet eens meer afgewerkt behoefde te worden. Zoals de Acropolis boven Athene uitsteekt, zo torende Juventus bij voorbaat uit boven de West duitsers. Paolo Rossi was een van de weinigen die de realiteit niet uit het oog wenste te verlie zen. „Iedereen denkt dat we er al zijn. Dat kan onze positie alleen maar verzwakken", zo had hij verkondigd. Rossi kreeg als geen ander gelijk, omdat HSV zich niets aantrok van de reputatie van de Italianen. Zelf werd hij kort na rust afge voerd omdat hij totaal onzicht baar was. Ruim een half uur later dropen zijn ploeggenoten af. Ze hadden niet kunnen verhinderen dat de Europa Cup-l-finale voor de zevende maal in acht jaar van een 1-0-uitslag was voorzien en dat niet zij maar de Westduitsers een einde hadden gemaakt aan de hegemonie van Engeland, dat dankzij Liverpool (driemaal), Nottingham Forest (tweemaal) en Aston Villa gangen heeft geduurd. Voor Juventus dat eerder al voetbaijaar- Hoogspanning BELFAST (SID) - De Ierse po litie heeft de zoekaktie naar het ontvoerde paard Sher- gar gestaakt. Volgens een woordvoerder van de politie moet er vanuit worden ge gaan, dat de waardevolle hengst niet meer in leven is. Men heeft geen enkel spoor kunnen vinden. Miljonair Robert Sangster, een van de leden van bet 34 man tellende syndicaat, dat de vijfjarige hengst voor 13 miljoen dollar (35,7 miljoen gulden) had gekocht, ver klaarde: "Wij moeten ons met de gedachte verzoenen, dat Shergar dood is". Het paard werd vijftien weken geleden ontvoerd. De daders eisten een losgeld van drie miljoen dollar 8,25 miljoen gulden). Zij hebben zich slechts een keer telefonisch gemeld. De verzekering keert normaal gesproken alleen geld uit, wanneer de dood van het paard vaststaat. In dit extre me geval gaat men er even wel vanuit, dat de kans dat de hengst nog leeft nihil is. De verzekeringsmaatschap pij zal het bedrag van 10,5 miljoen dollar (28,9 miljoen gulden) uitbetalen. competitie voorrang heeft moe ten verlenen aan AS Roma is het seizoen daardoor met slechts twee tweede prijzen mislukt. Voor HSV, dat nog alle kansen heeft op prolongatie van de Westduitse titel, kan het seizoen daarentegen niet meer kapot. Dat zijn ploeg had gewonnen was volgens trainer Ernst Hap pel voor HSV helemaal niet zo verrassend als iedereen wel vond: „Ik vind ook niet dat Ju ventus heeft teleurgesteld. Je speelt nu eenmaal zoals je tegen stander dat toelaat", zo dolde hij na afloop de journalisten. Journalisten Zelfverzekerd als hij altijd is had Happel tevoren HSV al volop kansen toegedacht. Daarbij wil de hij niets weten van een verge lijking met de WK-finale tussen West-Duitsland en Italië: „Een revanche is een zaak van Der- wall, de bondscoach". Voor Happel, die vorig jaar nog met HSV kansloos was in het UEFA-Cuptoernooi tegen de al even verrassende winnaar IFK Gotenburg betekende het het tweede succes in Europees ver band. Eerder won hij in 1970 met Feyenoord de Europa Cup 1. Voor HSV dat in 1977 in Amster dam ten koste van Anderlecht al de hoofdprijs bij de bekerwin naars binnenhaalde, was het eveneens de tweede grote zege. Die werd nu behaald in de finale die veel boeiender was dan de slotzitting van het Europa Cup toernooi in voorgaande jaren. Inzet Dat was vooral te danken aan de Westduitsers die bewezen dat de hoogte van de premies niet van invloed hoefde te zijn op de in zet. Juventus wist zich bij winst verzekerd van maar liefst 130.000 gulden per speler. HSV was daarentegen „slechts" 30.000 gul den in het vooruitzicht gesteld. Desondanks waren de Hambur gers van meet af aan agressiever. Juventus beantwoordde die fel heid pas toen het aan zichzelf be gon te twijfelen. Eerst leidde dat tot provocerend gedrag. Toen dat niet hielp gingen de Italianen tot hardere acties over, waarvan onder meer de Deen Bastrup de dupe werd. Hij werd letterlijk uit het veld geslagen door Gentüe. Bastrup kreeg een tik op de kaak, die hem twee tanden kost te. In tegenstelling tot Rolff en Groh (HSV) en Bonini en Cabrini (Juventus) kreeg Gentile echter geen gele kaart. i de Dat het duel nog zo lang onder hoogspanning bleef staan was voor een deel toe te schrijven aan scheidsrechter Rainea. In zekere zin voorkwam hij dat de twee kamp in een vroeg stadium werd beslist. Nadat de uitblinkende Magath doelman Zoff met een af standsschot in de negende mi nuut had verrast, werd Magath zonder dat dat voor de Italianen consequenties had in het straf schopgebied door Scirea neerge legd en vervolgens weigerde de Roemeense spelleider ten on rechte zijn fiat te geven aan een doelpunt van Rolff, dat in bui tenspelpositie zou zijn gescoord. Daarmee werd bepaald geen recht gedaan aan de Hamburgers die vooral in de eerste 20 minu ten superieur waren. Daarbij schitterden Magath, Rolff (die Platini uitschakelde) en Kaltz, de rechtervleugelverdediger, die ongehinerd kon aanvallen zoals dat in feite voor zoveel HSV'ers gold. Waar Juventus vaak te veel moeite had om het middenveld te overbruggen, omdat het te veel balverlies leed en geen ant woord had op de consequente mandekking, daar verraste HSV met veel meer snelheid en fanta sie. Juventus kwam in de hele wedstrijd tot zegge en schrijve twee kansen, zowel Platini als Bettega kopte de bal in handen van keeper Stein. Balbezit De Italianen waren wel veel meer in balbezit, zeker in de tweede helft toen zij al snel met Maroc- chino op de plaats van Rossi hun meerwaarde (in het elftal is voor liefst 60 miljoen gulden geinves- teerd) in de score tot uitdrukking wilden brengen. Zij deden dat echter zonder al te veel overtui- i Felix Magath. De Hamburger heeft Roberto Bettega op het verkeerde been gezet e n Tardelli een keiharde volley vertrekken. c ging; en met veel te kort spel dat steeds door de Hamburgers werd doorzien. Net zoals in de eerste 45 minuten toen ook nog eens Bonini op de doellijn moest red den om Kaltz van een treffer af te houden, kreeg HSV in de tweede omloop de betere kansen, waar bij Magath er juist niet in slaagde om de afgang van de Italianen nog groter te maken. Voor trainer Trappatoni van Ju ventus had de avond echter ook zonder die extra goals al een des illusie opgeleverd: „Vanavond is de slechtste finale gespeeld uit de Europa-Cuphistorie. Dat komt vooral omdat mijn spelers nerveus werden toen zij een goal tegen kregen. Daardoor zijn ze niet meer in hun eigen spel geko men". De vraag is zelfs, of Trappatoni door de kritische Turijnse lei ding gehandhaafd zal worden. Fiat-baas Agnelli had immers de Europa-Cup met het aantrekken van de Fransman Platini en de Pool Boniek, die ook al nauwe lijks in beeld kwam, en maar liefst zes spelers van de Italiaan se wereldkampioen bij voorbaat gekocht. Trappatoni en zijn spe lers hoefden hem alleen nog maar in ontvangst te nemen. Dat dat niet lukte, schreef Trappato ni achteraf toe aan het feit dat zijn team in de afgelopen tien da gen maar één wedstrijd heeft ge speeld (tegen tweede-divisionist Lanerossi Vicenza werd met 2-1 verloren), terwijl HSV het ritme via competitiewedstrijden kon handhaven. Daardoor ook kon HSV, zoals Happel het uitdrukte, propaganda maken voor het aan vallende voetbal. ZEIST (ANP) - Het sectiebe stuur betaald voetbal wil RBC en Emmen toelaten tot de eerste divisie. Onlangs hebben deze twee clubs uit de hoofdklasse van het ama teurvoetbal daartoe een aan vraag ingediend bij de KNVB. De definitieve toela ting is afhankelijk van de al gemene vergadering van het betaald voetbal, op 3 juni in Utrecht. Daar wordt beslist over een reglementswijzi ging, waardoor betaalde clubs met slechts vijf con tractspelers de competitie in mogen. kend de contacten met de exter ne geldgevers zal gaan onder houden is duidelijk een andere mening toegedaan. Volgens de socialist moet deze relatie juist gekoesterd worden. „Het betaal de voetbal is nog lang niet in staat om op eigen benen te gaan staan", aldus Van der Louw. „Het zou dan ook uiterst onver standig zijn om het op een breuk met de overheid aan te laten ko men, ongeacht het bedrag wat men subsidieert". Onderhoud Om dat op korte termijn te voorko men zal het sectiebestuur voor de buitengewone algemene le denvergadering, die voor vrijdag 3 juni aanstaande is vastgesteld een onderhoud hebben met staatssecretaris Van der Reijdën van WVC. „Dit gesprek zal even wel slechts een orriënterend ka rakter hebben", aldus Van der Louw. „Eerst maar eens zelf pei len hoe de meningen liggen en dan kan ons bestuur goed voor bereid overleg plegen met de achterban op 3 juni. Pas na die vergadering zullen w\j in contact treden met alle externe geldge vers om over het nieuwe vierja renplan te praten". Op de avond dat de samenstelling van het nieuwe bestuur betaald voetbal (voorzitter Van der Louw, penningmeester Henk Hut, secretaris Jacques Hogewo- ning, Ton Harmsen, Renze de Vries, Karei Jansen en Cees van den Berg) een feit werd, bracht de belangenvereniging van de clubs, de FBO een beleidsplan uit. In dat beleidsplan ook een zinsnede over het fel omstreden vergoedingen(transfer)-systeem, dat volgens de clubs pas moet worden gehumaniseerd, wan neer alle Europese landen het zelfde besluiten. Vreemd André van der Louw schaarde zich achter dit beleidsplan en dus ook achter dit uitgangspunt. Op z'n zachts gezegd vreemd, aangezien de PvdA'er als minister van CRM juist voorstander was van aanpassingen van dit systeem op korte, en zelfs volledige afschaf fing op de langere termijn. Pas nu Van der Louw voorzitter is geworden van het betaalde voet bal blijkt dat de uitspraken die hij in zijn hoedanigheid als mi nister heeft gedaan 'slechts' poli tieke manoeuvres zijn geweest. „Ik heb mij destijds persoonlijk nooit uitgelaten over aanpassing of afschaffing van dat systeem. De uitspraken die ik wel in die richting heb gedaan, deed ik on der druk van de Tweede Kamer". „Iedereen moet goed begrijpen dat Nederland niet op een eiland zit", verklaart Van der Louw zijn niet-principiële opstelling. „Het is naar mijn mening dus verstan dig om het vergoedingensysteem eerst op Europees niveau te be kijken, alvorens er daadwerkelij ke wijzigingen in de Nederland se sitautie worden aangebracht". Plan Desondanks is het huidige bestuur bezig een plan te ontwerpen dat er op is gericht de koehandel in spelers enigszins aan te passen. „Welke die voorstellen behelsen kan ik op dit moment echter nog niet verklaren", aldus Van der Louw. „Tijdens ons tweede ge sprek met de staatssecretaris ho pen we met enkele voorstellen te kunnen komen. Dan moeten we maar bekaken of de overheid de ze plannen acceptabel vindt" Zoals het ook nog maar af te wach ten is of WVC het eens is met de mening van Van der Louw c.s. dat de externe geldgevers op af stand moeten blijven waar het gaat om de heffingen voor en uit keringen uit het verevenings fonds. ,,Ik zie niet in waarom de overheid zich moet bemoeien met iets dat is ontstaan uit soli- dariteitsoverwegingen. Die hef fingen zijn er alleen maar op ge richt elkaar een helpende hand toe te steken". IK S«GJUUiÉ;\ Denk om m'm node- CJNDÊ COSJ77ZOC7- 6£SP/e&?/A*5&j

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13