In haven ontslag 500 man C Zeilplank blijft wind vangen CNV-bond schort overleg bij NS op Loonbedrijven zwaarst getroffen kort zakelijk FNV: reëel inleveren bespreekbaar Stukgoedconflict: Macintosh begint winkelketen Landbouwmachines werkeloos in schuur Verliezen bij Renault verdubbeld Beurs Amsterdam DONDERDAG 26 MEI 1983 SHV Het SHV-concern - met bijna 300 werkmaatschappijen wereldwijd werkzaam in de distributie van consumptiegoederen, handel en overslag van energiedragers - verwacht dat dit jaar de winstge vendheid zal verbeteren. Het be drijf streeft naar een concentra tie op die activiteiten die voor het concern van strategisch be lang zijn en naar het vinden van oplossingen voor alle betrokke nen bij die activiteiten die buiten dat kader vallen, aldus het jaarverslag. Over 1982 behaalde het concern een kwart lagere winst van 59 min (1981: ƒ77 min). De omzet daalde van 11,5 miljard naar 10,8 miljard en het aantal per soneelsleden nam af met 900 tot 28.200. De winst kwam in belang rijke mate van de Makro (zelfbe dieningsgroothandel). Blikpionier overleden In zijn woonplaats Noordwijk aan Zee is maandag op 86-jarige leef tijd oud president-directeur Frits Albert Drijver van Thomassen en Drijver-Verblifa overleden. Drijver was met zijn zwager Tho massen in 1919 de oprichter van de kleine blikslagerij in Deven ter die in de loop der jaren uit groeide tot een van de belang rijkste verpakkingsindustrieën in de Benelux. Het bedrijf heeft dit eerst gisteren bekend ge maakt. Industrieel pionier Drijver ontdek te de grote mogelijkheden van betrouwbare conservenbussen voor de opkomende voedings middelenindustrie en de voor die industrie belangrijke export. Hij wist gebruik te maken van de op dit gebied in de Verenigde Sta ten ontwikkelde technologie. Duitse scheepsbouw De 31 middelgrote scheepswerven in West-Duitsland hebben de noodklok geluid. Het gebrek aan werk maakt het noodzakelijk dat de Bondsrepubliek en de deel staten binnen zes weken een be sluit nemen over aanvullende steunmaatregelen waar de scheepsbouw om heeft ge vraagd. Dat heeft de voorzitter van de commissie van middel grote zeescheepswerven van het verbond van de Duitse scheeps- bouwindustrië, Kurt Jansen, ver klaard. Als die besluiten niet worden ge nomen zullen na afwerking van de lopende orders zesduizend mensen van het twintigduizend man tellende personeel in die be drijfstak moeten worden ontsla gen. Jansen becijferde de benodigde overbruggingssteun van de Duit se overheid zowel voor 1984 als voor 1985 op 500 miljoen mark, waarvan 400 miljoen in de vorm van subsidies op bestelling van twee miljard mark uit Duitsland zelf en 100 miljoen op buiten landse orders ten bedrage van een miljard mark. Wolters Samsom Het bedrijfsresultaat en de netto winst over het eerste kwartaal van de Wolters Samsom Groep zijn gunstiger uitgekomen dan vorig jaar en zijn eveneens beter dan begroot, zo heeft de raad van bestuur bekend gemaakt. Daarmee wordt de eerder uitge sproken verwachting dat in het lopende boekjaar de nettowinst verder zal stijgen, gesteund. De Westduitse Opelfabrieken had den in april in de Bondsrepu bliek een marktaandeel van ruim negentien procent. Dat is be kendgemaakt bij het van de band lopen van de twintigmil joenste Opel. Voor de eerste tien miljoen had Opel 73 jaar nodig, voor de tweede tien miljoen twaalf jaar. De onderneming heeft de eerste drie maanden van dit jaar 313.000 personenwagens in Europa verkocht, het beste re sultaat tot nu toe. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het inleveren van werkelijk loon voor korter werken (meer banen) is ook voor de FNV bespreek baar, als er niet af nauwelijks meer sprake zou zijn van prijs stijgingen. Dat zei de vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, gisteren op een bijeenkomst van de Vereni ging van Ondernemingen in Al phen aan den Rijn. De Christelij ke vakcentrale CNV houdt zich al bezig met de vraag in hoeverre het inleveren van reëel loon wen selijk is voor het scheppen van meer banen. Bode zei overigens niet te geloven in een prijsstijging van een pro cent of minder per jaar en het daardoor wegvallen van de prijs compensatie. "Maar als dat wel zover komt zullen ook wij onze leden de vraag moeten voorleg gen of zij loon willen inleveren", aldus Bode. De FN V-topman voer opnieuw uit Economie tegen het kabinet, dat zijn beleid eenzijdig richt op verkleining van het financieringstekort. Hij wees op het ontbreken van sti mulering van de bedrijvigheid in Europees verband. "Als ik voor de toekomstige generatie zou moeten kiezen tussen een schul denlast en massale werkloos heid, kies ik voor dat eerste", al dus Bode. Hij voerde daarbij aan dat over heidstekorten, mits op de bin nenlandse kapitaalmarkt gefi nancierd, niet per definitie meer armoede voor Nederland met zich meebrengen omdat het geld binnenslands blijft. "Wie geld leent aan de overheid, plukt daar later ook vruchten van". Ten Cate Sports optimistisch ALMELO (ANP) Ten Cate Sports bv in Almelo producenten van zeilplanken - is ondanks de moor dende concurrentie, de overproduktie, de sterke prijsdruk en de slechtere economische omstandig heden optimistisch. Directeur W. Visscher van TC Sports heeft dit gisteren verklaard ter gelegenheid van de produktie van de 300.000ste zeilplank in het tienjarig bestaan van deze Nijverdal Ten Cate-doch- ter. Het vertrouwen in de verdere ontwikkeling van het bedrijf baseert Visscher ondermeer op de uitkomst Zijn optimisme is ook ingegeven door het feit dat TC Sports haar positie op de Westduise markt heeft ver beterd. Voor de Almelose firma, die voor tachtig procent afhankelijk is van de export, is zo'n ontwik keling van grote betekenis. TC Sports - eens mono polist op het gebied van de zeilplankproduktie in Europa heeft nu een marktaandeel in Europa van twaalf procent en in Nederland van achttien pro cent. ROTTERDAM (ANP) - Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven over de werk- gelegenheidsproblematiek in de stukgoedsector is gis teravond vrijwel stukgelopen. De werkgevers willen nu op zo kort mogelijke termijn collectief ontslag aan vragen voor 500 personeelsleden in het stukgoed. Dat aantal moet volgens de werkgevers oplopen tot ruim 800 als met de vervoersbonden FNV en CNV geen ak koord kan worden bereikt over een arbeidstijdverkor ting van 10 procent. ROTTERDAM Tram en busbestuurders in Rotterdam zorgden gisternacht voor een voor velen hinderlijke verrassing. Met ruime meerderheid van stemmen besloten zij op een ledenvergadering van de AbvaKabo in staking te gaan, een dag eerder dan werd verwacht. Vandaag en morgen is Rotterdam verstoken van lokaal Enkele weken geleden braken de werkgevers in de Rotterdamse haven de discussie over de werk- gelegenheidsproblematiek in het stukgoed open door plannen aan te kondigen voor collectief ont slag voor minimaal 850 stuk goed werkers, uit te breiden met nog eens 350 bij uitblijven van een door de werknemers gefi nancierde arbeidstijdverkorting van 10 procent. Na afloop van het volledig misluk te overleg gisteravond zei werk geversonderhandelaar G. Zee- bregts dat verdër praten met de Vervoersbond FNV geen enkele zin heeft, nu deze bond op het standpunt blijft staan dat in ie der geval tot eind 1985 geen ge dwongen ontslagen mogen val len in het stukgoed. Volgens Zeebregts zijn de werkgevers er van overtuigd dat aan gedwon gen ontslag niet valt te ontko men, omdat de leegloopkosten (240 miljoen gulden voor de ko mende jaren) ondraaglijk zijn ge worden. Het door de werkgevers afgewezen plan van de Vervoersbond FNV gaat ervan uit dat tot eind 1985 in het stukgoed geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Wel houdt het voorstel de mogelijk heid open om op vier halfjaarlijk se peildata in 1984 en 1985 het verschil te meten tussen perso neelssterkte en personeelsbe hoefte. Als op die peildata over compleet wordt geconstateerd, dan moet de gemeente Rotter dam, zo luidt althans het voorstel van de FNV, via een overbrug gingsfinanciering bijdragen in de leegloopkosten. Tot 1986 zal Rotterdam 10 miljoen gulden ter beschikking moeten stellen. Na 31 december 1985 zal gedwon gen ontslag door de Vervoers bond FNV wel worden geaccep teerd, als een aantal nader in het voorstel genoemde werkgelegen heid scheppende- en werkbe- houdende maatregelen hebben gefaald. Gedwongen ontslagen moeten dan wel de redding bete kenen van het betreffende stuk- goedbedrijf. Overigens blijft de bond ervan uit gaan dat gedwongen ontslagen niet nodig zijn. Door arbeidstijd verkorting (desnoods 20 pro cent), door her-, om- en bijscho ling, door herplaatsing bij sterke bedrijven, door natuurlijk ver loop en door het uitbreiden van de "arbeidspool" SHB kunnen die volgens de bonden worden voorkomen. Behalve door de werkgevers werd het voorstel van de Vervoers bond FNV ook nogal negatief ontvangen door enkele ambtena ren van het gemeentelijk haven bedrijf die het overleg bijwoon den. Na afloop van de mislukte bijeenkomst spraken zij hun twijfel uit over de bereidheid van de gemeente Rotterdam om, zo als de vervoersbond wil, finan cieel bij te springen. Zij wezen in dit verband op de pre cedentwerking en vroegen zich af wat bijvoorbeeld de honder den ontslagen werknemers van de RDM van zo'n steunoperatie wel zouden denken, nog afgezien van de reacties in kringen van de ambtenarenbonden die bezig zijn met het organiseren van ac ties in verband met de bezuini gingen van het Rotterdamse stadsbestuur. STEIN (GPD) - Onder de naam Superconfex gaat Macintosh Confectie (hoofdzetel geves tigd in Stein) in de komende jaren in heel Nederland kle- dingsupermarkten openen in leegstaande bedrijfshallen en andere gebouwen buiten de directe winkelcentra. Wan neer die plannen gerealiseerd zijn, zal Macintosh daarmee weer 800 tot 1000 mensen werk bieden, hetgeen een compensatie zal zijn voor de werkgelegenheid in de kle dingindustrie, die in de afge lopen jaren in Nederland bij Macintosh verloren is ge gaan. Macintosh heeft op dit moment al 88 van deze kledingsuper- markten in België, Portugal en Spanje. In deze 88 winkels werd vorig jaar voor ruim 300 miljoen gulden omgezet, 56 procent van de totale omzet van het Macintosh-concern. UTRECHT (GPD/ANP) - Zolang de overheid geen goedkeuring geeft aan de in december van het vorig jaar overeengekomen cao voor NS- personeel, zal de Vervoersbond CNV niet meedoen aan het overleg met de directie van NS over de bezuinigingen in het rei?igers- en goederen vervoer. De bond heeft dit meegedeeld in een open brief aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. In de brief stelt de Vervoersbond CNV dat de cao zou kunnen bijdragen tot het vinden van oplossingen voor de sociale gevolgen van de bezuini gingen. Het is niet langer verantwoord namens het NS-personeel te overleggen over realisering van door de overheid geëiste bezuinigin gen, terwijl diezelfde overheid de NS-cao nog niet heeft goedgekeurd, aldus de bond in de brief. De bond heeft de CNV-leden in de ondernemingsraad en de overlegorga nen geadviseerd dit voorbeeld te volgen. De bond hoopt, dat'ook ande re spoorwegvakbonden zullen besluiten het overleg over de bezuinigin gen op te schorten. Indien de cao alsnog wordt goedgekeurd, zal de Vervoersbond CNV het overleg hervatten. De Vervoersbond FNV blijft wel praten met de NS-directie. De bond vindt het niet in het belang van de leden om niet te praten over de bezuinigingen zolang de nieuwe cao nog niet is goedgekeurd. "Dat is volgens ons geen goed drukmiddel. Bovendien bestaat het risico dat we ons buiten spel zetten door niet aan het overleg over de bezuinigin gen mee te doen. Overigens denken we over het uitblijven van de cao en over de aangekon digde bezuinigingen precies hetzelfde als onze collega's van de CNV- bond", aldus voorzitter Jan Koster van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbond FNV. BADHOEVEDORP (ANP) - Het slechte weer van de laatste we ken zal tot gevolg hebben dat veertig tot vijftig procent van de omzet van de 2200 zogenoemde loonbedrijven in de landbouw sector dit jaar verloren gaat. Voor de werkgelegenheid en de financiële positie zal dat rampza lig zijn. Dit heeft M. van Rijsbergen, voor zitter van de Bond van Agrari sche Loonbedrijven Boval, giste ren verklaard. Zij hebben 14.000 werknemers in dienst. In totaal haalt de Boval een jaaromzet van een miljard gulden. Dat zal nu hooguit 600 miljoen gulden wor den. Loonbedrijven verrichten werk voor met name de akkerbouw. Daartoe wordt in de winter een rooster opgezet. Zij beschikken over de nodige landbouwmachi nes van vaak honderdduizenden guldens per stuk, die de door snee boer zich niet kan permitte- Volgens Van Rijsbergen kosten de nu werkeloos in de schuur staan de machines miljoenen guldens aan rente. Bovendien moeten de sociale premies van de werkne mers vooruit worden voldaan, terwijl ze dank zij het weer al twee maanden duimen zitten te draaien. Sommige ondernemers hebben bij de bank nieuwe kre dieten moeten aanvragen om rente en premies te kunnen beta len. Van Rijsbergen (een vijftiger) zegt zich niet te kunnen herinneren dat er ooit zo'n slechte lente ge weest is voor de landbouw. "De boeren hebben het moeilijk, maar wij hebben al geïnves teerd". J. van der Veen, voorzitter van het Landbouwschap, beaamt dat de loonbedrijven nog zwaarder wor den getroffen dan de boeren. Na afloop van een bezoek aan ver scheidene akkerbouw- en vee teeltbedrijven in het land ver klaarde hii fxisterpn Hat Hp situa tie weliswaar "erg beroerd" is, maar dat veel boeren er nog rede lijk zullen uitspringen. De prijzen die de boeren voor hun produkten krijgen blijven voor de meeste akkerbouwprodukten namelijk gelijk, omdat ze zijn vastgesteld door de EG. Voor aardappels ligt dat anders. De prijzen hiervan komen tot stand op de vrije markt. Ze zullen fors stijgen gezien de beperkte pro duktie dit jaar. Volgens Van der Veen zit meer dan de helft van de aardappels nog niet eens in de grond, terwijl ook de helft van de suikerbieten nog moet worden uitgeplant. CLEON (UPI/ANP) - Het Franse staatsautomobielconcern Re nault heeft het afgelopen jaar een verlies geleden van 1,28 miljard frank (bijna 480 miljoen gulden), bijna het dubbele van het verlies van 675 miljoen frank in 1981. De omzet steeg vorig jaar met acht tien procent tot 104,1 miljard frank (39 miljard gulden), zo heeft de financiële directeur van Renault, Pierre Souliel, woens dag bekendgemaakt. Souliel verklaarde dat de gang van zaken in het afgelopen jaar stefk werd bepaald door een aanzien lijke stijging van de produktie- kosten en door de prijsmaatrege len van de Franse regering. De regering heeft in de zomer van het afgelopen jaar een loon- en prijsstop van vier maanden afge kondigd. Toen die in oktober af liep bleef er een zekere mate van prijsbeheersing gelden. Fiat De nettowinst van Fiat SpA, de houdstermaatschappij van het Italiaanse concern dat onder meer de automobielfabriek Fiat Auto omvat, is gestegen van 97 miljard lire in 1981 tot 111 mil jard lire (ongeveer 210 miljoen gulden) in het afgelopen jaar. Fiat Auto leed vorig jaar een ver lies van tachtig miljard lire (ruim 150 miljoen gulden), wat een aan zienlijke verbetering betekende ten opzichte van het nadelige sal do van 254,5 miljard lire in 1981. De resultaten van Fiat Auto in Eu ropa zijn sterk verbeterd. In 1981 werd maar net quitte gespeeld, maar vorig jaar was er een winst van 260 miljard lire (490 miljoen gulden). Buiten Europa werd een verlies geleden van 340 miljard lire (640 miljoen gulden), dat in hoofdzaak voor rekening kwam van Zuid-Amerika. De kosten van de stopzetting van het me rendeel van de activiteiten van Fiat in Argentinië en Colombia waren daarbij en belangrijke fac tor. De directeur van Fiat Auto, Vitto- rio Ghidella, heeft meegedeeld dat een derde van de investerin gen in de periode 1980-1985 is ge reserveerd voor het "dure" merk Lancia. Volgens hem kan Fiat al leen een aandeel van meer dan vijftig procent van de Italiaanse automarkt houden als Lancia met een complete serie modellen op de markt komt en een duide lijke eigen identiteit krijgt. Lan cia heeft in Italië nu een markt aandeel van ongeveer 8,5 procent en is daarmee het staatsbedrijf Alfa Romeo gepasseerd. De Italiaanse autofabrikanten heb ben de eerste drie maanden van dit jaar 129.267 personenwagens geproduceerd, 6,9 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. De eerste vier maan den dit jaar zijn er in Italië zelf 596.182 auto's verkocht, tien pro cent minder. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 26 mei 19; (tot 12:31 uur) 356.00 358.0( hoogovens c kon olie nedlloyd robeco rodamco 217.00 217,00 bfeevasl c bredero c buhrm tel c caland hold 185.00 185 j-pen beg. knpP krasnapols. landré glin 277.00 277.00 479.00 469.00 c op 6000.00 5950.00 440.00 440.00 slavenburg 197.00 L 137.80 X 213.00 106.20 65.00 B westingh. 47.50 48.60 beleggingsinst. leveraged 157.00 157.00 nwyork ind 1220.00 tokyo pac. 94.50 95.50 viking 48.00+ 48.75 wereldhave 115.50 116.00 OBLIGATIES staatsleningen ui 12% 81-9 nlllVb 81-92 nl HVfe 82-92 Dl 11 VA 82-92 nl 101/t> 82-92 ril 101^ 82-89 nl 10 821-89 rH 9 79-94 nl 8'/4 63-93 nl 8 83-93 |M 7*4 82-93 126.30 11&80 126.00 11Z30 110.80 107.80 100.80 bng bg 111/4 82-07 114.20 bg 10*4 82-07 109.40 pandbrieven (gh 11 81-88 104.2C fgh 9 78-86 100.5C (gh 7*4 77-85 99XX wuh 12 80-88 105.25 105.25 wuh 11 80-88 103.15 103.15 wuh 9'/2 79-87 100.15 100.10 wuh 8*4 78-87 99.00 98.70 parallelmarkt officieel toegelaten alanheri 11.20 bever 133.00 133.00 brink-mol C 2.80 2.80 135.00 112.00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 126.2 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Index 98.9 Staatsleningen 8.55 •nw.3 langl. 8 97 -3-5 jaar 8.45 goud en zilver Goud (onbew.) 39.190 - 39.990 Zilver (onbew.) 1175 - 1245 (Noteringen 26 mei 09.00 uur). Deense kroon (100) VERKLARING DER TEKENS NG offoéle nol geschorst Combinaties: C X toe Beursovetticht Licht verdeelde marktDe Amster damse Effectenbeurs heeft van daag een licht verdeelde stem ming te zien gegeven, de aan houdend vaste stemming op de Amerikaanse markt had vrijwel geeninvloed op de koersen in Amsterdam. De obligatiemarkt was onveranderd tot een fractie lager en het rendement van de staatsleningen liep op tot teqen 8.6%. De buitenlandse beleggers hebben nauwelijks nog interesse voor Nederlandse aandelen en dat heeft tot gevolg dat de prijzen niet verder naarboven gaan, zo lang een stimulans van die kant uitblijft mag niet verwacht wor den dat de noteringen in belang rijke mate aantrekken. De aan delenmarkt staat en valt met deinteresse van het buitenland, Ie aandelen moesten gehele linie iets achteruit waar- bijveriiezen werden geleden uit eenlopend tot f 1 De prijs van de dollar liep op tot ca f 2,80. De prijs van de warrant- sAkzo, die vandaag voor het eerst worden verhandeld, werd f 12. In de financiële sector gaven de bankaandelen een lichte op leving tezien. De verzekerings fondsen waren nauwelijks prijs houdend en de noteringen van de hypotheekbanken brokkel den iets af. De uitgeversaandelen waren on- veranderdtot iets hoger en in de bouwsector moest Boskalis f 1,70 terug tot f 45,60. De scheepvaartaandelen gaven een nauwelijks prijshoudende stemming tezien. De koersen, van de aandelen KLM en Gist-* Brocades brokkelden iets af ter wijl Heineken 70 c. in herstel was op 1 104.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11