c Vergeldingsactie van Zuid-Afrika "Waar maakt iedereen zich zo druk om"? Interne strijd PLO gaat door Omstreden advertentie Britse conservatieven Gendarme in verlegenheid na aanpak Ierse terroristen Bommen op hoofdstad Mozambique Bomaanslagen op Corsica Straaljager neergestort Aanhoudende botsing Druzen en christenen Aardverschuiving in Italië Roerige bijeenkomst oud-SS'ers in Bad Hersfeld DINSDAG 24 MEI 1983 LONDEN (Reuter/UPI) - Met het oog op de aanstaande parlementsver kiezingen probeert de conservatieve partij van Engeland de stemmen te winnen van de niet-blanke gemeenschap in Engeland. Maar de ad vertentie die zij daartoe gisteren in verscheidene op etnische groeperin gen gerichte bladen zette, is de partij op harde kritiek komen te staan van de Labourpartij, de alliantie van liberalen en sociaal-democraten en ook van enkele etnische leiders. De advertentie werd vernederend en beledigend genoemd voor de naar schatting 2,5 miljoen niet-blan- ken. De advertentie toonde een goedgeklede zwarte. Daaronder stond de tekst: "Labour noemt hem zwart, Tories (conservatieven) noemen hem Brits". In bladen gericht op andere minderheden was zowel de tekst als de afbeelding aangepast. Labour-leider Michael Foot noemde de advertentie vernederend, vooral omdat hij afkomstig is van een partij die, naar hij zei, racistische wetge ving op het staatsburgerschap heeft geïntroduceerd. Rabi Martins, voorzitter van een 10.000 leden tellende vereniging van Indiërs vond de advertentie "een duidelijke belediging voor onze intelligentie". Kritiek kwam er ook van de alliantie van liberalen en sociaal-democraten en van andere minderheidsleiders. Buitenland LABOUR SAYS HFS BLACK. TORIES SAY MPS BRITISH. De omstreden advertentie. PARIJS - Een ploeg Franse super- gendarmes heeft zich zó verga loppeerd, dat president Mitter rand en minister van defensie Hernu er door in hun hemd zijn komen te staan. Afgelopen au gustus hadden gendarmes van de „Groupe dTntervention", die zich onder ander met het terro risme bezighouden, een drietal Ieren gearresteerd. De drie Ieren door Rudolph Bakker - twee mannen en een vrouw - zijn kort voor Pinksteren op vrije voeten gesteld, nadat was komen vast te staan dat ze het slachtof fer geworden zijn van een pira- tenstuk van de gendarmerie, die het anti-terroristen-bureau van de president aan zijn eerste suc ces-verhaal had willen helpen. Zowel het pesidentieel paleis als minister Hernu lieten in augus tus weten dat het om drie hoogst belangrijke internationale terro risten ging. De president had toen net - na een reeks bomaan slagen- een speciaal bureau te gen het terrorisme opgericht en „de eerste klap viel al meteen", zo zag het er naar uit. In het ap partement van de Ieren in Vin- cennes waren wapentuig, ont plofbaar materiaal en belangrij ke documenten gevonden, zo werd gemeld. Minister Hernu heeft nu verklaard dat de schuldigen zullen worden gestraft, en dat zijn niet langer de drie Ieren, die het afgelopen weekend in het ene interview na het andere een boekje hebben opgedaan over de gevangeni spraktijken en de verhoormetho den in „la douce France". Michael Plunkett, Stephen King en Mary Reid zijn lid van de Re publikeins-Socialistische partij van Ierland en fee wonen al jaren in Frankrijk, waar ze al die tijd door niet minder dan drie ver schillende geheime diensten in de gaten werden gehouden. Hun revolutionaire rol bleek echter miniem. De vraag is dan ook of de „Groupe d'Intervention" er niet op uit was om een concurre rende partij in de eeuwige machtsstrijd tussen de politie diensten een hak te zetten. De huiszoekingen in de flat van de Ieren was ook nog illegaal, om dat ze er niet bij mochten zijn. Bovendien was een zekere com missaris Pellegrini erbij, de ver bindingsman tussen de Franse buitenlanse veiligheidsdienst en het ministerie van binnenlandse zaken. Pellegrini had tijdens de huiszoeking tegen de gendarmes gezegd: „Je hebt me niet gezien, ik ben op vakantie". De zaak kwam aan het rollen toen een van de deelnemende gendar- mes afgelopen november uit de school begon te klappen. Deze Pierre Caudan - inmiddels zelf gearresteerd wegens een reeks van delicten - verklaarde dat zijn bazen hem hadden gezegd tegen over de rechter van instructie te verzwijgen dat de huiszoeking niet volgens de regels was verlo pen. Direct door de onthullingen gecompromitteerd is de kapitein van de knokploeg, Paul Barril. Tegen de kapitein loopt sinds ok tober 1981 een aanklacht wegens medeplichtigheid aan illegale wapenhandel. Twaalf leden van de betrokken bende zijn inmid dels veroordeeld. De kapitein kon, hangende het onderzoek, zijn functie echter normaal blij ven uitoefenen. MAPUTO/JOHANNESBURG (Reuter/AFP/UPI) De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft gisterochtend vroeg een aanval uitgevoerd op de Mozambikaanse hoofdstad Maputo, 65 kilometer van de grens met Zuid-Afrika. Hierbij zijn zeker vijf mensen omgekomen en 24 gewonden gevallen. Volgens Zuid-Afrika was de aanval gericht op guerrilla-bases van het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) en werd tevens een Mo zambikaanse raketbasis uitge schakeld. De Zuidafrikaanse mi nister van defensie, Magnus Ma- lan, zei dat de aanval een vergel dingsactie was voor de aanslag van het ANC op het hoofdkwar tier van de luchtmacht in Preto ria van afgelopen vrijdag, waar bij 17 doden en 217 gewonden vielen. De raketbasis was be stookt, omdat deze bescherming had geboden aan de bases van het ANC, aldus Malan. De Mozambikaanse minister van AJACCIO/PARIJS (DPA/AFP) - In de nacht van zondag op maan dag zijn op het Franse eiland Corsica ca 30 springstofaansla gen gepleegd die schade aan winkels en villa's toebrachten. Bij een aanslag in Corte is een persoon vermoedelijk een van de aanslagplegers, gewond. De ver boden afscheidingsbeweging FLNC (nationaal bevrijdings front van Corsica) heeft in vlug schriften de verantwoordelijk heid voor de daden opgeëist. Bij een aanslag op de zetel van de extreem-rechtse PFN (partij van de nieuwe krachten) in Parijs is gisterochtend door een krachtige explosie aanzienlijke schade aangericht. In een anoniem tele foongesprek meldde zich een "anti-racistische aanvalsbrigade voor de vrijheid" die bij de poli tie nog niet bekend was. defensie verklaarde dat er "bom men zijn gegooid op woonhuizen in de buitenwijk Matola" en dat er daarbij "ook enige fabrieken zijn getroffen". Het ANC, dat gis teren, na de Zuidafrikaanse luchtaanval, verklaarde inder daad verantwoordelijk te zijn voor de aanslag in Pretoria, sprak tegen dat het in Maputo guerrilla-bases heeft. De aanval koste het leven aan ze ker vijf personen, onder wie vier burgers, zo meldde het officiële Mozambikaanse persbureau AIM. Onder de doden waren een zwangere vrouw en een kind van zes jaar, aldus het persbureau. De luchtaanval van gisteren volgde op een reeks dreigementen van Zuid-Afrika dat het vergeldings maatregelen zou nemen tegen re geringen, die guerrillastrijders van het ANC onderdak bieden. Minister Malan noemde de ope ratie een succes. Vijf van de zes ANC-doelen zijn getroffen en de Mozambikaanse raketbasis is to taal vernietigd, aldus Malan. On der de doelen waren een door gangskamp van waaruit leden van het ANC infiltreren in Zuid- Afrika. Jachtbommenwerpers van het type Impale-III hebben de bombardementen uitgevoerd. Alle vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd, zo zei hij. Volgens ooggetuigen in Ma puto is echter een vliegtuig neer gestort. De Zuidafrikaanse mi nister gaf niet aan hoeveel vlieg tuigen precies aan de aanval heb ben deelgenomen, maar volgens ooggetuigen waren het er tussen de vijf en de tien. De aanval werd uitgevoerd om 7.27 uur (plaatse lijke tijd) en duurde volgens oog getuigen maar enkele minuten. In het parlement verklaarde Malan later op de dag dat het Zuidafri kaanse leger elke druppel bloed van onschuldigen zal wreken. Onze vijanden moeten zich reali seren dat zij met een land te ma ken hebben dat zich niet laten vernederen, aldus Malan. Hij zei dat Zuid-Afrika tegen zijn vijan den zal optreden "waar we hen ook zullen vinden". FRANKFORT (AP) - Tijdens een militaire vliegshow bij Frankfort is zondag een F-104 starfighter van de Canadese luchtmacht neergestort op een auto. De pi loot wist zich met zijn schietstoel te redden, maar zes mensen zijn om het leven gekomen, aldus de politie. Het ongeluk gebeurde ongeveer 10 kilometer van de vliegbasis Rhein-Main, waar meer dan 400.000 mensen voor de jaarlijk se open dag naar de vliegshow waren komen komen. Het Cana dese toestel vloog vooraan in een formatie van vijf straaljagers. Twee slachtoffers van de aanslag geholpen. BEIROET - Een gespannen en on zekere rust is teruggekeerd in het Chouf-gebergte, net ten oos ten van de Libanese hoofdstad Beiroet, nadat nieuwe schermut selingen tussen rechtse christe lijke en linkse Druzen-milities af gelopen weekeinde tot de dood van zeker 23 mensen geleid had den. Ruim honderd leden van de elkaar bestrijdende Libanese gemeen schappen werden zaterdag en zondag bij militiecontroleposten uit hun auto's gesleurd en ont- door Aernout van Lynden voerd. Zeker 90, onder wie vrou wen en kinderen, worden nog al tijd vastgehouden. De lijken van 23 gijzelaars werden zondag avond in greppels teruggevon den - negen christenen en 13 Druzen. De golf van terreur werd veroor zaakt door de dood van een reli gieuze leider van de Druzenge- meenschap. Hij kwam om het le ven toen zijn auto op een land mijn reed. Onderhandelingen tussen leiders van de plaatselijke milities duren voort. Een tijdelijk en uitsterst onzekere wapenstilstand werd zondagnacht laat aangekondigd, maar slechts 15 gijzelaars wer den toen vrijgelaten. De situatie was gisteren ondanks enkele kleine incidenten wat rustiger, vooral omdat de meeste wegen in de Chouf-bergen door Libane- zen en Israëlische troepen wer den afgesloten. De situatie in de Chouf-bergen, die over Beiroet uitkijken, is al maandenlang uiterst gespannen. Het gebied dat verdeeld is in christelijke en Druzen-dorpen wordt door Israëlische troepen beheerst. Maar zowel de christe lijke als de Druzen-milities heb ben hun wapens, waaronder zware artilleriestukken, mogen houden. De Israëliërs hebben dit toegestaan om een herhaling van de slachting van palestijnse vluchtelingen in de kampen Sa- bra en Chatilla in Beiroet vorig jaar te voorkomen. De spanning tussen de twee ge meenschappen in de Chouf-ber gen is vooral gestegen met de be kendmaking van het Libanees- Israëlisch akkoord over de terug trekking van de Israëlische troe penmacht uit Libanon. Die be kendmaking was twee weken ge leden aanleiding tot wederzijdse artilleriebeschietingen, waarbij ook Beiroet onder vuur kwam te liggen. Ruimteveer De Franse regering heeft een Amerikaans verzoek afgewe zen om een rondvlucht boven Parijs toe te staan van het Amerikaanse ruimteveer. Het ruimteveer zou volgens het verzoek gemonteerd op een Boeing 747 de luchtvaart show Le Bourget die aan staande donderdag begint luister hebben moeten bijzet ten. Openbaar vervoer Voor miljoenen Londenaren is de week met een goed be richt begonnen de verlies lijdende gemeentelijke ver voersonderneming "London Transport" heeft de tarieven voor de ondergrondse trajec ten en de bussen drastisch en gemiddeld met 25 procent verlaagd. Op enkele afstan den zijn de kaartjes, die tot nu toe als de "duurste van de wereld" golden, zelfs met 50 procent in prijs verminderd. "London Transport" hoopt dat nu meer automobilisten van het openbaar vervoer ge bruik zullen maken en dat de inkomsten aldus zullen-stij gen. Wereldexpo Ondanks fel verzet van de cen trum-rechtse oppositie heeft de Franse nationale vergade ring een wetsontwerp aan vaard, waarbij besloten wordt tot het organiseren van een wereldtentoonstelling in Parijs in 1989. Het internatio nale expositiebureau had Pa rijs de organisatie toegekend ter gelegenheid van het feit dat het in 1989 200 jaar gele den zal zijn dat de Franse re volutie begon. Het thema van de wereldtentoonstelling is "wegen der vrijheid project voor het derde millenium". SONDRIO (Reuter/DPA) Tresenda in de Italiaanse Alpen is het pink- sterweekeinde tot twee maal toe getroffen door een aardverschuiving. Zondag werd het dorp bedolven onder een laag stenen en puin en vonden acht mensen de dood. Gisteren werd het dorp, en met name een centrum voor gehandicapten, opnieuw getroffen en verloren nog eens twee mensen het leven. Ook worden er nog enkele mensen vermist. Ook elders in de Italiaanse Alpen hebben zich aardverschuivingen voor gedaan, veroorzaakt door aanhoudende regenval. Maar hierbij zijn geen slachtoffers gevallen. BEIROET - Na ruim een week lang met ontwijkende en onduidelij ke antwoorden voor de dag te zijn gekomen was Yasser Arafat, voorzitter van de Palestijnse be- vrijdingsorgnisatie PLO, weer al leszins op dreef. „Men zei dat een berg zwanger was", verklaarde hij schertsend tot een bijeen komst in de stad Tripoli, „maar er werd slechts een muis gebo- De PLO-voorzitter refereerde hier mee aan de opstand die plaatsge vonden heeft binnen Al Fatah, de verreweg grootste partij in de PLO. Die opstand zou een drie weken geleden hebben plaatsge had toen een aantal hooggeplaat ste Fatah-offïcieren in de ooste lijke Libanese Bekaa-vallei op roepen deden tot verzet tegen de benoeming van twee impopulai re officieren tot bevelhebberspo- sities van PLO-strijdkrachten in Libanon. De leider van de op stand was kolonel Abu Mussa, een voormalig Jordaans officier die op dat moment nog plaasver- vangende chef-staf van de Fatah- strijdkrachten in de Bekaa was. Hoe groot de opstand precies was is nog steed niet duidelijk. Zeker is wel dat het van grotere om vang was dan de door Arafat om schreven „muis". De leiding van Al Fatah heeft zich in allerlei kronkels gedraaid om zich van de opstand te ontdoen. Eerst werden berichten over de kritiek van de militaire c danten tegengesproken. Na aan vankelijk vorige week verklaard te hebben dat alles en iedereen weer onder controle was, gaf Fa tah dit weekeinde impliciet toe dat de crisis in eigen gelederen toch niet zo gemakkeljk rechtge zet was. door Aernout van Lynden ling dat vijf hoge officieren, on der wie Abu Mousa van nu af aan onder het directe bevel van Ara fat zullen komen te staan. Verder werd verklaard dat de Revolutio naire Raad van Fatah op 27 mei bijeen zou komen om „de politie ke situatie te bespreken, de nodi ge besluiten te nemen en het vijf de congres voor te bereiden". Behalve als teken van ongerust heid, werd hiermee ook een van de eisen van de dissidenten inge willigd. De rebellen hadden om een congres aangedrongen om hun grieven daar openlijk te kunnen bespreken. Abu Mousa verklaarde vorige week dat het niet zozeer om een gewapende opstand ging, maar eerder om een „corrigerende be weging binnen Al Fatah". Waar mee hij wilde zeggen dat er op vredige wijze veranderingen moeten worden aangebracht zo wel in de politiek als in de benoe ming van hoge militaire com mandanten in Libanon. Sinds de nederlaag in de oorlog met Israël en het vertrek van de PLO uit Beiroet vorige zomer, heerst er bij vele Fatah-officieren ontevredenheid over de gematig de politiek die door Arafat ge voerd is. Men vreest nog altijd dat Arafat de zogenaamde „ge wapende strijd" zal laten vallen om met koning Hoessein van Jordanië een akkoord te sluiten en mee te dingen aan het vredesi nitiatief van president Reagan. De druppel die de emmer echter deed overlopen was de benoe ming van twee zeer impopulaire officieren tot resp. algemeen PLO-bevelhebbern in de Bekaa- vallei en in de Noordlibanese stad Tripoli. De twee officieren worden door de meeste PLO'ers veracht wegens hun gedrag tij dens de eerste dagen van de oor log vorig jaar. Zij zouden toen beiden uit angst gevlucht zyn. Kort nadat de maatregelen tegen de dissidenten bekend gemaakt werden, heeft de al eerder door Fatah uitgestoten en als extreem links bekend staande Abu Saleh, in een verklaring in Damascus laten weten dat de strijd binnen Al Fatah hiermee allerminst is af gedaan. „Deze maatregelen zijn voor ons onaanvaardbaar", ver klaarde hij. Dat Abu Saleh nog steeds in staat is dergelijke communiqués in Damascus vrijelijk aan de pers te overhandigen (hij werd drie maanden geleden op non-actief gesteld wegens kritiek tegen Arafat) is een teken dat ondanks de nu genomen maatregelen en ondanks de schertsende en jovia le rethoriek van Arafat, de oppo sitie binnen Al Fatah bij lange na niet over is. En hoe groot de opstand in de Be kaa-vallei ook geweest is, het heeft in elk geval weer aangege ven dat de strijd en onzekerheid over de vraag hoe de PLO verder moet na een nederlaag van vori ge zomer nog enige tijd zal voort duren. BAD HERSFELD - „Die moeten eerst maar eens gaan werken". Aldus een inwoonster van de kuurplaats Bad Hersfeld over de deelnemers aan een demonstra tie tegen een bijeekomst van vroegere leden van de Waffen-SS in de Stadthalle. De vrouw schreeuwt: „Laat die mensen toch met rust. Die doen toch nie mand kwaad. Dat waren dappere soldaten. Die berokkenen geen schade aan het aanzien van de stad. Dat doen jullie, demon stranten. Dat zijn toch allemaal Krawallmacher - rellentrappers". Het is zaterdag voor Pinksteren. Ongeveer twaalf uur 's morgens door Hans Amesz op een zonovergoten markt van het dicht bij de grens met de DDR liggende Kurort. Enkele duizenden demonstranten stro men het plein op. Ze worden door veel inwoners van Bad Hersfeld niet bepaald met open armen ontvangen. Volgens de Nederlandse rabbijn Lüienthal, die samen met zo'n 20 mensen van de liberaal-joodse gemeente vele uren heeft gereisd om „uit pure wanhoop" nog iets te doen tegen de Pinksterbijeenkomst van de SS'ers die behoorden tot de divisies „Leibstandarte Adolf Hitler" en „Hitlerjugend", zijn de demonstranten zelfs vanuit ra men en vanaf balkons bespuwd. Een man naast mij doet de aanbe veling toch maar eens by de „echte bewoners van de stad" of in de „cafés en kroegen" te vra gen wat die van de protesten vin den. Zijn eigen antwoord: „Alle maal onzin wat de sprekers hier beweren". Terwijl in het centrum van Bad Hersfeld ruzie wordt gemaakt over het doel van de anti-fascisti sche demonstratie, hebben zich in de verder afgelegen Stadthalle ongeveer 500 vroegere SS'ers, voor een deel met vrouw, verza meld voor een drie dagen durend „Kameradschaftstreffen". Het overgrote deel heeft een lintje op, waarop staat dat het 50-jarig bestaan wordt gevierd. De voorzitter van het „Kamerad- schaftsverband der Soldaten des L. Panzer-Korps der ehemaligen Waffen-SS c.V.", ex-SS-Sturm- bahnfuhrer (méyoor) Albert Sten- wedel (75) heeft het parool uitge geven dat er niet met journalis ten mag worden gepraat. En hoe wel de tweede voorzitter, Walter Kruger, beweert dat „bij ons maar één het voor het zeggen heeft", zijn een paar reünisten bereid uit te leggen waarom zij ook dit jaar weer naar Bad Hers feld zijn gekomen. Uiteraard wel zonder naam en functie, want „al die publiciteitsrommel levert ons toch niets op". De heren ant woorden op het terras van de Stadthalle. De zaal is voor jour nalisten gesloten. Ervoor staat een bord: „Geschlossene Gesell- schaft". Waarom komen de ex-Waffen- SS'ers al sinds jaren bijeen? De Ruim vijftigduizend demonstranten x hun ongenoegen over de bijeenkomst va antwoorden die ze geven, wyken nauwelijks van elkaar af. In die zin lijkt het alsof voorzitter Sten- wedel stencils heeft verstuurd met wat wel en niet gezegd mag worden. Dat wordt heftig ont kend. „Ik kom hier om mijn ka meraden te zien. Wij hebben des tijds allemaal ons bloed en zweet en onze „Knochen" opgeofferd voor het vaderland". „Waarom zouden wij geen jaarlijkse bij eenkomst kunnen organiseren? Er is toch geen verschil tussen le ger, marine, luchtmacht en Waf fen-SS. Waar maakt iedereen zich toch zo druk om?" Een 60-jarige ja, ik ben een van de jongsten") ex-luitenant: (Foto AP). „Waarom zou ik er niet trots op mogen zijn bij een elite-eenheid gediend te hebben, die niets, maar dan ook niets anders heeft gedaan dan te vechten voor haar idealen? En wel aan het front en niet thuis". De man zegt dat het een schande is te beweren dat „hier misdadigers rondlopen". Degenen die dat verkondigen weten van hun verstand niet af. De Waffen-SS had toch niets te maken met datgene wat „de mensen van Himmler en Hey- drich deden". „Wij waren een pu re „Kampfgruppe" en verder niets". Per jaar worden in de Bondsrepu bliek Duitsland volgens de Pres- sedienst Demokratische Initiati ve (PDI), die onophoudelijk waarschuwt voor het „gevaar van rechts", meer dan duizend bijeenkomsten georganiserd door ex-SS'ers, die zijn aangeslo ten bij de overkoepelende Hilfs- gemeinschaft auf Gegenseitig- keit (Hiag). De Hiag is ontstaan om „vroegere kameraden die in nood zijn gekomen te helpen" en om „nog altijd vermisten op te sporen". In het verleden is het al tot grote protesten tegen sommige van de ze „kameraden-ontmoetingen" gekomen. Bijvoorbeeld in 1979 in de stad Arolsen tegen een bij eenkomst van de overlevenden van de SS-divisie „Totenkopf Het gevolg was dat het stadsbe stuur daar geen zaal meer ver huurt aan de „alte Kampfer". Hetzelfde gebeurde in Nassau, waar de „Leibstandarte Adolf Hitler" en „Hitleijugend" tot 1979 vele jaren reuniën organi seerden. Tweede voorzitter Wal ter Kruger zegt dat dit onder meer is geschied omdat het Ne derlandse koningshuis van me ning was dat de naam Nassau door de ex-SS'ers bezoedeld werd. Daar ligt namelijk de Dil lenburg, waar Willem van Oranje werd geboren. In 1979 moesten de kameraden uit wijken naar Bad Hersfeld. De laatste jaren is ook daar in toene mende mate geprotesteerd, voor al door toedoen van de nieuwe, plaatselijke voorzitter van de Duitse vakbond DGB, Julius Klausmann. De CDU-burge- meester van Bad Hersfeld, Hart- mut Boehmer, meent echter dat de „buitengewoon dappere sol daten van de Waffen-SS" er recht op hebben net als soldaten van andere landen hun „traditie hoog te houden". Bovendien, zo liet hij nog voor Pinksteren weten, kon hij wettelijk niets doen. Het „Kameradschaftsverband" is im mers grondwettelijk niet verbo den. Maar, de SS is door het tribunaal van Neurenberg veroordeeld als een misdadige organisatie. En vakbonden, sociaal-democraten, Groenen, communisten en vele andere groeperingen en perso nen weten wel iets anders over de „Leibstandarte Adolf Hitler" en „Hitleijugend" te vertellen dan dat zij alleen maar voor hun „idealen hebben gevochten". De ervaring uit het verleden leert bovendien dat dit soort „Kame radschaftstreffen" niet bedoeld zijn om spijt over begane misda den te uiten, maar veeleer het doel hebben om het fascisme schoon te wassen en de neo-na- zi's van onze tijd als een eerbare politieke kracht voor te stellen. Inmiddels heeft de burgemeester van Bad Hersfeld laten door schemeren dat de ex-SS'ers vol gend jaar niet meer welkom zijn in de Stadthalle. Niet omdat dit soort bijeenkomsten niet meer zou passen in het huidige demo cratische West-Duitsland, maar omdat de Festspiele in Bad Hers feld anders door een dreigende boycot van regisseurs en toneel spelers gevaar lopen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9