Kleinere huizen naar koopsector Geef Amsterdam de ruimte Minder buitenlanders op bezoek Fondsen: premies aaw en wao hoeven niet omhoog Brokx wil verschuiving: In R'damse haven grote partij drugs onderschept Beoordeling van Alphense kap. Stelling klopt niet Nieuwe burgemeester drs. Ed van Thijn: 11 11 DINSDAG 24 MEI 1983 PAGINA 7 Vissenleed DEN HAAG (ANP) - De be slissing van staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) om met ingang van het nieu we visseizoen het nachtvis- sen definitief toe te staan, zal een toename van het dieren leed tot gevolg hebben. "Een optimale behandeling van de gehaakte vis is in het duister - zelfs voor een deskundig en uiterst voorzichtig sport visser nauwelijks meer mo gelijk", zegt de Nederlandse vereniging tot Bescherming van Dieren in een reactie op het besluit van Ploeg nacht- vissen in juni, juli en augus tus toe te staan. De vereni ging is overigens van mening dat "het merendeel van de hengelaars noch deskundig noch uiterst voorzichtig" is. DEN HAAG (GPD) - De pretpar ken, dierentuinen, musea en an dere toeristische attracties heb ben tijdens het Pinksterweekein- de bijna 100.000 bezoekers meer getrokken dan vorig jaar. Zo'n 650.000 buitenlanders bezochten ons land, 70.000 mensen minder dan tijdens de Pinksteren van 1982. Deze gegevens heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) gisteravond bekend ge maakt. Het record van Pinkste ren staat nog steeds op 1977, toen 820.000 buitenlanders werden geregisteerd. Opmerkelijk was dat het afgelopen lange weekeinde ongeveer 25 procent minder Belgen en Fran sen naar ons land kwamen. Het NBT heeft de indruk dat veel Fransen thuis zijn gebleven als gevolg van de deviezenbeper- king die de Franse regering heeft opgelegd. Het aantal Duitse toe- nsten liep met vier procent terug in vergelijking met vorig jaar. Niet alleen het koude en natte weer is volgens het toeristenbu reau de oorzaak van het geringe re aantal buitenlanders. Ook de bezuinigingen deden veel men sen besluiten van een extra vakantie af te zien. Ons land moest het tijdens de Pinksterdagen van het dagtoeris- me hebben. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme ziet een dui delijk verschuiving van verblijfs- naar dagrecreatie. Toen gisteren de zon, vooral in het westen uit bundig scheen, trokken vele dui zenden er massaal op uit. Direct gevolg was dat op tal van plaat sen files ontstonden. Vooral de wegen naar de kust raakten over vol. Zaterdag en zondag was het over het algemeen vrij rustig ge bleven op de wegen. De meeste bezoekers kwamen, evenals in overige jaren, uit West-Duitsland. De kust, Wadde neilanden, Friese meren en Zeeuwse wateren waren favorie te bestemmingen. Behalve Duit sers, Fransen en Belgen, brach ten ook veel Britten een bezoek aan ons land. De Efteling trok verreweg de meeste mensen. Zestigduizend bezoekers passeerden de kassa's, 11.000 mensen meer dan tijdens de Pinksteren in 1982. Een ande re trekker was de Keukenhof (37.000 mensen). Omdat veel bloemen als gevolg van het kou de vooijaar later in bloei zijn ge komen, kon de bloementuin in Lisse 25.000 bezoekers meer no teren dan de vorige Pinksteren. Het attractiepunt De Beekse Bergen in Hilvarenbeek was dit jaar minder in trek. 37.500 bezoe kers tegen 50.000 in 1982. De dierentuinen hebben een voor treffelijk Pinksterweekeinde ge had. Overal werden veel meer belangstellenden ontvangen. Het Noorder Dierenpark in Emmen haalde de top met 28.000 bezoe kers (vorig jaar 15.000). De met sluiting bedreigde diergaarde Wassenaar kreeg 8000 gasten, 6000 meer dan vorig jaar. De museau trokken vooral zater dag en zondag veel publiek. Alle musea boekten deze Pinksteren betere cijfers. Het Rijksmuseum verkocht 15.000 kaartjes (vorig jaar 12.000); Nederlands Open lucht Museum Arnhem 13.000 (vorig jaar 9000); Rijksmuseum Kröller Muller 9350 (6500); Auto- tron Drunen 5000 (1350). Het Na tionaal Park de Hoge Veluwe werd bezocht door 11.000 men sen, 4000 meer dan in 1982. De hotels, pensions en campings konden de drukte gemakkelijk aan. Duidelijk merkbaar was dat de Nederlanders het met de tent en caravan lieten afweten. De be zetting in de verschillende ac commodaties lag tien procent onder die van de vorige Pinkste ren. De WV's hadden relatief weinig te doen. Alleen langs de kust en in de grote steden moes ten overuren worden gemaakt. Nergens werden de toeristen met het bord „uitverkocht" gecon fronteerd. De verkeersdienst van de Rijkspo litie te Driebergen sprak van een „rustige Pinkster". Gisteravond om half acht werd de topdrukte bereikt toen zich tien files had den gevormd. Vorig jaar telde de rijkspolitie op datzelfde tijdstip dertig files. Om negen uur gister avond was de rust op de Neder landse wegen zo goed als weer gekeerd. DEN HAAG (ANP) - De vraag naar goedkopere, kleinere woningen moet minder dan voorheen worden beantwoord met de bouw van huurwoningen. Het bouwen van dit soort woningen zal steeds meer moeten plaatshebben in de koopsector. Alleen dan zal er in de toekomst voldoende geld kunnen worden gevonden voor een goed volkshuis vestingsbeleid. De recente ontwikkeling van de rentestand in combinatie met stimule rende overheidsmaatregelen moet een dergelijke trendombuiging mogelijk maken. Dit schrijft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) in een brief aan de Tweede Kamer. Die brief begeleidt het trendtrapport volkshuisvesting 1982. De op stellers van het rapport, het bu reau voor strategisch markton derzoek in Delft, komen in het rapport tot de slotsom dat de vraag naar goedkopere kleinere woningen zich wel moet uiten in de bouw van meer huurwonin gen. Zij gaan daarbij uit van het huur- en subsidiebeleid en de rentestand van 1977. Op dat punt vinden zij de staatssecretaris te genover zich. Brokx is het op een aantal andere punten wel met de opstellers van het rapport eens, zo schrijft hij in de brief aan de Kamer. Zo onder schrijft hij de conclusie dat klei ner en goedkoper bouwen niet direct de bouw van meer woon eenheden betekent, omdat door de beperkte economische groei naar verwachting de kamer- markt weer zal aantrekken. Verder zal het aantal jongeren tus sen 18 en 25 jaar verminderen, ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse douane en politie hebben gisteren in de Laurenshaven aan boord van het Marokkaanse vrachtschip "Sidi Daoui" 260 ki logram hasj in beslag genomen. Drie bemanningsleden zijn gear resteerd. De - opsporingsdienst van de douane heeft dit gisteren meegedeeld. De partij hasj heeft volgens de douane een groothandelswaarde van 1,3 miljoen gulden. In de straathandel brengt het spiil een veelvoud op. Een onderzoek aan boord van het in de Maashaven liggende Pakis taanse vrachtschap "Ohrmazd" leidde zaterdag tot een vondst van drie kilogram heroïne met een groothandelswaarde van 300.000 gulden. Daarbij werden Kogels van vader OSS (ANP) - Een 19-jarige vrouw uit Oss is gisterochtend in alle vroegte beschoten door haar va der, omdat deze het niet eens was met de relatie van zijn dochter met een 34-jarige man. De vrouw kreeg- een kogel in de zij. Het projectiel is in een zie kenhuis verwijderd. De vrouw kon daarop het ziekenhuis ver laten. Haar vriend, die eveneens werd beschoten en later ook ge stoken, verblijft nog ernstig ge wond in het ziekenhuis. WEERRAPPORTEN X O c li 1 regen 16 9 regen 17 10 regen 17 10 regen 18 10 regen 17 10 geheel bew. 14 10 regen 16 10 regen 17 10 geheel bew. 16 11 regen 16 9 mist 14 5 onbewolkt 26 19 onbewolkt 20 8 regen 14 10 regen 15 8 regen 16 10 regen 12 10 regen 10 7 half bew. 21 8 regen 9 6 regen 19 12 zwaar bew. 17 10 half bew. 18 10 zwaar bew. 17 10 zwaar bew. 16 10 regen 14 6 onbewolkt 21 7 zwaar bew. 25 18 licht bew. 24 9 onbewolkt 21 15 regen 9 6 licht bew. 21 13 zwaar bew. 14 5 geheel bew. 16 9 licht bew. 22 13 regen - 13 onbewolkt 18 10 regen 20 11 'regen 8 6 zwaar bew 29 7 onbewolkt 21 15 geheel bew. 22 17 twee opvarenden aangehouden. De douane hield volgens hoofd op sporingsdienst H. Huisman de "Sidi Daoui" al sinds zondag in de gaten, omdat via dit schip in het verleden wel meer verdoven de middelen zijn gesmokkeld. Het observatieteam zag zondag een bemanningslid aan de wal bij het zien van enkele douane mensen in paniek een pakketje onder een stapel hout gooien. De douane greep pas in toen giste ren een ander bemanningslid verscheen om het pakje op te ha len. waardoor het onwaarschijnlijk is dat de vraag naar wooneenheden drastisch zal toenemen. Daarmee hangt samen, aldus de brief van de bewindsman, dat een scherpe daling van het aantal te bouwen woningen minder gewenst is. Het woningbouwprogramma dat gewenst is om voor 1990 het wo ningtekort in te halen, is afhan kelijk van de groei van het natio naal inkomen, zo meldt het tren drapport volkshuisvesting 1982. Bij een groei van nul procent moeten er in de periode 1980—1990 ongeveer 107.000 wo ningen per jaar bijkomen. Bij een groei van 1 en 2 procent moe ten dat er ongeveer 110.000 res pectievelijk 115.000 per jaar wor den. Voor het woningbouwprogramma in de periode 1985-1990 bete kent dit dat de hoogte daarvan bij een groei van nul procent 105.800 woningen moeten zijn en bij een groei van 1 respectieve lijk 2 procent 108.000 respectie velijk 113.000. Na 1990, zo vinden de opstellers van het rapport, zou het bouw programma drastisch naar bene den moeten. Bij nul procent groei 68.000 per jaar in de perio de van 1990-1995 en 51.000 in de periode 1995—2000. Bij 1 procent groei zouden die cijfers 70.000 en 57.000 moeten zijn en bij 2 pro cent groei 76.000 en 61.000 in de zelfde periodes. LELYSTAD (ANP) Prins Bernhardt reikt de havenmeester van het vliegveld Lelystad een zak met eerstedags- enveloppen aan na afloop van een vlucht van Eelde naar Lelystad. De vlucht was een onderdeel van de zg. Isacarluchtvaartralley, tijdens welke zondag ook een nieuwe verharde landingsbaan op het vliegveld in gebruik werd genomen. (Foto anpi ZOETERMER (ANP) De pre mies voor de arbeidsongeschikt heidsverzekeringen aaw en wao hoeven per 1 juni niet omhoog, zoals de regering wil om de te rugtrekking van rijksgelden uit beide fondsen te ondervangen. Door de terugtrekking is er geen sprake van een belangrijke ver storing van het financiële beeld van de verzekeringen. Dat staat in een voorlopige brief aan staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken en werkgelegenheid) die de besturen van beide fond sen morgen moeten vaststellen. De financiële toestand van de fondsen rechtvaardigt geen pre mieverhoging van een-tiende procent voor beide verzekerin gen en ook geen premieverschui ving in de wao om de werkgevers niet te belasten. De fondsbestu ren wijzen De Graaf verder op de administratieve problemen die voor de uitvoeringsorganen en werkgevers zullen ontstaan. De motivering van het kabinet om de bijdragen ter grootte van 130 miljoen uit de fondsen terug te trekken - de slechte positie van de rijksfinanciën nemen de be sturen voor kennisgeving aan. Uit twee notities van de fondsse cretariaten, op grond waarvan het advies aan De Graaf is opge steld, blijkt dat de positie van de beide fondsen vorig jaar is tegen gevallen in vergelijking met de schatting die werd gemaakt voor de premievaststelling voor 1983. Dat komt voornamelijk doordat de premie-inkomsten tegenvie len. In 1983 zal de situatie niet anders zijn. De fondssecretariaten ver wachten in 1983 "een gering dek kingstekort" van 130 miljoen voor het algemeen arbeidsonge schiktheidsfonds (aaw) en 240 miljoen voor het arbeidsonge schiktheidsfonds (wao). De kabi netsmaatregel de premies te ver hogen, zal deze posities iets ver beteren en de tekorten tot res pectievelijk 50 miljoen en 200 miljoen terugbrengen. UTRECHT (ANP) - De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft de beoordeling van lucht machtkapitein M. J.F. Stelling uit Alphen aan den Rijn nietig ver klaard omdat de beoordelaar de vrijheid van meningsuiting on voldoende in acht heeft geno men. Stelling is een bekend te genstander van kernwapens. Hij werd in 1980 beoordeeld in zijn functie van officier personeel bij het bureau algemene arbeids voorwaarden van het ministerie van defensie. In de beoordeling stond dat hij lid is van een IKV- werkgroep en dat hij zijn opvat tingen over de kernwapenpro- blematiek regelmatig publiceert in dagbladen en periodieken. Stelling werd geschikt verklaard voor alle naast-hogere functies, maar, aldus de kennisgeving, "wellicht verdient het aanbeve ling bij de bestemming van be trokkene voor toekomstige func ties rekening te houden met zijn opvattingen ten aanzien van de kernbewapeningsproblema- tiek". Tijdens de zitting van de Centrale Raad in april herhaalde Stelling dat hij bij het uitbreken van een nucleair conflict zijn taak als offi cier niet meer zal uitoefenen en "zijn pet aan de wilgen zal han gen". Volgens hem komen nu cleaire acties neer op volkeren moord en hoeven militairen op drachten om er aan deel te ne men daarom niet op te volgen. De Centrale Raad vindt het niet on juist op een beoordelingslijst een aantekening op te nemen over inzetbaarheid of geschiktheid. Maar volgens de raad mag een conclusie daarover niet zonder meer worden verbonden aan "opvattingen ten aanzien van de kernbewapeningsproblematiek" of aan het publiceren van een standpunt daarover dat niet in overeenstemming is met dat van de regering. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas WOLFHEZE - Een architect heeft de donkere bakstenen huisjes in het complex ,,'t Hazeleger" in grillige volgorde langs de bos paadjes van Wolfheze geplaatst. De eigen grond van de bewoners is alleen symbolisch aangegeven, maar wee degene die op zoek naar Amsterdams pas benoemde burgemeester zijn auto op ander mans dennenaalden wil achterla ten. Een boze heer wijst driftig voorbij een witte sulky en wat gewone automobielen. „Daar heen". Ed van Thijn zit onkundig van dit incident achter het huis van zijn echtgenote Evelien Hefkens en laat zich interviewen. Hij drinkt veel sterke zwarte koffie, rookt kleine sigaren en lacht zijn inge houden hiklachjes. In de kamer veel bloemen en gelukstelegram men van vrienden, collega's en oude bekenden uit Amsterdam. door Roelie Meijer Van Thijn zegt: „Het was een heerlijke dag. Ik hoop dat de rest ook leuk blijft. Vandaag komen de.bloemen, morgen de spandoe ken". 3d van thijn heeft weinig aarzelin gen gehad toen hij solliciteerde naar de functie van burgemees ter van Amsterdam. „Als geen ander wist ik wat die functie kan zijn. Nee, mijn aarzelingen had den alleen te maken met de zes tien jaar die ik met hart en ziel bezig was met parlementair werk op landelijk niveau. Ik moet be kennen dat het me zwaar viel daar afstand van te doen. Wat ook een rol heeft gespeeld was het feit dat ik mijn werk als mi nister had willen voortzetten. Dat heeft maar zo kort geduurd, in de knop gebroken. Het was echter kiezen tussen de onzeker heid daar ooit nog terug te keren en de zekerheid nu wat voor Am sterdam te kunnen betekenen". Rellen Hij werd 48 jaar geleden in de Am sterdamse Rivierenbuurt gebo ren en woonde in zijn studiejaren zowel in Amsterdam-Noord als in het centrum, de Jordaan, de Nieuwmarktbuurt en de Bijlmer meer. „Ja ik ken Amsterdam als mijn broekzak. Ik hou van die stad. Op iedere straathoek ligt wel een herinnering en er zullen er nog vele bijkomen". Denkt hij aan toekomstige rellen? „Ja, nou ik vind dat het accent veel te veel op die problepien wordt gelegd. Amsterdam zal wel altijd een tumultueuze stad blijven. Ik hoop ook dat Amster dam zo'n wereldstad blijft. Ik heb in de roemruchte jaren zes tig als fractieleider van de PvdA in Amsterdam de grote maat schappelijke spanningen van na bij meegemaakt. De wezenlijke problemen van deze grote stad met zijn oude buurten liggen op het vlak van wonen en leven. Daar is de werkloosheidsgolf overheen gegaan, gevolgd door toenemende spanningen tussen verschillende soorten van bevol kingsgroepen en heroïneproble- men. Dat heeft zich allemaal op gestapeld. Maar de grondoorzaak blijft hetzelfde". Van Thijn heeft weinig nodig om tegen het onbegrip ten strijde te trekken. Hij buigt zich in zijn donkerblauwe shirt voorover op het witte tuintafeltje en zegt: „Men is in Den Haag geneigd erg veel aandacht te besteden aan de uiterlijke verschijnselen en aan symptoombestrijding te doen, maar waar het om gaat, de echte maatschappelijke oorzaken, die worden niet krachtig aangepakt. Dat behoeft niet door Den Haag te worden gedaan. Ik heb als mi nister van binnenlandse zaken al eerder benadrukt: stel de grote steden zelf in staat hun proble men op te lossen; geef die subsi diepotjes maar aan de steden zelf en hou op met die bemoeizucht, de betutteling, die burocratise- ring en die competentiegeschil- Trekpaarden Betekent dat meer autonomie? „Ja, de steden zouden wat mij betreft de koplopers zijn van de decentralisatie die alle gemeen ten in Nederland betreft. We zijn al een eind op streek. De rege ring heeft zich een mening ge vormd. Die is niet onverhuld po sitief. Integendeel, terughou dend, maar er is een gespreksba- sis. Er ligt een rapport op tafel en er is een visie. De mars door de instellingen kan beginnen om die beleidsruimte voor de grote steden te veroveren. Wat ik vurig hoop is dat de andere gemeenten in Nederland de adem inhouden. Er is een beetje zo'n houding: waarom altijd de grote steden, wij hebben toch ook onze proble men en dat is volstrekt waar. Maar decentralisatie kan alleen van de grond worden getild als de grote steden nu als trekpaar den kunnen fungeren. Dat zal zijn uitstraling naar de andere gemeenten niet r en wonen en werken volstrekt uit elkaar zijn gescheurd. Am sterdam werd een stad waar hon derdduizenden mensen wel werken maar niet wensen te le ven en terecht heeft men gepro beerd de bakens te verzetten". Kernwapens Wethouder Jan Schaefer heeft wei nig bereikt met zijn verzoek om meer woningen. Ed van Thijn knikt heftig. „Precies, en wat er aan dat plan vooraf gegaan is is veel erger. Jan Schaefer is er als geen ander in gèslaagd in Am sterdam de bouw uit het moeras te trekken. Je kunt zeggen watje wilt, maar de bouw is dankzij zijn zweepslagenbeleid op fan tastische manier van de grond gekomen. Hij heeft ook de filoso fie ontwikkeld van bouwen voor Amsterdammers in de stad zelf. De leegloop is daardoor wat tot staan gekomen. De stad heeft een impuls gekregen als leefge meenschap. Daar is door dit ka binet een grote streep doorge haald. Men sprak indertijd van gebundelde decentralisatie, maar het betekende dat de men sen zijn uitgezwermd met het ge volg dat de wegen zijn verstopt Wat is de toekomst van Amster dam? Van Thijn die naast de tuinbank een brochure heeft lig gen met de titel „Amsterdam centraal ook voor het bedrijfsle ven?" gelooft in een bundeling van de functie wonen en leven. Hij zegt „Amsterdam moet de vrij heid krijgen zijn eigen beleid te ontwikkelen. We leven toch in een gedecentraliseerde een heidsstaat. Men beschouwt in Den Haag gemeenten van Kat- woude tot Amsterdam als onder geschoven kinderen, terwijl in de grondwet verankerd is dat ge meentebestuurders een eigen au tonome taak hebben". Lachend zegt hij daarop: „Ik begrijp ook wel dat die autonome taak niet zo ver kan gaan dat je een eigen defensiebeleid kunt voeren. Dat is natuurlijk volstrekt onzin, maar je mag toch wel de moge lijkheid en de bevoegdheid heb ben je eigen huishouding te be stieren". Zoudt u kernwapens bij Amster dam accepteren? „Nee zegt hij en knippert met de ogen. „Nee dat zou ik niet willen, maar dat soort belissingen - hoe groot de monstraties in Amsterdam ook zullen zijn en die zullen groot zijn - worden uiteindelijk toch in Den Haag genomen". Bijna on verstaanbaar zegt hij „Het is goed dat de gemeentebesturen erg bewust zijn". Van Thijn: vandaag de bloemen, morgen de spandoeken. Verkokering „Ik heb mijn sporen verdiend in mijn eenmansstrijd tegen de ver kokering van de Haagse burocra- tie, maar het is echt vreselijk". Van Thijn schildert hoe een ge middelde gemeentebestuurder driekwart van zijn tijd besteedt met het lopen van het kastje naar de muur in Den Haag. „Dat is be lachelijk. Ja, je kunt plannen ma ken, maar als er dan een of ande re staatssecretaris dwars ligt kun je die plannen wel op je buik schrijven. Departementen werken langs elkaar heen. Ze vragen van een stad als Amster dam een totaal beleid, maar er is niemand in Den Haag die als ge sprekspartner kan dienen. Het is van het allergrootste belang dat je op het moment dat een pro bleem ten offer dreigt te vallen aan de verkokering, als burge meester aan kunt kloppen bij de minister-president als de verant woordelijke man van het alge meen regeringsbeleid". Sportliefhebber De nieuwe burgemeester van Am sterdam houdt van toneel, litera tuur en muziek en is daarnaast (archieffoto ANP) een verwoed sportliefhebber. Te genwoordig loopt hij dagelijks zijn rondjes door de bossen van Wolfheze en noemt dat conditie- traning. Hij probeert weer tijd te vinden voor het veteranenclubje en basketbal en kent als oud-ra- ceroeier de Bosbaan en de Am- stel als zijn broekzak. „Ik heb geen ijzeren leefdiscipline, maar ik ben wel iemand die graag vol le dagen maakt. Ik hoop dat ik niet in routine ten onder ga, maar dat is nauwelijks denkbaar". Ed van Thfjn en zijn vrouw Evelien zullen een strakker plan moeten uitwerken om in de avonden en weekeinden bij elkaar te zijn. Evelien werkt als kamerlid voor Gelderland en blijft in Wolfheze wonen. Van Thijn betrekt de ambtswoning in Amsterdam. La chend zeggen beiden: „Hoofd zaak is dat erkend wordt dat we allebei onze eigen werksituatie hebben. Dat is pas leven met de emancipatie".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7