'Lammenschansweg is levensgevaarlijk' actief in I vrije tijd I uitnodiging!!! LEZERS SCHRIJVEN LVC (4) LVC (5) Transplantatie Motoragent houdt speedboot aan Inspraak Comité houdt enquête Alternatieve banenmarkt voorlichtingsavond kleuter-en lager onderwijs bestemd voor toekomstige bewoners stevensholpolder Succes voor Leiden Turkgucu Uit het artikel van Wim Koevoet in uw periodiek van 16 mei hebben wij begrepen dat het Leidsch Dagblad of Wim Koevoet behoef te heeft aan een discussie over het programmabeleid van het LVC. In eerste instantie zijn wij niet zo geneigd die discussie aan te gaan, zeker niet als dat moet gebeuren via krantekoppen als "vechtpartij in het LVC meer dan een incident" en een daarop volgend artikel dat bol staat van foutieve en suggestieve opmer kingen, maar omdat er waar schijnlijk lezers van uw perio diek zijn die zo een vertekend beeld krijgen van ons werk noodzaakt u ons toch om op een dergelijke onzalige manier met u in discussie te gaan. Koevoet (en gezien eerdere merk waardige recensies ook uw me dewerker Jaap Visser) hebben blijkbaar een verschrikkelijke hekel aan punks. Het beleid van uw krant is tot nu toe geken merkt door negatieve recensies over ieder punkconcert dat hier eens per maand gehouden wordt. Ieder incident wordt dan opgeblazen; zo was er bij het concert van antipasti al sprake van "kamikazepunks" bij de voor ons ook verschrikkelijk ver velende vechtpartij bij de Ange- lis Upstarts is alles uit en te na uitgemolken en zijn uitspraken van een van onze stafleden vol strekt vertekend in uw blaadje gekomen, en nu wordt een vrij klein incident opgeblazen tot een gigantische veldslag. Om feitelijk in te gaan op de argu menten die Koevoet noemt; het LVC is helemaal niet alleen het territorium van punks, het pro gramma van de maand mei be vatte alleen al in de weekends o.a. optredens van een muziek- theatergroep, een Afrikaans band, twee swingavonden, en reggaeconcert, een avond rond het doemdenken, en het optre den van een punkband (inder daad "Bad Brains"). Als Koevoet eens de moeite nam om het politierapport van een ge middeld weekend in Leiden te lezen zou hij kunnen weten dat vechtpartijen heus niet alleen voorkomen bij punkconcerten. Iedere vechtpartij is een verve lend en onnodig incident, maar ik geloof niet dat het stigmatise ren van een groep (in dit geval punks) erg veel bijdraagt tot het bevorderen van een sfeer waarin knokpartijen voorkomen kun nen worden. Ondanks de blijkbaar gebrekkige informatie die Koevoet over het LVC en over de jongeren die het centrum bezoeken heeft vindt hij het echter wel fatsoenlijk om alle LVC bezoekers als steeds a-so cialer af te schilderen en de sug gestie te wekken dat wij niets zouden doen om agressie tegen te gaan. Blijft natuurlijk de vraag waarom iemand zich blijkbaar zo op windt over het feit dat punks in het LVC ook aan bod komen. En de heren van het Leidsch Dag blad winden zich op, zozeer zelfs dat zij zich niet meer beperken tot het alleen maar afkraken van punks, maar ook iedereen afkra ken die het niet met ze eens is, ingezonden brievenschrijvers, de programmeringscommissie van het LVC en zelfs de tamelijk gemêleerd samengestelde bezoe- kersgroep van het LVC. Kortom iedereen is a-sociaal en on verantwoord omdat ze niet mee doen met een hetze tegen punks. Op de een of andere manier doet het allemaal erg veel denken aan de manier waarop "de Telegraaf' een jaar of vijftien geleden over provo's schreef. Toen hadden journalisten van een bepaald slag weinig begrepen van jonge ren, blijkbaar is dat nog steeds zo. Over de drijfveren van die journalisten kun je slechts gis sen, het kan zijn dat ze jaloers zijn, het kan zijn dat ze so-wie-so een hekel hebben aan iedereen die er anders uitzien of ze vinden dat jongeren gewoon thuis horen te zitten, en dat de weinige voor zieningen voor jongeren dus de grond in geboord moeten wor den. Een ding weten wij in ieder geval wel zeker. Het is bepaald geen zinvolle bijdrage van het Leidsch Dagblad om een hetze tegen een bepaalde bevolkingsgroep aan te zwengelen. Misschien kan er de volgende keer een recensent ge stuurd worden die verstand van jongeren en popmuziek heeft, want Koevoet mag zichzelf dan misschien ongeschikt vinden voor oorlogscorrespondent, wij vinden dat hij er als muziekre censent ook weinig van bakt, hoewel we natuurlijk niet uitslui ten dat hij een concert van de po- litiekapel wel zou kunnen recen seren. Namens de staf van het LVC Gert-Jan Sweep Breestraat 66 Leiden Het LVC zou er beter aan doen an dere bands te contracteren dan degene die het tot geweldsuit barstingen laten komen. Bands die het niet bij woorden laten en niet blijven steken in kretologie en negativisme. Punk als gepresenteerd in het LVC (L Vee C) heeft al zijn zeggings kracht verloren: wat een positi- vieve kracht had kunnen zijn is een parodie op zichzelf gewor den. Punk nu is een manifestatie van alles wat daarvoor is geweest en geen bedreiging. Een negatieve recensie van een punkconcert, zoals dat van Bad Brains, flatteert punks niet (wat te vaak gedacht wordt), het maakt belachelijk (wat het ook is). Punk hoeft niet (meer) kapot geschreven te worden, het maakt zichzelf wel kapot. John Zwart Van Kleffenplantsoen 30 Voorschoten In een artikel van de krant van 17 mei j.l. werd geschreven over het feit dat men overweegt in ons land tot transplantatie van de al vleesklier over te gaan. Naar mijn mening is de medische wetenschap met de transplanta tie van organen al geruime tijd een bedenkelijke richting opge gaan. Men gaat hierbij er min of meer vanuit dat het menselijk li chaam werkt zoals een machine werkt, waarbij een haperend on derdeel kan worden vervangen door een ander onderdeel. Het lichaam wordt in een dergelij ke opvatting volgens mij op een verkeerde manier beschouwd. Dient men het lichaam niet in rela tie te zien met de geest; zijn zij beide niet onlosmakelijk met el kaar verbonden? Zo ja, dan kan men stellen dat li chamelijke aandoeningen een geestelijke achtergrond hebben. Bij veel kwalen kan al onomstote lijk worden vastgesteld dat zij in verband staan met de geestelijke gesteldheid van een persoon. Het zal duidelijk zijn, dat in dit ücht bezien men bij transplantatie van een orgaan de eenheid van geest en lichaam van een indivi du geweld aandoet en men in we zen een tegennatuurlijke daad verricht. Brand in TNO-instituut LEIDEN - Bij een brand in het TNO-instituut voor preventieve geneeskunde aan de Wassenaar- seweg - zaterdagavond tegen twaalf uur - is aanzienlijke scha de ontstaan door de grote rook ontwikkeling. De brand ont stond in de cv-ruimte. LEIDEN - Een bijzondere gebeur tenis in een weekeinde vol water sport: een motoragent houdt een speedboot aan. De motoragent reed op de Kanaalweg en meette de snelheid van de speedboot in het Rijn- en Schiekanaal door er naast te blijven rijden. De boot voer 72 kilometer per uur. De toegestane snelheid is er 16 kilo meter per uur. De ingeschakelde rijkspolitie te water constateerde verder dat de bootsman, een 19- jarige Katwijker, niet over een registratiebewijs beschikte. Ook was er in de boot geen brand blusser en geen zwemvest aan wezig. LEIDEN - Twee jongens van 16 en 17 jaar oud zijn zondagnacht op heterdaad betrapt bij het ver nielen van een parkeermeter. De. jongens hadden uit een parkeer meter op de Kaasmarkt een be drag van twintig gulden gesto len. Het is niet voor niets dat er dan af- stootreacties en allerlei compli caties plaatsvinden. Het zou te wensen zijn dat de medi ci in hun strijd tegen ziekten en gebreken de eenheid van geest en lichaam voor ogen hielden, in dachtig het oude Latijnse gezeg de: Mens sana in corpore sano: "een gezonde geest in een ge zond lichaam". Indien de geest gezond is, zal dan een gunstige invloed hebben op het lichaam. H. van Steijn, Corantijnstraat 78, 2315 VT Leiden. Ik kreeg twee keer een brief van B en W over het geologisch mu seum. Over de motoren die er ge plaatst zullen worden. We kun nen inlichtingen vragen en be zwaren indienen, stond er in die brieven. Wie schetst mijn verba zing toen ik voor inlichtingen op het Stadsbouwhuis kwam en daar gezegd werd dat die moto ren er al vijf jaar staan. Ze zyn er gelijk gezet met de verbouwing. Op mijn vraag waarom wij die brieven dan kregen, werd er ge zegd: dat is alleen maar een for maliteit. Waar blijven ze dan met onze in spraak? Over bezuinigen gespro ken. Ook werd er gezegd dat in het hele gebouw tien mensen werken, omdat de studenten naar Utrecht zijn gegaan. Nu ik het toch over bezuinigen heb, waarom laten ze soms drie weken dag en nacht het licht branden in het museum, terwijl er geen mens in het gebouw is? Daar erger ik mij erg aan. Dat is elektriciteit verspillen. Tot slot kreeg ik deze week de der de brief. Waar is dat voor nodig? We hebben toch niets te zeggen, want bij de gemeente doen ze toch wat ze willen, of het goed is of niet. C. Prive-Lacourt Raamsteeg 57 Leiden LEIDEN "Het is een diep treurige zaak dat deze weg als racebaan wordt gebruikt. Zoals altijd zullen er eerst ernstige ongelukken moeten gebeuren voor er daadwerkelijk iets aan wordt gedaan" schrijft iemand uit de Meidoornstraat. "Zeer gevaarlijke over steek. Mijn zoon (8 jaar) moet vier keer per dag naar de Prinses Ireneschool. Ik haal en breng hem 4 x per dag!", schrijft een ander uit de Melchior Treublaan. De citaten zijn afkomstig uit een dikke stapel enquête-formulie ren, die het Komitee Lammen- schansweg Veilig!! vorige maand heeft verspreid. Vele tientallen reacties zijn reeds binnengekomen en komen nog steeds binnen. Zoals de naam van het comité al aanduidt: het gaat over de verkeerssituatie op de Lammenschansweg. Een van de initiatiefnemers is A. J.M. Bergers, tevens voorzitter van de wijkouderenraad. Ber- Verhuren van zaal aan Amicales een vergissing DINSDAG 24 MEI 1983 Leiden LEIDEN Een alternatieve banenmarkt op het Stadhuisplein was zater dag de afsluiting van een actieweek tegen jeugdwerkloosheid. De markt, die werd geopend door wethouder Fase (WD) van economi sche zaken, bood een verzameling van alternatieve bedrijfjes en instel lingen op het gebied van arbeid, zoals de Stichting Vrij Baan en de Leidse Vrijwilligerscentrale. De officiële openingshandeling bestond uit het ontrollen van een span doek met daarop de eisen van de jongerenbeweging (zie foto). Hoewel daarpm werd verzocht, ging de wethouder in haar toespraakje niet in op die eisen. Zij beperkte zich tot een pleidooi voor het zelf oplossen van problemen door jongeren. De hoogte van de jeugdlonen, de uitke ringen aan jongeren, afschaffing van de sollicitatieplicht en meer ruim te en geld voor niet-commerciële werkprojecten, daarover sprak de wethouder zich niet uit. iV (foto Holvast) gers: Het initiatief is afkomstig van de bejaarden in de wijk. Er bereikten ons veel klachten over het oversteken van de Lammen schansweg. Het verkeer rijdt er zo hard en de weg is zo breed; men weet gewoon niet hoe men aan de overkant moet komen. De scholen, de kerken en de buurt verenigingen hebben zich toen bij ons aangesloten en we heb ben het comité gevormd". "Het is er levensgevaarlijk. Vooral het kruispunt met de Zeeman laan. Wekelijks gebeuren er aan rijdingen en 'nog veel vaker bij- na-aanrijdingen. Situaties dat je nog nèt op je remmen kan staan. De Lammenschansweg is een af geschermde vierbaans toegangs weg zonder langzaam verkeer. En er rijdt veel vrachtverkeer. Er wordt veel te hard gereden. Ik vraag me af hoeveel bekeuringen er worden gegeven", aldus Ber gers. Rïgoreus Het inventariseren van de enquête resultaten is het eerste wat het' comité te doen staat. Verder is de wijkagent om advies gevraagd en is de vereniging bescherming voetgangers ingeschakeld. Deze vereniging beschikt over des kundigen, die het comité kunnen bijstaan. Pas als men goed besla gen ten ijs kan komen, stapt het comité naar de gemeente om over oplossingen te praten. Dat er maatregelen nodig zijn, staat volgens Bergers wel vast. "Rigo- reuze maatregelen", meent hij. "Maar over concrete oplossingen is eigenlijk nog niet gesproken". Concrete oplossingen worden wel aangedragen door de geënquê teerde buurtbewoners (de wij ken aan weerszijde van de Lam menschansweg). Een houder van een autorijschool ziet wel wat in het plaatsen van verkeerslichten. Een idee dat veel vaker genoemd wordt. Meer snelheidscontrole, oppert een ander. Verkeersdrem pels in de Lammenschansweg, schrijft de volgende en sluit een gedetailleerde tekening bij. An dere maatregelen die worden ge noemd zijn: de Lammenschans- ADVERTENTIE hhbJ Chaplin K&O vertoont woensdagmiddag de film 'De Pandjesbaas' met Charlie Cha plin in de hoofdrol. Verder wordt een serie tekenfilms ge draaid, waarin onder andere het duo Tom en Jerry, Bugs Bunny en Woody Woodpecker figureren. Aanvang is half drie en het bureau van K&O is ge vestigd aan Oude Vest 45. Amnesty Amnesty International houdt vandaag in de Bevrijdings kerk (Bruunstraat) en in de Vredeskerk (Van Vollenhove- straat) schrijfavonden. Aan vang respectievelijk half acht' en acht uur. Tevens is donder dag de maandelijkse schrijf- avond in de Ekklesia (Rapen burg 100, aanvang acht uur) in het teken van de politieke moorden, die afgelopen don derdag het onderwerp waren van een stille tocht door de stad. Rommelmarkt In het Boddaertcentrum aan de Hogerbeetstraat 9 wordt woensdagmiddag om twee uur een rommelmarkt gehouden, met daarbij diverse spelletjes. Parkeerbeleid Het parkeerbeleid van de ge meente Leiden staat centraal op een discussie-avond die de WD woensdag houdt in het Boerhaavecomplex, Marien- poélstraat 69a. De raadsleden Eikerbout (PvdA), Van Zijp (CDA) en Zonnevylle (WD) discussiëren onder leiding van de adjunct-hoofdredacteur van deze krant, Paauw, over een aantal stellingen die verband houden met het parkeerbeleid. Bijvoorbeeld: is de loopafstand van de toekomstige parkeerga rages tot het centrum reëel; moeten in de buurt van par keergarages kort-parkeer- plaatsen worden opgeheven; is het redelijk dat bewoners van de binnenstad moeten betalen voor een vaste parkeerplaats; enz. Aanvang acht uur. Duivensport Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit Mennecy. Uitslag: 1 B. van Vliet;, 2, 5 comb. Reyka; 3 D. Zwaan; 4 A. Rooda; 6 H. van Laar; 7,9 F. van Heusden; 8,10 H. Flippo. LEIDEN De gemeente was er niet van op de hoogte dat het de omstreden Marokkaanse vereni ging Amicales was die onder de naam Fidralia Oedadiat Al-mag- harba Behoelanda op 1 mei de Stadsgehoorzaal huurde. Men dacht dat het de namen van vier afzonderlijke personen waren. Pas achteraf bleek dat het de Ma rokkaanse naam van Amicales was. Dat antwoorden B en W op vragen van CPN-raadslid Brands en anderen over de verhuur van de Stadsgehoorzaal aan deze or ganisatie. De Lammenschansweg, bij het kruispunt met de Zeemanlaan. "Men weet gewoon niet hoe men aan de overkant moet k'imen", zegt A.J.M. Bergers, lid van het actiecomité. (Foto Holvast weg versmallen tot twee rijba nen. Een tunneltje bij de Konin- ginnelaan. Het instellen van een maximum snelheid van 30 kilo meter per uur. Foto-apparatuur om overtreders te bekeuren. Oversteekplaatsen voorzien van met de hand te bedienen rood licht. Maak van de Lammen schansweg een zogenaamde sla- lomweg, met om en om obsta kels. Natuurlijk zijn niet alle reacties voorzien van kant-en-klare op-, lossingen. Sommigen beperken zich tot het plaatsen van hun handtekening of schrijven bon dig: "Hoog nodig", "Ellendig", "Levensgevaarlijk" en "Waarde loos" Een heel enkele reactie wijst het nemen van maatregelen van de hand. Zo schrijft een echtpaar uit de Drie Oktoberstraat: "Wij heb ben nog nooit moeilijkheden on dervonden bij het oversteken van de Lammenschansweg. Ons inziens is dit ook totaal onge vaarlijk voor iedereen die zijn ogen niet in zijn zak heeft, vooral door de ruim bemeten midden berm. Verder zijn wij van me ning dat Leiden al genoeg stop lichten rijk is. Door de soms ui terst lange wachttijden kunnen deze zowel bij voetgangers, fiet sers als automobilisten tot grote irritatie leiden. Wij vinden dit dan ook een volstrekt overbodig initiatief'. Een ander haalt er zelfs een uit spraak van de Hoge Raad bij om te onderstrepen dat het een plicht van voetgangers ("de meest bevoorrechte weggebrui ker") is om voorzichtig te zijn. "Verkeerstechnisch bezien is de Lammenschansweg optimaal be veiligd", meent deze buurtbewo ner, die verder schrijft dat "wat verkeersgedrag betreft kinderen zich eerder bezorgd moeten ma ken over hun ouders". "Ervan uitgaande dat dit schrijven wel direct als onbruikbaar wegge legd zal worden", schrijft de geënquêteerde voorts, maar hij neemt toch de moeite om de ac tie ongegrond te verklaren. B en W zijn het met de vragenstel lers eens dat de gemeente geen zalen ter beschikking moet stel len aan organisaties die handelen in strijd met fundamentele grondrechten. "In zoverre het gaat om organisaties waarvan duidelijke aanwijzingen bestaan dat ze activiteiten aan de dag leg gen of daden verrichten welke ten doel hebben de grondwette lijke rechten of vrijheden van an deren op directe wijze aan te tas ten", aldus het college, dat meent dat dit bii Amicales het geval is. Ook al is de vereniging niet ver boden en zelfs koninklijk goed gekeurd. B en W willen zoveel mogelijk voorkomen dat gemeentelijke gebouwen aan dergelijke organi saties ter beschikking worden gesteld, maar een waterdicht sys teem is moeilijk denkbaar - èl- dus het college - nu het nog al eens voorkomt dat organisaties onder een schuilnaam huren. "Vooralsnog achten we een poli tiek onderzoek van alle huurders een in de vrijheden van anderen te ver ingrijpende maatregel. Een onderzoek naar uitsluitend buitenlandse namen lijkt ons een maatregel, die in strijd is met de anti-discriminatie wet", aldus B en W. Donderdagavond 26 mei a.s. om 8 uur wordt in het gebouw van de Rembrandt-Scholengemeenschap aan de Noachstraat 2 achter Jacques Urlusplantsoen een voorlichtingsavond gehouden voor ouders /toekomstige bewoners van de Stevenshofpolder. Op deze avond zal o.a. aandacht besteed worden aan de volgende onderwerpen; - wanneer en waar komen de nieuwe scholen? - de keuze voor opënbaar, protestant-christelijk of rooms katholiekonderwijs? U komt toch ook? Vreugdetaferelen na het tweede doelpunt van Leiden Turkgucu. (Foto Holvast) LEIDEN - Het Leidse voetbaltelftal van Turken 'Leiden Turkgucu' heeft zich zondag geplaatst voor de finale van het landelijk voetbaltoernooi voor Turken. In de halve finale won het Leidse team van Haagse land genoten met 2-0. Leiden Turkgucu speelde voor zo'n achthonderd toe schouwers een 'thuiswedstrijd' op het veld van de voetbalvereniging Leiden in het Morskwartier. De eindstrijd wordt volgende week in Vlaardingen gehouden. Het Leidse team werd al tweemaal eerder landskampioen. Behalve het voetbal was er zondag in de accommodatie van de voetbal vereniging een manifestatie van Turkse cultuur. Er werden volksdan sen uitgevoerd, Turkse gerechten geserveerd en Turkse muziek ge speeld. De Noachstraat is bereikbaar vanaf de Haagweg via Churchilllaan, direkt eerste straat rechts. POTGIETER

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3