Jachthaven Koudenhoorn uitgesteld wmma SVLV op de bon Marselis opent vergroot clubhuis "Leif Eiicson" Snelheidsadvies Achthovenerweg Ludieke actie rond molensteen afgelast Wegens voorgenomen loterij AGENDA Vrees voor 99oneerlijke concurrentie99 Boegspriet van tjalk door stuur hut kruiser Zeilboot geborgen Geslaagd ponyfestijn LEIDERDORP - Zeven Leiderdorpers hebben er op het laatste moment van afgezien om de molensteen die nu ligt op de hoek Berkenkade/ Hoofdstraat terug te brengen naar het Kerklaantje. Volgens de zeven was de rijkspolitie getipt over de actie, die daarom werd afgelast. Later dit jaar zal alsnog een poging worden gewaagd de molensteen te ver plaatsen. De molensteen leidt al honderden jaren een zwervend bestaan. Hij is waarschijnlijk afkomstig van de korenmolen "De Hollantsche Tuyn", die op het "Hogewoerds bolwerk" heeft gestaan en in de 18de eeuw verloren ging. De molensteen belandde uiteindelijk in het Kerklaantje in Leiderdorp. "Het was daar een ontmoetingspunt", aldus één van de Leiderdorpers. "Op een gegeven moment was hij weg. Het bleek dat burgemeester Van der Have hem in z'n tuin had gezet en gebruikte als bloembak. Dat ding was van niemand. Het was eigenlijk algemeen be zit van Leiderdorp". Toen de burgemeester verhuisde ging de molensteen niet mee. Hij kreeg een plaats in de middenberm op de Berkenkade. In de molensteen werd een boom geplant. "Dat vonden wij helemaal niet leuk. Ten eerste omdat er geen boom in een molensteen hoort te staan, ten tweede zag er het er kitscherig uit en ten derde: als een oud ding op en plaats staat dan moet hij daar blijven staan", verklaart de initiatiefnemer de voorge nomen actie, die overigens later dit jaar alsnog wordt uitgevoerd. Het was de bedoeling dat gisteravond om twaalf uur als het nabij gelegen café dicht zou zijn, de boom om te zagen en de molensteen rollend door de Hoofdstraat terug te brengen naar het Kerklaantje. De actie ging niet door omdat de rijkspolitie op de hoogte was, aldus de Leiderdorpers. Dat bleek desgevraagd niet te kloppen. "Bij ons is helemaal niets be kend. Het is voor mij de eerste keer dat ik daar van hoor", vertelde een politiewoordvoerder vanochtend. De molensteen in de middenberm dan de Berkenkade. Zeven Leiderdor pers wilden hem vannacht terugbrengen naar zijn oude plaats in de Kerklaan. Omdat de rijkspolitie was getipt, aldus de Leiderdorpers, werd. de actie op het laatste moment afgelast. (Foto Holvast) DINSDAG 24 MEI 1983 Dinsdag VOORSCHOTEN - Tegen de Voor- schotense voetbalvereniging SVLV is proces-verbaal opge maakt omdat de vereniging een loterij op poten had gezet zonder dat ze hiertoe een vergunning had van het ministerie van Justi tie. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie te Voorscho ten gisteren bekend gemaakt. Hij deelde mee niet onder de in druk te zijn van het argument van de voetbalvereniging dat de loterij nog in de voorbereidings fase verkeerde en dat men niet meer had gedaan dan de behoef te peilen door middel van het huis-aan-huis verspreiden van een folder. In een later stadium zou men alsnog een vergunning willen aanvragen. De politie bracht hier tegenin dat de folder inschrijfformulieren bevatte en dat 300 mensen daad werkelijk te kennen hebben ge geven een lot te willen kopen. Bestuurslid R. Moesman bena drukt echter dat er nog geen lot is gedrukt: "We wilden eerst de WARMOND - De zeventig extra aanlegplaatsen van de stichting Bootjeshaven die bij het Warmondse recreatie-eiland in wording, Koudenhoorn, moeten worden aangelegd stui ten op nogal wat bezwaren van watersportvereniging De Kaag, jachthaveneigenaren en van Warmonders die aan de Leede wonen. De laatstgenoemde bezwaarma kers vrezen dat hun fraaie uit zicht op de Warmondse wateren en het eiland verloren gaat zodra er voor hun neus een booljesha- ven verrijst. De jachthaveneige naren zien in de bootjeshaven een bedreiging voor hun eigen omzet. Gesproken wordt van "oneerlijke concurrentie". Voor het college van B en W is dit aanleiding geweest om de bouw vergunning voor de bootjesha ven bij Koudenhoorn (voorlopig) in te trekken. Volgens gemeentesecretaris C. Zoetemelk is de bootjeshaven hiermee echter niet van de baan. "B en W kunnen op dit moment de bezwaren onvoldoende weer leggen. Ze kunnen evenmin een (een verklaring van geen be zwaar bij de provincie aanvra gen, red.) en zullen het plan daar om eerst ter visie leggen". De bezwaren van de jachthavenei genaren en die van de water sportverenigingen richten zich op het feit dat met de aanleg van de bootjeshaven aanlegplaatsen met overheidssteun worden ge creëerd en de jachthavens daar van de dupe worden. Oneerlijke concurrentie dus. Jachthaven- baaas Van Houwelingen, tevens secretaris van de plaatselijke ver eniging voor jachthaveneigena ren zegt daarover: "Als iemand een bootje wil hebben dan zal hij daar zelf voor moeten opdraaien en niet de gemeenschap. Het is een verkeerd beginsel om de ge meenschap te laten betalen voor iemands pleziertjes, da's natuur lijk een beetje zottigheid". Pressie Volgens Zoetemelk is de oorzaak van het ligplaatsenprobleem ge legen in de huidige economische recessie. "Toen het nog goed ging met de economie konden de jachthavens het zich permitteren om hun voorkeur voor de lucra tievere verhuur van grote lig plaatsen in de praktijk de boven toon te laten voeren en de kleine re boten zodoende buiten schot te laten. Nu de bomen niet meer tot in de hemel groeien hebben de jachthavens ook oog gekre gen voor het kleinere werk. En dan is het begrijpelijk maar niet helemaal terecht om de gemeen te te beschuldigen van oneerlijke concurrentie". Zoetemelk verzekert dat het stapje terug dat het gemeentebestuur nu heeft gedaan geenszins in houdt dat B en W willen afzien van de bootjeshaven. "Juist niet. Dat zou ook niet kunnen want de gemeenteraad heeft zich inder tijd akkoord verklaard met de in- richtingsschets van Kouden hoorn en daarin was de bootjes haven opgenomen. B en W hou den gewoon vast aan de bootjes haven en zijn nu bezig om de ur gentie ervan aan te tonen. Dat is noodzakelijk om de verklaring van geen bezwaar van het pro vinciebestuur los te krijgen. Het plan zal ter visie worden gelegd en de bezwaren die erbij komen dienen als studiemateriaal. Bo vendien onstaat zo een volledi ger beeld en kunnen de proble men beter worden opgelost". LEIDERDORP - De Leiderdorpse Vrouwen voor Vredehebben in het kader van de vrouwenontwapeningsdag hun tent opgezet in het park de Houtkamp. Daar kon vandaag tussen tien uur 's ochtends en vier uur vanmiddag gepraat worden over ontwapening en de rol die vrouwen in dat proces kunnen spelen. (Foto Holvast) Onder toeziend oog van enkele wethouder Marselis een toespraak. na(^i zijn spiekbriefje hangt de tientallen zeeverkenners, houdt Aan zijn voeten ligt een anker, scheepsbel. (foto Hólvastr WARMOND - Een roerganger van een motorkruiser is licht gewond geraakt toen de boegspriet van een tjalk zich door de stuurhut van de motorkruiser boorde. Het ongeluk gebeurde zondagmid dag rond drie uur op het Zwei- land in Warmond. De roerganger van de motorkrui ser had al zijn aandacht nodig om aanvaringen te voorkomen met windsurfers en een andere motorkruiser die ook moest uit wijken voor de plankzeilers. Daardoor zag hij de tjalk die van bakboord kwam niet. De zeiler probeerde de motorkrui ser nog te ontwijken maar dat lukte niet. De stalen boegspriet van de tjalk boorde zich daarop door de stuurhut van de motor kruiser waar de roerganger stond. De boegspriet miste de man op een haartje. De schade bleef zo beperkt tot een lichte hoofdwond en zware averij aan beide schepen. LEIDERDORP - De Leiderdorp- se Achthovenerweg moet een ad viessnelheid krijgen van zestig kilometer per uur. B en W van Leiderdorp hebben de provincie Zuid-Holland gevraagd die snel heid daar in te voeren. De laatste jaren zijn er vele ernstige onge lukken gebeurd op de Achthove nerweg, enkele met dodelijke af loop. De Achthovenerweg is dé slui proute voor automobilisten die de drukke Hoge Rijndijk willen omzeilen. Veel automobilisten die van Leiden naar Koudekerk aan den Rijn of Alphen aan den Rijn willen (en omgekeerd) ge bruiken deze weg. Uit onderzoek is echter gebleken dat niet de drukte op de Achthovenerweg de oorzaak is van de ongelukken, maar de hoge snelheid waarmee wordt gereden. Een aantal onge lukken (met dodelijke afloop) had bijvoorbeeld 's nachts plaats. Eerder dit jaar raakte 's nachts nog een auto te water, omdat die met hoge snelheid uit de bocht vloog. Twee inzittenden verloren daarbij het leven. De invoering van een adviessnel heid zal een snelheidsremmende werking hebben, zo schrijven B en W aan de provincie. Automo bilisten die onbekend zijn met de Achthovenerweg weten door de invoering van de adviessnelheid gelijk dat de weg zich niet leent voor hoge snelheden, aldus B en W. WARMOND - Acht dagen is de oud-schipper Vredenborg uit Warmond bezig geweest met dreggen naar de op 't Joppe ge zonken Pampus-zeilboot. De boot sloeg op Hemelvaartsdag om en zonk in het dertig meter diepe water. Iedere keer als Vre denborg tijdens het dreggen van af zijn sleepboot 't Slepertje iets vond werd er gedoken. Na acht dagen had hij eindelijk beet. De Pampus-zeilboot werd daarna door hem geborgen. avond Amnesty International, 19.3 kat uit de boom kijken, omdat we wilden weten of we uit de kosten zouden komen. We had den een prijzenbedrag van 26.000 gulden in ons hoofd. De hoofd prijs zou een auto worden. Hier voor was het nodig dat we 450 lo ten van 80 gulden zouden verko pen". Hij noemt de gang van zaken "bui tengewoon triest": "We zijn ver raden door een Voorschotense stichting die stilletjes bezig was eveneens een loterij te organise ren, en hiervoor een vergunning had aangevraagd. Deze stichting heeft de zaak aanhangig gemaakt bij het ministerie". Hij stipt aan dat de loterij was op gezet om geld in te zamelen voor de lichtinstallatie. De vereniging zal nu moeten uitzien naar ande re bronnen van inkomsten. Moesman denkt niet dat ze als nog een loterij zal organiseren: "Twee loterijen in een dorp als Voorschoten is een beetje teveel van het goede", vindt hij. Woensdag Hulsbos, 12.30-13.15 i Boddaertcentrum, Hogerbeetstraat 9: rommelmarkt, 14 uur. K&O, Oude Vest 45: kinderfilms, 14.30. JAC, Caeciliastraat 67: meisjestelefoon, tel. 126052, 16-22 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Boerhaavecomplex, Marienpoelstraat 69a: forumdiscussie over parkeerbe leid. 20 uur. Stadhuis: raadscommissie voor econo mische aangelegenheden, 21 i i 22.15 i Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film "Aan een onbekende" van Chavarri, 20 en 22.15 uur. iderdorp Vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, gemeentehuis, 20.00 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdient van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 mei tot ma 23 mei 8 uur door: Apotheek De Aloè, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. van 23 mei 8 uur tot 27 mei door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruls- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgee§t - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Ignatius Land- re zv. LM. Jeroe en G.E. Markus; Mar- lous Johanna Cornelia dv. A.J.G. Ger ritsen en C.A.M. van der Geer; Arend Jan Wouter zv. A. J. te Velthuis en L.J. Martijn; Jacobus zv. J. van der Meu- len en M.J. Plug; Nicole Frances dv. D.J. Martin en J.M. Postma; Engel- bertus Abraham zv. I.R. Kruit en J.J. Bavelaar; Rene Cornelius zv. L.C.G. Edeling en A.M. de Kuyper; Erik Ber nard Jan zv. M.M. de Vreede en V.L. van de Poll; Cristine Hendrica dv. C.H. van der Voort en H.C.M. van Blyswijk; Engelbert Hendrik zv. A.H. Gieskes en E.M. Knottenbelt; Geert Jozef Theo zv. E.L.E.M. Bollen en H. Coenen; Peter zv. A.J. van Eist en J. Lantema; Sandra dv. M. de Mooy en P.W. van Duijn; Christiaan Paul zv. J.C. Roos en M.E. Schultheiss; Corn®- lis Willem zv. J. Vlasman en M.A.P. Parlevliet; David Willem zv. D.B. Schoemakers en P.E. Bakker; Saskia dv. H.A. Petiet en L. van der Pol; Lot dv. A.W.M. Coenen en J.R. Melai. LEIDEN - Overleden: K. Veeman (1904) vrl. geh. gew. met O. de Boer; B. Boudewijn (1945) man; J. Rijsdam (1898) vrl. echtg. van C. van den Bos; M.C. van der Loos (1900) vrl. geh. gew. met C. Kaldenbach; J.H. Promes (1928) man; R.J.M. van Geldrop (1909) vrl. echtg. van J.B. Smit; J.W.C. van Ginkel (1893) vrl.; H. de Vries (1930) vrl. echtg. van G. Sibon; J.P. van der Raad (1926) vrl. geh. gew. met H.E. Hahn; J. Pijper (1983) man; LEIDERDORP - Voor het achtste opeenvolgende jaar hield Ruiter- vereniging Liethorp gisteren een geslaagd ponyfóstijn. 1 Enkele honderden deelnemers; en be langstellenden genoten van deze manifestatie, die wederom, zoals in alle voorgaande jaren, plaats had op een stralende dag. Vanuit de vereniging was er grote belangstelling. Ruim honderd twintig kinderen hadden zich in geschreven en veel oudere leden zetten reeds vanaf de vfoege och tend hun béste beentjë voor ter assistentie. De organisatie was blij dat zoveel mensen zich inzet ten om deze dag te doen slagen. Ze vonden dit een duidelijke ui ting van de uitstekende sfeer in de vereniging. Al vroeg waren de kinderen aan wezig om in kleine groepjes hun pony's te versieren. Later by het défilé kregen deze fraai opgesier de pony's lovende beoordelin gen. Door de inzet van de kinde ren werd het defile een lust voor het oog. Verder kende het pro gramma allerlei wedstrijden en spelletjes, waarin de kinderen konden laten zien hoe bedreven ze al waren in de omgang met de dieren. In de pauze gaven de instructeurs een demonstratie. Hoogtepunen in het programma waren het de- file, de stoelendans, de hinder- nisbaan, de aardappelrace en het spannende vossenjachtspel, waarmee de dag spectaculair werd besloten. VOORSCHOTEN - Het uitgebrei de clubhuis van de Voorschoten se scoutinggroep "Leif Ericson" is zaterdag geopend door wet houder Marselis. Zijn optreden viel echter een beetje in het niet. bij de vele scouting-rituelen zo als het luiden van de scheepsbel en het gezamenlijk knielen op de drassige bodem onder het uit spreken van de woorden "Akela wij doen ons best". Het clubhuis is uitgebreid met 7 opneembare gebouwtjes die aan het bestaande clubhuis zijn ge monteerd. De vereniging wilde uitbreiden omdat ze 160 leden heeft terwijl het oorspronkelijke gebouw slechts was berekend op 90 personen. De vereniging heeft opneembare gebouwtjes gekregen omdat het de bedoeling is dat ze op korte termijn verhuist. Wethouder Marselis ging hier in zijn toe spraak ook op in. Over enkele ja ren worden enkele bruggen aan gelegd over de sloot waar de zee verkenners doorvaren wanneer ze naar de Vliet gaan. Deze brug gen zijn te laag voor de sleepboot van de verkenners en "dit staat een optimaal gebruik in de weg", zo meende de wethouder. Hij beloofde echter te helpen zoe ken naar een nieuwe onderdak. Hij noemde het werk van de zee verkenners "lovenswaardig". LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor: Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken, yan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Commentaren: R. D Paauw, W. F J. Wirtz en A. A yan Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2