KZ: "We moeten er nog meer voor gaan doen 5^n^r 'Beer' vindt nieuwe kooi Vriend niet naar Helsinki Den Bosch neemt afstand Samaranch: "Geen sprake van boycot" FC Groningen bijna rond met Piet Schrijvers Haarlem overweegt arbitrageprocedure DINSDAG 24 MEI 1983 CAlRO (ANP) Tijdens een bezoek aan Egypte heeft Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het inter nationaal Olympisch Comi té verklaard, dat de Sowjet Unie, noch de volksrepu bliek China de bedoeling hebben de Olympische zo merspelen van 1984 in Los Angeles te boycotten. "De So'wjet-Unie en China hebben", aldus Samaranch, "nog in januari van dit jaar in Los Angeles deelgenomen aan de voorbereidende be sprekingen tussen de natio nale Olympische comité's en het bestuurvan het IOC. Tij dens deze bijeenkomst is geen sprake geweest van enigerlei boycot-actie". De vraag is actueel, omdat na de Amerikaanse verlening van politiek asiel aan een Chinese tennisspeelster, de sportieve relaties tussen China en de Verenigde Sta ten zijn opgeschort. Profvoetballers Samaranch liet zich ook uit over de vraag of prof-voet ballers mee mogen doen aan het Olympisch voetbaltoer nooi. Volgens hem geldt het verbod om prof-voetballers op te stellen alleen voor de Europese en Latijns-Ameri kaanse landen. Europese clubtitel hockey voor HGC-dames DEN HAAG (ANP) De één wel, de ander niet. De "dubbel" voor de Nederlandse deelnemers zat er bij de tegelijkertijd gehouden Europese bekertoernooien voor dames- en herenlandskampioenen in Den Haag op Klein Zwitserland andermaal niet in. Evenals in 1982 verloor nationaal kampioen Klein Zwitserland van Dinamo Alma Ata: 2-4. Even daarvoor nam HGC de beker voor de dames over van Amsterdam (nu derde) door een zege in de finale op Leverkusen met 2-0 (na verlenging). Zoals Alma Ata gistermiddag KZ alle naden van het kunstgras het zien, zo legde HGC op het wat meer achteraf gelegen natuur-grasveld Leverkusen volkomen haar wil op. Cor Vriend: niet naar Helsinki r Nieuw Caledonië. De zwakte van de tegenstand in de hoofdklassecompetitie werd gis teren door KZ onder meer aange grepen als oorzaak van de twee de nederlaag tegen Dinamo Al ma Ata. De kampioen van de Sowjet-Unie was voor de derde achtereenvolgende keer de te genstander van Klein Zwitser- ARNHEM (GPD) - Nationaal marathonkam pioen Cor Vriend heeft de KNAU meege deeld af te zien van het deelnemen aan de wereldkampioenschappen atletiek in Hel sinki. Bovendien liet de Limburger Cor Lambregts de atletiekunie weten zijn in Rot terdam geslaagde limietpoging (2.12.40) ge honoreerd te willen zien met een WK-start- bewijs op die 42.195 m en niet op de 10 km. Door deze laatste ontwikkelingen zal Neder land straks in augustus door Europees kam pioen Gerard Nijboer en Cor Lambregts worden vertegenwoordigd op de marathon, terwijl de derde kandidaat moet komen uit het duel op de 30 km, dat Rudie Verriet en Jacques Valentin in juli in Dordrecht zuller aangaan. Eindhovenaar Cor Vriend geeft deze zomer de voorkeur aan een marathon in het in Ocea- Over hèt duel dat Verriet en Valentin op de 30 km moeten uitvechten om voor een Helsin ki-ticket in aanmerking te komen wil Wim Verhoorn niet te veel kwijt. Er zou sprake van zijn dat Valentin in Dordrecht anderhal ve minuut langer over die afstand zou mo gen doen dan Verriet. land in de finale van het Europa- cuptoernooi. De ploeg uit Kazakstan verloor twee jaar geleden in Brussel, ver raste vorig jaar in Parijs door de beker te veroveren en leverde gisteren in Den Haag het bewijs dat die laatste zege eigenlijk niet zo'n surprise was. Dinamo heeft zich vooral als collectief opge werkt tot de sterkste ploeg van Europa, alle individuele klasse van Klein Zwitserland ten spijt. KZ-coach Dick Dalhuisen gaf dit volmondig toe, al voegde hij aan het "geen excuses voor deze ne derlaag" toe, dat vooral zijn spit sen dit jaar nog niet zo strak wa ren aangepakt. "We moeten, het is jammer voor alle andere clubs in Nederland, er nog meer voor gaan doen, willen we opnieuw die Europese beker pakken. Al ma Ata is ons fysiek ver voor. Dat wij lichamelijk een paar zwakkere plekken in ons team hadden heeft er weinig mee te maken, hoewel dat in het geval van Ties Kruize, die weer last van zijn rug had, natuurlijk toch een topspeler in topvorm scheelt". Topper GRONINGEN (GPD) - Vandaag hoopt FC Gro ningen tot overeenstemming te komen met Piet Schrijvers. Als de onderhandelingen, waaraan ook Cor Coster als zaakwaarnemer van Schrijvers deelneemt, voor beide partijen bevredigend verlopen, staat de 36-jarige doel man de komende twee seizoenen bij de noorde lijke eredivisieclub onder de lat. Renze de Vries, de voorzitter van FC Groningen, is in elk geval zeer optimistisch gestemd over de komst van de Beer van de Meer naar het Oosterpark. „We zien van beide kanten goede mo gelijkheden om rond te komen", zegt De Vries, die een week gele den een transfer van Schrijvers nog uitsloot. De Vries: „Ik ging uit van het sala ris dat Schrijvers van Ajax had bedongen vóór een nieuw con tract. Daar viel met ons niet over te praten, maar de informatie die ik had gekregen, bleek niet juist. Uit telefoongesprekken met Cor Coster is me gebleken dat de prijs van Schrijvers aanzienlijk lager ligt en er is een goede basis om te gaan onderhandelen". Geen weg terug De doelman moest bij Ajax weg, omdat het bestuur van de Am sterdamse club niet wenst te vol doen aan zijn salariseisen en om dat Schrijvers bovendien als een lastige klant werd gezien. Aan vankelijk zou de goalie overstap pen naar de Edmonton Eagles in Canada, waar hij in een nieuw op te zetten competitie zou gaan spelen. Dat avontuur ging niet door omdat de zich als baas pre senterende John Tiemessen niet over de financiële middelen bleek te beschikken die nodig waren om de door hem gecon tracteerde Nederlandse spelers te betalen. Toen dat eenmaal be kend werd, was er voor Schrij vers geen weg terug naar de Meer, waar "het tijdperk Schrij vers voorbij" was, zoals Ajax- voorzitter Harmsen benadrukte. In Hans Galjé denkt de lands kampioen een meer dan volwaar dig vervanger voor hem te heb ben klaarstaan. Vertrouwen Hoe dan ook, FC Groningen heeft nog wel vertrouwen in Schrij vers. De club wil hem betrekken bij het opleiden van jonge kee pers. De 40-voudige ex-interna- tional dient de plaats in te nemen van Johan Tukker, in wie de nieuwe trainer Han Berger op zijn beurt geen vertrouwen heeft. Ook Harry Schellekens van NEC was een serieuze kandidaat, maar in een vergevorderd sta dium zijn de contacten met hem verbroken. Zijn salariseisen wa ren FC Groningen toch te gortig, terwijl de door NEC verlangde transferprijs (195.000 gulden) eveneens op grote bezwaren stuitte. Volgens De Vries is FC Groningen met de transfervrije Schrijvers nauwelijks duurder uit dan met Schellekens, voor wie over twee jaar geen vergoedingssom meer gevraagd kan worden. HAARLEM - De eredivisieclub Haarlem overweegt bij de KNVB een arbitragezaak aan te spannen tegen AZ'67, wanneer niet op korte termijn duidelijkheid komt over de transfer van Mar tin Haar. Het bestuur van Haarlem is zeer verontwaardigd over de wijze waarop de Alkmaarse vereniging zich in deze kwestie opstelt Terwijl AZ'67 al geruime tijd rond is met Haarverlopen de onderhandelingen over de vergoedingssom en de contacten tussen beide clubs uiterst moeizaam. Volgens secretaris-penningmeester Frans Bastiaenen heeft AZ'67 zelfs nog niet gereageerd op het voorstel van Haarlem om bet transferbedrag ongeveer zes ton) met 30 procent te verlagen. „Wij hebben dat gedaan om Haar tegemoet te ko men", aldus Bastiaenen. „Wanneer we echter niet op korte termijn tot elkaar komen, maken we er een arbitragezaak van. AZ heeft tegen de regels gehandeld door eerst met Haar in plaats van met ons te gaan praten. Op die manier hebben ze Haar gek gemaakt. Bovendien probeert AZ naar buiten toe ons de zwarte piet toe te spelen. De wijze waarop die club deze transfer afhandelt, is ronduit stijlloos". Piet Schrijvers, "de Beer van de Meer" die volgend seizoen naarialle waarschijnlijkheid in het Groninger Oosterpark valt te bezichtigen. (Foto: ANP) Dalhuisen had in zijn doelman Joost Claushuis gisteren wel een topper. De Haagse sluitpost had een druk middagje, ondanks een eveneens goed optreden van laatste man Hans Kruize. De Haagse doelman redde zijn ploeg diverse keren van een nog grote re achterstand dan 1—4, die in de 58e minuut op bet bord stond door drie treffers van Gontsjarov (twee uit strafcorners), één van Netsjipoerenko en een benutte hoekslag van Ties Kruize. Diens broer Hidde zorgde in de slotfase nog wel voor 2-4 na een schitte rende solo, maar dat doelpunt kwam te laat om Alma Ata van zijn tweede Europese bekerzege af te houden. HGC Bij de heren is geen enkele ploeg vaker dan vijf keer op rij (PYank- furt 1971-1975) succesvol ge weest. Bij de dames was tot nu toe slechts één andere winnaar geweest dan achtvoudig Euro pees kampioen Amsterdam, na melijk Harvestuder THC in 1973 in de eerste editie en dan ook nog op eigen veld. Het dit jaar debu terende HGC uit Wassenaar speelde dan wel niet op het eigen Roggewoning-complex, Klein Zwitserland ligt slechts op enke le steenworpen afstand. De steun van het publiek voor de jonge ploeg van coach Arie Stok werkte zonder meer positief. De dames van HGC danken de ver overing van de Europese beker zonder twijfel ook aan trainer Wouter Leefers. De ex-herenin- temational had een grote, maar erg belangrijke, taktische lijn uit gestippeld: het spelletje spelen op de helft van de tegenstander. Dat lukte vorige week in de beslis sende wedstrijd in de hoofdklas se tegen Amsterdam (1-3) niet. De Wassenaarse ploeg verloor de nationale titel aan de Europees kampioen van 1982, die echter op haar beurt de Europese beker in het pinksterweekeinde kwij traakte aan de nationale kam pioen van vorig jaar. Het beslissende moment was de onderlinge strijd van zaterdag. HGC, dat stickvastheid en veel inzicht paart aan maximale on verzettelijkheid, dwong de Am sterdamse ploeg door twee straf- ballen (Van Doorn en Lejeune) op de knieën. Amsterdam hield de hoop op de finaleplaats nog levend door daags daarop van Glasgow (mede-finaliste in 1980 en 1981) te winnen, HGC verze kerde zich van de eindstrijd door het Ierse Muckross te verslaan: 2-0. Protest De tegenstander daarin was Lever kusen. De Westduitse kampioen bereikte de finale door een pro test, uniek in het internationale hockey. De Oostenrijkse arbiter Eva Cambal liet in het duel Le verkusen—Skif Moskou een te vroeg genomen strafpush door Boezoenova overnemen en de Russische international scoorde 2—2, waardoor Skif Moskou de eindstrijd haalde. Leverkusen protesteerde tegen het overnemen van de strafbal. De jury oordeelde dat het te vroeg nemen bestraft had moeten wor den met een vrije slag voor Le verkusen en veranderde de uit slag in 2-1 voor het Westduitse elftal, dat daardoor poulewin naar werd. "Leverkusen leek mij een lichtere tegenstander dan Moskou of Amsterdam", zei coach Stok na derhand. Het bewijs leverden "zijn" dames. In internationals gerekend stond HGC "voor" met 5—3. Eén van de drie Westduits- elftalspeelsters, doelvrouwe Susi Schmid, betekende echter voor het oppermachtige HGC in de eerste 70 minuten wel het grote struikelblok. Zij liet zien niet voor niets tijdens het afgelopen wereldbekertoernooi voor da mes in Koeala Loempoer tot bes te speelster van het toernooi ge kozen te zijn. Inzetten van het onvermoeibare aanvalstrio Kuik- Lejeune-Hoogeweegen werkte ze subliem uit de doelmond. De in totaal 21 strafcorners van HGC hadden geen enkel direct succes. "Pietje" In de eerste verlenging van vijftien minuten wel indirect. Yvonne "Pietje" Hoogeweegen pikte de bal na een in eerste instantie af geslagen strafhoekslag snel op, omspeelde vier verdedigsters en kwam deze keer ook langs Schmid (1—0). Toen in de tweede verlenging Marieke van Doorn een strafbal hoog langs Schmid werkte, was HGC zeker van de winst: 2—0. De ploeg die de beker kwijtraakte, Amsterdam had tegen Skif Mos kou een half uur extra nodig om de bronzen plak te grijpen. Door Marjolein Eysvogel en Hellen van den Ben (strafcorner) kwam de ploeg vijf minuten voor tijd nog op 2-2 tegen de hard spelen de Russische club, die door twee strafcorners van Boezoenova op voorsprong was gekomen. Eysvogel bleek evenals in Koeala Loempoer de beslissende speel ster door in de verlenging reeds na drie minuten raak te schieten, waarna Amsterdam met de aan wezige routine die stand kon handhaven. Bij de heren eindig de Southgate, winnaar van de trofee in 1976, 1977 en 1978, als derde door winst op Polo (Span je) met 3-1. DEN BOSCH/MAASTRICHT (ANP) FC Den Bosch lijkt rechtstreeks af te gaan op pro motie naar de eredivisie. Giste ren boekte de ploeg de tweede overwinning op rij in de nacom- petitie van de periode-kampioe nen, waarin de concurrentie el kaar tot nu toe afmaakt. VW re habiliteerde zich voor de eerste nederlaag van 0-3 die de Venlose club tegen Den Bosch leed. Nu won VW met 1-0 bij MW. Den Bosch maakte geen misstap in de thuisbeurt tegen SC Cam- buur: 2-0. Twee uitzonderlijk fraaie doelpun ten van rechtervleugelspits Wim van der Horst van FC Den Bosch op momenten, dat hij op de lin kerhelft vertoefde, betekenden de tweede overwinning van de Brabantse ploeg in de nacompe- titie. Bovendien vergoedden ze ook veel van het wat chaotische „vechtvoetbal", dat de 17.000 toeschouwers gisteravond in sta- Waarschijnlijk was Cambuur be ducht voor een tweede afstraf fing zoals enkele weken eerder, terwijl FC Den Bosch de favorie- tenrol nog niet ligt. Daardoor ontstonden veel onbenullige overtredingen en werd het tem po voortdurend gedrukt. De wedstrijd begon sensationeel want nog geen twee minuten wa ren verstreken of Nielen werd op links door Bults ten val gebracht. Van der Horst joeg de bal uit de toegestane vrije trap diagonaal scherp in en de volkomen verras te Zijlstra dook wel, maar stopte de bal net achter de lijn, wat scheidsrechter Bakker niet ont ging. Hevige protesten en tumult bij de grensrechter waren het ge volg, maar Bakker hield voet bij stuk. Pas in de 35ste minuut ver wierf Cambuur zich een reële kans, maar de door de verdedi ging geslalomde Booy faalde al leen voor de doelman. Met Koko Hoekstra meer in de aanval probeerde Cambuur na de hervatting FC Den Bosch te rug te dringen. Bijna een halfuur lang lukte dat ook, zonder dat de voorsprong overigens in gevaar kwam. Toch kwam het tweede doelpunt van Van der Horst als een bevrijding. Een kwartier voor tijd legde Van de Steene de bal bij een vrije trap voor zijn voeten en om de tegenstanders heen dribbelend passeerde hij vervolgens Zijlstra. Herstel FC VW heeft zich uitstekend ge rehabiliteerd voor de nederlaag van 0-3 die de ploeg op de eerste dag van de nacompetitie in de eerste divisie leed tegen FC Den Bosch. Pinkstermaandag won de formatie van trainer Sef Ver- goossen met 1-0 van MW en klom daarmee van de laatste naar de tweede plaats in het klas sement. Uiteraard was de vreugde groot in het Venlose kamp, want de ploeg was naar Maastricht gereisd met de bedoeling een punt te verove ren en toen uiteindelijk de ba lans werd opgemaakt bleven de Maastrichtenaren met lege han den achter. VW dankt die zege aan een doelpunt van Coort die in de 76ste minuut een vrije trap van de gevaarlijke Taihuttu met een omhaal langs de vertwijfeld duikende doelman Baetsen knal de. Vanaf het begin lieten de Venlona- ren het initiatief aan MW, dat al in de eerste helft het veldover- wicht had kunnen benutten, want kansen kwamen er wel, on danks de massieve Venlose de fensie. Al na zeven minuten ver scheen verdediger Maas alleen voor Vooys, maar de robüuste Venlose doelman redde. Dat deed hij ook bij pogingen van on der andere Dijkstra, Van Mar wijk en Massot. Eenmaal werd hij wel verslagen door Johan Dijkstra, maar toen werd diens schot gestuit door de paal. Veertien minuten voor het einde zette Coort het spelverloop ge heel op zijn kop door een vrije trap van Taihuttu achter doel man Baetsen te knallen. Vanaf dat moment moest MW uiter aard alle voorzichtigheid laten varen. Dat bracht het nodige ge vaar met zich mee, maar legaal werd er niet r 1. FC Den Bosch 2. FC VW 3. MW 4. SC Cambuur eer gescoord. 2 2 0 0 4 5-0 2 10 12 1-3

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11