Streep door uitgaven raketbases Pinochet wil de onvrede met buskruit smoren Niemand wil Seveso-gif Syrië zoekt nu Arabische steun Drie nieuwe partijen opgericht in Turkije NAVO steunt Amerika Felle aanval Reagan op communisme Sacharovs willen naar ziekenhuis DE RENTE-RUST HYPOTHEEK VAN HET BOUWFONDS. Moord op nonnen "walgelijk ZATERDAG 21 MEI 1983 PAGINA PARIJS (AFP/Reuter) - Italië wil het Seveso-gif niet, Zwit serland eventueel, maar dan slechts tijdelijk, Frankrijk zegt dat het Zwitserse bedrijf Hofmann-Laroche verant woordelijk is voor het uit zijn fabriek afkomstige gif en de Bondsrepubliek, die er lange tijd van "verdacht" werd het land te zijn waar het verbor gen lag, is opgelucht. De ontdekking donderdag in Noord-Frankrijk van de 41 spoorloos verdwenen vaten met het zeer giftige dioxine dat vrijkwam na een explosie in de fabriek Icmesa van Hoffmann-Laroche in Seve- so, heeft nog geen einde ge maakt aan een politie-chemi- sche geschiedenis die dat de publieke opinie in verschei dene Europese landen maan denlang de adem deed inhou den. Rome liet gisteren officieel via zijn minister voor burgerbe scherming, Loris Fortuna, weten dat Italië de vaten zou weigeren. Italië zou hoog stens Frankrijk kunnen hel pen als Parijs zou vragen het gif te vervoeren tot Britse be drijven in staat zouden zijn dit te vernietigen. Het afval had volledig legaal Italië ver laten en het is aan Frankrijk de kwestie van de uiteindelij ke bestemming op te lossen. Italië is echter nog niet klaar met het dioxine: het moet nog een oplossing vinden voor 150 ton afval uit de fa briek Icmesa in Seveso. Se nator Luigi Noe, die verant woordelijk is voor de proble men van Seveso voor het gé- bied van Lombardije, heeft te kennen gegeven dat men in het Euratom-centrum van Ispra in Lombardije experi menteert met nieuwe syste men voor ontsmetting die mogelijk een oplossing voor het materiaal zou kunnen bieden. Zwitserland zou kunnen over wegen het afval voorlopig op te slaan als Frankrijk en Italië dat niet zouden willen. Die opslag zou slechts tijdelijk kunnen zijn, daar het land geen enkel depot heeft dat af val van het soort dioxine van Seveso zou kunnen ontvan gen. ANKARA (AP) - In Turkije zijn gisteren drie nieuwe partijen opgericht. Twee ervan zijn conservatief en de derde is sociaalde mocratisch. De nieuwe partijen hebben officiële goedkeuring nodig van de militaire junta om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen. In totaal hebben zich nu vier partijen bi> het ministerie van bin nenlandse zaken aangemeld. Een vijfde, en waarschijnlijk laat ste partij is nog in oprichting. Turgut Ozal, minister van economiche zaken van de staatsgreep in september 1980 tot juli vorig jaar, leidt een groep economen, ingenieurs, bankiers en zakenmensen met de "Moederlandpar tij". De 68-jarige generaal B.D. Ali Fethi Esener meldde enige uren na Ozal zijn "Groot Turkije Partij" aan bij het ministerie. De voormalige bureaucraat Necdet Calp heeft zich opgeworpen ais voorzitter van de sociaaldemocratische volkspartij. De eerste nieuwe partij die deze week werd aangemeld staat onder voorzitterschap van generaal B.D. Turgut Sunalp. Volgens waarnemers zullen de regerende generaals binnen twee weken bekendmaken welke van de nieuwe partijen aan de ver kiezingen mogen deelnemen. Die verkiezingen worden op 6 no vember gehouden. DEN HAAG/GENEVE (AP) Commissies uit het Ameri kaanse Congres hebben besloten de defensiebegroting met een bedrag van 36 miljoen dollar, dat minister Cas par Weinberger wilde bestemmen voor de bouw van ra ketbases buiten de Verenigde Staten, te verminderen. De subcommissie voor militaire bouw en de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden besloten tot het schrappen van dit bedrag, de commissie voor de strijdkrach ten van de Senaat kwam tot de conclusie dat een beslissing over deze post diende te worden uit gesteld. Deze besluiten, aldus gisteren de Amerikaanse ambas sade in Den Haag, hadden niet specifiek betrekking op Neder land. Evenmin werden ze gemo tiveerd met verwijzing naar het uitstellen van een beslissing over plaatsing of de aanwijzing van een plaats voor eventuele toe komstige plaatsing. In diplomatieke kringen in Den Haag werd er de nadruk op ge legd dat deze besluiten niet moe ten worden uitgelegd als een sig naal aan de Nederlandse rege ring, dat verder uitstel van een beslissing over de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied in Washington stij gend ongenoegen veroorzaakt. Het gaat om een eerste, voorlopi ge stap bij een begrotingsbehan deling. Daarop zou later op vrij Sowjet-leider Yoeri Andropov heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Angola aanvaard. Beide landen hebben dit gisteren bekendgemaakt aan het slot van een vijfdaags verblijf van de An golese president, Jose Eduardo Dos Santos, aan Moskou. eenvoudige wijze kunnen wor den teruggekomen. In een periode dat alom moet wor den bezuinigd, hebben de Ame rikaanse volksvertegenwoordi gers kennelijk gemeend dat zo- Jang nog niet meer concrete in formatie voorhanden is, dit be drag voorlopig kan worden uit gespaard, aldus deze kringen. Steun NAVO De NAVO-bondgenoten hebben gisteren hun steun uitgesproken voor het Amerikaanse standpunt in de wapenbeheersingsonder- handelingen met de Sowj et-Unie in Geneve. Zij riepen de Sowjet- Unie op constructief te reageren op de jongste Amerikaanse voor stellen. Na door de Amerikaanse onder handelaar Paul Nitze op de hoog te te zijn gebracht van de laatste ontwikkelingen, gaven de 16 NA- VO-landen een verklaring uit waarin zij hun "krachtige steun" uitspraken voor "het flexibele Amerikaanse voorstel, dat werd ontwikkeld in overleg met de bondgenoten", om de kernwape narsenalen in Europa te vermin deren. De NAVO "riep de Sowjet-Unie op constructief te reageren op dit belangrijke en eerlijke aanbod. Als de Sowjet-Unie van zijn kant een vergelijkbare flexibiliteit toont, zal dat de weg openen voor echte vooruitgang in de on derhandelingen". GLOUCESTERSHIRE - Het ruimtevaartuig Enterprise staat bovenop een Boeing 747, die speciaal is omge bouwd om het toestel te vervoeren. Het tweetal is op weg naar verschillende luchtvaartshows in Europa, waaronder de luchtvaartshow in Parijs. (Foto AP) MIAMI (AP) - De Amerikaan se president Ronald Reagan heeft gisteren in Miami een felle aanval gedaan op het communisme in het alge meen en de Cubaanse presi dent Fidel Castro in het bij zonder. Hij zei dat het Ameri kaanse congres een "recept voor een ramp" zou uitschrij ven door te weigeren wapens te geven aan de Salvadoraan se regering. "Wij kunnen van onze vrienden niet verwachten dat zij zich ongewapend opstellen tegen over opstandelingen die tot de tanden zijn bewapend door de Sowjet-Cubaans-Ni- caraguaanse as", zei Reagan in een toespraak ter gelegen heid van de 81ste verjaardag van de Cubaanse onafhanke lijkheid van Spanje. BEIROET (UI/DPA) - Syrië stuurt dit weekeinde twee ge zanten op pad, die in de Arabi sche wereld steun moeten ver werven voor afwijzing van de overeenkomst tussen Libanon en Israël voor terugtrekking van de Israëlische troepen. Minister Ahmad Iskander Ahmad van voorlichting en minister van staat voor buitenlandse zaken Farouk Al Shareh zullen het Sy rische standpunt ten opzichte van het Libanees/Israëlische ak koord overbrengen aan Arabi sche landen", zo meldde radio- Damascus. Volgens het persbureu van Koe weit gaan de Syriërs naar Saoedi- Arabië, Koeweit en Qatar. Het Syrische tegenoffensief komt kort na de pogingen van de Ame rikaanse bemiddelaar Philips Habib om de steun van Saöedi- Arabië te krijgen voor het ak koord. Lianon tracht de Sowjet-Unie te overreden tot druk op Syrië zijn 40.000 man sterke troepen terug te trekken uit het land en deel te nemen aan de onderhandelingen over de buitenlandse troepen. Dit heeft het officiële Libanese nationale nieuwsagentschap ge meld onder aanhaling van "goed ingelichte kringen" in Beiroet. Volgens het agentschap heeft de Libanese regering "aan de Russi sche ambassadeur, Alexander Sodatov, een boodschap gege ven waarin Moskou's hulp werd gevraagd Syrië te overreden deel te nemen aan onerhandlingen met Libanon over terugtrekking van zijn troepen". MOSKOU (DPA) - De Sowjet- voorvechter voor de mensen rechten en Nobelprijswinnaar professor Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner heb ben gisteren de Sowjet-autoritei- ten verzocht gezamenlijk in het ziekenhuis van de Academie van Wetenschappen in Moskou te worden opgenomen. Sacharovs vrouw zei tegen westerse journa listen voor haar woning in Mos kou dat zij enkele dagen geleden een lichte hartinfarct heeft ge had. Sacharov, die als vooraanstaand kernfysicus een belangrijk aan deel had in de ontwikkeling van de Russische waterstofbom en nog steeds lid is van de Acade mie van Wetenschappen, heeft volgens haar ook om opname in het ziekenhuis gevraagd. "Wij willen samen sterven of emigre ren", zo zei mevrouw Bonner. In de afgelopen dagen is de inter nationale druk op de Sowjet-au- toriteiten om Sacharov te laten emigreren toegenomen. Hij heeft onder andere aanbiedingen ge kregen om naar Oostenrijk, Noorwegen en Zweden te ko men. De Sowjet-Unie wil Sacha rov niet laten vertrekken, omdat "hij kennis heeft van informatie die gevoelig is voor de staatsvei ligheid". ADVERTENTIE SCHEMATISCH VERLOOP VAN DE DAGRENTE SCHEMATISCH VERLOOP VAN DE RENTE-RUST JAARRENTE. Stuurt u mij alle informatie over de Rente-Rust Hypotheek. Nnnm-I I I I I I I I I I I I I II I I I I I I I I I Adres:IMM I j Postcode: L lllll 11 Plaats: L llllll Telefoon:! II II Ik heb wel/geen andere hypotheek. I In gesloten envelop zonder postzegel naar I N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, I Antwoordnummer 10306, 2300 WB Leiden. I I Ik ga liever even langs bij het Bouwfonds Infocentrum in mijn buurt. Leiden: Botermarkt 2, (071) 134343, Haarlem: J Anegang 29, (023) 313852, Den Haag-. Nassauplein 13, I (070)650800. (\|eem geen risico. Neem de Rente-Rust Hypo theek van het Bouwfonds. Die volgt niet de gril len van de dagrente, maar neemt jaarlijks een gemiddelde over 10 jaar. Zo topt hij de werke lijke renteschommelingen af. En omzeilt u mooi een plotselinge renteverzwaring, zoals die bij verlenging van een andere hypotheek mogelijk is. Vraag ernaar bij uw ma keiaar of uw verzeke ringsadviseur. Of bij het Bouwfonds Infocen trum in uw buurt. Of stuurt u even de bon op. In twee arbeiderswijken van de Chileense hoofdstad Santiago leek zich vorige week zaterdag de bloedige staatsgreep van 1973 tegen de gekozen socialis tische president Salvador Al- lende te herhalen. Om drie uur 's morgens stormden honder den militairen de zuidelijke wijken binnen en voerden meer dan 2000 mannen af naar dichtbij gelegen voetbalvel den. In totaal werden uiteinde lijk meer dan 130 mensen gear resteerd en zes vuurwapens buitgemaakt, aldus een offi cieel rapport. De razzia's waren het antwoord van generaal Augusto Pino chet op de gebeurtenissen van de week daarvoor. Toen had een nationale protestdag plaats, afgekondigd door de belangrijkste vakbonden, die in eerste instantie een nationa le staking hadden willen orga niseren. Daarvan zagen ze op het laatste ogenblik af vanwe ge de gewelddadige dreige menten van de militaire dicta tuur. Het nationale protest bleek niettemin een groot suc ces. Honderden winkels ble ven dicht, meer dan de helft van de kinderen ging niet naar school, langzaam-aan-acties bij het openbaar vervoer, in fa brieken en mijncentra. door Rob Sprenkels Bij demonstraties op straat in de hoofdstad Santiago kwam het tot botsingen met de para-mili taire carabineros die, behalve naar rubberen knuppels en traangasgranaten, ook naar hun pistolen grepen. Twee mensen kwamen om. Hun be grafenis, was eigenlijk een nieuwe protestdag. Duizenden mensen gingen nabij de be graafplaats uiteindelijk met stenen de carabineros te lijf. En dat deed Pinochet beslui ten om de volgende ochtend de twee nabijgelegen arbeiders wijken uit te kammen „op zoek naar anti-sociale elementen, wapens en explosieven", zoals het officieel heette. Rampjaar „De Chileense arbeider is zijn angst voor Pinochet kwijtge raakt, want de armoede is zo extreem geworden, erger dan ooit tevoren in ons land", aldus het commentaar van Juan Var gas, een naar Mexico verban nen Chileense vakbondsleider. In elk geval was 1982 een eco nomisch rampjaar voor Chili en vooral ook voor Pinochet. Hij versleet maar liefst drie mi nisters van economische za ken. En geen van drieën wist antwoorden te vinden op de grauwe crisis. Het neo-liberale model van No belprijswinnaar Milton Fried- mann bleek te hebben gefaald. De 'wonderlijke' economische groei van acht procent aan het eind van de jaren '70 moest vo rig jaar plaats maken voor een inkrimping met 13 procent. Meer dan 600 bedrijven moes ten hun deuren sluiten. „De vrije-marktpolitiek heeft het afgelopen jaar in feite meer be drijven vernietigd dan de meest radicale mensen achter Allende ooit hadden durven dromen als effect van het na tionaliseren", zo merkt vak bondsleider Vargas nogal cy nisch op. Door de economische val heeft Pinochet in feite al zijn volge lingen verloren. Er is in Chili geen goed boerend zakenman meer te vinden. De weinigen die nog economische mogelijk heden zagen, hebben inmid dels hun meeste geld naar vei liger oorden overgebracht. En de jongste poging van Pino chet om de Chileense industrie nieuw leven in te blazen, is ook door hen met hoongelach ont vangen. De economische crisis in Chili lijkt daarom nog lang niet het diepste punt te hebben be reikt. Dit jaar moet Chili nog zo'n anderhalf miljard dollar afbetalen op zijn buitenlandse schuldenlast van meer dan 20 miljard dollar. Pinochet en zijn ministers bestuderen koorts achtig waar zij dat geld van daan kunnen halen. Verschil lende groepen zakenlieden hebben ondertussen gedreigd dat zij geen belastingen zullen betalen als de regering niet snel de nationale industrie daadwerkelijk gaat bescher men en betalingen op de bui tenlandse schuldenlast voor onbepaalde tijd opschort. Druk De druk op Pinochet is onvoor stelbaar groot en komt van alle kanten. „De dictatuur verte genwoordigt niemand meer", zo meent vakbondsleider Var gas, „niet eens meer het leger, in wiens naam men zegt te re geren". Niettemin hebben de topmensen van het leger en Pi nochet zelf tot nu toe nog geen enkel teken gegeven dat zij be reid zijn tot een soort nationale verzoening, zoals bijvoorbeeld hun Argentijnse collega's te gen wil en dank tot stand pro beren te brengen. De Chileense politici, burgerlijk rechts en revolutionair links schouder aan schouder, heb ben reeds verschillende pogin gen gedaan om de militaire junta tot een burgerlijk-mili tair pact te verleiden. Het idee waarmee politici, vakbondslei ders en zakenmensen vooral spelen, is dat de vierman?-jun- ta Pinochet afzet en binnen een half jaar verkiezingen uit schrijft. Maar zover is het voor lopig nog niet. Generaal Fernando Matthei, de bevelhebber van de lucht macht die doorgaans wordt ge zien als het meest liberale jun ta-lid, verklaarde een paar da gen geleden opnieuw volledig achter de in de grondwet vast gelegde 'langzame' democrati sering van Pinochet te staan, ofte wel een machtsoverdracht in 1989. En ook hij waarschuw de „oproerkraaiers" ervoor dat er met harde hand zal worden opgetreden. Pinochet en zijn kameraden zul len de onvrede voorlopig dus nog met buskruit te lijf gaan. Hoewel alle militaire machts vertoon en de gewelddadige dreigementen van de afgelo pen tijd in feite weinig hebben geholpen. Of, zoals een katho lieke pater in een van de wij ken die afgelopen weekeinde het toneel was van de razzia's opmerkte: „Ik geloof dat het een heel grote fout is geweest. In plaats van de mensen te kal meren, zijn ze nu nog woeden der". r De Chileense generaal Pino chet. (Archieffoto) JERUZALEM (AFP/Reuter) - De Israëlische minister van binnenlandse zaken Yossef Burg heeft gisteren de "walgelijke moord" op twee Rus- sisch-orthodoxe nonnen in Karem bij Jeruzalem veroordeeld. Hij zei dat niets onbewogen zou worden gelaten om achter de indidentiteit van de daders te komen in een boodschap van rouwbeklag aan de Russisch- orthodoxe kerk in Israël. De minister, die ook de portefeuille van godsdienstzaken beheert, her haalde dat de autoriteiten zouden waken over de vrijheid van gods dienst m het heilig land. Intussen is bekendgemaakt wie de twee vermoorde nonnen zijn. Het zijn een moeder en dochter van 68 en 43 jaar. Barbara en Veronika Wassi- penko. Zij hadden zich 22 jaar geleden in Israël gevestigd. De moord is waarschijnlijk in de nacht van donderdag op vrijdag gepleegd met een mes of ander steekwapen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9