Schilderwerk wordt deels aftrekbaar Albert T. vrijgesproken C Ed van Thijn houdt van bemiddelen Tussen Nijpels en De Vries wil 't niet boteren DSM ontkent illegale storting Oud-mimster nieuwe burgemeester van Amsterdam Omzet horeca toegenomen Dronken man rijdt paard cafe binnen Brand te laat ontdekt door dronken bewaker ZATERDAG 21 MEI 1983 Binnenland AMSTERDAM (GPD) „Ik zal nog regelmatig in Den Haag te rugkeren, maar dan wel met de vuist op tafel. Dat heeft de nieu we burgemeester van Amster dam Ed van Thijn gisteren ge zegd in een interview met Radio Stad. Van Thijn is ervan overtuigd dat zijn rivaal Van Kemenade noch hij op de landspolitiek waren uit gekeken. „Er was maar één baan die mij uit de Tweede Kamer zou kunnen halen en dat was die van burgemeester. Over zijn voorganger Wim Polak zegt de nieuwe burgemeester dat hij de afgelopen jaren heeft ge zien hoe voortreffelijk Polak zich met zijn wethouders toegang heeft weten te verschaffen tot de verschillende ministeries. Van Thijn laat zich niet uit over zijn toekomstige beleid. „Ik val binnen in een bestaand team van wethouders. Ik heb wel de pre tentie dat ik de weg ken in Den Haag en ook de argumenten ken om gehoor te krijgen voor de Amsterdamse problemen en die zal ik ook tot het uiterste uitba ten. Amsterdam heeft zich dit jaar uit gesproken voor een burgemees ter voor alle inwoners. Van Thijn zegt ernstig: „Dat wiè ik zijn. Het gaat niet om het vertrouwen van één groep in de bevolking alleen. Noem me maar een stadsbemid- delaar die zorgt dat alle bevol kingsgroepen elkaar verstaan. Dat bemiddelen past ook in zijn karakter. „Ik zoek geen conflic ten maar ik los ze op. Daarom wilde ik deze baan. In zijn privé-leven zal de pas ge trouwde burgemeester het niet gemakkelijk krijgen. Zijn vrouw Eveline is PvdA-kamerlid voor Gelderland en blijft dat werk doen vanuit haar woonplaats Wolfheze. Van Thijn: „Elk mens heeft recht op zijn eigen leven. Zij zal haar functie zo goed mo gelijk voortzetten en ik zal haar daarbij geen duimbreed in de weg leggen. Ed heeft zijn vrouw direct na zijn benoeming opgebeld met de me dedeling „gecondoleerd klank bord. Het woord klankbord is een privé-grapje geworden van het echtpaar sedert de Commis saris van de Koningin in Noord- Holland, De Wit, had gepleit voor een getrouwde burgemeester die thuis altijd een klankbord vindt. In de 48-jarige drs. Ed van Thijn (PvdA) krijgt Amsterdam een doorgewinterd politicus als bur gemeester, die bovendien de hoofdstad op zijn duimpje kent. Met zijn ervaring als gemeente raadslid, fractieleider in de Tweede Kamer, kabinetsinfor mateur en minister van binnen landse zaken is Van Thijn als weinig anderen thuis in de Ne derlandse politiek. Een politiek dier in hart en nieren. De doctorandus in de politieke we tenschappen geldt al jarenlang als „kroonprins van PvdA-leider Den Uyl. Zijn hele politieke car rière beweegt zich in het voet spoor van de socialistische voor man. Hij werkte onder Den Uyl bij het wetenschappelijk bureau van de PvdA, kwam in 1962 in de Amsterdamse gemeenteraad toen Den Uyl daar wethouder was, was in de Tweede Kamer fractieleider van de PvdA toen Den Uyl premier was en stapte samen met Den Uyl in het twee de kabinet-Van Agt. Van 1962 tot 1971 was van Thijn eerst raadslid en later PvdA-frac- tieleider in Amsterdam. Van 1967 tot 1971 combineerde hij dat met het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarna hij full time parlementariër werd. Als fractieleider speelde hij zich on der het kabinet-Den Uyl flink in de kijker. Dat bracht hem in de positie van PvdA-onderhande- laar bij de formatie van wat het tweede kabinet-Den Uyl had moeten worden, maar uitliep op het kabinet Van Agt-Wiegel. Over die voor hem zeer frustreren de onderhandelingen, die vijf maanden duurden, schreef Van Thijn zijn „Dagboek van een on derhandelaar. Wat in 1977 niet lukte, lukte in 1981 wel: als me de-informateur stond hij aan de wieg van het kabinet Van Agt- Den Uyl. Die schepping, waarin hij zelf minister van binnenland se zaken werd, kwam echter al in het voorjaar van 1982 ten val. Het ministerschap was voor Van Thijn duidelijk het hoogtepunt van zijn loopbaan. Hij wilde op het departement serieus werk maken van de ideeën die hij de loop der jaren ontwikkelde over de noodzakelijke reorganisatie van het binnenlands bestuur, maar kreeg er niet de tijd voor. Sinds vorig jaar zit hij weer in de kamerbankjes. Zowel als kamerlid als op het mi nisterie kwam hij op voor de be langen van de grote steden, Am sterdam in het bijzonder. Als burgemeester van de hoofdstad komt hij aan de andere kant van de lijn te staan. Een groot voor deel is daarbij dat hij „weet hoe in Den Haag de hazen lopen, om te spreken met zijn meest serieu ze tegenkandidaat voor de bur gemeesterspost. Van Kemenade. Met de benoeming van Van Thijn is weer een kandidaat afgevallen voor de opvolging van Den Uyl als politiek leider van de PvdA, die over één tot twee jaar wil af zwaaien. Onlangs verdween een andere „kroonprins, Van der Louw, naar Rijnmond. In de ka merfractie zijn nu Van Kemena de (die zelf niet wil), Van Dam en Meijer over. Den Uyl zelf lonkt naar FNV-voorzitter Kok. DEN HAAG (GPD) Schilderwerk aan de eigen woning wordt op 1 juli weer aftrekbaar voor de inkomstenbe lasting. Minister Ruding en staatssecretaris Koning (fi nanciën) schrijven dit in een voorstel aan de Tweede Kamer. Op aandrang vanuit de Kamer, vooral van de WD, hebben ze besloten bij verruiming van de aftrek van groot onderhoud ook het buitenschilderwerk te be trekken. Aanvankelijk weigerden ze dat. Naar verwachting zal de nieuwe af- trekpost de schatkist 70 miljoen gulden schelen. Om dat gat te dichten, stellen de bewindslie den een verhoging voor van het zogenaamde huurwaardeforfait (het bedrag dat woningbezitters bij hun inkomen moeten optel len voor de belasting). Het forfait gaat op 1 juli niet met 0,2 maar met 0,3 procent omhoog. Voor fiscale aftrek komen in het voorstel van de bewindslieden schilderkosten in aanmerking tot een bedrag van 10.000 gulden. Daarvan is zestig procent aftrek- DEN HAAG (ANP) De horeca heeft in 1982 een omzet bereikt van meer dan 10 miljard gulden, een stijging van ongeveer 5,5 procent vergeleken bij het jaar daarvoor. Ondanks de omzetstij ging vertoonde het vorig jaar toch een produktiedaling van 0,5 procent, veroorzaakt door een prijsstijging van zes procent. Voor 1983 wordt een produktie daling van 2,5 procent verwacht. Dit maakte het bedrijfschap hore ca gisteren in Den Haag bekend tijdens de presentatie van het jaarverslag. Ondanks de produktiedaling toon de het bedrijfschap zich niet on tevreden, gezien de gevolgen die de economische recessie voor andere branches heeft gehad. Toch steeg de werkloosheid in de horeca vergeleken met '81 met 48 procent. Zes maanden geëist voor doodschieten tasjesrover AMSTERDAM (ANP) - De vrouw die in september 1981 in Amster dam een 17-jarige jongen dood schoot die haar tas wilde stelen, moet worden veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Dit eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amster dam, mr. L. de Beaufort, gisteren tegen een 35-jarige vrouw uit Amsterdam. De vrouw was vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, een proeftijd van twee jaar en 1000 gulden boete. De officier had toen ont slag van rechtsvervolging ge vraagd omdat naar zijn mening de vrouw had gehandeld uit noodweer. Zowel de officier als de vrouw gingen tegen het von nis in hoger beroep. Mr. de Beau fort vindt echter dat bij de schiet partij geen sprake is geweest van noodweer. Uitspraak is 3 juni. baar, maar alleen voor zover het gaat om meer dan 1400 gulden bij huizen met een bewoonde waarde tot f180.000. Voor deze woningen kan dus ten hoogste f 4600 aan schilderkosten wor den afgetrokken. Bij duurdere huizen gaat het om hoogstens f3900. De regeling geldt voor schilder werk dat vóór 1 januari 1986 wordt uitgevoerd en waarvoor de opdracht wordt gegeven na 1 juli 1983. Wie om belastingaftrek vraagt, moet in het bezit zijn van uitvoerig gespecificeerde notas van een schildersbedrijf. Overi gens moet de Tweede Kamer nog over de verruiming van de aftrek van groot onderhoud en schil derwerk debatteren, zodat wijzi gingen in de voorgestelde rege ling niet zijn uitgesloten. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden welzijnvolksgezondheid en cultuur) heeft gisteren in Den Haag de eerste beschilderde HTM-Artotheekbus in gebruik genomen. Deze bus is op initiatief van de Haagse Artotheek door de Haagse kunstenaar Kees-Jan van Kesteren tot een mobiel kunstwerk omgetoverd om de kunst meer naar de mensen te brengen. De HTM-Artotheekbus zal ongeveer twee jaar in de dienstregeling worden opgenomen. Het is de eerste beschil derde stadsbus in Nederland. In juni gaat een soortgelijke bus rijden in Amsterdam. Op de foto staat de bus voor het ministerie van wvc, klaar voor de eerste rit. De brandweerlieden hielden toevallig een oefening. (Foto ANP) HAARLEM (ANP) - Een dron ken wegpiraat beëindigde gisteren een wilde tocht door Haarlem door zijn vervoer middel erg slordig te parke ren. Hij reed met paard en wagen een cafe binnen, waar de kastelein tot zijn grote er gernis moest vaststellen, dat de viervoeter juist hier toegaf aan zijn drang tot urineren. Voordat de man het cafe bin nenreed, had hij een aanrij ding met een personenauto veroorzaakt. De politie heeft de koetsier meegenomen naar het politiebureau om eerst eens zijn roes uit te sla pen. Paard en wagen bleken ge huurd te zijn bij een manege. GELEEN (GPD) - Het staatsbedrijf DSM in Limburg ontkent dat het onzorgvuldig of op illegale wijze is omgesprongen met chemisch afval. Het bedrijf gelooft dan ook dat justitie ten onrechte een on derzoek heeft ingesteld naar mo gelijke overtredingen van de mi lieuwetgeving. Gisteren heeft de officier van justitie in Maastricht, mevrouw mr. J. Huurman, de re sultaten van het onderzoek ont vangen, die naar verluidt zeer be lastend zijn voor het chemische concern. Over enkele weken be slist mr. Huurman of zij tot straf vervolging overgaat. DSM-topman ir. N. L. Jansen weersprak gisteren dat de lozin gen van het chemisch afval in twee zogenaamde zuurteervij- vers een gevaar voor de volksge zondheid vormen vanwege ont stane verontreinigingen van het grondwater. Volgens hem waren anders in de loop van het maan den durende onderzoek allang maatregelen genomen. Het on derzoek is in opdracht van mr. Huurman uitgevoerd door des kundigen van het ministerie van milieubeheer. DSM meent dat de kern van pro blemen ligt in een meningsver schil tussen DSM en de over heid. De laatste stelt dat via de vijvers verontreiniging van het milieu mogelijk is, hetgeen het chemische bedrijf ontkent. In 1981 heeft het ministerie van mi lieubeheer DSM verboden om nog langer gebruik te maken van de zuurteervijvers. Tegen dit ver bod tekende DSM beroep aan. Deze zaak loopt nog steeds. In de vijvers is onder meer lange tijd licht radioactief uraan-anti- monoxide gegooid. Ook zijn in de vijvers en in de omtrek daar van onder andere de stoffen ben zeen, arseen, cyanide, ammo niumsulfaat en chroom aange troffen. Door lekkages zou het grondwater zijn vergiftigd, waar door gevaar is ontstaan voor de drinkwatervoorziening. DSM gelooft niets van lekkages en heeft nu het Instituut voor Grondmechanica in Delft op dracht gegeven boringen te ver richten. In september moet het rapport van dit onderzoek ge reed zijn. UTRECHT (ANP) De directie van de strafinrichting voor meisjes De Lindenhorst in Zeist, waar een jaar geleden een 17-jarig meisje en een 27-jarige groepsleider bij een nachtelijke brand omkwamen, was niet op de hoogte van de brandvoorschriften. De gemeente had die gekop peld aan de vergunning om de oude villa als inrichting te gebruiken. "Die beveiligingsvoorschriften zijn misschien zoekgeraakt bij de post", zo gaf de directie-assistente toe voor de Utrechtse rechtbank, waar de nachtwaker van de inrichting gisteren terechtstond. De nachtwaker bleek toen de brandweer arriveerde laveloos te zijn. On derzoek heeft uitgewezen dat hij zo'n 15 glaasjes jenever moet hebben gedronken. Officier van justitie mr. F.L. Vugs eiste een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vijfmaanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij voerde aan dat hij het zeer ernstig vond dat de man zich zo aan zijn verantwoordelijkheid als nachtwaker had onttrokken. De nachtwaker was in de nacht van de brand doorgezakt met een groepsleider, waardoor hij verzuimde de slaapkamers van de twee aan wezige meisjes te ontsluiten en de nooduitgangen vrij te maken, iets wat normaal iedere nacht gebeurde. Toen hij een brandlucht waarnam dacht hij dat die lucht van buiten kwam. Daardoor werd de brand pas een uur later ontdekt. "De rook was toen al zo dik dat er niet meer doorheen te komen was", aldus de bewaker. Hoe de brand is ontstaan is nooit komen vast te staan. Uitspraak volgt 3 juni. MAASTRICHT - Albert T. is vrij man. De bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank heeft hem gisteren bij verrassing vervroegd vrijgesproken. Talens is gezuiverd van alle blaam die het strafproces over vermeende misdrijven tegen de menselijk heid in Wereldoorlog II op hem heeft geworpen. Rond vier uur vrijdagmiddag verliet Albert Ta- lens (63), na nog wat administra tieve rompslomp te hebben afge werkt, in alle vrijheid het huis van bewaring in Maastricht. „Ik ben erg gelukkig. Ik moet nu wel even bijkomen van alles wat de laatste 24 uur is gebeurd", zei hij breed lachend, voor hij in een auto stapte die hem naar een lo geeradres in Nederland bracht. De vrijspraak kwam nadat meer dan tien dagen de eis van twintig jaar vrijheidsstraf boven het hoofd van Albert Talens had ge hangen. Dat was de vordering die officier van justitie mr. J. Nabben op 10 mei stelde. Giste ren kon mr. Nabben nog niet zeg gen of hij tegen het vonnis in cas satie - de gewone hoger-beroeps- procedure is bij dit oorlogsstraf recht niet mogelijk - zal gaan. „Ik moet het vonnis eerst nog goed bestuderen", zei hij erover. In ju ristenkringen werd de mogelijk heid van een cassatieprocedure niet groot geschat. Er bleven heel wat twijfels bij de Maastrichtse rechtbank overeind over de schuld van Albert Talens - de vroegere kampoudste van Riederloh - aan de hem ten laste gelegde misdrijven. Twijfels die in het voordeel van de heer Ta lens werkten. De verdedigers mr. Hans Pfeil en mr. Anneke Odekerken uit Maas tricht hebben in hun pleidooien veel van die twijfels aangedra gen. Aan de getuigenverklaringen heeft de rechtbank niet veel gehad om de vraag over schuld of onschuld te beantwoorden. In het vooron derzoek zijn 52 joodse overleven den van Riederloh verhoord. Tij dens het proces hebben enkelen uit Israël en de Verenigde Staten getuigd. De rechtbank gaat ervan uit dat na 38 jaar herinneringsvervalsingen zijn opgetreden en dat dat de jo den uit Lodz in het kamp tenge volge van hun ellendige toestand een vertekend beeld in hun her innering hebben opgetekend. Daar komt nog bij dat er veel te genspraak in de getuigenverkla ringen is gevonden. De verdedigers van de Nederland se Oostenrijker werden bedolven onder gelukwensen. Of er nog smartegeldprocedures voor de lange kwellende vrijheidsbero ving zullen volgen konden de beide advocaten nog niet voor spellen. Met opmerkelijk gemak heeft het kabinet-Lubbers ook zijn tweede confrontatie met de Tweede Kamer over de be zuinigingsplannen overleefd. Lubbers en zijn ministers za gen comfortabel achterover leunend de parlementaire machinerie aan zich voorbij trekken. zonder één moment in de problemen te komen. In een halfjaar tijds is de Twee de Kamer nu zonder noe menswaardig tegenspel ak koord gegaan met f5,5 mil jard aan bezuinigingen of plannen daartoe. Dat geringe parlementaire verzet is op zich niet zo verbazingwek kend. De fracties van CDA en WD zijn bij het opstellen van de Voorjaarsnota nauw betrokken geweest, en ingrij pende veranderingen liggen dan niet meer voor de hand. Lubbers, en in zijn voetspoor de ministers Ruding (finan ciën) en De Koning (sociale zaken) konden het zich daar om permitteren zich onge naakbaar op te stellen tegen over de wensen uit de Kamer. De oppositie kreeg met haar pleidooien vóór gericht sti mulerend beleid en tegen de kortingen op de uitkeringen, geen poot aan de grond. CDA-fractieleider De Vries probeerde met een (algemeen gesteunde) motie over de Door Hans de Bruijn toch zó oneerlijke inkomens verdeling die volgend jaar vooral niet herhaald mag worden, nog het sociale ge zicht van de coalitie te red den, maar dat optreden had meer weg van het huilen van krokodilletranen. Feit is dat ook De Vries geen enkel al ternatief durft te bedenken om de ,jammer-maar-het- kan-niet-anders-filosofie" van dit kabinet om te buigen. Lubbers zal zich zo langzamer hand meer zorgen moeten gaan maken over de samen werking tussen de coalitie partners in de Tweede Ka mer. Zo soepel als CDA- en WD-ministers in het kabinet samenwerken, zo stroef zijn de verhoudingen in het parle ment. De manier waarop de leiders van de regeringsfracties el kaar openlijk'en herhaalde lijk te lijf gingen, is op zijn minst ongebruikelijk. De aandacht ging de afgelopen week meer uit naar de bot sing tussen Bert de Vries en Ed Nijpels, dan naar de dis cussies over de Vooijaarsno- ta zelf. De Vries en Nijpels vinden el kaar duidelijk niet aardig. Het zijn niet alleen politiek maar ook persoonlijk eikaars tegenpolen. De Vries, nog steeds verbaasd dat hij leider van het CDA is, deskundig en ingetogen; Nijpels, agressief, zijn mindere sociaal-econo mische kennis handig ver bergend en allerminst gehin derd door bescheidenheid. Dat lijkt te vragen om botsin gen. De Vries heeft zich al sinds hij de scepter van Lub bers overnam geërgerd aan het eigengereide stuntwerk van Nijpels. Dineetjes, be doeld om de sfeer wat te kla ren, hebben duidelijk niet ge holpen. De VVD-leider heeft zich heilig voorgenomen zich niet door het CDA de les te laten lezen, maar in zijn ijver om zijn zelf standigheid te bewijzen slaat hij nogal eens door. Het voor barige geblaas over de con cept-medianota van CDA-mi- nister Brinkman is daar slechts één voorbeeld van. De Vries had in zijn speech de ze week maar liefst twee volle bladzijden uitgetrokken voor een tirade tegen de WD, en Nijpels in het bijzonder. Daarentegen werd de opposi tie van de PvdA in slechts en kele, kritische maar welwil lende zinnen afgedaan. De WD moet nu maar eens op houden met links en rechts plannetjes rond te strooien die niet-betaalbaar of onuit voerbaar zijn en alleen maar spanningen oproepen, vond De Vries. De WD is bezig alsof er verkiezingen in aan tocht zijn. „De coalitie is geen speelgoed". Het werd de eerste keer dat de fractieleiders tijdens de de batten over de Voorjaarsnota als kemphanen tegenover el- Den Uyl: doorprikken kaar stonden. Er ontstond een welles-nietes-spelletje over wie nu het meest de af spraken had geschonden. De vlot-gebekte Nijpels is in dat soort situaties duidelijk beter op zijn gemak dan De Vries, en deze woordenwisseling werd dan ook zeker niet in zijn nadeel afgesloten. Nijpels maakt ook helemaal geen probleem van de me ningsverschillen tussen WD en CDA. Zolang we ons maar aan het regeerakkoord hou den hebben wij het recht om te zeggen wat we willen, re deneert hij. WD en CDA hebben nu eenmaal een af wijkende visie op de samen leving. Daar moeten we niet moeilijk over doen. Het is be ter de verschillen duidelijk te maken dan ze te verdoezelen. Dat deed Nijpels dan ook on verbloemd. Zonder enige gê ne pleitte hij voor een defini tieve ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Wie werkt heeft recht op meer inkomen dan wie niet werkt. En dat terwijl CDA-minister De Ko ning - die als enige poogde het boekhouders-imago van het kabinet wat te verzachten - de .Kamer juist voorhield dat hij alles in het werk zal stellen om een gelijkopgaan- de inkomensontwikkeling tussen werkenden en niet- werkenden te garanderen. Hoever de WD wil gaan bleek in de discussie over het al dan niet ontzien van de ao- w'ers bij de korting op de so ciale uitkeringen. Maar op dat punt vergalopperde Nij- pel zich. PvdA-leider Den Uyl was er voor nodig om de aow-ballon van Nijpels door te prikken. Door zelf in een motie het ont zien van de aow'ers te vragen, dwong Den Uyl Nijpels te to nen wat diens hartroerende woorden over de aow'ers waard waren. Nijpels kon die motie namelijk niet steunen. Het kabinet zou dat voorstel - kosten: enkele honderden miljoenen gulden - nooit heb ben aanvaard, met als gevolg dat Nijpels een fikse neder laag £ou hebben geleden. De WD-fractieleider was daar door gedwongen met een ei gen voorstel te komen, en daar was het Den Uyl om te doen. Nijpels wilde namelijk het ontzien van de aow'ers betalen uit het verder korten op de andere uitkeringen. En daar waren zowel het kabi net, als CDA en PvdA fel op tegen. Beide moties werden donder dagavond uiteindelijk ver worpen en Nijpels stond met lege handen. En Den Uyl had aangetoond dat Nijpels er geen been in ziet de ene uit keringstrekker te laten op draaien voor zijn verkiezings beloften aan een andere groep. De Vries was niet gelukkig met de manoeuvre van Den Uyl („de PvdA probeert zo zijn handen schoon te houden") maar moet het resultaat met tevredenheid hebben aange zien. In een bijna emotioneel betoog verweet hij eerder op de dag Nijpels „over de rug gen van de rolstoelrijders en de langdurig werklozen" de aow'ers te willen ontzien. Waarop zich opnieuw een wei nig verheffend gekef tussen beide fractieleiders ontspon. PvdA-leider Den Uyl - die aan het debat over de Voor jaarsnota verder overigens weinig genoegen beleefde - zag met een glimlach op het gezicht het door hem opge stookte geruzie aan. Deze botsingen tussen de coali tiepartners in de Tweede Ka mer zullen de coalitie niet di rect in gevaar brengen. Maar nu de verhoudingen tussen de twee belangrijkste perso nen daaruit zo koeltjes zijn, rijst wel de vraag wat er zal gebeuren wanneer de coalitie echt nog eens in de proble men geraakt. Ook Lubbers zal daar niet hele maal gerust op zijn. Hij zal zich afvragen in hoeverre hij op de fractieleiders kan reke nen, wanneer zich ooit iri het kabinet echte problemen gaan voordoen (rond de kern wapens bijvoorbeeld). Zullen De Vries en Nijpels elkaar de helpende hand reiken wan neer het echt gaat spannen?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7