NIEUWE EEND VOOR 199,- PER MAAND. 'Gebed aan het begin van de vergadering zullen we missen' MN DERMELDE A CITROEN Hulpverleners psychiatrie verontwaardigd over film SPECIALE AANBIEDING T/M 41UNIA.S. PCW-25 jaar - nadert einde van bestaan Route voor ontlasting Stevenshof Bouw GAK- kantoor begonnen "PU moet in ziekenfonds pakket blijven AVRO moet excuses aanbieden Vierdaagse in Leiden Forum afgelast LEIDEN - Met zeer grote nauwkeu righeid hebben werknemers van het aannemersbedrijf Van Baar- sen zonen zich een weg ge baand onder een van de drukste baanvakken van Nederland door: de lijn Rotterdam - Den Haag. Dat gebeurde ter hoogte van de Stevenshofpolder nabij spoorwegovergang De Vink. (foto links). De graafpartij houdt verband met de aanleg van een driedubbele rioolpersleiding naar de zuive ringsinstallatie in Leiden Zuid west aan de Voorschoterweg. De ze leiding moet de 12.000 toekom stige bewoners van het Stevens hof "ontlasten". Inmiddels is het riool ook onder het verkeersplein De Vink doorge trokken (foto rechts). Volgende week zaterdag zal de leiding met behulp van een zinker door het Korte Vlietkanaal worden ge trokken. (foto's Holvast) LEIDEN J. de Geus las onlangs in de krant het woord eerbiedwaardig en wist toen: "De Protestants Christelij ke Woningbouwvereniging zal nooit eerbiedwaardig worden. Ondanks hét feit dat we vijfentwintig jaar be staan". Over enkele jaren zal de PCW inderdaad niet meer zijn. "Het is niet anderszegt De Geus, die daar in één adem aan toe voegt: "Het gebed aan het begin van de vergadering zullen we missen, hoewel we natuurlijk in het diepst van onze gedachten al tijd beseffen dat we hoe dan ook afhankelijk blijven van God". Vijfentwintig jaar geleden kwam een aantal heren van christelijke huize bij elkaar om eens te pra ten over een op te richten wo ningbouwvereniging van protes tantse signatuur. De aanleiding? Mogen we De Geus geloven, dan hadden veel protestanten het idee dat ze een beetje in de kou stonden wat betreft de woning bouw. "Bovendien waren de bestaande woningbouwverenigingen te groot. Men verloor het contact met de achterban. Ik denk dat er nog wel een reden was waarom de christelijke wethouder Stolp en een paar andere mensen een vereniging wilden oprichten. Ik neem dit standpunt overigens wel voor eigen rekening, laat ik dat vooropstellen. Nou goed, ik denk dat de PCW ook in het le- Door Wim Brands ven is geroepen om weer meer greep te krijgen op de protestant se kiezers. Een aantal van hen was tenslotte PvdA gaan stem- Op 6 november '59 verklaarde de socialistische wethouder Jonge- leen dat hij zijn medewerking zou geven aan de PCW. Een jaar later werden de eerste woningen toegewezen. Aan de Beethoven- laan. "Het ging om honderdder tig galerijflats. Op elk blok kwam een beeld van een muziekinstru ment uit de bijbel. De reden zal duidelijk zijn: daarmee heten we zien dat we christelijk zijn. Je kunt die beelden nu nog zien. Ga maar eens kijken". Communisten Protestants-christelijk wonen be staat niet, ook De Geus beaamt dat. "Maar dan vraagt u zich na tuurlijk af: waar staan die letters P en C nu nog voor? Kijk, ie mand krijgt een woning toege wezen via de directie woonruim teverdeling. Oké, dat kan een woning van ons zijn. Wij bekijken vervolgens of die persoon aan een aantal zaken voldoet. Kan hij de huur beta len? Enzovoorts. Goed, op een bepaald moment kan zo iemand een woning betrekken van de PCW. Als hij al in het huis zit stellen wij hem een vraag: wilt u lid worden van de PCW. Willen ze dat, dan moeten ze wel christelijk zijn. De meeste men sen worden geen üd, overigens. Even goede vrienden hoor". Dit verhaal roept natuurlijk direct de volgende vraag op: Jan is een heiden, hij komt in een woning van de PCW, krijgt het formulier van de vereniging thuis en denkt: ik ben weliswaar geen christen, maar wil wel graag een vinger in de pap hebben, dus doe ik maar alsof. Wat dan? De Geus: "Daar doe je niets tegen. Niets. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik niet bang ben dat de macht wordt overgenomen door niet- christelijke mensen. Laat staan door communisten...een grapje". Op 30 april van dit jaar had de PCW 984 woningen onder haar beheer. In aanbouw zijn 228 woningen. En op 2, mei werden er in de Me ren wijk 216 woningen aange kocht. Respectabele aantallen. Is het niet moeilijk om de vereni ging te besturen? De Geus: "Ja, ik begrijp het..an- ders gezegd: kunnen mensen die geen beroepsbestuurders zijn wel een woningbouwvereniging runnen. Nou, laat ik daar dit over zeggen: af en toe opereren wo ningbouwverenigingen wel ama teuristisch, maar aan de andere kant: wij stijgen daar toch wel bovenuit. Het kan natuurlijk al tijd beter. De Leidse woning bouwverenigingen hebben ook niet voor niets een intentie-ver klaring ondertekend waarin de bereidheid wordt uitgesproken om te gaan samenwerken. Dat wil zeggen: om onze krachten te gaan bundelen". De PCW-bestuursleden (v.l.n.r.) Laman (penningmeester), Smits-Clifford (secretaris) en De Geus (rx>orzitter): "We zullen ons altijd blijven inzetten voor de sociale woningbouw in deze stad". (Foto Hoivmsti. wat te stellen gehad met actie- teren om reclame te maken voor voerende bewoners (Merenwijk, De Kooi). Wat denkt De Geus van die mensen? "Ze doen het naar onze gevoelens niet goed. Als ze weer aan komen zetten met handtekeningen denk ik al tijd: waarom komen jullie met jullie klachten niet gewoon naar onze buurtsecretariaten. Waar om niet? Ik krijg eerlijk gezegd wel eens het idee dat sommige actievoerders alleen maar protes- Het einde "En dat wordt dan het einde van de PCW", mengt de secretaris van het bestuur, mevrouw R.M. Smits-Clifford, zich in het ge sprek. "Dat zal wel even wennen zijn. Maar ja, we kunnen ons troosten met het idee dat we ons als bestuur altijd, altijd, zullen blijven inzetten voor de sociale woningbouw in deze stad". De PCW heeft de laatste tijd nogal teren c zichzelf'. Is het vervelende van veel woning bouwverenigingen niet dat ze zich veel te bureaucratisch op stellen? "Welnee, wij hebben zo veel inspraak-mogelijkheden. Echt waar. Moe, moe...nee moe wordt ik niet van die mensen. Wel eens boos. Als ze het duide lijk bij het foute eind hebben. Dat is alles. Wij zijn echt niet van die vervelende mensen". Kom snel bij ons langs en vraag naar de aantrekkelijke voorwaarden. Kennedylaan 118, Leiden-Zuid, tel. 071-769322. v.Z.v.Nijeveltstraat 372, Wassenaar, tel. 01751 19221. Leiden J LEIDEN - Gistermiddag is een of ficieel begin gemaakt met de bouw van een kantoor voor het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) aan de Ples- manlaan. In het nieuwe districts kantoor komen meer dan twee honderd mensen te werken. Ook de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst wordt er onderge bracht. Het GAK is nu verspreid over drie vestigingen in de stad (Stationsplein, Lekstraat en Von dellaan). Sinds 1974 koestert het GAK plannen voor nieuwbouw. Het GAK verzorgt de uitvoering van diverse sociale verzekerings wetten. De bouwkosten bedragen 17.5 mil joen gulden. Het Leidse bouwbe drijf IBB-Kondor heeft deze or der binnen gesleept. De verwar- LEIDEN - Wadelsportvereniging Zuid-West organiseert voor de 26ste maal een avondvierdaagse in Leiden. Deze wordt van 6 tot en met 9 juni gehouden. De wandelaars kunnen zowel indi vidueel meedoen als in groeps verband. Groepen die uit twintig of meer personen bestaan, ont vangen de KNBLO-groepsprijs. Voor de grootste groep is een wisselbeker beschikbaar. Deze cup is momenteel in het bezit van de Groen van Prinsterer- school. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf, tien of vijftien ki- Het oplaten van ballonnnen was het startsein voor de nieuwbouw van lometer. De start is elke avond het GAK-kantoor. ming wordt geinstalleerd door GTI Utrecht en de elektra door het Haagse bureau Van Swaay Scheeres. Het ontwerp is van het Amstelveense architectenbureau Hoogeveen. van de installatieruimten en de parkeerkelder voor (brom)fiet- sen en 70 auto's een vloeropper vlakte van 10.500 vierkante me ter. Het gebouw zal naar ver wachting in janüari 1985 in ge bruik genomen kunnen worden. tussen zes en zeven uur bij de kantine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Wie vier avonden volhoudt, ont vangt een medaille van de KNBLO of een jaarcijfer. Voor meer inlichtingen: Levendaal 29a, tel. 071-132596. LEIDEN 'De Stem des Volks'. Zo heet een radioprogramma van de VARA en dat weerklonk gister middag als zodanig vanuit de hal van buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De mening van het 'volk' over een actuele zaak. Ditmaal: moeten sluime rende plannen orrt de pil uit het ziekenfonds te halen doorgaan? Discussieleidster Hanneke Groen teman (zie foto Holvast) vroeg het aan zo'n twintig vrouwen en een enkele man. Nee, vonden alle sprekenden. En dat terwijl Groenteman tevoren nog de hoop had uitgesproken dat er ook vrouwen aanwezig zouden zijn die het niet zo'n punt vonden. "Anders zijn we het met een eens", zei ze in het praatje vooraf. En daar kwam het dus wel op neer. Argumenten voor handhaving waren onder meer: vrouwen moeten over 'hun eigen lijf kunnen beschikken', de pil in het ziekenfonds is een principiële zaak en de angst om zwanger te worden mag niet terugkeren. Maar de pil kan toch ook uit eigen zak worüen betaald, uroeg Groenteman. De meesten vrees den echter dat dan de laagst be taalden misschien wel eens een maandje zouden overslaan. Met alle mogelijke gevolgen vandien. LEIDEN - 'Met verbijstering en verontwaardiging' hebben drie maatschappelijk werkenden van het psychiatisch ziekenhuis En degeest gereageerd op de film 'Nimf die zondag door de AVRO werd uitgezonden. In een brief aan de omroep hebben H.J. Tim- mers, R. Bakx en J. van Peursen aangedrongen op excuses via een tv-uitzending. Ook zou de AVRO een uitzending moeten wijden aan organisaties en men sen die zich met de belangen van (ex-)psychiatrische patiënten be zig houden. 'Nimf ging over het 22-jarige meis je Debby dat uit een psychiatri sche inrichting is ontsnapt. Een overleg in de centrale meldka mer van de politie laat de kijkers weten dat Debby gevaarlijk kan zijn omdat zij geen medicijnen heeft geslikt. Dit wordt beves tigd door het einde van de film: zij vermoordt de man die haar onderdak verleende. Volgens de drie medewerkers van Endegeest wordt er in de film een duidelijke relatie geleged tussen een psychiatrische pa tiënt en gevaarlijk of moordzuch tig zijn. Ook wordt volgens hen gesuggereerd dat het niet slik ken van medicatie leidt tot het gevaarlijk worden van een psy chiatrische patiënt. "Hiermee be vestigt de omroep het in de sa menleving stereotype beeld van psychiatrische patiënten in het algemeen", schrijven de drie. "Namelijk dat zij gevaarlijk, on betrouwbaar en onvoorspelbaar zijn. De AVRO levert hiermee een bijdrage aan de etikettering en stigmatisering van mensen die psychiatrische hulp nodig hebben of hadden". De AVRO heeft onherstelbare schade toegebracht aan vele ja ren werk ter bevordering van po sitieve beeldvorming over psy chiatrische patiënten, gaat de brief verder. "Het ontbreekt uw omroep blijkbaar aan fijngevoe ligheid, kritische zin en maat schappelijk verantwoordelijk heidsgevoel. Na de film wordt aangegeven dat het verhaal op fantasie berust, maar dat ver helpt niets. Fantasie of niet, de film speelt in op de al in de sa menleving bestaande vooroorde len". LEIDEN Het forum "parlement en taakverdeling" dat gistermid dag aan de Leidse universiteit zou worden gehouden, is niet doorgegaan. De uitgenodigde ka merleden van CDA, WD, PvdA en D'66 vonden het bij nader in zien voorbarig om al te discussië ren over de bezuinigingsplannen van minister Deetman voor het wetenschappelijk onderwijs. De fracties hebben hier intern nog niet over gesproken. Concordia in Kuip LEIDEN - Bij de afscheidswed- strijd van Willem van Hanegem, 4 juni in het Feyenoord-stadion, zal naast André Hazes de Leidse muziekvereniging Concordia voor de muzikale omlijsting zor gen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3