Volvo Car nog couveusekind Staatslening drukt koersen De grijp-armen van de belasting Belasting Auto-industrie door dieptepunt, maar: In 1980 was Volvo Car BV in feite failliet. Slechts door dat de staat de aandelenmeerderheid zeventig pro cent - voor 250 miljoen kocht van het Zweedse moe derbedrijf, bleef de enige personenautofabriek in Ne derland op de been. De twijfel bleef, ook bij de over heid, die zich gereserveerd opstelde ten aanzien van verdere, in principe toegezegde steunverlening in harde rijksmiljoenen. Was er eigenlijk wel een overlevingskans? Twee eerde re steunoperaties, in 1977 en 1979, bleken niet toerei kend. En met een afnemende koopkracht van het in economisch onzekere tijden toch al afwachtende ko- perspubliek zag het er somber uit. Mei 1983 zou wor den afgewacht. Dan zou het rfjk besluiten: alles of (verder) niets. ZATERDAG 21 MEI 1983 Het is vooralsnog alles. In 1982 moest de produktie drie keer worden opgeschroefd. De 300-serie bleek in trek, de verkoop steeg met 15 procent en het verlies bleef beperkt tot 15 miljoen. Vooral in Zwe den, Frankrijk en Engeland1 lliep het goed en niet te ver geten Nederland, waar de verkopen met 70 procent toe namen. Ford en Chrysler Dit jaar lijkt het herstel zich door te zetten. De eerste straaltjes zon zijn nog niet door de som bere wolkendek van de crisis heengebroken of de wereldwij de verkoop van nieuwe auto's ondergaat een sterke opleving. Over de eerste drie maanden gemeten dit jaar 20 procent meer dan in '82. Optimisme is dus weer troef. Zeker bij de tot voor kort zo noodlijdende Amerikaanse au tomobiel-industrie, waar spra ke is van een spectaculaire om wenteling. Ford maakt voor het eerst in vier jaar weer mel ding van een kwartaalwinst (210 miljoen dollar), terwijl het diep en diep in de schulden weggezakte Chrysler zelfs op veert met een record winst: 170 miljoen. In Europa is een dergelijke op leving nog niet te verwach ten, al kunnen in de VS sterk vertegenwoordigde merken als Mercedes wel profiteren aan de ontwikkelingen op de andere oceaanoever. Daimler Benz zag vorig jaar de winst met bijna 12 procent groeien tot 921 miljoen D-mark, voor al dankzij gestegen verkopen in Amerika. Maar het Britse instituut Data Recources In ternational gelooft dat een werkelijke opbloei van de Europese auto-industrie niet voor 1984 te verwachten is. In Italië en Frankrijk zal de markt zelfs nog verder inzakken, zo luidt de voorspel ling. Daar staat echter tegen over dat in Engeland, voor Vol- door Wim Fortuyn vo een belangrijker markt, de produktie (een miljoen) vol gend jaar zal achterblijven bij de vraag (geschat op 1,7 mil joen). Er zijn dus, ook op kortere ter mijn, wel perspectieven voor Volvo Car, dat nu de vruchten (winst) moet gaan plukken van de nieuwe produktiestijl die scherpere bewaking van pro- duktiekosten en kwaliteit met zich meebrengt. Een stijl overi gens, die met gemengde gevoe lens is ontvangen op de werk vloer vanwege de sterk toege nomen prestatiedruk op de werknemers, maar die geslikt is vanwege de te verwachten kostenbesparing van zo'n 30 procent. Of, anders gezegd, vanwege de werkgelegenheid voor 5500 mensen. President-directeur A. Deleye houdt zijn optimisme nog wel gematigd, maar verwacht toch, dat Volvo Car in de komende jaren met winst zal gaan draai en en haar aandeel in de wat duurdere middenklasse zal gaan verstevigen. Het dure mo del met de tweeliter-motor in de 300-serie nam vorig jaar 40 procent van de verkopen voor zijn rekening, vandaar. Dit jaar moet Volvo Car quitte kunnen spelen. Dat kan vol gens Deleye bij een produktie van 100.000 auto's en die zit er wel in, als dè trend van de eer ste drie maanden zich doorzet. De produktie op dit moment draait in elk geval op volle toe ren. Overwerken is plotseling weer regel; de voorraden zijn weggewerkt. Het bestaansrecht, voor een be trekkelijk kleine automobielfa briek als Volvo Car lijkt daar mee plotseling weer aange toond. Deleye gelooft het al thans, moet dat ook wel, en de overheid gunt hem het voor deel van de twijfel. Het bedrijf heeft het 'proefexamen' met succes afgelegd en kan nu aan de toekomst gaan werken, ge tuige het loskomen van de tweede kredietstroom vanuit Den Haag. De staat fourneert 460 gulden op een totaalbedrag van 618 mil joen gulden, dat dit jaar voor de ontwikkeling van een nieuw Volvo-model (de G-l) wordt uitgetrokken. Volvo Car Corporation draagt vanuit Zweden de rest bij. In totaal heeft Volvo Car investe ringsplannen voor ruim een miljard gulden, waarmee de fa briek in Born gokt op een posi tie op de markt van Westduitse topmerken als BMW en Merce des. Qua omvang en omzet weliswaar onvergelijkbare grootheden, maar het gaat Vol vo Car dan ook om een kwali tatief gelijkwaardige positie. Tekortkomingen Grote plannen dus, maar ook nog grote zorgen. Want een fa briek die zich - gezien de om vang noodgedwongen - zo richt op één schijf van de markt, kan zich geen misluk king veroorloven. De nieuwe auto mag niet alleen het succes van de 'oude' serie niet voortij dig doorkruisen, maar moet gelijktijdig een eigen positie verwerven. Een hinderlijke bijkomstigheid in dat verband is, dat het ver koopapparaat in het buiten land met tekortkomingen kampt. In Zweden, Engeland en Nederland mogen de verko pen vorig jaar dan fors zijn ge stegen, in West-Duitsland en België was er sprake van een teruggang, volgens Volvo Car omdat de verkooporganisatie te wensen overlaat. De moeilijkheid daarvan is, dat de Nederlandse fabriek niet autonoom is in het aanbrengen van verbeteringen. Ze moeten interessant zijn voor Volvo in zijn totaliteit, omdat de distri butie nog steeds in Zweedse handen is. Volvo Car, met zijn middenklassers, kan zich daar om niet optimaal richten op de eigen specifieke afzetgebie den. Het blijft, kortom, een riskant avontuur voor de Nederlandse fabriek. Volvo Car onderneemt dan ook van alles om meer grip te krijgen op de hoogwaardige technologie, die ten grondslag ligt aan voortgaande ontwikke ling in de auto-industrie. Die kan weliswaar gekocht wor den, zoals nu de motor voor de 300-serie van Renault is ge kocht, maar daarmee neemt de eenzijdige afhankelijkheid niet af. Wie zijn toekomst veilig wil stellen kan beter voorop lopen; dat biedt ook kansen op export van onderdelen. Variomatic Het liefst zou Volvo Car dan ook beschikken over een eigen fa briek voor motoren en trans missiesystemen. De bedrijfs leiding lonkt ook wel naar de mogelijkheden die er op dat terrein zijn in Nederland. Maar het zelfstandig ontwikkelen van een complete motor zit er niet in. Volvo Car zelf noemt een produktie van 250.000 een minimum-vereiste. Wel in overweging is overname van Van Doorne's Transmissie in Tilburg, een bedrijf dat tien jaar lang heeft gewerkt aan de fors besparende continu varia bele transmissie (CVT). Samen met Volvo Car, dat als erfge naam van Daf-personenauto's ook voortborduurt op de vroe gere variomatic, zorgt Van Doorne nog steeds voor een exclusief Nederlands produkt met het systeem van de traplo ze versnelling. Volvo wil dat zo houden door de kennis te bun delen en is druk in onderhan deling over deelname in Van Doorne. De CVT is rijp voor produktie en de exportper spectieven lijken goed. Toch zijn er ook hier haken en ogen. Het Tilburgse bedrijf is voor 24 procent in handen van het Amerikaanse Borg Warner, 's werelds grootste fabrikant van automatische versnellings bakken. Met deze kaper op de kust lijkt de grootste export markt - de VS - in feite al uit Nederlandse handen gegeven. Ook Fiat is trouwens voor 24 procent eigenaar, terwijl de houdstermaatschappij Vado (39,5 procent) en de Nederland se staat de overige aandelen bezitten. Resteren twee meer concrete mogelijkheden met Neder landse bedrijven: lpg-specia- list Vialle en het van Holec overgenomen Tubantor. Dit laatste bedrijf houdt zich bezig met de ontwikkeling van hoog waardige en brandstofbespa- rende motoronderdelen, waar mee Volvo Car wellicht het ei gen produkt meer status kan geven om zo ook de verkoop aan concurrenten te stimule ren. Tubantor, vorig jaar ge kocht via Car Finance Interna tional, een volle dochter van Volvo Car, is al succesvol aan wezig in Engeland. Vialle, vooraanstaand in Europa op het terrein van autogas-in- stallaties, moet Volvo's greep op het gebied van brandstof verstevigen. De liquiditeits moeilijkheden waarin dit Bra bantse bedrijf onlangs on danks de sterke marktpositie terecht kwam, zijn door Volvo Car aangegrepen om een optie op 52 procent van het aande lenpakket te nemen, m decem ber valt de beslissing. Het is de bedoeling dat de Rabobank mede-eigenaar wordt. Couveuse Wat betreft brandstoffen houdt Volvo Car trouwens op nog een manier de vinger aan de pols. In samenwerking met TNO werkt de automobielfa briek aan een alcohol-proef: 15 auto's rijden al zo'n half jaar in Nederland op methanol, een brandstof die gemakkelijk ge stookt kan worden uit bijvoor beeld suiker. En zo ontstaat voorzichtig het beeld van een krachtenbunde ling in de Nederlandse auto- en aanverwante industrie met Volvo Car als trekpaard. Nog blijken moet evenwel of dit zal ontkiemen tot een sterke, nieu we industrietak. De staatskas is vooralsnog onmisbaar als Serieuze berekeningen hebben geleerd, dat de zo sterk toege nomen fraude met belastingen, sociale verzekeringen en subsi dies in 1981 minstens 15 mil jard gulden heeft bedragen. Het eindcijfer is bijna niet te omvatten: 15.000 miljoen gul den zijn onrechtmatig toegeëi gend! De fraude knaagt aan de fundamenten van onze verzor gingsstaat. Fraude in velerlei vorm is in de eerste plaats een politiek pro bleem. Er is moed voor nodig om tegen alle argumenten (veelal van economische aard) in, de financiële onrechtvaar digheid serieus aan te pakken. Het is hard nodig, dat aan de ontwrichtende werking van de fraude een halt wordt toege roepen. En dat gelijktijdig wordt gewerkt aan de ver slechterde relatie tussen bur ger en overheid. In ons land kennen wij een amb telijke "Interdepartementale Stuurgroep Misbruik en Onei genlijk Gebruik", kortweg ge noemd ISMO, die twee jaar achtereen een onderzoek heeft ingesteld naar de achtergron den, oorzaken en gevolgen van misbruik. Het rapport heeft een openbaar karakter gekregen, zodat er zo nu en dan wat feiten en cijfers in de pers zijn verschenen. Op 30 mei en 13 juni a.s. zal door Tweede Kamer-leden in uitge breide commissievergaderin gen aandacht worden besteed aan het ISMO-rapport en de nota "Fraude-bestrijding". Ter voorbereiding van die bijeen komsten hebben de Kamerle den aan de bewindslieden van financiën een aantal vragen ge steld, waarop de antwoorden afgelopen week zijn versche nen. Daarbij werden cijfers en gegevens over 1982 verstrekt, welke waard zijn in bredere kring aandacht te krijgen. Actuele cijfers De mannen en vrouwen (totaal 2.814 personen), die de aansla gen inkomstenbelasting moe ten regelen, moesten in 1982 hun aandacht besteden aan niet minder dan 5,1 miljoen aangiften. Bij de vennoot schapsbelasting buigen zich 331 ambtenaren over 145.000 aangiften, maar dergelijke aan giften zijn doorgaans veel inge wikkelder. In 1982 werden er tegen aansla gen inkomstenbelasting en vermogensbelasting 393.000 bezwaarschriften ingediend. In 352.000 gevallen leidde zo'n bezwaar tot een geheel of ge deeltelijke vermindering van de aanslag. Per het eind van het jaar 1982 waren er nog 122.997 bezwaarschriften in be handeling. Een indicatie voor de achterstand. In de periode tot 1987 zal, om de controle-dichtheid (eenmaal in de vijf of zes jaar) te verbete ren, het aantal controle-ambte naren toenemen met ongeveer 1.000 mensen. In 1982 moest de fiscus niet min der dan 2.841 miljoen als on inbaar afboeken. De belang rijkste boosdoeners waren: de door de werkgevers af te dra gen premies volksverzekerin gen 819,4 miljoen), de omzet belasting 695,3 miljoen), de loonbelasting 612,4 miljoen), de inkomstenbelasting 333,7 miljoen) en de vennootschaps belasting 247,2 miljoen). Vorig jaar werd voor 78,5 mil joen aan belasting en premies volksverzekeringen kwijtge scholden. De inkomstenbelas ting vormt daarin de hoofd moot. In 1982 werden in totaal aan pri- ve-personen 72.988 stuks navorderingsaanslagen opge legd, waarvan de meeste (29.877 stuks) gepaard gingen met een verhoging (boete) van 25%. Er werden 29.207 navor deringsaanslagen zonder ver hoging opgelegd, een opzien barend hoog aantal. De FIOD wist vorig jaar zo'n 300 miljoen aan belastbare be standdelen boven water te ha len. De in 1980 bij makelaars verworven informatie over' buitenlands onroerend-goed- bezit leverde 3Vfe miljoen aan belasting op en de bij "sport- sponsors" opgehaalde gege vens brachten ƒ400.000 in het laatje. Inzage Het vraag- en antwoordspel le vert ook nog een aantal andere interessante punten op. Zo blijkt, dat een bewaarplicht van bank- en girobescheiden voor particulieren serieus is overwogen. Het inzagerecht zou dan met name moeten gel den om ondernemers te con troleren. Hoewel dit idee aan vankelijk als een interessante mogelijkheid werd gezien, is men er om tal van praktische redenen (er komt toch niets van terecht) van afgestapt. Of ficieel motief: de persoonlijke levenssfeer moet zoveel moge lijk worden beschermd. Het komt voor, dat een boekhou der of boekhoudkantoor van een bedrijf inzage van boeken en bescheiden aan de fiscus weigert, b.v. omdat de declara tie niet is betaald. De ondernemer moet dan weer als gevolg van dat conflict een procedure voeren om die za ken te pakken te krijgen. Door een wetswijziging zal het in de toekomst mogelijk zijn om de boekhouding rechtstreeks op te eisen bij degene, die de ad ministratie onder zich heeft. Grijp-armen Ook verenigingen en stichtingen komen onder fiscaal vuur te liggen. Een stichting moet bij notariële akte worden opge richt en als gevolg van de ver plichte registratie van die akte, weten de diverse Inspecties der Belastingen van het be staan van zo'n stichting af. Zij zijn, zoals dat heet "potentieel belastingplichtige", zeker in dien ondernemersactiviteiten worden vermoed. Dezelfde aandacht geldt voor verenigin gen, welke bij notariële akte zijn opgericht. Een wetswijzi ging zal ertoe leiden, dat in de toekomst verenigingen en stichtingen verplicht worden om informatie te verstrekken en de administratie te overleg gen. De fiscus kan op die wijze gegevens ten behoeve van de belastingheffing van derden (dus van hen, die goederen le verden en diensten verricht ten) verzamelen. De grijpar men van de fiscus worden nog langer. door J. Booy T^pki i TCTxroolr iJCUl W CCiA kipiSyTJgy 5» swjjj Eipa®jmÉ, door jb C. Wagenaar AMSTERDAM - Een aantal be langrijke effectenbeurzen, zo als New York, Amsterdam en Frankfurt, kwamen deze week danig onder druk te staan door de aanhoudende dalingen op de obligatiemarkten. Steeds duidelijker wordt het dat het hieruit op te maken rentestij gingsverschijnsel meer is dan louter een incident van tijdelij ke aard. Zowel premier Lub bers als minister Ruding van financiën bleken kortgeleden nog van dit laatste overtuigd en voorspelden op korte ter mijn een hervatting van de da ling. In zijn commentaar op de deze week mislukte staatslening tapte de bewindsman van fi nanciën uit een heel ander vaatje. Hij sprak zelfs zijn be zorgdheid uit over de dek kingsmogelijkheden van het dit jaar te verwachten tekort op de nationale begroting. Want de deze week mislukte overheidslening is al de twee de dit jaar die ver beneden de verwachtingen en het voor dekkingsoverwegingen vereis te minimum is gebleven. Hoe wel de rente reeds tot 8,25 pro cent was opgevijzeld, schreven beleggers voor slechts 800 mil joen gulden in, waardoor met de reeds bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds voorge plaatste 300 miljoen gulden het totale bedrag niet hoger werd dan 1,1 miljard gulden. Dit geringe succes van de nieu we staatslening was een grote teleurstelling. Dit te meer, daar vorige week tijdens de eerste bekendmaking van het nieuwe emissievoornemen de Beurs nog optimistisch was en een totaalbedrag van 2,5 miljard gulden niet uitsloot. Maar gaandeweg veranderde dat, omdat de druk op de obligatie- markt niet wilde ophouden en vanuit het buitenland vrijwel geen reactie kwam. Afgelopen dinsdag bleek, dat buitenland se beleggers het vrijwel volle dig hebben laten afweten, daarbij aangevend dat de rente voor het prestige van de gul den nog te laag was gesteld. Dit teruglopende vertrouwen in het buitenland ten opzichte van onze gulden vloeit ener zijds voort uit de lagere op waardering dan de Westduitse mark tijdens de jongste her schikking binnen het Europe se Monetaire Stelsel. Maar an derzijds vooral ook uit de snel dalende schattingen van ons betalingsbalansoverschot in 1983. Stelde het Centraal Plan Bureau dit overschot vorig jaar haast nog op 20 miljard gulden, onlangs moest het Centraal Plan Bureau tot de helft terug, en minister Ruding maakte de ze week bekend ook de 10 mil jard gulden nog te hoog te ach ten. Geen wonder dat door dit spek takel de obligatie-index voort durend verder terugliep en woensdag voor het eerst sinds vorig jaar november beneden de 100 viel. Eerder dit jaar was nog een top van 108,5 voorge komen. De gevolgen voor het economisch verkeer kunnen niet uitblijven. Vele financiële instellingen verlaagden deze week de afgifteprijzen voor hun spaar-, bank- en pandbrie ven, tenvijl nieuwe typen met hogere rente op de markt ver schenen. Te vrezen valt, dat an dermaal een verhogingsronde voor de hypotheekrente moet worden afgekondigd. Het ziet er bovendien naar uit dat de helpende hand vanuit Ame rika, waarop hier te lande voor het beteugelen van de rentes tijging in brede kring was ge hoopt, voorlopig niet kan wor den uitgestoken. De Verenigde Staten werden eind vorige week opgeschrikt door een zeer omvangrijke stijging van de geldsomloop. Wall Street liet daar maandag prompt 16 punten op de Dow-Jonesindex voor aandelen door vallen. Pre sident Reagan zag zich zelfs ge dwongen haastig te verklaren dat volgens hem geen reden aanwezig waren hogere rente standen te verwachten. Maar duidelijk is wel, dat de rente daling waarop tot voor kort nog erd gerekend, voorlopig van de baan is. Ook in Wall Street bewegen de obligatie- koersen zich nu in snel dalen de lijn. Deze ontwikkeling allerwegen aan het financiële front houdt gevaren in voor de hausse op de aandelenmarkt. Want alom neemt de bezorgdheid toe dat de stijgende rente het nog ui terst broze herstel van de con junctuur zal aantasten en on dermijnen. Na de val van 16 punten maandag bracht Wall Street geen wezenlijk herstel meer voort. Donderdag kwam de index voor het eerst sinds 26 april weer beneden de 1200. In Amsterdam üet het algemeen beursgemiddelde deze week een daling van zes punten zien. Daarbij maakten Unilever en PhiliDS tegenvallende resulta ten over het eerste kwartaal van 1983 bekend, hetgeen eerstgenoemde ruim vijf gul den op de koers van vorige week kostte en Philips drie gulden. Alleen de winstcijfers van de Koninklijke Shell vie len mee, waardoor ons hoofd fonds zich deze week goed wist te handhaven. Verder was het zowel voor de ac tieve markt als de meer lokaal gerichte fondsen overwegend verlies wat de klok sloeg. Al leen IBB Kondor en Verenigde Glas haalden het dividend vrij wel in en Borsumij en Macin tosh konden nog vijf gulden doorlopen. Rond vijf gulden terug moesten Wessanen, Westland-Utrecht Hypotheek bank, Friesch-Groningse Hy potheekbank, Schuitema, Cen trale Suikermaatschappij, En- nia en Audet, en tien gulden gingen eraf bij Elsevier NDU, Gist-Brocades, Heineken en ABN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23