c God als dagboek en telefoon KERKDIENSTEN Jan Nieuwenhuis in Alphen over jeugd en kerk Synode: "Poollucht jaagt mensen uiteen99 ZATERDAG 21 MEI 1983 Geestelijk leven ALPHEN AAN DEN RIJN- Pater dr. Jan Nieu wenhuis (58) heeft veel te maken met jonge mensen, zo in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Aan een grote school in Amstelveen is hij vijf jaar geleden een soort 'praathuis' begonnen, waar leerlingen graag binnenlopen om zo maar wat te praten met elkaar. Over alles en nog wat. Eindeloos veel gesprekken. Nieu wenhuis is 'geestelijke' en dus komen ook on derwerpen als kerk en geloof daar regelma tig op tafel. Hij komt er rond voor uit, dat hij in zichzelf'de nodige conflictstof voelt ten aanzien van het instituut 'kerk'. Als jongelui hem dan vra gen, waarom hij er niet uitstapt, is zijn ant woord: "Ik kan moeilijk loskomen van de be leving in mijn jeugd, toen ik de kerk als iets zaligs ervoer. Bovendien moet je er midde nin blijven als je daar iets wilt onderne men". Overigens begrijpt Jan Nieuwenhuis de klacht van veel jonge mensen dat de kerk niets van hen begrijpt heel goed. "Je kunt van de kerk niet verwachten, dat ze zich almaar aanpast aan de voortdurend wisselende mode, maar wel dat ze een open oog en oor probeert te krijgen voor wat er in de wereld van de jon geren aan de hand is. Wie zijn leven prijs geeft, staat er in de bijbel, die zal het winnen. Een kerk die dat niet wil, is eigenlijk geen kerk". (Foto Wim Dijkm Jan Nieuwenhuis vertelde deze week in 'De Bron' te Alphen aan den Rijn op uitnodiging van de plaatselijke werkgroep 'Prakti sche oecumene' over zijn erva ringen. Een stampvolle zaal - met mensen van allerlei kerkelij ke kleur - luisterde gespannen naar hem. Enkele jaren geleden schreef hij naar aanleiding van een uitge breide enquete onder jongeren 1450 invulformulieren - een boek over jeugd-kerk-geloof, en deze maand is een vervolg daar op over 'het geloof van de tussen generatie' uitgekomen. 'Op het kruispunt tussen jongeren en hun ouders'. Net als zijn andere boek gebaseerd op een veelheid van persoonlijke getuigenissen. Na zijn priesterwijding was dr. Nieuwenhuis zestien jaar redac tiesecretaris van het weekblad 'De Bazuin'. Hij is stafmedewer ker van het Katholiek Service-in stituut voor Levensvorming in Arnhem en maakt deel uit van het pastorale team van de Domi- nicuskerk aan de Spuistraat in Amsterdam. Lawine Jan Nieuwenhuis kwam tot de conclusie, dat de verhouding kinderen-kerk 'zeer gecompli ceerd' is. Er steekt een 'lawine van onlustgevoelens' achter. "Als zij beweren, niet te geloven, dan is dat niet het ongeloof van de atheïst. Ze zijn gewoon ge stopt met het denken erover. Ze willen op dit punt.geen sores aan hun hoofd". "Het verplichte bidden aan tafel bijvoorbeeld beschouwen ze als een soort toneelstuk. Daar willen ze niet aan meedoen. Dat wil niet zeggen, dat ze geen ervaring van God hebben. Een meisje gaf dit antwoord op een vraag in de en quete: "God is voor mij een soort dagboek, waaraan ik alles kan toevertrouwen. Of een telefoon: Hij is altijd thuis en neemt altijd op". En een jongen van 15: "Ik praat 's avonds in bed met ie mand van wie ik niet eens weet of-ie wel bestaat, maar van wie ik wel weet, dat-ie luistert". Gelo ven van jonge mensen hangt ten nauwste samen met de vraag of ze hun persoonlijke gevoelens en ervaringen op hun eigen manier kwijt kunnen". "Met de dringende bestaansvraag 'mag ik ook zijn wie ik werkelijk ben?' zijn jonge mensen heel in tens bezig". Nieuwenhuis aarzel de niet, dat een 'religieuze vraag van de eerste orde' te noemen. Jonge mensen zijn op zoek naar hun 'ik'. Ze krijgen door, uniek te zijn. Hun vraag is, of er bij alle donkerheid van de toekomst en angst voor de toekomst want angst hebben ze ook iemand is die hun bestaan garandeert en die hen draagt". Het is vooral die vraag waarop ze een antwoord willen. Haaks "De antwoorden die de kerk langs de geordende wegen van liturgie en onderricht daarop geeft slaan vaak nergens op. Ze staan haaks op de ervaring. De kerk komt op jonge mensen af als een super markt met allerlei dingen uit voorraad leverbaar, geprogram meerd en panklaar. Men weet er alles al van. Maar jonge mensen weten niet, wat ze ermee aan moeten. Het is niet eens een cate chetisch of theologisch maar een relatieprobleem. Ze zijn op zoek naar een relatie, die alles wat er in ze gebeurt de moeite waard vindt". "Maar de kerktaal is niet de taal van hun belevingswereld. Wat daar gesproken en gedaan wordt, is vooraf bedacht, ligt min of meer vast, is niet spontaan. Som migen - en dat is nog ernstiger - zeggen zelfs: een schijnheilige troep, een machtsinstituut, dat niet kiest voor waarden, waar voor het evangelie wel kiest. De kerk huilt mee met de wolven in het bos". "Jonge mensen praten over geloof en dergelijke zaken vanuit hun eigen beleving. Die staat voorop. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot "Wat doe ik ermee in mijn situa tie?" Ouderen daarentegen wek ken de indruk, hun beleving te ontlenen aan theologische rede neringen. Jongeren zoeken de binnenkant. Ouderen zijn ge neigd, terug te vallen op hun ge loof sreservoir, hun kerkelijke kof fertje met waarheden en zekerhe den, nog trouw aan traditie en dogma en de lessen van vroeger". Bang Als je vroeger niet naar de kerk ging, was dat een erge 'zonde'. Pater Nieuwenhuis kan zich dat nog heel duidelijk voor de geest halen. Daarom zijn vandaag de dag nog veel ouderen bang om de kerk los te laten. Angst en tra ditie spelen daarin een rol. Nieuwenhuis: "Als kinderen wil len weten, waarom ouderen de kerk zo belangrijk vinden, dan moet het antwoord vooral eerlijk zijn. We moeten het niet wat wil len oppoetsen. Niet iets anders zeggen dan in ons aanwezig is. En dat is geen schande. Als je te gen kinderen zegt, dat je ook vanuit je verleden eigenlijk niet zonder die kerk kan, heb je de kans dat ze nog met je meegaan ook". Veel ouderen lopen met schuldge voelens. Hun kinderen gaan een andere weg, en dus denken ze al gauw, dat ze tekort geschoten zijn. Nieuwenhuis beschouwde dat als 'niet ter zake'. "Maar je moet wel open ogen hebben en be reid zijn de werkelijkheid te ana lyseren. Wij missen eenvoudig nog het apparaat om het aan jon ge mensen door te geven". Pinksteren is een feest van een heid. Op het eerste Pinksterfeest (in Jeruzalem) verstonden men sen uit allerlei volken de bood schappers en de boodschap van het Evangelie. Het tegenovergestelde is twee dracht. Modern gezegd: polarisa tie. Onze samenleving ondergaat grote en scherpe tegenstellingen. De kerk is daarvan niet gevrij waard. In zijn Pinksterboodschap consta- Humanistisch Toch is de pater niet pessimistisch. Hoewel hij als ongehuwde zijn ach terstand in ervaring ten opzichte van getrouwden met kinderen volmondig erkende, zag hij in al lerlei kringen toch symptomen dat jonge mensen bezig zijn met teert het moderamen (dagelijks bestuur) van de hervormde syno de, dat sommige kerkelijke ge meenten het beeld van wantrou wen, tegenstellingen en conflic ten vertonen. 'Steeds meer zien wij ook partij schappen, die door de situatie in de wereld en in onze samenle ving worden opgeroepen. De verdeeldheid heeft te maken met verschil van geloofsinzicht en een nieuwe manier van geloven en onderlinge gemeenschap en van kerk-zijn. "Dat heeft te ma ken met het willen van een ande re wereld en van andere verhou dingen. En Jezus van Nazareth wil ook niet anders dan dat. De kerk moet dan maar eens gaan kijken bij jongeren wat er gaan de is". zelfs met verschillende interpre taties van de bijbel. De warmte die het leven van Christus' ge meente zou moeten kenmerken, wordt soms verkild. Deze pool- lucht kan mensen doen wegdrij ven en uiteenjagen". Het synodebestuur stelt daartegen over een geest van liefde, blijd schap, vrede, zachtmoedigheid en zelfbeheersing. "Pinksteren is de Geest van God op alle vlees. "De conclusie kan niet zijn, dat de kerk maar beter gesloten kan worden. Ik wil graag proberen, de kerk van binnenuit een nieuw gezicht te geven. Geloven bij jon ge mensen kan alleen maar ont staan en groeien, als er mensen zijn die onvoorwaardelijk in hen geloven. Het verhaal van de bij bel werkt alleen als het hun ver haal is. Wij ouderen hanteren het verkeerd; we brengen het veel te vierkant en te eentonig naar ze toe". "In die zin wordt het hoog tijd, dat het christendom humanistisch wordt. Het evangelie is het meest humanistische document, dat ooit is geschreven. Het gaat daar in om de mens. De mens is de moeite waard. Zelfs de sabbath komt daar achteraan. Geloven is niets, als we het ook niet doen". Haven Logisch dat Jan Nieuwenhuis na de pauze bestormd werd met vragen, zowel mondeling als schriftelijk. De meesten beves tigden zijn ervaringen, en het maakte maar weinig uit, van wel ke kerkelijke kant ze kwamen. Geen kerk kan eraan voorbij gaan, ook kerken en kerkelijke stromingen niet die altijd als een vaste burcht van eenheid hebben gegolden. Een moeder van vier kinderen - zelf groot gebracht met het 'kof fertje van gereformeerde zeker heden' - vertelde op zeer sug gestieve wijze Nieuwenhuis: "Ik had hier vanavond niet eens hoeven komen" dat de ervarin gen in haar gezin haar vooral 'be scheidenheid' hadden geleerd. Met haar man had ze ook zelf de nodige veranderingen doorge maakt. "Als kinderen niet naar de kerk gaan, moet je oppassen voor overdreven bezorgdheid. Het heeft wel even tijd gekost, maar we kunnen er nu ontspannen over praten. Blijf liever een ha ven voor ze. Zeg ze, dat het huis altijd voor hen open staat. En vooral het hart. Dat is nu onze opdracht". De moeder van vier kinderen oogstte met dit spontane getui genis een warm applaus. Pater Jan Nieuwenhuis kon er al leen maar 'amen' en 'halleluja' op zeggen. Het feest van de eenheid van alle gelovigen, rustend in het ene werk van de Messias, die is ge zonden door de ene God om ver deeldheid en verwarring, tegen spraak en conflict, partijschap, zonde en hoogmoed te genezen. Zonder de ene herscheppende Geest kan het werk van Christus noch in de gemeente, noch in de wereld tot uiting en tot gelding komen". PAGINA 11 Boek. Tijdens zijn ambtsbedie ning in Londen kwam de gere formeerde predikant dr. K. J. Kraan in contact met de praktijk van de 'dienst der genezing' bin nen de Anglicaanse Kerk. Hij bracht dat werk via de stichting 'Oase' te Rotterdam naar ons land over en verrichtte vooral in gereformeerde kring vele jaren pioniersarbeid op dit terrein, on der meer door cursussen voor predikanten en de oprichting van de Charismatische Werkge meenschap Nederland. Zijn publikatie uit 1977 onder de titel 'Opdat u genezing ontvangt' werd meermalen herdrukt. In 1981 maakte dr. Kraan een ge heel nieuwe opzet voor een handboek over 'genezing en be vrijding', waarvan nu het eerste deel is verschenen bij Kok in Kampen (f. 27,50). In dit boek - 'De dienst der gene zing' - gaat de schrijver de bron nen na - de beide Testamenten en de vroege kerkgeschiedenis en wordt de praktijk van de dienst der genezing uiteengezet, met onderwerpen als: gaven van genezing, gebedsvormen, demo nie, zalving, handoplegging, de taken van gelovigen en ambts dragers en de liturgie. In een volgend deel ligt het accent op de dienst van de kerk bij het losmaken van bindingen aan trauma's, psychische deforma ties, occultisme, magnetisme en zovoort. Het derde deel zal voor al de 'innerlijke genezing' tot the ma hebben. Aan het baanbrekende werk van Kraan hebben velen een stimu lans in hun geloofsleven te dan ken. Het levert ook een belangrij ke bijdrage aan de theologie van onze dagen. Kerkgebouwen. Het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes (Singelstraat 13) houdt tot 30 oktober een tentoonstelling over middeleeuwse dorpskerken in dit deel van Zeeland. Meer dan 100 fotopanelen - er werden 800 foto's gemaakt - geven een inte ressant beeld van de bouwge schiedenis, de overeenkomsten tussen de verschillende kerkty pen en de details van de bouw kundige versieringen. Vijf pane len zijn gewijd aan verdwenen kerkgebouwen. Een rijk geïllu streerd boekje kan dienen als handleiding bij de tentoonstel ling, maar ook als gids bij een ei gen kerkepad-tocht. In het gebouw 'De Ark' (Prins Hendrikstraat 54) van de Volle- Evangeliegemeente te Alphen aan den Rijn wordt morgen avond om 8 uur een 'bijzondere avond' gehouden (met koffie en gelegenheid tot gesprek) in aan sluiting op het werk van de Goed-Nieuws-telefoon (01720- 76148). Vrouwelijke religieuzen verzor gen met Pinksteren gebedsdien sten in het Amerikaanse minis terie van defensie (Pentagon). Ze willen daarmee uiting geven aan hun zorg over de groeiende ongelijkheid in de wereld en de wapenwedloop. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Harte- man, Moerkapelle, ma. 10 ds. De Jong; Maranathak. (L. Mors) 10 ds. Kramer; Regenboog (Merenw.) 9.30 dr. Verstrae- len en ds. v. Leeuwen, 11.15 dr. Ver- straelen en pastoor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Dronkers; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 en 10.30 ds. Rietveld; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. De Mey; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, zat. 28 mei 10.30 H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. v.d. Zwaan; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra; Oude Vest 10 en 5 ds. Koolstra; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bou- ma, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 kand. Jonkman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog, ma. 9 zangdienst. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 en ma. 10 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. Koopmans, R.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 prof. Leertouwer. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, wo. en do. 8 bijbelschool. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. v. Wieringen. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45. ma. 9; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 (me- dew. jongerenkoor The Lords Folks), ma. 9.30; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. en ma. 8.30. 10 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof), ma. 8.30, 10 en 11.30; Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11. ma. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. en ma. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15, ma. 9.30 en 10.45; H. Rijndyk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, V.schoten. AARLANDERVEENHerv. Gem. 10 kand. Taselaar, 2 intrede ds. G. van Driel. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Beek, 5 ds. Den Hartog, beiden Veenendaal, ma. 9 ds. v. Beek. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskark 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Baas, Den Dolder; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Salv.kerk 6.30 opendeur- dienst, hr. v.d. Steen, Baarn, mmv koor-combo, ma. 9 ds. Bogers; G. Her- derk. 10 ds. Moll, 6.30 ds. Nieuwen huis; De Bron 9 en 10.30 ds. Oost hoek, 6.30 ds. Verheul, vesper; Al- banianae (Diamantstr.) 10 ds. Nieu wenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 mevr. ds. v. Everdingen, Leiden; Driehoorne 7 ds. Hanemaayer; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Vlasblom; Sions- kerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ouwen- dijk, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, ma. 10 pinksterappèl. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Vree, 6.30 zie Adventsk.; Salv.kerk 9.30 prof. dr. Ridderbos, Kampen, 6.30 opendeur- dienst, hr. v.d. Steen, Baarn, ma. 9 ds. Bogers. Zie ook herv. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 en 5 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.30 ds. Blom, ma. 9.30 leesdienst. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30, ma. 9.45; Piusk. zat. 7, zo. en ma. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Den Dikken, Oldebroek, ma. 9.30 ds. Colijn, Krimpen, aan de BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Rich ter, ma. 9.30 ds. Trouwborst, Vlaar- dingen; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef: Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman, ma. 9.30 ds. Wieman. tert. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 630 ds. Haakman, Zw.dam, gez. dienst, ma. 9.30 ds. Vlasblom, zangdienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff. Zie ook Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 en 6 leesd., ma. 11 ds. Vogelaar. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 111, 10. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Ouwendijk, ma. 9.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Damsma, Rijns burg, 5 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, 10; B.45; HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 zie geref. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. Roth- Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10, ma. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk iO ds. Gebraad, 6.30 ds. Bouw. Ver. ter voorbereiding herv. deelgem. 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen- college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Prins, Den Haag, 5 ds. Koster. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15, ma. 9.30. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen, ma. 10 ds. De Jong; O. Kerk 9.45 zang, 10 ds. Kielder, Via- nen, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 9.45 zang, 10 ds. v. Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Schuurman, ma. 9.30 ds. Aarents; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 9.45 zang, 10 ds. Driebergen; Hoeksteen 10 dovendienst, hr. Terpstra. Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding herv. deelgem. 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen- college): 10 mevr. ds. Westera, Lei den. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Brouwer, Den Haag, 5 hr. Vercouteren, Voor burg; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Brou- Geref.' K. Vryg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Lange, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 en ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Boswijk, Lis- se, ma. 9 ds. Oort, Groningen. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom; Leythenrode 10 ds. Lutmers; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ma. 10 gez. zangdienst, ds. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwer, Katwyk, 5 ds. Broer. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, ma. 9 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 dr. Bade, Koudekerk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. Brink, 5 ds. v. Dijken. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 en ma. 9 ds. v. Geref. Gem.: 10 en 4 en ma. 10 ds. Hak kenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, ma. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9,10.30 en 5.45, ma. 10. phen, ma. 9.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. Kerk: 7.30 morgengebed met ont bijt, 9.30 ds. Nooteboom, 6.30 ds. Hoo- gerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 7 ds. Beek huis, R.dam, ma. 7 ds. Slagboom. Remonstr. Gem.: 10 ds. Bosman. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. v. Roon, Katwyk aan Zee, ma. 9.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Verheul en kand. De Bruin, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Goverts. Geref. Kerk: 10.30 ds. Wijngaarden, 7 oe cumenische dienst, pastor Barendse. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 en ma. 9.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Tals- ma, Den Haag, 7 ds. Smit, Hilversum, ma. 9.30 ds. Schrijver, Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. v. Wal- linga, L.dorp, 7 hr. v. Duin, Noord- Rk Kerk: zat. 7.30, zo. en ma. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 en 7 ds. v.d. Lee, 5 hr. Visser, ma. 10 ds. D. van Vliet, Papen- drecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk 7 ds. Kuiper, ma. 10 ds. v.d. Lee, zangdienst; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. herv. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. Siccama, Rijsenhout. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30,11 en 7, ma. 10.30; Binnen zat. 7, zo. en ma. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10.30 ds. Sierat, O.geest Rk Kerk: Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. geen opgave, ma. 10. Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk, 7 zie Geref Kerk Vryg.: 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. Janse, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 mevr. ds. Visser. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk. Wül.kerk zat 7. zo. 9 en 10.30. ma. 10.30. 7, zo. en ma. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot 7 zie geref.; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. De Zeeuw Geref. K. Vryg.: 9.30 leesd., 3 ds. Kamp huis, Voorburg. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gebeds- en gespreksdienst, thema: ds. Broer. Remonstr. Gem.: 10 Bloemendaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11, ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. en ma. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. en ma. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Smaling, met kerkkoor, ma. 9.30 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Camping'Koningshof10 Arjan Treure. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, ma. 9.30 dr. v. Oeveren, zangdienst; Mar.kerk 9.30 hr. v. Duin, Noordwijk, 5 Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Sorge, ma. 9 ds. De Graaf, 's Gravenzande. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Schaafsma, Oostzaan, 7 zié geref. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 ds. Germans, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk: 11 ds. v. Mulligen, A.dam, 7 ds. v. Dam, Woerden. Ned. Prot Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Driessen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg, ma. 9.30 ds. De Pater, Haastrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- ders. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12, ma. 9; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ma. 9.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Boer, Katwyk, ma. 9.30 ds. Vermeulen, gez. dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hortensius, Leiden, ma. zie herv. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 dr. Dirk- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, ma. 9.30 en 10.30. ds. Went, Godskerk z 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.15 ds. Maasland, 5 kand. De Koeyer, Kruiningen, ma. 9 ds. Maasland; Hoeksteen 9.15'ds. Roetman, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.15 ds. Goossen, 5 ds. Roet- Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. F. Bos. Geref. Kerk: Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, Geldermalsen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, ma. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 7 ds. Den Boer, Wou denberg, ma. 10 ds. v.d. Plas, Delft; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zyllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Friederich, O.geest. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 8.30; Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11, ma. 9.30; G. Herderk. zat 5, zo. 9 en 11.30, ma. 10.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem 9.30 ds. Koelewyn, 6.30 hr. Noordam (zen dingsmedewerker). Leusden. gez. dienst, ma. zie geref. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 zie herv., ma. 9.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wyk): buitendag. Rk Kerk: zat. 7, zo. en ma. 10. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10.30; H. Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 en 11ma. 9.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. De Jonge. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 10 ds. Schneider, Hil-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11