c Vaten Seveso-gif terecht Waals staal dreigt België te splijten Reagan:"Top met Andropov in '84" Syrië nooit uit Libanon Dioxine was toch nog in Frankrijk Thailand wijst Rus uit VRIJDAG 20 MEI 1983 VN: Nicaragua mag zonder inmenging in vrede leven NEW YORK (Reuter) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren eenstemmig verklaard dat Nicaragua en andere Centraal- amerikaanse landen het recht hebben in vrede te leven zonder inmen ging van buitenaf. De raad drong er voorts bij vier Latijnsamerikaanse landen - Panama, Mexico, Venezuela en Colombia - op aan hun pogin gen om de spanning in het gebied te verminderen, voort te zetten. Nicaragua, dat geklaagd had over agressie van Honduras en de Verenigde Staten, sloot zich aan bij zeven niet-gebonden landen die de resolutie daartoe hadden ingediend. Maar de slottekst refereerde niet aan een eerder beroep van Nicaragua tot rechtstreekse bilaterale besprekingen van Nicaragua, Honduras en de Verenigde Staten en een beroep op secretaris-generaal Perez de Cueller mee te helpen bij pogingen een oplossing te zoeken voor de crisis in het gebied. Het laatste voorstel zou onaanvaardbaar zijn geweest voor de Verenigde Staten die het veto recht hebben. De resolutie begroette met instemming de pogingen die tot nu toe door genoemde vier Latijnsamerikaanse landen, bekend als de Contadora- groep, waren gedaan en drong erop aan geen moeite te sparen om een oplossing te vinden. De secretaris-generaal werd gevraagd de raad op de hoogte te houden van de vorderingen. Buitenland STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft gisteren in Straatsburg veroordelingen uitgesproken over de politieke regimes in Chili, Argentinië en Uruguay. Een voorstel van com munistische zijde om ook de in vasie van Somoza-aanhangers via Honduras in Nicaragua te veroordelen, vond geen meerder heid in het parlement. Aanleiding voor de veroordeling van Chili is de verontrusting over massa-arrestaties na 1 mei demonstraties tegen het Pino chet-regime. Het parlement vroeg de onmiddellijke invrij- heidsstelling van alle politieke gevangenen in Chili. Verontwaardigd zijn de Europarle mentariërs over de officiële me dedeling van de Argentijnse au toriteiten, waarin werd meege deeld dat vijftienduizend men sen die verdwenen sinds militai ren de macht grepen in dat land, dood zijn. In een resolutie ver klaarde het parlement dat een dergelijke mededeling blijkt geeft van minachting voor de rechtsstaat en elk humanitair principe. De ministers van bui- Europarlement veroordeelt regimes in Latij n-Amerika tenlandse zaken van de tien lid staten van de EG zouden geza menlijk opheldering moeten ei sen over het lot van de verdwe nen personen. De leden van het EP spraken zich verder uit voor het zenden van een delegatie naar Uruguay. De ze missie zou in gesprekken met regering en oppositiegroeperin gen een goed beeld moeten krij gen van de situatie in dat land, waar door een wet die beperkin gen oplegt aan het functioneren van politieke partijen, bedrei ging van de persvrijheid en de ar restaties van andersdenkenden, de politieke grondrechten wor- den.aangetast. Amnesty International in Londen heeft gisteren aan Argentinië ge vraagd met spoed een onderzoek in te stellen naar de moord op twee mannen, afgelopen zater dag. De 42-jarige Osaldo Cambiasso, een peronistische leider die in Argentinië werd geboren en ge naturaliseerd Italiaan werd en Enrique Daniel Pereyra Rossi van de guerrillabeweging Monto- nero, werden volgens de politie op 14 mei doodgeschoten nadat zij het vuur hadden geopend op een politiepartouille op de Pana- merikaanse snelweg buiten Bue nos Aires. Amnesty deelde mee berichten te hebben ontvangen volgens wel ke zwaargewapende mannen het tweetal zaterdag uit een cafe in Rosario in de provincie Santa Fe hadden ontvoerd en gedwongen te stappen in een bestelauto zon der opschrift. Een onderzoek is nodig om bij voormalige politieke gevange nen in Argentinië de vrees weg te nemen dat zij partijdig aange houden en standrechtelijk dood- gescoten kunnen worden. Volgens de organisatie zitten er te genstrijdigheden in de officiële lezing van het incident. PARIJS - De eenenveertig vaten dioxine van de ramp in Seveso zijn terecht. Ze liggen opgeslagen in een verlaten slagerij tegenover de dorpsschool van het Franse plaatsje Anguilcours-le-Sarte, op kilometer van St. Quentin. De verblijfplaats is onthuld door Bernard Paringaud, de directeur van het vervoersbedrijf Spelidec, dat de vaten in opdracht van de Zwitserse firma Hoffmann-La Roche indertijd naar St.Quentin had gebracht. Daar kwamen ze op 10 september 1982 aan, om ze ven dagen later spoorloos te ver dwijnen. Paringaud werd 30 maart jongstleden gearresteerd, omdat hij weigerde de verblijf plaats van de vaten bekend te maken. Hij verklaarde toen dat hij tegenover zijn opdrachtge vers een zwijgplicht had. door Rudolph Bakker In het driehonderd inwoners tel lende dorpje Anguilcours is eni ge opwinding ontstaan na het be kend worden van het nieuws. Van paniek-is echter geen sprake en als er geen gendarmes rond het oude slachthuis hadden post gevat, zou niemand iets bijzon ders hebben gemerkt. Het slacht huis is eigendom van een gepen sioneerde slager, die zijn schuur aan Paringaud verhuurde, na tuurlijk zonder te weten wat er zou worden opgeslagen. "Blij" De vraag die iedereen nu bezig houdt, is wanneer de vaten zul len worden afgevoerd. Een woordvoerder van Hoffmann- Laroche heeft gistermiddag la ten weten niet alleen 'blij' te zijn met de vondst, maar ook dat de firma de kosten zal dragen „voor het geval de vaten in Anguil cours niet legaal opgeslagen zou den zijn". Het is nog niet hele maal duidelijk waarom Parin gaud zich kennelijk van zijn zwijgplicht ontslagen voelde. Zijn advocaat in Marseille heeft de laatste dagen onderhandelin gen gevoerd met niet geïdentifi ceerde personages, vermoedelijk Franse regeringsambtenaren. Paringaud zal nu binnenkort weer op vrije voeten zijn. In de afgelopen maanden ver- Tempel i Hen- Een achterkleinzoon vai ry Ford en de dochter van de vroegere machtige voorzitter van werknemers in de auto- industrie, Walter Reuther, hebben een oude villa veran derd in een 'hare krisjna-tem- pel'. De in Italiaanse renaissances tijl gebouwde villa, die eigen dom was van een andere au toreus, Lawrence Fisher, is door Alfred Brush Ford en Elisabeth Reuther voor 2 mil joen dollar opgeknapt en ver anderd in het cultureel cen trum Bhaktivedanta. Zorgeloos Een voormalige ambtenaar van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken moet zich verantwoorden wegens het zorgeloos omgaan met gehei me stukken. In een voormalige woning van de 31-jarige Ronald Vaughan Cox werden kopieën aange troffen van regeringstekenin gen. Volgens de politie was hij niet gemachtigd dergelij ke stukken in zijn bezit te hebben. OP 8 juni moet Cox voorkomen. Smokkel Zestien leden van de Spaanse Guardia Civil worden ervan beschuldigd dat zij betrok ken zijn geweest bij het smokkelen van sigaretten. De betrokkenen waren gesta tioneerd in drie posten aan de Portugese grens. Bij een eer ste onderzoek is gebleken dat de gardisten als zij gesmok kelde sigaretten ontdekten, slechts de helft in beslag na men. De rest lieten zij in het bezit van de smokkelaars, in ruil voor steekpenningen. moedde men de vaten van de ramp, die in '76 in het Noordita- liaanse Seveso plaatsvond, af wisselend in de Bondsrepubliek en in Frankrijk. Geruchten wil den verder dat ze naar Oost- Duitsland zouden zijn gebracht. Vooral de Westduitsers wisten dikke dossiers over de verloren vaten op te stellen, die ze hun Franse ambtgenoten op het mi nisterie van milieuhygiëne toe speelden, zonder dat die er veel wijzer van werden. Nu de werkelijke verblijfplaats vast staat, zullen de Franse autoritei ten beslissen wat er met de 41 va ten uiteindelijk gebeurt. De milieu-organisatie Greenpeace zegt opgelucht te zijn dat de va ten na een speurtocht van acht maanden zijn gevonden. De or ganisatie noemt het meest angst aanjagende aspect van deze hele affaire dat het bij toeval is ont dekt. „We kunnen er alleen maar naar raden hoeveel 'Seveso's' wekelijks plaatsvinden", aldus Greenpeace. Pentagon zeer somber over raketten VS WASHINGTON (UPI/Reuter) - De kernraketten van de Sowj et- Unie zullen in 1989 een dergelij ke precisie hebben dat slechts 1 tot 8 procent van de Amerikaan se landraketten "een goed uitge voerde aanval" zal overleven. Dit staat in een rapport van het Ame rikaanse ministerie van defensie dat is bestemd voor het Congres. Het rapport bevat de meest pessi mistische voorspelling die het Pentagon ooit heeft gedaan om trent de overlevingskansen van de Amerikaanse landraketten bij een Russische verrassingsaan val. Volgens het Pentagon zal op dit moment 10 tot 35 procent van de op land gestationeerde raket ten van de Verenigde Staten een door de Sowjet-Unie uitgevoerde "eerste klap" doorstaan. Verwacht wordt dat het Pentagon- rapport de positie zal versterken van de Congres-leden die zich verzetten tegen de MX-plannen van president Reagan. Deze wil 100 MX-raketten plaatsen in de bestaande silo's van de oude Mi- nuteman-raket die zouden moe ten verhard. De Democratische senator Carl Levin zei dat het do cument het 20 miljard dollar om vattende MX-programma van Reagan op losse schroeven zet. Het zou betekenen dat er van de MX-raketten slechts een vijf een aanval kunnen overleven te gen het einde van de jaren tach tig. De hoge kosten van het MX- programma zijn een "absurde prijs" voor een dergelijke mini male winst, aldus de senator. BANGKOK (Reuter/UPI) - Thailand heeft gisteren een Russische handelsfunctiona ris 48 uur de tijd gegeven om het land te verlaten omdat hij zich aan spionage schuldig heeft gemaakt. H©t ministerie van buitenland se zaken in Bangkok deelde mee dat de 47-jarige Victor Barisjev op heterdaad was betrapt bij het in ontvangst nemen van uitermate ver trouwelijke documenten over de ligging van militaire installaties in de buurt van de grens met Vietnam. Officiële Thailandse kringen verklaarden dat de politie de bedrijvigheid van Russische functionarissen in Bangkok extra nauwgezet in het oog was gaan houden nadat een tijdschrift in april had ge schreven dat Bangkok een middelpunt aan het worden was voor spionage in Zuid- oost-Azië. Barisjev werd aangehouden in de koffiebar van hotel Wind sor in Bangkok, in een wijk waar zich het zogeheten sek stoerisme afspeelt. Volgens westerse diplomatieke kringen had Barisjev geen di plomatieke status en verzette hij zich tegen zijn aanhou ding. De politie identificeer de hem als een agent van de Russische militaire geheime dienst, GRU. Ook plan om embargo F-16 voor Israël op te heffen WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft gisteren verklaard dat een topontmoeting tussen hem en de Russische leider Joeri Andropov „waarschijnlijk" is. Hij denkt daarbij aan volgend jaar. De president zei verder dat pogingen om gesprekken te be ginnen met de Cubaanse leider Fidel Castro op niets zijn uitgelo pen. In een interview met het Ameri kaanse persbureau UPI kondig de Reagan tevens aan van plan te zijn het embargo op te heffen op de levering van 75 moderne F-16- gevechtsvliegtuigen aan Israël. De verkoop van de toestellen werd vorig jaar juli opgeschort wegens de Israëlische invasie in Libanon. Over de betrekkingen met Moskou zegt Reagan in het vraaggesprek dat de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten na zijn ambtsaan vaarding steeds „op elk niveau contact" hebben onderhouden. De Amerikaanse president gelooft dat een topontmoeting met And ropov waarschijnlijk is. Maar hij voegde eraan toe dat hij geen tijdstip kon noemen. „Over dit jaar ben ik niet optimistisch. Mo gelijk is volgend jaar waarschijn lijker". F-16 Reagan zal het congres vragen zijn goedkeuring te verlenen aan de levering van 75 F-16 jachtbom menwerpers aan Israël. Reeds dinsdag had de president op een persconferentie gezegd dat het ministerie van buitenlandse za ken met het Congres overleg voerde over deze kwestie. Met de wapentransactie is een be drag van 2,7 miljard dollar (ruim zeven miljard gulden) gemoeid. Het Congres heeft 50 dagen de tijd om eventueel verzet aan te tekenen tegen Reagans voorne men de F-16's te leveren. De dreigende ondergang van het staalconcern Cockerill Sam- bre, de economische rugge- graat van Belgisch Wallonië, heeft de politieke temperatuur in Brussel met schokken om hoog gebracht. De noodlijden de staalreus veroorzaakte al ja renlang donkere wolken aan de oostelijke hemel, maar sinds vorige week ontlaadt de bui zich met veel donder en bliksem recht boven de rege ringskwartieren en partijloka len in Brussel. Dat gebeurt sinds een Franse staalexpert, Jean Gandois, een advies aan de christendemo- cratisch-liberale regering-Mar- tens heeft uitgebracht over de toekomst van het bedrijf. Vol gens Gandois kan Cockerill Sambre alleen overleven via een vergaande financiële en or ganisatorische ingreep, die miljard gulden en van de ba nen gaat kosten. Het saneringsplan heeft direct al heftige reacties uitgelokt bij de Waalse vakbonden. „Dit is een zuiver economisch en politiek plan, dat in de lijn van het strikte kapitalisme ligt en dat wij dus niet kunnen aanvaar den", zei de linkse FGTB-vak- bondsleider Staquet in Luik. Gandois vond die reactie bela chelijk: „Wat is er kapitalis tisch aan de feiten, het weerbe richt noem je toch ook niet ka pitalistisch", zo redeneerde Gandois. Deze gevatheid zal de bedreigde staalarbeiders in Charlerois en Luik echter ontgaan. Zij gin gen gisteren en vandaag de straat op en staken tegen het saneringsplan en er wordt al gepraat over een mars op Brus sel. Wie beseft dat demonstra ties van, met ijzeren staven en katapulten uitgeruste staalar beiders in Brussel wel even iets anders verlopen dan de doorgaans vriendelijke op tochten die hun Nederlanders collega's weieens op het Bin nenhof houden, kan zich in denken hoe bedreigend de si tuatie kan worden. door Ferry Mingelen De politieke partijen, links en rechts, Vlaams en Waals, zijn het daarentegen in grote lijnen wel eens met Gandois, maar voor hen is de grote vraag: wie moet dat betalen. De financiële steun aan Wallonië, de miljar den die al jarenlang in de bo demloze put van Cockerill Sambre verdwijnen, zijn al even zo lang een geweldige doorn in het oog van Vlaande ren. De Vlaamse Volksunie (VU), een fanatieke Vlaamse, maar overigens keurige partij, zegt duidelijk: „Geen frank meer uit de nationale kas naar Wallonië. VU-voorzitter An- ciaux dreigt zelfs het probleem „op de straat te brengen". Vlaams-christendemo crati- sche en liberale regeringspart ners zijn iets minder bruut, maar wel duidelijk: de Waalse burgers zullen maximaal zelf het geld voor het reddingsplan moeten opbrengen. Daartegenover staan uiteraard de opvattingen van de Waalse partijen die alleen de nationale regering aanwijzen als de in stantie die het geld maar er gens vandaan moet halen. En daarmee zit de regering-Mar- tens, die zowel Vlaamse als Waalse leden telt, dus mooi knel. De klassieke Belgische oplossing voor dit soort grote financiële problemen, waarbij een financiële injectie in Wallo nië voor Vlaanderen wordt goedgemaakt door een nog grotere financiële toewijzing, is dit keer slecht mogelijk. De operatie zou dan geen mil jard gulden maar ruim miljard gulden gaan kosten en dat kan Belgie tegenwoordig nauwe lijks meer opbrengen. Van Vlaamse zijde wordt het probleem dankbaar aangegre pen om het streven naar de al zo lang gewenste grotere eco nomische en bestuurlijke zelf standigheid kracht bij te zet ten. De regering-Martens heeft onlangs de ideeen voor een re gionale opdeling van Belgie voorlopig via een studiecom missie in de ijskast gezet, maar de vraag is hoe lang dat nog kan. Het economisch sterkere en zelfbewuste Vlaanderen is niet meer bang voor een even tuele opdeling van het land en toont zich nauwelijks onder de indruk als Guy Spitaels, de lei der van de Waalse socialisten, dreigt dat 'het nationale insti tutionele kader' (Belgie als eenheidsstaat) 'ondraaglijk' zou worden indien de Vlamin gen Wallonië voor de Cocke- rill-financien laten opdraaien. „Indien bepaalde Walen het vuurwerk willen ontsteken, moeten zij wel beseffen dat men dat in Vlaanderen mis schien niet zal beletten", rea geerde de invloedrijke chris ten-democratische Vlaamse krant De Standaard veelzeg gend. Belgie dreigde na de Tweede We reldoorlog verscheurd te wor den door de koningskwestie, de vraag of de toenmalige ko ning Leopold, besmet wegens zijn contacten met de Duitse bezetters, nog wel staatshoofd kon blijven. Een definitieve breuk van Belgie werd toen voorkomen door Leopolds af treden en de benoeming van zijn zoon Boudewijn. Het was niet toevallig dat premier Mar tens deze week voor de Neder landse tv aan die tijd herinner de. „Cockerill Sambre is het moeilijkste probleem waarmee een regering de jongste dertig jaren werd geconfronteerd. De staalkwestie is haast symbo lisch voor de tegenstellingen tussen Vlaanderen en Wallo nië. ze is levensgevaarlijk", zei Martens. BEIROET (UPI) - Syrië zal zijn troepen "nooit" terugtrekken uit het "bevrijde" deel van Libanon, zo heeft de Syrische regering verklaard. In een verklaring die werd uitgezonden door de staats radio stellen de Syrische autori teiten dat de gebieden in Liba non, die onder controle van de Syriërs staan, nooit in de handen mogen komen van de Libanese rechtse falangistische partij en de Israëliërs. "Wij zullen nooit toestaan dat de Arabische massa's in het bevrijd gebied van Tripoli en de Bekaa- vallei in de handen vallen van de Israëliërs en de Falangistische Partij", aldus de verklaring. De overeenkomst tussen Israël en Libanon wordt door Syrië be schouwd als een samenzwering om de wensen van Tel Aviv, Was hington en hun bondgenoten op te leggen aan het Libanese volk. Volgens de verklaring leidt het akkoord tot een Israëlische be zetting van Libanon, uitgevoerd door de Falangisten. De Amerikaanse bemiddelaar in het Midden-Oosten, Philip Ha- bib, is gisteren vauit Beiroet naar Caïro vertrokken. Habib kwam woensdagavond in de Libanese hoofdstad en sprak daar met pre sident Amin Gemayel. Hij zou ook naar Damascus gaan, maar de Syriërs lieten weten dat Ha- bib niet welkom was. In een ver klaring werd hij "een van de meest vijandige Amerikaanse di plomaten" genoemd. Saoedi-Arabië en de staten aan de Perzische Golf leken gisteravond de inhoud te steunen van het door Amerikaanse bemiddeling bereikte akkoord voor de terug trekking van Israëlische troepen uit Libanon. Maar de regering in Beiroet werd gewaarschuwd niet de integriteit van de Arabische wereld in gevaar te brengen. In een verklaring na een tweedaag se vergadering van de ministers van buitenlandse zaken over de oorlog aan de Golf en de situatie in Libanon werd gezegd dat be slissingen die zijn genomen door de wetgevende instellingen van Libanon, door de raad moeten worden gerespecteerd. Sri Lanka: winst regeringspartij COLOMBO (UPI/Reuter) - De re- gerende "verenigde nationale partij" (UNP) van Sri Lanka heeft een grote overwinning ge boekt bij parlementaire en plaat selijke' verkiezingen. Uit de re sultaten die gisteren bekend werden gemaakt bleek dat de UNP van president Junius Jaye- wardene 13 van de 17 tussentijd se verkiezingen had gewonnen. De UNP won ook overduidelijk bij de plaatselijke verkiezingen. In 34 van de 46 gemeenteraden kreeg zij de meerderheid. WARSCHAU/ROME/MOSKOU (AFP/DPA) - Tienduizenden Polen zijn gisteren in Warschau naar de begrafenis gekomen van de jongen die zaterdag overleed als gevolg van letsel dat de poli tie hem op een bureau moet heb ben toegebracht. Hun totale aantal werd geschat op ruim zestigduizend. Een menigte van enige tienduizenden, die in en om de grote Stanislaw Kostka kerk onder meer via luidspre kers de uitvaartdienst bijwoon de, zwol alleen maar aan op de twee kilometer lange route naar de begraafplaats Powazki, waar zich ook al verscheidene tiendui zenden mensen hadden verza meld. Onder bijval van de menigte in en Massale rouw om jonge Pool om de kerk werd tijdens de dienst een telegram van leider Lech Walesa van de verboden vrije vakbond Solidariteit voor gelezen. „Elk sterven is pijnlijk, maar dit is wel bijzonder wreed Het zal niet worden vergeten", zo zei hij. De negentienjarige Warschause scholier die begraven werd was Grzegorz Przemyk. Vorige week donderdag was hij door de poli tie opgepakt toen hij met vrien den in een café het einde van het schriftelijke eindexamen zyn school vierde. Van het poli tiebureau werd hij later naar een eerste-hulppost gebracht, waar hij door zijn moeder werd opge haald. Daarna bleek hij toch in een ziekenhuis te moeten wor den opgenomen, waar hij zater dag ondanks chirurgisch ingrij pen overleed als gevolg van let sel aan lever en milt. De politie verklaarde dat hij reeds gewond was geweest toen zij hem we gens, zoals werd gezegd, kenne lijke dronkenschap, oppakte. Woensdag verklaarden de justi tiële autoriteiten in Warschau, dat een diepgaand officieel on derzoek zal worden ingesteld naar de doodsoorzaak en -om standigheden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9