Korthals Altes ontkent ingreep Huursubsidie omlaag C Ex-SS'er Pattist niet uitgeleverd Strenge richtlijnen pensions hoofdstad CDA en WD steunen beleid Geen bemoeienis met Slavenburg-zaak Gynaecologen Roermonds ziekenhuis aangeklaagd Kabinet moet van Kamer stimuleren Nijpels verwijt De Vries demagogisch taalgebruik VRIJDAG 20 MEI 1983 AMSTERDAM (GPD) - Binnen drie jaar zullen alle ondeugdelij ke kamerverhuurbedrijven in Amsterdam worden gesloten. De zogenaamde pensions voor gastarbeiders waar meerdere alleen staanden een kamer moeten delen, zullen met alle beschikbare middelen door de gemeente worden bestreden. Gezinnen in op- vangpensions krijgen met voorrang een zelfstandige woning aangeboden, als zij twee jaar in Amsterdam staan ingeschreven. „Het is volstrekt onaanvaardbaar dat gezinnen met kinderen in pensions wonen. Ondanks het tekort aan woningen moet hier aan zo snel mogelijk een eind worden gemaakt". Aldus de Am sterdamse wethouder van volkshuisvesting Wolffensperger gis teren bij de presentatie van de nota „Verblijfsinrichtingen". De gemeente is volgens deze nota van plan om de zogenaamde aanvullende woonkostentoeslag aan banden te leggen. Pension exploitanten ontvangen nu van de gemeentelijke sociale dienst een toeslag per persoon per dag van f 13,95. De hoogte van dat bedrag stemt niet overeen met de kwaliteit van de geboden woonruimte. Voor de exploitant is de verleiding groot om zoveel mogelijk gezinnen met kinderen in zijn pension te proppen. Deze situatie is ontstaan in het midden van de jaren '70 toen een golf van migranten en een grote toevloed van buitenlandse werknemers alleen in particuliere panden kon worden opgevan gen. De nota stelt wordt nu om de woonkostentoeslag in overeenstem ming te brengen met de huurprijs die een exploitant maximaal mag vragen. Deze kan worden beoordeeld op basis van het pun- tenstelsel dat ook voor gewone woningen geldt en de werkelijk gemaakte kosten. Hierbij wordt rekening gehouden met kook gelegenheid en sanitair, maar ook met de barandveiligheid. Ver wacht wordt dat de nieuwe bedragen veel lager zullen zijn dan de huidige toeslagen. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het beleid van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft de volledige instem ming van regeringspartij en CDA en WD. Geen en kele wijziging in het be zuinigingsbeleid die de PvdA of kleine linkse par tijen voorstelden, vond in stemming. Dat betekent dat alle eerder aange kondigde bezuinigingsplannen op huursubsidie, het verhogen van de huren volgend jaar met 4 procent en de hoogte van het bouwprogramma in 1984, 1985 en 1986 nu al in grote lijnen vast staan. In totaal moet volkshuis vesting 2 miljard gulden inleve ren tot 1987. Het bouwprogramma in 1984 is op 100.000 gesteld. Maximaal 20.000 daarvan zijn woningwetwonin- DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft geen moment gepro beerd het onderzoek van justitie naar zwart-geldpraktijken van Slavenburg's bank te stoppen. Dit zei de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat over de Slavenburg-zaak, aangevraagd door de kamerleden Kosto (PvdA) en Beckers-de Bruijn (PPR). Het onderzoek bij Slavenburg's Bank is enkele dagen stopgezet, maar niet om de zaak in de_doof- pot te stoppen. De vertraging kwam doordat nog overleg gaan de was over de manier waarop het onderzoek moest worden voortgezet. Dit nadat minister Ruding (financiën) zijn bezorgd heid had laten blijken over de ge volgen van het onderzoek voor het bankwezen. De kamerleden waren verontrust door berichten in de pers, waarin werd gesuggereerd dat de minis ter op 14 april opdracht gegeven zou hebben het onderzoek stop te zetten. Hij zou dit gedaan heb ben, omdat hij zelf als advocaat voor de Slavenburgbank destijds betrokken zou zijn geweest bij malafide handelingen. Dit staat in het weekblad Vrij Nederland deze week. De lezing van Korthals Altes is echter heel anders. Op 14 april is er een bespreking geweest over de wijze waarop het onderzoek moest worden voortgezet, na de vondsten. Het Rotterdamse openbare minis terie wilde een uitbreiding van het onderzoek, terwijl Korthals Altes een beperking wilde tot het zwarte-geldcircuit en de hoofd daders bij het bankconcern. Vol gens de bewindsman moest een afweging worden gemaakt tus- Minister Korthals Altes toont de Vrij Nederland van deze week met daarin een artikel over de bemoeienis van de bewindsman met Slaven burg's bank. Gezien zijn lachend gezicht is hij kennelijk niet erg onder de indruk van de geuite beschuldigingen. Naast Korthals Altes minister Ru- ding (financiën). (Foto ANP) WEERRAPPORTEN Heroïnesmokkel LILLE (ANP) - Een rechtbank in Noord-Frankrijk heeft deze week twee Nederlanders we gens het bezit van 4,2 kilo heroï ne veroordeeld tot ieder zes jaar gevangenisstraf en een geza menlijke boete van ruim 3 mil joen gulden. Het gaat om een 37- jarige elektricien uit Den Haag en een 30-jarige man uit Gouda. d E c ]?S xfc Eü E Amsterdam zwaar bew. 15 7 9 De Bilt 16 7 7 Deelen 15 8 1 Eelde 17 7 5 Eindhoven zwaar bew. 16 7 03 Den Helder 14 8 0 Rotterdam half bew. 16 9 Twente half bew. 16 8 2 Vlissingen zwaar bew. 15 9 08 Zuid Limburg zwaar bew. 16 7 01 Aberdeen geheel bew. 14 5 1 Athene onbewolkt 23 17 0 Barcelona 20 14 0 Berlijn onbewolkt 19 9 04 Bordeaux 18 9 16 Brussel onbewolkt 16 7 07 Frankfort 16 6 0 Genève 19 6 0 Helsinki 19 9 0 Innsbruck half bew. 16 4 08 Klagenfurt onbewolkt 22 5 0 Kopenhagen 18 8 02 Lissabon licht bew. 18 8 02 Locarno 20 10 17 Londen 14 6 6 Luxemburg half bew. 15 7 03 Madrid half bew. 22 10 0 Malaga geheel bew. 22 15 0 Mallorca half bew. 26 16 0 Malta onbewolkt 32 16 0 München half bew. 13 3 1 Nice onbewolkt 22 13 0 Oslo 15 0 01 Parijs 14 7 12 half bew. 23 10 0 Split onbewolkt 26 15 0 Stockholm geheel bew. 19 7 0 onbewolkt 23 10 0 16 5 08 Casa Blanca geheel bew. 20 14 0 Istanbul licht bew. 22 13 0 Las Palmas 23 18 0 Tel-Aviv half bew. 23 18 0 sen schade voor het bankwezen en het justitieel beleid. Er werd volledige overeenstem ming bereikt over de concentra tie van het onderzoek op een aan tal hoofdverdachten. Maar 's middags mengde minister Ru- ding opnieuw in de kwestie. Hij deelde justitie mee bezorgd te zijn over de financiële positie van de Slavenburgbank en het bankwezen in het algemeen. Hij vroeg verdere beperking van het onderzoek om sneller een einde aan de justitiële bemoeienis te maken. Korthals Altes belegde een nieuwe vergadering met het Rotterdam se parket en de procureur gene raal. De Rotterdamse hoofdoffi cier berichtte aan zijn collega's dat het onderzoek voorlopig op een laag pitje moest worden ge zet, omdat beraad over de voort gang nog gaande was. De hoofdofficier heeft toen aange drongen op voortzetting van het onderzoek, en zijn bezorgdheid geuit over de eventuele stopzet ting, aldus de minister. De offi cier heeft echter nooit gedreigd met ontslag, zoals het weekblad Vrij Nederland suggereerde, zei de bewindsman. Mogelijk is toen een misverstand ontstaan en hebben de Rotter dammers gedacht dat 'van ho gerhand' opdracht werd gegeven dat het onderzoek zou moeten worden gestopt, aldus Korthals Altes in de Kamer. Twee dagen later zijn Korthals Altes en Ru- ding bij premier Lubbers ge weest om de zaak uit te praten. De ministers hebben toen beslo ten het onderzoek voort te zetten zoals Korthals Altes en het Open baar Ministerie eerder al hadden gewild. Minister Korthals Altes ontkende met kracht dat hij in zijn vroege re functie als juridisch adviseur van Slavenburg's Bank aanwezig zou zijn geweest bij vergaderin gen van de directie, waarbij over zwart geld zou zijn gesproken. De Haagse procureur generaal heeft noch documenten rappor ten gevonden waaruit deze be trokkenheid zou kunnen blijken, deelde Korthals Altes mee. De Tweede Kamer toonde zich te vreden met de antwoorden van de minister. Alleen mevrouw Beckers bleef twijfels houden over de mogelijke inmenging van de minister in het onder zoek. gen. Zeker is ook het aantal van 10.000 vrije-sectorwoningen waarop de nieuwe premie van 5000 gulden belastingvrij wordt verstrekt. Een motie van de PvdA om 15.000 extra woning wetwoningen te bouwen in plaats van die 10.000 vrije-sector- woningen is afgewezen. Brokx hield gisteren vol dat hij de komende jaren het bouwpro gramma op peil zal houden. Als de vraag naar koopwoningen te genvalt door bijvoorbeeld stij gende rente, dan zullen onderlin ge verschuivingen in het pro gramma binnen het beschikbare budget mogelijk zijn, gaf hij aan. Voor CDA-woordvoerder Wolters was die toezegging voldoende. Het CDA legt zich neer bij de 2 miljard die volkshuisvesting de komende jaren moet opbrengen. De bezuinigingen op de indivi duele huursubsidie, die volgend jaar totaal 230 miljoen gulden moeten opbrengen, acht Wolters verantwoord. De verwijten van met name PvdA- woordvoerder Van Dam die de regering van "uitverkoop van so ciale woningbouwbelangen" be schuldigde, vonden bij Wolters geen gehoor. Wel bij het CDA-ka- merlid Dijkman die van zijn frac tie het woord niet mocht voeren, omdat hij zich te kritisch had ge toond ten opzichte van partijge noot Brokx. Dijkman zei na af loop van het debat: "Wat valt er nog te zeggen. Alles stond al vast. Van Dam heeft volkomen gelijk met zijn constatering. Ik herhaal, ik vrees een dramati sche terugval in de bouwproduk- tie volgend jaar door dit beleid. Ook de CDA'er Scholten achtte zich niet gebonden aan de om buigingen op volkshuisvesting volgend jaar. Scholten lichtte dat als volgt toe: "De sociale gevol gen en risico's van de ombuigin gen op woningbouw en indivi duele huursubsidie zijn dermate onoverzienbaar voor mijn colle ga Dijkman en mij, dat we ons daar niet aan willen binden". ROERMOND (ANP) - Een echtpaar uit Wessen heeft een klacht ingediend bij de inspectie voor de volksgezondheid in Limburg en bij het Medisch Tuchtcollege over een gynaecoloog van het St. Laurentiusziekenhuis in Roermond. Door "een fout" van de ze arts zou een pasgeboren baby van dit echtpaar zijn overleden. De klacht is in eerste instantie terechtgekomen bij de Algemene Patiënten Vereniging (APV). Volgens mevrouw M. Engel, woordvoerster van de APV in Roer mond, is deze klacht een van de vele die bij haar vereniging zijn binnengekomen over het team gynaecologen van het Roer- mondse ziekenhuis. "In totaal hebben ons al wel zestig klachten bereikt. Alleen de meest ernstige hebben wij doorgestuurd naar de inspectie voor de volksgezondheid in Maastricht met het ver zoek een onderzoek in te stellen". De klachten verwijten de gynaecologen "'nalatigheid en het niet correct verrichten van operaties". Ook wordt geklaagd over on voldoende samenwerking tussen de gynaecologen en de urolo- Volgens de inspectie voor de volksgezondheid in Maastricht zijn de klachten in onderzoek. Van de klachten die bij de inspectie in behandeling zijn zei de geneesheer-directeur van het Roermondse ziekenhuis, dr. J. van Esser, niet op de hoogte te zijn. Wel van de klacht van het echt paar uit Wessem. "Met dit echtpaar betreuren wij het dat de baby is overleden. Maar dat in dit geval medische fouten zouden zijn gemaakt, geloof ik beslist niet. We wachten daarom elk onderzoek in deze zaak met een gerust hart af', aldus dr. van Esser. APELDOORN Minister Brinkman (wvc) bracht gisteren een bezoek aan een opvanghuis voor vluchtelingen in Apeldoorn. Een groot deel van de bewoners bestaat uit Vietnamese bootvluchtelingen. Een van de jongste kinderen had voor de bewindsman een tekening gemaakt, maar durfde de plaat niet aan te bieden Nadat een ouder meisje hem wat moed had ingesproken, stapte het kind toch maar op "die belangrijke r" af... (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat de regering zich gaat in spannen voor een economisch stimuleringsbeleid op Europese basis. De Kamer nam daartoe gisteren een motie aan van het CDA bij de behandeling van de Vooijaarsnota. De WD'er Nijpels beschouwde, net als het kabinet, de uitspraak als een ondersteuning van het beleid. De Vries (CDA) daarente gen benadrukte dat de motie juist de bedoeling had het kabi net aan te sporen tot een krachti ger en overtuigender optreden op dit gebied. Den Uyl zei ten slotte dat de PvdA natuurlijk een motie zou ondersteunen, waarin een van de regeringspartijen aan drong op een duidelijke wijzi ging van het beleid. Het kabinet had eerder op de dag al toegezegd in overleg met de Europese partners te zoeken naar mogelijkheden voor extra stimulerende maatregelen. Pre mier Lubbers en minister Ru- ding (financiën) lieten echter we ten de kans dat een dergelijk be leid op steun binnen de Europe se Gemeenschap zou kunnen re kenen, erg klein te achten. Ruding weigerde daarbij in te gaan op een vraag van Den Uyl om uit te leggen welke financiële ruimte Nederland heeft om te stimule ren. De CDA-motie gaat ervan uit dat deze ruimte bestaat, ter wijl het kabinet de afgelopen da gen voortdurend zei dat deze ruimte er juist niet is. Volgens Ruding moet de ruimte ontstaan doordat tijdens de komende Eu ropese top in Stuttgart duidelij ke afspraken tot stand komen. De twee coalitiepartners hadden ook succes met hun voorstel om de kleine zelfstandigen nog dit jaar extra te ontzien. Een motie van Nijpels en De Vries, waarin DEN HAAG (ANP) - Het politieke steekspel over de aow-uitkeringen ontaardde gisteren tijdens het slotdebat over de Voorjaarsnota in een stevige botsing tussen de fractieleiders van regeringspartijen CDA en WD. Nijpels (WD) verweet CDA-fractieleider De Vries op een gegeven ogenblik demagogisch taalgebruik. Hij reageerde daarmee op een opmerking van De Vries dat het CDA er niets voor voelt iedere gulden voor de bejaarden te laten ophoesten door "mensen in een rolstoel", langdurig werklozen en bijstandsmoe ders. "Als ik bejaarde was zou ik op die manier niet ontzien willen worden", zei De Vries. Hij wees een motie van de WD om aow'ers te ontzien bij de voorgenomen korting op de uitkeringen, van de hand. De verwijzing van de CDA-leider naar "mensen in een rolstoel" schoot Nijpels in het verkeerde keelgat. Hij herinnerde de coalitiegenoot aan een advertentie van het CDA in de verkiezingscampagne van vorig jaar, waarin de christen-democraten zich volgens hem hadden uitgesproken voor onverkorte handhaving van de aow. De Vries verklaarde dat zijn partij een beperkte korting op de uitkerin gen gerechtvaardigd vindt om het overheidstekort en de lastendruk van de overheid terug te dringen. zowel voor dit jaar als voor 1984 om extra maatregelen werd ge vraagd, kreeg de steun van de ge hele Tweede Kamer, behalve van PSP. Minister De Koning (sociale zaken) zegde toe dat de premiegrenzen voor zelfstandigen op 1 juli iets gunstiger komen te liggen. Ook zal in de begroting van volgend jaar extra rekening met de zelf standigen worden gehouden. Dat laatste zal gebeuren via de pot van 1,5 tot 2 miljard ten be hoeve van lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Verder vroeg de Kamer, opnieuw via een motie van CDA en WD, het kabinet om van 1984 af een evenwichtiger inkomensbeeld dan dit jaar tot stand te brengen. Met name de beperkte matiging van de hoogste inkomens moet in het vervolg voorkomen wor den. Den Uyl noemde de motie een boe tekleed, omdat beide fracties dit jaar instemmen met een „onwen selijk" beeld, maar niet bereid zijn maatregelen te nemen om het te wijzigen. Het CDA stemde overigens tegen een motie van de PvdA'er Wöltgens waarin om aanvullende maatregelen ge vraagd wordt per 1 juli. De Vries zei dat zijn fractie zich aan de ge- Frontale botsing LELYSTAD (ANP) - Door een verkeersongeluk óp de Oostvaar- dersdijk van Lelystad naar Al- mere is gisteren een persoon om het leven gekomen. TVee andere personen zijn met zeer ernstig letsel naar het ziekenhuis in Lelystad vervoerd. Voor het le ven van een van hen wordt ge vreesd. Het ongeluk gebeurde doordat twee personenauto's frontaal op elkaar botsten. De politie sloot de dijk bij Almere en Lelystad voor alle verkeer af. MADRID - De Nederlandse oor logsmisdadiger Auke Pattist (62) zal toch niet door Spanje worden uitgeleverd. Via een uiterst merkwaardige juridische kron kel besloot dezelfde rechtbank in Madrid, die vorige week uitleve ring van de ex-SS'er had be paald, het eerdere vonnis te her roepen zonder dat er hoger be- door Gerrit Jan Hoek roep werd ingesteld. Het Madri- leense tribunaal gelastte boven dien de onmiddellijke invrij heidstelling van Pattist. Als juridisch argument werd opge geven dat het uitleveringsbevel van vorige week gebaseerd was op het feit dat Pattist zich tijdens de Tweede Wereldoorlog schul dig had gemaakt aan oorlogsmis daden. Na een vergelijking achteraf met het vonnis, dat aan het begin van de jaren vijftig door een bijzondere rechtbank in Assen bij verstek over Pattist was uitgesproken en waarin Pat- tist wegens mishandeling van jo den veroordeeld was, kwamen de Spaanse rechters alsnog tot de conclusie dat het uitleverings bevel op onjuiste gronden was gebaseerd. Auke Pattist, inmiddels in Spanje weer op vrije voeten gesteld, voelt zich moreel niet schuldig. Hij zegt dat in een interview met een correspondent van Radio Nederland Wereldomroep. Hij gelooft dat allerlei wandaden die tijdens de bezetting in Drente zijn gepleegd hem in de schoe nen zijn geschoven, omdat hij er tijdens de berechting niet bij was en dus als zondebok kon worden aangewezen. In het vraaggesprek geeft Pattist toe volgens de letter van de wet wel schuldig te zijn aan landver raad en dienstneming in vreem de krijgsmacht. Hij werd veroordeeld voor misdrij ven die hij later in de oorlog in Drenthe pleegde, met name in de omgeving van Hoogeveen. In het vraaggesprek zegt hij daarover: „Wat de actie in de buurt van Hoogeveen betreft: wij waren daar een militaire eenheid van de Waffen-SS, niet te verwisselen met de Algemene SS van de con centratiekampen waarmee wij niets van doen hadden. Wij wer den daar s nachts door mensen Van het verzet beschoten en moesten daartegen actie i Daar is een aantal gevangenen gemaakt en daarbij zijn harde klappen gevallen. Dat wil ik niet negeren. Maar ik wil er ook nog steeds bij zeggen, dat die hoog stens een paar blauwe plekken hebben veroorzaakt waarvan de mensen na vier, vijf dagen weer genezen waren". De tot levenslang veroordeelde spreekt er vervolgens zijn ver wondering over uit dat andere betrokkenen betrekkelijk korte vrijheidsstraffen hebben onder gaan: „Wat mij verwonderde is dat de chef van mijn compagnie, ook een Nederlander, de hoogst verantwoordelijke voor deze ac tie, na zes, zeven jaar al weer vrij was. Ik was er natuurlijk niet bij toen het proces over deze actie in de buurt van Hoogeveen plaats vond. Ik was de zondebok, alles wat in die buurt gebeurd is, of het nou van de Waffen-SS. van de SD. van de Landmacht of wat dan ook was, schijnt mij in de schoenen geschoven te zijn Want wat ik nu in de kranten lees, ik neem dat alles met een korreltje zout. Er komt veel sen satie bij. Pattist zegt zich niet schuldig te hebben gemaakt aan wreedhe den, zoals hem ten laste is ge legd: „Daarover kan ik hier met mijn hand op mijn hart rustig zeggen: wij hebben geen joden vervolgd en wij hebben niemand gedood noch zeer ernstig mis handeld. De enige jood die toe vallig in onze handen viel, is nog ontsnapt". Hij maakt dan de vergelijking met prins Bernhard. die volgens hem lid was van de Ruiter-SS alvo rens met prinses Juliana te trou wen en de Nederlandse nationa liteit te verwerven: „Gedurende de oorlog heeft hij voor Neder land gevochten zoals het zijn plicht was. Ik heb. toen ik de Duitse nationaliteit aangenomen had, voor Duitsland gevochten zoals het toen mijn plicht was. maakte afspraken in het regeer akkoord gebonden achtte. Vrijwel geen enkele door de oppo sitie ingediende motie behaalde bij de stemmingen, die juist vóór middernacht waren beëindigd, een kamermeerderheid. Alleen een motie van PSP, PPR en EVP, waarin gevraagd wordt om ambtenaren die al korter werker te ontzien bij de nieuwe kortin gen, behaalde een meerderheid. WD, SGP, GPV en RPF waren tegen. Rapport RIWA: Vervuiling Maas is eenvoudig op te lossen DEN HAAG - De Samenwerkende Rijn- en Maas-waterleidingbe drijven RIWA, dringen er bij de Franse. Belgische en Nederland se waterbeheerders op aan de schadelijke stoffen, die in de Maas zijn aangetroffen, te bestrij den. Metingen door de RIWA hebben enkele ernstige vervui lers opgespoord. De samenwerkende bedrijven brachten gisteren een rapport uit naar aanleiding van een opper vlaktewater onderzoek, vorig jaar september, van het hele stroomgebied van de Maas. Met een boot werdt de rivier afgezakt waarbij op 83 plaatsen in totaal 1500 monsters werden genomen. Het bleek dat de Maas al bij de bron is vervuild door organische stoffen. Verder heeft de RIWA zestien ernstige verontreini- gingsgebieden vrij nauwkeurig kunnen vaststellen. In het rap port worden de vuillozende be drijven met name genoemd. Gezien de geringe waterafvoer van de Maas en het beperkte aantal ernstige vervuilers, die in veel gevallen bekend zijn, is het drinkwater met eenvoudige maatregelen te verbeteren. Ruim 5 miljoen mensen in Nederland en België, zijn voor hun drinkwa ter aangewezen op de Maas. Als belangrijke vervuiler kwam onder meer de papierpulpfa briek in het Belgische Harnon- court naar voren. Waarschijnlijk is de fabriek de oorzaak van de sterke stijging aan organische chloorverbindingen van 2 tot 75 microgram per liter. De invloed hiervan op het oppervlaktewater bleef tot in de Biesbosch merk baar. Bij Luik en Maastricht werd een aanzienlijke daling van het zuur stofgehalte in het Maaswater waargenomen. In het industrie gebied bij Luik nam het oliege halte in de rivier ernstig toe. Ver antwoordelijk hiervoor zijn de metaalindustrieën.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7