Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd I Universiteitsraad ook tegen opheffen Spaans Is er één goeie Leienaar, die denkt aan De Gijselaar? Buitenlanders moeten toch pension uit Vijfendertig mille steun voor behoud Dierenpark 1 Wassenaar Twintigjarige zonder aanleiding mishandeld Personeel van schoenenzaak krijgt slaag ■mJ Stichting: "Vluchtelingen kunnen wel in complex Beukeschans" PAGINA 4 VRIJDAG 20 MEI 1983 Leidse kroniek door Ruud Paauw Het ging er stemmig en opgewekt aan toe op het Kort Rapenburg in Leiden, die 23ste april 1920. In de middaguren van die dag vond de onthulling plaats van de De Gijselaarsbank, een hul deblijk van de Leidse burgers aan hun burgemeester, jhr. mr. dr. N.C. de Gijselaar (1865- 1937) voor hetgeen hij tijdens de jaren van de eerste wereld oorlog en vlak daarna (1914- 1919) voor de gemeente had ge daan. In een oude kroniek tref je iets van de sfeer aan: "Overal wapperden vlaggen en op straat heerste grote leven digheid. Om de Bank heen stonden duizenden belangstel lenden en voor de ramen der aangrenzende woningen en zelfs op de daken zaten en ston den de menschen de plechtig heid te aanschouwen". Wat had De Gijselaar, een magi straat van gedegen rechtse (christelijk-historische) huize dan wel gepresteerd in die ja ren? Wethouder Van der Lip somde dat in zijn toespraak nog eens op. In volstrekte tegenstelling tot wat nu gebeurt, lieten de wethouders toen zeer veel taken over aan de burgemeester. En deze had in de eerste wereld oorlog (waar Nederland buiten bleef, maar toch hevig van te lijden had) leiding gegeven aan de distributie van voedsel, kleding en brandstoffen, "het lastigste, neteligste vraagstuk in crisistijd". Behalve burge meester was hij dus ook nog, zou je kunnen zeggen, direc teur van de Sociale Dienst-on- der-hoog spanning. Van der Lip poogde in zijn toe spraak redelijk te blijven: "De tijd van laffe vleierij tegenover hooggeplaatste personen is voorbij". Er waren ook wel de gelijk fouten gemaakt. Eens, toen de problemen hoog opge stapeld lagen, had de burge meester "met van aandoening trillende stem" geroepen: "Ik doe mijn uiterste best voor mijn gemeentenaren, maar ik kan toch niet meer doen dan dag en nacht voor hen werken". De Gijselaar kon geen ijzer met handen breken, aldus Van der Lip, maar hij had zich wel "een echte Burgervader" getoond "die zorgt voor de ingezetenen zoals een vader zorgt voor zijn kinderen die hij liefheeft". Hij was "een altijd waakzame ka pitein op het schip" geweest. De Bank was bedoeld om "het na- van het Rapenburg aan ver nieuwing toe is. Bij de gemeente liggen twee plan nen: één waarin het monument terugkeert en één zonder. Voor deel van het laatste zou zijn dat het vrije uitzicht op het Ra penburg wordt hersteld. Het is zeer de vraag of de Bank dan ergens anders wordt geplaatst Het argument dat zonder monu ment het Rapenburg zo mooi uitkomt, spreekt me niet aan. Het verkeer dat hier langs raast kan en mag daar geen oog voor hebben, anders maakt het maar brokken. En de wan delaar vindt aan weerszijden van het monument ruimte ge noeg om van het Rapenburg al- geslacht duidelijk te maken dat Leiden in de bange oorlogs jaren een voortreffelijke burge meester heeft gehad - een blij vende herinnering aan de moeilijke jaren die achter ons liggen". "Na de onthulling", zo lees ik, "namen de burgemeester en mevr. De Gijselaar onder luide bijval op de Bank plaats" en verbleven daar enige tijd. De ontwerper van het monument, Brouwer, en de aannemer-met selaar Volleberg uit Zoeter- woude oogstten lof voor hun werk. Het gebruik van bak steen en terracotto werd door de kunstcritici "een karakteris tiek Hollandsche keuze ge noemd". Gelukkig geen na tuursteen, schreef er één, want dat wordt op den duur "zo op dringerig". Het geheel ademde iets "huiselijks intiems" uit. Geroemd werd "de verwant schap met de 18de eeuwse pa triciërs omgeving". Nee toch Drieënzestig jaar later staan we voor de vraag of De Gijselaars bank moet blijven of verdwij nen. Afgebroken moet hij in elk geval omdat de overkluizing Toen ik dat las, dacht ik: hoe haalt de gemeente het nou toch in zijn hoofd om zelfs maar te overwégen de Gijselaarsbank te verwijderen? Wat is dat voor historische sloddervosserij. Ja, het monument zal wel te jong zijn om onder Monumenten zorg te vallen, maar daarmee kun je je er natuurlijk niet van afmaken. Het is zó'n begrip in de stad. Ik weet het: het monument is vuil, kapot, de inscriptie is nauwe lijks nog te lezen. Zestig jaar zon, wind en regen hebben hun sporen nagelaten. Het ziet er, van elk bloemetje ontdaan, wat mistroostig uit. Maar men zou juist van déze ge legenheid gebruik moeten ma ken om het in oude luister te herstellen. Als zitbank zal het nooit meer de waarde van weleer kunnen hebben, daarvoor is er nu te veel verkeer. Als monument, als karakteristiekje in het hart van de stad heeft en houdt het iets markants. Drieënzestig jaar geleden heeft een generatie Leidenaars (die nog niet geheel is uitgestorven) de herinnering aan vijf zware jaren en aan een kennelijk goed functionerende burge meester in dit monumentje aan de stad willen meegeven. Al leen ijzersterke argumenten rechtvaardigen het er met je tengels aan te komen. Die argu menten zijn niet aangevoerd. Ooit werd in Leidse straten ge zongen: "Er is maar één goeie Leienaar en dat is De Gijse laar". Gaan we zijn Bank dan nu bij het grof vuil zetten? Diep in mij sluimert de actie groep als dat mocht dreigen. De tekst voor het eerste span doek heb ik ook al: "Is er nog één goeie Leienaar, die denkt aan De Gijselaar?" Universiteit Nadat de Taakverdelingscom missie (eigen orgaan van de universiteiten om minister Deetman bij de bezuinigingen van advies te dienen) had aan- Beeld van een paar jaar geleden. De Spaanse koning op bezoek bij de Leidse universiteit. Niet bevroedend dat uitgerekend zijn moeder taal in deze burcht van wetenschap nog eens het loodje zou leggen. der de wapenen geroepen om gegeven dat de Slavische talen en Italiaans wel van de Leidse universiteit konden verdwij nen, mogen ze van de bewinds man toch blijven. Dit besluit en tal van andere hier en elders in het land hebben de universiteiten "geschokt" doen reageren. Het is natuurlijk ook verre van aangenaam, maar als je de inspraak ziet, de fi nanciële zorg waarmee even tuele afvloeiingen en tot ver huizen gedwongen studenten worden omringd, dan mag het universitaire volk de handen nog dichtknijpen. Vergelijk dit eens met de arbeidsuitstoot bij RSV, RDM en hoe die andere lettercombinaties luiden. Ja, jg, ik weet wel dat het om on vergelijkbare grootheden gaat. Spaans dus weg. De universiteit heeft nu, in het Frans nog wel, de Spaanse ambassadeur on- tegen de minister in het strijd perk te treden. Als die man dat doet, moet hij wel tactvol te werk gaan. Want laten we niet vergeten: die universiteit stddt er omdat Leiden dik vier eeu wen terug alles wat Spaans was nu juist ferm buiten de deur hield. Daarom deugde in dit verband zelfs de scherts van universiteitsbestuurder Koorn stra-niet: "Verdwijnt Spaans dan vind ik dat de gemeente Leiden ook drie oktober niet meer moet vieren". Trouwens, waarom de Spaanse ambassadeur eigenlijk? Waar om niet meteen de Spaanse ko ning? In ons nationale volks lied staat dat we de koning van Hispanje altijd hebben geëerd. De goede vorst is met zijn ge malin in een recent verleden nog bij de Leidse universiteit op bezoek geweest. Mooie ont vangst was het, met alle uni versitaire mandarijnen er bij. En nu ineens schrapt Deetman het Spaans in Leiden. Dat riekt bijna naar een belediging van een buitenlands staatshoofd. De Slavische talen mogen blijven en ik ben zeer benieuwd of we nu nog wat van de beroemde slavist Karei van het Reve zul len horen. Toen zijn vakgroep in Leiden verloren dreigde te gaan, hield hij in de universi teitsraad een lange, boeiende jede. Er zat één dissonant in: hij vergeleek de Taakverde ling scommissie met de Joodse Raad die in oorlogstijd onder druk van de bezetter ook zo huishield in eigen gelederen - de groep joden boven een be paald inkomen stuurde joden beneden dat inkomen naar ver re oorden. Daarmee gaf Van het Reve, ge wild of ongewild, tevens aan in wat voor licht hij minister Deetman in dit proces plaat ste. Dat krijg je ervan als je dit soort historische beelden oproept. Diezelfde bewindsman heeft nu, o ironie, de Slavische talen in Leiden gered. Hoe zou Karei van het Reve zich op dit mo ment voelen? DEN HAAG/LEIDEN - De zeven buitenlandse werknemers zul len hun pension aan de Schel penkade 44 in Leiden moeten verlaten. Het kort geding bij de Haagse rechtbank, dat de zeven buitenlanders hadden aange spannen, heeft hen niet gehol pen. Inzet van dit geding was schor sing van het vonnis van de Leid se kantonrechter dat het pen sion moest worden ontruimd. De zeven zochten het in hoger beroep omdat ze meenden dat de uitspraak van de kanton rechter op een vergissing be rustte. De president van de rechtbank mr. Lycklema achtte het niet waarschijnlijk dat de kanton rechter de slepende kwestie verkeerd had beoordeeld. In het gistermiddag uitgesproken von nis liet de president weten dat hij geen enkele reden zag om op de kwestie in te gaan. De pen sionbewoners hebben namelijk geen argumenten of feiten aan gedragen. De Leidenaren H. Slijkhuis en B. Dool zijn dus in het gelijk ge steld. Beide pensioneigenaren zijn al drie jaar bezig om de ze ven buitenlanders uit het pen sion te krijgen. De Vries (WD) voor: "Uit sen timentele overwegingen". (Foto: Wim Dijkmi LEIDEN Als bijdrage tot het behoud van Dieren park Wassenaar zal de gemeente Leiden een be drag van 35.000 gulden beschikbaar stellen. Dit gebeurt wel onder de voorwaarde dat ook andere gemeenten hun bijdrage zullen leveren en de fi nanciering door rijk en provincie zeker zijn. De raadscommissie voor cultuur adviseerde gister avond tenminste positief over Leidens aandeel in de reddingsactie. Alleen raadslid Van der Ham (D'66) stemde tegen het voorstel, "omdat er wel meer zaken zijn in de regio die voor een dergelijke steun in aanmer king zouden willen komen". Biegstraten (CDA) had soortgelijke bedenkingen: "Ik ben voor de bijdrage van Leiden, maar vind dat Wassenaar wel wat meer kan bijdragen dan dezelfde 35 cent per inwoner. Wassenaar is tenslotte draagkrach- tiger dan onze gemeente. Bovendien zijn de re giogemeenten ook nooit geneigd om bijdragen te leveren aan Leidse projecten die evengoed in het belang van de hele regio zijn. Ik denk dan bij voorbeeld aan de ijsbaan". r Van der Ham (D'66) tegen: "Er zijn meer zaken die we kunnen steunen". (Foto: Holvast). "Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doet dat ook een ander niet", antwoordde wethouder Schoute spreekwoordelijk. "Leiden heeft onmiskenbaar een regio-functie en er gaan veel Leidenaars naar Dierenpark Wassenaar. Dat neemt niet weg dat we de andere gemeenten nog eens flink onder de neus zullen wrijven wat hun manier van doen is in dit soort zaken". De la Mar van de PSP liet het aspect van de werk gelegenheid voor 45 mensen meetellen. "Daarom ben ik voor het voorstel, hoewel je dierentuinen ook als dierenmishandeling kunt zien". "Het educatieve oogpunt en sentimentele overwegin gen" waren voor De Vries (WD) de redenen om vóór te stemmen. Alle raadsleden maakten zich gisteravond nogal bezorgd over de berichten als zou Leiden al een toezegging hebben gedaan over de bijdrage. "Volgens diverse krantenberichten zou gedepu teerde Borgman al gezegd hebben dat het rond was in Leiden. Maar wij zullen toch eerst een raadsbesluit moeten nemen". LEIDEN - De universiteitsraad heeft gisteren zijn waardering uitgesproken over de reactie van het Leidse college van bestuur op de bezuinigingsplannen van minister Deetman bij met name de Leidse universiteit. Nadat de minister gisteren zijn officiële vi sie had gegeven op het eindrap port van de taakverdelingscom missie (waarin vertegenwoordi- gers van de universiteiten) liet het college van bestuur van de Leidse universiteit direct een kritische reactie volgen, die de universiteitsraad nu als uit gangspunt wil nemen bij verder overleg met de minister. De voorgestelde opheffing van Spaans is voor college en Raad onaanvaardbaar. Gewezen wordt op de groeiende belangstelling voor de Latijnsamerikaanse lite ratuur, de toeneming van goed kwalitatief onderzoek en de ge ringe besparingen die opheffing zou opleveren, gezien het betrek kelijk kleine personeelsbestand. Het feit dat "relatief veel buiten landse kroondocenten bij Spaans werkzaam zijn", gaat vol gens het bestuur in Leiden niet op. Raadslid Schwenke (L.S.B.) zag overigens in deze suggestie van Deetman overeenkomst met ideeën van de Centrumpartij. Volgens bestuurder Koornstra zou zeker gepoogd worden om de minister onder druk te zetten, middels reacties -uit het buiten land (net als bij de dreigende op heffing van Slavistiek en Ita liaans) het geval was van de Spaanse ambassadeur. Overi gens had hij de indruk dat er met de minister over Spaans "wel te praten zou zijn". Op de vraag van raadslid Van Helden (PP.) of dit "praten ook" betalen van wissel geld zou inhouden (behoud van Spaans door inleveren van ande re Studierichtingen") antwoord de Koornstra ontkennend. Samenvoeging van het aantal far- macie-vestigingen tot een in de randstad acht de Raad niet aan vaardbaar. Volgens de Raad is de belangstelling voor farmacie in de randstad groter dan in Gro ningen, waar de tweede vesti ging zou moeten komen. De ver nietiging van twee vestigings plaatsen zou een vernieting van kostbare infrastructuur beteke nen. Bovendien zou de minister bij het vaststellen van de behoef te aan apothekers (maximum 80 per jaar) slechts aan dè middel lange termijn hebben gedacht. LEIDEN - Een 20-jarige jongen uit Oegstgeest is vannacht even na enen in het Terweepark zonder enige aanleiding in elkaar geslagen door een drietal jongens en een meisje. De jongen liep letsel op aan wang, neus en oog en moest in het Academisch Ziekenhuis worden behandeld. De daders konden worden gegrepen dank zij het signalement van de personenauto, waarin zij wegreden. Diezelfde auto was een half uur tevoren een 15-jarige jongen komen ophalen bij het politiebureau. De jongen zat daar wegens het herhaaldelijk veroorzaken van geluidsover last in de Kraaienhorst. Zijn geluidsapparatuur was door de politie in beslag genomen. Hij bleek een van de daders te zijn. De andere jongens waren 20 en 22 jaar oud. LEIDEN Het personeel van een schoenenwinkel in de Haarlemmerstraat heeft gis termiddag klappen gekregen van twee knapen die namens een familielid hun beklag kwamen doen. Deze had schoenen willen ruilen, maar dat was door het winkelper soneel geweigerd, omdat er al mee op straat gelopen was. Het tweetal kwam verhaal ha len en zij vernielden de kassa (waarde 5800 gulden) en sme ten schoensmeer door de winkel. Er ontstond een vechtpartij, waarbij het per soneel twee mannen en een vrouw - geslagen en ge schopt werd. De vrouw werd in de buik geschopt en moest voor behandeling naar het ziekenhuis. Toen de politie arriveerde, was het tweetal al verdwenen. De politie denkt evenwel snel tot aanhouding te kunnen overgaan, omdat ze over een duidelijk signale ment beschikt. PPR De PPR houdt vanavond een le denvergadering, waarop on der meer over de komende ge meentebegroting en de bezuini gingen van de gemeente zal worden gesproken. De vergade ring wordt gehouden in ge bouw Rapenburg 100 en begint om acht uur. Turkse sport Op het sportpark De Morsch II (v.v. Leiden) wordt zondag een Turks jeugd- en sportfeest ge houden. Die dag wordende halve finales van het landelijke voetbaltoernooi voor Turken gespeeld. Leiden Turkgucu heeft zich voor deze halve fina les geplaatst. In de afgelopen vier jaar is dit team al twee keer kampioen van Nederland geworden. Naast het voetbal staan nog meer activiteiten op het programma: volksdansen, muziek, hapjes, enz. De ope ning is om elf uur. Turkse muziek In het Rijksmuseum voor Volken kunde treedt zondagmiddag de groep Gurbetciler op met Turk se volksmuziek. Ook zijn er die middag in het museum aan de Steenstraat Turkse versnape ringen en thee verkrijgbaar, er wordt een film vertoond en er is informatiemateriaal beschik baar. Er zijn voorstellingen om half drie en om half vier. ZLC De contactcommissie van voet balvereniging ZLC houdt za terdag op het complex aan de Smaragdlaan de slotavond van het seizoen met dansen op de muziek van The Atlantics, een barbecue, kaarten èn di verse attracties. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag een openbare le zing met als onderwerp: "De noodzaak van zelfheiliging". De lezing wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva, Vroü- wensteeg 11, en begint om acht LEIDEN - De leegstand in het complex huizen voor buitenlan ders aan de Beukenschans in Leiderdorp, zou kunnen worden opgelost door er ook asielzoe- kende vluchtelingen in onder te brengen. De Stichting Vluchte lingenwerk heeft de gemeente verzocht deze mogelijkheid te onderzoeken. 'De Beukenschans' telt negentig kamers, waarvan er op het mo ment ongeveer 17 leegstaan. De kamers zijn oorspronkelijk be doeld voor buitenlandse werkne mers, maar een paar ervan wor den tegenwoordig ook bewoond door studenten en een aantal Vietnamezen. De Stichting Vluchtelingenwerk zoekt nog steeds naar meer woonruimte voor politieke vluchtelingen die zich in Leiden aanmelden. Volgens wethouder Tesselaar wordt het verzoek van de stich- Het complex aan de Beukeschans waar momenteel zeventien kamers leegstaan. ting in overweging genomen. "Er zijn nog wel een paar vragen die nog beantwoord moeten worden. Hoe staat de gemeente Leider dorp er bijvoorbeeld tegenover, om hoeveel vluchtelingen gaat (Foto: Holvast) het, en willen de asielzoekers ook met zijn tweeën op een ka mer zoals gebruikelijk is?"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4