Gemeente springt bij in kosten van scholierenvervoer goed idee feiforestier Steeds Daling in Leidse regio: stijging in Bollenstreek Louise de Coligny mag dependance in Leiderdorp bouwen "Om niet te zwijgen. Werkloosheidscijfers over april: Bibliotheek kan meer boeken kopen Bij buitengewoon onderwijs Meao naar Sumatrastraat Avondfiets- vierdaagse NU DAGVERSE ASPERGES Sen nteï btadblwefd Provinciale Staten: Merenwijk spoedig ontpolderen VRIJDAG 20 MEI 1983 LEIDEN - Een onheilspellend kij kende en ruim uitgevallen gene raal, daarnaast zwijgende men sen met bordenr waarop namen geschreven staan. Dat was het beeld gisteravond in de Haar lemmerstraat, nabij de Harte- brugkerk. Op deze wijze vroeg Amnesty International aandacht voor de situatie in Guatemala. Aandacht vooral voor de slacht offers van het regime daar, ver moord uit politieke overwegin gen. Met een stille tocht zette Amnesty de actie voort, in de richting van het Anthonius Clubhuis, waar enkele toespraken werden gehouden. Sinds 23 maart voert Amnesty International de campagne "Om niet te zwijgen...", waarin wordt gesproken over de politieke moor den in Iran, El Salvador, de Fili- pijnen, Chili, Libië, Argentinië, Guatemala en India. Doel is een onafhankelijk onderzoek naar deze mporden te bereiken en een stopzetting van de moorden. (Foto Holvast) LEIDEN - Een lichte daling in de Leidse regio en een geringe stij ging in de Bollenstreek. Dat beeld vertonen de werkloos heidscijfers over april. Het aantal werkzoekende mannen zakte in Leiden en omgeving met 37 naar 6964 en het aantal vrou wen met 26 naar 2930. De daling deed zich voor bij de jongeren tot en met 22 jaar. Zevenhonderd- vijftig mensen lieten zich in april bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Leiden inschrijven. De werkloosheid nam toe in de me taalsector (vooral hoger-opgelei- den en elektromonteurs) en af in de bouw, zij het minder specta culair dan in maart. Ook vorig jaar was er in april in de Leidse regio sprake van een da- LEIDEN - De Openbare Bi bliotheek Leiden kan zijn te kort in het boekenbestand iets inlopen door de extra gel den die de laatste tariefsver hoging oplevert. Doordat het aantal lezers de laatste jaren snel gegroeid is, komt de bi bliotheek op het moment on geveer 50.000 boeken tekort. Om dat tekort in te kunnen halen, is eigenlijk een bedrag van een miljoen gulden no dig. Een tiende daarvan komt nu beschikbaar. Het rijk kort 150.000 gulden op de bibliotheek, maar de ge meente zal de dragen. De ta riefsverhoging van de biblio theek levert dit jaar 120.000 gulden op, die de bibliotheek kan besteden aan de aankoop van nieuwe boeken. Alleen een bedrag van 14.000 gul den, dat de bibliotheek nog op de begroting moest inleve ren, zal daar afgaan. LEIDEN - Het vervoer van leerlingen in het buitengewoon onderwijs is door de ge meente Leiden veilig gesteld. De zestigduizend gulden die nodig is om het vervoer op hetzelfde peil te houden neemt de gemeente zelf voor haar rekening. Dat hebben B en W besloten. ling van de werkloosheid. Er werden bij het arbeidsbureau de afgelopen maand 135 vacatures aangemeld, waarbij de bouwnij verheid (47) en kantoorfuncties (27) het hoogst scoorden. Agrariërs De toename van de werkloosheid in de Bollenstreek voltrok zich met name in de agrarische beroe pen. Het aantal werkzoekende mannen in deze sector steeg met 29 tot 200 en het aantal vrouwen met 102 naar 254. Samen bestrij ken zij ruim zestien procent van het aantal werklozen in de Bol lenstreek. In andere sectoren bleef de werkloosheid gelijk of was sprake van een daling, het laatste met name in de horeca. Uiteindelijk steeg de werkloos heid met zestien en kwam daar mee op 2756. Tegenover een da ling bij de mannen (met 44 naar 1796) stond een stijging bij de vrouwen (met 60 naar 960). Het aantal vacatures bedroeg 62, waarvan 26 nieuwe, vooral af komstig uit de handel en de ho- Het GAB heeft van de diverse scholen in de Leidse regio verno men dat bij het algemeen vor mend onderwijs het aantal exa menkandidaten net als vorig jaar op 3000 ligt. Daarvan willen er iets meer dan 400 na het behalen van hun diploma een baan gaan zoeken. Vorig jaar lag dit aantal op 600. De neiging om door te le ren is zowel bij jongens als bij meisjes iets groter dan vorig jaar. Bij het lager beroepsonderwijs doen bijna 1800 kandidaten exa men, waarvan ongeveer 900 van plan zijn werk te gaan zoeken, vrijwel net zoveel als vorig jaar. In de Bollenstreek liggen deze cij fers als volgt. Algemeen vor mend onderwijs: 1250 examen kandidaten, van wie er 190 een baan willen gaan zoeken (vorig jaar 130). Lager beroepsonder wijs: 650 examenkandidaten, van wie er 280 werk willen heb ben (ongeveer twintig minder dan in 1981). Voor de schoolverlaters die zich tij dig laten inschrijven, organise ren de arbeidsbureau's in Leiden en Lisse voorlichtingsbijeen komsten. Per gemeente ontwikkelde de werkloosheid zich als volgt: LEIDSE REGIO. Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten360 Warmond Zoeterwoude Overige april'83 mrt.'83 april '83 Wethouder Peters (PvdA) van on derwijs maakte dit gisteren be kend. Hij zei graag de bezorgd heid weg te nemen, niet alleen bij het met ontslag bedreigde personeel van taxibedrijf Schut te, maar ook bij de ouders en leerkrachten van de bijna twee honderd Leidse kinderen, die van het vervoer gebruik maken. Voor t Peters wist, is Leiden de eerste gemeente die de kosten zelf op zich neemt. "Ik wil graag mijn toezegging aan de gemeen teraad nakomen, om het leerlin genvervoer op hetzelfde niveau te handhaven, inclusief de bege leiding. Leiden is op dit moment de enige gemeente die zekerheid biedt. Hoe de gemeenten in de regio het probleem oplossen weet ik niet", aldus Peters. Waar het geld voor de voorziening vandaan moet komen, kon de wethouder nog niet zeggen. De bezuinigingen van het rijk op het leerlingenvervoer beschouwt de gemeente als een 'tegenvaller', die slechts het tekort op de ge meentebegroting vergroot. De gemeenteraad zal zich dit najaar (opnieuw) over een bezuiniging van vele miljoenen moeten uit spreken. Totaal 30LLEN STREEK Hillegom Lisse Noord wijk Noord wij kerho ut Sassenheim Voorhout Overige mannen mrt. '83 april '83 392 405 mrt. '83 april '83 Totaal LEIDEN De dependance van de openbare scholengemeenschap Louise de Coligny in Leiderdorp kan gebouwd worden. Het mi nisterie van onderwijs heeft het groene licht gegeven voor de bouw van een school met tien lo kalen in de Leiderdorpse wijk Buitenhof. Aanvankelijk wilde het ministerie slechts vier loka len vergoeden. De Leidse wethouder Peters (PvdA) van onderwijs vond het niet zinvol om met zo'n klein aantal te starten. Het overleg met het ministerie is volgens Peters jarenlang een eindeloos gevecht geweest, zelfs om de staatssecre taris maar te spreken te krijgen. De wethouder toonde zich blij met het nu bereikte resultaat. Volgens hem verkeerde het openbare middelbaar onderwijs in een achtergestelde situatie ten opzichte van het confessionele. "Het is wel te merken dat er nu een liberale staatssecretaris zit. (Ginjaar-Maas/ WD, red.) In te genstelling tot de confessionele voorgangers", aldus Peters. De gemeente Leiden verwacht dat de school in Leiderdorp in de toekomst nog wel zal groeien. Het aantal leerlingen uit Leider dorp verdubbelde na het bericht in de krant dat de school zich in het dorp gaat vestigen, zo liet de wethouder weten. Meao Met de bouw van de Leiderdorpse vestiging van de Louise komt ook een eind aan de huisves tingsproblemen van de school voor middelbaar economisch en administratief onderwijs (meao) in het Lammenschanspark. De meao heeft door een snelle groei van het leerlingenaantal (op nieuw) behoefte aan uitbreiding. De school had al een bijgebouw in de Berlagestraat, maar ook dat werd te klein. De meao dreigde het komend schooljaar over vier verschillende gebouwen ver spreid te worden, een volgens de gemeente onwenselijke situatie. Nu de Louise naar Leiderdorp vertrekt biedt het schoolgebouw aan de Sumatrastraat met veer tien lokalen een goed onderko men voor de meao. De school heeft dan twee vestigingen: het Lammenschanspark en de Su matrastraat. LEIDEN De Leidse avondfiets- vierdaagse wordt van 30 mei tot en met 3 juni gehouden. De orga nisatie is in handen van de ver eniging Swifttoer. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijftien en dertig kilometer. Er kan op vijf avonden worden ge fietst, zodat de deelnemers des- gwenst één avond kunnen over slaan, om die op vrijdag in te ha len. De start is elke avond tussen half zeven en half acht bij de Groenoordhallen; de inschrij ving heeft plaats in het restau rant van dit complex. ADVERTENTIE restaurant met Vj/ frans getinte gerechten Rembrandtstraat 2-4 hoek Noordeinde Tel. 071-122115 Leiden Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur (keuken tot 22.00 uur) Doortrekkers (1) Pure riooljournalistiek. De Leid se pers maakte gisteren een pionierstocht langs de in aan leg zijnde rioolwaterperslei ding die straks de ongeveer 12.000 bewoners van de Ste- venshofjespolder moet ontlas ten. Het werd een enerverende tocht langs een 2500 meter lan ge mollengang die voor een deel aan boord van het sleper- tje van kapitein Willem Tij ster man werd gemaakt. Het spoor dat de uitwerpselen van de Stevenshofbewoners gaan volgen, loopt nog geen honderd meter van spoorweg overgang De Vink onder de dubbele spoorlijn Rotterdam - Den Haag door, vervolgens over grondgebied van Voor schoten en door de achtertuin van de provinciale waterstaat, onder het verkeersplein De Vink door, onder het Korte Vlietkanaal door, rechtsaf het kanaal langs tot aan de Voor- schoterweg en via een aantal bochten loopt het spoor dood in de zuiveringsinstallatie Zuid-West. Is deze installatie berekend op de vloedgolf die straks uit de 4200 woningen van de Stevens hof komt? Jazeker, want de bouwers van de 'behoeftever werker' van Leiden Zuid en Voorschoten schijnen al aan het eind van de jaren zestig te hebben geweten dat de Ste venshof ooit zou worden volge bouwd met woningen. Tot voor kort waren zij de enigen die dat wisten. Doortrekkers (2) De aanleg van de persleiding is een enerverende klus. Na een half jaar nadenken is hat kar wei, dat in totaal 2.225.000 gul den kost, een paar weken gele den écht begonnen. Aannemer Oldenburg uit Nieuwendijk heeft de openbare aanbeste ding gewonnen en heeft voor de spectaculaire onderdelen z'n collega Van Baarsen uit Halfweg in de arm genomen. Van Baarsen heeft de 'urinegelei- der' onder de spoorlijn en het Verkeersplein De Vink door getrokken terwijl hij nu druk bezig is om een zestig meter lange zinker in elkaar te tim meren die volgende week za terdag op feestelijke wijze te water gaat en, hopelijk, zinkt. Het zestig meter lange drie buizenstelsel langs het Korte Vlietkanaal dat de mannen van Gerrit Stolker nu fluitend in elkaar zetten en volgende week zaterdag juichend tot zinken brengen. (Foto Hoivut»' Wanneer dit ongetwijfeld sensa tionele en scheepvaartverkeer- stremmend festijn voorbij is, gaan de dertig tot veertig 'rio- listen' verder met het in elkaar passen van het buizensysteem. Volgens Van Baarsen's hoofd uitvoerder Gerrit Stolker ge beurt dat fluitend "want onze jongens zijn wel in voor zo'n stunt als deze". Een stunt die bestaat uit het in zestig dagen in elkaar zetten van een 2,5 kilometer lang stel sel van drie buizen. Dat bete kent overuren maken en in het weekeinde doorwerken want met de eerste bewoners van de Stevenshof, die begin juni de sleutel van hun voordeur krij gen. is afgesproken dat ze van af 25 juli mogen doortrekken. J.V. Bekomst (1) Zit gemeenteraadslid Hans de la Mar de hele middag bij de ver gadering van het bestuur van de Leidse Woning Stichting, wordt het eindelijk interes sant, moet de nieuwsgierige PSP-er opkrassen. De la Mar was benieuwd naar de lang verwachte resultaten van een onderzoek naar het onder houd van de woningen door de CTW. Aangekomen bij dit agendapunt besloot het PCW- bestuur de bijeenkomst achter gesloten deuren voort te zetten tijdens een etentje in de riante Engelberthahoeve. Daar ver telt onderzoeker Loose zo'n beetje wat er in het onder zoeksrapport komt te staan. De la Mar, die geen bestuurslid is maar lid van de uit politici be staande adviesraad, is niet voor het etentje uitgenodigd. Wat er in het rapport staat is geen spekkie voor zijn bekkie. Het bestuur wil geen politieke pottenkijkers. Is de conclusie van Hans. Daar heeft ie flink de pest over in en vraagt 's avonds aan wet houder Dick Tesselaar of er aan zo'n truc niets te doen is. "Ik heb de hele middag bij die vergadering gezeten", zegt De la Mar. "Waar je zin in hebt?" zegt Tesselaar droogjes. Maar verder kan de wethouder het ook niet helpen. Aan LWS-voorzitter en vak bondsbestuurder Loek Ge- rardts de vraag of ie lekker ge geten heeft. Gerardts legt de procedure uit: "We verwach ten dat de resultaten van het onderzoek volgende week zal worden aangeboden door het onderzoeksbureau. Dan wordt er eerst op 6 juni over gepraat met de adviesraad en twee da gen later met de bewoners raad. Pas daarna neemt het LWS-bestuur een beslissing". Wat er gisteren op de agenda stond ging over een ander as pect: Wat doen we het komend halfjaar met de 1200 woningen die bij wijze van proef door de CTW worden onderhouden. Daar is uitvoerig over ge praat". "Nou is het zo dat er een begelei dingscommissie is ingesteld, bestaande uit ex-wethouder Ham en mij, die regelmatig contact heeft gehad met het onderzoeksbureau. Zodoende weten wij een beetje de metho de van onderzoek en de con touren van de uitkomst. De rest van het bestuur weet dat niet. En om de besluitvorming zorgvuldig voor te bereiden hebben we de onderzoeker ge vraagd tijdens een etentje de bestuursleden een beetje in te lichten. Er was dus geen spra ke van besluitvorming. Het was meer een scholingsbijeen komst voor bestuursleden". Bekomst (2) "Ieder lid van de adviesraad heeft het recht om de vergade ringen by te wonen. De la Mar maakt daar regelmatig gebruik van. Hij moet dan ook, vind ik, alle stukken krijgen. Nu vroe gen we ons af: Moeten we De la Mar uitnodigen? Nee, hebben we gezegd, we ontmoeten op 6 juni alle leden van de advies raad. Dein kun je niet één apart informatie verstrekken. Zé moeten allen dezelfde informa tie op hetzelfde tijdstip krij gen, anders voorzie ik proble men van de grootste orde. Dat heb ik hem gezegd en ik geloof wel dat ie toen boos was". "Ik waardeer zijn komst wel. La ten we eerlijk zijn. Hij steekt zijn tijd erin en toont een grote belangstelling. Maar dat geeft hem nog geen recht op een voorkeursbehandeling". De la Mar zegt nooit veel van die waardering te hebben ge merkt. Een van de bestuursle den zou eens geprikkeld ge vraagd hebben: "En bent u van plan voortaan alle bestuursver gaderingen by te wonen? Toen het antwoord bevestigend luidde: "Dus we kunnen nooit meer normaal vergaderen". Dat niet, maar des te aangena- ma-eten. LM DEN HAAG/LEIDEN - De leden van Provinciale Staten van Zuid- Holland (de 'gemeenteraad' van de provincie) zijn van mening dat de Leidse Merenwyk zo snel mogelijk moet worden ontpol- derd. Zonder stemming hebben Provinciale Staten gisteren een motie aangenomen, waarin op een snelle ontpoldering wordt aangedrongen. Provinciale Sta ten zullen nu de minister van Verkeer en Waterstaat dringend verzoeken met de motie in to stemmen. Aanleiding voor de motie was de mededeling van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur, dat een besluit over de ontpoldering op de lange baan wordt gescho ven. Provinciale Staten menen dat het uitblijven van een besluit een zware druk legt op de bestuurlij ke verhoudingen tussen ener zijds de bewoners van de Meren wijk en het waterschap, ander zijds tussen waterschap en de ge meente Leiden. Zy geloven dat de bewoners van de Merenwijk "met argusogen" het bestuurlijk doen en laten van het water schap volgt. "Bovendien zijn bij de burgerij door aanvaarding van het ontpolderingsbesluit door de Staten verwachten ge wekt", aldus het WD-statenlid Overwater gisteren tijdens de be handeling van de motie. De Merenwijkes zijn gebaat bij de ontpoldering (louter een admini stratieve handeling), omdat zij al jaren naast de onroerend-goed- belasting aan de gemeente ook polderlasten aan "De Oude Vee- nen" betalen, zonder dat dit wa terschap daar iets tegenover stelt. Niettemin is het water schap wel bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van de provincie de Merenwijk te ont polderen. Inbreker betrapt LEIDEN - Een 16-jarige jongen is vannacht op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in een wo ning aan de Reigerhorst. De jon gen was binnen gedrongen door een ruit te vernielen. Hij had daarbij zijn hand gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3