Provincie opent jacht op illegale ligplaatsen 'Wonderland' musical als leerproject Plan Prinsenweide veranderd Geen sloop Nieuw Rijksdorp? Boerenslootjes valse concurrentie voor jachthavens Bouw jongerenflat bedreigd Alcoholverbod in zwembad Bloeiende berg in volle glorie /Iteffffv AGENDA PAGINA 2 VRIJDAG 20 MEI 1983 OEGSTGEEST De toegangs weg naar het nieuwe woon- wijkje Prinsenweide in Oegst- geest zal de Van Houdringa- laan worden in plaats van de eerder voorgestelde Wilthoef- laan. De bouwvorm van de 34 dure koopwoningen van de wijk, die ligt tussen de Rhijn- geesterstraatweg en de Van Houdringalaan, wordt er een van twee of drie woningen on der een kap in plaats van lange woonblokken. WARMOND De provincie is de strijd tegen de illega le ligplaatsen van boten bij Warmondse agrariërs aangegaan. Zo'n zeven tien boeren die illegale lig plaatsen verhuren aan wa tersporters, hebben toe stemming gevraagd voor de verhuuractiviteiten. Die is echter door de pro vincie geweigerd. De boe ren zijn daartegen in be roep gegaan. door Henny van Egmond Het probleem van de illegale lig plaatsen is de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Grof weg kunnen de illegale ligplaat sen in drie categorieën worden verdeeld. Allereerst zijn er de weekend-arken. Vroeger werden die alleen bewoond tijdens de weekeinden, een soort caravan op het water dus. Het komt ech ter steeds vaker voor dat mensen er het hele jaar op wonen. En dat mag niet. Dan zijn er de grote boten, vooral tjalken en kruisers, die ergens il legaal worden aangemeerd. Hele gezinnen blijven daar de zomer wonen, terwijl pa met een klein bootje heen en weer pendelt naar de vaste wal om naar z'n werk te gaan. Ook dat is in strijd met de wet. De allergrootste groep is echter die van de pleziervaartuigen die het gehele jaar door een vaste - ille gale - ligplaats hebben bij een boer. "Die boerenslootjes func tioneren zo ongeveer als jachtha ven", meent één van de betrok kenen. Een telling van de rijkspolitie te water heeft uitgewezen dat er ruim vierhonderd verschillende vaartuigen illegaal in Warmond- se wateren liggen. En dat is een doorn in het oog van de War mondse jachthaveneigenaren die steeds meer lege ligplaatsen in hun havens zien. Op dit moment is ongeveer vijftien procent van de ligplaatsen in de jachthavens onbezet. Dat komt neer op zo'n zeventig plaatsen. De jachtha veneigenaren beginnen zich dan ook te roeren en eisen dat de overheid optreedt tegen deze wildgroei. Centjes "Het gekke is", zegt Van Houwe- ling, secretaris van de vereniging van Warmondse jachthaveneige naren, "datje zou denken dat het alleen de mensen zijn die geen centjes hebben. Maar als je over de snelweg richting Sassenheim rijdt en je kijkt dan naar links dan zie je daar schepen van tien of elf meter liggen. En die zijn kostbaar". OEGSTGEEST - Het kinder toneelspel 'De deur naar Wonderland', gistermiddag opgevoerd in de Pedagogi sche Akademie in Oegst- geest, werd geschreven en gespeeld door klas 2A. De klas was ter voorbereiding van deze kindermusical ver deeld in een vijftal groepen: een tekstgroep, een choreo- grafiegroep, een kledings- groep, een attributengroep en een muziekgroep. Er is na melijk gekozen voor een on derwijsvorm met de nadruk op het 'procesmatige' Gestreefd wordt dit soort eind resultaten ('De Kotsschool van klas 2C was er een ander voorbeeld van) in de uitein delijke beoordelingsnorm door docenten op te nemen. 'Wonderland' moet dan ook ge zien worden als een stuk on derwijs. Jackie Labordus, Imperium lid, had zich, niet onverdien stelijk als regisseuze opge worpen. Karin Mieras en Kees van Zandwijk speelden de hoofdrollen als het meisje 'Marlies' en haar broertje 'Rik'. Klas 2A kon op een grote be langstelling van kinderen van andere basisscholen re kenen, die schreeuwend met de avonturen van Marlies en Rik, de spokenkoning, de ex- spokenkoning en de geesten meeleefden. Op hun avon tuurlijke reis kwamen Rik en Marlies in 'Kleurenland' alle 'kleuren' van een schilder spalet tegen en een derde avontuur bracht hen in het land van de muziekinstru menten, waar Piccolo zoek Een aardige musical, die don derdag 26 mei a.s. nogmaals opgevoerd zal worden in theater Tripodia in Katwijk. BERT KOEKEBAKKER Met deze wijzigingen in het bouwplan is de gemeente Oegstgeest tegemoet gekomen aan bezwaren tegen de eerdere plannen die leefen bij de toe komstige omwonenden van de nieuwbouw. De raadscommis sie voor openbare werken was het gisteravond met die veran deringen eens. Evenals een groot deel van de den die de vergadering hebben bijgewoond. Wethouder Van Hazel: "Het ka rakter van de nieuwe wijk past nu beter bij dat van de naaste woonomgeving. Er is een bete re gelijkmatige overgang dan in het oorspronkelijke plan was aangegeven". WASSENAAR - "De kans is groot dat de voorgenomen sloop van Huize Nieuw Rijks- dorp in Wassenaar niet door gaat". Aldus de voorzitter van de vereniging "Historisch Was senaar", E. Janson. Hij zegt dit te hebben van provinciebestuur en Mo numentenzorg. Volgens hem zou de provincie overwegen om geen toestemming te geven voor de geplande nieuwbouw op het terrein van het eenmaal gesloopte Nieuw Rijksdorp. Janson: "het college van B en W van Wassenaar heeft vorig jaar november de gemeenteraad overtuigd van de financiële voordelen van nieuwbouw bo ven restauratie van het histori sche pand, maar de subsidiere- Donkere wolken pakken samen boven de illegale ligplaatsen De jachthaveneigenaren vinden dat de betrokken instanties veel te weinig doen aan de ligplaat sen. Ook de gemeente Warmond is daar schuldig aan, vindt Van Houweling. "Als je ziet hoe wjj een moeite hebben met bestem mingsplannen en als je ziet wat zij (de agrariërs - red.) daar dan doen...". De grond van de boeren heeft een agrarische bestem ming. Er mag alleen gebouwd worden voor agrarische doelein den en ook stalling van boten op weilanden is verboden. De ge meente doet daar volgens Van Houweling echter niets tegen. Bovendien is het geen eerlijke concurrentie. Agrarische grond is namelijk veel goedkoper dan bedrijfsgrond. "Die grond kost geen moer. Zij halen daar dingen uit die wij ons niet kunnen in denken. Wij scheppen eerst de mogelijkheid om hier te varen en zij zijn daar op ingesprongen via een valse vorm van concurren tie", aldus een verongelijkte Van Houweling. De rijkspolitie te water zegt weinig aan het probleem van de illegale ligplaatsen te kunnen doen. Het enige wat ze karr is een proces verbaal opmaken, maar dan moeten ze wel kunnen aantonen dat de boot er 72 uur onafgebro ken ligt. Zo staat dat in de War mondse politieverordening. En dat aantonen is zeer moeilijk. De gemeente Warmond zelf kan OEGSTGEEST - Een schorsingsverzoek op de bouw van de jongerenflat in nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest stelt de bewonersvereni ging Haaswijk in het vooruitzicht indien de gemeenteraad zich niet voordien over het totale plan Haaswijk uitspreekt. Dat heeft voorzitter Verra van deze vereniging gisteren meegedeeld. Wethouder Blom van volkshuisvesting had eerder aangekondigd dat met de bouw van de flat waarschijnlijk in september zal kunnen worden begonnen. Maar Verra wijst erop dat er nog geen provinciale toestem ming voor de bouw is verleend. ZOETERWOUDE - In het Zoeter- woudse zwembad Haasbroek is voor het komende zwemseizoen een alcoholverbod afgekondigd. Politie en zwembadpersoneel hebben tot deze maatregel beslo ten nadat in voorgaande jaren bezoekers zich misdroegen on der invloed van alcohol. Wan neer alcoholhoudende dranken in het bad worden geconstateerd zullen deze in beslag worden ge nomen. In overleg met de politie kan ook tot verwijdering uit het bad worden overgegaan. De raadscommissie voor welzijn van Zoeterwoude heeft met het voorgenomen alcoholverbod in gestemd. VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De "seringenberg" op het land goed De Horsten ten zuiden van de Papelaan in Wassenaar staat momenteel in volle bloei. De on der Frederik Hendrik door de Duitse tuinarchitect Petsold aan gelegde bloeiende berg toont zijn volle glorie waarschijnlijk nog tot het einde van deze maand. De geschiedenis van de rond 1840 met seringen beplante berg gaat volgens sommige beschouwers van de historie tot in de midde leeuwen terug. Toen moet de veel dichter bij zee gelegen berg als uitkijkpost tegen zeerovers heb ben gediend alsmede als waar schuwingsbaken met vuren om de bewoners van het achterland te waarschuwen. Ernstig gewond bij aanrijding OEGSTGEEST - een negenjarig jongetje uit Oegstgeest heeft gis teravond ernstige verwondingen opgelopen toen hij op de Dorp straat in zijn woonplaats werd aangereden. Ter hoogte van de Wijttenbachweg stak hij volgens de politie plotseling en zonder uit te kijken de Dorpsstraat over waarbij een 39-jarige Oegstgeest- se automobilist hem niet meer kon ontwijken. Koffieconcert Met een beetje mooi weer vindt zondag 22 mei, eerste Pinkster dag, op het voetbalveld van SVLV in Voorschoten een kof fieconcert in de open lucht plaats. En wel gegeven door een op uitnodiging van de voetbal club uit het Duitse Klein-Wall- stadt aanwezige muziekkapel. Het concert begint om twaalf uur en duurt tot half twee. De toe gang is gratis. gelingen zijn intussen dras tisch gewijzigd. Gevolg hier van is dat verbouw van het pand nu voordeliger is gewor den dan nieuwbouw". Een woordvoerder van de ge meente Wassenaar zegt de stel ling van Janson een te simpele te vinden "bovendien is de be slissing over de nieuwbouw in november genomen en die staat nu dus vast". wél wat doen aan het illegaal op slaan van boten op agrarische gronden. Maar ook dat gebeurt niet. "Het college van B en W hanteert een zekere souplesse in dit soort zaken", vertelt gemeen tesecretaris Zoetemelk. Aan de illegale ligplaatsen kan de ge meente Warmond weinig doen, meent hij. "Dat is al jaren in stu die. Maar daarvoor is het geëi gende wettelijke instrument nog niet gevonden. Een ding staat wel als een paal boven water: als je tot verwijdering van de illegaal aangemeerde boten overgaat zal je er voor moeten zorgen dat er een alternatief is. Die boten moe ten wel ergens naartoe". Grote klap De enige die wel op kan treden is Provinciale Waterstaat. De eerste stap is intussen gezet. De boeren moeten de palen waar de boten aan vast liggen uit het provincia le water verwijderen. Ook is Pro vinciale Waterstaat bezig met een rapport over deze zaak. De eigenaren van de boten worden opgespoord en zullen als het rap port klaar is worden aangeschre ven. Zij zullen de boten dan moe ten verwijderen. Doen ze dat niet dan zal de provincie tot verwijde ring overgaan. "Het rapport moet de grote klap gaan geven", aldus een provinciaal woord voerder. "Maar eerst moeten we inventariseren. Het probleem is dat we niet weten wie de eigena ren zijn, zodat we ze nu nog niet kunnen aanschrijven". Het is nog niet bekend wanneer het rapport klaar is en er daadwerke lijk wordt opgetreden. Het zal echter geen jaren meer duren, al dus de woordvoerder. Aan de hele kwestie van de illegale ligplaatsen zit overigens nog een kant die de jachthaveneigenaren zeer hoog zit. De eigenaar van jachthaven Cieco bv: "Wij wor den enorm gediscrimineerd. Wij zijn een bedrijf en daarom btw- phchtig. Watersportverenigin gen hoeven geen btw te betalen. Die krijgen met overheidsgeld een haven (de bootjeshaven red.) en wij moeten ongesubsi dieerd werken. Ook de boeren die illegaal ligplaatsen verhuren betalen geen btw. Dat scheelt op een ligplaats van 1.500 gulden per jaar toch zo'n 250 gulden. De jachthavens lopen leeg door die discriminatie". "Er zit een zwarte kant aan de zaak. Er is niemand die het opgeeft, diegene die betaalt niet, maar die ligplaatsen verhuurt ook niet. Het is belachelijk dat iemand zo zwart geld kan ontvangen", ver telt hij. Ook dat probleem zal echter opge lost zijn als alle illegale ligplaat sen worden opgeruimd door de provincie. VRIJDAG Leiden Breehuys - discussie tussen scholieren en leraren over de zin en onzin van de school. LVC - optredens van de Leids- amateur- groepen Minicry en Recent People en Uwanah. LVC - speelfilm 'Themroc', 21.15 uur. AV Holland organiseert strandloop, start Parkeerterrein bij de strandaf- gang Wassenaarse Slag, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Italiaanse film 'Padre Padrone', 20 en 22.15 uur. Volkshuis - pijpekruidfeest. 10.15 uur. Aniba's muziekkamer - De Nederlandse folkgroep Paardebloem, 20.30 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Rapenburg 100 - ledenvergadering PPR. 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Zoeterwoude Huize Emmaus - Bennebroekweg, ruil beurs voor stekjes van kamer- en tuinplanten, 13.30 tot 16 uur. ZATERDAG Leiden Complex aan de Smaragdlaan - contact commissie van ZLC houdt een slot- avond. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Italiaanse film 'Padre Padrone', 20 en 22.15 uur. Stadhuisplein - markt van experimente le bedrijfjes en niet-kommercièle ar beidsprojecten uit Leiden en omge ving, 12-17 uur met om 14.30 uur een banenveiling. Breehuys - optreden van de Neder landstalige band 'de Dijk', 20 uur. LAK-Theater - Onafhankelijk Toneel speelt 'De Storm', 20.30 uur. LVC - film The war game' van Peter Watkins, 21.15 uur. LVC - avond over jeugdwerkloosheid onder het motto 'Het grote doom- "spektake?' 9n lartebrugk 15-15.30 t ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt maandag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord,' Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot ma 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. ma 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522, sreekuur vlgs af spraak. i 8 uur: R.M.G. Taytel- Chili In de komende week zullen collec tanten huis-aan-huis in Leider dorp geld inzamelen voor Chili. Het geld is bedoeld voor de eet tafelprojecten, de bouw van werkplaatsen en een polikli niek. Het geheel gebeurt onder het motto "Voor brood en vrij heid". Zaterdag 28 mei zal de week wor den afgesloten met een Latijns- Amerikaans feest in "De Sjel- ter" aan de Heemraadlaan. "Neltune", een Chileense mu ziekgroep uit Beverwijk, zal tij dens het feest optreden. baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak, ma 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11. tel. 120347, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot ma 8 uur: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak, ma 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, J.A. Verhage. Pluimzeggekreek 3, Leiderdoip, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. ma, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, zo, P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur aan hetzelfde adres, ma, S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; spreekuur van 12.30-13 uur op Floryn 10, tel. 891000. Oegstgeest - za, zo, E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747; ma, J.B. Hu- genholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666, Voorschoten - za, C/.Meyer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; ma, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN De avond-, nacht- ey zondagsdient van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 mei tot ma 23 mei 8 uur door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. van 23 mei 8 uur tot 27 mei door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136: Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp. tel. 890405. H. Vestjens, Ryn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- za, L. Abrecht. Boerhaavelaan 40, Lei den. tel. 170748; zo, Th.G.A. Tydhof, Koninginnelaan 7, Oegstgeest, tel. 172848; ma, M.M.M. Witkam, Stille Mare 10, Leiden, tel. 125860. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van.de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken, yan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) i 0.85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Plv Alg redactiechef Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A A. v£n Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W.F.J Wirtz P. J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2