Rioolbelasting mag in 1983 niet hoger zijn dan 40 gulden "Gehandicapten mogen niet het kind van de rekening worden" Katwijks afval wordt verwerkt streek Duizenden vissen dood na giflozing Gemeente Sassenheim op de vingers getikt Fietsen voor Rode Kruis Vreemde vrouw onder bed VRIJDAG 20 MEI 1983 In Sassenheim is gevestigd het werkvoorzieningsschap "Het Spectrum" dat een bestuurlijke overkoepeling vormt voor drie bedrijven waar lichamelijk en geestelijk gehandicap ten werkzaam zijn. De bedrijven worden in de volksmond wel sociale werkplaatsen genoemd, maar dat is een term die algemeen directeur H.W.J. Kolkman van het werkvoor zieningsschap niet meer bezigt. De drie bedrijven van het schap zijn gespecialiseerd in het vervaardigen en verwerken van industriële produkten (ITC), in administratieve en grafische werkzaamheden (AGC) en cultuur-technische werken (CTC), waarmee voor al hovenierswerken worden bedoeld. De bedrijven zijn ge vestigd aan de Hoofdstraat en de Bijweglaan in Sassen heim. Bij de bedrijven werken ongeveer 325 zogenaamde WSW'ers, lichamelijk of geestelijk gehandicapten die voor hun ar beid in de bedrijven een uitkering krijgen van de rijksover heid. De staf van de bedrijven bestaat uit ongeveer 40 per sonen. Bovendien zijn nog eens 40 tot 50 WSW'ers werk zaam buiten de bedrijven. Zij werken in vrijwel alle geval len direct of indirect voor gemeenten in de regio: bij scho len, sporthallen, sociale diensten of verenigingen. De tekorten van het werkvoorzieningsschap worden voor 80 procent betaald door de rijksoverheid. Het resterende deel moet worden aangevuld door de gemeenten waaruit de ge handicapten afkomstig zijn: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond. Die gemeentelijke bijdrage loopt in de honderdduizenden gul dens. De salarissen van WSW'ers die buiten de bedrijven werk zaam waren in dienst van de gemeenten, werden tot voor kort ook door de rijksoverheid betaald. In 1978 besloot de overheid echter dat gemeenten zelf maar moesten gaan be talen voor de werkzaamheden van die gehandicapten om dat zij duidelijk voordeel hebben van een WSW'er die werkt als portier van een school of bij de gemeentelijke plantsoenendienst. Van dat besluit van de minister zijn de gemeenten flink ge schrokken. Voor een gemeente als Hillegom, waar zeven WSW'ers werken, lopen de kosten in 1986 - de regeling wordt geleidelijk ingevoerd - op tot bijna 2UU.UUU gulden. Gemeenten zijn in deze tijd van economische teruggang lie ver verlost van die gehandicapten. Hoewel dat natuurlijk niet duidelijk wordt uitgesproken, worden plots wel vra gen gesteld over de werkzaamheden van gehandicapten en het nut ervan. Gehandicapten worden weer vergeleken met en gespiegeld om zogenaamde gezonde arbeidskrachten. tsijgaand een interview met algemeen directeur H.WJ. Kolk man van "Het Spectrum". Hij probeert aan te tonen dat zijn personeel wel degelijk zinvolle arbeid verricht en dat hij kan concurréren met het bedrijfsleven. Kolkman be schouwt zichzelf als directeur van een voornamelijk com mercieel bedrijf. den dan niet-gehandicapten om zich op een andere manier bezig te houden". Kolkman vindt daar om dat lichamelijk en geestelijk gehandicapten die bij werkvoor zieningsschappen in dienst zijn gedeeltelijk moeten worden ont- Maar Kolkman is er de man niet naar om af té wachten tot ge meenten in de regio dat gaan in zien. Op tal van bestuursterrei- nen is hij inmiddels actief om mensen ervan te overtuigen dat met gehandicapten rekening moet worden gehouden. Verzet Hij verzet zich fel tegen een soort concurrentie tussen gehandicap ten, uitkeringstrekkenden en zo genaamde vappers, dat zijn men sen die via de vrijwillige arbeids- planning met behoud van uitke ring een onbezoldigd baantje vervullen bij verenigingen. Er is Kolkman alles aan gelegen om daar aanwezig te zijn waar afwe gingen worden gemaakt in ver band met de werkgelegenheid en tevens te waken voor concurren tievervalsing zoals dat in het na bije verleden reeds is geschied. In Noordwijk bijvoorbeeld is een gehandicapte vervangen door twee uitkeringstrekkenden. Daar moest een voor de gemeen te "dure" gehandicapte wijken voor twee vappers. Maar het wakker schudden van ge meenten en instellingen is be paald niet de enige activiteit die "Het Spectrum" onderneemt om werkgelegenheRd te handhaven of het verlies aan banen tot een minimum te beperken. Het be drijf gaat in tegenstelling tot vroeger ook zelf de markt op: "Voorheen vroegen wij aan be drijven of ze misschien nog wat voor ons te doen hadden. Dat ging toen veel makkelijker en er was in de goede tijd altijd wel iets te doen. Ook wy merken nu dat de bedrijven minder scheutig zijn met het uitdelen van werk aan onze bedrijven. Wij moeten dus werk gaan zoeken. We gaan de markt op en maken offertes die kunnen concurreren met prijzen van het bedrijfsleven", licht Kolkman toe. Commercie Daarin slaagt het schap volgens de algemeen directeur tot nog toe redelijk goed. "Dat onze gehan dicapte mensen langzamer werken dan anderen wordt niet in de prijs doorberekend. Dat wordt betaald door de rijksover heid. Daardoor kunnen we een stevige concurrentie aan met het bedrijfsleven", aldus Kolkman die zijn bedrijven voorshand als zuivere comnmerciële instellin gen beschouwt. Het bedrijf probeert zich vooral in de markt te prijzen waar het cul tuur-technische werken betreft. "Op dat terrein kunnen wij aar dig uit de voeten. We proberen projecten van gemeenten in de wacht te slepen die anders aan bedrijven worden gegund. Zo hebben we onlangs een project gerealiseerd waarvoor de ge meente 90.000 gulden had uitge trokken. Wij deden het voor 60.000 gulden". Bonafide Maar het werkvoorzieningsschap kan lang niet altijd alleen projec ten uitvoeren. "Als bijvoorbeeld een riool moet worden aangelegd op een stuk terrein dat wij inrich ten als park, dan moeten wij de hulp inroepen van bedrijven die beschikken over graafmachines. Wij maken uitsluitend gebruik van bonafide bedrijven uit de re gio. Dat levert ook weer werk op voor de regio, werk dat anders misschien buiten de kust- en bol lenstreek terecht was gekomen", aldus Kolkman. Aan die manier van werken zit nog een ander voordeel. Het werk voorzieningsschap hoeft niet te investeren in dure machines. Als al zo'n machine nodig is kan die eenvoudig worden geleend van een van de bedrijven waarmee "Het Spectrum" samenwerkt. Nog onlangs hebben WSW'ers van het werkvoorzieningsschap de nieuwe wielercrossbaan op het sportpark Zanderij gerealiseerd, naast tal van andere objecten in de regio zoals onder meer het ter rein van de Katholieke Techni sche Schoot in Voorhout. Algemeen directeur H.W.J. Kolkmanjoan het werkvoorzieningsschap "Het Spectrum". SASSENHEIM - Gehandi capten dreigen het slacht offer te worden van ver gaande bezuinigingen van een aantal gemeentebe stuur in de regio. Sinds gemeenten zelf moeten betalen voor de WSW'ers die werkzaamheden voor hun verrichten, is er een aantal ontslagen. Om be zuinigingsredenen ge beurde dat onder meer in Noordwijk, Sassenheim en Warmond. Algemeen directeur Kolkman van werkvoorzieningsschap "Het Spectrum" verzet zich fel tegen deze ontwikkeling. "Tot nu toe hebben wij ontslagen gehandi capten nog steeds elders werk kunnen geven. Maar ik moet er niet aan denken dat nóg meer ge handicapten op straat komen te staan. Zij mogen niet het kind van de rekening worden", aldus Kolkman. In deze voor vele mensen moeilijke economische tijden dienen vol gens de algemeen directeur de tegenvallers evenwichtig te wor den verdeeld: "Ook gehandicap ten zullen werk moeten inleve ren. Het is een eerlijke zaak dat als anderen werk moeten inleve ren, dat ook gebeurt door gehan dicapten. De vraag is alleen of zij dat in gelijke mate moeten doen als anderen. Gehandicapten heb ben veelal minder mogelij khe- Leden van het actie-comité "Rioolrecht Nee!" tijdens een demonstratie: aldus actievoerder V/im Krom. DEN HAAG/SASSEN- HEIM - De rioolbelasting in de gemeente Sassen heim mag dit jaar een ta rief van veertig gulden per perceel niet te boven gaan. Dat schrijft staatse cretaris drs. M.J.J. van Amelsvoort het provincie bestuur naar aanleiding van de invoering van deze belasting door het ge meentebestuur van Sas senheim. De brief is ge richt aan het dagelijks be stuur van de provincie omdat dt het besluit van de Sassenheimse raad heeft goedgekeurd. Een tarief van veertig gulden per perceel voor 1983 noemt Van Amelsvoort "maximaal toelaat baar". De staatssecreataris ont houd zijn goedkeurig op basis daarvan aan het besluit van de Sassenheimse gemeenteraad die het tarief bepaald op gemiddeld 125 gulden per gezin. Van Amels voort noemt in zijn brief wel de mogelijkheid het rioolrecht gefa seerd in te voeren. Overigens zijn er volgens de staats secretaris ook variaties denkbaar waarbij op een andere wijze, bij voorbeeld door een verlaging van het tarief van andere belas tingen bij een gelijktijdige verho ging van het rioolrecht een even grote opbrengst wordt behaald. Volgens de staatssecretaris zijn de gemeentelijke belastingen in Sassenheim te hoog. Daarom dient het gemeentebestuur van het bollendorp het besluit om rioolrecht in te voeren aan te pas sen of in te trekken. Bovendien zal het gemeentebestuur zich moeten matigen bij het doen van investeringen. Niet wenselijk De staatssecretaris vindt de invoe ring van het rioolrecht "ter ge deeltelijke financieringen van in vesteringen" niet wenselijk ge zien de noodzaak tot bezuinigen en de slechte inkomensvooruit zichten van de belastingplichti gen. "De gemeente zal wellicht haar as piratieniveau moeten matigen en voorgenomen projecten over een wat langere termijn moeten uit smeren, dan wel tijdelijk ruimer gebruik van de reserves moeten maken". Volgens de staatssecretris onstaat er met de rioolheffing en het ver hogen van overige belastingen een totale belastingdrukstijging van ongeveer zestig procent per gezin in 1983. "Deze drukstijging hangt ten nauwste samen met het hoge investeringsniveau van de gemeente". De staatssecretaris vindt de plan nen vein het Sassenheimse ge meentebestuur te ambitieus. "Een investeringsniveau als in Sassenheim is niet reëel in rela tie tot de daarvoor aangewezen dekkingsmiddelen (zeer forse belastingverhoging) in deze tijd van gelijkblijvende of dalende inkomens van belastingplichti gen". De gemeente zal zich moe ten matigen, zegt de staatssecre taris. Tegen de invoering van het riool recht is in Sassenheim veel weer stand ontstaan. Het actiecomité Rioolrecht Nee! heeft in het verleden ruim 3500 handtekenin gen opgehaald in Sassenheim van mensen die tegen de invoe ring van de heffing waren. Geen reactie Burgemeester A.J. Kret van Sas senheim wilde vanmorgen geen commentaar geven op de brief van de staatssecretaris. "Ik weet nog van niets", aldus Kret. Vol gens een woordvoerder van de provincie is echter deze week overleg gevoerd tussen vertegen woordigers van het provinciebe stuur en de gemeente Sassen heim over het standpunt van 'de staatssecretaris. Er is toen, aldus de woordvoerder, overeengekomen dat Sassen heim zal trachten de noodzaak van de rioolheffing aan te tonen. Als deze uitleg het provinciebe stuur overtuigt zijn gedeputeer de staten bereid overleg te ple gen met het ministerie van bin nenlandse zaken over de hoogte van de rioolheffing in 1984. De beslissing van de staatssecreta ris betekent voor Sassenheim dat een aantal investeringen op een laag pitje moet worden gezet. Tijdens het overleg tussen provin cie en gemeente kwam ook naar voren dat sommige posten op de Sassenheimse begroting nogal ruim zijn ingeschat, onder meer een aantal renteposten. Met het geld dat daardoor wordt "be spaard" kan worden voorkomen dat de gemeente dit jaar in al te grote problemen komt. Geweldig Tegen de invoering van het riool recht is in Sassenheim veel weer stand ontstaan. Het actiecomité "Rioolrecht Nee!" heeft enige tijd geleden ruim 3500 handteke ningen onder de inwoners van het bollendorp opgehaald tegen de invoering. Wim Krom van het actiecomité zegt in een eerste reactie op de brief van de staatssecretaris ver heugd te zijn: "We vinden het na tuurlijk geweldig. We gaan nog wel door, want we willen de rioolbelasting helemaal wegheb- ben. Het besluit van de staatsse cretaris is het bewijs dat je met actievoeren wat kunt bereiken. We hadden eerlijk gezegd niet verwacht dat dit zou gebeuren. We zijn heel blij". Ook de Consumentenbond, die zich fel heeft verzet tegen de in voering van de rioolheffing, is zeer te spreken over het ingrij pen van de staatssecretaris. "Het onderstreept wat wij altijd al hebben gezegd, namelijk dat het gemeentebestuur van Sassen heim fout zit". Niettemin is ook de consumenten bond terughoudend met zijn reactie omdat men ook daar de brief van de staatssecretaris nog niet binnen heeft. "Wij zijn uiter aard wel zeer benieuwd naar de motivering van de staatssecreta- De vervuiling van de sloten heeft gisteravond in de gemeenteraad van Voorhout geleid tot vragen van onder andere J.M. Warmen- hoven van de politieke groepe ring Gemeentebelangen. War- menhoven wilde met name we ten waarom de gemeente Voor hout niet door Sikkens van de lo zing op de hoogte is gesteld. Na de lozing heeft de bedrijfslei ding van de verffabriek direct de gemeente Sassenheim en het Hoogheemraadschap van Rijn land over de calamiteit ingelicht. "Ze stemden in met de door ons genomen maatregelen, die in hielden dat wij de sloot weer zou den schoonmaakten. Helaas is toch een groot aantal vissen doodgegaan", aldus de Sikkens- woordvoerder. "Met actievoeren is veel te bereiken", (Archieffoto) ris", aldus een woordvoerder van de bond vanmorgen. De staatssecretaris grijpt in hoewel hij erkent dat gedeputeerde sta ten een eigen verantwoordelijk heid hebben in het toezicht op de gemeentebegrotingen, maar daarnaast stelt hij dat hij een ei gen verantwoordelijkheid heeft in het kader van het zogenaamde overheidstarievenbeleid. Volgens het bedrijf is zijn voldoen de maatregelen genomen. "We hebben de gemeente Sassen heim gewaarschuwd omdat het bedrijf in die gemeente ligt en het Hoogheemraadschap omdat de lozing in het polderwater is gebeurd". Sikkens vindt dat het Hoogheemraadschap de mensen in de polder en de omliggende gemeenten had moeten waar schuwen. "Maar als Voorhout er op staat, dan willen wij in de toekomst, als zich onverhoopt weer een onge luk voordoet, de gemeente Voor hout ook wel waarschuwen", al dus de woordvoerder van het be drijf. Wethouder IJdo van het bollendorp zal op verzoek van Gemeentebelangen daarover contact opnemen met Sikkens. ALPHEN .AAN DEN RIJN - De Alphense Lions Club organiseert in samenwerking met twaalf an dere afdeling van deze club op maandag 23 mei een grote fiets tocht voor blinden en slechtzien den. Dit is tevens een begin van de actie '"t Moet onder de kap" van de club voor het Alphense Rode Kruis. Voor deze fietstocht, die onder de naam "Omloop van het Groene Hart" tussen iO.OO en 18.00 uur van start gaat is in Alphen de startplaats aan de Schans 15, bij het Zeemancomplex. Het fietsen gebeurt op tandems, waarop één blinde en één zogenaamde voor rijder op pad gaan. De rijwielen worden beschikbaar gesteld door de Provinciale Sportraad van Zuid-Holland. Deelnemers kunnen kiezen uit af standen van 40,80 en 230 kilome ter. De opbrengst van de in schrijfgelden komt geheel ten goede aan de aanschaf van tan dems waarover blinden en slechtzienden kunnen beschik ken. Belangstellenden uit Bode graven kunnen in hun eigen dorp van start op het Vreeken- plein bij de orgelfabriek Emi nent. Op 23 mei begint tevens de actie ,,'t Moet onder de kap" voor het Al phense Rode Kruis. Op de Schans wordt een gezellige markt ingericht waarop allerhan de produkten te koop zijn. De opbrengst hiervan is voor het Al phense Rode Kruis. Voor nadere inlichtingen over de "Omloop van het Groene Hart" kan men bellen tel. 01823-2716, 03484- 1333,03480-197722 en 01712-8596. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alle leden van het gezin zaten gistermiddag kwart voor een in de woning aan de Honing- zwam voor het nuttigen van de lunch aan tafel en toch hoorde men duidelijk ie mand lopen op de trap. Dat kon geen zuivere koffie zijn. Onderzoek wees uit, dat een vrouw in de slaapkamer on der het bed lag, die desge vraagd verklaarde op zoek te zijn naar haar dochtertje. Ze liep het huis uit en vertrok per fiets, een verbouwereer- de familie achterlatend. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie kreeg vannacht omstreeks half vijf telefoontjes over inbrekers die in de Vorse- lenburgstraat en Van Dijkstraat aan het werk waren. Vijf politie mannen werden naar de buurt gestuurd en zetten de omgeving af. Na enig speurwerk konden in de Zaalbergstraat een 25-jarige en een 27-jarige Alphenaar wor den gepakt. De mannen hadden verschillende spullen bij zich, die van inbraak afkomstig ble ken. Opslagterrein verdwijnt KATWIJK - De opslagplaats van vaten aan de Wassenaarseweg in Katwijk zal waarschijnlijk worden opgeheven. Uitlatingen van zowel eigenaar Van Beelen als de directeur openbare werken in Katwijk wijzen in die richting. Het terrein van Van Beelen kwam eerder deze week in het nieuws omdat er vaten met onbekende chemische stoffen waren aangetroffen. Het aangetroffen afval kan door het afvalverwerkingsbedrijf Rijn mond (AVR) in elk geval worden verwerkt. Dat maakte een woordvoerder van het bedrijf desgevraagd bekend. Volgens de zegsman van de AVR is bij de minister een aanvraag gedaan voor de aanschaf van een installatie (kosten 100 miljoen gulden) om ook zeer moeilijk te verwerken chemisch afval te vernietigen. Zolang die installatie er nog niet is zal het afval worden vervoerd naar een bedrijf in Hessen in West-Duitsland. Wat de aard van de stoffen is die zijn aangetroffen bij Van Beelen is nog onduidelijk. Volgens de zegsman van de AVR wordt dat mo menteel nog door het eigen laboratorium onderzocht. Door Sikkens in Sassenheim VOORHOUT/SASSENHEIM Duizenden vissen hebben deze week in sloten rond de Sikkensverffabriek in Sas senheim de dood gevonden. Oorzaak is vermoedelijk een lozing van een verfoplosmiddel in de Spoorsloot. Een woordvoerder van Sikkens zegt dat niet bekend is hoe de lozing in zijn werk is gegaan: "Het onderzoek is nog gaande, tot nu toe staan we voor een raadsel".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23