KOM VANAVOND NAAR DE LUILAKMARKT, JA GEZELLIG Er zijn vele wegen die naar MAMPAEY LEIDEN mampaey Veel mensen hebben knoppenangst s "M i liiii sii Aanvang 20.00 uur Bevrijdingsplein, Leiden Zuid-West MAMPAEY HAARLEM BV PAGINA 22 Varia VRIJDAG 20 MEI 1983 Nederland is het land van Phi lips en Akai. Die twee mer ken blijken een groot deel van de markt te domineren. Van Philips ligt het voor de hand: dat is een thuiswed strijd. Voor Akai minder. Het eveneens Japanse merk is in eigen land bepaald niet een van de grootste. Maar in Ne derland om een of andere re den wel. Twee derde van de totale export gaat naar Ne derland. Akai, met een betrekkelijk klein produktieapparaat kan snel op allerlei vernieuwin gen inspelen. Omdat Neder land zo'n belangrijke export markt is, let men goed op de Nederlandse wensen en ei- De Japanners hebben daarom een marktonderzoek laten uitvoeren rond de vraag waarom de belangstelling Het teruglopen van de markt van geluidsapparatuur - ook wel audioapparatuur ge noemd - is op zich een we reldwijde trend. Radio's, los se tuners versterkers en pick ups zijn goed genoeg om lan ge tijd mee te gaan. Het is echter te gemakkelijk om te veronderstellen dat er min der audiotoestellen worden verkocht vanwege de econo mische recessie. Eerder is het bestedingspatroon van het publiek gewijzigd. /ooral bij video heerst geen „kopersstaking". Nieuwe tv- toestellen met Teletekst, ex tra kanalen en aansluitingen, vinden hun weg wel. Ook vi deorecorders vormen een ge wild artikel. Verder neemt het aantal „personal compu- from •5>87 to s ss 1st-* iun ps r empty ffc prc kïkwm *0 cfincet select progrftw ho. +r De vele knoppen bij het programmeren van de video-recorder zijn ook al geen probleem meer wanneer op het bijbehorende beeld scherm van de televisie een duidelijk leesbare-begeleidende-tekst verschijnt. (Foto gpd> ters" (huiscomputers) tame lijk sterk toe. Videospelletjes van allerlei aard (de meesten vragen om behendigheid of om denkwerk: bijvoorbeeld schaken) doen het zelfs pri ma. Men is grif bereid om voor beeldschermspelletjes honderden guldens neer te tellen. In zekere zin geldt dat zelfde voor sommige eenvou dige huiscomputers. Die nieuwe ontwikkelingen gaan vooral ten koste van de aankopen van geluidsappara tuur. Voeg daarbij het hoge aantal huishoudens waar al een complete geluidstoren met boxen of een combina tiemeubel, waarin tuner, cas setterecorder, versterker en pick-up zijn samengebracht, staan. De conclusie is dan duidelijk, dat op dit moment bijna niemand meer zit te wachten op nieuwe audioap paratuur. Vrij nieuw is natuurlijk ook de Compact-Discspeler met de bijbehorende plaatjes. Die verkoopt ook boven ver wachting, ondanks de prijs van ongeveer f 2000 tot f 3000 per speler. Met schat van Ja panse zijde, dat er in Neder land in vijf jaar zo'n 450.000 van zullen worden verkocht. Dit jaar in elk geval 10.000. Knoppenangst De Japanners hebben ervaren, dat mensen wel geneigd zijn om iets nieuws in huis te ha len op het gebied van audio apparatuur, als het maar be ter geintegreerd en gesty- leerd is, en vooral als het ge bruikersvriendelijk is. Oude re mensen willen bijvoor beeld best een topklasse-in stallatie aanschaffen. Maar de „knoppenangst" weerhoudt ze. Topklasse gaat in het alge meen gepaard met vele verfij ningen in de vorm van extra toonregelingen, speciale aan passingen en schakelingen. Die zaken worden vaak via aparte knopjes (soms zelfs met een reeks schroeven draaier-instellingen!) gere geld. Dat is voor de leek niet meer te overzien. Vandaar een nieuwe generatie toestellen, die wel veel klasse biedt, maar waar ergonomen zich over het „knoppen woud" hebben ontfermd. De apparaten, getooid met zo'n weidse naam als bijvoorbeeld „Technofusion", zijn vol elektronica gestampt. Resul taat: een veel „intelligentere" machine. Geen draaiknop- pen meer maar uitsluitend drukknoppen. De vorm geeft de functie aan. Een knop in de vorm van een peil naar bo ven verhoogt het volume. Een peil naar beneden staat voor .zachter". Een peil naar links en rechts, respectieve lijk voor de balans van het ge luid met een voordeel van links of rechts, al naar gelang de knop die men indrukt. Toetsen, met het symbool er op van de cassetterecorder, schakelen die ook meteen in. Veel toetsen toveren een lichtje of symbool te voor schijn op het display. Op veel van de versterkers kan men ook in een oogopslag zien hoe hard hij staat. Door gebruik van deze symbo len ontstaat een beetje een vraag-en-antwoordspel tus sen de nieuwe apparaten en de gebruiker ervan. Drukt hij of zij op een foute toets, dan meldt zich het verkeerde functiesymbool. Uiteraard komt daarbij een attractiever uiterlijk en het voordeel dat componenten (versterker, tu ner, cassetterecorder) die bij een horen, aan elkaar kunnen worden geklipt, waarbij de hele dradenwirwar aan de achterzijde kan vervallen. In feite zijn de toestellen nauwe lijks beter dan die op dit mo ment op de markt zijn, maar wel veel overzichtelijker en toegankelijker voor mensen die geen techniekknobbel hebben. Een ontwerp-filoso- fie trouwens die in Japan een onderscheiding opleverde van het MITI, het ministerie van handel en industrie. Het vraag-en-antwoordspel ge bruikt Akai heel letterlijk op zijn videorecorders. De nieuwste hiervan, die op hal ve snelheid kan draaien, laat acht uur ononderbroken op name en weergave toe. Het programmeren van zo'n recorder, vooral over een lan gere tijd (meer weken) en voor meerdere opnamen, is een hele klus. Menigeen slaagt daar pas in met behulp van het handboek. Bij de nieuwe VS-4 verschijnen in structies en vragen groot en duidelijk op het beeld scherm. Elk ingegeven com mando wordt ook bevestigd. Een foute combinatie van toetsen wordt terecht afge daan met „Error', ofte wel niet uitvoerbaar. Bijzonder is nog dat de VS-4 zowel PAL (Duits en Nederlands tv-sys- teem) als SECAM-B (het Franse tv-beeld) kan vastleg gen en allerlei montagemoge lijkheden heeft. Hercules plug repartiemiddel Hercules is een al lange tijd be kend plugmiddel, om schroe ven, haken e.d. in een wand vast te zetten. Het is nu in een gemoderniseerde samenstel ling verschenen. Er zit geen asbest meer in (een stof waar velen terecht iets tegen heb ben), maar Hercules Plug is nu met een kunstvezel 'ver sterkt'. Wanneer de poedervormige massa met water is aange maakt, kan een gat van elke afmeting ermee gevuld wor den, in steen, beton, gips, gasbeton, hout, plaatmate riaal, houtwolcement, poly- stryreen enz. Nog voordat de massa hard is, moet de schroef of haak er draaiend in worden aangebracht. Hercu les Plug, zoals de gemoderni seerde versie heet, dient ech ter niet alleen als plugmate- riaal, maar is tevens een repa ratiemassa. Gaten, kieren £nz., in welk materiaal dan ook, kunnen er mee worden hersteld; de sterk hechtende eigenschappen voorkomen dat de 'vulling' loslaat. Daar om is het bijvoorbeeld ook mogelijk om uitgesleten trap- teden en oneffenheden in vloeren (hout of beton) te egaliseren. De fabrikant is Alabastine en praktisch overal waar spullen van dit bedrijf verkocht wor den zal de nieuwe Hercules Plug dus verkrijgbaar zijn. Kosten: f7,50 voor een blik van 250 gram, f 15,95 voor 750 gram. Een van die wegen leidt naar de Herenstraat 46. Daar openen wij op 21 mei ons nieuwe rayonkantoor. Dit kantoor zal het dynamisch centrum worden van alle aktiviteiten, die de MAMPAEY organisatie in Leiden en omgeving verricht, en verder gaat ontplooien. En dat zijn er nog al wat. v De nieuwe vestiging ressorteert onder Technisch Bureau Dit bureau realiseert projecten op het gebied van: Centrale verwarming Elektrotechniek Airconditioning Sanitair Luchtbehandeling Meet- en regeltechniek Energiebesparende systemen Regelkastenbouw Renovatie Stadsverwarming Bouwbedrijven, industrieën, woningbouwcorporaties, institutionele beleggers, projektontwikkelaars en alle andere opdrachtgevers bieden wij met genoegen onze diensten aan. Voor adviseurs en architekten zijn wij graag technische gesprekspartners bij het ontwerpen van projekten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 22