Dit Shell boekje levert nog steeds 4 cent korting per liter op. helpt VRIJDAG 20 MEI 1983 PAGINA 17 Een paar jaar lang heeft Valeri Re- pin, nu jaar, 'op voorbeeldige wij ze' het door Solzjenitsin opgerichte Russisch Maatschappelijk Fonds voor Hulp aan Politieke Gevangen en hun Gezinnen (het Fonds met de Lange Naam, zoals de KGB-ers het noemen) als Leningradse beheer der gediend, en nu opeens heeft hij niet alleen berouw getoond, maar ook toegegeven dat hij 'in verbin ding stond met als toeristen en stu denten vermomde ClA-agenten en in ruil voor informatie CIA-geld verstrekte aan families van politie ke gevangenen'. Tot die vermomde ClA-agenten be hoorden ook de Nederlanders Jan Smelt, Helene Swildens, Laura Sta rink en Hella Rottenberg. De eerste ken ik niet, maar blijkt een jongen te zijn die een half jaar in Lenin grad biologie studeerde, Valeri Re- pin leerde kennen en wel eens iets voor hem kocht in de valutawinkel voor buitenlanders. Ik heb me laten vertellen dat hij nu heel onthutst is dat zijn naam de hele wereld over geseind is als Cl A-agent, iets waar hij zelf absoluut geen vermoeden van had... Ik zei wel: 'nu opeens', maar dat is enigszins bezijden de waarheid. Repin werd in december gearres teerd, en heeft vijftien maanden in voorarrest gezeten (wettelijk maxi mum in de USSR negen maanden), voordat het tot een showproces kon komen, maar er zijn verzachtende omstandigheden. Hij was ge trouwd met de -jarige Jelena, zij kregen in november hun eerste kind (Liza), nog geen maand later werd hij gearresteerd, en het enige wat hij toen zei was: „Het spijt me zo voor m'n dochter tje". Dat heeft de KGB kennelijk onthou den. Na een paar maanden mocht Jelena, tegen de gebruiken in, hem al af en toe opzoeken, en tegelijker tijd werd hij bedreigd met artikel 64: landverraad, waarvoorde ma ximumstraf de doodstraf is. Na ze ven maanden was hij murw genoeg om te 'bekennen'. Daarbij noemde hij onder meer die Nederlanders, die hem buitenlands geld, kost baarheden en radioapparatuur hadden gegeven op kosten van het Maatschappelijk Fonds. „Een een voudige rekensom leert, dat het Fonds niet zou kunnen bestaan van het geld van Solzjenitsyn alleen. Dat zijn middelen van de CIA", zou hij hebben verklaard in het proces dat met gesloten deuren werd gevoerd. Julien Weverbergh van uitgeverij Manteau in Antwerpen heeft mij verteld hoe het precies zit met de rechten en royalties van Solzjenit- sins 'Goelag Archipel I, II en III'. Volgens het kontrakt moeten de ho noraria integraal en rechtstreeks op de bankrekening van het Fonds in Zwitserland worden gestort. Daar wordt het door de Zwitserse Staat beheerd. Alleen al in Neder land en België zijn van 'Goelag Ar chipel I' ruim 200.000 exemplaren verkocht (van de andere twee delen minder), zodat er over de hele we reld vele miljoenen exemplaren verkochten moeten zijn die vele miljoenen guldens hebben opge bracht aan honoraria. Het geld is dus geen probleem. Een veel groter probleem is het, dat geld (in welke vorm dan ook) naar de Russische beheerders van het Fonds in Moskou, Leningrad, etce tera te krijgen. Mensen gaan naar de Sowjet-Unie, nemen wat mee, zoeken die beheerders op, een moei zaam proces met honderden haken en ogen. Laura Starink en Hella Rottenberg hebben in 1979 als sla- vistes negen maanden op uitwisse lingsbasis in Leningrad gestu deerd, het zijn allebei aardige fat soenlijke meisjes, dus hebben zij kontakt gezocht met dissidenten, hebben ook Valeri Repin leren ken nen, en hebben hem wel eens kleren, geld en spullen die ze in de valuta winkels kochten gegeven. „Veel kon je niet doen, het was meer symbo lisch", zegt Laura Starink. En zo is het natuurlijk. Ik heb zelf in 1980 in Moskou voor een Russin die zich inzette voor gezinnen waarvan de man in een kamp zat en die zonder inkomen waren ach tergebleven in de Berjozka-winkel (Berkje-winkel) van Hotel Rossija tegen Duitse Marken die ik nog had een zakrekenmachientje en een bontmuts gekocht, die zij dan weer voor een veelvoud van roebels kon verkopen waardoor zo'n gezin het weer enige maanden kon uitzin gen. Zo werkt het sociale stelsel in de Sowjet-Unie nu eenmaal. Elke fatsoenlijke Nederlander die iets van de Sowjet-Unie afweet, leeft bij een bezoek aan dat land deze ge dragsregel na: geef voor je vertrek alles watje aan overtollige kleding en apparatuur hebt op een ver trouwd. adres af, zodat men die spullen naar een gevangene kan sturen, of kan verpatsen om diens gezin te steunen. Toen ik in 1970 voor het eerst in Moskou kwam en daar de (later he laas verongelukte) dissident And- rej Amalrik opzocht die toen geheel berooid was, bood ik hem volgens de instructies die ik van hogerhand (Karei van het Reve) gekregen had de lekkere warme wollen trui aan die ik aanhad (het vroor buiten dertig graden). Maar Amalrik sloeg het aanbod af en zei: „Ik heb al een trui". Voor sommige functies in het leger zou de dienst- plicht met zeker vier maanden moeten worden ver lengd. De inspecteur-generaal van de krijgsmacht, luite nant-generaal T. J. de Geus, is van plan daarover voorstellen te doen. Hij vindt de opleidingstijd nu in een aantal gevallen te kort. Hoe de verlengde dienstplicht moet worden geregeld, staat hem nog niet voor ogen. Daar moet hij nog op studeren. De Geus denkt vooral aan de dienstplichtige ser geanten en vaandrigs bij de eenheden met pantser rupsvoertuigen van het type YPR 765 en misschien de Leopard-tankbataljons. Voor deze eenheden is de verkorting van de diensttijd te ver doorgevoerd, meent hij. „Vroeger, toen een vaandrig alleen maar dertig man zonder geavanceerd matrieel onder zijn bewind had, leidden we hem op in negen maanden. Nu moet dat in vijf en een halve maand, terwijl hij voor miljoenen aan spullen krijgt. Dat kan gewoon niet". Het gaat hierbij om honderden functies in het leger. De inspec- teur-generaal verwacht niet dat Defensie daarvoor voldoende kort-verbandvrijwilligers kan werven. Ook niet nu veel. dienstplichtigen bij gebrek aan werk graag nog wat na-die- nen. „Dat is zo aan tijd en toeval gebonden, daar kan je geen legervorming op baseren". De enige uitweg is volgens De Geus een verlenging van de dienstplicht (nu veertien of zestien maanden) voor de bewuste functies. Aanleiding voor een gesprek met de zestigjarige inspecteur-gene raal is diens recente waarschuwing voor een toenemende gela tenheid en als gevolg daarvan het gevaar van demotivatie onder het krijgsvolk. Bezuinigingen op Defensie, aantasting van ar beidsvoorwaarden en de maatschappelijke kritiek op het leger zijn daarvan de oorzaken. „Wat ik gezegd heb is: ons personeel is nog steeds goed gemotiveerd, maar kijk uit! Er zijn grenzen aan wat je van een vent kunt vragen". Veel bezuinigingen worden in de krijgsmacht onvoldoende be grepen. De militairen voelen de gevechtskracht aangetast en dat slaat terug op hun moti vatie. Waarmee De Geus niet wil zeggen dat Defensie de be- zuinigingsdans moet ontsprin gen. „Maar de grens is heel dichtbij. Waar die precies ligt hangt er ook van af hoe een maatregel aan de mensen wordt ver klaard. Je kunt in Den Haag niet vrijblijvend maatregelen nemen zonder er een verkla ring aan toe te voegen. Voor lichting naar de mensen in het veld is ongelooflijk belang rijk". De Geus waarschuwt ook voor te drastische ingrepen in de ar beidsvoorwaarden. „Militairen zijn beslist bereid een stap terug te doen, maar niet meer dan anderen. Het plan om ze een stuk van hun ziekte kosten zelf te laten betalen, wat nog nooit in de armee is voorgekomen, is misschien wel te billijken, maar het komt op een hoogst ongelukkig mo ment. Een korporaal, die ook maar gewoon op het mini mum-loon zit, zou twee- tot driehonderd gulden per maand extra moeten inleveren ten opzichte van welke andere Nederlander dan ook. Mijn waarschuwing is: voorkom een opeenhoping van maatregelen bij een bepaalde groep men sen. Dat is het dilemma waar de politieke leiding voor zit". Gevoeligheid De suggestie dat militairen mis- Inspecteur-generaal De Geus: oorlog kan men niet in deeltijd schien te gevoelig zijn maatschappelijke kritiek op de krijgsmacht, weerspreekt De Geus. Een vergelijking met trambestuurders die toch zel den persoonlijk gebukt gaan onder kritiek op het tarieven- beleid van hun minister, vindt hij niet juist. Bij militairen gaat het dieper. „Ik spreek soms officieren die er tegen opzien om 's avonds met hun kinderen te eten, want dan vragen ze weer hoe hij over kernwapens denkt en waarom hij er eigenlijk niet uitstapt". „Ik spreek ook mensen die niet meer naar de kerk gaan, omdat ze zich elke zondag zitten op te winden over uitspraken van die kerk over kernwapens. Die tasten de hele levensfilosofie van een militair aan die hij in het leger in praktijk moet bren gen. Als de kerk waar hij zich toch ook aan verwant voelt, zegt: jongen je zit eigenlijk fout, dan wordt zo'n man in een geweldig dualisme ge plaatst. Er wordt een stuk van je fundament onder je uitge haald. Dan mag je iemand geen overgevoeligheid verwijten". Bezuinigingen hebben de laatste jaren geleid tot reducties van oefeningen, brandstoftoewij zingen, munitievoorraden en reservedelen. De grens van het aanvaardbare is bereikt, geeft minister De Ruiter toe. Maar de militaire belangenvereni gingen menen dat die al is overschreden. Zo weet de voorzitter van de vereniging van militaire technici de recen te botsing tussen twee straalja gers mede aan korting op het aantal vlieguren. "Onzindelijk denken" De Geus: „Dat houd ik beslist aan alle kanten tegen. Ik vind dat een voorbeeld van onzinde lijk denken, dat ik hem kwalijk neem. De betrokken vliegers hadden veel meer dan de mini mum-norm gevlogen en waren zeer ervaren. Natuurlijk heefl ook de luchtmacht moeten be zuinigen. En de tijdelijke norm van 160 vlieguren is voor hen de grens. Ze zouden ook liever 180 of 200 uur vliegen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de chef luchtmachtstaf die 160 uur nooit zou hebben geaccep teerd als hij dat onaanvaard baar had gevonden". Volgens De Geus was de botsing boven Hoogeveen „gewoon een echt ongeluk". De perikelen rond de Leopard- tanks, waarvoor onvoldoende onderdelen beschikbaar zijn en evenmin genoeg onder houdspersoneel, zyn volgens De Geus beslist niet sympto matisch voor de algehele mate- rieeltoestand in de krijgs macht. Overigens heeft h^j al geruime tijd geleden over die problemen aan de legerleiding gerapporteerd. Sindsdien wordt de situatie verbeterd. „Maar technisch personeel dat zowel elektronisch als mecha nisch en hydrolisch geschoold is, en dat hebben we nodig, is op de arbeidsmarkt met geen goud te koop. Dat moeten we zelf opleiden en helaas komen er minder mensen dan we wil len. Daar kan je geen donder aan doen. Een van de oorzaken is dat de vakman in het leger ook een aantal andere taken op zich moet nemen. Een stuk mi litaire vaardigheid hoort erbij, daar kan je niemand van vrij stellen". Vrouwen Ten slotte iets heel anders: de in tegratie van de vrouw in de krijgsmacht. Bij land- en lucht macht ziet hij daarmee minder problemen dan bij de marine. „Een schip kan je niet om vyf uur 's middags verlaten. Daar zit je soms wel drie maanden lang op. En dan kan je niet af reageren. Elke hobbel wordt dan een muur. Daarom vind ik dat we erg voorzichtig moeten zijn met meisjes op schepen. Ik denk niet datje ze op fregatten moet zetten, waar je zo dicht op elkaar leeft". „De aantrekkingskracht tussen i mannen hef je niet op. Maar relaties mogen geen hinderpaal worden in de taak uitvoering. En dat gevaar is vooral bij de marine aanwezig, omdat ze in hun vrye tijd op datzelfde rotschip diezelfde rotjongen tegenkomen die het meisje heeft afgepikt dat ze zelf zo graag wilden hebben. Ik schilder het nu wat zwart-wit. Het gaat niet om de relatie die kan ontstaan, maar om wat er uit voort komt". Daarbij komt volgens De Geus dat meisjes een ruzie minder snel vergeten dan jongens. „Mannen slaan elkaar op de bek en zeggen dan: verdomme, nu is het afgelopen, laten we een biertje drinken. Zo ligt dat niet bij meisjes. Als die iets hebben, blijft het dagenlang doorsudderen. Natuurlijk is dat niet specifiek voor de krijgsmacht. Maar het pro bleem is, dat die integratie van vrouwen ons wordt opgelegd. En dat is een verkeerd uit gangspunt. Zo iets moet groeien in tien, twintig jaar". Trouwen Een praktisch probleem is de personeelsplanning, aldus De Geus, die jarenlang directeur personeel bij de landmacht was. „Voor mij staat als een paal bo ven water, en ik tart feministen om het tegendeel te bewijzen, dat tachtig of negentig procent van de meisjes ooit zal trouwen en kinderen krijgen. Dan komt er een moment dat ze zeggen: ik stap er uit, want gezin en kinderen gaan voor. Dat bete kent dat er vacatures ontstaan en dat je te weinig mensen overhoudt voor de functies van kapitein en hoger". Daarom is er volgens De Geus een grens aan de mogelijkheid vrouwen tot de krijgsmacht toe te laten, ook al zouden ze in drommen voor de poort staan en het verder even goed doen als mannen. „Is dan de integratie mislukt? Nee, maar we nemen heel be wust niet meer vrouwen aan om puur pragmatische rede nen", zegt hij. Voorwaarden scheppen waaron der vrouwen het militaire werk met dat in huis kunnen combi neren, is volgens hem niet mo gelijk. „Bij een zeepfabriek ligt dat an ders, maar bij de krijgsmacht is het zo, dat je, als er aan de bel getrokken wordt, wel met je onderdeel richting IJzeren Gordijn gaat. Oorlog kan men niet in deeltijd voeren". bakker thuis", recep ten van Maurits Pach, Zomer en Keuning, prijs 24,90. "Moeder, je dochter aan de lijn, zegt vader", over omgang van moeders en dochters door Mink1 van Rijsdijk, Kok, prijs 14,90. - "Jezus", door Hans Bouma, Kok, prijs 12,90. "Grill/barbecue" en "Verse vruchten", twee kookboekjes van Hans Belterman, Zomer en Keuning, prijs 9,90 per stuk. "Waterwereld", alles over water verzameld door Heather Angel, Pat Wolseley en Wim A.Tomey, Zomer en Keuning, prijs 39,90. "Meimaand in Petersburg", vier vertellingen van I.A.Gontsjarov, Wereldbibliotheek, prijs 27,50. "Mooi meegenomen", kinder boek (v.a. 8 jaar) door René Pul lens, Ploegsma, prijs 16,50. - "Afhaken, bekijk het maar", jon- gerenboek door Hans van Megen en Mayke Verweij, Ploegsma, prijs 17,50. NIEUWE UITGAVEN "Pippi Langkous in Taka-Tuka- land", kinderboeken (v.a. 8 jaar) door Carl Hollander, Ploegsma, prijs 12,90 per deel. - "De koning, de kat en de viool", kinderboek (v.a. 8 jaar) door Ye- hudi Menuhin en Christopher Hope, Ploegsma, prijs i9,90. "Het bezoek", oorlogsroman voor jongeren door T.Degens, Uitge verij Wildeboer. "Volgend jaar in Jeruzalem", le vensverhaal van rabbijn Awra- ham Soetendorp, Unieboek, prijs 24,50. - "De provisiekast", hoe je een voorraadje aanlegt en conser veert, door Kirsten Fasmer, Zo mer en Keuning, prijs 19,90. "Moeder Fenna", roman-trilogie van Annie Oosterbroek-Dut- schun, Zomer en Keuning, prijs tijdelijk 19,90. - "De tijd zal het leren"roman van ADVERTENTIE ortincr U kunt nog zes weken profiteren van de kortingcoupons uit het Shell helpt-boekje. Dus: leg dat boekje in uw mmoKxauto en gebruik het. Anders krijgt ouponkrgiu u nooit alle coupons op. P?//VTnp SI J En dat zou zonde zijn, nietwaar? Piet Terlouw, Zomer en Keu ning, prijs 19,50. "Noord", roman van Louis-Ferdi nand Céline, Meulenhoff, prijs /45,-. - "Een gedeelde hamaca", roman uit Mexico door Selma Noort, Leopold, prijs 16,90. - "Nederland terzijde van de auto weg", Spectrum kwartaalboek, prijs 24,50^ - "Herman Berserik", leven en werk van de kunstenaar met een inleiding van John Sillevis, Nijgh en Ditmar, prijs 85,-. - "Kijk op morgen", Dirk Teresi over ontdekkingen en theorieën die het leven zullen veranderen, Luitingh, prijs 29,50. - "Nog zes weken", roman van Fred M.Stewart over elfjarig meisje dat nog maar kort heeft te leven, Luitingh, prijs 19,50. - "Geluksmachine mens", vertel lingen van de masseur Konrad Merz, Unieboek, prijs 24,50. - "Thuiscomputers", alles over mi crocomputers door Luc Sala, Bert Bakker, prijs 34,50. - "Lichaamstaal van de geboorte", informatie over de natuurlijke geboorte door Michel Odent, Harrie Biemans en Saskia van Rees, Uitgeverij Bert Bakker, prijs 19,50. - "Zwarte lokvogel", een "zwarte" en feministische roman van Toni Morrison, Bert Bakker, prijs ƒ29,50. - "Legenden van de Blauwe Kust", zeventien verhalen van Louis Couperus. Veen, prijs 27,50. - "Van smetten vrij", opkomst van de Centrumpartij door Kees Brants en Willem Hogendoorn, uitgeverij De Haan, prijs 21,50. Tweemanschap hoofdredactie van Elsevier voorgesteld AMSTERDAM (ANP) - De redac tie van Elseviers Magazine be spreekt vandaag in een algemene vergadering een brief van de di rectie, waarin wordt voorgesteld een hoofdredactie van twee man te vormen, van wie de huidige al gemeen hoofdredacteur F. Hoo- gendijk er een zal zijn. De functie van algemeen hoofdredacteur wordt dan afgeschaft. De redactieraad is op 1 mei begon nen met een ontslagprocedure tegen dr. Hoogendijk. De redac tie van Elseviers Magazine is al geruime tijd in conflict met Hoo gendijk over zijn optreden als al gemeen hoofdredacteur. Hem wordt onder meer verweten dat het weekblad voor zijn eigen po litieke ambities te gebruiken. Naar de tweede hoofdredacteur moet nog worden uitgekeken omdat de directie geen van de andere leden van de huidige hoofdredactie een geschikte kan didaat acht, aldus een zegsman van de uitgeverij. De nog te be noemen man zou de dagelijkse leiding van EM krijgen en de da gelijkse contacten met de redac tie moeten onderhouden. Volgens het directievoorstel moet Hoogendijk mede de "politieke en maatschappelijke ligging van EM 'bepalen en bewaken.'

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17