"Je kunt een record niet programmeren" s^n^r HET BESTE BEGIN VAN'N WAARDEVOLLE HOBBY LIGT NU OP 'T POSTKANTOOR. Jan Raas in nieuwe ploeg? Saronni iii rose trui Carl Lewis bekijkt het nuchter Clerc stopt Schapers Dusbaba weg bij NAC VRIJDAG 20 MEI 1983 PAGINA 13 SALERNO (AFP)) - Giuseppe Sa ronni heeft op de achtste dag van de 66e Ronde van Italië de lei ding in het algemeen klassement genomen. De wereldkampioen deed dat door middel van een tijdvergoeding van tien secon den. Hij finishte als derde in de door zijn landgenoot Moreno Ar- gentin gewonnen zevende etap pe van Campitello Matese naar Salerno over 216 kilometer. Bo nificaties hebben Saronni min of meer in de rose trui gebracht. De afgelopen dagen verdiende hij op die wijze veel kostbare secon den. Het leverde hem gisteren de leiderspositie op. Argentin en zijn medevluchter Emanuele Bombini beheersten de Finale van de zevende rit. Zij rukten zich los uit een kopgroep van 31 renners, waarin alle favo rieten zaten. Even daarvoor had Lucien van Impe de bergprijs ge wonnen op de 843 meter hoge Croci di Acerno, waardoor zijn leidende positie in het bergklas- sement werd verstevigd. Op de eindstreep, waar Argentin net iets sneller was dan zijn me devluchter, hadden zij zestien se conden voorsprong op de achter volgende groep, waarvan Saron ni de sprint won. 1. Giuseppe Saronni (Ita) 31 uur 21 min 20 sec; 2. Silvano Contini (Ita) op 8 sec; 3. Vladimiro Panizza (Ita) op 45 sec; 4. Didi Thurau (WD1) op 48 sec; 5. Giovan ni Battaglin (Ita) op 58 sec; 6. Gianbat- tista Baronchelli (Ita) op 1.07; 7. Eduar- do Chozas (Spa) op 1.14; 8. Marino Le- jarreta (Ita) op 1.18; 9. Fabrizio Verza (Ita) op 1.24; 10. Roberto Visentini (Ita) op 1.25; 64. Frits Pirard (Ned) op 11.15; 127. Rene Koppert (Ned) op 1.00,59. ARNHEM (GPD) - Carl Lewis krijgt gelijk. Niemand twijfelt er nog aan dat de op 1 juni zijn 22 ste verjaardag vierende Amerikaan in elk geval een van zijn twee doel stellingen zal waarmaken. „Als ik de wereldrecords op de 100 meter en het versprin gen achter mijn naam krijg, moet dat gebeuren op een iaaglandbaan. Dan is er niet de geringste twijfel dat ik de beste sprinter en verspringer ben. Dat is de reden dat ik de records van Hines en Beamon niet aanval op banen die op grote hoogte liggen". Carl Lewis: "Ik ben ervan overtuigd dat ik op ROME (ANP) Michiel Schapers heeft zich gisteren niet kunnen kwalifi ceren voor de kwartfinales van het toernooi om het open Italiaanse tenniskampioenschap, dat in Rome wordt gehouden. Schapers ging tegen de als tweede geplaatste Argentijn Jose-Luis Clerc met 2-6 1-6 ten onder. Tot 2-2 hield Schapers de zaken in evenwicht. Daarna kon hij het tempo van de Argentijnse gravelspecialist niet meer volgen. De Rotterdamse economiestudent werd niet weggespeeld. Hij moest evenwel op de cru ciale momenten de punten aan zijn tegenstander laten. "Het liep niet zo lekker. Wanneer ik beter had gespeeld had ik zeker meer games kun nen winnen. Mijn service liep niet zo goed als in de voorgaande partij en", merkte Schapers op. Twee jaar geleden liet Lewis dit al weten toen hij de ene keer ge steund door een te sterke rug- wind tot 9,99 seconden kwam en in het seizoen 1981 ook nog een keer bij reglementaire rugwind 10,00 seconden scoorde. Vorig jaar rolde die 'tien rond' er weer op reglementaire wijze uit, even als die fenomenale vertesprong van 8.76 meter. Beide prestaties betekenen dat Frederick Carlton Lewis zich al de beste sprinter en springer op de laaglandbanen mocht noe men. Een 'titel' waaraan je echter weinig hebt zolang je landgeno ten Jim Hines en Bob Beamon over enkele maanden het derde lustrum van hun wereldrecords mogen vieren. Dit samen met de leden van de Amerikaanse 4 x 400 meter-estafetteploeg die ook al nu bijna vijftien jaar geleden op ruim 2000 meter hoogte in Mexico City toesloegen. Terwijl wereldrecords veelal in ijl tempo achterhaald worden staat dat drietal atletiekrecords er nog steeds, waarvan de 9,95 secon den van Jim Hines en de toen tot 'ruimtevaartsprong' gebombar deerde 8.90 meter van versprin ger Bob Beamon de grootste be kendheid genieten. Die laatste prestatie zou het jaar 2000 halen, was lang de opinie. die hoogstwaarschijnlijk VENLO (ANP) FC Den Bosch is de nacompetitie voort varend begonnen. Bij VW sleepten de Bossche ploeg een onverwachte 0-3 overwinning weg. Het duel tussen Cambuur en MW eindigde onbeslist. De elftallen scoor den elk een keer. FC VW werd gisteravond Venlose koel volkomen klast door FC Den Bosch, dat niet alleen hartverwarmend voetbal speelde, maar dat naast een grote dosis enthousiasme ook nog over een behoorlijke portie agressiviteit beschikte. FC VW, dat een van de slechtste thuiswedstrijden van dit seizoen speelde, was een gewillige prooi de dartele Bosschenaren die geen ontzag kenden voor de Venlose formatie, die enkele maanden geleden in de competi tie de Brabanders in de koel nog met 2-1 had teruggewezen. "Wij hebben ons volkomen laten overbluffen", zei VW-trainer Sef Vergoossen later, maar hier in had hij maar gedeeltelijk ge lijk. Het feit, dat een aantal Ven lose spelers al wekenlang met een behoorlijk vormverlies te kampen heeft, is er mede oor zaak van, dat Den Bosch de Ven- Ionaren zo gemakkelijk weg speelde. In de beginfase van de wedstrijd werd het duidelijk dat de FC VW een moeilijke avond tegemoet zou gaan. Tot de acht ste minuut bleef het nog goed 1. Den Bosch 2. Cambuur 3. MW 4. VW Dat leverde in de 23ste minuut het tweede doelpunt op. Schou- wenaar kon de bal rustig naar de vrijstaande Van der Horst plaat sen, die maar hoefde in te tikken (0-2). Ook na de rust hadden de VW- spelers het moeilijker met zich zelf dan met hun tegenstanders en Den Bosch was weer de toon aangevende ploeg. Dat het ten slotte twintig minuten voor tijd door Schouwenaar nog 0-3 werd verwonderde niemand. Cambuur-MVV DEN HAAG (ANP) - De kans is groot, dat de Ne derlandse wielersport volgend seizoen een nieuwe sterke profploeg rijker is. Joop Steen bergen, directeur van Vinytex, waarvan onder meer de Kwantumhallen deel uitmaken, voert momenteel besprekingen met een aantal Neder landse beroepsrenners. Zijn streven is een ploeg te formeren van vijftien coureurs. Steen bergen verklaarde gisteren, dat er nog geen en kel contract is getekend. Steenbergen, die vorig seizoen al pogingen in het werk stelde de ploeg van Peter Post te sponso ren, wil het wielrenavontuur alleen aangaan, wanneer hij een sterke formatie kan verwezen lijken. Geruchten hebben de ronde gedaan, dat de afvallers van Post, Raas, Priem en Van Vliet, onderdak zullen vinden bij de nieuwe ploeg. Steenbergen wees dat met klem van de hand: "Ik voer met een groot aantal renners bespre kingen. Niemand heeft echter tot nu toe een contract getekend. De KNWU heeft regels en daar wil ik mij aan houden", aldus de oud-ama teurbokser. Steenbergen geeft zichzelf nog twee weken de kans de ploeg rond te krijgen. Hij wil een equi pe formeren, die internationaal een hoog aan zien heeft. Voorts liet Steenbergen weten, dat er zich zes kandidaat co-sponsors hebben gemeld. De Kwantumhallen heeft een reclamebudget van vijftien miljoen gulden per jaar. titie tussen SC Cambuur en MW. Vooral de Friezen lieten het afweten toen in de tweede helft MW de achterstand van 0- 1 van voor de rust had wegge werkt. Cambuur raakte dusdanig in de moeilijkheden, dat MW de wedstrijd geheel naar zich kon toetrekken. Maar profijt leverde dit niet op, doordat de Maas trichtse ploeg te weinig kracht legde in de aanval. Cambuur startte overigens beloftevol, want amper het Friese volkslied in het nagenoeg uitverkochte Leeuwarder stadion geklonken, of Henk Veldmate schoof de bal na een uitstekende actie van Booy onhoudbaar langs de Maas trichtse doelman Baetsen. Het leek er even op dat Cambuur in z'n tweede poging via de na- competitie de eredivisie te halen meer succes zou hebben dan drie jaar geleden. Maar ook nu weer bleek dat de Friezen niet over de kracht beschikken in belangrijke wedstrijden tot succes te komen. Tot de rust konden zij weliswaar moeizaam het steeds feller aan vallende MW nog in bedwang houden. Acht minuten na de her vatting evenwel was doelman Zijlstra machteloos bij een actie van Maas. BREDA (GPD) Johnny Dusba ba zal volgend seizoen definitief niet meer voor NAC uitkomen. De van Standard Luik geleende vleugelverdediger kan niet ak koord gaan met het hem door NAC-manager Ton van der Meer aangeboden contract. Begin deze week hadden beide partijen voor het laatst contact. Van der Meer: „Omdat ik me niet kon voorstel len dat hij het aangeboden con tract zou accepteren, heb ik Dus- baba maar het advies gegeven naar een andere club uit te kij ken". Schellekens FC Groningen heeft overeenstem ming bereikt met de 30-jarige doelman Harry Schellekens van NEC. Een transfer hangt overi gens nog af van de overeeen- stemming tussen beide voetbal stichtingen. NEC vraagt nu 195.000 gulden voor Schellekens, voor wie eerder een transferprijs van 65.000,- gold. nog dit jaar in elk geval Hines zal evenaren of overtroeven en die het jaar 1984 'gereserveerd' heeft voor een nieuwe ruimtevaart- sprong is dus Carl Lewis. „Ik ben ervan overtuigd dat ik op zeeni veau onder de 9,95 seconden kan lopen terwijl ik bij het versprin gen 30 feet (9.14 meter) niet voor onmogelijk houd", aldus Lewis vorige week zaterdag in het klei ne atletiekstadion van het Cali- fornische Modesto. Met een acceptabele rugwind van 1,48 meter per seconde (twee me ter is toegestaan) had hij zojuist de ook in Modesto aanwezige Jim Hines al bijna het record ontnomen. De elektronische tijd waarneming gaf 9,96 seconden aan; 0,01 sec boven Hines' toptijd van Mexico. Kracht „Ongelooflijk die kracht die Lewis op die laatste veertig meter bij te zetten heeft. Geen twijfel moge lijk dat hij me het record afhan dig gaat maken", was de conclu sie van Hines die Lewis geluk wenste met deze prestatie die in feite een wereldrecord was, zoals dat ook al gold voor de nog snel lere 9,93 seconden die Lewis een maand geleden met een te sterke rugwind (2,3) neerzette. Tot aan Lewis' optreden in Modes to was er nog nooit een atleet op een Iaaglandbaan en zonder hulp van een te fikse bries in de rug onder de twee keer door Lewis gerealiseerde elektronische tijd van 10,00 gebleven. Ook in het verleden Jim Hines niet, want zijn beste prestatie op zeeniveau is 10,03, waarmee hij op de rang lijst zijn landgenoot James San- ford (10,02) voor zich en de Cu baan Silvio Leonard (10,03) naast zich moet dulden. Met Hines was tot voor de laatste krachtsexplosie van Lewis Leo nard de enige die via 9,98 secon den die magische grens van 10,00 seconden op grote hoogte de baas kon. Beste In feite is Carl Lewis nu al de beste, want zeker op de sprint (en ook het verspringen) is het voordelig om op grote hoogte te sporten. Zo is becijferd dat op Mexico- hoogte (ruim 2000 meter) de wmdweerstand ruim 20 procent minder is dan op zeeniveau. De hoeveelheid energie om die ge ringere luchtdichtheid te over winnen is dus minder, hetgeen het prestatieniveau ten goede komt. Dat bleek ook bij de Olympische Spelen van Mexico in '68 waar al leen al in de series en kwartfina les vijf keer 10,0 en negen keer 10,1 werd geklokt. Op grote hoogte neemt ook de zwaartekracht iets af, hetgeen vooral voor de springers voorde len biedt en in Mexico ook bood, zoals Bob Beamon met zijn 8.90 meter aantoonde. Het wachten is nu op de beslissen de slag die Carl Lewis gaat uitde len. „Ik ga overigens niet jagen op Hines' record. Je kunt een we reldrecord niet programmeren. De vorm van de dag moet er zijn en natuurlijk de ideale omstan digheden. Zoals het er nu uitziet loop ik op mei in San Jose en over ruim drie weken in Indiana polis waar tevens de selectie voor Helsinki is. Daar zal Lewis op de 100 meter en het versprin gen in actie komen. Sprint De 1.88 meter lange en 79 kilo we gende Lewis heeft voor dit jaar het accent op de sprint gelegd. „Wat het verspringen betreft wil ik elke wedstrijd 28 feet (8.50 me ter) springen, daarbij hopend op een uitschieter. Het spreekt van zelf dat ik na een geslaagde we reldrecordpoging op de sprint al les in het werk zal stellen om de 14 centimeter die me nog van Beamon's record scheiden te overbruggen", aldus Carl Lewis die de sport en vooral de atletiek met de paplepel naar binnen kreeg. Vader Bill was ook al een sprinter en springer, zijn vrouw Evelyn een sterke hordenloop ster en beiden leiden in Philadel phia als atletiekcoach een vereni ging. Broer Mack was op regio naal niveau een goed atleet en Carl's tweede broer Cleve was een van de weinige Amerikaanse voetballers in de North Ameri can Soccer League. Met Carl maakt ook 19-jarige zus Carol naam in de internationale atletiekwereld. Vorig jaar stond ze met 6.30 meter bij het ver springen hoog op de wereldrang lijst. Een fanatiek gezin dus, hetgeen ook al blijkt uit de woorden van moeder Lewis: „Ik breng elk meisje om, dat hem ervan weer houdt een superster te worden". Nuchter Carl Lewis zelf bekijkt het allemaal wat nuchterder. De student in het volgens hem veel rustiger le vende zuidelijke Houston, drukt het zo uit: „Het moet zo zijn dat de mensen zeggen: die Carl is een aardige jongen. O ja, hij doet ook nog aan atletiek". In de praktijk is het natuurlijk an ders. Carl Lewis staat bekend als de razendsnelle springer die zich tijdens de wedstrijd als een 'kil ler' ontplooit en die zich laat in spireren door de druk die de prestaties toch met zich mee brengen. De druk waarmee zijn trainer Tom Tellez, die o.a. ook Dwight Sto nes en Willy Banks groot maak te, hem ook confronteerde toen hij enkele jaren geleden al zei: „Met jouw talent ben je verplicht de grootste aller tijden te wor den". Zonder tegenslagen wordt student Lewis dat ook, want zijn snel heid neemt ondanks een voor verbetering vatbare start toe. En juist die snelheid is de basis van zijn vertesprongen. ADVERTENTIE DE COMPLETE LEUK OM TE GEVEN Op 't postkantoor zijn nu alle postzegels die in 1982 door PTT Post zijn uitgegeven in een handig mapje verkrijgbaar. Een prima bezit voor iedereen en een goede aanzet tot een eindeloze hobby. De collectie 1982 bestaat uit twee mapjes die ook afzonderlijk verkrijg baar zijn. Het ene mapje kost f28,- en bevat alle bijzondere uitgaven, zoals bijvoorbeeld de zomerzegels. Het andere mapje bevat de complete serie Beatrixzegels en kost f 38,-. Alle postzegels zijn over zichtelijk gerangschikt en voorzien van interessante informatie. Maak kennis met die bijzondere collectie postzegels. Gewoon ver krijgbaar op het postkantoor. (Zolang de voorraad strekt). KLEINE ZAKEN. GROTE ZAKEN. JE DOET ZE OP HET POSTKANTOOR

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13