Shell: 50% meer winst "Jeugdwerkloosheid sterke relatie met lager milieu" Personeel stroombedrijven ongerust over reorganisatie hort zakelijk marktberichten Zuid-Afrika-beleid "Komiildijke" gehekeld Philips profiteert van verkoop compact disc Beurs Amsterdam VRIJDAG 20 MEI 1983 Machinefabriek IJmui- den Machinefabriek IJmuiden (RSV- concern) staat op eigen benen, nu de directie alle aandelen heeft verworven. Het laatste kruisver band met-RSV, dat betalingsver keer blokkeerde, is opgeheven en het bedrijf bevindt zich niet langer in uitstel van betaling. IJ muiden gaat door zonder dat er ontslagen zijn gevallen en met volledige betaling van alle credi teuren, zo heeft het bedrijf mee gedeeld. De onderneming, die is gespecialiseerd in scheepslieren, heeft een goedgevulde orderpor tefeuille. Deze is zeer onlangs versterkt door een aanzienlijke order voor vier lieren voor det drijvende bok Taklift 4. Staking Het personeel van het Rotterdam se openbaar vervoerbedrijf RET gaat volgende week vrijdag voor 24 uur in staking uit protest te gen de bezuinigingsplannen van het gemeentebestuur. De staking is gisteren door de vakbonden aangekondigd in het georgani seerd overleg over de bezuinigin gen met het gemeentebestuur. De staking valt samen met de of ficiële opening van het nieuwe sneltramtraject naar Ommoord door minister Smit-Kroes. Vol gens bestuurder van Huijgevoort van de ABVA/KABO dreigen ook bij andere gemeentelijke diensten stakingen uit te breken. „De zaak loopt volledig uit de hand". Lokale reclame Het bestuur van de Nederlandse dagbladpers (NDP), de organisa tie van dagbladuitgevers, gelooft niet aan de praktische mogelijk heden van lokale omroepexperi- menten die uit lokale reclame worden betaald, aldus de organi satie. Minister Brinkman van WVC heeft dit plan in de laatste versie van zijn concept-mediano ta opgenomen. Onderzoek heeft volgens de NDP aangetoond dat enigszins profes sionele lokale omroep aanzien lijk meer kost dan reclame kan opleveren. Daarnaast zullen steeds grote subsidies van ge meentebesturen nodig zijn en kabelexploitanten zullen ge dwongen zijn hogere tarieven in rekening te brengen voor deze uitbreiding van het media-aan bod. Olieprijzen Egypte heeft de prijzen van zijn lichte ruwe olie met ingang van 1 juni met 25 dollarcent per vat (van 159 liter) verhoogd. Dit is woensdag bekendgemaakt door de staatsmaatschappij Egyptian General Petroleum Corporation. De prijs van de soort Suez Blend gaat omhoog van 27,50 tot 27,75 dollar per vat en die van de soort Belayim van 25,75 tot 26 dollar per vat. De prijs van de zware olesoort Ras Gharib blijft 23,25 dollar per vat. Egypte heeft zijn olieprijzen vorige maand ook al met 25 dollarcent verhoogd. In de olie-industrie bestaat de indruk dat het land zijn prijzen geleidelijk op het ni veau van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) wil brengen nu het er naar uitziet dat het oliekartel in staat is zijn basisprijs van 29 dol lar per vat te handhaven. IMF China begint nog deze week met de terugbetaling van een krediet van 450 miljoen bijzondere trek kingsrechten (SDR's) aan het In ternationale Monetaire Fonds (IMF), tien maanden eerder dan nodig is. Dit is gisteren bekend gemaakt door het officiële pers bureau Nieuw China. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum 20 mei 1983. Andijvie per kg. 1,05-1,07, Kroten A 0,81-0,83, Spitskool 0,91-0,92, Was- peen AI per kist 7,00, All 8,00-17,40, Cl 2,50-6,60, Aanvoer: 241 ton. Breekpeen AI per kist 2,20, Prei A per kg. 0,78-0,80, Prei B per kg. 0,80, Ra barber 0,57-0,60, Sla (natuur) I 0,09- 0,30, Uien per kg. 0,33-0,56, Peterselie (krul) 0,72-0,92, Selderij 0,35-1,06. Economie DEN HAAG (ANP) De jeugd werkloosheid concentreert zich niet alleen bij kinderen die zon der diploma de school hebben verlaten. Ook kinderen uit ge broken gezinnen, of waar de va der werkloos is en kinderen uit de laagste sociale milieus maken een aanzienlijk grotere kans zon der werk te blijven. Samengevat: de gebrekkige kansen op werk zijn een gevolg van gebrekkige opleiding en beide hangen sterk samen met het sociale milieu. Dat schrijft drs. F. van Puffelen van de Stichting voor Econo misch Onderzoek in het econo- menblad Economisch Statisti sche Berichten dat gisteren is verschenen. Van Puffelen baseert zijn artikel op recente onderzoeken van het Amsterdamse instituut waaraan hij verbonden is. Van Puffelen onderschrijft de con clusie van het sociaal Cultureel Planbureau dat jeugdwerkloos heid vooral veroorzaakt wordt door toetredingsproblematiek en de aansluiting tussen opleiding en beroepspraktijk. Jeugdwerk loosheid is geconcentreerd in be paalde risico-groepen. Rond het hoge gemiddelde van twintig procent jeugdwerkloosheid zijn volgens Van Puffelen nog rela tieve boffers en pechvogels. De extra-gedupeerden zijn zeer jeugdige schoolverlaters, van wie 33 procent zonder werk blijft, schoolverlaters, met lagere opleidingen (lbo en mavo), met uitschieters voor hen die geen di ploma haalden en meisjes met een lhno (huishoudcnderwijs) en etnische minderheden. zijn schoolverlaters uit de laagste sociale milieus, uit gebroken ge zinnen en gezinnen waar de va der werkloos of wao-er is. Deze risico-groepen sluiten elkaar niet uit, maar versterken juist de kans op blijvende werkloosheid, zegt Van Puffelen. Uit het SEO- onderzoek blijkt dat de jeugdige schoolverlater, afkomstig uit het lbo zonder diploma, die woont in een gebroken gezin of een gezin met een vader die niet werkt, de grootste kans heeft om werkloos te zijn en te blijven. De relatie met het sociale milieu toont Van Puffelen aan met be hulp van de Cito-toets, waaruit blijkt dat op basis van indeling in vijf klassen met prestatieniveau samenhangt met het beroepsni veau van de vader. Hoe hoger diens beroep hoe hoger de pres taties van de kinderen. Van de kinderen van de hogere em ployes behoort bijvoorbeeld slechts 12,7 procent tot de laag ste twee prestatieklassen, tegen 50 procent van de arbeiderskin deren. Omgekeerd hoort 54 pro cent van de kinderen met vaders met de betere banen tot de twee hoogste prestatieklassen, tegen 21 procent van de arbeiderskin deren. Alle bestaande maatregelen ter be strijding van de jeugdwerkloos heid zijn gericht op het scheppen van banen en op betere en aan vullende scholing, en qua aantal en gevarieerdheid lijkt dit in drukwekkend. Van Puffelen constateert echter dat het bereik maar een fractie van de totale jeugdwerkloosheid betreft en zelfs maar een heel klein deel van de langtjurige jeugdwerk loosheid. De zeer jeugdigen blij ven helemaal in de kou staan. Ook van de verlaging van de jeugd lonen en het scheppen van 32- uursbanen mag niet te veel wor den verwacht. De voorstellen van de Commissie Wagner, die na- en bijscholing van alle schoolverlaters betreffen, lijken kansrijker maar zjjn in onder wijskringen sceptisch ontvan gen. Van Puffelen gelooft dat geen van genoemde maatregelen de jeugdwerkloosheid kan uit bannen. Volgens hem blijft dan als beste volgende mogelijkheid een bete re voorbereiding op school en betere opvang in de zoekperiode ROTTERDAM (ANP) De Koninklijke Shell Groep heeft in het eerste kwartaal van dit jaar in Britse ponden gere kend een nettowinst geboekt van 719 miljoen (ruim drie miljard gulden, vooral dankzij de winning van meer gas en olie op de Noordzee. Dat is zo'n vijftig procent meer dan in het eerste kwartaal van 1982, maar door een waardedaling van het pond sterling is de werkelij ke winstgroei minder fors. Al leen in het afgelopen kwartaal boekte Shell al een koerswinst van 91 miljoen pond. Bij deze winstcijfers zijn de voorraden overigens gewaardeerd volgens de gemiddelde inkoopprijs van ruwe olie in het afgelopen kwar taal. De betere resultaten werden vrij wel geheel geboekt in de sector verwerking, zeetransport en ver koop van olie en gas. Shell Oil (Amerika) en Shell Canada niet meegerekend was er zelfs sprake van een opvallende verbetering: 441 miljoen pond, 38 procent meer dan in de eerste drie maan den van 1982. Ondanks de toege nomen concurrentie en de zwak ke vraag (deels door het zachte weer) liepen de opbrengsten minder terug dan de aankoop- kosten van ruwe olie en oliepro- dukten. De chemische sector boekte een kleine winst, terwijl de resulta ten in de steenkoolsector afna men. De metaalsector rappor teerde hogere verliezen. De bij drage van Shell Oil en Shell Ca nada aan het groepsresultaat was 15 procent lager dan vorig jaar. Beide dochters leden verlies in de sector olieprodukten. Na afloop van de aandeelhouders vergadering van "De Koninklij ke" van gisteren sprak de oprich ter van Amnesty International en Nobelprijswinnaar Sean MacBri- de de mening uit, dat de Verenig de Naties Shell voor het interna tionale hof van justitie moeten dagen wegens overtreding van de VN-sancties tegen Zuid-Afri ka. "De bezetting van Namibië door Zuid-Afrika is illegaal. Het gaat niet om een politieke kwestie, zo als Shell suggereert, maar puur om het toepassen van de wet. De bezetting van Namibië is illegaal. Shell moet zich gewoon aan de wet houden en geen handel drij ven met Zuid-Afrika", aldus de Ierse oud-minister. Even tevoren had MacBride de aandeelhoudersvergadering toe gesproken over de banden van Shell met het apartheidregime in Pretoria. Hij vroeg de aandeel houders en het bestuur van Shell zich geheel uit Zuid-Afrika en Namibië terug te trekken. Volgens de Ier moet Shell een voorbeeld geven aan de rest van de westerse wereld door de mo raal boven de winsten te stellen. "U moet als Hollanders de volke renmoord in Zuid-Afrika afkeu ren en de investeringen terug trekken", aldus MacBride. In zijn antwoord aan MacBride verklaarde de president-direc teur van "De Koninklijke", ir. L. C. van Wachem. ongelukkig te zijn met het apartheidssysteem. Het zou volgens hem echter niets opleveren als Shell zich terug trekt. De oliemaatschappij is geen politiek lichaam en moet dat ook niet worden, aangezien dat op den duur zou leiden tot het uiteenvallen van het bedrijf, aldus Van Wachem. Wat Shell Zuid-Afrika aangaat is er in ieder geval geen sprake van apartheid in het personeelsbe leid, zo benadrukte de president directeur. Al het personeel, blank of zwart, heeft gelijke kan sen. Dit beleid, dat onder meer tot uitdrukking komt in de ac commodaties voor de werkne mers in de mijnen, lijkt navol ging te krijgen in mijnen van an dere maatschappijen, aldus Van Wachem. In antwoord op vragen van profes sor dr. W. E. Verdonk, die na mens de hervormde en gerefor meerde kerken het woord voerde over de apartheid, zei Van Wa chem dat Shell Zuid-Afrika de laatste tijd geen ruwe olie meer afneemt van andere Shell-maat- schappijen, maar haar behoefte dekt op de vrije markt. Hij wei gerde echter te zeggen waar de Zuidafrikaanse maatschappij de olie precies vandaan haalt. De president-commissaris van Shell, mr. G. A. Wagner, gaf de aanwezige aandeelhouders ver der geen kans het onderwerp Zuid-Afrika uitputtend met el kaar te bespreken. Hij uitte waar dering voor de "waardige" wijze waarop MacBride en Verdonk zich van hun taak hadden ge kweten, maar plaatste kantteke ningen bij het woordvoerder schap van de laatste. "Ik voel mij als lid van de hervormde kerk niet door u vertegenwoordigd. Olieboycot van Zuid-Afrika kan ik weer niet met mijn geweten verenigen, om met uw woorden te spreken", zo besloot Wagner de discussie. BRUSSEL - Nederlandse dames en heren in Katwijkse klederdracht hebben gisteren in Brussel voor het hoofdkwartier van de Europese Gemeenschap namens het Nederlandse Visserijschap haring uitgedeeld en jene ver geschonken. Met die actie wilde men de aandacht vestigen op de Nederlandse wens een voorschotte krijgen op de haringvangst in het centrale deel van de Noordzee. Komt dat "voorschot" (van 5.000 ton) bijtijds, dan zullen Nederlandse vissers voor het eerst na zes jaar op 1 juni weer kunnen uitvaren om maatjesharing te vangen. De twee Europese functionarissen op de foto hadden zo te zien wel trek. (Foto ap> DEN HAAG - De gezamenlijke ambtenarenbonden willen op zo kort mogelijke termijn een ge sprek met minister Van Aarden- ne over diens voorstel om te ko men tot de oprichting van één landelijk elektriciteitsproduktie- en transportbedrijf. In een brief aan de bewindsman stellen de bonden dat zij volledig betrok ken willen worden bij zijn plan nen. De ambtenarenbonden vre zen dat de voorgestelde giganti sche reorganisatie het verlies van het ambtenaarschap voor dui zenden personeelsleden bij pro vinciale en gemeentelijke elek- tricteitsproduktiebedrijven tot gevolg zal hebben. Ook zal vol gens hen niet ontkomen kunnen worden aan overplaatsingen. Onder het personeel van elektrici teitsbedrijven is grote onrust ontstaan over het plan van minis ter Van Aardenne. Vooral over de vergaande bevoegdheden die de bewindsman met betrekking tot de elektricteitsproduktie zou krijgen, maakt men zich erg on gerust. De ambtenarenbonden wijzen er in de brief op dat zij niet pas inge licht willen worden wanneer de finitieve beslissingen over de reorganisaties kennelijk al zijn genomen. Volgens de bonden oordeelt de minister veel te licht over de rechtspositie van de be trokken personeelsleden. Een moeilijke zaak is vooral het af stemmen van de verschillende De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven en de Ver eniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven, aan wie Van Aardenne zijn voorstel heeft gericht, delen de zorg voor de toekomstige werkgelegenheid in deze nutssector. Premie autoverzekering hoger DEN HAAG (ANP) Nog in de loop van dit jaar gaan de premies van autoverzekeringen omhoog. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van schadeverzekeringsbedrijven in Den Haag. Vertegenwoordigers van het merendeel van de schadeverzekeraars in ons land bespraken daar de problemen van hun bedrijfstak, waarbij het accent lag op de verslechterende resultaten van de autoverzekeringen. Men bleek het, aldus een woordvoerder, eens over het "uitschakelen van uitwassen die in de concurrentiestrijd desastreuze gevolgen kunnen hebben". Daarmee werd onder meer gedoeld op de vorig jaar geïntro duceerde bonus/malusverzekeringen voor personenauto's. Dit systeem verschilt van het van oudsher bekende no-claimsysteem doordat men niet alleen minder premie gaat betalen naarmate schadeclaims uitblij ven, maar ook meer premie moet betalen indien veel schade wordt geclaimd. De hoogte van de premies wordt komend najaar bepaald. EINDHOVEN (GPD) - De gang van zaken bij Philips in het eer ste kwartaal is geen reden voor het concern de vooruitzichten zoals in het jaarverslag gegeven te wijzigen. Voor 1983 wordt een stijging van de omzet verwacht, in volume van 4 tot 5 procent, terwijl de resultaten verder zul len verbeteren. In het eerste kwartaal behaalde Philips een winst die 5 procent hoger was dan in het eerste kwartaal 1982. (f122 miljoen te gen f116 miljoen). De omzet steeg zowel in guldens als in vo lume met 3 procent van f9.826 miljoen tot f 10.122 miljoen. Tijdens een toelichting op de kwar taalcijfers vertelde bestuurslid drs. J. Zantman dat in het eerste kwartaal Philips behalve in de Verenigde Staten nergens signa len van een oplevende economie heeft gezien. In de VS is een dui delijke stijging in orders voor geïntegreerde schakelingen (chips) en dat is volgens Zant man vaak de voorloper voor een verder aantrekken van de econo- De rentedaling heeft voor Philips duidelijk gunstig gewerkt. De fi nancieringskosten liepen in het eerste kwartaal terug van f466 miljoen naar f334 miljoen. In het eerste kwartaal is de omzet in video-recorders en video aan zienlijk toegenomen. Dat geldt ook voor de compact disk. Vol gens Zantman gaat het daarmee boven verwachting goed. „Alles wat we maken kunnen we kwijt". Ook de andere audio-ap- paratuur van Philips lijkt zich in omzet te herstellen. Volgens Phi lips profiteert die duidelijk van het succes van de compact disk. Van het aandelenkapitaal van Phi lips bevindt zich inmiddels meer dan 15 procent in Amerikaanse handen. Eind 1982 was dat nog geen 4 procent. In vier maanden tijd kochten de Amerikanen rond 22 miljoen aandelen Phi lips. Volgens Zantman een goede zaak. Amerika wordt steeds be langrijker voor Philips. Nu vindt daar al een kwart van alle verko pen plaats. Protest van horeca tegen bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - Het be drijfschap horeca heeft van daag krachtig geprotesteerd tegen de bezuinigingen van de overheid in de toeristische sector. Voorzitter Nijsten be pleitte een beleid waardoor de consumentenbestedingen niet zodanig worden aange tast dat onherstelbare schade wordt aangericht aan investe ringen en werkgelegenheid in deze bedrijfstak. Het protest was in de eerste plaats gericht tegen het kor ten van het budget van het Nationaal Bureau voor Toe risme met f 1,7 miljoen. Nij sten stelde dat het NBT als voornaamste taak heeft het toerisme te bevorderen en daardoor bijdraagt tot ver sterking van de betalingsba lans. De horeca is voor dit toerisme enerzijds een abso lute voorwaarde, anderzijds is een belangrijk deel van de omzet in de horecabranche ervan afhankelijk. Een tweede punt van protest betreft de verlaging van ge meentelijke subsidies aan plaatselijke VW's. Vooral op plaatselijk niveau wordt de VW krachtig en soms uit sluitend door de horeca on dersteund. Voor de horeca is over 1982 een daling berekend van de om zet van 0,5 procent en van 2,5 procent in 1983. 'AANDELEN binnenland doorlopend 290.30 283 00 360.00 56.00+ 127.00 i4o!oo 113.50X 14200 87.00 144.00 128.40 28100 19180 187 80 215.00 L 210.00 L 83.50X 46.40 117.00 holland sea hunt.dougl 235.00 225 0C 279.00 50.50 47000 slavenburg 10550 105.10 westingh. 47.30 47.40 beleggingslnst. leveraged 159.00 157.00 OBLIGATIES staatsleningen pandbrieven (gh 11 81-88 104. fgh 9 78-86 100: wuh 9Vj 79-87 100.50 10 wuh 9 76-85 101 40 10 wuh 844 78-87 10030 10 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Gnekse drachme (i VERKLARING DER TEKENS NG ofhoèterx* geschorS a acwergesieide lenmg S X gedaan en Caeden Beursoverzicht OPNIEUW KOERSDALINGEN Vandaag zijn ook, op de laatste beursdag van deze week, de koersen van de aandelen verder naar beneden gegaan Het rende ment op de staatsleningen steeg door de voortgaande afbrokkeling van de obligatieprijzen tot ruim 8.5% In deze sector werden van daag verliezen geleden uiteenlo- In de aandelensector s Unilever onder druk m lies van f 4 Kon. Olie v> daag voor het eerst rt koers ging met ruim f 1 naar bene- De financiële Sector was over de gehele linie lager. De banken ga ven verliezen te zien uiteenlopend tot f 4 en de hypotheekbanken wa ren eveneens lager, waarbi) de WUH f 2 verloor Van de verzeke ringen was het grootste verlies voor Amev met een achteruitgang van f 4 Ahold lag zwak in de markt met een verlies van ruim f 3, KLM daalde met bi|na f 4 en Gist-Broca- des verloor f 1,40 op f 140 De uitgevers waren licht verdeeld, de scheepvaart onveranderd tot wat lager en de bouw overwegend iets m reactie In die sector werden verliezen geleden tot f 0.50

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11