7.5 c Thatcher: vakbond aan banden leggen Oude partijen Turkije in jasje? "nieuw" 'Positie NAVO Missie Habib nu al mislukt is in gevaar* Politie in Rome vindt uranium Amerikaans milieubureau EPA heeft nieuwe leiding Doden bij verkiezingen Verldezingsprogramma Door weigering Syrië hem te ontvangen Premier Opper-Volta in arrest Problemen bij Stern opgelost VROEGE VOGELS VOORDEEL intra tuin DONDERDAG 19 MEI 1983 Buitenland Links de 46-jarige Adalberto de Witt, die gisteren werd gearres teerd, nadat de politie 300 gram uranium in een autosloperij had aangetroffen. De politieman rechts toont een zak met het uranium dat in drie loden dozen was verpakt. (Foto ap> ROME (AP) - De Italiaanse po litie heeft bij een autosloperij in Rome driehonderd gram uranium aangetroffen. Een man, die zou hebben gepro beerd het uranium te verko pen aan een niet nader ge noemd land in het Midden- Oosten, is gearresteerd. De arrestant is de 46-jarige Adalberto de Witt, die in 1974 ontsnapte uit een Romeinse gevangenis, waar hij een straf van 24 jaar uitzat wegens po ging tot moord en roof. Hij werd sinds januari ook ge zocht in verband met de ont voering van de industrieel Fabrizio Mariotti, die nog steeds wordt vermist. Volgens de politie is de waarde van het gevonden uranium voor atoomsplitsing aanzien lijk. Het uranium, dat was verpakt in drie loden dozen, zou sinds de Tweede Wereld oorlog door ontsnapte krijgs gevangenen zijn bewaard en anderhalf jaar geleden in handen van De Witt zijn ge vallen. WASHINGTON (Reuter) - Wil liam Ruckelshaus is vannacht beëdigd als nieuwe directeur van het onlangs in opspraak geraakte Amerikaanse bureau voor mi lieubescherming (EPA). Presi dent Reagan heeft hem opgedra gen de naleving van de milieu wetgeving streng te controleren. Het Congres beschuldigde onlangs de leiding van het bureau van wanbeleid en corruptie. Het bu reau werd verweten dat het met medeweten van president Rea gan het bedrijfsleven ontzag door de milieuwetgeving te ver soepelen. In de pers was al spra ke van een nieuwe Watergate-af faire. De president verklaarde echter tijdens de beëdigingscere monie dat lucht en water mo menteel schoner zijn dan bij zijn ambtsaanvaarding. Ruckelshaus. die vanwege zijn in tegriteit bekend staat als "mr. Clean", is de opvolger van Anne Gorsuch. Zij trad af nadat ze de door Congres-leden geuite be schuldigingen van de hand had gewezen. COLOMBO (UPI) - Tijdens verkiezingen in Sri Lanka hebben schietpar tijen aan tenminste zes mensen het leven gekost. Circa 500 mensen raakte dakloos als gevolg van brandstichtingen. Een uur na sluiting van de stembussen trad de noodtoestand in werking en heeft het leger in het hele land posities ingenomen. De provinciehoofdstad Jaffna, in het noorden van het land, is het zwaarst door de ongeregeldheden getroffen. Gisteren werd er gestemd voor 18 van de 168 parlementszetels. Tegelijkertijd hadden er lokale verkiezin gen plaats, die ook vandaag voortduren. LONDEN - Wanneer de regering van premier Thatcher op 9 juni wordt herkozen, dan zal de Britse Conservatieve Partij nieuwe wetgeving introduceren om de macht van de vakbonden aan banden te leggen. Uit het gisteren gepubliceerde verkiezingspro gramma blijkt dat vakbondshervormingen een van de belangrijkste prioriteiten zul len zijn van een nieuwe conservatieve regering. Onder een nieuw Thatcher-be- wind zullen stakingen pas mo gen worden uitgeroepen nadat de werknemers daar in een ge heime stemming over zijn ge raadpleegd. Het verkiezings manifest beoogt tevens de vak bondsleden te verplichtefi hun leiders via geheime stemmin gen te kiezen. Om een einde te door Lia van Bekhoven maken aan wat 'de verkwistin gen van plaatselijke gemeente raden' genoemd wordt, zal een tweede Thatcher-regering de linkse, overkoepelende ge meenteraad van Londen en die van zes andere grote steden af schaffen. Alle worden be stuurd door de Labourpartij. Tovérwoord Op economisch gebied blijft par ticulier ondernemerschap het toverwoord. De conservatie ven willen zo veel mogelijk ge nationaliseerde bedrijven, waaronder British Leyland en British Airways verkopen aan de particuliere industrie. Be halve deze nieuwe beleidspun ten bevatte het Tory-manifest weinig verrassingen. Premier Thatcher, die het een 'robuust en verantwoordelijk verkie zingsprogramma' noemde, be loofde op het gebied van werk gelegenheid, defensie en eco nomisch herstel hetzelfde be leid voort te zullen zetten. De premier herhaalde dat de re gering geen banen kan creëren en dat 'een geduldige wederop bouw van de economie' het enige antwoord is op de werk- loosheidsproblematiek. De Conservatieven, die als laatste politieke partij hun verkie zingsprogramma publiceer den, kwamen onmiddellijk on der vuur van de oppositiepar tijen. De leider van de Labour partij, Michael Foot, noemde het conservatieve verkiezings programma 'een herhaling van hetzelfde schandelijke en desa streuze beleid van de afgelo- Ook de leiders van de Sociaal-de- mocratische-Liberale Alliantie meenden dat het slechts één belofe inhield: 'meer ellende'. Premier Thatcher benadrukte dat de verdediging van haar re geringsbeleid de kern vormt van de verkiezingscampagne. Zij meent dat na vier magere jaren de vette zijn aangebro ken en dat het de kiezers dui delijk is dat zij binnen afzien bare tijd de vruchten van het conservatieve Thatcher-beleid kunnen plukken. Een la.chende premier Thatcher toont de pers het manifest, waarin het verkiezingsprogramma van haar partij is opgenomen. (Foto Af Daling President Francois Mitterrand van Frankrijk wordt nog door maar 35 procent van het Franse volk gewaardeerd, 3 procent minder dan in april en onder de 37 procent die hij in december van het vorig jaar noteerde. Dit is het resul taat van een opinieonderzoek door France Soir en het insti tuut Ipsos. Het aantal Fran sen dat de president negatief beoordeelt is echter gedaald van 49 tot 48 procent. Stijging De wijze waarop Ronald Rea gan president is geniet mo menteel de instemming van 53 procent der Amerikaanse kiezers, een percentage dat sinds november 1981 zo hoog niet was, aldus een opiniepei ling van ABC News en de Washington Post. De president was 1983 begon nen met 42 procent, het laag ste percentage van zijn presi dentschap. Minder Reagan heeft in 1982 minder geschenken gekregen dan in 1981, het eerste volle jaar waarin hij aan de regering was. Volgens zijn jaarlijkse verplichte opgave kreeg hij in 1982 maar voor 18.590 dol lar cadeaus, tegen voor 31.534 dollar in 1981. Onder de 22 geschenken die hij vorig jaar overwegend van vrienden kreeg, waren een grasmaaier van 1.112 dollar, een broekriem van hagedis- leer van 195 dollar, een mest- spreider van 672 dollar en drie schilderijen van samen 12.350 dollar. BEIROET (Reuter/UPI) - Een nieuwe poging van Philip Habib, de speciale Amerikaanse afge zant voor het Midden-Oosten, om de terugtrekking tot stand te brengen van alle buitenlandse troepen uit Libanon lijkt al bij voorbaat te zijn mislukt door de Syrische weigering hem te ont vangen. Syrië is gekant tegen het akkoord dat de Libanese regering met Is raël heeft gesloten over het ver trek van de Israëlische troepen macht uit Libanon. Damescus weigert dit akkoord te aanvaar den als basis voor de terugtrek king van zijn eigen troepen uit Libanon. Kennelijk wil het Ha bib daarover niet eens te woord staan. Als de Syriërs Libanon niet verlaten komt de Israëlisch- Libanese overeenkomst en daarmee de terugtrekking van de Israëlischè troepen - weer op de tocht te staan. Damascus maakte gisteren bekend dat het geen prijs stelt op een be zoek van Habib. Het officiële Sy rische nieuwsagentschap Sana citeerde een regeringsfunctiona ris die zei dat er niets was te be spreken met de Amerikaanse af gezant die werd bestempeld als „een van de Amerikaanse diplo maten die het vijandigst staan te genover de Arabieren". Habib, die nauw betrokken is ge weest bij de onderhandelingen over het dinsdag ondertekende Israëlische-Libanese akkoord, arriveerde gisteravond in de Li banese hoofdstad Beiroet. Daar voerde hij besprekingen met pre sident Amin Gemayel en pre mier Shafiq al-Wazzan. Diploma ten zeiden dat Gemayel rekent op Habibs steun bij zijn pogin gen Syrië over te halen ook zijn troepen terug te trekken uit Li banon. Israël heeft aangekon digd dat zijn troepen niet zullen vertrekken als Syrië zijn circa 40.000 militairen in Oost-Liba- non handhaaft. Spijtig In Washington bevestigde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat Syrië een bezoek van Habib afwijst. De woordvoerder noemde dat spij tig. De Syrische kritiek op Habib bestempelde hij als onge rechtvaardigd en ongelukkig. Een officiële Libanese verklaring die gisteravond werd uitgegeven zei dat Gemayel zijn ministers gezegd heeft dat Libanon "alle zaken van gemeenschappelijk belang" met Syrië wil bespre ken. "Het akkoord is een begin en geen eindpunt", zo werd Ge mayel geciteerd. De wegen tussen Libanon en Syrië zijn overigens gisteren heropend nadat ze dinsdag waren gesloten. Verkeer was weer mogelijk door de Syrische linies in het centrale gebergte in Libanon en de Be- kaa-vallei. PARIJS (DPA) - De Pro-Libische premier van Opper-Volta, Tho mas Sankara, is gisteren op last van de leider van de sinds no vember 1982 regerende "raad tot heil van het volk" Jean Baptiste Ouedraogo, gearresteerd. Tege lijkertijd is de internationale luchthaven van de hoofdstad Ouagadougou afgesloten en pa- - trouilleren overal in de stad mili tairen. In hoeverre Frankrijk een rol speelt bij de huidige ontwikke lingen in het land is niet duide lijk. Sinds maandag bevindt zich president Mitterrands adviseur inzake Afrika, Guy Penne, in Op per-Volta. Hij zou met Sankara en Ouedraogo hebben gespro ken. BONN (UPI) - Ongeveer dertig krakers uit West-Ber- lijn hebben zich gisteren provocerend gedragen in het Westduitse parlement. Ze gooiden met verfbom metjes en papieren vliegtuigjes, riepen vredesleu- zen en worstelden met veiligheidsbeambten. Na vechtpartijtjes werden ze door de bewakers uit de vergaderzaal gezet. De dertig bevonden zich onder een groep van onge veer 500 tieners die in het parlement waren uitgeno digd vragen te stellen tijdens een speciale zitting van de Bondsdag. De uit West-Berlijn afkomstige krakers ontvouwden spandoeken en riepen leuzen als "geen oorlog meer" en "geen fascisme meer". De jongeren bestormden het podium van de voorzitter, wierpen papieren vliegtuigjes naar de ongeveer 500 aanwezige parlementsleden en gooiden verfbom metjes naar het adelaarsbeeld dat boven het podium hangt. Er werd geduwd en geslagen en een glazen deur bezweek toen veiligheidsbeambten hen uit de zaal joegen. Een bewaker werd licht gewond bij de drie minuten durende botsing. De politie arresteerde 20 jongelui, maar ze werden vrijgelaten nadat hun namen waren genoteerd. (Foto AP) BONN (GPD) Het bijna twee weken durende conflict tus sen redactie en directie van het Westduitse geïllustreerde weekblad Stern is opgelost. De nieuw benoemde hoofd redacteur en uitgever Johan nes Gross heeft zich op ver zoek van de directie van de uitgeverij Gruner en Jahr te ruggetrokken. Gross, die geldt als een conservatief journalist, verklaarde dat hij dat met 'verbittering en te leurstelling' had gedaan. Hij wordt wel lid van de directie van de uitgeverij. De huidige correspondent van het tweede Duitse televisie net, Peter Scholl-Latour, wordt binnenkort wel hoofd redacteur van Stern. Samen met de na het schandaal met de vervalste Hitler-dagboe- ken als enige hoofdredacteur aangebleven Rolf Gillhausen, wordt Scholl-Latour verant woordelijk voor de redactio nele inhoud. Ook wordt hij naast Henri Mannen en Rolf Gillhausen uitgever. Verder komt Scholl-Latour even eens in het bestuur van Gru ner en Jahr. De redactie van Stern, die circa 170 man omvat, heeft dit compromis ter kennis geno men. Zij blijft echter bij haar eis dat Henri Mannen en de president-directeur van de uitgeverij, Gerd Schulte-Hil- len, als gevolg van de affaire met de zogenaamde Hitier- dagboeken alsnog moeten af treden. Op 16 mei mochten in Turkije weer politieke partijen worden opgericht, mits ze 'spiksplin ternieuw' zouden zijn en door spiksplinternieuwe figuren zouden worden geleid. Dat had president Evren, 32 maanden tevoren door een militaire staatsgreep aan de macht ge komen, zo bepaald en in een recente redevoering nog eens onderstreept. Inderdaad kwam afgelopen maandag de eerste nieuwe partij tot stand, bij een ceremonie waarin volgens oud gebruik een ram ritueel werd geslacht. De naam bleek niet Centrumpar tij zoals velen hadden ver wacht, maar Partij van Natio nalistische Democratie. Leider is de 66-jarige generaal bd., Turgut Sunalp, eens de supe rieur van Evren, oprichter van het Egeische leger bij Izmir en de laatste jaren ambassadeur in Canada. De partij zal bij de parlementsverkiezingen, die zijn uitgeschreven voor 6 no vember, de filosofie van het ge- neraalsregime uitdragen. Tij dens een al begonnen toernee door het land zal president Ev ren echter niet rechtstreeks op wekken op deze partij te stem men. door Frans van Hasselt Hij zal daarentegen tot het eind blijven waarschuwen tegen de oude politici, die hun 'gevaar lijke spelletjes' blijven spelen, ook al zijn 242 van hen door het regime voor tien jaar uit de po litiek gebannen. Daaronder be vinden zich ook de leiders van de twee grote partijen van vroeger, Demirel (van de Con servatieve Gerechtigheidspar- tij) en Ecevit (van de sociaal democratische Republikeinse Volkspartij), indertijd door Ataturk opgericht. Voor morgen is de oprichting aangekondigd van een tweede nieuwe partij, die zich links wil opstellen van de PND en zich vermoedelijk de Populisten zal noemen, een term ook weer ontleend aan Ataturk. Deze partij zal dingen naar de kie zers die vroeger stemden op de nu verboden Republikeinse Volkspartij van Ecevit. Nednecdet Calp, die de partij zal leiden, is echter ook weer uit de gelederen van het regime voortgekomen. Hij is twee jaar lang onder-secretaris van pre mier Ulusu geweest en dat zal de partij in diskrediet brengen onder de oprechte vroegere RVP-aanhangers. De verwachting is dat aan weers kanten van deze twee 'officiële' partijen zal worden gepoogd de twee oude partijen, die nog over sterke kaders in het land beschikken, weer overeind te zetten onder nieuwe namen en met nieuwe leiders. Links van de Populisten zou Ismail Cem, een journalist die onder de re- gering-Ecevit directeur van de radio en televisie is geweest, willen proberen een 'echte' so ciaal-democratische partij te gaan leiden, met het stilzwij gende fiat van Ecevit, die on derwijl bezig is aan het schrij ven van een boek over de de mocratie in Scandinavië. Het is echter de vraag of het regi me geen stokje zal steken voor zo'n initiatief. De heersende junta, de Nationale Veilig heidsraad, heeft het recht de lijsten van de oprichters van nieuwe partijen 20 dagen te on derzoeken en de namen die haar niet aanstaan te schrap pen. Aan de rechterzijde gaan de spe culaties uit naar het vormen van een 'echte' conservatieve partij, onder leiding van Hisa- mettin Cindoruk, die indertijd het apparaat van Demirels Ge- rechtigheids Partij in Istanboel heeft geleid en nu het volledig vertrouwen en fiat van Demi- rel schijnt te genieten. De par tij zou 'Groot-Turkjje'-partij gaan heten, vroeger een gelief de uitdrukking van Demirel, waarmee hij niet zozeer doelde op geografische dan wel indus triële ontwikkeling van het land. Als embleem zou gaan dienen de Bosporus-brug die op Demi- reis initiatief tot stand is geko men, maar nu ook als symbool moet worden gezien voor Tur- kije's banden met het demo cratische westen, die moeten worden aangehouden. Op re cente redevoeringen heeft het staatshoofd Evren van zijn kant uitgeroepen dat Turkije ook zonder dat eeuwig-kriti sche Westen kan leven. Ongetwijfeld hoopt men in de gelederen van Cindoruk en De mirel dat oud-minister Ozal, die verantwoordelijk is voor de spectaculaire indamming van de inflatie sinds 1980 en die stellig ook politieke ambities heeft, zijn gewicht in de schaal zal werpen ten gunste van hun partij. Maar niet uitgesloten wordt dat hij met een eigen partij zal uitkomen. Iedereen moet er echter reke ning mee houden dat de bin nenkort in te voeren kieswet voorziet in een kiesdrempel, volgens welke een partij maar liefst 10 procent moet behalen om in het parlement te komen. Het aantal deelnemende partij en bij de aanstaande verkie zingscampagne zal dus op al leen al rekenkundige gronden niet groot kunnen zijn. LONDEN (Reuter)DPA) - De NA VO zou ineen kunnen storten als de VS de spanning met West-Eu ropa over de houding van de bondgenoten tegenover de Sow- jet-Unie niet wegnemen. Het is belangrijk dat spoedig de druk wordt verminderd, daar deze vol gend jaar erger zou kunnen wor den, zo deelde het Internationaal Instituut voor Strategische Stu dies (IISS) in Londen mee. Directeur Robert O'Neill zei van daag op een persconferentie, waarop hij het strategisch over zicht 1982-1983 bekendmaakte, dat tijdens de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen volgend jaar de kritiek op Europa zou kunnen losbarsten. Die kritiek zou eruit bestaan dat de Westeuropese bondgenoten niet genoeg bijdra gen aan de defensielasten. "Als de Europese opvattingen over de mate van de Russische dreiging afnemen, terwijl tegelijkertijd het Amerikaanse beleid oorlogs zuchtiger wordt en de economi sche spanningen toenemen, zou het bondgenootschap zich voor een hachelijke situatie geplaatst zien en zou uit elkaar vallen van de NAVO niet onmogelijk zijn", aldus het IISS. Het Instituut heeft in zijn jaarover zicht de conclusie getrokken, dat 1982 geen goed jaar voor de su permachten was. Het onafhanke lijke instituut constateert aan zienlijke problemen en gevaren als gevolg van de enorme bewa pening. Maar het meent dat de afschrikking de hoop op het ver mijden van een grote oorlog rechtvaardigt. "De VS en de Sowjet-Unie zouden potentieel weliswaar in staat zijn elkaar en het grootste deel van de mensheid te vernietigen, maar hun macht heeft weinig in vloed op de oorlogen van 1982 gehad". Ook stelt het instituut vast dat de gematigde krachten sterk blij ven. "Weliswaar bestaat er geen gebrek aan haviken aan beide zij den, maar de logica van de af schrikking blijft werkzaam: geen van de partijen wenst het risico van vernietiging van de eigen steden en eigen beschaving zo lang er hoop is op de totstandko ming van een aanvaardbare ge meenschappelijke toekomst". "Per saldo ziet het er niet naar uit dat de verhouding tussen de su- permogenheden onvermijdelijk en snel in een spiraal omlaag gaat: het lijkt er eerder op dat de ze zich stationair in een depres sie bevindt", is de conclusie van het IISS. ADVERTENTIE Vrijdag en zaterdag ochtend tot ÏO.OO uur. 2 zakken potgrond grimoen leidseweg 518. 2253 JP lel 071-763748

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9