c Uitstel aanpak tweeverdieners Aow'ers niet ontzien Minister zet banen op spel PvdA: uitverkoop volkshuisvesting contact lenzen.. Grote verkeersdrukte met de pinksterdagen Belastingmaatregel mogelijk vertraagd Van den Broek wijst Bonn op afschuw over SS-herdenking Aftrek reis kosten niet afgeschaft Universiteiten keuren taakverdelingsplan af Schietpartij doodt gast in bistro Minister veegt YVD-eis van tafel Nieuwmarktbewoners bezetten raadszaal Sluiting kerncentrales levert meeste geld op DONDERDAG 19 MEI 1983 DEN HAAG (ANP) - De komende pinksterdagen (zondag en maan dag) wordt het druk in hotels, bungalows en op kampeerterrei- In het hele land is nog voldoende hotelaccommodatie maar het zal moeite kosten om in Overijssel en Noord-Brabant nog een bun galow te huren. De meeste voor uitboekingen zijn in Amsterdam, Amstelveen en langs de Noord hollandse kust, maar daar is nog voldoende logiesruimte beschik baar. Ook de politieverkeerscentrale en de verkeersinformatiedienst van de ANWB verwachten grote drukte. Binnenland vens veel Westduits verkeer wordt verwacht met bestem ming kust en grote steden. Voor zaterdag en zondag worden weinig problemen verwacht. Za terdag zal er vooral tussen half tien en half twaalf 's morgens veel verkeer op de weg zijn. Zon dag ligt dat tussen tien uur 's 5 en een uur 's middags. waarschijnlijk veel mensen op de doorgaande routes richting kust en bossen begeven. Ook de secundaire routes naar de diver se evenementen en recreatiepar ken worden erg druk. Knelpunten worden dit weekeinde onder meer verwacht op de AI tussen Barneveld en Eemnes. de A2 tussen Amsterdam en Abcou de en ter hoogte van Eindhoven. op de A12 van Bodegraven tot Maarsbergen en van de van Brie- nenoordbrug tot Dordrecht. Bij de veerboot naar Texel worden wachttijden tot zes uren ver wacht. Het weekeindverkeer begint vrij dag omstreeks twee uur 's mid dags. De grootste drukte zal tus sen vijf uur 's middags en tien uur 's avonds liggen. Omdat te- Ook voor maandag verwachten de beide instanties weinig proble men. Tussen tien uur 's morgens en twaalf uur 's middags wordt het druk op de weg. En tussen vier uur s middags en twaalf uur 's nachts zullen alle doorgaande routes druk tot zeer druk zijn, waarbij rekening moet worden gehouden met files. DEN HAAG (GPD) Het is uiterst twijfelachtig geworden of de verhoging van de Belas ting voor gehuwde „tweeverdieners" nog wel op 1 juli zal kunnen ingaan. Maar staatsse cretaris Koning (financiën) is nog niet bereid nu al de ingangsdatum te verschuiven of het wetsontwerp terug te nemen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft de Westduitse autoriteiten gewezen op de gevoelens van afschuw die in Nederland leven over de be richten dat aanstaand week end in het Westduitse Bad Hersfeld de oprichting van de Waffen-SS massaal zal worden herdacht. Een Nederlandse diplomaat heeft eerder deze week daar over een onderhoud gehad op het ministerie van buiten landse zaken irvBonn. In ant woord op vragen van de ka merleden Van den Bergh en Kosto (beiden PvdA) voelde de minister er gisteren niet voor ook nog een „krachtig protest" in Bonn te laten ho- Wel onderschreef hij de visie van de beide kamerleden dat de bijeenkomst van de dui zend ex-SS-ers als uitermate betreurenswaardig en zeer pijnlijk voor slachtoffers en de nabestaanden van slacht offers van deze misdadige or ganisatie moet worden ge zien. Bovendien kondigden jonge neo-nazi's in de Bonds- rpnubliek aan het pinkster weekend ook naar Bad Her- feld te zullen komen. Behalve de Nederlandse onrust over de bijeenkomst, die massaler dreigt te worden dan in voorgaande jaren, groeit ook in West-Duitsland het protest. Gisteren bleek dat vrijwel de hele Tweede Kamer twijfelt aan de in gangsdatum. Het wetsontwerp is pas twee weken geleden inge diend en de Kamer verwacht dat de schriftelijke en mondelinge behandeling ervan zoveel tijd zal vergen, dat 1 juli onhaalbaar wordt. De Kamer wil zich ook niet door het kabinet laten opjagen. Men wil een zorgvuldige behandeling. Bovendien moet het wetsvoor stel ook nog in de Eerste Kamer worden behandeld, en de CDA- fractieleider in de Senaat, prof. Christiaanse, heeft al laten weten grote bezwaren tegen het wets voorstel te hebben. In de Tweede Kamer bestaat ook weinig enthousiasme over de voorstellen. PvdA en WD, als mede de kleine partijen, hebben er veel moeite mee en voelen er weinig voor om zich in te span nen voor een snelle behandeling. DEN HAAG (ANP) - De mogelijk heid reiskosten van de belasting af te trekken zal niet in haar ge heel worden afgeschaft. Staats secretaris Koning (financiën) antwoordde dit gisteren in de Tweede Kamer op vragen van de PvdA'ers Kombrink en Castri- cum. Zij hadden de staatssecretaris om opheldering gevraagd naar aan leiding van een opmerking van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) dat het ministerie van financiën een algehele af schaffing overweegt van de mo gelijkheid reiskosten af te trek ken. Volgens Koning is het "in begin sel" de bedoeling dat de ver hoogde tarieven in het openbaar vervoer zullen doorwerken in de hoogte van de van de belasting af te trekken bedragen. Mogelijk zal wel het minimumbedrag (tweehonderd gulden voor de eerste tien kilometer in het woon-werkverkeer) worden af geschaft. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen E Sb zwaar bew. 17 licht bew. 17 half bew. 17 zwaar bew. 17 geheel bew. 17 10 01 bew. 15 bew. 16 zwaar bew. 17 9 zwaar bew. 16 10 zwaar bew. 17 9 geheel bew. 9 6 zwaar bew. 26 18 onbewolkt 21 10 zwaar bew. 19 9 licht bew. 17 8 geheel bew. 8 0 18 geheel bew. 21 onbewolkt 20 onbewolkt 24 half bew. 17 onbewolkt 17 regen 14 bew. 15 Luxemburg geheel bew. 16 7 05 Mallorca Malta Miinchen Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt 19 zwaar bew. 25 15 0 half bew. 24 1 0 onbewolkt 28 14 0 zwaar bew. 18 10 02 half bew. 20 13 0 regen 13 9 10 zwaar bew. 16 9 3 licht bew. 23 11 0 licht bew. 28 17 0 onbewolkt 21 10 0 onbewolkt 24 12 0 regen 18 half bew. 24 18 licht bew. 27 13 reiken. Dat betekent dat de Ka mer zich al in juni moet uitspre ken over het tijdelijke tweever- dienersvoorstel, zonder precies te weten welke richting de rege- ring verder uit wil. bleek gisteren dat achter deze Daarom drong de Kamer gisteren Vergaande herziening bezwaren een bredere problema tiek steekt. De verzwaring van de belasting voor gehuwde tweever dieners maakt immers deel uit van een veel verdergaande her ziening van ons hele belastings telsel. Het gaat immers om een tijdelijk wetsvoorstel, dat op 1 januari 1984 alweer moet opgaan in een nieuwe wetgeving waarin onder meer ook de belastingheffing van samenwonende tweeverdie ners wordt geregeld. Een van de bezwaren tegen het wetsontwerp is juist dat het tijdelijk ongelijk heid laat bestaan tussen gehuw de en ongehuwde twee-verdie- In de commissie bleek gisteren dat een meerderheid van de. Kamer liever ziet dat de regering beide belastingmaatregelen samen voegt en pas op 1 januari laat in gaan. Uitstel tot 1 oktober lijkt de Kamer niet zinvol, omdat dan een tijdelijke belastingmaatregel voor slechts drie maanden ge troffen zou worden. Elk uitstel brengt het kabinet ech ter in de problemen, omdat de maatregel voor gehuwde twee verdieners de schatkist dit jaar nog 85 miljoen gulden moet ople veren. Dat geld is nodig voor de eenmalige uitkering aan de zoge naamde „echte minima" aan het einde van dit jaar. Gelijke behandeling Op de achtergrond speelt voorts mee dat het ministerie van finan ciën'werkt aan een veel verder gaande herziening van het belas tingstelsel, waarbij de individua lisering en gelijke behandeling van verdienende mannen en vrouwen centraal staat. Eind vorig jaar vroeg de Tweede Kamer met vrijwel algemene stemmen aan de regering om nog vóór 1 september 1983 met een standpunt te komen over de nota „Op Weg", waarin de grondlijnen voor dit nieuwe systeem zijn uit gezet. Het kabinet weigerde tot gisteren dat verzoek uit te voe- Gisteren verklaarde staatssecreta ris Koning echter, onder druk uit de Kamer, dat hij bereid is meer van zijn bedoelingen duidelijk te maken. Dat zal nu gebeuren in de toelichting bij de wetsontwer pen waarin de situatie vanaf 1 ja nuari 1984 rond de tweeverdie ners wordt geregeld. Die wetsontwerpen zullen de Ka mer echter pas in september be- op uitstel van de invoering van dat wetsontwerp. De Kamer heeft overigens zelf in belangrij ke mate in de hand of 1 juli wordt gehaald. Staatssecretaris Koning (VVD) gaf de Kamer al een voor zetje door erop te wijzen dat de verdere procedure zal afhangen van de omvang van de commen taren van de Kamer op zijn voor stellen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) heeft miljarden ingeleverd op de woningwetbouw. Ook neemt hij de tekorten uit de pot individuele huursubsidie voor zijn rekening. Er heeft een totale uitverkoop plaats gevonden van de volkshuisvestingsbelangen. Dit concludeerde het Tweede- Kamerlid Marcel van Dam (PvdA) gisteren in het debat over volkshuisvesting als onderdeel van de voorjaarsnota Door de groeiende werkloosheid maar ook als gevolg van dalende inkomens bij arbeidstijdverkor ting zullen waarschijnlijk meer mensen huursubsidie nodig heb ben, aldus Van Dam. Daarmee is geen rekening gehouden moest Brokx toegeven. De PvdA heeft in het debat het ka binet gevraagd in de periode 1984 tot 1987 15.000 woningwet woningen meer te bouwen. Dat kost volgens Van Dam geen ex tra geld als tenminste tegelijker tijd de bouw van 15.000 vrije sec torwoningen vervalt. De subsi dies op woningwetwoningen zijn namelijk minder dan de gemid delde rente-aftrek bij vrije sec torwoningen. Van Dam zei het asociaal te vinden LEIDEN/DEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) voor de taakverdeling en concen tratie in het wetenschappelijk onderwijs (wo) zijn uiterst teleur stellend. kwart meer dan uit eerdere plan nen bleek. Dit heeft de Centrale van Middelbare en Hogere Func tionarissen bij overheid en on derwijs (CMHA) opgemerkt in een eerste reactie op de plannen van de bewindsman. In feite staan 5000 tot 6000 banen Minister Deetman wordt verweten op het spel. Dat is ongeveer een nonchalant met het personeel om te springen. Hij blijkt massa le fusies aan te hangen, wat enor me onrust onder het personeel zaait, aldus de vakorganisatie. Ook de bestuurscolleges van de universiteiten in Leiden, Utrecht en Amsterdam zijn ontsteld over de plannen van de minister. Zijn voorstel om het aantal vesti gingsplaatsen voor de farmacies- tudie in de Randstad te vermin deren van drie (universiteiten van Amsterdam, Leiden en Utrecht) naar een, zijn in tegen spraak met het zorgvuldig voor bereide advies van de taakverde lingscommissie voor het weten schappelijk onderwijs (TVC). de universiteit niet overtuigend. "Minister Deetman maakt het nog bonter met zijn bezuinigings voorstellen dan de taakverde lingscommissie destijds". Zo reageerde prof.dr. J. Borgman, voorzitter van het bestuur van de rijksuniversiteit Groningen. De minister wil in Groningen twaalf studierichtingen opheffen, waar door rond dertig miljoen gulden wordt bezuinigd. Met de plannen van de TVC zou den al 400 banen bij de universi teit verloren gaan. Nu schat het universiteitsbestuur het aantal op 500 en nog eens evenzoveel arbeidsplaatsen in de regio. als het kabinet bij zijn plan blijft in 1984 20.000 woningwetwonin gen te bouwen. Juist aan goed kope huurwoningen is behoefte, aldus Van Dam. Staatssecretaris Brokx voelde niets voor de PvdA-voorstellen. Hij bestreed dat woningwetwo ningen het rijk minder geld kos ten dan vrije sectorwoningen. Dat zijn beleid asociaal zou zijn omdat er weinig woningwetwo ningen gebouwd worden, wees hij ook van de hand. Door dalen de bouwkosten en steeds kleiner en soberder bouwen zijn de woonlasten van nieuwe premie- huur-, premiekoop- en ook vrije sectorwoningen zo laag, aldus Brokx. De staatssecretaris wordt in zijn beleid volledig gesteund door de regeringspartijen CDA en WD. De beide regeringspartijen en de kleine rechtse partijen steunen de aangekondigde bezuinigings plannen op de huursubsidie en de huurverhogende maatregelen van het kabinet. Het CDA wil de definitieve uitwerking van de maatregelen nog afwachten voor ze een definitief oordeel geeft. Maar de fractie is niet geneigd een motie van de PvdA te steu nen waarin de regering wordt ge vraagd om opschorting van de bezuinigingen, tot bekend is wat het effect is op de inkomens. Het CDA vroeg in het debat voor het einde van dit jaar te komen met een ontwerp wet op de indi viduele huursubsidie. Daarmee krijgen huurders de zekerheid dat aan het principe van deze subsidie niet wordt getornd, ook al wordt er op de bijdragen ver der bezuinigd. CDA en D'66 zeiden voorts moeite te hebben met de korting op de huursubsidie voor oudere alleen staanden zoals staatssecretaris Brokx die voor volgend jaar heeft aangekondigd, omdat on der die oudere alleenstaanden met huursubsidie veel bejaarden zijn. AMSTERDAM (GPD7 - Gis teravond is bij een overval op een bistro aan de Sloterkade in Amsterdam een bezoeker doodgeschoten. De overval door twee jonge mannen ge beurde tegen elf uur, toen nog veel gasten aan tafel za ten. Een van de overvallers sloeg de eigenaar van het eethuis ach ter de bar met een fles op het hoofd. In de paniek die daar op volgde stond een van de gasten op en werd door de tweede overvaller met een pi stoolschot neergeschoten. Hij moet onmiddellijk zijn gedood. De bistro-eigenaar is met ernstig hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen. De overvallers waren zo snel verdwenen dat geen der aan wezigen in staat was een om schrijving van hen te geven. In overeenstemming met dit ad vies moeten er twee vestigings plaatsen voor de farmaciestudie- richting in de Randstad blijven. Opheffing van twee farmaciestu- dievestigingen in de Randstad (waardoor de capaciteit voor fra- maceutische opleidingen en on derzoek in Nederland met 50 procent wordt verminderd) zal gepaard gaan met aanzienlijke vernietiging van kapitaal en een groot verlies van talent op dit ge bied, aldus de colleges. Ook blijft het Utrechtse universi teitsbestuur tegen opheffing in Utrecht van grieks, latijn, andra gologie, slavisch en indisch- iraans. De argumenten die de mi nister daarvoor aanvoert vindt DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren de voorstellen van de WD om bejaarden te ontzien bij de komende bezuiriigingen op de uitkeringen volledig van tafel geveegd. Minister De Ko ning (sociale zaken) zei in het de bat over de Vooij aarsnota dat het kabinet niets voelt voor een apar te behandeling van aow'ers bij de bezuinigingen. Daarnaast wees hij voorstellen af om be jaarden die daar recht op heb ben. de jaarlijkse eenmalige uit kering automatisch te verstrek ken. Hiermee nam het kabinet, net als eerder de fracties van CDA en PvdA, scherp afstand van de ver kiezingsbelofte van de WD om de bejaarden uit te zonderen van bezuinigingen. Minister De Koning is wel bereid de Kamer tegemoet te komen op het punt van aow'ers die een klein pensioentje ontvangen. Vaak gaat een dergelijk extra in komen vrijwel geheel op aan veel hogere ziekenfondspremies. Nog voor de zomer zal de minister, sa men met minister Brinkman (WVC) een nota hierover aan de Kamer zenden. Tussen het kabinet en de liberale fractie dreigt een nieuwe botsing te ontstaan over de vraag op wel ke wijze arbeidstijdverkorting dient door te werken naar de uit keringen en het minimumloon. De WD kiest daarbij nadrukke lijk voor de invoering van een minimumuurloon, terwijl de re gering een voorkeur heeft voor een jaarlijkse aanpassing van het minimumloon. Volgens minister De Koning bete kent een dergelijke 'beleidsmati ge aanpassing' dat een gelijke ontwikkeling tussen lonen en uitkeringen mogelijk blijft. Hij ontkende dat de koppeling tus sen lonen en uitkeringen is los gelaten. Wel gaf hij toe dat de voorgenomen korting van twee procent (naast de bevriezing van uitkeringen en minimumloon per 1 juli) op 1 ok tober leidt tot een extra achter stand van de uitkeringen. Dat is echter onvermijdelijk. AMSTERDAM - Wethouder Schaeffer (2e van rechts) luistert gelaten naar de verwijten van een geëmotioneerde bewoner van de Nieuwmarkt- buurt. De buurtbewoners protesteerden gisteren tijdens een gemeente raadsvergadering tegen de overlast in de buurt door het gebruik en de handel van drugs. (Foto ANP» AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting 100 bewoners van de Nieuwmarktbuurt in Amster dam hebben gisteravond de zit ting van de gemeenteraad ver stoord. Zij wilden daarmee pro testeren tegen de overlast die zij ondervinden van de handel in en het gebruik van verdovende middelen in hun buurt. De bewoners hadden voor de raadsvergadering plaatsgeno men op de publieke tribune. Zo dra de vergadering begon gooi den zij met zakjes met namaak- heroïne (waspoeder) en "bebloe de" plastic messen. Vervolgens sprongen de woedende bewo ners de zaal in en verhinderden de voortgang van de vergade ring. Zij blokkeerden de deuren en eisten dat de raad over hun problemen zou praten. Volgens de actievoerders is de he- roïne-overlast in hun buurt on houdbaar en de kans op ongeluk ken groot, omdat de mensen dreigen zichzelf te gaan bescher men. Zij verwachten vooral deze zomer grote moeilijkheden. De bezetting duurde ruim een uur. Toen lieten de Nieuwmarktbe woners zich overreden om elders in het gebouw verder te praten met plaatsvervangend hoofd- commisaris van politie De Rhoodes. Deze deed een aantal toezeggingen om de situatie in de Nieuwmarktbuurt te verbete ren. Zo is inmiddels het messen- verbod weer van kracht en zal een pand waar veel verslaafden verblijven in de Monnikenstraat worden gesloten. Hij zei verder dat Amsterdam meer celruimte toegewezen heeft gekregen Ook zullen er, aldus De Rhoodes. veertig rechercheurs de geuni formeerde politie dag en nacht steunen. GRONINGEN (GPD) - Sluiting van de kerncentrales Borssele en Dode- waard is 200 miljoen gulden voordeliger dan openhouden. Het niet langer invoeren van uranium in de toekomst geeft al in tien jaar een positief effect op de betalingsbalans van ongeveer 1 miljard gulden. Dat is het resultaat van nieuwe berekeningen, met het aan de Groninger Rijksuniversiteit ontwikkelde simulatie-rekenmodel voor de Neder landse elektriciteitsvoorziening. De Groninger onderzoekers drs. Dijk en drs. Damveld voerden de bere keningen uit ten behoeve van een symposium over het rapport van de commissie-Beek over de kosten van de sluiting van kerncentrales. Dat symposium wordt morgen in Utrecht georganiseerd door ae stuur groep-De Brauw. Onder de voor kernenergie meest gunstige voorwaarden kost sluiting van de twee Nederlandse kerncentrales 1,5 miljard gulden. Neemt men een meer realistische prijs voor opwerking en opslag van het kernsplij- tingsafval, dan worden de kosten van sluiting 600 miljoen gulden min der. Wordt bovendien uitgegaan van de huidige ontwikkeling van de olieprijs dan levert sluiting een voordeel op van 200 miljoen gulden. Uit de berekeningen blijkt verder dat sluiting van de kerncentrales en levering van vervangende elektriciteit door aardgasgestookte elektrici teitscentrales, de rijksoverheid jaarlijks ongeveer 300 miljoen gulden oplevert. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk. Binnenweg 114 - Heemstede. Haarlemmerstraat 58 - Leiden. Hoofdstraat 253 Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7