actief in I vrije tijd Steeds "Binnen paar jaar stelt farmacie niet veel meer voor" Bodem vervuild bij voormalig chemisch bedrijf Aannemer krijgt uitstel voor parkeergarageplan Voorlichters bekijken stad Twee maanden om financiering rond te maken Boze reactie op plan Deetman: In Baatstraat Sen niet So/enij jladbteeM Jongeren in geweer tegen werkloosheid DONDERDAG 19 MEI 1983 LEIDEN - Het plan van minister Deetman om de drie farmacie-opleidingen aan de universiteiten in de randstad samen te voegen tot één, kan volgens de voorzitter van de Leidse subfaculteit farmacie, prof. H.J. de Jong, alleen maar als volgt worden gety peerd: "Slechte aangelegenheid. Gaat dit door dan wordt er niet zomaar wat samenge voegd, nee, dan wordt een hele discipline in de pan gehakt". LEIDEN - Zo'n 25 monumenten' voorlichters uit 21 Europese landen zijn deze week te gast in Nederland om zich te oriënteren op de organisatie van de Nederlandse Monu mentenzorg. Dat doen ze door onder meer bezoeken te bren gen aan de Eerste en Tweede Kamer, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de NOS, Amsterdam en, gisteren, Lei den. In gezelschap van burge meester Goekoop, wethouder Waal en een aantal ambtena ren bezochten de monumen- tenvoorlichters een aantal Leidse bezienswaardigheden: de nieuwbouw van de univer siteit aan de Witte Singel en op het Doelenterrein, het Mu seum van Oudheden, het Ge recht, de Latijnse School, het Jan Pesijnhofje, de Pieters kerk, het Stadhuis en het Burchtcomplex. Op de foto bevindt het gezelschap zich bij het Gravensteen. (Foto Holvast) De dagelijks besturen van de Leid se en de Utrechtse universiteit hebben inmiddels officieel ge protesteerd tegen het voorstel tot samenvoegen van minister Deet- Volgens De Jong zit farmacie nu al op een laag financieel niveau. "Er zijn in het hele land 1600 stu denten. Aan het vak wordt 24 miljoen per jaar uitgegeven. Ver gelijk dat nu maar eens met che mie. Aan dat vak wordt 110 mil joen uitgegeven, terwijl er 2500 studenten zijn". Het onderzoek zal uiteindelijk de dupe worden als het plan van Deetihan doorgaat, oordeelt De Jong. "Ik voorspel dat dit vak binnen een paar jaar niet meer zoveel zal voorstellen. Je zult het zien: in de toekomst zullen we buitenlanders moeten aantrek ken voor de research. Waarom? Heel simpel, omdat de beste krachten nu zullen denken: weg wezen, wij wachten niet af hoe dit afloopt, maar gaan naar een andere baan uitkijken. Goede mensen wachten niet af'. De Jong vervolgt: "Dus zullen er op den duur chemici moeten worden omgeschoold. Dat kun je nu al voorspellen. Maar door wie? Want je toppersoneel is er voor een de.el toch vandoor! Te somber? Ik vrees niet dat deze gedachtengang te somber is. Je komt in een vicieuze cirkel te recht als dit plan wordt uitge voerd. En het is toch wel tragisch dat de minister met dit voorstel komt aanzetten op het moment dat we met recht kunnen zeggen: de opleiding is goed, we kunnen Sportdag De hockey vereniging LMHC or ganiseert morgen op haar sportcomplex aan de Warmon- derweg een sportdag voor de Leidse mytylschool, 's Morgens tot half één worden er diverse spelletjes gedaan, daarna is er eten en wordt een film ver toond. Morsbal Na vier afkeuringen was het gis teravond dan toch zover: twee nieuwbouwwijken in het Mors- kwartier voetbalden tegen el kaar. Koppelstein tegen Boek horst op de velden van Leiden en ZLC. Met spandoeken in bei de buurten was de strijd vante- voren al aangewakkerd. Drie wedstrijden werden gespeeld, met een duidelijke totaalzege voor Koppelstein: 6-1 bij de da mes, 2-0 bij de jeugd en 3-3 bij de heren. Een herhaling van deze sportieve tweekamp wordt verwacht. een aardig partijtje meeblazen op internationaal niveau". Mensen die zeggen: we hebben over een paar jaar maar zoveel apothekers nodig, dus kunnen er wel een paar opleidingen ver dwijnen, hebben het bij het foute eind, aldus De Jong. Want: "Far macie is enerzijds een opleiding tot apotheker, maar anderzijds leiden wij ook mensen op tot far maceut. Dat zijn wetenschappers die bijvoorbeeld in het bedrijfs leven terecht komen". Met de politici gaan praten - vol gens De Jong moet dat in de ko mende tijd veelvuldig worden gedaan door de vertegenwoordi gers van de farmacie-opleidin gen. Die vertegenwoordigers zul len dan wel snel aan de slag moe ten, want Deetman heeft krachti ge taal gebruikt. De desbetref fende colleges van bestuur zul len met een fusie-voorstel moe ten komen. Weigeren ze dat, dan dreigt Deetman met het ophef fen van twee van de drie facultei ten. "Ja, dat is inderdaad krachti ge taal", aldus De Jong. Spaans Prof. Lechner, de hoogleraar Spaans, begint zijn pleitrede wel beschouwd op dezelfde wijze als de vertegenwoordigers van Ita liaans een tijdje geleden. Dat er bezuinigd moet worden, ziet hij ook wel in, maar: criteria om Spaans in Leiden op te heffen LEIDEN - De grond onder het chemisch bedrijf Lilo in de Baat straat (Noordvest) is enigszins verontreinigd. In de bodem be vindt zich ethyleenglycol en olie, op zich geen gevaarlijke stoffen voor de gezondheid, maar toch zou de grond (280 kubieke meter) moeten worden afgegraven en verwijderd. Kosten naar schat ting 67.000 gulden. De gemeente wil het bedrijf aanko pen en had daarover ook al over eenstemming bereikt met de ei genaar, maar de vraag is nu wie de kosten van vervuiling moet betalen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en milieu voelde er weinig voor om de ge meente daarvoor te laten op draaien, maar wil anderzijds het milieuhinderlijke bedrijf graag zo snel mogelijk weg -hebben uit de Leidse binnenstad. Machteloos Raadslid Vergeer (SP) constateer de dat de wet kennelijk toelaat dat de particuliere bedrijven ver vuilen en de gemeenschap voor de kosten opdraait. De gemeen teraad staat gewoon machteloos, aldus Vergeer. Hij kreeg bijval ontbreken zijns inziens. "Wat studenten betreft komt Lei den op de derde plaats in dit land. En het is misschien verve lend om te zeggen over je eigen vak, maar pas in '69 is Spaans een hoofdvak geworden en als je dan ziet wat we gedaan hebben. Echt, we hebben in een relatief korte tijd iets opgebouwd dat er wezen mag". Deze week beginnen Lechner en de zijnen aan een rapport. "Alle mogelijke gegevens komen daar in te staan. We zullen eens goed uitleggen waarom we recht op bestaan hebben". Is het niet zinvol om nu hetzelfde te gaan doen als de mensen van Slavisch en Italiaans, dat wil zeg gen: allerlei deskundigen mobili seren die brieven schrijven waar in ze uitleggen waarom Spaans moet blijven? "Dat zou inder daad te overwegen zijn". Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft de vak groep Spaans inmiddels het goe de voorbeeld gegeven. Er is een brief verstuurd naar de Spaanse ambassadeur. In het Frans overi gens. Mocht Spaans toch opge heven worden, dan is het mis schien goed nog eens te denken aan de woorden die universiteits bestuurder Koornstra gisteroch tend schertsend uitsprak: "Ver dwijnt Spaans, dan vind ik dat de gemeente Leiden drie oktober ook niet meer moet vieren". van wethouder Tesselaar (PvdA), die de wetgeving onvoldoende noemde. Betaalt de gemeente hier de kosten van de vervuiling, dan wellicht elders ook, vreesde de wethouder. Voorlopig werd alleen besloten om opnieuw met de eigenaar te gaan onderhandelen en af te wachten hoe de subsidie van het ministe rie van VROM uitpakt. Het mi nisterie had aanvankelijk al een subsidie van 238.000 toegezegd, maar door verandering van de plannen (niet het gehele com plex wordt aangekocht) zal de subsidie lager worden. De ge meente rekent op minimaal 180.000 gulden. LEIDEN - Moet de pil uit het zie kenfonds? Deze vraag wordt ge steld in het programma De Stem des Volks van de VARA-radio. De (rechtstreekse) uitzending van de VARA vindt vrijdagmid dag tussen vier en vijf plaats van uit buurtcentrum 't Spoortje, aan de Bernhardkade in Leiden. Ie dereen is welkom om haar of zijn mening over dit onderwerp te ge ven. De jongeren voor het Arbeidsbureau Oosterkerkstraat met spandoeken en sandwichborden. LEIDEN - In het kader van de ac tie 'Geen werk, (g)een punt' heb ben een aantal jongeren gister morgen bij het Arbeidsbureau en vanmorgen bij het gebouw van de Sociale Dienst geprotesteerd. De actie, die de hele week duurt, richt zich met name tegen de jeugdwerkloosheid in Leiden en de afschaffing van RWW voor 16- en 17-jarigen en WW voor jon geren onder de 23 jaar. Bij het Arbeidsbureau legden de jonge ren hun actiepunten voor aan waarnemend directeur Schipper, ook bij de Sociale Dienst werd een deputatie van de actievoe renden door de directie ontvan gen. LEIDEN Aannemer Du Prie krijgt twee maanden extra de tijd om de financiering van een par keergarage aan het Levendaal voor elkaar te krijgen. Maar deze twee maanden zijn absoluut het uiterste. Lukt het Du Prie bin nen deze termijn niet om met de bouw te beginnen, dan ontstaat een 'nieuwe situatie'. Wellicht komt dan alsnog het bouwplan van concurrent Noorlander BV in aanmerking. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening ging gisteravond in overgrote meerderheid akkoord met deze opstelling van de ge meente. Van der Molen (PvdA) constateerde dat Du Prie de ex ploitatie tot nu toe niet rond had 'Bij het Arbeidsbureau merken we het meest hoe treurig de situatie voor werkloze jongeren is. Tegen tachtig beschikbare vacatures zijn er 11.000 werkzoekenden waaronder 2300 jongeren onder de 23 jaar". Volgens de jongeren kunnen krijgen. "Het is de vraag of dat de komende maanden ver andert", aldus Van der Molen. Zij vroeg de overeenkomst met Du Prie zo te wijzigen, dat duide lijk wordt afgesproken dat de verhuur van het terrein Garen- markt stopt zodra de garage ge reed is. Volgens de PvdA-fractie zit de overeenkomst op dit punt krakkemikkig in elkaar. Ook Van de Ham (D'66) en Lange- rak (WD) zeiden geen langer uitstel dan twee maanden te dul den. Van de Ham wees op de sa menhang met de bouw van de openbare binnenstadsschool, die niet te veel vertraging mag oplo pen. Karstens (CDA) beperkte zou het Arbeidsbureau er stren ger op moet toezien dat werkge vers jongeren niet al te snel ont slaan. Ook zouden er meer scho lingsmogelijkheden voor werk loze jongeren moeten komen. Aan de leiding van de Sociale Dienst werd onder meer de affi che 'Jat bewust' overhandigd, een affiche die onlangs elders in beslag werd genomen. De poster is bedoeld als een soort waar schuwing voor de mogelijkheid dat mensen 'bewust' gaan stelen bij grootwinkelbedrijven. In een begeleidend schrijven vragen de actievoerders de sociale dienst niet zonder meer uit te voeren wat de regering voorschrijft. zich ertoe om te verklaren geen bezwaar te hebben tegen een uit stel van twee maanden. Alleen de PSP/PPR verzette zich tegen het uitstel en zei te hopen dat de provincie de subsidie intrekt. Digros PvdA-raadslid Koning kondigde aan schriftelijke vragen te zullen stellen over de bouw van de Di- gros-garage. Ondernemer Van der Broek had immers laten we ten op 10 mei de eerste paal te zullen slaan, maar zij was ver schillende keren wezen kijken en had moeten constateren, dat het zandkool, de hondsdraf en het fluitekruid er nog steeds wel ig tieren. Haar partijgenoot, wet houder Tesselaar ontraadde het stellen van vragen. Deze week, zo was hem verzekerd, start de advertentie-campagne van Di gros waarin de bouw van de ga rage wordt aangekondigd. Van den Broek bevestigde dit van ochtend. "Problemen met spaanplaatgas snel verhelpen" LEIDEN - De raadscommissie voor volkshuisvesting heeft wet houder Tesselaar gisteravond nogmaals herinnerd aan zijn toe zegging dat de problemen met formaldehyde (spaanplaatgas) in Leiden-Noord vóór de zomer verholpen zouden worden. De commissie pleitte ervoor om zo spoedig mogelijk nieuwe metin gen te laten verrichten nu er in de daken ventilatie is aange bracht. Het actiecomité van bewoners be klaagde zich erover dat er geen overleg was geweest over de plaats van de aan te brengen ven tilatie. Ook over de termijn waar binnen nieuwe metingen zouden worden verricht verschilden LWS en bewoners van mening. Volgens de bewoners was be loofd de metingen binnen een maand te laten verrichten. De klachten zijn in elk geval nog niet verdwenen, aldus de bewo ners van de zogeheten 'Platte Da ken'. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Broekies (1) Comment ga va? Comme gi, comme gi, comme gi, comme ga'. Tot zover kon ons Frans het aardig bijhouden. Maar dan...? Hans van Vondelen schiet te hulp. Op dicteersnel- heid: "Tu ne comprends rien l'amour. Restez la nuit, restez toujours". Van Vondelen kan het weten. Hij zingt het immers in hoogstei gen persoon in Toppop, Op los se groeven, Nederland Muziek land en wat dies meer zij. Zo overtuigend dat 'Comment ga va' deze week zelf de hoogste positie in de Nationale Hitpa rade veroverde. Hans van Von delen is zanger van The Shorts. Een Leidse formatie zo was ons verzekerd, maar op gloeiende lokale trots wordt al snel gedoofd. Van Vondelen zelf blijkt uit Delft te komen, toetsenman Erik de Wildt noemt zich Dordtenaar, drum mer Peter Wezenbeeks woning staat in Zandvoort en alleen bassist Hans Stokkermans plus manager Danny de Heer mogen zich ingezetenen van Leiden noemen. "Maar ja, je moet toch ergens vandaan ko men", vindt Hans van Vonde len. Leiden dus. De wortels van The Shorts gaan terug naar theatershows, zoals die rond de entertainer Malle Pietje en zangeres Sandy zijn georganiseerd. Zeven jaar gele den: "We werkten allemaal in zo'n show en Danny (De Heer) stelde voor om samen in een groepje te gaan werken", legt Hans van Vondelen die wortels bloot. Dat groepje heette de eerste vier jaar De Bliksema fleiders. "Maar dat was in het buitenland moeilijk te ver staan. Al moet ik er gelijk bij zeggen dat we daar ook niet erg veel kwamen". Daarom The Shorts, "the shorts van jonkies, broekies en zo". De eerste single kwam in 1981: 'Don't want to do it'. Een flop, dus dat hadden ze inderdaad beter niet kunnen doen. En toen, twee jaar later 'Com ment ga va', een Frans refrein met Nederlandse coupletten. "Dat was zo erg in dat we dat ook maar deden". Ed de Heer, vader van Danny, schreef het en de piraten waren er dol op. In het hele land was het op de illegale radio te horen en de plaat was al duizenden malen over de toonbank gegaan, eer Drie van de vier Shorts in de tuin van manager De Heer. Van links naar rechts: Hans van Vondelen, Erik de Wildt en Hans Stokkermans. (Foto Holvast) Hilversum 3 het de draaitafel waardig achtte. Met uiteinde lijk vooral de hulp van disk jockey Frits Spits werd de hit parade rap veroverd, zodat nu twee zeventienjarigen en twee zestienjarigen Michael Jack son en David Bowie achter Zich laten. Broekies (2) "Ja, het is allemaal wel heel on verwacht gegaan. Nummer twee had ik nog wel gedacht. Maar nummer één,, nee dat niet". Hans van Vondelen lacht om zijn eigen opmerking. Be paald overdonderd door het succes lijkt hij niet. Wel merkt hij: "Mensen op de flat die je nu na een paar optredens op te levisie opeens aanklampen, de telefoon die niet stilstaat en sinds kort een fanclub in Hat- tem. Maar met vrienden ga ik nog net zo om als vroeger. Ik voel met daar nu niet plotse ling te groot voor en jaloers of zo zijn ze ook niet". Die geroutineerde houding is niet zo gek: geheel zonder er varing waren The Shorts niet voor hun grote hit. Als Blik semafleiders mochten ze een paar jaar geleden van de Ar beidsinspectie al meedoen aan de tv-show Grand Gala des En- fants ("Met de inspectie heb ben we nu geen problemen meer mee") en het aantal op tredens beliep per jaar toch ook al zo'n veertig. "Vooral in die theatershows dus. Voorna melijk top 40-werk en zo nu en dan ook een eigen nummer". Zoveel boekingen kunnen The Shorts er trouwens niet bij hebben, want drie van de vier shorts nemen nog dagelijks plaats op de schoolbanken. Dat heeft natuurlijk ook zijn weerslag op de plannen voor de naaste toekomst. Optreden "en daar moeten we het mee verdienen" doen ze eigenlijk alleen in het weekeinde. Wel wordt volgende week begon nen met de opnamen van een mini-elpee en als 'Comment ga va' z'n beste tijd heeft gehad, komt er een nieuwe single: 'Annabelle'. Weer met wat Frans? "Ja, en ook Engels. De ze single wordt drietalig. Tja, je moet het een beetje opbouwen, hè" B.J. Spelletje (6) Ondernemer G. Huijs uit Capelle aan den IJssel verloor gister middag bijna zijn engelenge duld. Anderhalf jaar lang is hij al in de weer om van de ge meente een vergunning los te peuteren voor het vestigen van een amusementshal binnen de Leidse stadsgrenzen. En nou moest hij van voorzitter G.J. Jansen van de gemeentelijke commissie voor beroep- en be zwaarschriften even in een paar minuten vertellen wat hij op z'n lever heeft. "Als u het niet vervelend vindt, meneer Hiujs, een beetje snel graag want er staan nog een heleboel mensen 'op de gang". Meneer Huijs vond dat dus héél verve lend en begon langzaam, maar duidelijk zichtbaar, rood aan te lopen. Maar voordat de direc teur van de Rotterdamse speel automaten bv. Jakogehu in woede uitbarstte, mompelde de administratieve rechtspre ker dat Huijs z'n tijd kon ne men. Op de gang werd het steeds rumoeriger. In de rechtszaal ook, want naarmate hij zijn betoog vorderde, ver hief de bezwaarschrift-indie ner meer en meer zijn stem. In afwachting van de nieuwe wet op de kansspelen, die op dit moment in de Eerste Kamer ligt, wil burgemeester Goe koop alle aanvragen voor vesti ging van speelhallen in Leiden op de lange baan schuiven. Huijs vindt dat onbehoorlijk bestuur. "Want de burgemees ter kan mijn aanvraag van de cember 1981 best behandelen op grond van de bestaande wet op de kansspelen", zo luidt de filosofie van Huijs in een no tendop. Gisteren stonden aanvrager (Huijs) en afweerder (de ge meente) voor de tweede keer voor de commissie beroep- en bezwaarschriften. Voorzitter Jansen beloofde Huijs dat de commissie nu snel een uit spraak zal doen. "Ik wil niet onaardig zijn hoor maar wat is bij u snel meneer de voorzit ter?", zo wilde Huijs, die het wachten knap beu is, graag we ten. "We zullen ons best doen en u binnen een maand uit sluitsel geven", beloofde Jan sen. Huijs' rood aangelopen ge laat kreeg langzaam, maar dui delijk zichtbaar, z'n gewone kleur weer terug. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3