"Woonwagenkampen in regio alle in '85 gerealiseerd" ,/Uzq/ih. Prozaprijzen uitgereikt Alleen Wassenaar ligt nog dwars Bromfietsen geweerd van Rietzangerpad Zoeterwoudse kinderen mogen apart afzwemmen Geen geld provincie opknappen riolering AGENDA In Oegstgeest ZAKENNIEUWS REGIO - Alle woonwagenkampjes in de Leidse regio zijn in 1985 gerealiseerd, desnoods door ingrijpen van de provincie. Dat is de stellige overtuiging van gedeputeerde I. Günther, die verantwoordelijk is voor het woonwagenbeleid in het provinciebestuur. Ik ga er vanuit dat in 1985 alles klaar is. Dat is het doel en het streven. Dat is een harde afspraak met de gemeenten". De nieuwe kampjes moeten het overvolle woonwagen centrum aan het Leidse Trekvaartplein ontlasten. Een jaar geleden zag het er nog naar uit dat vele gemeenten in de Leidse regio niet op tijd klaar zouden zijn. In de tien jaar dat het regionale woonwagenschap bestaat zijn er pas elf van de 142 geplande standplaatsen (acht in Leiderdorp, drie in Zoeterwou- de) gerealiseerd. Günther: "Ik ga geen namen noemen, maar ik heb de indruk dat sommige ge meenten het sneller hadden kun nen doen". Volgens de gedepu teerde zijn een aantal gemeenten pas echt aan het werk gegaan toen duidelijk werd dat de pro vincie desnoods van haar aanwij zingsbevoegdheid gebruik zou maken als de standplaatsen in 1985 niet klaar zouden zijn. Uiteindelijk is er maar één ge meente die nog dwars ligt: Was senaar. Vorig jaar werd daar be sloten om zeven standplaatsen te maken aan het Ammonslaantje. Voor vijf wagens, die nu aan de Ruigelaan staan, moest nog een oplossing worden gevonden. Rijk en provincie hebben de Rui- gelaan altijd afgewezen als loca tie omdat die veel te ver van al lerlei voorzieningen af ligt. On langs hebben B en W van Wasse naar echter besloten alle twaalf door Henny van Egmond en Wim Wegman plaatsen aan de Ruigelaan te rea liseren. Afgang Op 20 juni moet de gemeenteraad, waar WD en Partij Wassenaar een meerderheid hebben en vóór de Ruigelaan zijn, beslissen over het voorstel van B en W. "Als de gemeenteraad zou beslissen de twaalf woonwagens aan de Rui gelaan te plaatsen, zullen wij ge bruik maken van onze bevoegd heid en een andere plaats aanwij zen", vertelt Günther. "We heb ben verschillende malen gezegd dat die plaats voor ons en voor het rijk onaanvaardbaar is. Ik zou het wel een afgang vinden als een gemeente het zover zou laten komen". Ook Voorschoten levert wat pro blemen op. De drie plaatsen, waar steeds drie woonwagens moeten komen (nabij de Noord- Hoflandbrug, Allemansgeest en - tijdelijk het tracé van de rijksweg 11) zijn afgewezen door het rijk. Bij de Noord-Hofland- brug moeten dure voorzieningen als een ontsluitingsweg worden aangelegd. Het rijk zou daarom liever daar vier woonwagens wil len zetten. Dan kunnen die kos ten wat meer worden uitge smeerd. Allemansgeest vindt het rijk "te riant". "We zouden op zo'n plek ook nooit woningwet woningen neerzetten", zo is de provincie verteld. Het tracé van de rijksweg 11 wil het rijk ook niet, omdat nog niet duidelijk is waar de woonwagens die daar maar tijdelijk zullen staan later heen moeten. De provincie is in onderhandeling met het rijk om alsnog voor de drie plaatsen toe stemming te krijgen. De resterende gemeenten zullen geen problemen opleveren. War mond kan de twee standplaatsen zonder problemen voor 1985 ma ken en ook Oegstgeest haalt die termijn volgens de provincie wel. In Haaswijk zal echter grond moeten worden ontei gend. Bevoorrechter Bezwaren van woonwagenbewo ners tegen gekozen plaatsen, zo als onder andere in Oegstgeest, neemt Günther niet zo zwaar. VOORSCHOTEN - Het smalle Voorschotense woonerf het Riet zangerpad wordt verlost van overmatig bromfietsverkeer. De gemeente gaat verkeersremmen- de paaltjes plaatsen op dit 2 me ter brede voetpad, waar wordt gebromd en gefietst. Deze wielrijders veroorzaken vaak gevaarlijke situaties op het pad, dat druk gebruikt wordt door schoolgaande kinderen. Wielrij ders die momenteel gebruik ma ken van het Rietzangerpad moe ten voortaan over het Kramsvo- gelerf rijden, vindt de gemeente. Over deze straat mag voortaan zowel worden gefietst als gelo pen. De gemeente wil deze maatregelen nemen omdat ze het voor fietsers en bromfietsers eenvoudiger wil maken om vanuit het middenge deelte van de wijk Bijdorp naar het centrum of de Zwaluwweg te rijden. Ze erkent dat dat op dit moment een probleem is. Het Kramsvogelerf is in tegenstel ling tot het Rietzangerpad breed genoeg om wielrijders en voet gangers de kans te geven elkaar te passeren, vindt de gemeente. WASSENAAR - Drs. R.A.G.M. Luycks (41) is benoemd tot direc teur van Menken-Landbouw Holding BV in Wassenaar. Luycks volgt W.C. Costerus op, die per 1 oktober met pensioen gaat. De pasbenoemde directeur was werkzaam als directeur van Pre- servenfabriek Breda, onderdeel van het Nutricia concern. VOORSCHOTEN "Ik vind dat er zo'n afstand bestaat tussen de mensen. Je hoort de laatste tijd veel over relatieproblemen, echtscheidingen in je eigen buurt, mensen voelen zich bedreigd. Ik vind dat de mensen wat dichter bij elkaar zouden moeten staan. Dat heb ik proberen uit te beelden", legt kunstenares Hulleman uit. Haar 700 kilo wegende en 21.000 gulden kostende beeld is afgelo pen dinsdag geplaatst in het Voorschotense park Adegeest. Het beeld gemaakt van polyester stelt het middenrif van twee vrou wen voor. Zelfvertrouwen De werkgroep Aletta organiseert vanavond een thema-avond met als onderwerp "zelfvertrou wen". Een onderwerp waar we allemaal wel eens mee te maken hebben, zegt de groep. "In aller lei situaties kunnen we ons na melijk onzeker voelen, bijvoor beeld een volle ruimte met vreemden betreden". Gebouw Taberna, Julianalaan 1, Oegstgeest. Aanvang acht uur. Prestatieloop De korfbalvereniging Warmond houdt vanavond de eerste van drie prestatielopen op het strand van Noordwijk. De te lo pen afstanden zijn 2, 4, 8 en 12 kilometer. De start is om half acht bij de vuurtoren aan de Noordwijkse boulevard. Inschrijfkosten drie gulden vijftig. Stekjes De afdeling Welfare van het Rode Kruis organiseert vrijdag 20 mei van half twee tot vier uur in "Huize Emmaus", Bennebroek- weg, Zoeterwoude Dorp een ruilbeurs van stekjes van ka mer- en tuinplanten. Iedereen is van harte welkom. Scouting Het clubhuis Tjodhild van scou tinggroep Leif Erikson in Voor schoten heeft een uitbreiding ondergaan die 21 mei feestelijk in gebruik wordt genomen. Naast allen die momenteel heb ben te maken met deze scou tinggroep willen de padvinders tevens iedereen uitnodigen die met hen te maken willen krij gen. Speciaal voor voor deze groep be langstellenden zijn er een (groot) aantal activiteiten in voorbereiding die inzicht geven in het reilen en zeilen van Leif Erikson. Het clubhuis staat aan de Roucooplaan. Plantenmarkt COV Excelsior in Leiderdorp houdt zaterdag 21 mei haar in middels traditioneel geworden plantenmarkt bij de Oranje-ga lerij en nabij de Scheppings- kerk. Er is keuze tussen twintig verschillende soorten planten. Markttijden van negen tot vier uur. Latin-jazz De percussionist Zeth Mustamu, bekend van de popformatie Massada, is zaterdagavond met zijn groep Sambita aanwezig in de Muzenhof in Leiderdorp waar vanaf negen uur Radio Ne derland Wereldomroep plaatop namen van hun muziek maakt. De in Latin-jazz gespecialiseerde groep bestaat uit vijf leden. Naast ritmist Mustamu, pianist Jos van Beest, drummer Frits Landesberger, bassist Evert Woud en de blazers Jan Stam en Peter Kuyt. Het geheel begint om negen uur. Ponydag Om kinderen plezierig bezig te houden en ouders en/of verzor gers te tenen wat de jeugd van manege Liethorp in Leiderdorp heeft bereikt in de omgang met ponyes, wordt maandag 23 mei, tweede Pinksterdag, voor de achtste keer "De dag van de po ny" gehouden. Vanaf half negen 's morgens is ie dereen van harte welkom om het feest mee te maken en te ge nieten van ondermeer een defllè met honderd ponys, een hinder- nisbaan, een estafette, een stoe lendans, aardappelrace en vos senjacht. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en n kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor ht verstrijken^yan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt srlenging. abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. Vjan Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. DONDERDAG Leiden Stats jongerencentrum - optreden van de Marokkaanse groep 'Ourat el Hej- ra\ 20 uur. LVC - speelfilm 'Themroc' van Claude Faraldo, 20.15 uur. Augustinus - optreden van de band 'Hollands Glorie', 22 uur. Schouwburg - 'Fien' Nederlandse musi cal met o.a. Jasperina de Jong en Eric Herfst, 20.15 uur. LAK-Theater - De vakgroep Duits Dr. Pfiffikus verzorgt een voorstelling, Bill Forsythe, 20 een 22.15 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Gedeputeerde Günther (uiterst links) vorig jaar tijdens een bezoek met de toenmalige staatssecretaris Langen- dijk (uiterst rechts) aan het overvolle Leidse woonwagenkamp. In het midden de coördinator van het woonwa genschap Mentzij en de voormalige Leidse wethouder Van Dam. "Geen enkele burger kan wonen waar hij wil. Wat dat betreft zijn de woonwagenbewoners al be voorrechter dan andere burgers. Het kost vaak heel veel moeite om zo'n plek te vinden die vol doet aan alle strenge eisen. Er is voor elk wat wils", aldus Gün ther verwijzend naar de kampjes die allemaal verschillend van grootte maar ook van plaats wor den. De recente ontwikkelingen rond het woonwagenschap, waar Lei derdorp, Zoeterwoude en nu ook Rijnsburg, dreigen uit te treden ziet Günther met lede ogen aan. "Ik betreur het dat ze er nu al uit stappen", zegt de gedeputeerde. Volgens haar moeten eerst alle kampjes klaar zijn en dan pas kan het woonwagenschap wor den opgeheven. Overigens blijft ze wel achter het besluit staan om de gas- en elek triciteitsvoorzieningen in het Leidse kamp op te knappen. Dat besluit was voor Leiderdorp en Zoeterwoude de directe aanlei ding om te overwegen uit te tre den. Leiderdorp en Zoeterwoude vinden dat zij hun plicht hebben gedaan en niet op hoeven te draaien voor de nalatigheid van andere gemeenten. De verbete ringen van het gas- en elektrici teitsnet om de veiligheid te ver hogen waren waarschijnlijk niet nodig geweest als de kampjes waren gerealiseerd. Bovendien is de situatie al jaren zo. (Archieffoto Holvast) Günther: "Je kunt ons misschien verwijten dat we er niet eerder iets aan hebben gedaan. Maar de situatie is zo schrikbarend. Als je/ ziet hoe daar de zaak erbij ligt. Dan heb je een bepaalde verant woordelijkheid tegenover de woonwagenbewoners". OEGSTGEEST Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geven de komende twee jaar geen bij drage in de kosten van de recon structie van de riolen van de Oegstgeester Geversstraat en de Leidsestraatweg. GS hebben het verzoek voorlopig afgewezen, omdat er elders rioleringen zijn die veel dringender vernieuwd moeten worden. De opknapbeurt van de riolen is overigens nog niet geheel van de baan. Oegstgeest heeft nog een subsidie-aanvraag lopen bij het ministerie van verkeer en water staat. Op de Geversstraat en de Leidsestraatweg.moet in de toe komst een busbaan komen. Voor de reconstructie van die wegen moet het ministerie subsidie ver lenen. Als dat bedrag hoog ge noeg is kunnen de rioleringen gelijk meegenomen worden. ZOETERWOUDE - Leerlingen van Zoeterwoudse basisscholen zullen voortaan het zwemdiplo ma niet meer met een groep be halen maar individueel. Het af zwemmen van kinderen die zwemonderwijs krijgen kan door deze maatregel gebeuren wan neer het kind daar aan toe is. Tot op heden kwam het voor dat kin deren die allang rijp waren voor het behalen van een diploma een groot aantal maanden met af zwemmen moesten wachten tot de gehele groep examen deed. Dit werd bekend tijdens de verga dering van de raadscommissie van onderwijs. Hierin werd ook het geheugen van de leerkrach ten aan de Zoeterwoudse scho len opgefrist. Wanneer de kinde ren les hebben moeten de leer krachten actief deelnemen. In zwembroek of bikini hoeft niet, maar is wel gewenst, zo bleek gisteravond. De inspecteur van het onderwijs had een signaal ontvangen dat de leerkrachten tijdens zwemuren hun onderwijskundige taak ver zuimden. "De taak van de onder wijzers houdt niet op bij het brengen en halen van de zwem mers", aldus wethouder Gra- niewski-Wijnands. Zij wees er op dat het pure zwemonderricht door het zwembadpersoneel moet gebeuren, maar dat de on derwijzers de betere zwemmers kunnen begeleiden. Het voorstel van commissielid Scheepmaker om de onderwij zers in de tijd dat de kinderen in het bad liggen "iets" te laten doen dat in het belang van de school is werd dan ook door wet houder Graniewski-Wijnands af gedaan met: "Dat is zeker niet de bedoeling. De onderwijzers moe ten het zicht houden op de kin deren. Het is geen vrij koffie-uur- tje voor het onderwijzend perso neel". Oegstgeest Taberna, Julianalaan 1, thema-avond werkgroep Aletta met als onderwerp 'zelfvertrouwen', 20 uur. Korfbalvereniging Warmond houdt prestatieloop, start vuurtoren aan de Noordwijkse boulevard, 19.30 uur. VRIJDAG Leiden Breehuys - discussie tussen scholieren en leraren over de zin en onzin van de school. LVC - optredens van de Leids- amateur- groepen Minicry en Recent People en Uwanah. LVC - speelfilm 'Themroc', 21.15 uur. AV Holland organiseert strandloop, start Parkeerterrein bij de strandaf- gang Wassenaarse Slag, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Italiaanse film 'Padre Padrone', 20 en 22.15 uur. Volkshuis - pijpekruidfeest. 10.15 uur. Aniba's muziekkamer - De Nederlandse folkgroep Paardebloem, 20.30 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Zoeterwoude Huize Emmaus, Bennebroekweg, ruil beurs voor stekjes van kamer- en tuinplanten, 13.30 tot 16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van: vr 13 mei tot 20 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Begin bouw jongerenflat in september f Stad ert rand DONDERDAG 19 MEI 1983 OEGSTGEEST - Met de bouw van een complex van 175 woon eenheden voor studenten en werkende jongeren in deelge bied vier in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk, kan nog in september van dit jaar worden begonnen. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening meege deeld. Eerder dit jaar, in januari, kreeg Oegstgeest die toewijzing van het ministerie nog niet. Wethou der Blom van Oegstgeest toonde zich gisteren bij de opening van de Haaswijkexpositie zeer ver heugd over de alsnog toegezegde rijkssteun voor de bouw van de jongerenflat. "In september kan worden begon nen met de bouw van het lagere deel van 48 wooneenheden. We hebben goede hoop dat we in 1984 het resterende deel kunnen bouwen", aldus Blom, Voorts maakte zij bekend dat in de toekomst in Haaswijk ook goed kopere huizen gebouwd zullen gaan worden. Dit wil men berei ken door alle overdadige luxe bij deze koopwoningen weg te laten. Van links naar rechts poseren tesamen met burgemeester Scheenstra de vijf gelukkige deelnemers: winnaar Huib Tabbers, Gijsbert-Jan Portheine (5e), Loeke Braam (2e), Edwin Waayers (3e) en Rogier Groeneveld (4e). (Foto Holvast) OEGSTGEEST De proza-prijs van de gemeente Oegstgeest 1983 is gewonnen door de 19-jari- ge Sjon Turenhout met het ver haal "Over de haargrens van Ro nald Reagan". Voor de verhalen- wedstrijd, georganiseerd door K en O Oegstgeest in samenwer king met de openbare biblio theek en het Rijnlands Lyceum, bestond veel belangstelling. Ruim tweehonderd aanwezigen, waaronder burgemeester Scheenstra, beleefden gister avond in de aula van het Rijn lands Lyceum de bekendmaking van de prijswinnaars, die hun be kroonde verhalen vervolgens voorlazen. Bij de jeugd tot en met 12 jaar was de beste inzending die van de 9- jarige Huib Tabbers met zijn fan tasierijke verhaal "Lopen op wortels". De jury achtte in de ca tegorie tot en met 16 jaar "De an dere schepping" van Jan-Maar ten Slagter het hoogst. Burgemeester Scheenstra, die de hoofdprijzen - een olieverfschil derij voor de volwassenen en tien gratis paardrijlessen voor de jeugd - uitreikte aan de talentvol ste deelnemers, bleek zeer onder de indruk te zijn: "Ik ben be duusd van al het talent, dat hier in Oegstgeest aanwezig is", zo zei hij tot de vijf prijswinnaars tot en met 12 jaar. De jury had het voor al bij deze laatste categorie niet gemakkelijk. In koortsachtig tempo moesten de meer dan honderd ingeleverde verhalen worden doorgelezen. Tussen de literaire voordrachten door zorg de de groep "Tijdverdruyf' voor de muzikale noot van deze avond.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2