Rijnsburgse paardenmarkt boekte record Schandaal dat wordt geluisterd naar mensen met een grote mond Grootste aantal paarden aangevoerd sinds Tweede Wereldoorlog Heemskerk wint Burchtronde Bemanning Breguet Atlantic wil liever doorvliegen Milj ardenwinst Shell Deurwaarder bedreigd met pistool Geen ontslagen Bejaarde (80) bij oversteken zwaar gewond DONDERDAG 19 MEI 1983 Streek PAGINA 21 RIJNSBURG - "Nou? Ik heb toch gezegd dat het mooi weer zou wor den", verklaart een ou de baas tegen een van de leden van het Rijns- burgs paardenmarktco mité. "Ja Jan, wat dat betreft ben je net Jan Pelleboer. Hoewel, Jan Pelleboer zit er wel eens naast, maar Jan van Vliet nooit", grapt het lid van het komité. "Als je het maar weet", lijkt de man te denken terwijl hij op zijn ge mak voortkuiert in de ochtendzon. De Rijnsburgse paardenmarkt, hoewel al een uur aan de gang, moet op dat moment ei genlijk nog beginnen. Hoog uit 25 paarden wachten - vastgezet aan een eenvoudig hekwerk van palen en tou wen nerveus op een nieu we eigenaar. Publiek is er nog nauwelijks. Alleen wat meisjes die, op weg naar school, even op De Vliet stop pen om de paarden te bekij ken. Aan de andere kant van de Vliet zetten ondernemers, ac tiegroepen en instellingen hun kraampjes op waar zij tij dens de braderie hun waar of hun idealen aan de man ho pen te brengen. Sommigen schrikken uit hun werkzaam heden op als van de wagen van de muziekvereniging de Floraband een overdonde rend "gebrul" opklinkt. Eén van de medewerkers van de muziekvereniging probeert de sousafoon uit waarop later die dag de wedstrijd "lang- blazen" wordt gehouden. Of de medewerker van de Flora band hoge ogen zal gooien in de wedstrijd valt te betwijfe len. Na de machtige brul ver valt het geluid al snel in on muzikaal gerochel. Burgemeester Rond een uur of negen 's och tends neemt de drukte toe. De paarden komen in steeds grotere aantallen naar de markt en de mestlucht rond De Vliet wordt doordringen der. "Het zit niet tegen", zegt een man met een kwast en een pot witkalk. Hij moet alle binnenkomende paarden Sommige paarden bewogen zich tijdens het ringrijden met aangespannen paarden - een nieuwe attrac tie op de traditionele Rijnsburgse paardenmarkt op een wat ongebruikelijke wijze voort. Het evenement verliep echter zonder problemen. (Foto Holvast) met een witte vlek op een hoef merken terwijl een lid van het paardenmarktcomité de dieren registreert. "Alle aangevoerde paarden wor den geregistreerd. De men sen die de paarden brengen krijgen namelijk een tientje van het comité", legt hij uit. Dit wordt gedaan om meer paarden naar de markt te krijgen. Maar de paarden moeten ook worden geregi streerd omdat de gemeente 35 cent per aangevoerd paard aan belasting heft. '"Ija, wat ze met die 35 cent moeten weet ik ook niet", voegt hij er zwaaiend met zijn kwast aan toe. "Maar het is traditie". En daarmee noemt de man meteen het sleutel woord van de Rijnsburgse door Wim Wegman paardenmarkt. "Traditie". Vrijwel alle gebruiken en ac tiviteiten op en rond de paar denmarkt zijn jaren- en soms zelfs eeuwenoud. Alleen is dit jaar als "nieuwigheid" ringsteken met aangespan nen paarden ingevoerd. Al is dat toch niet bepaald een hy permoderne attractie te noe men. Als de burgemeester even een kijkje op de markt komt ne men vraagt de man met de emmer witkalk of hij een wit te stip op de schoenen van de eerste burger mag zetten. "Dan delen we het tientje", lacht hij. Trimmen Een paardenkoopman maakt een paard los en begint drif tig met het dier heen en weer te rennen. Het lijkt erop of de man met het dier aan het trimmen is of het even laat uitrennen omdat het mis schien wat al te zenuwachtig is. Een collega van hem legt echter uit dat de man wordt gedreven door zakelijke be langen. "Hij is aan het mon steren. Daarmee laat je een koper zien wat het paard alle maal kan". Een paardenkoper staat even i pony's op de paardenmarkt hadden niet te klagen over belangstelling van zowel kopers (Foto Holvast) later te onderhandelen mét een klant: het bekende hand je-klap. De koper heeft het na twee klappen wel bekeken en schudt de hand van de han delaar. "Er is goed handen geschud en handen geklapt" leggen de leden van het paardenmarkt- comité 's middags na afloop van de markt uit. Daarmee wordt bedoeld dat de handel levendig is geweest en dat te gelijkertijd veel Rijnsburgers en oud-Rijnsburgers elkaar weer hebben ontmoet. Want dat is wel de meest aardige traditie van de paarden markt; sommige oud-Rijns burgers laten zich vrijwel RIJNSBURG - Jan Heemskerk heeft gisteren de Rijnsburgse wieler wedstrijd de Burchtronde gewonnen die tijdens de traditionele paar denmarkt is gehouden. Jan de Mooij en Jan Pieter Tensen legden beslag op respektievelijk de tweede en derde plaats. Aad Grimbergen wist bij de jongens-junioren als eerste te eindigen terwijl Jolanda Grimbergen hetzelfde wist te presteren bij de meis jes junioren. Karin van Delft en Bram van den Eijkel sleepten bij de pupillen de eerste prijzen binnen. nooit meer in het bloemen- dorp zien... behalve tijdens de paardenmarkt. Als de vijf leden van het paar denmarktcomité na afloop van de paardenmarkt in af wachting van de volgende festiviteiten achter de borrel bij elkaar zitten en de feiten rustig op een rijtje zetten, merkt één van hun op dat er een record is gevestigd. Pre cies 138 paarden hebben op de markt gestaan en dat is niet meer voorgekomen sinds de Tweede Wereldoor log. Voor die tijd zijn er uiter aard grotere markten ge weest. Maar toen waren paar den geen luxe maar hard no dig voor vervoer en land bouw. VALKENBURG/DEN HAAG - "Een grof schandaal, dat is het". Op ongeveer der tig meter boven zee tuurt boordwerk- tuigkunige Van Brussel uit Katwijk de Noordzee af op zoek naar vijandelijke schepen. Die waren er gistermiddag niet onder de Nederlandse kust. Wel zag hij in gedachten het einde van de Breguet Atlantic naderen. Sinds 1969 vliegt Van Brussel al op het pa trouillevliegtuig van de Marine Lucht vaart Dienst (MLD) op het vliegkamp Valkenburg. Dinsdagmiddag hoorden hij en zijn collega's van het 321-ste squa dron dat de zes Atlantics uit de roulatie worden genomen. Dat is bijna zeven jaar eerder dan de bedoeling was. Minister De Ruiter van defensie moet be zuinigen en heeft geld nodig om het noodleidende RSV-concern waar onder meer marineschepen worden gebouwd, h£t hoofd boven water te laten houden. "We hebben met het verzoek om nog be tere beveiliging van het vliegtuig mis schien wel onze eigen glazen ingegooid", peinst Van Brussel. De Breguet Atlantic heeft geen gelukkig verleden achter zich. In de afgelopen ja ren maakten er drie een crash, op zee en kwamen er bij de laatste keer drie be manningsleden om het leven. Het toe stel stond daarna een jaar aan de grond omdat het beter moest worden bevei ligd. Er kwam meer reddingsmateriaal aan boord en ook het toerental van de twee motoren werd tijdens de vlucht op een bepaalde hoogte gehouden. Het ma teriaal kreeg daardoor minder te lijden. Er werd toen ook door de toemalige minis ter van defensie toegezegd dat er een dubbele bediening voor het hoogteroer zou komen. De ongelukken bleken na melijk te zijn veroorzaakt door storin gen in dat hoogteroer. Die aanpassingen zouden tussen de acht en tien miljoen gulden gaan kosten. Dat geld heeft de minister niet, dat is een van de redenen waarom hij van plan is het vliegtuig te gaan verkopen. "Maar voor ons hoeft die nieuwe verbetering niet aan het toestel worden aange bracht", zegt de bemanning van de "252". "We willen er zoals het toestel nu is, zo instappen en blijven doorvliegen". Gistermiddag ging de twaalfkoppige be manning van de 252 dan ook zonder eni ge vrees de Breguet Atlantic in voor een patrouillevlucht boven de kust en de Noordzee. Ook LD-verslaggever Thijs Jansen stapte in het toestel, gestoken in een oranje overall met zwemvest en pa rachute-harnas. Even daarvoor moest bij.een matroos naam en adres worden achtergelaten van familie die moest worden gewaarschuwd als er onderweg iets zou gebeuren... Het interieur van de cockpit van de Breguet Atlantic met in het midden de boordwerktuigkundige, die zittend op het koffertje van de fotograaf de apparatuur in de gaten houdt. (Foto a.s. van der Meer, Koninklijke Marine) DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Shell Groep heeft in de eer ste drie maanden van dit jaar in Britse ponden gerekend een net towinst geboekt van 719 miljoen pond (ruim drie miljard gulden). Dat is zo'n vijftig procent meer dan de 459 miljoen pond in het eerste kwartaal van 1982, maar door een waardedaling van de pond is de werkelijke winstgroei minder fors. Alleen in het afgelo pen kwartaal boekte Shell al een koerswinst van 91 miljoen pond. Per saldo resteert "bevredigende" kwartaalwinst volgens de Shell- top. De betere resultaten werden vrijwel geheel geboekt in de sec tor olie en gas. Shell Oil (VS) en Shell Canada niet meegerekend was de verbetering op dit terrein ten opzichte van vorig jaar zelfs opvallend. Ondanks de toegen- momen concurrentie en de zwakke vraag liepe de opbreng sten minder terug dan de aan- koopkosten van ruwe olie en oheprodukten. De chemische sector boekte een kleine winst, terwijl de resulta ten in de steenkoolsector tot bij het nulpunt afnamen. De metaal sector rapporteerde hogere ver liezen. De bijdrage van Shell in de Verenigde Staten en Canada aan het groepsresultaat kwam 15 procent lager uit dan vorig jaar. In Canada was er sprake van een verlies in de olieprodukten bij hogere rentelasten, waardoor het winst in dollars daalde. Shell Oil er ging wel op vooruit. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 34-jarige Alphenaar heeft gistermiddag de ge meentelijke deurwaarder met een pistool bedreigd toen deze met een vordering voor achterstallige onroe- rend-goedbelasting aan de deur kwam. De deurwaarder nam in allerijl contact op met de Alphense politie die bij aankomst de man "zo mak als een lammetje" aantrof. Bij onderzoek in de woning werd het wapen gevonden, dat een gaspistool bleek te zijn. Te-' gen de Alphenaar is proces verbaal opgemaakt. VALKENBURG - "Dat rare tik ken gaat vanzelf weer weg", al dus kapiteinluitenant ter zee J. Queré commandant van het 321- ste squadron geruststellend vlak na de start. In de buik van het vliegtuig zit het zenuwcentrum. In de verduisterde ruimte floe pen geheimzinnige rode lichtjes aan en uit en wordt de koers uit gezet. Laag scherend over de golven gaat het toestel op zoek naar "de vij and". Op de radar kunnen de bliebjes worden geïdentificeerd zodat het noodzakelijke onder scheid kan worden gemaakt tus sen vriend en vijand. De 252 kwam gistermiddag alleen een door Thijs Jansen "vriend" tegen: De Abraham Crijnssen, een standaard fregat van de Kortenaerklasse. Het zag zwart van het volk op dek, want ouders van militairen maakten een tocht op zee. De At lantic gaf een demonstratie weg, die bloedstollend mag worden genoemd. "Het is een prima vliegtuig zegt boordwerktuigkundige Van Brussel, die op het koffertje van de fotograaf zit. (Er is bij de con structie van het vliegtuig nooit rekening gehouden met een plaats voor de boordwerktuig kundige). "Ik had niet gedacht dat het nog zo ver zou komen. "Er gaat wel wat door je heen als je van de ene op de ander dag hoort dat dit vliegtuig er uit gaat. Ze hebben het te hoog gespeeld met die beveiliging, nu keert dat zich tegen ons". Emotioneel De bemanning van de 252 wil ei genlijk best met dit toestel door vliegen. "Eisen voor verdergaan de verbetering komen van men sen die toen de ongelukken ge beurden emotionele uitspraken hebben gedaan. Daar willen ze nu niet op terug komen. Maar 99 procent van het personeel is vóór doorgaan. Ook al wordt er geen verdere beveiliging aange bracht", aldus bemanningslid Wijgerse uit Leiderdorp. "Het is een schandaal dat alleen wordt geluisterd naar mensen met een grote mond. Ik zou het een slechte zaak vinden als de minister zich alleen daardoor zou laten leiden. Er zijn er die veel te hard hebben geschreeuwd. Nu zie je wat daarvan het gevolg is. Wij zijn in het verleden altijd ge raakt door berichten als zou de bemaning van de Atlantic bang zijn om te vliegen. Het ging mis schien om twee of drie mensen. En dan nog niet eens om henzelf, waarschijnlijk zat hun achterban er achter". De bemanning zet vraagtekens bij de activiteiten van hun "vak bond", de VBZ. "De vraag is of de VBZ wel zo'n verstandig be leid heeft gevoerd. Om het maxi male te bereiken had men niet in de gaten dat het geld er mis schien niet zou zijn en de Bre guet dus uit dienst zou worden genomen". De bemanning van de 252 vindt dat de minister ook met de mensen van het sqadron overleg had moeten plegen over een mogelij ke oplossing. "We vallen van de ene teleurstelling in de andere", zeggen zij. "Ze willen doorvlie gen met de Atlantic en vrezen dat de gebeurtenissen rond het toestel de minister aanleiding heeft gegeven het te lozen. "Het is tenslotte de meest geloofwaar dige bezuiniging bij de marine". De bemanning laat weten dat ze de bui wel heeft zien aankomen, maar de schok was toch groot toen de kogel door de kerk was: "Het is een prachtig vliegtuig. Er had alleen veel eerder duidelijk heid moeten komen over de toe komst. De geruchtenmachine op het kamp draaide op volle toe ren. Dat was fnuikend". De hoop van de marinemensen is nu gevestigd op een "geleidelijk uitfaseren" van de Atlantic. Die hoop is, zo blijkt uit de reactie van de minister echter ijdel. In het najaar van 1984 moeten de Atlantics uit de roulatie zijn. "Toen ik het thuis vertelde zei mijn vrouw: voor jou is de zon nu on der gegaan", aldus bemannings lid Wijgerse uit Leiderdorp. Uit zijn reactie blijkt dat hij bereid is om de vliegtoelage in te leveren om op de Atlantic te kunnen blij ven vliegen. Geen angst De Breguet Atlantic is geen vlieg tuig waarin passagiers bang hoe ven te zijn. Er zijn zo veel veilig heidsmaatregelen genomen dat het bijna een pretje lijkt als er iets fout gaat. Zo goed als alles wat in het toestel binnen hand bereik ligt en kan worden losge maakt is bedoeld voor de veilig heid. 'Je breekt in het toestel letterlijk je nek over de veiligheid", zegt één van de bemanningsleden. "En bovendien zit het nog ongemak kelijk ook". De twee piloten zit ten op een éénpersoons red dingsbootje. "Ze kunnen er doorgaans pas het laatste uit als het vliegtuig op zee een noodlan ding maakt", aldus squadron commandant Queré. In de donkere "KomDuis" van net vliegtuig kunnen vier mensen een plaats vinden. Ze hebben pa rachutes, reddingsboten en over- levingspakken binnen handbe reik. "Je moet er nu natuurlijk wel voor zorgen dat je met al die spullen voor het ontsnapping sluik nog wel naar buiten kunt komen". VALKENBURG - Voor de 250 werknemers van het vliegkamp Valkenburg die als gevolg van het uit de lucht nemen van de Breguet Atlantic hun baan kwijtraken, zal ander werk worden gezocht. Er zullen vol gens de commandant van het 321-ste squadron op Valken burg, kapitein-luitenant ter zee J. Queré, dan ook geen ontsla gen vallen. Dat deelde hij gis termiddag mee in een eerste reactie op het plan van defen sie-minister De Ruiter. "In prin cipe blijft iedereen bij de Mari ne Luchtvaart Dienst (MLD) werken", aldus Queré. Het is volgens hem de bedoeling dat het merendeel van het per soneel overgaat naar de Orion, een ander type verkennings vliegtuig dat op Valkenburg is gestationeerd. Daarvan zijn er op dit moment zeven. Verwacht wordt dat er eind volgend jaar 13 op de basis zullen zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij het oversteken van de Prins Bernhardlaan nabij de Anna van Burenlaan is gistermorgen half elf de 80-jarige Alphenaar S.G.B. op het fietspad aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 17-jarige G.J.J.G. De bejaarde voetganger raakte daarbij ernstig gewond. De man liep een gebro ken been en hersenletsel op. Via het Rijnoordziekenhuis werd het slachtoffer in zorgwekkende toe stand opgenomen in het Acade misch ziekenhuis in Leiden. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden (telefoon 01720-93941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21