LEIDSCH DAGBLAD Minister Korthals Altes in opspraak Vliegtuigje stort neer na spookvlucht WD erkent: extra korting uitkeringen Warner Bros gaat met film "De Lift" de wereld rond Betrokken bij fraude Slavenburg? Gouden Palm Libië wil Libanon uit Liga stoten Aantjes: scheuring in CDA VJ0P Universiteiten FORD^RIJNLAND LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 MEI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37090 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEËDEN EN OMSTREKEN postbus 54 2300 ab leiden voor tel.nrs zie colofon CANNES (GPD) - De Neder- landse griezelfilm „De Lift" van regisseur Dick Maas, die op dit moment volle zalen trekt in 40 bioscopen in ons land, lijkt regelrecht af te ste venen op een wereldsucces. Op het Filmfestival in Can nes heeft producent Matthijs van Heijningen de rechten van de film, die voor het rela tief zeer lage budget van 800.000 gulden is vervaar digd, aan de Amerikaanse filmmaatschappij Warner Brothers verkocht. Dit betekent dat „De Lift" in principe in alle landen van de wereld vertoond zal worden. De rechten voor Nederland en België blijven in handen van Van Heijningen. Een dergelijke grote commer ciële transactie is uniek voor de Nederlandse filmindus trie. Wel gingen al eerder Ne derlandse speelfilms in bij voorbeeld de Verenigde Sta ten in roulatie, maar dat be perkte zich meestal tot een klein aantal Amerikaanse bioscopen. De internationale titel wordt waarschijnlijk "Going up". SCHIPHOL (ANP/Reuter) - De Engelse luchtmacht heeft van ochtend de uitgebreide speurac tie voortgezet naar een Duitse za- kenvliegtuigje dat gisteren ten westen van Schotland in de At lantische Oceaan stortte. Het tweemotorige straalvliegtuig kwam in zee terecht na een spookvlucht boven Nederland en Engeland en had vermoede lijk alleen drie vliegers aan boord. Tijdens de vlucht probeerden on der andere Nederlandse straalja gerpiloten contact met de vliegers tot stand te brengen. Maar die pogingen mislukten evenals die van luchtverkeerslei ders bij diverse grondstations. Aangenomen wordt dat het toestel op de automatische piloot vloog en uiteindelijk door een uitge putte brandstofvoorraad is neer gestort. Het toestel was onderweg van We nen naar Hamburg maar vloog onaangekondigd het Nederland se luchtruim binnen. Boven de Noordzee werd met F-16's gepro- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Mi nister mr. F. Korthals Al tes (justitie) is in zijn vori ge functie van advocaat persoonlijk betrokken ge weest bij malversaties met zwart geld bij Slaven- burg's Bank. Dat meldt vandaag het ochtend blad "Trouw". De krant beroept zich op informatie van een niet nader genoemde "officiële func tionaris", die vermoedelijk moet worden gezocht in de kring van direct betrokken ambtenaren. Korthals Altes zal zich waarschijn lijk volgende week donderdag moeten verantwoorden in de Tweede Kamer vanwege zijn rol bij het justitiële onderzoek naar frauduleuze praktijken bij Sla- venburg's Bank. De kamerleden Kosto (PvdA), mevrouw Beckers en Lankhorst (beiden PPR) heb ben hiertoe een spoeddebat aan gevraagd naar aanleiding van Zonnige perioden Zonnige perioden en ook een enkele bui, minimumtemperatuur onge veer acht graden. Middagtempera- tuur omstreeks 16 graden, matige wind uit uiteenlopende richtingen. 20 mei 1983 Zon op: 05.40 uur; zon onder: 21.34 uur. Maan op: 13.42 uur; maan onder: 03.41 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.14 en 23.07 uur; iaagwater 05.45 en 18.31 uur. Minister Korthals-Altes. (Foto anp> een publicatie in het weekblad Vrij Nederland van deze week. Daarin staat dat de minister op 14 april j.l. opdracht heeft gegeven aan de Rotterdamse officier van justitie Schoonaard het onder zoek in de Slavenburg-affaire on middellijk te staken. Volgens VN, dat deze opdracht in ver band brengt met de vroegere be trokkenheid van de minister bij Slavenburg, zou dit zijn gebeurd zonder opgaaf van redenen. De Rotterdamse officieren van jus titie hebben de bewindsman daarop gevraagd zijn dringende verzoek zwart op wit te zetten en het zo tot een formeel bevel te maken. Als dit niet zou gebeu ren, overwogen zij ontslag te ne men. Korthals Altes heeft daarop op 19 april zijn mondelinge op dracht weer geruisloos ingetrok ken. Aldus VN. Woordvoerders van zowel het mi nisterie van justitie als van het parket in Rotterdam ontkenden vanochtend dat de minister ooit de eerder genoemde opdracht zou hebben gegeven. Zij sluiten overigens niet uit dat Korthals Altes wel in het geregelde over leg met de officier van justitie over de Slavenburg-affaire erop heeft aangedrongen het onder zoek stop te zetten. Maar dan heeft hij zich door de officier van justitie laten overtuigen; het on derzoek is immers nooit onder broken, aldus de zegsman van het departement. Volgens "Trouw" is Korthals Altes als advocaat van Slavenburg's Bank aanwezig geweest bij ver gaderingen over zwart-geldtrans- acties. Dit zou blijken uit rappor ten die de afgelopen maanden bij de bank zijn opgesteld door het speciale onderzoeksteam van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst en officieren van jus titie in Rotterdam. Een aantal ambtenaren, die op de hoogte waren van de betrokken heid van Korthals Altes bij de zwart-geldtransacties, hebben dit geheim gehouden uit loyali teit jegens hun minister, zo meldt "Trouw". Volgens de krant zou eveneens tot de ge heimhouding zijn besloten om de voortgang van het onderzoek niet te belemmeren. CANNES (AFP) - De Gouden Palm van het 36ste filmfestival van Cannes is toegekend aan de Ja panse film „Naramaya-bushi-ko" (De ballade van Naramaya) van de regisseur Shohei Imamura. AMSTERDAM Ongeveer hon derd bewoners van de Amster damse Nieuwmarktbuurt hebben gisteravond de vergadering van de hoofdstedelijke gemeenteraad verstoord. Ze protesteerden daar mee tegen de overlast die de be woners ondervinden van de he roïnehandel. De zetels van het college van B en W werden met namaak-heroïne be smeurd en verder werd met "be bloede" plastic messen gegooid. Op de foto: gemeentesecretaris Rullen met besmeurd pak, rechts wethouder Schaeffer en op de ta fel enige plastic mesjes. Van politiezijde werd later de toe zegging gedaan dat een strenge re controle op de illegale handel zal worden uitgeoefend. (Foto ANP) BEIROET (UPI) - Libië heeft van daag opgeroepen Libanon uit de Arabische Liga te stoten wegens de ondertekening van het terug trekkingsakkoord met Israël. In een memorandum aan het hoofdbureau van de Liga in Tu nis stelt Libië dat tegen Libanon dezelfde maatregelen moeten worden genomen als de Arabi sche organisatie in 1979 tegen Egypte nam voor het tekenen van het vredesverdrag met Is raël. Libië riep eerder deze week zijn ambassadeur terug uit Bei roet, waarop de Libanese rege ring hetzelfde deed met haar am bassadeur in Tripoli. beerd de aandacht van de inzit tenden te trekken. Aan boord werd echter geen teken van le ven waargenomen. De Engelse gevechtsleiding die na enige tijd de begeleiding over nam kon slechts vast.-,tellen dat het van de radarschermen ver dween toen de Duitse jet ten westen van de Schotse kust bo ven zee vloog. De eigenaresse van het toestel, een luchttaxibe- drijf uit Dusseldorf, weigert tot nu toe nadere informaties te ver strekken. DEN HAAG (GPD)- Een scheuring in het CDA is onvermijdelijk, als de partij steeds meer 'verrechtst'. Oud-fractieleider Aantjes, nu nog lid van het partijbestuur, zegt dat in het weekblad De Tijd. Hij signaleert een stelselmatige verdachtmaking van de linker vleugel van de partij. „Voor rechts is ruimte, voor links niet", zegt Aantjes. „Mensen ge ven het op. Het is een geweldige mentale druk elke keer in de hoek van de dissidenten te wor den gezet, terwijl je heel serieus probeert te opereren vanuit je program en beginsel". Volgens Aantjes ademt het CDA meer en meer „de partij cultuur van de KVP". „Daarmee maken ze de sfeer rijp voor een alternatief CDA. Zoals men nu bezig is, kan het bijna niet anders dan dat er een nieuw CDA komt", aldus Aantjes Ook over de huidige fractieleider van het CDA, Bert de Vries, is Aantjes niet tevreden. „Bij poli tiek leiderschap hoort dat je je omringt met kwaliteit, niet met middelmaat". Na politiek spel PvdA 26 PAGINA'S Interview met Van Agt: "Geen behoefte aan peetvader Tweeverdieners later aangepakt? PAGINA 7 Thatcher: vakbond aan banden leggen PAGINA 9 NMB vraagt kwijt schelding schulden PAGINA 11 DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA heeft de WD vanochtend gedwongen duidelijkheid te ver schaffen over haar eis de aow'ers te ontzien bij de voorgenomen kortingen van 2 procent op de so ciale uitkeringen. Na een weder zijds politiek spel aan de hand van een tweetal moties, moest WD-fractieleider Nijpels kleur bekennen: zijn partij wil dat he* kabinet afziet van een korting op de aow; dit moet dan worden ge dekt door een extra korting van 1 tot 1,5 procent op de overige uit keringen (in totaal dus 3 tot 3,5 procent). Het politieke spel tussen beide par tijen begon bij de indiening van een motie door PvdA-fractielei- der Den Uyl. Zijn partij is tegen elke extra korting op de uitkerin gen, dus ook die op de aow. Door een motie in te dienen, waarin de korting op de aow werd afgewe zen, wilde Den Uyl bereiken dat de gehele kortingsoperatie onge daan werd gemaakt. Hij signa leerde daarbij dat een aantal frac ties (de WD en ook de PvdA) zich tegen de voorgenomen kor ting op de aow had uitgesproken. Daarop kwam WD-leider Nijpels met een motie waarin het kabi net gevraagd werd de korting voor de aow per 1 oktober niet te laten doorgaan. De dekking daarvoor zou volgens de motie elders in de sociale sector moe ten worden gezocht. Toen Den Uyl Nijpels over die laatste zins nede nader aan de tand voelde, bleek dat de WD de dekking wil vinden door een aanvullende korting op de overige uitkerin gen. De WD-motie wordt overi gens door CDA noch door PvdA gesteund en is dus kansloos. Brand verwoest Moluks centrum ASSEN (ANP) - Het Molukse wijkcentrum Pattimura in Assen is de afgelopen nacht volledig uitgebrand. Volgens de politie is de brand vermoedelijk aangesto ken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om een rij woningen in de onmiddellijke nabijheid van het houten wijk centrum tegen het vuur en de hitte te beschermen plaatste de brandweer tijdens het blussen een waterscherm. Minister Deetman (on- v 5. derwijs en weten- schappen) heeft met zijn bezuinigingsplannen voor het wetenschappelijk onderwijs een opmerkelijk staaltje van bestuurs- kunst ten beste gegeven. Hij heeft aan de elementaire voor waarden van inspraak voldaan en de resultaten daarvan getoetst aan zijn eigen beleidsopvattingen. Uit het gisteren gepresenteerde bezui nigingspakket blijkt dat hij zich veel gelegen heeft laten liggen aan wat er binnen de universiteiten en ho gescholen leeft. Hiervoor verdient de minister een positiever waarde ring dan gisteren uit sommige com mentaren op de bezuinigingsplan nen tot uitdrukking is gekomen. Kort nadat de Taakverdelingscom missie - een club van universitaire vertegenwoordigers - haar advies over de toekomst van het weten schappelijk onderwijs op tafel had gelegd, leek het erop dat Deetman een eigenzinniger koers zou gaan varen. Hij stelde een drastischer bezuinigingsbeleid in het vooruit zicht dan de commissie had voor gesteld. Het mag een gelukkige greep worden genoemd dat de mi nister daarop is teruggekomen. Dat neemt echter niet weg dat er bij zijn plannen wel wat vraagtekens zijn te plaatsen. Deetman staat, net als menig ambtgenoot, voor de moeilijke opgave op korte termijn ingrijpend te bezuinigen. Maar het doel - een uiteindelijke besparing van 258 miljoen gulden - heiligt niet alle middelen. Het tempo waarin de bewindsman zijn plannen uitgevoerd wil zien - binnen een termijn van drie jaar - is nogal fors. En het is zeer de vraag of in een dergelijk kort tijdsbestek zulke fundamentele wijzigingen als de bewindsman heeft voorgesteld, kunnen worden volbracht. Het is bovendien nog vrij duister wat Deetman gaat doen als de instellin gen er, in het beoogde tempo, niet in slagen de voorgenomen ophef fingen en fusies van studierichtin gen te bewerkstelligen. Hij heeft weliswaar toegezegd geen fusies te zullen opleggen, maar een reali teit blijft dat hij straks het beoogde bezuinigingsbedrag hoe dan ook uit de beurs zal moeten opdiepen en waar haalt hij dat dan vandaan? Uit de eerste commentaren op het bezuinigingspakket kan worden af geleid dat er ook onduidelijkheid bestaat over de werkgelegenheids effecten. Deetman schat het verlies aan volledige arbeidsplaatsen op 3.000; volgens de vakorganisatie voor middelbaar en hoger perso neel bij overheid en onderwijs bete kent dit ontslag voor 5 tot 6.000 personeelsleden. Veel zal echter afhangen van de mate waarin de werkgelegenheidsplannen van de minister, die bij zijn bezuinigings pakket zijn gevoegd, kunnen wor den uitgevoerd. Het mag in elk geval een troostrijke gedachte worden genoemd dat Deetman de gevolgen van zijn be zuinigingen voor de werkgelegen heid niet ongemoeid heeft gelaten. Zijn plan voor een, tijdelijke, ar beidstijdverkorting over de gehele linie van het wetenschappelijk on derwijs verdient grote steun, even als het "sociale vangnet" waarmee de bewindsman de knellende pro blematiek van overplaatsingen (voor studenten en personeel) wil pogen te verlichten. Om kort te gaan: de universiteiten en hogescholen behoeven zich wat de nu voorliggende bezuinigingsvoor stellen betreft niet in droefenis te dompelen. Zij hebben nog alle ruimte om hun stem te laten gel den. De enigszins overspannen reacties op een mogelijke verdwij ning van de studie Spaans (in Lei den) en op de fusies van farmacie en tandheelkunde, kunnen achteraf dan nog wel eens zeer voorbarig blijken te zijn. Nu al rekening houden met de grote vakantie èn op de kleintjes letten. _gg=7l^- Mei telt nog 12 dagen! Ford Rijnland biedt alleen in mei een speciale vakantie- inspectiebeurt met korting aan. Omdat we nu nog de tijd voor u hebben. Uw wagen wordt op ruim 20 belangrijke punten gecontroleerd, waarbij u advies krijgt welk onderhoud uitgevoerd zou moeten worden. Normaal kost zo'n VVN-inspectie f 75.-. a -y rrt WN-inspectie 17b.-. a-7 rr\ betaalt u slechts I d/,DU IV V N Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Katwijk, Kon. Wilhelminastraat 16, tel. 01718-72743 Oegstgeest, Dahlialaan 2, tel. 071 -175176 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-14300

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1