Houtproduktie fors hoger De Rabobank is een brede bank Bouwbedrijf NBM schrapt schulden Nederland haalt te weinig uit sociaal fonds van EG Rabobank IS kort zakelijk marktberichten Reddingsplan RDM blijft van de baan Keuringsdienst in actie tegen goedkope jenever Toekomst van Cockerïll- dochter van Hoogovens afhankelijk Rabo wil Duitse bank Van Aardenne: meer in eigen behoefte voorzien Lijn rente stijgende DONDERDAG 19 MEI 1983 Economie PAGINA 11 Philips Philips heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een netto winst behaald van f 122 min of 5 pet meer dan in dezelfde periode van 1982. De gang van zaken heeft zich over eenkomstig de voor het hele jaar uitgesproken verwachtingen ontwikkeld. Zowel het volume als het guldensbedrag van de omzet namen met 3 pet toe. Voor geheel 1983 verwacht de raad van bestuur een toeneming van het volume van de omzet met 4 a 5 pet en een verdere geleidelijke verbetering van het resultaat. Order Het consortium Wescon-DSD, een samenwerkingsverband tussen VMF-Stork (Wescon Nederland) en het Duitse Dillinger Stahlbau, heeft van hoofdaannemer Fluor Nederland een opdracht ter waarde van f37 min gekregen voor montage-werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde flexi- coker-raffinaderij van Esso in Rotterdam. Het contract omvat o.m. de levering en montage van staalconstructies voor de drie zeer grote (druk)vaten (ca. 1400 ton en bijna 90 meter hoog), die het hart van de raffinaderij vor men, zo heeft Esso meegedeeld. De order omvat voor 120 manjaren werk en moet eind 1984 voltooid zijn. In totaal is met dit flexico- ker-projekt, een volledige ver nieuwing en uitbreiding van de Esso-rafflnaderij, een investe ring gemoeid van f 2,5 miljard. Buhrmann-Tetterode De gang van zaken bij Buhrmann- Tetterode is in de eerste drie maanden van dit jaar beter ge weest dan in dezelfde periode van 1982. De omzet daalde wel met bijna 3 pet, maar het resul taat verbeterde belangrijk, zo is tijdens de jaarvergadering ge zegd. Voor het hele jaar wordt op een duidelijk hoger resultaat gere kend. In welke mate dit zal ge beuren, valt niet aan te geven, ge zien vele onzekerheden. Roparco Roparco, de spaarbank van de Ro- beco Groep, zal over 1982, het eerste jaar dat de winstdeling van kracht is, aan de rekening-- houders in totaal f 1.284.803 uit keren. Dit komt neer op 3,73 pet van het reeds uitgekeerde rente- bedrag van f34,4 min, zo blijkt uit een bericht aan de rekening houders. De rente op een Roparcorekening bedroeg in het kalenderjaar 1982 gemiddeld 8,027 pet. Dat bete kent dat een bedrag van f1000 dat het hele jaar op een Roparco rekening stond f 80,27 aan rente heeft opgeleverd. Aan winstde ling komt daar nu nog f2,99 bij. Aan rente plus winstdeling wordt derhalve f83,26 vergoed ofwel 8,33 pet. Groenteveiling Katwijk aan den Riin. Van 18 mei. Andijvie per kg. 0,75; spitskool 1,00; bospeen I 1,76-1,79; waspeen AI per kist 6,00-13,20; BI 10.00-17,50 Cl 4,10-6,30. Aanvoer: 292 ton. Prei A per kg. 0,77-0,79; prei B per kg. 0,85; rabarber 0,57-0,63; sla (natuur) I 0.26; uien per kg. 0,33-0,36; peterselie (krul) 0,90-0,98; selderü 0,93-1.08 De beursberichten vindt u vandaag op pagina 17. ROTTERDAM (ANP) - Het colle ge van burgemeester en wethou ders van Rotterdam blijft erbij dat verdere pogingen voor de op richting van een nieuwe RDM- reparatiewerf op Heyplaat in Rotterdam, op basis van het plan dat de gemeente en twee werven hebben gemaakt, zinloos zijn. Een nieuw gesprek dat dinsdag werd gehouden tussen waarne mend havenwethouder Van der Pols van Rotterdam en minister Van Aardenne van economische zaken heeft volgens het Rotter damse college onvoldoende aan knopingspunten geboden om met verdere pogingen door te gaan. Volgens Rotterdam wil minister Van Aardenne niet verder gaan dan het verstrekken van een hy pothecaire lening voor de execu- tiewaarde van tien a twaalf mil joen gulden voor de dokken en opstallen van de oude failliete RDM-werf. Hij wilde de rente en aflossing wel voor een of twee jaar opschorten, maar tot kwijt schelding van de rente wilde hij niet overgaan. Rotterdam blijft er echter bij dat de dokken en opstallen, die ze graag voor een symbolisch be drag had willen overnemen, te duur zijn. Het college meent dat de schuldenlast, die het nieuwe bedrijf reeds bij de start opge legd zou krijgen een gezonde be drijfsvoering in de weg staat. Bankroet anders onafwendbaar DEN HAAG (ANP) - Het op de rand van faillissement balance rende bouwbedrijf NBM wil de zware hypotheek van bijna 45,6 miljoen gulden in een klap om buigen in een positief vermogen van 21,3 miljoen. Dat kan alleen als leveranciers, banken en ande re schuldeisers 85 procent van hun vorderingen op het al danig afgeslankte Haagse concern schrappen. Ook 70 procent van de belasting en premieschulden dienen dan te worden kwijtgescholden. De gewone aandelen, die nu een waarde hebben van 20 gulden nominaal, zullen tot 4 gulden worden afgestempeld. In een bijzondere aandeelhouders vergadering op 2 juni zal het be stuur zijn voorstellen op tafel leggen. Ketst dat af, dan is het bankroet onafwendbaar en kun nen de schuldeisers gaan vech ten om hun deel uit de failliete boedel. NBM verkeert al sinds juni vorig jaar in surceance van betaling, nadat 1981 werd afge sloten met een verlies van 32 mil joen gulden. Sindsdien is onder druk van de banken een uitverkoop van dochterbedrijven en onroerend goed aan de gang, maar die heeft dat verlies slechts doen oplopen tot 91 miljoen doordat de op brengst uit die verkopen ver be neden de boekwaarde bleef. Over 1982 boekte het bouwbe drijf, of wat daarvan resteert, een verlies van 5,6 miljoen. De omzet bedroeg 484 miljoen. Meer dan de helft daarvan kwam voor re kening van de sector wegen bouw. De raad van bestuur be staat nu nog uit twee leden. De vroegere president-directeur J.A. Schoute is ontslagen en op gevolgd door M.G. van der Broek. Als het akkoord wordt aanvaard heeft NBM een garantievermo gen van 30 miljoen, langlopend vreemd vermogen van 35 mil joen en bankkrediet van maxi maal 40 miljoen. Over dat laatste krediet wordt nog met de ban kiers onderhandeld. ENSCHEDE (GPD) - De Keu ringsdienst van Waren is in ac tie gekomen tegen de verkoop van de Belgische jenever, die de Ahold-winkels Alberto en Miro aanbieden. In verscheide ne plaatsen zijn bekeuringen uitgedeeld. Doordat de jenever minder alcohol bevat dan in Nederland is voorgeschreven, ligt twee tot drie gulden onder die van de bekende Nederland se merken. Volgens voorschriften van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken moet jenever 35 procent alcohol bevatten, wil men het tenminste jenever mogen noemen. De Belgische drank die Ahold importeert, bevat slechts 30 procent alco hol. Ahold beroept zich op een Bene- lux-verordening over vrije handel binnen de lidstaten. Die staat volgens Ahold de in voer van de drank, die in Bel gië als jenever wordt gemaakt en verkocht, toe. Donderdag zullen de directeuren van de keuringsdiensten de zaak in hun periodiek overleg bespreken. Intussen hebben al meer winkelbedrijven aange kondigd dat zij de goedkopere Belgische drank gaan verko pen. BRUSSEL (ANP) - Het voortbe staan van de Belgische draad- trekkerij Valfil in Seraing hangt onmiddellijk samen met de al dan niet tot stand te brengen sa menwerking tussen de Belgische staalreus Cockerill-Sambre en het Nederlandse Hoogovens. Dat staat volgens bepaalde Belgische bronnen in een nog geheim ge houden deel van het rapport dat de Franse staaldeskundige, Jean Gandois, vorige week heeft uit gebracht over de toekomst van Cockerill-Sambre. De woordvoerder van de Belgische premier, Wilfried Martens, heeft dat overigens gisteravond niet willen bevestigen. Hij wilde al leen zeggen dat over de draad- trekkerij Valfil gesproken wordt in een deel van het rapport dat met opzet nog niet openbaar ge maakt is omdat Gandois daarin adviezen verstrekt over hoe eventuele onderhandelingen in zake een samenwerking van Coc kerill-Sambre met buitenlandse bedrijven gevoerd zouden moe ten worden. Het gaat daarbij om adviezen over de te gebruiken onderhandelingsstrategie, aldus de woordvoerder. Volgens bepaalde Belgische bron nen moet er per se een samen werking met Hoogovens worden bereikt om Valfil te kunnen be houden. Indien een samenwer king van Cockerill-Sambre zou komen met het Luxemburgse staalbedrijf Arbed, dan zou de produktie van Valfil moeten worden stilgelegd. Valfil in Se raing is een van de modernste, zo niet het modernste produktiebe- drijf van de Belgische staalgi- gant Cockerill-Sambre. Een deel van het bedrijf werd overigens begin januari van dit jaar door brand verwoest. Die brand ver oorzaakte een schade van meer dan 55 miljoen gulden. Indien Valfil dicht zou moeten dan komt wel de toelevering van het Vlaamse staalbedrijf Bekaert in het gedrang. Bekaert zou zich dan moeten bevoorraden bij de buitenlandse concurrentie of het zou zijn toeleverantie moeten zoeken bij het Vlaamse staalbe drijf Sidmar in Gent. Maar om wille van de Vlaams-Waalse te genstellingen in België wordt dat laatste politiek onhaalbaar geacht. UTRECHT (ANP) - Rabobank Ne derland onderhandelt met de Norddeutsche Landesbank Giro- zentrale te Hannover over de ver werving van een meerderheids- pakket van de aandelen in de Westduitse ADCA-bank AG. Het verwerven van een deelneming in een Duitse bankinstelling be tekent volgens de Rabobank een volgende stap in de geleidelijke ontwikkeling van haar buiten- landbedrijf, mede ter versterking van de positie van de Rabobank- organisatie in eigen land. Van een eventuele overneming van het meerderheidspakket zullen de ADCA-kantoren in Bremen, Bremerhaven, Delmenhorst en Oldenburg worden uitgezon derd. Hierover worden thans on derhandelingen gevoerd tussen de Norddeutsche Landesbank en de Vereins- und Westbank AG te Hamburg. Banen Zoals reeds in het jaarverslag werd gezegd wordt voor 1983 een da ling verwacht van enkele hon derden arbeidsplaatsen tot ruim onder de 28.000. Sinds de fusie in 1972 bedroeg de gemiddelde jaarlijkse personeelsgroei bijna 5 pet, waardoor in 10 jaar circa 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen ontstonden, zo blijkt nu uit het sociaal jaarverslag. Uit het verslag blijkt het verloop (het aantal uitdiensttredingen in relatie tot het gemiddeld aantal medewerkers) in twee jaar bijna te zijn gehalveerd van 12,4 over 1980 tot 6,7 pet. over 1982. Het aantal deeltijdwerkers steeg met 265 tot 9 pet. van het totale perso neelsbestand. Voor 95 pet. gaat het hierbij om vrouwen. DEN HAAG (ANP) Nederland moet zijn houtproduktie fors opvoeren zodat het over 50 jaar voor een kwart in zijn eigen houtbehoefte kan voorzien. Thans ligt dat per centage nog op acht. De houtproduktie kan onder meer worden verhoogd door uitbreiding van het bosareaal, be tere houtoogstmethoden, een groter gebruik van weg- en grensbeplantingen en van industrieel houtafval. Dat heeft minister Van Aardenne (economische zaken), mede na mens zijn collega Braks van landbouw, gisteren aan de Twee de Kamer geschreven. Hij for muleert hiermee zijn beleids voornemens die zijn gebaseerd op een studie die de stichting Bos en Hout in Wageningen op zijn verzoek over de beschik baarheid van hout heeft ge maakt. Als de huidige ontwikkeling in het houtverbruik zich voortzet zal hout zonder maatregelen op af zienbare termijn steeds schaar ser worden wat met sterk oplo pende prijzen gepaard zal gaan. Op langere termijn zal het in ab solute zin schaars worden, aldus de minister. Zijn maatregelen moeten ertoe leiden dat, uitgaan de van een gelijkblijvende be hoefte aan hout- en houtproduk- ten per hoofd van de bevolking, de huidige produktie van onge veer een miljoen kubieke meter rondhout-equivalenten (r.e.) over 50 jaar zal moeten zijn opgevoerd tot 3,9 kubieke meter r.e. per jaar. AMSTERDAM (ANP) De rentes tijging in ons land houdt aan. Gisteren verlaagden diverse fi nanciële instellingen, die beleg gingsstukken bij het publiek plaatsen, de afgiftekoersen, waardoor de rendementen stij gen. Veel spaar-, pand- en bank- brieven leveren nu meer dan 8,5 pet. rente op. De kroon spant de FGH, die pandbrieven uitgeeft met een rendement van rond de 9 pet. Van Aardenne noemt zijn doelstel ling ambitieus en denkt aan een aantal mogelijkheden om haar te bereiken. De houtproduktie in het bestaande bosareaal moet worden verhoogd van 0,85 mil joen kubieke meter r.e. per jaar tot 1,6 miljoen in 2030. Een uit breiding van het bosareaal (met 30 35.000 hectare) moet jaarlijks een bijdrage leveren van 0,26 miljoen kubieke meter r.e., ter wijl een verbetering van de hou toogstmethoden een bijdrage van 0,2 miljoen kubieke meter r.e. moet leveren. Ook zal de bos uitbreiding door particulieren worden gestimuleerd. Van Aardenne vindt het in dit ver band gewenst dat op korte ter mijn houtplantages worden aan gelegd die op betrekkelijk korte termijn 0,3 miljoen kubieke me ter r.e. per jaar kunnen produce ren. Het opvoeren van de pro duktie uit weg- en grensbeplan tingen zal bij een extra aanleg van 10.000 km over vijftig jaar kunnen zijn verdubbeld tot 0,3 miljoen kubieke meter r.e. per jaar. Het opvoeren van het ge bruik van industrieel houtafval en zogenaamd oud hout kan over 50 jaar een bijdrage van 0,6 mil joen kubieke meter leveren. Deze serie maatregelen zal tot ge volg hebben dat de zelfvoorzie ningsgraad in 2030 op 20 procent komt te liggen. Vergroting naar 25 procent vereist voor het jaar 2000 nieuwe besluiten tot ver dere bosuitbreiding, aldus de mi nister. Gezorgd moet worden voor een goede "produkt-mix" die zal moeten bestaat uit 20 pro cent hard loofhout (bij voorbeeld eik en beuk), 30 procent zacht loofhout bijvoorbeeld wilg en populier) en 50 procent naald hout (bijvoorbeeld douglasspar en grove den). rruj. ur. i i. springer (rj neeji gisteren uit handen van directeur ir. J M H Engelshoven de Shell-prijs 19&3 ontvangen. De prijs, die bestaat uit een bedrag van 50.000 gulden en een replica van het beeld II Dottore van Claus, wordt sinds 1960 jaarlijks toegekend. Springer kreeg zijn prijs voor zijn leidende rol in de ontwikkelinq van de zuivere wiskunde in ons land. DEN HAAG (ANP) - Nederland haalt te weinig geld uit het Euro pees sociaal fonds. Daarin zat vo rig jaar zo'n drie miljard gulden voor bestrijding van werkloos heid onder nieuwkomers op de arbeidsmarkt, zoals jeugdigen en vrouwen. Nederland kreeg daar van niet meer dan 30 miljoen of 1,1 procent. In 1979 bedroeg het Nederlandse aandeel nog 2,5 pro cent. Dat zegt de Sociaal Economische Raad in een advies aan de rege ring, dat is opgesteld vanwege Europese voorstellen om het so ciaal fonds een grotere rol te la ten spelen bij de werkloosheids bestrijding. Volgens de SER is men in Nederland teveel bezig met het coördineren en procedu reel verwerken van subsidieaan vragen. De raad waarschuwt er voor dat uitbreiding van het aan tal subsidie-aanvragen tot on doelmatig gebruik van de midde len kan leiden. Volgens het voorstel van de Euro pese Commissie zal meer aan dacht besteed moeten worden voor het scheppen van arbeids plaatsen door loonsubsidies, cur sussen in bedrijfsvoering en ad visering door specialiten. De SER pleit voor een directe kop peling van loonkostensubsidies aan beroepsopleidingen en stelt als voorwaarde dat er concreet uitzicht moet zijn op een vaste baan. De raad steunt het voornemen om vernieuwende activiteiten een bijzondere steun van maximaal vijf procent te geven. Ook hierbij zou de beroepsopleiding centraal moeten staan. De FNV-vertegen woordiging bij de SER is overi gens van oordeel dat het sociaal fonds tien procent van de EG-be- groting zou moeten uitmaken. ADVERTENTIE U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivel fabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden-en klein bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11