C Syrië blijft bij afwijzing Suriname wordt door Brazilië scherp gevolgd Ojotenrijkse ex-SS'er ziet af van benoeming Positie in Libanon versterkt Demonstratie Europese top uitgesteld Leden actiecomité praten met Bouterse Meer Russische troepen in Afghanistan BOETIEK SMPEESIH Haarlemmerstraat 119 (t/o Hartebrug-kerk) WOENSDAG 18 MEI 1983 WENEN (GPD) Friedrich Peter, de vroegere officier van de Waffen-SS en lid van de in Oost-Europa beruchte Moordbrigade, heeft gisteren verklaard af te zien van zijn op handen zijnde benoeming tot tweede vice-voorzitter van het Oostenrijkse parlement. De thans 63-jarige Friedrich Peter is 20 jaar lang voorzitter geweest van de Oostenrijkse liberale partij (FPO) totdat nazi-jager Simon Wiesen- thal in 1975 de verzwegen details van de SS-achtergronden van Frie drich Peter onthulde. Dit weerhield de liberale leider er niet van fractie voorzitter van de Oostenrijkse liberale partij (FPO) te blijven. De algemene opluchting over de beslissing van Friedrich Peter werd niet onder stoelen of banken gestoken. Van de studentenvakbonden tot academici en talrijke politici viel uitsluitend te horen dat Friedrich Peter Oostenrijk in de ogen van de hele wereld juist op tijd voor een blamage heeft bespaard. Demonstraties tegen een eventuele benoe ming van Friedrich Peter werden afgelast. Buitenland DEN HAAG (ANP/GPD) - Een reünie van voormalige leden van twee Waffen-SS divisies, die van 20 tot en met 22 mei in het West- duitse Bad Hersfeld wordt ge houden, heeft tot felle protesten in ons land geleid. De Anti-fascistische Oud-verzets strijders Nederland en de Bond van Anti-fascisten (AFVN) heb ben in antwoord op hun protest van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken te horen gekregen, dat de organisatoren noch de deelnemers aan de bij eenkomst een strobreed in de weg kan worden gelegd. Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn staat op het stand punt, dat de bijeenkomst niet strafbaar is. De Duitse grondwet en andere juridische regels ge ven geen mogelijkheden de SS'ers in Bad Hersfeld te weren. De voorgenomen bijeenkomst van Protest tegen bijeenkomst van Waffen-SS ex-SS'ers heeft ertoe geleid dat regisseur Imo Moszkowics en to neelspeler Gunther Mack hun contract met de Festspielen van Bad Hersfeld hebben opgezegd. Ondanks talrijke protesten van andere zijden heeft burgemees ter Hartmut Boehmer (CDU) van dit aan de Oostduitse grens gele gen kuuroord geweigerd de SS- reünie. te verbieden. Vorig jaar is voor het eerst in Bad Hersfeld gedemonstreerd tegen het feit dat daar al sinds 1979 elk jaar ex-Waffen-SS'ers bijeenko men om herinneringen op te ha len en een zogenaamde 'zoek dienst' naar 'verdwenen kamera den' te organiseren. De PvdA-kamerleden Van den Bergh en Kosto hebben minister Van den Broek verzocht bij de regering van de Bondsrepubliek een krachtig protest te laten ho ren tegen de SS-bijeenkomst. Verder zou de bewindsman er in Bonn op moeten aandringen dat dergelijke bijeenkomsten van voormalige leden van een misda dige organistie onmogelijk wor den gemaakt. Beide socialisten vragen van de minister een mon deling antwoord op de vraag of hij niet ook van mening is dat een dergelijke bijeenkomst zeer pijnlijk moet zijn voor slachtof fers van het nazi-regiem en hun nabestaanden. BEIROET - Syrië heeft gisteren zijn positie in Libanon versterkt door de weg tussen Damsacus en Beiroet af te sluiten. De maatregel wordt gezien als een teken van toe nemend protest tegen het gisteren ondertekende ak koord over de terugtrekking van vreemde troepen uit Libanon. De onderteking door Israël en Li banon, een zwaarbewaakte cere monie, had plaats in het Leba non Beach Hotel, dat nog altijd de littekens draagt van het oor logsgeweld van vorige zomer. Het hotel bevindt zich in het plaatsje Knalde, net ten zuiden van Beiroet. De formaliteiten door Aernout van Lynden zijn later op de dag nog eens her haald in het Noordisraëlische Ki- riat Shmone. Het was een dag van lange,-literaire en zelfs filosofische speeches, waarin de clichés over hoe histo risch en hoe fundamenteel be langrijk het verdrag wel was ette lijke malen herhaald werden. Toch gaf zelfs de Israëlische dele gatieleider David Kimche in zijn rede toe dat „er velen zijn die de ondertekening van dit akkoord tot een niets betekenende ge beurtenis willen torpederen". Een duidelijke verwijzing naar de onbuigzame afkeuring van de overeenkomst door Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. Geen van de drie sprekers verwees naar punt 6 van de overeengeko men veiligheidsmaatregelen, maar het is juist dit punt dat in derdaad de ondertekening van het verdrag tot een „nietszeggen de gebeurtenis" zou kunnen ma ken. In punt 6 staat namelijk beschre ven dat de Israëlische troepen macht binnen acht a twaalf we ken na de ondertekening Liba non zal verlaten mits „alle ande re buitenlandse strijdkrachten zich ook uit Libanon terugtrek ken". Zonder Syrische medewerking is Israël dus niet gedwongen het verdrag uit te voeren, en in Liba non wordt gevreesd dat de al ne gen maanden durende patstel ling tussen de twee buitenlandse legers op een andere, wellicht ge welddadige wijze opgelost zal worden. Syrische soldaten houden een Libanese auto tegen op de weg Beiroet-Damascus, die gisteren door Syrië werd afgesloten. (Foto AP) Deze overwegingen voeren de meeste waarnemers hier tot de conclusie dat het verdrag, dat met zoveel pijn en moeite tot stand is gebracht, uiteindelijk slechts weer een verwaarloosd document in de geschiedenis van het Midden-Oosten zal vor men. Dat ook het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken niet hoopvol is over het doorbreken van de onbuigzame Syrische po litiek, werd duidelijk door de mededeling van een woordvoer der van het ministerie, dat minis ter Shultz „niet geneigd is naar het Midden-Oosten terug te ke ren". De Nederlandse regering hoopt, al dus een zegsman van buiten landse zaken, dat de overeen komst een verdere stap zal zijn tot de voortgang van het vre desproces in het Midden-Oosten en zal worden gesteund door alle betrokken partijen. Verschillende leden van de Liba nese regering hebben inmiddels toegegeven dat zij weinig hoop zien in verdere Libanees-Syri- sche onderhandelingen. „Alleen de Verenigde Staten kunnen Da mascus overhalen haar positie te veranderen", liet een functiona- Een demonstratie tegen het ver drag van pro-Iraanse Libanezen is gistermiddag uit de hand gelo pen. Drie demonstranten werden gedood toen legereenheden het vuur openden nadat een hand granaat zes soldaten, onder wie één officier, verwondde. De de monstratie was na een half uur afgelopen, maar het incident duidt wel aan hoe verdeeld de Li banese samenleving nog altijd is, en dat het gevaar van een nieuwe burgeroorlog nog steeds aanwe zig is. Canada levert ex-nazi uit OTTAWA (UPI/AFP) - De Cana- dese minister van Justitie, Mark MacGuigan, heeft gisteren de uitlevering van de ex-nazi Hel mut Rauca an de Bondsrepu bliek Duitsland bekrachtigd. De 74-jarige Rauca moet in West- Duitsland terechtstaan op be schuldiging van moord op 11.000 Litouwse Joden gedurende de Tweede Wereldoorlog. De datum van uitlevering wordt uit veilig heidsoverwegingen geheim ge houden. Rauca arriveerde in 1950 in Canada en werd in 1956 tot Canadees staatsburger genaturaliseerd. In juni van het vorig jaar werd hij in zijn woonplaats Toronto gearres teerd. Het Hooggerechtshof van de provincie Ontario heeft in no vember 1982 het Westduitse uit leveringsverzoek ingewilligd. Het Hof van Appèl bekrachtigde deze uitspraak. Rauca zag enkele dagen geleden af van de moge lijkheid beroep aan te tekenen tegen de uitlevering. Belachelijk Rode Ster, het blad van het Russische leger, heeft de Zweedse marine belachelijk gemaakt vanwege haar jacht op vermeende buitenlandse onderzeeërs in de territoriale wateren van Zweden. Rode Ster vergeleek de autori teiten van het Zweedse mi nisterie van defensie met de achttiende eeuwse verteller van sterke verhalen Baron van Münchhausen. Afgeschaft Liverpool heeft als eerste stad in Groot-Brittannië het aan tradities rijke ambt van Lord Mayor (ereburgemeester) af geschaft. De gemeenteraad, waarin sedert begin mei de socialisten de meerderheid hebben, nam gisteren het be sluit daartoe. Het veelal begeerde ambt be staat in Groot-Brittannië al meer dan 800 jaar. Vooral de praal rond de Lord Mayor was de Labour-meerderheid in Liverpool een doorn in het oog. Weddenschap Prins Charles van Groot-Brit tannië heeft een wedden schap gesloten met de leider van de socialistische opposi tie in Engeland, Michael Foot, over de uitslag van de verkiezingen van volgende maand. Foot zegt dat Labour een dui delijk omlijnde overwinning behaalt en Charles houdt het erop dat geen der grote partij en een meerderheid krijgt. De weddenschap gaat om een fles rode wijn. Zaterdag 21 mei a.s.: Gezellige barbecue- bij Intratuin GrUfloen Kom de WEBER barbecue be- kijkea proberen] en van de barbecue- resultaten proeven.' Een GRATIS hapje, en een drankje houden wij voor u griffioen Leidseweg 518, 2253 JP V W', yi-7^748 Rome: gijzeling ROME (DPA) - Een lid van de Ita liaanse linkse terroristenbewe ging Rode Brigades heeft gister avond bij een overval op een postkantoor in Rome twee amb tenaren gegijzeld. De 23-jarige Francesco Donati wilde samen met twee medeplichtigen het postkantoor beroven maar werd daarbij verrast door een politie patrouille. Donati barricadeerde zich met de directeur van het kantoor en een beambte in een achterkamer. Een der overvallers, waarschijn lijk een jonge vrouw, wist te ont komen en de andere werd ge pakt. Donati heeft zich later aan de politie overgegeven. Teleurstelling WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat de Argentijnse regering onlangs geen bijzonder heden heeft verschaft over het lot van de duizenden mensen die in de jaren zeventig verdwenen tijdens een campagne tegen linkse guerrillastrijders. In een verlate reactie op het eind april gepubliceerde Argentijnse regeringsrapport over de vermis ten zei woordvoerder John Hug hes dat men "een gelegenheid voorbij heeft laten gaan om een begin te maken met de oplossing van dit vraagstuk". BONN (AFP) De Europese top wordt van 17 tot 19 juni in Stuttgart gehouden en niet op 6 en 7 juni, zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag. Het tijdstip is verschoven met het oog op de algemene verkiezingen in Groot-Brit tannië, die op 9 juni worden gehouden. Het uitstel van de Eurotop heeft in het conferentie-oord Stuttgart tot een hectische activiteit geleid: voor ruim 1000 journalisten en ca 40 af gevaardigden moeten "nieu we" hotelbedden worden ge vonden. Het regionale parlement van de deelstaat Baden-Württem- berg zal vermoedelijk zijn op 15 en 16 juni te houden voltal lige vergadering moeten ver schuiven. En de regionale so cialistische partij SPD, die al geruime tijd geleden in Ba lingen in dezelfde deelstaat een partijdag had georgani seerd voor de 17de tot de 19- de juni, vreest dat de EG-top de show in de media zal ste len. "Twee zijn overlopers" DEN HAAG (ANP/GPD) - Twee leden van het Actiecomité Her stel Democratie Suriname, een van de ondersteunende organisa ties van de Raad voor de Bevrij ding van Suriname, zijn gisteren naar Paramaribo vertrokken voor een gesprek met legerleider Bouterse. De voorzitter van het actiecomité, H.I. Nahar, zei des gevraagd dat de twee, R. Wormer en Tjon, "overlopers" zijn. R. Wormer, verklaarde voor ver trek dat hij is uitgenodigd door het militair gezag en gaat onder handelen over "daadwerkelijke democratische verhoudingen en garanties voor de mensenrech ten in Suriname". Wormer zei de afgelopen week contact te heb ben gehad met een speciale ge zant uit Paramaribo. Volgens Na- har was Wormer al geen lid meer van het actiecomité. Tjon was dat nog wel, aldus Nahar. Wor mer en Tjon waren vorig jaar be trokken bij een bezetting van de Surinaamse ambassade in Den Haag. Zij golden in Surinaamse kringen lange tijd als militante tegenstanders van het bewind Bouterse. Van de zijde van de Surinaamse ambassade werd gisteravond ge zegd dat in de Raad voor de Be vrijding van Suriname "bewe ging" is en dat er leden zijn die met het huidige bewind "tot een oplossing" willen komen. Bou terse staat volgens de ambassade "niet onwelwillend" tegenover het aangaan van gesprekken. De voorzitter van de Bevrijdings- raad, ex-president Chin a Sen, verklaarde desgevraagd dat zijn raad hechter is dan ooit en noem de de uitspraken van de ambas sade "indianenverhalen" be doeld om verwarring te stichten onder de Surinamers in Neder land. De inhoud van het boek "De de cembermoorden in Suriname, een verslag van een ooggetuige", dat maandag door Chin a Sen werd gepresenteerd, doet bij de Nederlandse regering de behoef te toenemen aan een onafhanke lijk onderzoek naar deze gebeur tenis. Hoewel op het ministerie van buitenlandse zaken geen be wijzen voorhanden zijn die de juistheid van het boek over de persoonlijke betrokkenheid van legerleider Bouterse en de huidi ge premier Alibux bij de vijftien moorden bevestigen, "is het boek ook niet in tegenspraak met onze visie", aldus de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. ISLAMABAD (Reuter) - Westerse diplomaten in Islamabad ver moeden dat de Sowjet-Unie haar troepenmacht in Afghanistan on langs met een contingent ter grootte van een divisie heeft uit gebreid. Het contingent arriveer de de afgelopen week bij de pro vinciehoofdstad Herat, in de buurt van de grens met Iran. Het gebied was onlangs het toneel van zware gevechten met guerril lastrijders. De Russische strijdmacht kwam rechtstreeks uit de Sowjet-Unie naar een Russische luchtmacht basis in Shindand, vlak ten zuiden van Herat. Het is echter niet duidelijk of het contingent een uitbreiding betekent van de 105.000 zich al in Afghanistan be vindende Russische troepen of dat het gaat om een aflossing van elders in Afghanistan gelegerde troepen, iets dat de Russen meestal in de maanden april en mei doen. Volgens de diplomaten zijn er evenwel aanwijzingen in recente rapporten van inlichtingendien sten dat er meer Russische troe pen in Afghanistan arriveren dan er volgens het aflossingssysteem vertrekken. Een duidelijk beeld zal pas gevormd kunnen worden als deze aflossingen zijn vol tooid. De Surinaamse eerste minister Alibux is van 24 tot 28 mei offi cieel op bezoek in Brazilië brengen. Dit bezoek valt bijna samen met het staatsbezoek dat premier Ruud Lubbers aan dit land zal brengen van 28 tot 31 mei. Lubbers zal Alibux echter niet ontmoeten in de Braziliaanse hoofdstad. Deze zal vertrekken zodra de Neder landse eerste minister aan komt. De Braziliaanse regering hoopt door deze beide bezoeken be ter zicht te krijgen op de poli tieke ontwikkelingen bij haar kleine noorderbuur, zodat Bra zilië een zo uitgebalanceerd mogelijk beleid kan voeren in de toekomst. Beiden zullen worden ontvangen door de Braziliaanse president Figuei- redo. Lubbers' bezoek heeft in princi pe niets te maken met de kwes- tie-Suriname. Het stond al meer dan een jaar op het pro gramma. Volgens een woord voerder van de Nederlandse ambassade in Brazilië is de kwestie-Suriname geen offi cieel agendapunt tijdens de ontmoeting Lubbers-Figueire- do. Hoewel het volgens deze zelfde woordvoerder zeer waarschijnlijk is dat de kwes tie ter sprake zal komen. Alibux' bezoek werd vorige week bevestigd door generaal Venturini, algemeen secretaris van de almachtige Nationale Veiligheidsraad. De Surinaam se premier zal worden verge zeld door een delegatie be staande uit belangrijke Suri naamse leiders. Volgens offi cieuze berichten zal hij ge sprekken voeren met de minis ter van buitenlandse zaken en enkele hooggeplaatste militai ren. Tijdens dit bezoek zullen er waarschijnlijk enkele sa menwerkingsakkoorden wor den gesloten op technisch ge bied. Suriname bevindt zich in een be voorrechte positie. Sinds kort bestaat er bij het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken e^n afdeling die zich speciaal met Suriname bezig houdt. Was ons voormalig overzees gebiedsdeel tot voor kort nog volledig onbekend in Brazilië, nu staat Suriname in het middelpunt van de belang stelling. Brazilië's Suriname-specialist is generaal Danino Venturini, mi nister zonder portefeuille, alge meen secretaris van de machti ge Nationale Veiligheidsraad en een goede vriend van presi dent Figueiredo. Generaal Venturini bezocht vorige maand Paramaribo, waar hij langdurige gesprekken heeft gehad met Desi Bouterse. Dit bezoek resulteerde in een toe nadering tussen de beide lan den. Brazilië bood haar kleine noor derbuur een uitgebreid pakket hulp aan waarmee het land wil voorkomen dat Suriname, di plomatiek geisoleerd, zich vol ledig gaat richten op landen als Nicaragua, Grenada en Cuba. Met technische en financiële hulp hoopt Brazilië althans enige invloed te verkrijgen op de politieke ontwikkelingen in Suriname. Zowel het ministe rie van buitenlandse zaken als de Nationale Veiligheidsraad zijn van mening dat een dia loog met de machthebbers in Paramaribo veel kwaad kan voorkomen. Dit kwaad zou voor Brazilië de aanwezigheid van grote aantal len Cubaanse adviseurs in Su riname zijn. Generaal Venturi ni zegt dat Brazilië zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegeneden van Surina me, maar waarschuwde tegelij kertijd dat het land niet passief zou toekijken als een toenade ring tussen Paramaribo en Havana een gevaar gaat inhou den voor de Braziliaanse 'na tionale veiligheid', een begrip dat overal voor kan worden ge bruikt. De Nationale Veiligheidsraad is een orgaan dat vrijwel over al les in Brazilië kan beslissen. Op bevel van dit orgaan kun nen de vakbondsleiders die stakingen organiseren voor het gerecht worden gesleept, kun nen lastige journalisten het land worden uitgezet en kun nen grenskwesties al dan niet worden opgelost. Suriname is een typische zaak voor de Nationale Veiligheids raad. Het ministerie van bui tenlandse zaken bepaalt in dit geval niet meer het te voeren beleid, maar verstrekt alleen de benodigde informatie. Deze enigszins vreemde situatie doet natuurlijk wrijvingen ont staan en het ministerie voelde zich dan logischerwijs gepas seerd toen geen diplomaat maar een militair naar Parama ribo werd gestuurd. De kwestie-Suriname heeft nog een ander geschil binnen de Braziliaanse regering aan het licht gebracht. Een conflict tussen militaire leiders die niets willen weten van een dia loog en die er liever meteen maar op los willen slaan en ge matigder militairen en diplo maten die de wat subtielere po litiek van financiële hulp ge koppeld aan een dialoog beter en op de langere termijn waar schijnlijk ook nog goedkoper vinden dan een militaire in greep. De houwdegens vormen op dit moment echter een min derheid waarnaar vrijwel niet wordt geluisterd. Hierin zal al leen dan verandering komen als Bouterse Brazilië's ouver tures niet honoreert. In tegenstelling tot wat over het algemeen wordt gedacht, is een militaire operatie tegen Suriname geen eenvoudige aangelegenheid. Ten opzichte van Brazilië ligt het land zeer geisoleerd en een invasie zal door de luchtmacht of door de marine moeten worden uitge voerd. Een en ander zou erg veel voorbereiding vergen en kan weken van tevoren wor den opgemerkt, waardoor het verrassingseffect eveneens verloren gaat. Bovendien zou een militaire ingreep ook Bra zilië's beleid, dat juist geba seerd is op het zelfbeschik kingsrecht van de volkeren, als een kaartenhuis doen instor ten. Andere Zuidamerikaanse lan den, hoewel bezeten door een panische angst voor Cuba, zul len niet enthousiast reageren op een militaire ingreep en de ze zien als een nieuw bewijs van het Braziliaanse expansio nisme. In Argentinië wordt er bijvoorbeeld constant gespro ken over het 'Braziliaanse im perium'. Daarnaast zal de Bra ziliaanse bevolking een mili tair optreden niet goed ontvan gen. Men kan Suriname nu eenmaal niet zien als een erg groot gevaar voor de zoveel be sproken nationale veiligheid. Vandaar dat een militaire ope ratie tegen Suriname voorlopig is uitgesloten, maar dit wil niet zeggen dat Brazilië niet op zijn hoede is. Als voorzorgsmaatregel werden er enkele kleine militaire kam pen opgezet vlak tegen de Su rinaamse grens, midden in het Amazone-gebied. Zo'n 60 Bra ziliaanse mariniers patrouille ren op dit moment in het grensgebied. Brazilië vreest namelijk dat Cubanen via dit dicht beboste gebied het land onopgemerkt kunnen binnen komen en guerrillero's kunnen opleiden in het Amazone-ge- bied. Maar totdat dit scénario inderdaad in werking treedt, worden de relaties Brasilia-Pa ramaribo als 'zeer vriendelijk' omschreven. ADVERTENTIE JONGE DAMESMODE VOOR BETAALBARE PRIJZEN NU OOK INLEIDEN! FILIALEN: AMSTERDAM, ALKMAAR, HAARLEM, ZAANDAM. BEVERWIJK PURMEREND. DEN HELDER, SCHAGEN, LELYSTAD, AMERSFOORT, LEIDEN 3

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9