Coalitiepartijen slaags over aow WIEL Omroep namens generatie mag ook leengeld berekend Geen ISUW VRIESVAK WEL GROOT GENOEG VOOREEN TWEEDE PAK GRATIS? 2? Zuid-Holland is tegen verplaatsing van PTT contactlenzen, das pas fijn. van der Brinkman komt terug op eis voor zendgemachtigden Bejaarden met pensioentje beschermd Nijpels botst met De Vries Bibliotheken verhogen contributie Onderzoek naar DSM? WOENSDAG 18 MEI 1983 Binnenland Slavenburg-zaak breidt zich uit ROTTERDAM (ANP) - Het speciale team dat onderzoek verricht naar de zwart-geld- praktijken van medewerkers van Slavenburgs bank heeft gisteren een 60-jarige beheer der van een bijkantoor van de bank in Den Haag aangehou den. Volgens de Rotterdamse officier van justitie wordt de man verdacht van valsheid in geschrifte. De arrestatie vond plaats op grond van het materiaal, dat op 18 februari dit jaar bij in vallen in kantoren van de bank in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht in beslag is genomen. Het is de vijfde arrestatie in de Slavenburg-zaak. De eerste vier verdachten, onder wie de voormalig directeur van het bankfiliaal in Dordrecht en de adjunct-directeur van het kantoor in Den Haag, zijn in middels op vrije voeten ge steld. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Brinkman (welzijn, volksge zondheid en cultuur) houdt niet langer vast aan de eis dat omroe pen een culturele, religieuze of maatschappelijke stroming moe ten vertegenwoordigen. In de laatste versie van de ontwerp- Medianota is de bewindsman on der druk van de WD en de drie omroepen AVRO, TROS en Ver onica van de zogenoemde repre- sentativiteitseis afgestapt. Brink man wil nu ook stromingen er kennen die een bepaalde 'gene ratie' vertegenwoordigen. Daar bij doelt de bewindsman met na me op de omroep Veronica, die zich richt op de jongeren. De ont- werp-Medianota zal volgende week door het kabinet worden besproken. AVRO, TROS en Veronica hebben de afgelopen weken meermalen te kennen gegeven zich bedreigd te voelen door het voornemen van minister Brinkman het 'stro- mingsartikel', dat in 1980 in de Omroepwet is opgenomen, in de nieuwe Medianota danig aan te scherpen. De drie omroepen hebben er steeds op gewezen geen maatschappelijke stroming in het volk te (willen) vertegen woordigen en van oordeel te zijn dat alleen de (leden)aanhang mag tellen. Het kamerlid Keja, mediaspecialist van de WD, zei in een eerste reactie buitengewoon tevreden te zijn met de wijziging die de minister in zijn ontwerp-Media- nota heeft aangebracht. Ondanks zijn tevredenheid ziet de WD'er nog wel problemen als gevolg van deze ommezwaai. Volgens hem moet het stromingsartikel in de Omroepwet, waarin staat dat elke door een omroeporgani satie vertegenwoordigde stro ming maatschappelijk veran kerd moet zijn, worden gewij zigd. Ook op andere punten heeft minis ter Brinkman zijn ontwerpnota bijgesteld. Zo is hij duidelijk te gemoet gekomen aan de eisen van onder meer de uitgeverijen, de kabelmaatschappijen en de elektronische industrie dat indi viduele abonnee-tv geheel in handen komt van het bedrijfsle ven. De omroep zal van deze vorm van „betaaltelevisie", waarvoor elke kabelabonnee apart en per programma-onder deel betaalt, worden uitgesloten. Collectieve abonnee-tv (een pro grammavoorziening via de kabel voor een groot aantal aangeslote nen tegelijk) blijft wel een zaak van de omroep. Maar ook hier zal het bedrijfsleven in de gelegen heid moeten worden gesteld zijn diensten te bewijzen. STER-reclame op lokale omroep zal alleen mogelijk zijn als het bestuur van de betrokken ge meente en de plaatselijke pers zich hiermee akkoord verklaren. De reclame-inkomsten zullen moeten worden besteed aan de lokale omroeporganisatie. Brink man stelt voorlopig een experi menteerperiode van drie jaar voor. Een woordvoerder van het minis terie van WVC bevestigt dat de ontwerpnota volgende week in het voltallige kabinet zal worden behandeld. VVD-nota "Volgens haar medianota be schouwt de WD de omroep als een technisch instrument, met goede kansen voor de onderne mer. Het stuk ademt dan ook meer koopmansgeest dan creati viteit". Zo reageerde VARA- voorzitter Van den Heuvel giste ren tijdens een persconferentie op de medianota die de WD vo rige week heeft uitgebracht. De WD ging met deze nota voorbij aan de komende Medianota van de regering. Ook de NCKV heeft afwijzend ge reageerd. De omroep vindt het onjuist dat de WD in haar me dianota de "stromingsgedachte" afwijst en in plaats daarvan in omroepland slechts de macht van het getal de doorslag wil la ten geven. De overheid moet er voor zorgen dat de verschillende stromingen die er in ons volk zijn zich vrij in de ether en op andere wijzen kunnen uiten, aldus NCRV-voorzitter Jansen. Vuistbijl blijkt 70.000 jaar oud GRONINGEN (ANP) - Een 11- jarige jongen uit Assen blijkt een unieke, bijna 70.000 jaar oude vuistbijl te hebben ge vonden. De jongen vond de steen begin april in Anreep, een dorpje vlakbij Assen. Via een de monstratie over vuursteen- bewerking kwam het voor werp in handen van het Pro vinciaal Museum van Dren the, dat het weer doorstuurde naar het Biologisch Archeo logisch Instituut in Gronin gen. Daar werd ontdekt, dat het gaat om een vuistbijl die niet zoals alle andere die in ons land werden gevonden van vuursteen is gemaakt, maar van hellefiint. Dat is een steensoort, die door het landijs is aangevoerd vanuit Scandinavië tijdens de voor laatste ijstijd. DEN HAAG (GPD) De twee regeringspartijen CDA en WD zijn in het debat over de Voorjaarsnota heftig slaags geraakt over de positie van de bejaarden. CDA-fractieleider De Vries wees de eis van de WD om alle aow'ers te ontzien bij de komende kortingen, volstrekt af. Hij beschuldigde de liberalen van discriminatie onder groepen uitkerings trekkers en verweet hun de opbrengst van de korting op de uitkeringen voor de helft „om zeep te hebben geholpen". WD-fractieleider Nijpels ontken de in een fel interruptiedebat dat zijn partij haar plannen te laat zou hebben aangemeld. Hij wees erop dat de WD al in het verkie zingsprogramma duidelijk heeft gemaakt dat de aow bij eventue le kortingen ontzien zou moeten worden. Nu is gebleken dat CDA en PvdA daar niets voor voelen heeft de WD een aantal alterna tieven op tafel gelegd. Net als De Vries noemde ook Den Uyl (PvdA) de plannen van de WD discriminerend. Meer over eenstemming was er tussen de drie grote partijen over het ver lichten van de problemen van ao w'ers die ook een klein pensioen tje hebben. CDA-fractieleider De Vries vindt het onaanvaardbaar dat de WD bejaarden wil ontzien door ande re uitkeringstrekkers extra te la ten inleveren. „Wat bejaarden minder moeten inleveren, mo gen de andere uitkeringstrek kers dan straks extra inleveren," zei de Vries. Hij voelt er niets voor om de ene groep uitkerings trekkers uit te spelen tegen de andere. Volgens De Vries en Den Uyl is er WEERRAPPORTEN geen gegronde reden om iemand die met 55 in een rolstoel terecht komt, of met 63 werkloos wordt, slechter te behandelen dan ie mand die met 65 jaar in goede ge zondheid de aow ontvangt. Lastenverzwaring Nijpels herhaalde zijn bekende standpunt, dat de liberalen de bescherming van de aow'ers al in hun verkiezingsprogramma had den vermeld. De WD vindt dat de aow'ers beschermd moeten worden, omdat zij nu eenmaal geen zicht meer hebben op een verbetering van hun inkomen. Nijpels wees er verder op dat de voorgenomen korting op de uit keringen (en de aow) zou leiden tot een lastenverzwaring van 1,5 miljard bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en de particu liere pensioenfondsen. Dat komt omdat voor de hoogte van het pensioen de aow als basis geldt. Een verlaging van de aow leidt dus automatisch tot hogere pen sioenuitkeringen. 3 t i E i E 1 IS Amsterdam geheel bew. 16 5 0.1 De BUt regenbui 16 8 3 Deelen regenbui 16 9 0.2 Eelde 19 10 2 Eindhoven zwaar bew. 16 9 0.5 Den Helder 15 7 2 Rotterdam half bew. 16 6 0 Twente zwaar bew. 16 9 2 Vlissingen zwaar bew. 16 10 0 Zd. Limburg half bew. 15 9 0 Aberdeen 9 0 Athene half bew. 29 17 0 Barcelona licht bew. 21 10 0 Berlijn regenbui 23 14 0.1 Bordeaux licht bew. 17 7 0.6 Brussel onbewolkt 15 9 2 Frankfort half bew. 22 9 16 Genève zwaar bew. 18 5 10 Helsinki geheel bew. 20 9 0 Innsbruck half bew. 24 8 0 Klagenfurt onbewolkt 26 6 0 Kopenhagen 17 9 2 Lissabon onbewolkt 17 9 0 Locamo regenbui 19 12 5 Londen 16 8 6 Luxemburg zwaar bew. 12 6 5 Madrid onbewolkt 17 4 0 Malaga geheel bew. 25 16 0 Mallorca half bew. 23 9 Malta onbewolkt 29 16 0 München zwaar bew. 25 7 licht bew. 19 13 0 Oslo motregen 15 9 2 Parijs zwaar bew. 17 8 0.6 Rome onbewolkt 25 10 0 Split onbewolkt 29 19 0 Stockholm half bew. 21 12 0.3 Wenen onbewolkt 29 14 0 Zürich zwaar bew. 23 7 4 Casa Blanca zwaar bew. 20 14 0 Istanbul 20 15 3 Las Palmas zwaar bew. 21 18 0 Beiroet onbewolkt - 19 - DEN HAAG (GPD) - De fractielei ders van CDA en WD, De Vries en Nijpels, zijn elkaar gistermid dag tijdens het debat over de Vooijaarsnota enkele malen ste vig in de haren gevlogen. Aanlei ding voor een pittig interruptie debat waren uiterst kritische op merkingen van De Vries aan het adres van de WD. De CDA-fractieleider constateerde dat de samenwerking tussen de coalitiepartners het laatste half jaar niet vlekkeloos is verlopen en dat bleek ook tijdens het de bat weer. „Dat heeft minder te maken met gebrek aan weder zijds respect als wel met de per manente verkiezingscampagne die de WD voert", zei De Vries. Hij verweet de WD „aan de lopen de band" met voorstellen te ko men die haaks staan op het stre ven naar beperking van de belas tingdruk en de terugdringing van het financieringstekort. „Het is niet verstandig dat de WD voortdurend met plannetjes komt, waarvan men zelf weet dat ze niet haalbaar zijn. Dat ver stoort de verhoudingen". Nijpels wilde - in tegenstelling tot De Vries - „niet moeilijk doen" over de verschillen tussen beide fracties. „Fracties hebben het recht hun eigen standpunt te ge ven. Onze voorstellen weken daarbij nooit af van het regeerak koord en we hebben altijd aange geven hoe ze bekostigd kunnen worden". Hij vindt dat aow'ers in elk geval een tegemoetkoming moeten krijgen. Indien de algemene kor ting ook van kracht wordt voor de aow'ers, wil hij bejaarden au tomatisch hun eenmalige uitke ring laten ontvangen. Het geld zou ook in twaalf maandelijkse termijnen uitgekeerd moeten worden. Pensioentje Overigens waren de grote fracties in de Tweede Kamer het erover eens dat bejaarden met een klein pensioentje wel geholpen moe ten worden. Door de sprongsge wijze verhoging van de zieken fondspremie houden veel van deze bejaarden nauwelijks iets van dat pensioentje over. De PvdA'er Wöltgens kwam met het plan deze bejaarden tege moet te komen door een lichte verhoging van de ziekenfonds- premiegrens voor iedereen met 1500 2000-gulden, waardoor de ziekenfondspremie voor bejaar den kan worden verlaagd. Hier door kunnen aow'ers een groter deel van hun aanvullende pen sioentje behouden. Huurmoordenaars krijgen 12 jaar DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft gisteren overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie een 29-jarige en een 28-jarige man, beiden uit Den Haag, wegens moord ver oordeeld tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van ieder twaalf jaar. Beide Hagenaars brachten op 29 oktober vorig jaar de 23-jarige Turkse groentehandelaar J. Ak- bulut op de Hoefkade in de resi dentie om het leven. Ze wachtten het slachtoffer op toen hij zijn winkel verliet, waarna een van de verdachten van dichtbij met een pistool op de groentehande laar schoot. Het slachtoffer over leed ter plaatse. Beide Hagenaars bleken "ge huurd" te zijn door twee Turken, die binnenkort zelf terecht zullen moeten staan. De opdrachtge vers beloonden de huurmoorde naars voor hun diensten met 20.000 gulden en 150 gram heroï- BADHOEVEDORP - De 42-jarige J. Vermeulen uit Naarden is gistermiddag op Rijksweg A-4 ter hoogte van het verkeersplein Badhoevedorp om het leven gekomen toen zijn trekker met oplegger kantelde. Het gevaarte kwam op een personenauto terecht die op de vluchtstrook stond. Een echtpaar uit Amsterdam, dat in de perso nenauto zat, raakte hierbij gewond. Vermoedelijk is de vrachtwagen gekanteld na een poging van de chauffeur om de personenauto te ontwijken. (Foto ANP" DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland en de gemeente Den Haag zijn van plan zich met hand en tand te verzetten tegen een verhuizing van de centrale PTT- directie naar Groningen. In een open brief aan de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor de spreiding van rijksdiensten hebben provincie en gemeente bestuur gisteren hun bezwaren nog eens op een rij gezet. De commmissie vergadert morgen. Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, en burgemeester Schols van Den Haag, ondertekenaars van de open brief, stellen dat het wat de kosten betreft weinig verschil maakt of 3000 nieuwe arbeids plaatsen in Zuid-Holland of in Groningen worden gecreëerd; in beide gevallen kost het 390 mil joen gulden. Maar als die arbeidsplaatsen in Vrouw verdacht van doden baby's VEENENDAAL (GPD) - Een 22- jarige vrouw is gisteren in haar woonplaats Veenendaal aange houden. Zij wordt ervan ver dacht haar drie weken oude dochtertje en een vier maanden oud meisje om het leven te heb ben gebracht. De vier maanden oude baby is het dochtertje van de familie H. uit Veendendaal. De Veenendaalse politie wilde nog geen nadere mededelingen doen. Zuid-Holland moeten komen ter compensatie van het verlies aan werkgelegenheid door verhui zing van de PTT, komt daar 1,6 miljard gulden bij. Bovendien is dat per arbeidsplaats vier keer zo veel. „Een en ander moet worden ge plaatst tegen de achtergrond van het financieringstekort van de overheid", aldus de bestuurders. „Dit financieringstekort zet ver worven rechten dermate onder druk dat zelfs gedicussieerd wordt over ontkoppeling van uit keringen en minimulooon, en de uitgaven ten behoeve van talrij ke sociale voorzieningen. Voor een zo weinig effectief instru ment als de spreiding van rijks diensten moet het uitgeven van bedragen als 1,6 miljard gulden worden bezien als een onverant woorde besteding van rijksgel- den". Zij wijzen er verder op dat de werkloosheid in Zuid-Holland op het ogenblik meer dan twee keer zo groot is als in Groningen, Friesland en Drenthe samen. In de regio Den Haag is de werk loosheid in het afgelopen jaar met 60 procent gestegen, in de af gelopen twee jaar met 100 pro cent. In de Haagse stadsdelen Schilderswijk en Transvaalbuurt is op het ogenblik 20 procent van de beroepsbevolking werkloos. In zijn toelichting op de brief ver klaarde commissaris Vrolijk dat voor de spreiding in de loop van de jaren steeds andere argumen ten zijn aangevoerd. Eerst was het nodig om verstikking van de randstad te voorkomen, een zaak van ruimtelijke ordening. Vervolgens kregen de argumenten regionaal-economische inhoud. „Thans houdt het kabinet aan de spreiding vast met volstrekte miskenning van de sociaal-eco nomische ontwikkeling van de afgelopen jaren", aldus Vrolijk. "Behandeling vrouw was onverantwoord" ZWOLLE (ANP) - De 67-jarige vrouw die op 3 mei in de Zwolse chelatiekliniek overleed, is voor de behandeling in dit instituut niet goed onderzocht. Was dat wel gebeurd, dan had men kun nen vaststellen dat toepassing van de chelatietherapie onver antwoord was. Dit leidt de inspectie voor de volksgezondheid in Overijssel af uit de eerste gegevens van het onderzoek, dat in opdracht van justitie naar het sterfgeval in de kliniek wordt ingesteld. Verwacht wordt dat dit onderzoek over enkele maanden zal zijn af gerond. Dan zou justitie kunnen bepalen of er een strafrechtelijke vervolging tegen de kliniek of de verantwoordelijke arts wordt in gesteld. De inspectie voor de volksgezond heid in Overijssel gaat nog deze week op landelijk niveau de pro blematiek rond de toepassing van de chelatietherapie in parti culiere instituten bespreken. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 DEN HAAG (GPD) - Vrijwel geen enkele bibliotheek zal dit jaar ge bruik maken van de mogelijk heid om behalve de jaarlijkse contributie een bepaald bedrag per uitgeleend boek Oeengeld) aan haar leden te vragen. Dit deelt het Nederlands Biblio theek- en Lektuur Centrum (NBLC) te Den Haag, waarbij 450 bibliotheekorganisaties met 1000 vestigingen zijn aangesloten, mee. Het bibliotheekwerk moet dit jaar in het kader van de bezuinigin gen 15 miljoen gulden inleveren. Dat bedrag moet komen uit con tributieverhoging, uit het leen geld of uit een combinatie van beide. Al enige maanden geleden heeft de rijksoverheid 4 moge lijkheden gepresenteerd. De eerste mogelijkheid was het mi nimumbedrag aan contributie - per 1 januari j.l. vastgesteld op 12, 50 gulden per jaar - met ruim 5 gulden per jaar per jaar te ver hogen. Het tweede model was een verhoging van de contributie met f2,50 en een extra bedrag per boek van 10 cent. Het derde model: geen contributieverho ging en alleen een bedrag aan leengeld per boek van 15 cent. Het vierde model: helemaal geen contributie en een leengeld van 40 cent Der boek. Het NBLC adviseerde de aangeslo ten organisaties te kiezen voor contributieverhoging en de leen geldregeling niet toe te passen. Inmiddels heeft een groot aantal bibliotheken (al geruime tijd voordat het kabinet de maatregel bekrachtigde) dit advies opge volgd. Een aantal bibliotheken ging vorig jaar al over tot contri butieverhoging. Mieke van den Besselaar. „We zijn tegen leengeld omdat het een vorm van profijtbeginsel is, waar minder draagkrachtigen de dupe van worden. Bovendien werpt het invoeren van zo'n regeling onvoldoende vruchten af. De ba ten wegen niet op tegen de kos ten op. Het personeel zou wor den belast met veel extra tijdro vend en dus geld verslindend ad ministratief werk. Voor zover ons bekend is er slechts één bi bliotheek, namelijk die in het Groningse Hoogezand, die wél DEN HAAG (GPD) - JustiÜe stelt momenteel een onderzoek in naar mogelijke overtredingen van de milieuwetgeving door het het staatsbedrijf DSM in Geleen. Ambtenaren van het ministerie van milieubeheer zijn met het onderzoek belast. De officier van justitie in Maastricht, mevrouw mr. J. Huurman, die de leiding in deze zaak heeft, zal binnen een maand beslissen of zij tot vervol ging overgaat. Het onderzoek spitst zich toe op twee zogenaamde zuurt eervij vers en een stortplaats in de Meulenberggroeve. DSM stort hier grote hoeveelheden che misch afval. De bodem en het grondwater zijn op deze plaatsen emstig verontreinigd, waardoor volgens milieubeschermers ge vaar bestaat voor de drinkwater voorziening. In de vijvers is onder meer lange tijd licht radioactief uraan-anti- monoxide gegooid. Omdat het waterpeil van de vijver ondanks het dumpen van de afvalstoffen niet is gestegen, denken DSM- werknemers dat het grondwater door een lek is vergiftigd. Al eer der is aangetoond dat de bodem rondom de vijvers als gevolg van de lekkages is vervuild met cya nide en ammoniumsulfaat. In 1981 heeft het ministerie van mi lieubeheer DSM verboden nog langer gebruik te maken van de zuurteervijvers. ADVERTENTIE voor het leengeldsysteem heeft gekozen". De NBLC betreurt het dat tot ver hoging van de contributie moest worden overgegaan. Ongetwij feld zal zo'n maatregel ertoe lei den dat er minder mensen boe ken en platen gaan lenen, vol gens de NBLC. Gemiddeld lenen de ruim 4 mil joen bibliotheekleden jaarlijks 172 miljoen boeken en platen. Uit berekingen van het NBLC blijkt dat in 1981 gemiddeld per persoon 37 boeken werden ge leend. Tot nu toe nam het rijk 100 procent van de personeelslasten en 15 procent van de overige kosten van bibliotheken voor zijn reke ning. ITot en met 25 mei krijgt u bij elk literpak vanille ijs van Jamin het tweede pak gratis. Dat is dus twee liter lang smullen voor maar: arvgfdiib.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7