'Ontslagaanvrage van Schutte geen reden tot onrust' goed idee Morestier Steeds Universiteit bezorgd om plannen Deetman Bistecca Marsala in DeSmulpot. G. Bergers overleden Handelaars in wapens aangehouden NU DAGVERSE ASPERGES Trein Heemskerk-Leiden Stille tocht Amnesty Sen met fcclwnk ïlaeS èeefd WOENSDAG 18 MEI 1983 Vervoersbedrijf neemt zekere voor onzekere LEIDEN - De onrust die is ontstaan onder onder groepsvervoerders, ouders en onder wijzend personeel van kinderen die gebruik maken van bet aangepaste groepsver- voer is volgens de directie van het taxibedrijf Schutte en volgens ambtenaren van de gemeente-afdeling onderwijs onnodig. Directrice Schutte en bedrijfsleider Van der Star: "Om straks niet i ons personeel in het groepsvervoer ontslag aangevraagd". Schutte, gespecialiseerd in het ver voer van kinderen die buitenge woon onderwijs volgen, heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau voor 22 werknemers ontslag aan gevraagd. Maar zowel de directie van dit bedrijf, waar ruim veertig mensen werken, en volgens on- derwijsambtenaren is dat op dit moment nog geen reden om aan de alarmklok te gaan hangen. "De soep zal waarschijnlijk niet zo heet worden gegeten als die nu wordt opgediend", meent de gemeentelijke coördinator van het aangepaste leerlingenver voer J. Smit. Relatie Staatssecretaris Van Leijenhorst van onderwijs heeft enkele maanden geleden forse bezuini gingen aangekondigd op het ter rein van het aangepaste groeps vervoer. De schrikreactie was groot omdat deze vorm van bij zonder vervoer in z'n geheel dreigde te verdwijnen. Een mas sale protestbijeenkomst van verontruste ouders en onderwij zend personeel in Utrecht was het gevolg. Daarna zijn de gemoederen wat be daard. Betrokkenen dachten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Maar nu bekend is dat de directie van het taxibedrijf Schutte, dat dagelijks in op dracht van de gemeente Leiden driehonderd schoolkinderen ver voert, voor 22 werknemers een ontslagvergunning heeft aange vraagd, laaien de emoties weer op. Inmiddels heeft het PPR-gemeen- teraadslid Van Lint vragen aan het college van B en W gesteld. Hij wil weten of wethouder Pe ters van onderwijs de belofte wel LEIDEN - Er komt een directe treinverbinding van Heemskerk naar Leiden en terug, te begin nen op 29 mei, wanneer de nieu we dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen ingaat. De trein gaat 's ochtends om 7.18 uur uit Heemskerk weg en komt op 7.55 uur aan. 's Avonds ver- V Let op! Openingstijden: Dagelijks van 17.00 tot 20.00 uur. Zon- en feestdagen JRL van 13.00 tot 20.00 uur. Naast de ingang van het Tp nakomt die hij enkele weken ge leden heeft gedaan: namelijk dat hij er alles aan zou doen het aan gepaste groepsvervoer voor Lei den te behouden. Blijkens de massale ontslagaanvraag heeft de directie van de firma Schutte daar volgens Van Lint weinig vertrouwen in. Directrice mevrouw T. Schutte haast zich echter te zeggen dat de gemeente Leiden vooralsnog geen enkele blaam treft. "De ge meente is van goede wil en ik heb er vertrouwen in dat ze op het stadhuis het beste met ons voor hebben. Wij werken al 22 jaar voor de gemeente en er is on derhand een prettige relatie ont staan". Met de massale ontslagaanvraag voor 22 part-timers die dagelijks drie uur voor de firma Schutte in de weer zijn om schoolkinderen in bussen, busjes en taxi's te ver voeren, heeft de directie van het taxibedrijf het zekere voor het onzekere willen nemen. "Nie mand weet waar hij of zy aan toe is. De ambtenaren op het minis terie niet, de wethouder niet, de ambtenaren op het stadhuis niet en wij niet. Er is nog geen enkel wetsvoorstel aangenomen. Maar om straks niet in de problemen te komen hebben we voor al onze werknemers in het groepsver voer ontslag aangevraagd. Om ons op het ergste voor te berei den dus", aldus mevrouw Schut te. Mocht het uiteindelijke wetsvoor stel inderdaad van dien aard zijn dat de gemeente Leiden is ge dwongen het bijzondere groeps vervoer af te schaffen, betekent dat dan het einde van de firma Schutte? Immers, het bedrijf trekt de trein om 17.35 uit Leiden en gaat vervolgens via de Velser- tunnel naar Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest, Castricum, Hei- loo en Alkmaar (waar hij om 18.33 uur arriveert). De treinen stoppen niet in Haarlem; ze wor den westeüjk langs het station van Haarlem geleid. dce®alaCarte opende driejaar geleden een gro te bedrijfshal in de Merenwijk om de 30 bussen en taxi's die da gelijks voor het groepsvervoer worden ingezet, ruim té kunnen stallen. "Nee, natuurlijk niet", is het een sluidende antwoord van Teuntje Schutte en bedrijfsleider Jan van der Star: "We hebben ook nog een gewoon taxibedrijf. We heb ben 12 taxi's op de weg in het 'ge wone' vervoer. Misschien dat we het materiaal dat eventueel noodgedwongen stil komt te lig gen op andere terreinen kunnen gebruiken, bijvoorbeeld voor be- drijfsvervoer. Maar het is in elk geval zeker niet zo dat ze straks onze voordeur komen dichttim meren wanneer het groepsver voer wegvalt". Selectie Ambtenaar Smit verwacht dat er uiteindelijk wel enkele ontslagen LEIDEN - G.P. Bergers is op 85- jarige leeftijd deze week na een ziekte overleden. Hij genoot vooral in slagerskringen bekend heid door de functies die hij uit oefende. Gerard Bergers opende in 1921 een slagerij in de Doezastraat, nadat hij al vanaf zijn dertiende jaar in het slagersvak zat, net als zijn grootvader, vader en acht broers. Pas op 71-jarige leeftijd, in 1969, deed hij deze slagerij over. Hij was vele jaren lang, tot eind 1975, voorzitter van de Leidse afdeling van de Nederlandse Katholieke Slagerspatroonsvereniging en bestuurslid van de overkoepe lende federatie. Ook was hij een der initiatiefnemers en fungeer de hij als voorzitter van de in 1934 opgerichte Leidse Spekcen- trale, die er op gericht was om overtollig spek door de Leidse slagers gezamenlijk te laten ex porteren. Hij was bovendien voorzitter van de Slagersfedera tie voor Leiden en Omstreken, initiatiefnemer en jarenlang voorzitter van de saneringscom missie S.V.V. en initiatiefnemer van de instelling van het overlij- densfonds. Ook buiten de slagersbranche ver vulde Bergers tal van functies, waaronder: voorzitter van de R.K. Blindenbond in Zuid-Hol land; ruim vijftig jaar collectant in de St. Petruskerk en de St. Lo- dewijkskerk, bestuurslid van Liefdewerk Oud Papier en ver der was hij actief in het jeugd werk en de sport. Van kerkelijke zijde werd hij on derscheiden met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice; hij was verder koninklijk onder scheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. G.P. Bergers, gefotografeerd in 1975. (Foto: Holvast) bij de firma Schutte zullen vallen maar dat massaal ontslag niet no dig zal büjken te zijn. "Het minis terie heeft in elk geval laten we ten dat zij 'de formule tachtig twintig' wil handhaven. Dat be tekent dat wij van het rijk tachtig procent terugkrijgen van de ver voerskosten en zelf de resteren de twintig procent moeten beta len. Vorig jaar ging dat om een totaal bedrag van ruim 850.000 gulden voor het openbare en bij zondere onderwijs samen". De aangekondigde bezuinigingen zullen bestaan uit het verhogen van de drempel voor deelname aan het aangepaste groepsver voer. Een strengere selectie dus. Ambtenaren, ouders, onderwij zend personeel en vooral de 22 part-timers van de firma Schutte wachten nu met smart op de se lectiecriteria. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De plannen van minis ter Deetman om Spaans op te heffen in Leiden en de farmacie- opleiding te laten fuseren met die van de universiteiten van Amsterdam en Utrecht baart het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit zorgen. Grote com plicaties worden gevreesd. Italiaans, Slavisch en Indo-Iraans worden gespaard door de minis ter van onderwijs en weten schappen. Vanzelfsprekend zijn de Leidse universiteitsbestuur ders daar tevreden over. Zij vin den echter niet dat het rapport van de bewindsman een verbete ring is van de nota die de taak verdelingscommissie maakte. Bestuurder Cath zei vanochtend over de plannen met betrekking tot farmacie: "Aanvankelijk was het de bedoeling om de vier ves tigingen terug te brengen tot drie. Nu is besloten om de Gro ningse opleiding te handhaven en de overige te laten fuseren. Dat betekent: de mensen uit Am sterdam, Utrecht en Leiden alle maal ontslaan en vervolgens op nieuw laten solliciteren voor een functie bij die ene nieuwe vesti ging, waarvan de vestigings plaats nog bepaald moet worden. Door deze werkwijze breng je na tuurlijk veel mensen in onzeker heid. Anders gezegd: je smeert de onrust uit. Farmacie in Lei den telt zo'n zestig zeventig ar beidsplaatsen, laten we dat niet vergeten". Dat de randstad wat betreft farma cie zo zwaar wordt getroffen is volgens Cath ook een kwalijke zaak omdat de meeste studenten uit de randstad komen. "Die worden dus in de toekomst ge noodzaakt om naar Groningen te gaan. En wat ook niet vergeten moet worden: wat moet je in de toekomst doen als de behoefte aan farmaceuten groter wordt. Door fuseren gaat onherroepe lijk veel talent verloren. Het is een vorm van kapitaalvernieti ging". Koets-o-theek naar het Leven daal verhuis en ik kan dan wél een verruiming krijgen, dan zal ik die weigeren". J.V. Stadsgehoorzaal PPR, PSP en CPN willen dat voortaan de Stadsgehoorzaal vrij wordt gehouden voor de 1 mei-viering. Om van het gela zer af te zijn. De afgelopen twee jaar is het namelijk be hoorlijk misgelopen. In '82 bleek de gehoorzaal al bespro ken zodat de stemming op de Dag van de Arbeid dat jaar in de Menkenhal beneden het nulpunt bleef. Dit jaar week het 1 mei-comité dan maar uit naar het Volkshuis en kreeg prompt een verbaasde André de Jong aan de lijn. Waar de kameraden bleven... Klein Links is het 1 mei-comité trouwens bijzonder goed ge zind: de gehoorzaal moet be schikbaar zijn, maar als de da mes en heren liever in het Volkshuis verblijven, dan is dat ook prima. Rob van Lint, raadslid voor de PPR: "Ja, de gehoorzaal moet in principe beschikbaar zijn. Nee, ik weet niet precies wat het comité wil. Het Volkshuis is gezien de tra ditie misschien leuker, maar de Stadsgehoorzaal is daaren tegen weer veel ruimer". Willem Postma, tot dit jaar lid Rob van Lint (PPR): "De Stadsgehoorzaal moet in prin cipe beschikbaar zijn". Foto Holvast) LEIDEN - Een 40-jarige Leide- naar en 27-jarige Hagenaar zijn deze week aangehouden als tus senhandelaar en handelaar in vuurwapens. Bij de Hagenaar werden onder meer zes vuurwa pens en ongeveer 1300 scherpe patronen in huis aangetroffen. De aanhouding vond plaats nadat was onderzocht hoe een 21-jarige Leidenaar eerder deze maand aan drie geweren en een pistool voor zijn verzameling was geko men. De recherche kwam daarbij eerst bij de Leidse tussenhande laar terecht, later by de Hage naar. LEIDEN - Met een longbeschadi ging moest een 44-jarige Leidse fietser gistermiddag naar het Diaconessenhuis worden ver voerd na een aanrijding op de Zijlsingel. De fietser had daar geen voorrang gekregen van een autobus die linksaf wilde slaan. De bus, bestuurd door een 32-ja- rige Katwijker, reed de man aan. Ook over het besluit om Spaans op te heffen is het bestuur van de Leidse universiteit niet zo blij. "Natuurlijk", zo verklaarde be stuurder Koornstra, "zijn we te vreden over het feit dat Italiaans, Slavisch en Indo-Iraans niet ver dwijnen. Maar met dezelfde logi ca waarmee je Italiaans hand haaft kun je ook Spaans laten be staan aan de Leidse universiteit. Er is wel eens gezegd dat de op leiding Spaans hier niet zoveel zou betekenen, maar dat is onzin, want de kwaliteit is de laatste ja ren beduidend beter geworden". In het algemeen vindt bestuurder Cath de voornemens van Deet man geen verbetering. "Je krijgt extra complicaties. En boven dien bestaat er nog grote ondui delijkheid over de plannen met betrekking tot bijvoorbeeld rechten en geneeskunde. Veel zal natuurlijk afhangen van het nadere overleg dat we nu met de minister gaan voeren. Dat we op bepaalde punten protest aante kenen mag duidelijk zyn". van het 1 mei-comité, zou het wel weten. "Ik zou het liefst naar de gehoorzaal gaan, hoe gezellig en hoe aardig het dit jaar ook was. Maar vroeger wa ren er toch altyd driehonderd mensen meer dan nu in het Volkshuis. Het Volkshuis is te klein". Wel vindt Postma dat de leiding van de Stadsgehoorzaal niet de volle mep aan huur moet vra gen. "Anders wordt het echt te duur". Ook die wens is door klein links al gehoord. Voorge steld wordt aan B en W om al leen personeels- en energie kosten in rekening te brengen. Aan WD-wethouder Fase om de wens ook werkelijk te ver horen. B.J. Leengeld "Sociaal niet zo leuk, hoor". Har ry Giesen, onderdirecteur van de bibliotheek, heeft zo zijn twijfels over de suggestie van minister Brinkman om per ge leend boek een bedrag te vra gen (zie de krant van gisteren). Bibliotheken mogen voortaan van het ryk 'leengeld' vragen. In Leiden weten ze niet of dat nu wel zo'n goed idee is. "Neem maar het bekende voorbeeld", stelt Giesen voor. "De gescheiden moeder met twee kinderen. Als die kinde ren veel lezen en er moet voor elk boek een kwartje betalen. Nou, voor dat soort mensen kan het dan behoorlijk gaan aantikken". Helemaal nieuw is het regerings voorstel niet. Bij bezuinigin gen eind vorig jaar is het feno meen leengeld ook al aan de orde geweest. Maar, zei direc teur De Caluwé toen: liever niet. Want het werkt drempel- verhogend en administratief betekent het extra-kosten. Gie sen weet er nog van en sluit ook niet uit dat die overwegin gen nog altijd leengeld blokke ren. "Maar ik kan er nog wei nig over zeggen, wy weten het ook pas net. Er moet eerst bin- nen de staf over worden ge sproken. Dan kan een stand punt worden ingenomen". Even later belt hij op: "Ik heb het nog even nagevraagd. We heb ben de contributie pas in ja nuari verhoogd. Dus dit jaar zal er in elk geval nog geen sprake zyn van leengeld". Waarvan akte, zegt men dan in lo'n geval. B ADVERTENTIE restaurant met W frans getinte gerechten Rembrandtstraat 2-4 hoek Noordcinde Tel. 071-122115 Leiden. Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur (keuken tot 22.00 uur) LEIDEN - Amnesty International houdt donderdagavond een stille om gang, waarmee de aandacht wordt gevraagd voor de situatie in Guate mala. Namen van slachtoffers van politieke moorden in dit land wor den tijdens de tocht meegedragen. Het vertrekpunt is bij de Hartebrugkerk op de Haarlemmerstraat, waar de start om half acht is. Via een omweg lopen de deelnemers naar het eindpunt, het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Daar worden enkele korte toespraken gehouden en wordt muziek gespeeld. Bij be gin- en eindpunt wordt een informatiestand opgesteld. Zaterdag zal Amnesty International op het Stadhuisplein aanwezig zijn. De stille omgang is onderdeel van de campagne "Om niet te zwijgen.." die Amnesty International op 23 maart begonnen is. De campagne is gericht tegen politieke moorden en beoogt een onafhankelijk onder zoek te bereiken in acht landen. Naast Guatemala zijn dat Iran, El Sal vador, de Filipijnen, Chili, Libië, Argentinië en India. Leo Kamphues: "Leugens, Vis- Wim Visscher: "Geblaf, Leo is ge- scher is gewoon bang dat de leden woon gefrustreerd omdat hij met al het bestuur naar huis zouden stu- zijn zaken buiten de proef is geval- ren". (Foto Holvast) len". (Foto Holvast) Schuimbekken (4) Leo Kamphues krijgt geüjk. Van het bestuur van de afdeling Leiden van Horeca Nederland blijft geen spat heel. Inmiddels zijn twee bestuursleden, onder wie secretaris Kamphues zelf, opgestapt en schijnen anderen hetzelfde te overwegen. Het bestuurüjke struikelblok is de nieuwe horecaproef van burge meester Cees Goekoop die de gemeenteraad binnenkort zal jaarverslagen helemaal in orde zouden zijn. Maar van mijn penningmeesters heb ik begre pen dat zij onvoldoende in zicht hadden in de inkomsten en uitgaven van het horeca- journaal, dat onder de verant woording van de secretaris valt. Ik heb gezegd dat er zon der een volledig financieel jaaroverzicht geen vergadering zou komen. Vandaar. Ik hoop dat die vergadering er alsnog komt. Vóór de zomer". Die tweede proef komt er op neer dat vijftien tot achttien ca fés in bepaalde delen van de binnenstad een jaar lang één keer in het weekeinde tot drie uur open mogen blijven. Be halve de uitverkorenen zijn na genoeg alle horeca-onderne- mers tegen deze vorm van on eerlijke concurrentie. Zij wil len dat de proef wordt afgelast. Bondsvoorzitter Wim Visscher en zijn secondant Nico Reyne- veld willen dat de proef door gaat. Een meerderheid van de gemeenteraad wil dat ook, zo is uit een aantal politieke voorbe sprekingen gebleken. Afgelopen maandagavond zou de proef worden besproken op de jaarvergadering van de af deling Leiden van de horeca- bond. Maar op het laatste mo ment werd dit festijn in de Bierdeghel aan de Vestestraat afgelast Volgens Visscher en Reyneveld omdat de finan ciële jaarverslagen niet in orde waren. Schuldig daaraan zou Leo Kamphues zijn. De dwars ligger binnen het bestuur. Vis scher: "Ik had voor deze verga dering geëist dat de financiële Schuimbekken (5) "Leugens", vat Kamphues de woorden van zijn voormalige voorzitter samen. "Ik kan be wijzen dat ik het overzicht van het horecablad al vóór de ver gadering van maandag rond had. Visscher probeert de schuld van het niet doorgaan van die vergadering op mij af te schuiven. Maar hij was ge woon bang dat de leden op de jaarvergadering massaal 'nee' tegen de proef zouden zeggen en het bestuur naar huis zou den sturen. Vandaar dat ze die jaarvergadering net zo lang proberen uit te stellen tot de proef een feit is". "Geblaf', noemt Visscher de aanvallen van Kamphues. "Leo is gewoon gefrustreerd om dat hij met al zijn zaken buiten de proef is gevallen. Wanneer dat niet het geval was geweest dan had hij gewoon met de proef meegedaan". "Weer een leugen", kaatst Kam phues terug. "Ik ga van het standpunt uit: alles of niets. Ie dereen verruiming of niemand. eer ik straks met de ADVERTENTIE Mama Mia, wat lekker! Bistecca Marsala, stukjes rundvlees in originele Marsala saus: £14.50 per flinke portie. Plus nog vijf andere bijzondere Italiaanse specialiteiten, zoals een verrukkelijke Lasagna alia Rosa voor f 9,50. En dat alles naast het vaste menu van 25 overheerlijke gerechten. Kom nu naar De Smulpot! Redactie: Bart Jungmai.n S Jaap Visser

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3