Ex-kampoudste acht zich met schuldig Bond blijft tegen "Samen op weg" 3 de9®E Ge Geen staking bij Stern maar compromis blijft uit Beslag gelegd op pensioen van gezochte ex-KLM-man "Stimulering door lagere belasting" -C Franse boeren staken acties Terlouw gaat vervoer in Europa doen Kenia gaat eerder naar de stembus VS tegen bemiddeling VN in Midden-Amerika 'Gouden tijd kaasexport is voorbij' Zo^a9%A-\\dW^n nva WOENSDAG 18 MEI 1983 Varia BONN - In het conflict bij het Duit se weekblad Stern tussen de redactie en de leiding van de on derneming lijkt voorlopig geen compromis in zicht. De redactie eist nog steeds het vertrek van uitgever Henri Nannen en van de president-directeur van de uitge verij Gruner en Jahr, Gerd door Hans Amesz Schulte-Hillen. Ook de na het schandaal met de vervalste dag boeken van Hitier benoemde nieuwe hoofdredacteuren Jo hannes Gross en Peter Scholl- Latour dienen volgens de redac tie onmiddellijk te verdwijnen. Op een personeelsvergadering is gisteren besloten dat er in ieder geval geen algemene staking bij Duitslands grootste geillustreer- de weekblad (oplage tussen de 1.6 en 1,7 miljoen exemplaren) komt. In het komende nummer van Stern, dat morgen verschijnt, schrijft de oprichter vroegere hoofdredacteur en huidige uitge ver Nannen, dat voorafgaande aan de publikatie van de verval ste Hitler-dagboeken „het ver stand buiten is gebleven en elke kritische distantie verloren is ge gaan". Nannen heeft het over een „psycho-krimi van suggestief raffinement". „Wij hebben ons allen laten misleiden en in het bijzonder de journalist Gerd Hei- demann", aldus Nannen. Heidemann, die inmiddels op staande voet ontslagen is en te gen wie Nannen een aanklacht wegens bedrog heeft ingediend, zou tot op het laatste moment hebben geweigerd te vertellen waar hij de vervalste Hitler-dag boeken vandaan had. Niettemin zwoer hij bij het leven van zijn kinderen dat de notities van de Führer echt waren. Toen hij uiteindelijk de naam van een Oostduitse generaal had ge noemd, ontpopte deze zich als kruier. Pas daarna kwam de naam van Konrad Kujau, alias dr. Fischer, uit Stuttgart als leve rancier van de dagboeken in de openbaarheid. Kujau verdween na het bekend maken van het feit dat Stem een vervalsing had ge kocht voor circa 9 miljoen mark. Afgelopen weekeinde meldde hij zich bij de politie en zit sindsdien in voorarrest. Kujau zegt dat hij maar 2,3 miljoen mark van Heidemann heeft ge kregen. Deze beweert ruim 9 mil joen te hebben betaald. Overi gens ontkent Kujau dat hijzelf de dagboeken heeft geschreven. In een door het boulevardblad Bild afgedrukt interview zegt Heine- mann dat hij enkele van de boe ken op de Oostduitse autobahn naar Berlijn in zijn bezit had ge kregen. Volgens Heinemann gooide hij vanuit zijn rijdende auto geld in een Oostduitse wa gen, waarna de boeken bij hem door het portierraampje werden gegooid. Ook zouden boeken verstopt zijn geweest in geëxpor teerde Oostduitse piano's. MAASTRICHT (GPD) "Ik ben onschuldig". Dat waren de laatste woorden die Albert T. gisteren richtte tot de bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank. Twaalf zittingen heeft de rechtbank gewijd aan de behandeling van de strafzaak tegen de 63-jarige Nederlandse pensionhouder uit het Oostenrijkse Westendorf omdat hij ervan wordt verdacht in de Tweede Wereldoorlog misdrijven tegen de menselijkheid - moord en doodslag door het neerknuppelen van medegevangenen - te hebben begaan in het concentratiekamp Riederloh. T. kwam gisteren aan het eind van de twaalfde zitting met een onsa menhangend verhaal over zijn PARIJS (ANP) Franse boeren, die maandag aan hun grenzen ac ties waren begonnen tegen de in voer van onder andere Neder landse landbouwprodukten, hebben hun acties gisteren in de loop van de dag beëindigd. De Nederlandse landbouwattache in Parijs heeft dit gisteravond meegedeeld. Eerder al had hij meegedeeld dat twee Franse vakbonden hun le den hebben opgeroepen voor een staking, morgen. Bovendien worden er de komende dagen pfikacties gevoerd. De Franse douane zal morgen de hele dag staken. Nederlandse exportorga nisaties hebben hun leden in ver band hiermee al geadviseerd be paalde routes/grensovergangen te mijden of op bepaalde tijdstip pen maar beter niet op Frankrijk te rijden. DEN HAAG (ANP) - De Confe rentie van Europese Ministers van Vervoer (Conference Euro- pienne de Ministres de Trans port) heeft gisteren tijdens haar vergadering in Lissabon de Ne derlandse oud-minister dr. Jan Terlouw (51) benoemd tot secre taris-generaal. De CEMT is een organisatie van Westeuropese landen op het gebied van het ver voer per spoor, over de weg en over de binnenwateren. De Ver enigde Staten en Canada zijn geassocieerd lid. De conferentie werd in 1953 opge richt en is gevestigd in Parijs. Doelstelling van de CEMT is het bevorderen van een optimaal ge bruik en een rationele ontwikke ling van het internationaal ver voer over land en het coördine ren van de activiteiten van inter nationale organisaties op dit ge bied. De secretaris-generaal is verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken. rol in het verzet in Nederland in het eerste oorlogsjaar en over de periode na de oorlog toen hij on der de schuilidentiteit Alfred Musch een poos door het leven moest gaan. Over zijn bestaan in het concentratiekamp Riederloh gaf hij toe daar een bevoorrechte positie te hebben kunnen inne men. „Maar ik heb daar niet naar gesolliciteerd", zei hij. Naar zijn zeggen heeft hij er alleen administratief werk verricht. Hij liet zelfs even doorschemeren er veel goeds voor anderen te heb ben kunnen doen. Generaal Er zat weinig lijn in het verhaal dat Albert T. aan de rechtbank deed over zijn hulp aan pilotenvlucht- lijnen, over zijn contacten met vooraanstaande militaire en bur gerverzetsmensen, over dappere daden, over vluchten naar Enge land en over zijn werk als pseu- dovliegtuigmonteur bij de Fok- NAIROBI (Reuter/AFP) - Presi dent Daniel Arap Moi van Kenia heeft voor september 1983 ver vroegde algemene verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. "Om het systeem te zuiveren heb ik besloten dat alle gekozen leiders, onder wie ikzelf, een nieuw man daat van het volk zullen vragen" Dit maakte een woordvoerder van de regerende Keniase Afri kaanse Nationale Unie (KANU) gisteren voor de officiële radio bekend. Arap Moi kondigde de verkiezin gen aan tijdens een besloten zit ting van het partijbestuur van de KANU. De voorlaatste verkiezin gen hadden in november 1979 plaats. De volgende zouden eind 1984 plaatshebben. De KANU zal als enige partij aan de verkiezin gen deelnemen nadat in juni vo rig jaar via een grondwetswijzi ging elke vorm van oppositie werd afgeschaft. kerfabrieken. Hij hekelde een ge neraal die hem te onbetrouwbaar vond om mee naar Engeland te nemen. Het verzet eindigde voor hem al in het eerste oorlogsjaar toen hij door de Duitsers als 'Nacht und Nebel'-gevangene werd voorbestemd om via con centratiekampen spoorloos te verdwijnen. De ellendige dood van veel joden in kamp Riederloh, waar hij als kampoudste fungeerde, blijft hij toeschrijven aan het uitbreken van een tyfus-epidemie. „Ik heb veel gedaan om mensen van die ziekte te redden en ik heb er nim mer mensen vermoord of mis handeld", zei hij. Brief Niet alles uit zijn leven wil hij aan de openbaarheid prijsgeven. De rechtbank en de officier van jus titie kregen van hem gisteren een brief in de handen gedrukt met feiten die verborgen moeten blij ven. De magistraten accepteer den die brief en maakten er ook geen woord van openbaar. Officier van justitie mr. J. Nabben is naar het oordeel van Albert T. niet bevoegd om over het leven in een concentratiekamp te oor delen. Toch deed mr. Nabben dat wel en bleef gisteren in zijn re pliek op de lange pleidooien van maandag bij de gevraagde ge vangenisstraf van 20 jaar. Hij maakte er daarbij gewag van dat de rechtbank voor geen eenvou dig oordeel staat; dat het - hoe dan ook - blijk moet geven van onafhankelijkheid en juridisch juist en maatschappelijk aan- raardbaar moet zijn. Astronaut Bod Stewart toont zijn nieuwe ruimtepak, waaraan een klei ne straalmotor is bevestigd. Hiermee kunnen astronauten zich in het ver volg vliegend door de ruimte begeven om zo hun werkzaamheden uit te voeren. NEW YORK (AP) - De Verenigde Staten blijven gekant tegen een verzoek van Nicaragua aan de V.N.-Veiligheidsraad om secreta ris-generaal Perez de Cuellar in te zetten als bemiddelaar bij het tot stand brengen van een poli tieke dialoog in Midden-Ameri- ka. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. verklaarde gisteren, dat het Nicaraguaanse verzoek op vele punten door de V.S. onverteer baar blijft, hoewel aan een aantal Amerikaanse bezwaren tege moet was gekomen. De Amerikaanse regering is afke rig van inmenging van de V.N. in de problemen van Midden-Ame- rika. Naar haar oordeel zouden die daardoor worden opgeblazen tot internationale proporties, ter wijl Washington vindt, dat het een regionale kwestie betreft. Ook vier Midden-Amerikaanse lan den hebben gisteren de steun in getrokken die zij hadden gege ven aan inmenging van de Ver enigde Naties in conflictgebie den in hun deel van de wereld. De weigering van Honduras, Gua temala, El Salvador en Costa Ri ca betekent volgens diplomaten ook dat Nicaragua steun verliest voor zijn bewering dat de Ver enigde Staten een invasie in dat land hebben gefinancierd. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse First Natio nal Citybank heeft het vroegere hoofd van de KLM- vestiging in de VS, F. Kielman, opgeroepen op 13 juli voor de rechter in Amsterdam te verschijnen in verband met een vordering van 142.000 dollar die de- bank op hem zou hebben. Volgens de Nederlandse advocaat van de Citybank, mr. A.R. Citroen, wil Kielman het bedrag niet betalen hoewel een New- yorkse rechtbank hem daartoe onlangs wel heeft veroordeeld. Omdat Kielman onvindbaar is, en omdat vermoed Raad Midden- en Kleinbedrijf: DEN HAAG (ANP) - De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf meent dat een beleid van loon matiging en geleidelijke ombui gingen in de collectieve uitgaven pas positieve effecten op korte en middellange termijn zal heb ben als tegelijkertijd lastenver lichting plaatsvind. Zowel in de inkomenssfeer als voor de be drijven. Waar mogelijk moeten bovendien de investeringen ge richt worden gestimuleerd. Deze gecombineerde beleidsaanpak zorgt voor een groter evenwicht tussen sanering en stimulering van de economie. Een accentver- leging in het huidige beleid lijkt derhalve op zijn plaats. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Ploeg van landbouw en vis serij heeft de Nederlandse kaas- exporteurs gewaarschuwd dat de gouden tijden voorbij zijn. Tij dens de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging van kaasexporteurs in Den Haag heeft hij de Nederlandse kaas sector de raad gegeven zich in eendrachtige samenwerking te bezinnen op de bestaande pro- duktie- en afzetstrategie. De sector zal zich voortdurend be wust moeten zijn van haar posi tie in een veranderde markt. Juist nu, in een situatie van een toenemend aanbod en een terug houdende vraag, zijn een goede produktie- en afzetregistratie van levensbelang. De overheid zal daarbij een ondersteunende rol kunnen en willen spelen, al dus de bewindsman, die kwali teit voorop stelt. De zuivelsector raakt, zo betoogde Ploeg, in een spanningsveld tus sen een wassende melkstroom enerzijds en de steeds kleiner wordende consumentengulden, -markt of - franc anderzijds. De contouren van een steeds hevi ger wordende concurrentiestrijd worden daarmee zichtbaar, ter wijl binnen de Europese Ge meenschap ook oneigenlijke ar gumenten worden gehanteerd om invoersstromen tegen te hou den. Zonder hen met name te noemen haalde de staatssecretaris uit naar de actievoerende Franse boeren door te zeggen dat aan de oneigenlijke argumenten "zeer recentelijk efen nieuwe dimensie van lichamelijk geweld is toege voegd". Dat staat in de concept-voorjaars nota 1983 met de sociaal-econo mische vooruitzichten van het midden- en kleinbedrijf, die de raad vandaag tijdens een raads vergadering zal vaststellen. Hoewel beperking van de arbeids kosten (waaronder lagere sociale lasten voor de werkgever) vooral voor bedrijven met veel werkne mers van betekenis zijn, heeft dit ook invloed op de bestedingen. Een te ver doorschietend mati- gings- en bezuinigingsbeleid houdt het risico van een neer waartse bestedingsspiraal in. Vooral voor het midden- en kleinbedrijf, dat sterk afhanke lijk is van de binnenlandse beste dingen, kunnen daardoor proble men ontstaan, met alle gevolgen van dien voor de productiecapa citeit en de werkgelegenheid. De raad zet derhalve vraagtekens bij het huidige overheidsbeleid, dat het accent in sterke mate legt op loonmatiging en ombuigin gen in de overheidsuitgaven en uitkeringen om zo het financie ringstekort terug te dringen. Zo'n beleid mondt uit in vraag uitval en daardoor in produktie- verlies en het verdwijnen van ba nen. Om de koopkracht op peil te hou den terwijl de lonen worden ge matigd, zou de loonbelasting om laag kunnen. Daarnaast zouden lastenverlichtingen die het gehe le midden- en kleinbedrijf ten goede komen (lagere werkgever slasten, fiscale voordelen) een verdere teruggang moeten voor komen. De raad verwacht van een herstel en stimuleringsbeleid niet dat de werkloosheid snel tot een aan vaardbaar niveau zal teruglopen. Herverdeling van arbeid is nood zakelijk en kan in het midden- en kleinbedrijf twintigduizend vol ledige en dertigduizend deeltijd banen opleveren, meent de raad. Broertjes bij ongeluk gedood AMSTERDAM (ANP) - Door een ongeluk met een graafmachine in de Gibraltarstraat in Amster dam zijn gisteren de 4-jarige He- chan Tahir en zijn 2-jarige broer tje Majid om het leven gekomen. Volgens de politie waren de kinde ren ondanks herhaalde waar schuwingen van de mensen, die in de Gibraltarstraat gasleidin gen aan het vernieuwen zijn, toch in de buurt van de werk zaamheden gaan spelen. Daarbij zijn zij onder de wielen van een graafmachine terecht gekomen. De broertjes werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis over gebracht, waar zij enige tijd later overleden. ADVERTENTIE worcu dat hij zich in ons land bevindt, heeft mr. Ci troen namens de Citybank beslag laten leggen op de maandelijkse pensioenuitkering van de KLM aan Kielman. De advocaat hoopt dat de man, die sinds oktober 1982 met pensioen is, zich onder druk hier van zal melden. Volgens mr. Citroen leende de City bank destijds een bedrag van 838.000 dollar aan een Antilliaanse hotelonderneming, waarin Kielman be langen had. Hij zou zich toen voor 100.000 dollar van deze lening persoonlijk garant hebben gesteld. Door rente en kosten is dit bedrag inmiddels tot 142.000 dollar aangegroeid, aldus mr. Citroen. Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 juni in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis Postbus 236. 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50.- voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk blijft gekant tegen het samen op weg gaan van hervormden en gereformeerden naar een ver enigde kerk. "Niet omdat de Bond de eenheid van de kerk niet ter harte zou gaan, maar omdat het samengaan van beide kerken het reformatorische ka rakter ervan nog verder zal ver zwakken. In de Gereformeerde Kerken grijpt een nieuw moder nisme om zich heen". Dat zei de voorzitter van de Gere formeerde Bond, ds. L. J. Geluk (Woerden), vanmorgen in Nij- kerk bij de opening van de jaar vergadering. Aan de basis van het samengaan van hervormden en gereformeerden ligt geen de gelijke, bijbels verantwoorde maar slechts een 'tijdgebonden' theologie. En die wordt, volgens ds. Geluk, geheel en al bepaald door het 'moderne levensgevoel' Na zo'n samengaan zag hij ook een nauwe samenwerking opdoe men met de Rooms-Katholieke Kerk, 'wie weet wel enige vorm van eenheid'. De voorkeur van de Gereformeerde Bond gaat uit naar een samengaan met die ker ken die hun oorsprong vinden in de Afscheiding van 1834. "De kleine gereformeerde gezindte dus". Wat de Hervormde Kerk zelf be treft, verklaarde ds. Geluk, dat het niet gemakkelijk is, midden in die kerk te staan. "Je staat er doorgaans erg op de tocht. En toch zijn wij daar gesteld. Déar ligt onze roeping". De voorzitter vroeg de gerefor- meerde-bondsgemeenten, zich niet veilig terug te trekken in ei gen kring en het geheel van de kerk niet te vergeten. "Het ont breekt nogal eens aan zelfkritiek en aan goede toerusting van ge meente en ambtsdragers". De geestelijke vorming van de jeugd noemde hij 'erg belangrijk'. "Jongeren van vandaag zijn de ambtsdragers van morgen". Ook vroeg ds. Geluk aandacht voor ADVERTENTIE I noetnen' neï^eïV' riü M\/A ie tiiAf Dc NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. 'slordigheden, oneerbiedigheid en ongeïnteresseerdheid' in de kerkdiensten. De gemeentezang is soms 'beneden niveau'. Hij vroeg zich af, waarom de niet-rit- mische zangwijze de voorkeur zou moeten verdienen boven de oorspronkelijke. "Wij moeten op onze hoede zijn voor verstarring en traditionalisme". Ds. Geluk is ervan overtuigd, dat een 'bij het Woord en door de Geest levende gemeente' ook nu werfkracht heeft. Confessionelen De voorgenomen hereniging in ons land tussen hervormden en gereformeerden zal pas geslaagd zijn, als er sprake is van een vol uit Christus-belijdende kerk met apostolaire openheid naar heel het volk. De Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk - die dit schrijft in een pas gepubliceerde brochure over 'Samen op weg' - wil het herenigingsproces niet nodeloos afremmen, maar wil wel voorkómen, dat een aantal zaken zou worden opgeoffedrd die hervormde confessionelen als 'zeer wezenlijk' ervaren. De confessionelen houden vast aan het begrip 'volkskerk'. "Dat is een kerk. die uit is op kerstening van het openbare leven en de zedelijk heid". Zij willen de 'geboortele den' niet gedoopt, maar wel uit hervormde ouders geboren er bij houden en verzetten zich te gen de gereformeerde regel dat ten minste een van de ouders be lijdenis moet hebben gedaan voordat een kind kan worden ge doopt. "Er is slechts één grond: het genadeverbond". De brochure pleit voor een 'broederlijk ge sprek' met de gereformeerden over de handhaving van de belij denis. In een toespraak over 'Samen op weg' zei mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink tijdens de jaar vergadering van de Confessione le Vereniging in Zeist: "Hereni ging? Ja, maar niet tot elke prijs. Pas als duidelijk is geworden, wat voor soort kerk er zal ont staan, zal ik ja of nee zeggen". Hervormde Kerk: aangenomen naar Den Haag W. P. ten Kate (vorming en toerusting) aldaar. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Utrecht-O vervecht (samen met hervormde gemeen te) J. de Geus Wormerveer. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Groningen M. Blok Enschede. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Zaandam A. G. van der Heijden (legerpredikant) Den Helder. De Raad van Kerken in Neder land zoekt iemand die na een in werkingsperiode van twee jaar secretaris prof. dr. H. Fiolet - die dan met pensioen gaat zal op volgen. De uitbreiding van het secretariaat met een adjunct-se cretaris gaat niet door. Pater dr. J. Hulshof (42) te Uit hoorn is benoemd tot studiese cretaris bij de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Hij zal die functie combineren met de func tie van provinciaal hoofd van de Nederlandse afdeling - van de Paters Maristen. De Bouw- en Restauratiecom missie van de Nederlandse Her vormde Kerk vindt, dat de be perkte geldmiddelen voor de monumentenzorg - wat de kerk gebouwen betreft niet moeten worden besteed aan een paar du re totale restauraties maar aan 'conserverend onderhoud' van vele kerken. "Een drastische ver ruiming van de onderhoudssub- sidies is gewenst, zelfs als dit ten koste zou gaan van de voor res tauraties beschikbare midde len". Schrijft de commissie in het jaarverslag 1982. Deken J. Joosten in Echt heeft zich scherp gekeerd tegen de op richting van een spermabank in het Maastrichtse ziekenhuis Sint Annadal. Het sperma zal worden gebruikt voor vrouwen die geen kind kunnen krijgen omdat hun man onvruchtbaar is. Joosten vindt deze methode van be vruchting 'immoreel'. "De huwe lijksgemeenschap is de enige bron van nieuw menselijk le ven", zegt de deken in het mei nummer van 'Waarheid en Le ven', een informatieblad voor rooms-katholieken Bisschop Simonis kritiseerde gisteravond in de EO-tv-rubriek 'Tijdsein' de Alkmaarse recht bank, die vorige week een arts na het plegen van actieve eutha nasie ontsloeg van rechtsver volging. Het is, volgens Simo nis, voor de rechtszekerheid heel kwalijk, als de rechtbank op de stoel van parlement en wetgeving gaat zitten. Overi gens zette de bisschop ook een groot vraagteken bij 'kunstma tige levensverlenging'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13