Arafat: oorlog nu enige uitweg "Desi Bouterse moordde zelf" Honderden Chilenen in hoofdstad aangehouden 1 Etna-experiment gedeeltelijk geslaagd Spanningen rond Libanon-akkoord Geen oplossing voor Britse bijdrage EG Overschot aan kerncentrales in Frankrijk Onzekerheid over Unifil Anoniem ooggetuigenverslag decemberdagen in Suriname Moskou werpt de bal toe aan Washington Leverancier dagboeken van Hitier in arrest MAANDAG 16 MEI 1983 Amnestie voor "loodgieter" van Watergate WASHINGTON (DFP/DPA) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft een van de "loodgieters" in de Watergate-zaak in zijn bur gerrechten hersteld. De am nestie geldt Eugenio Marti nez, die met vijf anderen op 17 juni 1972 inbrak in het hoofdkwartier van de Demo cratische partij, dat gevestigd was in het Watergate-ge- bouw. Hij verklaarde schuldig te zijn aan pogingen om in het De mocratisch hoofdkwartier af luisterapparatuur aan te brengen en kwam in juli 1974 op vrije voeten. Hij had toen 15 maanden vastgezeten. Buitenland De springstof die op de Etna tot ontploffing werd gebracht heeft niet het volledige resultaat gehad. CATANIA (DPA/Reuter) - De poging om met behulp van explosieven de lavastroom van de vulkaan de Etna op Sicilië onder controle te brengen is slechts gedeeltelijk geslaagd. Er zullen nieuwe pogingen in het werk worden gesteld de lavastroom meer ond»-r controle te krijgen. Dit heb ben wetenschapsmensen die zijn betrokken bij het experiment zater dag meegedeeld. Iets minder dan een derde van de lavastroom is in het speciaal gegraven kanaal gelopen, zo verklaarde een Italiaanse deskundige. Hij sloot niet uit dat er nieuwe springladingen tot ontploffing zullen worden ge bracht, maar allereerst zal worden getracht met graafmachines de stroom in de geul te vergroten. Enkele uren nadat 400 kg springstof tot ontploffing was gebracht consta teerden deskundigen dat de stroom in de geul zaterdagmorgen tot stil stand aan het komen was en dat de lava stolde. Waarnemers wijzen erop dat eind juni in Italië algemene verkiezingen zijn en dat de regering met deze spectaculaire actie hoopt stemmen te winnen. Zij wijzen erop dat de kosten nu (ongeveer 13 miljoen gulden) vele malen hoger zijn dan het bedrag dat de regering vorig jaar weiger de vrij te maken voor een wal die Sicilianen zou beschermen tegen nieuwe uitbarstingen van de Etna. BEIROET - „Oorlog is nu de enige manier om de machtsbalans in het Midden-Oosten te veranderen". PLO-leider Jasser Arafat zei dit gisteren in Damascus tijdens een bijeen komst van PLO-functionarissen. „Het is de enige manier om de huidige impasse in het Midden-Oosten te doorbreken". Met die woorden lijkt Arafat terug gekeerd te zijn tot het kamp der standvastigen, zij die elk com promis met de joodse staat af slaan als het verraden van het Palestijnse ideaal. De rede wordt door waarnemers in Beiroet ge zien als een laatste en duidelijke Palestijnse afwijzing van het her openen van besprekingen met koning Hoessein van Jordanië over het vredesplan van presi dent-Reagan. Daarnaast worden Arafats dreigen de woorden ook toegeschreven aan berichten, in eerste instantie afkpmstig uit Libië, over een breuk binnen de grootste PLO- door Aernout van Lynden groepering, Fatah, die recht streeks onder leiding van Arafat staat. Volgens berichten van het Libische persbureau zou een aantal Fatah-eenheden, die in Li- banons oostelijke Bekaa-vallei gestationeerd zijn, in opstand zijn gekomen wegens Arafats ge matigde politiek van de afgelo pen maanden. De PLO maakte gisteren bekend dat Arafat zowel vrijdag als zater dag in de Bekaa geweest was om daar met PLO-officieren te spre ken, maar verwierp de berichten over een breuk in Fatah als „on zin". Het is de eerste keer dat Arafat naar Libanon is terugge keerd sinds zijn vertrek uit Bei roet vorig jaar augustus. Ondanks de verscherpte Syrische veroordeling van de overeen stemming .tussen Libanon en Is raël over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon, heeft de Libanese regering zater dag unaniem het akkoord goed gekeurd. Verwacht wordt dat de twee landen de overeenkomst morgen zullen ondertekenen. De Syrische houding werd duide lijk uit een verklaring van presi dent Hafez al Assad die dit week einde gepubliceerd werd. In wat als de eerste officiële Syrische af keuring van het akkoord gezien kan worden, verklaarde Assad dat Libanon de overeenkomst „opgelegd was door de Verenig de Staten en Israël, en dat het een beloning voor Israël bete kent voor de invasie van vorig jaar". Het akkoord was voor zijn regering onacceptabel, zei As sad, omdat het „de onafhanke lijkheid van Libanon ondermijnt en de veiligheid van Syrië en de rest van de Arabische wereld op het spel zet". Ondanks de veroordelingen en waarschuwingen over een moge lijke oorlog van Syrische en Pa lestijnse zijde, blijft de Libanese regering vasthouden aan het op Amerikaanse initiatief bereikte akkoord met Israël. President Amin Gemayel heeft j diplomatiek offensief gelan ceerd, zowel in Libanon zelf als in de rest van de Arabische we reld, om steun voor de overeen komst te winnen. Hoewel consti tutioneel niet noodzakelijk, zal het akkoord vandaag in het Liba nese parlement besproken wor den. Gemayel hoopt zodoende genoeg steun te krijgen binnen Libanon zelf, om dan officieel de Syrische president Assad te vra gen zijn troepen uit Libanon te rug te trekken. Een speciale delegatie onder lei ding van premier Chafik al Waz- zan zal gevormd worden om met Syrië verder te onderhandelen indien Damascus niet met het verzoek van Gemayel instemt. Daarnaast heeft de president ver tegenwoordigers naar een aantal Arabische landen gestuurd om te trachten algehele Arabische steun voor de Libanese positie te krijgen. Gemayel hoopt hierdoor de Syrische opvatting dat dit ak koord gelijkgesteld kan worden aan het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag, te kunnen weer leggen. Enkele ministers van buitenlandse zaken van de EG op een rijtje. V.l.n.r. Claude Cheysson FrankrijkGaston Thorn, voorzitter van de Europese Commissie en Hans-Dietrich Genscher (West-Duitsland). (Foto API GYMNICH (ANP) - Tijdens de in formele bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de EG-landen, dit weekeinde in het Westduitse plaatsje Gym- nich, is wederom geen oplossing gevonden voor het probleem van de Britse bijdrage aan de ge meenschap. De Britten betalen meer aan de EG, dan ze terug ontvangen en premier Thatcher heeft haar kiezers al voor haar aantreden belooft daar wat aan te zullen doen. De tijd dringt want 9 juni zijn de Britse verkiezingen en de laatste kans op een akkoord biedt de eerst volgende Europese topcon ferentie die twee dagen daarvoor in Stuttgart wordt gehouden. Wordt ook dan geen compromis gevonden, dan is de kans groot, zo bleek dit weekeinde, dat That cher weigert de bijdrage te beta len en zo aanstuurt op een crisis. Na afloop van de bijeenkomst kon niet meer dan geconstateerd worden dat "de problemen niet Vechtshow Een praatshow op de Brazi liaanse televisie is zaterdag avond uitgelopen op een vechtshow tussen twee parle mentsleden. Een studiopu- bliek en duizenden tv-kijkers waren er getuige van dat Do- mingos Leonelli, lid van een oppositiepartij, op de vuist ging met Jose Botelho van de Arbeiderspartij. Leonelli beschuldigde de Ar beiderspartij ervan de kiezers te verraden door toe te treden tot een coalitie met de militai re regering. Botelho beant woordde die beschuldiging met de kreet "u bent een leu genaar". Het tweetal ging el kaar daarop met vuisten en voeten te lijf. De vechtersba zen werden tenslotte door an dere deelnemers aan het de bat van elkaar gescheiden. Overleden De internationaal bekende fo tograaf James van der Zee is gisteren op 96-jarige leeftijd in de Verenigde Staten overleden. Hij had enkele uren tevoren op de Howard Universiteit een eredoctoraat gekregen. Van der Zee heeft meer dan een halve eeuw de fotostudio in Harlem geleid. Hij ontving voor zijn fotografisch werk diverse onderscheidingen, waaronder vier eredoctora ten. Opvolger De opperste Sowjet, het natio nale parlement van de Sow- jet-Unie, komt op 16 juni bij een om, naar wordt verwacht, een opvolger te kiezen voor president Leonid Bre2ynjev, die zes maanden geleden is overleden. SANTIAGO (AFP) - De Chileense militaire politie heeft zaterdag razzia's uitgevoerd in enkele volkswijken van de hoofdstad Santiago. Volgens getuigen heeft ze bijna duizend personen aange houden. De katholieke Chileense radio meldde, dat de razzia's zijn ver richt in de volkswijken San Mi guel en La Granja. Via luidspre kers riep de politie alle mannen boven de 18 jaar op, zich te mel den voor een "identiteitscontro le". Daarna sloten ze hen op in een stadion. PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft teveel kerncentrales. Het bouw programma van nieuwe kerncen trales voor de jaren '80 moet daarom op drastische wijze wor den ingekrompen. Dit staat in een rapport van een commissie van deskundigen dat dezer da gen aan de regering in Parijs is voorgelegd. De Franse regering heeft vorig jaar op grond van een verwachte jaar lijkse economische groei van vijf procent opdracht gegeven voor de bouw van zes kerncentrales. Het energieverbruik verminder de in 1982 echter met 1,2 procent. De socialistische regering staat nu voor de moeilijke beslissing het kernenergieprogramma in grijpend te beperken. Dit zal po litiek en maatschappelijk veel problemen geven, gelet op het werkgelegenheidsaspect. In het rapport wordt er verder op gewezen dat in het licht van het tegenvallende energieverbruik de behoefte aan gas en kolen zal afnemen. Frankrijk zal dienten gevolge op langere termijn mede met een overschot aan buiten lands gas komen te zitten, zo stelt de commissie. Landen waarmee Frankrijk contracten voor de levering van gas heeft, zijn Nederland, de Sowjet-Unie, Algerije en Noorwegen. De wijken waar de razzia's zijn ver- den volgens de priester vastge- richt, waren woensdag het toneel houden, van gewelddadige demonstraties Een radiostation op de nationale dag van protest tegen het bewind van generaal Pinochet. Daarbij schoten poli tiemensen twee betogers dood. In de zaterdagavond in Santiago uitgegeven verklaring van de mi litaire autoriteiten staat dat de zoekactie was bedoeld om "anti sociale elementen te ontdekken en arresteren en om wapens en explosieven te vorderen die zijn gebruikt tegen onschuldige bur gers". Volgens een plaatselijk radiosta tion, "Radio Portales" zijn bij de zoekactie machinegeweren, klei ne wapens en munitie gevonden. Een priester in een van de wij ken, Pierre Dubois, zei dat bijna 3000 mensen zijn opgepakt, van wie de meesten weer zijn vrijge laten. Meer dan 130 r ooms ka tholieke kerk "La voz de la cos- ta" in Osorno (1000 kilometer ten zuiden van Santiago) is sinds za terdag uit de lucht door een aan slag. Volgens de bisschop van Osorno, Caviedes Medina, heb ben onbekenden de antenne op geblazen. De aanslag komt nadat de regering vrijdag een radiosta tion, "radio-cooperative" in San tiago had verboden nieuws, com mentaren en interviews uit te zenden wegens "haar verant woordelijkheid voor daden van agitatie en wanorde". Woensdag tijdens de nationale protestdag tegen de regering van Pinochet. De vreedzame protesten van woensdag, waartoe was opgeroe pen door de vakbonden, vorm den de eerste nationale demon stratie in tien jaar militaire dicta tuur. GYMNICH (ANP) - Minister Van der Broek voelt er weinig voor om de Nederlandse bijdrage aan Unifil te handhaven indien de VN-vredesmacht meer naar het noorden van Libanon zou moe ten worden verplaatst, of tot taak zou krijgen de Palestijnse vluch telingenkampen te beschermen. Op de bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van tien EG-landen in het Westduitse Gymnich, is "de onzekere toe komst" van Unifil even ter spra ke gekomen, zo verklaarde mi nister Van den Broek tegenover Nederlandse journalisten. Libanon zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vermoe delijk verzoeken het mandaat voor Unifil, dat op 19 juli afloopt, aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Van deze aan passing zal het afhangen of Ne derland troepen zal blijven be schikbaar stellen. Nicaragua slaat nieuwe aanval af MANAGUA (UPI/AFP) - De Nica- raguaanse regering heeft zater dag bekendgemaakt dat een nieuwe invasiemacht van rechtse Somozisten die vanuit Honduras binnendrong, is terug geslagen. De rebellen, 500 in to taal en opererend in twee groe pen, werden zaterdag verslagen bij een veldslag in de noordelijke provincie Zelaya. In een communique werd gezegd dat de anti-Sandinisten waren verslagen, maar bijzonderheden over de slag en over eventuele slachtoffers werden niet ver strekt. Wel werd informatie gege ven over een grensoverschrij ding van vorige week vanuit Cos ta Rica. Bij gevechten ongeveer 200 km ten zuiden van de hoofd stad werden 25 rechtse rebellen gedood en verscheidene wapens van Chinese makelij alsmede geld en voorraden buitgemaakt, aldus het communique. De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft eigenhandig de vakbondsleider Cyrill Daal en de officier Soerindre Rambo- cus geëxecuteerd. Tevens heeft Bouterse hierbij Daal ontmand met een bajonet. De huidige minister-president Er- rol Alibux was verantwoorde lijk voor het draaiboek dat door een selectie groep was op gesteld om in totaal 22 voor aanstaande Surinamers op 8 december 1982 te vermoorden. Behalve Bouterse en Alibux wa ren ook de toenmalige minister van volksgezondheid, de mili tair Badressein Sital, en de mi nister van volksmobilisatie, de voormalige minister van bui tenlandse zaken Harvey Naar- endorp en de militair Paul Bhagwandas, een van de com mando's van het eerst uur, bij de voorbereiding en de uitvoe ring van de executies betrok ken. Bhagwandas leidde het executiepeloton waardoor in totaal 15 Surinamers de dood vonden na eerst afgrijselijk ge marteld te zijn. door Ruud de Wit Aldus staat te lezen in het boek 'De decembermoorden in Suri name', een verslag van een ooggetuige dat maandag 16 mei ten doop wordt gehouden. Het 77 bladzijden tellende boekje is geschreven door een anonymus die zich op dit mo ment nog in Suriname zou be vinden. Hij baseert zijn infor matie op dagboekaantekenin gen die hij maakte van ge sprekken met majoor Roy Horb. Horb was zelf ook bij de executies van 8 deember 1982 in fort Zeelandia aanwezig, maar heeft blijkens het boek niet aan de liquidaties deelge nomen. Uit protest tegen de moorden nam Horb ontslag uit dienst en begon in kleine kring te pra ten. Op zondag 30 januari 1983 werden hij en zijn lijfwachten, alsmede de ministers Sariman, Hardjopr^tno en Graanoogst gearresteerd op beschuldiging van een coupe-poging tegen Bouterse. In de nacht van woensdag 2 op donderdag 3 fe bruari kreeg een MP-wacht op dracht de cel van Horb te con troleren. Hij trof Horb echter dood in zyn cel aan. Horb zou zich aan het koord van zijn sportbroekje hebben opgehan gen. Volgens de schrijver van het boek zou Horb evenwel te gen tien uur 's avonds door Bhagwandas, de medisch stu dent Jules Brewster en een niet geidentificeerde man zijn opgehangen. De anonieme schryver van het boekje 'De decembermoorden in Suriname' moet een goede bekende van Horb zyn ge weest. In zijn woord vooraf staat onder meer: „Na de de cembermoorden trok Horb zich als militair terug. On danks dat hij zich frank en vrij door Paramaribo bewoog, moet hij hebben voorvoelt dat zijn einde mogelijk nabij was. En de zwijgzame man begon te praten. 'Als ik mocht dood gaan bij een verkeersongeluk, door verdrinking of wat dan ook. Weet een ding: ik ben ver moord. Vermoord door Desi en zijn bende'. Ook in mij stelde hij vertrouwen. Hij vertelde mij van de betrokkenheid van bevelhebber Bouterse, van mi nister-president Errol Alibux, van minister Harvey Naaren- dorp, van Iwan Krolis, de voor zitter van de PALU, van Paul Bhagwandas, van Badressein Sital en van de andere by de moordpartijen in de nacht van 8 op 9 december in fort Zeelan dia. Ook zijn eigen aandeel daarin verzweeg hij niet". Het boekje bevat een gedetail leerde weergave van de gruwe lijke gebeurtenissen van 7 en 8 december en gaat tevens in op de groeiende tegenstelling tus sen tweede man Horb en be velhebber Bouterse. Uit de be schrijving blijkt dat de gevan genen dus niet op de vlucht zijn doodgeschoten, zoals nog altijd de officiële lezing van Pa ramaribo luidt, maar dat al van tevoren was afgesproken alle zestien mannen die gearres teerd waren te doden. Uitein delijk werd alleen voor vak bondsleider Fred Derby een uitzondering gemaakt, die op voorspraak van Bouterse naar huis mocht. Horb: „Toen ik beneden kwam hoorde ik tussen de schoten nog het gegil van de laatste ge vangenen. Ik zag bebloedde lij ken op een hoop in een hoek van het binnenplein en een paar onder de stenen trap. Ik zag ook twee lijken in ieder ge val in groene uniformen, ter wijl de andere lijken waren ontkleed. Ondertussen hoorde ik de schoten van de opgezette schijnaanval. Ik liep naar huis en bedronk my". De informatie die van de anonie me schrijver komt in grote fij nen overeen met een eerder in de Nederlandse pers versche nen ooggetuigeverklaring van de naar Nederland gevluchte luitenant Mahadath. Aan vooravond hervatting Genève zaterdag een grote demonstratie tegen kernenergie gehouden, waaraan ook dit groepje MOSKOU (AFP) - Er is "een kans" voor de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie om in Genève een akkoord te bereiken over het beperken van het aantal Europe se kernraketten voor de middel lange afstand, ondanks het feit dat beide partijen tegengestelde benaderingen hebben over de kwestie van ontwapening in Eu ropa. Dit heeft het partijblad van de communistische partij van de Sowjet-Unie "Prawda" gisteren gemeld. Achtenveertig uur voor de hervat ting van de onderhandelingen over beperking van de kernwa pens in Europa, het zogeheten INF-overleg, legde de Prawda nogmaals nadruk op de "vastbe slotenheid van de Sowjet-Unie om een vermindering te berei ken van de kernraketten voor de middellange afstand van de Sow jet-Unie en de landen van de NA VO". Dat is volgens het Russi sche orgaan echter niet het doel van de Verenigde Staten. Die zouden er alleen op uit zijn het aantal "Russische raketten te verminderen". Ondanks de meningsverschillen, zo vervolgde de Prawda, is er een "kans" dat men het eens wordt over de kernproblemen als de "concrete en realistische voor stellen van de Sowjet-Unie" in overweging worden genomen evenals de massale manifestaties tegen de nucleaire dreiging, die steeds talryker worden "in alle landen en op alle continenten" "Het beslissende moment komt", zo voegde de Prawda er aan toe, "dat de volkeren die hechten aan de vrede de imperia listen dwingen zonder uitstel se rieuze onderhandelingen te be ginnen, want anders zal de bewa peningswedloop ongecontro leerd verder gaan, met alle con sequenties van dien". "Het woord is nu aan de Verenigde Staten en aan hun bondgenoten van de NAVO", zo besloot het Russische partyblad. HAMBURG (DPA) Konrad Ku jau, de handelaar in nazi-reli kwieën die zaterdag terugkeerde naar West-Duitsland, is gearres teerd. De officier van justitie in Hamburg verklaarde zaterdag avond dat Kujau na aankomst in Beieren uit Oostenrijk werd gearresteerd op verdenking van bedrog. Kujau die verslaggever Gerd Hei- demann van het weekblad "Stern" de vervalste dagboeken leverde werd zaterdagavond nog naar Hamburg overgebracht. De in Stuttgart woonachtige hande laar ontkende na aankomst in de Bondsrepubliek dat hij de dag boeken zou hebben gemaakt. Hy was op het moment dat hy ze aan Stern verkocht overtuigd van de echtheid van de geschriften.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9