PvdA op bres voor 'aow-plus' Kans op reageerbuisbaby klein Basisbeweging strijdt tegen imperialisme VS Probleemloze vrijdag de 13e Evacuatie wegens gaslek booreiland -C Wachtlijst van zeker duizend vrouwen Bejaarden met pensioentje Houdt RDM in stand MAANDAG 16 MEI 1983 Binnenland ROTTERDAM (GPD/ANP) kans een vrouw via de reageer buismethode met succes te be vruchten, is nog erg klein. Dr A. Drogendijk, hoogleraar gynaeco logie en verloskunde aan de me dische faculteit in Rotterdam schat de kans van slagen op tien procent. Hij hoopt echter een percentage van vijftien a twintig te bereiken, zoals in Amerika en Australië het geval is. Drogendijk zei dit gisteren in een toelichtig op de geboorte van de eerste 'reageerbuisbaby' in het Rotterdamse Dijkzichtzieken- huis. De vrouw, die het meisje van bijna zes pond gistermorgen ter we reld bracht, had op 16-jarige leef tijd een complicatie aan de blin dedarm gehad, waardoor haar ei leiders ontregeld waren. De 28- jarige vrouw wist al geruime tijd dat zij op natuurlijke wijze niet zwanger kon worden. Ofschoon in vele gevallen meerde re pogingen ondernomen moe ten worden om door middel van buitenbaarmoederlijke bevruch ting zwangerschap tot stand te brengen, gelukte het bij deze vrouw in één keer. Tot op heden hebben de betrokken artsen in Rotterdam 44 keer een eitje bij vrouwen operatief verwijderd om het in het laboratorium met een zaadcel van de man te laten versmelten. Vijf keer gelukte het om zwangerschappen tot stand te brengen, twee daarvan gingen mis. De vrouwen kregen een miskraam. Twee andere vrou wen zijn nog zwanger. Beperkte capaciteit Er is een grote wachtlijst van vrou wen die op een normale manier geen kinderen kunnen krijgen en die met de nieuwe methode willen worden behandeld. De ca paciteit in het Rotterdamse zie kenhuis is echter beperkt. Op het ogenblik kunnen de artsen slechts vijftig gevallen per jaar helpen, terwijl er duizend tot vijftienhonderd vrouwen gehol pen willen worden. De artsen willen wel uitbreiding, maar het wachten is op geld. Er zijn onder handelingen gaande met zieken fondsen over het opnemen van een dergelijke behandeling in het pakket. De naam reageerbuisbaby is overi gens misleidend. Die suggereert namelijk dat er een baby op groeit in een reageerbuis, maar dat is niet het geval. Het eitje dat buiten het lichaam moet worden bevrucht, moet tijdelijk ergens worden bewaard. Daarvoor kan een reageerbuis worden ge bruikt. Het zou beter zijn, aldus de medici, te spreken van een buiten-baarmoederlijke be vruchting en terugplaatsing van het bevruchte eitje in de baar moeder. Eileider De methode zal voorlopig alleen worden toegepast bij echtparen, van wie de vrouw geen goed functionerende eileider (meer) heeft. Alle andere factoren die een rol spelen bij de vruchtbaar heid, vooral de regelmaat van de menstruatie en de kwaliteit van het sperma van de man, moeten ongeveer normaal zijn. Artsen hebben nu vrijwel alge meen de aanvankelijk bestaande medische bezwaren tegen de me thode laten varen. Toch zijn er nog wel twijfels. De vraag leeft of deze bevruchtingen gevaren op leveren voor de baby's, doordat het embryo ongewenste afwij kingen of veranderingen onder gaat. Beschadiging in de reageer buis wordt onwaarschijnlijk geacht. Maar men kan niet voor spellen of achteraf gebreken aan het licht zullen komen. Tot dusver zijn geen aangeboren afwijkingen vastgesteld die aan kunstmatige verwekking te wij ten zijn. Er moeten eerst duizen den baby's geboren zijn, voordat met zekerheid kan worden ge steld dat er geen enkel verhoogd risico is. Toepassing van reageer buisbevruchting bij dieren lever de geen schade aan de vrucht op. gynaecoloog dr. A. Th. Alberda onder het toeziend oog (Foto ANP DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat de regering maatre gelen neemt orri tegemoet te komen aan de benarde posi tie van bejaarden die van een aow-uitkering en een klein pensioen moeten leven. Volgens het PvdA-kamerlid Els- ke ter Veld moet in de wet worden vastgelegd dat deze bejaarden nooit meer dan 60 procent van hun extra in komsten hoeven in te leveren aan de belastingen en het ziekenfonds. De PvdA zal bij het deze week te houden debat over de Voorjaars nota een motie indienen, waarin dit voorstel wordt verwoord. Ter Veld zei dit zaterdag in het VA- RA-programma In de Rooie Haan. Op het ogenblik komt het voor dat ouderen hun gehele extra pen sioen moeten afdragen aan pre mies en belastingen. Zij houden dan nog minder dan een volledi ge aow-uitkering over, aldus het kamerlid. Om daaraan een einde te maken zou de ziekenfondspremie voor het bejaardenziekenfonds een vast percentage moeten worden, zodat niemand meer dan 60 pro cent van het extra pensioen aan belastingen en premies kwijt raakt, aldus het PvdA-voorstel. De regeling geldt alleen voor be jaarden met een inkomen tussen de 18.000 en 23.000 gulden per jaar. Daarboven kan geen ge bruik meer worden gemaakt van het bejaardenziekenfonds en moet een particuliere verzeke ring worden afgesloten. 90 miljoen Het PvdA-voorstel kost de staat ongeveer 90 miljoen gulden, zo hebben de socialisten becijferd. Dat geld moet gevonden worden WEERRAPPORTEN d c t S re •S li Sb C re Amsterdam zwaar bew 17 6 2 De Bilt zwaar bew. 16 6 06 Deelen geheel bew. 17 7 4 Eelde licht bew. 19 5 3 Eindhoven 18 8 01 Den Helder 16 6 3 Rotterdam 16 5 2 Vlissingen 13 10 2 Zd. Limburg geheel bew. 18 8 01 Aberdeen 14 8 06 Athene onbewolkt 28 20 0 Barcelona onbewolkt 19 9 0 Berlijn geheel bew. 21 15 08 19 10 0 Brussel 16 8 1 Frankfort 18 12 11 Genève regenbui 17 10 55 Helsinki onbewolkt 17 3 0 Innsbruck licht bew. 24 14 0 Klagenfurt 27 10 0 Kopenhagen geheel bew. 16 10 0 Lissabon 17 10 9 Locarno 15 11 117 Londen 15 6 5 Luxemburg 16 10 2 Madrid geheel bew. 17 9 0 Malaga half bew. 24 8 0 Mallorca onbewolkt 23 14 08 München 23 13 0 licht bew. 21 14 13 Oslo 17 9 13 Parijs 17 10 08 Split 29 0 0 Stockholm licht bew. 18 7 0 Wenen 29 17 0 Zurich half 'bew. 21 10 03 Casa Blanca 20 9 6 Las Palmas 23 16 0 Beiroet onbewolkt 22 15 0 Tel-Aviv 23 17 0 Tunis onbewolkt 27 0 0 GOIRLE (ANP) - De 35-jarige C. Verharen uit Goirle (NB) is gis teravond bij een schietpartij in Goirle om het leven gekomen. De politie heeft de vermoedelij ke dader, een 25-jarige man uit Goirle, aangehouden. Volgens de politie hadden de twee man nen ruzie gekregen. VINKEVEEN (ANP) - De 31-ja- rige Harmen Riemersma uit Rijperkerk en de 31-jarige Geert Bron uit Alkmaar zijn vannacht op de Rijksweg 2 bij Vinkeveen in het verkeer verongelukt, zo heeft de politie meegedeeld. De auto's van beide bestuurders stonden op de vluchtstrook om dat een van hen panne had. De slachtoffers hebben zich ver moedelijk te ver op de snelweg begeven, waarop zij door een achteroprijdende auto zijn aan gereden. door het optrekken van de inko mensgrens voor het ziekenfonds, waardoor de hogere inkomens meer premie gaan betalen. Premier Lubbers en minister Van Aardenne (economische zaken en vice-premier) hebben twee weken geleden al laten weten het probleem van de zogenaamde aow-plussers te onderkennen. Zij lieten weten bereid te zijn over maatregelen na te denken. Hoe en wanneer hebben de be windslieden niet gezegd. Zij rea geerden op een oproep van VVD- leider Ed Nijpels om de aow-uit kering te ontzien bij de korting van de sociale uitkeringen met twee procent per 1 oktober. Volgens Ter Veld blijft de PvdA te gen die algehele korting van de uitkeringen en kan het voorstel van de PvdA er niet los van wor den gezien. „Wij zouden de be jaarden er met de ene hand iets bijgeven en dat over een paar maanden met de andere hand weer afpakken", aldus het ka merlid. BIERVLIET (ANP) - Ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van het Zeeuws-Vlaamse stadje Biervliet, de geboorteplaats van Willem Beukels- zoon, de uitvinder van het haringkaken, zijn daar zaterdag wedstrijden haringkaken gehouden. (Foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - Het actiecomité "Redt RDM" en de wijkraad Heijplaat hebben zaterdag een beroep gedaan op het college van B en W van Rotterdam vandaag alsnog met de bewindslieden Van Aardenne (economische zaken) en De Koning (sociale zaken) te gaan praten over de resterende mogelijkheden voor de oprichting van een nieuwe RDM- reparatiewerf. Zij vinden dat er wel degelijk openingen zijn om de tot standkoming van een nieuwe werf alsnog mogelijk te maken. De Rotterdamse wethouder Van de Pols, liet zaterdagavond desgevraagd weten op korte termijn alsnog een gesprek te willen hebben met de twee bewindslieden. Van de Pols verwacht echter weinig van een der gelijk gesprek. Bovendien vindt hij dat bij de ontslagen RDM-werkne- mers geen valse hoop meer mag worden gewekt. Het meest recente overleg met het departement van economische zaken is afgelopen vrijdag gevoerd met drs. Lelieveld, directeur-generaal voor de industrie. Daaruit is Rotterdam gebleken dat het rijk niet bereid is "zachte" voorwaarden te verbinden aan een hypothecaire lening van elf a twaalf miljoen die nodig is voor de verwerving van de dokken van de RDM. AMSTERDAM (ANP) - De Euro pese Basisbeweging heeft zater dag de Amerikaanse interventie in Midden-Europa scherp ver oordeeld. Met steun van de Ver enigde Staten maken de regerin gen van El Salvador en Guate mala zich schuldig aan martelin gen én volkerenmoord en trach ten contrarevolutionaire benden de Sandinistische regering in Ni caragua omver te werpen, aldus de basisbeweging. In de verklaring die het Europees basiscongres zaterdag in Amster dam aanvaardde, werden even eens veroordeeld: het gedrag van de paus tijdens zijn bezoek aan Nicaragua, de verslaggeving daarvan door de internationale persbureaus, de steun van ker ken uit Europa aan de tegenstan ders van de bevrijdingstheologie in Latijns-Amerika en ten slotte de voorkeur van het Vaticaan voor christen-democratische partijen en regeringen in dat ge bied. Het basiscongres werd van don derdag tot gisteren in Nederland gehouden. Thema was "Bevrij dend geloven in Europa". De na druk kwam te liggen op ontmoe tingen op de plaats waar de Ne derlandse basisgroepen functio neren. De 250 buitenlandse gas ten werden bij 32 basisgemeen ten in Nederland onder meer ge confronteerd met woon- en kraakvraagstukken, energiepro blemen (de centrale Dodewaard) en de integratie van buitenland se kinderen in het onderwijs. Za terdag had in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een centrale mani festatie plaats. Raketten De Oostduitse theologe Ilse Gret Fink benadrukte zaterdag in Amsterdam het verschil tussen het kapitalistische West-Europa en het socialistische Oost-Euro pa. De westerse regeringen wil len volgens haar liever raketten plaatsen dan een conflict met de VS. Daarentegen hebben de so cialistische landen een dringen de behoefte aan vrede. Gebrek aan historisch inzicht leidt tot verkeerde vergelijkingen. Daar om riep zij het congres op weer stand te bieden aan de illusies van de derde weg. "We mogen niet dromen van een overbrug ging van tegenstellingen". Voor de vredesbeweging bestaan er beperkte doeleinden. Het "be vrijdend geloven van de basisbe wegingen" ziet en erkent de rea liteit, zo zei ze. Ook de Mexicaanse oud-bisschop Mendes Arceo van Guernavaca wilde het Oosteuropese imperia lisme niet op een lijn stellen met het westerse. Imperialisme is volgens hem de vrucht van het kapitalisme. Daarom is er maar een imperialisme: dat in het wes ten. Overigens noemde hij de uitoefe ning van macht in Oost-Europa niet in overeenstemming met de principes van het socialisme. "Het oosten verdient het niet om gezegend te worden", aldus de Mexicaanse bisschop. DEN HELDER (GPD) - Dertig be manningsleden vah een boor- platform in de Noordzee zijn gis terochtend geëvacueerd nadat onder de waterspiegel een gaslek was ontdekt. De opvarenden werden overgebracht naar een nabij gelegen platform. Zeven tien bemanningsleden bleven achter om het lek te dichten, gis teravond was dat nog niet gelukt. Toen het lek in een van de produ cerende putten door de automa tische beveiligingsapparatuur werd geconstateerd, ontstond grote paniek onder de beman ningsleden. In ijltempo werden de meeste opvarenden geëva cueerd uit angst voor mogelijke ontploffingen. Het scheepvaart verkeer werd aangeraden ten minste 3,5 kilometer uit de buurt van het platform te blijven. Aanvankelijk liet de zaak zich ern stig aanzien. Onder water kwa men grote hoeveelheden gas vrij. Dat veroorzaakte een kolom wa ter van een meter hoogte. De eva cuatie van de opvarenden naar het platform Penrod had plaats met eigen bevoorradingssche pen. Helikopters van de KLM waren in de buurt voor eventuele bijstand. Het platform L-10-A van de Ameri kaanse maatschappij Placid Oil ligt 70 kilometer ten noordwes ten van Den Helder. Het produ ceert dagelijks ruim 6 miljoen kubieke meter gas, dat via een 178 kilometer lange pijpleiding naar het vasteland wordt getransporteerd. Sinds de ont dekking van het lek ligt de pro- duktie stil. DEN HAAG (GPD) - Vrijdag de dertiende leverde geen onover komelijke problemen op voor de havo- en vwo-eindexamenkandi- daten van wie de meesten aan hun laatste examendag toe wa ren. Aleen de vwo-kandidaten met wiskunde 2 in het pakket moeten maandag nog even op draven en hun exacte collega's van de mavo zitten in hetzelfde schuitje. Zij, en dat zijn er 52.623, moeten de open vragen van wis kunde nog maken. Volgende week volgen voor mavo, havo en vwo verder nog de min of meer uitzonderlijke vakken: Spaans, Fries, Russisch en filo sofie. Het lager beroepsonder wijs krijgt nog wiskunde, Engels en machineschrijven. Makkelijker Net als het examen handelskennis 1 eerder in deze examenperiode, viel het examen handelskennis 2 (administratie en handelsreke- nen) voor het lager beroepson derwijs (leao, lhno en Ito) erg mee. „Het waren standaardvra gen en leerlingen die hun theorie een beetje hebben bijgehouden, hadden er geen moeite mee", Economie vertelde docent Nico van Vliet dan dikwijls moeilijk zijn, opga ven maken is dat evenzeer. Dat bleek vrijdag weer eens tijdens het examen handelskennis 1 in het mavo. Menige kandidaat die had gekozen voor het c-niveau zal daarvan spijt hebben gehad, want de moeilijkheidsgraad tus sen c- en d-niveau verschilde nauwelijks. Sterker: elf van de veertig vragen waren inhoude lijk aan elkaar gelijk. Leraar G. B. Wieringa van de Gere formeerde School voor Mavo in Enschede heeft er helemaal geen moeite mee dat het systeem van meerkeuzevragen voor zijn vak over enkele jaren zal verdwijnen. Eigenlijk is het volgens hem ook geen doen om zoveel vragen vol gens het huidige systeem te be denken en dan toch enig niveau te bereiken. Het hele examen overziende was zijn conclusie: „De niveaus lagen nagenoeg ge lijk en de moeilijkheidsgraad was niet erg hoog. Wie de stof had bestudeerd kon het heel goed doen". i het Ook de meerderheid van de leerlin gen van Scholengemeenschap De Lage Meren in Bergen op Zoom vond dat het examen erg was meegevallen. Het examen bestond uit vier administratie- opgaven en drie opgaven han- delsrekenen. „De handelsken nis-examens waren dit jaar mak kelijker dan vorig jaar", stelde een tevreden Van Vliet na afloop van het examen vast. Moeilijkheidsgraad Examenopgaven oplossen mag „Een vrij traditioneel, maar ook erg omvangrijk examen". Zo rea geerde docent Yvon Prince van de Openbare Scholengemeen schap Professor Casimir uit Vlaardingen na afloop van het vwo-examen economische we tenschappen 2. Zijn leerling, Mike van Snek, kon zich met het eerste verenigen: „Er zaten zaken in die we al vijf jaar doen, het was voor mij oude koek". Aangezien Mike al een uur voor tijd klaar was, kon hij het wat betreft de omvang van niet zijn met zijn do cent eens. Hij vond het overigens geen echt makkelijk examen. „Hetf was soms nodig op de hoogte te zijn van zeer specialistische din getjes, maar als je die wist, was het echt wel te doen". Andere leerlingen, die overigens wel de volle drie uur nodig hadden, wa ren het eens met die laatste op merking. Grammatica Hadden de kandidaten Duits van de lbo-afdeling van het Mr. Cals College in Enschede het afgelo pen dinsdag tamelijk gemakke lijk met het beantwoorden van de meerkeuzevragen, vrijdag lag het met de open vragen anders. „Er kwam nu wel grammatica en zinsbouw aan te pas", aldus le raar G. B. Koekenberg uit Los ser, die dinsdag op het ontbre ken daarvan kritiek had. Heel wat kandidaten hadden, en dit in tegenstelling tot dinsdag, nu de volle tijd nodig. Er moes ten vragen over een stuk tekst worden beantwoord, in allerlei zinnen moesten weggelaten woorden worden ingevuld, op andere gedeeltelijke zinnen moest een aanvulling worden ge geven. „Ze werden met dit exa men wakker geschud", aldus t*. Koekenberg. „Hoewel het exa men echt wel te doen was, viel het veel leerlingen toch wel te gen". Muziek Het niveau van het landelijke eind examen muziek, dat op een be perkt aantal havo's en vwo's in het land is afgenomen, werd over het algemeen als „moeilijk" erva ren. Dat was ook de mening van docent Aat Broersen van de Coornhert-scholengemeenschap in Haarlem. Het havo-examen bestond dit jaar uit zes luisteropdrachten waar over tal van vragen werden ge steld. Verder moest aan de hand van een melodie een „melodie dictee" worden gemaakt. De ont brekende noten moesten worden ingevuld. De kandidaten werden getest op gehoor en algemene muziekleer. Dat gold ook voor de vwo'ers, die slechts drie luisteropdrachten kregen maar daarover dertien vragen per opdracht moesten maken. Broersen: „Die vragen groeven dan ook iets dieper. Ik vond het een goed examen". Kunstgeschiedenis In de Utrechtse Hendrik van der Vlist-scholengemeenschap wordt gesproken over de periode vóór Deetman en de periode na Deetman. Dit in verband met de bezuinigingen die door deze mi nister zijn doorgevoerd. Hoewel het nu duidelijk na Deet man is, blijven de „dure" expres sievakken in het examenpakket. Ondanks het feit dat slechts twee mavo- en twaalf havo-kandida ten voor handenarbeid of teke nen hebben gekozen. Zij krijgen wat betreft het kunstgeschiede nis-deel van het examen samen les van dezelfde leraar, handen- arbeid-leraar Harm Verbeek. Hij pleit ervoor om bij de kunstge schiedenis net als bij gewone ge schiedenis een bepaalde periode af te bakenen als examenstof: „De stof is zo omvangrijk dat ik er soms in één les drie stromin gen door moet jagen. Ergens een beetje dieper op ingaan is bijna Tekenkandidate bij havo Hanke Jonker vond haar opgave „echt waardeloos". „Steeds werd er ge vraagd naar twee redenen of twee functies en dan was ik al blij als ik er één kon bedenken" De mentaliteit van managers, éen methode om te leren lezen, de wapenwedloop, een derde vlieg veld bij Londen en de problemen waar dikke mensen mee gecon fronteerd worden. Het was weer een onvervalste serie havo-tek sten (meerkeuzevragen) die de eindexamenkandidaten vrijdag op hun tafeltjes kregen. Sjaak Teilekamp en Corry van der Lem, twee leerlingen van de Openbare Scholengemeenschap Professor Casimir uit Vlaardin gen waren het maar gedeeltelijk met elkaar eens. De tekst over het derde Londense vliegveld (door Sir Colin Buchanan in The Sunday Times) vonden ze verre weg de moeilijkste. Op een goede tweede plaats, wat moeilijkheidsgraad betreft, kwam volgens beide leerlingen de tekst over de wapenwedloop (een deel uit een lezing van dr Ni cholas Humphrey voor de BBC- radio). Het feit dat het onder werp actueel was, hielp ze echter door de grootste moeilijkheden heen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7