Vechtpartij in LVC meer dan een incident Jeugdwerkloosheid week lang centraal in jongerencentra LEKKER VERS IS ALTIJD VOORDELIG BUEDAH. NWS:"Geduldig zijn in de omgang met slechthorenden" Parkeergarage JAC Supporter van Oranje Groen mishandeld Wegloophuis op televisie Paramaribohof Inbrekers Aardrijkskunde (2) IflCHTESGSONM Man geslagen en beroofd Huurverhoging Bloemententoonstelling trekt 5000 bezoekers MAANDAG 16 MEI 1983 Met film, discussie en acties LEIDEN - 'Arbeid in Spiegelbeeld' is de titel van de film die vanavond in het Leids Vrije Tijds Centrum te zien is. De (video)film gaat over de coöperatieve vereniging De Klos, de groep jongeren die aanvankelijk het gebouw van Clos en Leembruggen en later de voormalige Ziekenboeg van het Marinecomplex betrokken met de bedoeling om er zelfstandig werk te verrichten. De film gaat niet alleen over de moeizame geschiedenis van de groep in het vinden van huisves ting voor hun project, ook de ar beidsethos wordt ter discussie gesteld. Is werken eigenlijk wel zo leuk? Is het wel zo noodzake lijk, zo'n morele plicht? De film stelt de vragen, zonder zelf de antwoorden te geven. De film heeft een speelduur van een uur en is een produkt van Harbert van de Kaap, Paul van Velzen en Gert-Jan Zuilhof. Be halve de Klos-groep komen ook anderen in beeld, die zich met het scheppen van werk bezig houden, zoals de winkeliersters van 'De Dondersteen' en 'Unieke Produkten'. Op VPRO-achtige wijze stappen de filmers bij het arbeidsbureau binnen, waar - heel amusant - een ambtenaar eerst op toestemming van, letter lijk, bovenaf gaat zitten wachten. Over het geheel genomen beant woordt de film aan zijn doel: aan zetten tot de discussie over het thema jeugdwerkloosheid in Lei den. Dat thema staat deze week centraal in de vier Leidse jonge rencentra LVC, Stats, Breehuys en Augustinus. Na de vertoning van de film (20.00 uur) is er een forumdiscussie. In het forum hebben zitting: wethouder Pe ters (PvdA), ambtenaren,van de gemeentelijke afdeling economi sche zaken (Keyzer) en de sociale dienst (Scheepbouwer), het ar beidsbureau (Keur), de raadsle den Van der Putten (PSP) en De Vries (WD), de Leidse Vrijwilli- gérscentrale (Boon), Van Velzen van De Klos en Crane van de KWJ. Er is achter de forumtafel een stoel vrij waar - om de beurt Helaas is het noodzakelijk onjuiste uitspraken van wethouder Waal in deze krant recht te zetten (5.5.83). Het ging om de parkeer garage van de universiteit aan de Witte Singel. Zouden omwonen den de parkeergarage 's avonds en in het weekeinde mogen ge bruiken? Het bestuur van de uni versiteit wilde niet voor de ver antwoordelijkheid en de kosten opdraaien. Het gemeentebestuur evenmin. En dan volgt: "Om tot overeenstemming te kunnen ko men met de universiteit hadden de buurtbewoners zich daarom moeten verenigingen tot een rechtspersoon." Het is vreemd dat de Buurtvereni ging De Doelen (of de Wijkver- eniging Pieters- en Academie- wijk) buiten kantooruren die parkeergarage zou moeten gaan exploiteren. Zou een b.v. moeten worden opgericht? Het is toch de taak van een gemeentebestuur ervoor te zorgen dat de binnen stad bewoonbaar blijft. Dat houdt onder andere in: een rede lijk aantal parkeerplaatsen. Wat wethouder Waal (of deze krant) beweegt om een dergelij ke opinie te ventileren, blijft on duidelijk. Moet dit een stimulans zijn voor het bedrijfsleven in de binnenstad om aandelen in de Sanders-parkeergarge te kopen nu concurrentie van de universi taire parkeergarage niet te duch ten is? Is het een kat naar de uni versiteit? Of loopt Waal vooruit op juridische procedures in ver- - iedereen op kan zitten die mee wil praten. De themaweek jeugdwerkloosheid staat in het kader van een lande lijke actie tegen de plannen van de regering Lubbers. Plannen om opnieuw de jeugdlonen te verlagen en de werkloosheidsuit keringen voor jongeren af te schaffen. In de Leidse regio zijn 10.000 mensen werkloos, waar van er 2700 jonger dan 23 jaar zijn. Binnenkort komen er weer een paar duizend schoolverlaters bij, aldus de organisatoren van de actieweek. (Behalve de vier jongerencentra, ook de KWJ, de jongerenorganisaties van PvdA en PSP, het JAC, Rebel en het Wegloophuis). Zij vragen speciale aandacht voor buitenlandse jongeren en eisen van de regering dat deze jonge ren in Nederland mogen blijven, ook als ze werkloos zijn en de ou ders naar het land van herkomst teruggaan. Verder eisen zij onder meer afschaffing van de sollicita tieplicht, meer ruimte en geld voor niet-commerciële werkpro jecten, geen afschaffing van uit keringen en geen verlaging van de jeugdlonen. Programma Het programma van de week ziet er als volgt uit: Maandag, 20.00 uur. Film en forum in LVC. Bree huys, ook 20.00 uur. Meiden avond over meiden en werk. Met o.a. kwartetspel en film. Dinsdag, 20.15 uur. Herhaling van de videofilm in Augustinus, ver der een optreden van het cabaret Chrisis. band met de voorgenomen wo ningbouw op het Doelenterrein? Het parkeren lijkt een van de struikelblokken te worden. En het zou kunnen dat hij met dit soort onzinnige uitspraken de Zwarte Piet bij de omwonenden tracht te leggen. Wat de reden ook is, de wethouder kan probe ren te zeggen: "Mijn schuld is het niet." N.F. van Manen Doelengracht 13 Leiden In de berichtgeving van het Leidsch Dagblad over de vragen die de PSP-fraktie aan burge meester Goekoop gesteld heeft over het Leids Nieuwsblad is een storende fout geslopen. De PSP heeft niet om een verbod van een volgend 'artikel' over het JAC gevraagd, zoals deze krant schreef Waar we Goekoop om vroegen, was om na te gaan of het Leids Nieuwsblad weer van plan was om namen en adressen te publiceren van JAC-medewer- kers/sters. Zoals u wellicht weet werd in het eerste artikel de naam en adres van iemand gepubliceerd. Om dat de schrijver van het 'artikel' ook hierover al niet goed geïnfor meerd was, bleek het een adres te zijn van iemand die niets met het JAC te maken had. Gelukkig voor deze bleef het bij een aantal telefonische bedreigingen. Het Leids Nieuwsblad bood voor deze verkeerde publikatie zijn Woensdag, 10.00 uur. Protestactie bij het arbeidsbureau. In het LVC wordt 's avonds om acht uur en om negen uur de speel film 'That sinking feeling' ver toond. De film gaat over een groep werkloze jongeren, zonder enig vooruitzicht, in Glasgow. Donderdag, 10.00 uur. Prikactie bij de sociale dienst. In Stats is 's avonds een optreden van de Ma rokkaanse muziekgroep Ourat el Hejra, met zelfgeschreven liedjes over Marokkaanse jongeren in Nederland. In het LVC wordt de speelfilm Themroc vertoond en in Augustinus is vanaf 22.00 uur optreden van de band Hollands Glorie. Vrijdag, 15.00 uur. Discussie in het Breehuys over zin en onzin van (beroeps)onderwijs. Leraren en scholieren van het l.b.o. vliegen elkaar in de haren onder leiding van De Vrolijke Arke. In het LVC wordt 's avonds om negen uur de speelfilm Themroc nog maals vertoond en treden de Leidse amateurgroepen Minicry, Decent People en Uwanah op. Zaterdagmiddag is er op het Stad huisplein een 'banenmarkt' van experimentele bedrijfjes en niet- commerciële werkprojecten uit de Leidse regio. Om twaalf uur wordt de markt door wethouder Fase (WD) van economische za ken geopend. De week wordt 's avonds in het Breehuys afgeslo ten met een optreden van de Ne derlandstalige band De Dijk. LEIDEN - De bloemententoonstel ling Sleutelflora 1983 die de afge lopen week in de Hooglandse Kerk werd gehouden, heeft zo'n 5.000 bezoekers getrokken. De organisatie van deze kleurrijke manifestatie was in handen van het college van kerkvoogden van de Hervormde kerk in samen werking met de Rijnsburgse Flo ra-veiling. LEIDEN Het Leidse Wegloop huis is Vanavond op televisie te zien in het jongerenprogramma van de VARA 'Je ziet maar'. (19.33 uur, Nederland 2). Het wegloophuis is een opvangadres voor van huis weggelopen jonge ren, een initiatief van het JAC. excuses aan in het volgende nummer. Nu lijkt dat aardig, maar wat had het 'nieuwsblad' gedaan als het uit de hand was gelopen? Een bloemstukje naar het ziekenhuis? Of een gratis brandverzekering voor de eerste tien jaar? Om de medewerkers/sters van het JAC en andere Leidse inwoners te vrijwaren van eventuele sym pathie-betuigingen voor de schrijver van de JAC-'artikelen', hebben wij Goekoop gevraagd om na te gaan of er in volgende nummers van het Leids Nieuws blad weer namen en adressen ge publiceerd zouden worden. En als dat het geval was, of hij dan de uitgave van het Leids Nieuws blad wilde verbieden. Alleen daarom. Niet om wat ze schrij ven over het JAC, want we ne men aan dat het JAC zelf vol doende in staat is om de laster van het Leids Nieuwsblad te weerleggen. Met behulp van de rechter, of gewoon door het feit dat ze al enige jaren succesvol aan het werk zijn. Hans de la Mar, PSP-raadslid, Klokpoort 42, Leiden. LEIDEN - Een speciale tentoon stellingsbus van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (de NWS) deed zaterdag Leiden aan. Met behulp van deze bus kon de afdeling Leiden van de NWS zich op het Stadhuisplein een dag lang manifesteren. De mobiele tentoonstelling werd redelijk goed bezocht. In de bus was het mogelijk om een gehoor- test af te laten nemen (zie foto). Op de tentoonstelling manifes teerden zich ook belangenbehar tigers van slechthorende jonge ren onder het motto: "Slechtho rendejongeren; stop ze niet in de doofpot". De afdeling Leiden van de NWS probeerde met deze tentoonstel lingsdag "goedhorenden aan hun verstand te brengen dat ze geduldig moeten zijn in de om gang met slechthorenden en daarnaast mogelijke gehooraf- wijkingen bij tentoonstellingsbe zoekers op te sporen", zoals NWS-informatrice Florence Notenboom het uitdrukte. Over het verloop van de tentoon- LEIDEN Een supporter van de voetbalclub Oranje Groen is za terdagmiddag zwaar mishandeld op de velden aan de Boshuizer- kade. De man kreeg ruzie met een andere supporter die hem uiteindelijk begon te slaan. Daar bij liep de Leidenaar een gebro ken oogkas op en brak hij zijn kaak op zes plaatsen. De opbrengst van de tentoonstel ling is bestemd voor een kinder dorp in het Boliviaanse Sucre waar een schrijnend tekort aan medische verzorging is. Behalve bloemen waren er ook an tieke rijtuigen in de kerk te be wonderen, die waren afgestaan door de vereniging 't Gareel. Ook de gouden koets van de 3 Octo- ber-Vereeniging was de fraai ge restaureerde kerk binnengere den. De Hooglandse kerk is het het col lege van kerkvoogden goed be vallen als tentoonstellingsruimte ook al is die ruimte immens en daardoor moeilijk te vullen. Of de Sleutelflora een vervolg krijgt is volgens college-secretaris J. Donkers nog de vraag. "In elk geval willen we wel vaker ten toonstellingen in de kerk gaan houden maar of dat weer bloe mententoonstellingen zijn dat weten we nog niet". initiatief neemt om deze verla ging uitdrukkelijk aan de ver huurder voor te stellen. Als de verhuurder niet akkoord gaat, moet de huurder zelf de huur- commissie inschakelen. Dat moet gebeuren binnen 12 weken na de voorgestelde datum van in gang van de verlaging. Als de verhuurder een huurverhoging voorstelt, kan de huurder dus niet volstaan met het maken van bezwaren. Hij moet uitdrukke lijk een voorstel tot verlaging doen. De huurder kan overigens ook huurverlaging voorstellen, als de verhuurder helemaal geen voorstel tot verhoging doet. We verwijzen u nogmaals naar de in ons artikeltje genoemde fol ders. Instituut Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2 Leiden stelling toonde Notenboom, die tevens afdelingsbestuurslid is, zich tevreden. Minder tevreden was zij met de muziektent die naast het Stadhuisplein was op gezet en waar in de loop van de dag muziek ten gehore werd ge bracht in het kader van een Chili- manifestatie. Een muziektent naast een tentoonstellingsbus van slechthorenden had volgens haar geen pas. Gemeente-voorlichter E. Hulsker zei dat de gemeente er bij het af geven van de zowel een vergun ning aan de NWS als aan het Chili-comité van uit was gegaan dat beide manifestaties elkaar beslist niet zouden bijten. Huls ker: "Integendeel, zo'n progres sieve manifestatie als van het Chili-comité was volgens mij juist een aardig lokkertje voor de de tentoonstelling van de NWS". LEIDEN - Drie jongens, 25, 15 en 17 jaar oud, zijn vanochtend vroeg op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Koets-o-theek. Aan de le Binnevestgracht wer den de drie aangehouden met de 1500 gulden die zij even tevoren uit de speelautomaten van de discotheek hadden gestolen. De politie werd gealarmeerd door een getuige die de drie knapen had zien rondscharrelen. 2. In januari 1982 heben de huur ders een uitnodiging ontvangen van de inmiddels overleden heer Van der Steen (geen bestuurslid van de PCW) dus een gewoon "huurder" uit Zuid-West die de huurders uitnodigde naar de Pe- trakerk te komen om een buurt- secretariaat te kiezen. I 3. Aan dit verzoek hebben wij ge meend geen gevolg te moeten ge ven, omdat buurtsecretariaten en bewonersraad colleges waren die statutair niet bestonden. Dit laatste hebben wij van tevoren per aangetekende brief gemeld aan de heer Van der Steen met afschrift aan het bestuur van de PCW. 4. Hoe is het mogelijk, dat het "ge hele bestuur" dan in de Petra- kerk heeft zitten wachten? Huurdersvereniging Paramaribohof, M. Bosselaar voorzitter Paramaribohof 73 Leiden Enige tijd geleden heb ik in een interview met Saskia Stoelinga Het Leids Vrijetijdscentrum vormde zaterdagavond voor de tweede keer in korte tijd het decor van een kortstondige doch helse vechtpartij waarbij zelfs mensen elkaar met een knuppel te lijf zijn gegaan en ook meisjes betrokken waren. Ondergetekende, die was ge komen om de Amerikaanse punk/reggae-groep Bad Brains te recenseren heeft het haze- pad gekozen en zodoende de Bad Brains slechts twintig mi nuten aan het werk gezien. Even heb ik nog op het punt gestaan de zaal weer in te gaan maar toen ik buiten kwam en daar een jongen zag wiens reukorgaan danig was toegeta keld met een knuppel stond mijn besluit vast: een recen sent is geen oorlogsverslagge ver en mijn journalistieke nieuwsgierigheid is lang niet groot genoeg om de aanleiding van een stompzinnige vecht partij te onderzoeken. Van mensen die zijn gebleven heb ik naderhand begrepen dat de Bad Brains hun optre den gewoon hebben voortge zet en het concert zonder ver dere incidenten is verlopen. Discussie Hiermee zou ik dit verhaal kun nen beëindigen, ware het niet dat ik op deze plaats de discus sie wil openen over de tegen woordige gang van zaken in het LVC. Steeds meer krijg ik de indruk dat het LVC het ter ritorium van uitsluitend punks dreigt te worden. En dat kan nooit de bedoeling zijn van de programma-commissie, anders had deze de V van LVC in een P moeten veranderep. Nu zul len er wel weer, evenals na de berichtgeving in deze krant over de knokpartijen tijdens het optreden van The Angelic Upstarts (eveneens een hard core punkband), boze brieven binnenkomen van mensen die vinden dat door dergelijke be richten de punks onnodig in een kwaad daglicht worden ge steld. Feit blijft dat de vechtpartijen in het LVC plaatsvinden als er een punkgroep op de plankie ren staat. Het zijn ook de punks die tijdens dergelijke optredens iedereen omver lo pen, zich ronduit irritant ge dragen en op die manier voor een gespannen sfeertje zorgen. als nieuw onderwerp binnen het aardrijkskundeonderwijs de "theorie van de schollentekto- niek" genoemd. De heer C.J. Rotteveel reageerde daar glimla chend op. Naar zijn mening was de schollentheorie helemaal niet nieuw maar reeds in 1912 door de Duitse meteoroloog Wegener on der de naam "theorie van de drij vende continenten" geïntrodu ceerd en aan hem, als leerling van de HBS, in 1926 als leerstof aangeboden. De heer Rotteveel vergist zich. Zijn vergissing is evenwel begrijpe lijk omdat men in de schollen- theorie de opzienbarende ge dachte van Wegener, dat Ameri ka, Europa en Azië oorspronke lijk een continent hebben ge vormd dat pas na het Krijt uit eengevallen is tot de huidige continenten, terugvindt. Het is echter onjuist daaruit te conclu deren dat Wegeners theorie iden tiek is aan de schollentheorie. Sinds 1928 neemt geen geoloog meer aan dat de continenten "drijven". Ook de veronderstel ling van Wegener dat continen ten zich verplaatsen door "pool- vlucht" is volledig achterhaald en vervangen dooor de plausibe le hypothese dat convectiestro- men in de asthenosfeer-direct oner de aardkorst- hiervoor ver antwoordelijk zijn. Daarbij doet de schollentheorie uitspraken over de meest uiteenlopende werpen waarover Wegener met geen woord gerept heeft. door Wim Koevoet Het LVC zelf weet zich ook geen raad met gebeurtenissen zoals zaterdagavond. Men bleek wel zo verstandig de zaallichten aan te doen en zo te voorkomen dat iemand in een donker hoekje onopgemerkt in elkaar wordt geslagen. Een pri ma zet, maar het blijft symp toombestrijding, vooral nu is gebleken dat het mogelijk is al lerlei wapentuig de zaal binnen te smokkelen. Uit het feit dat het bier zaterdagavond in plas tic werd verstrekt kan worden afgeleid dat het LVC zichzelf bij punkconcerten ook niet ge heel op zijn gemak voelt. Vraag blijft: wat te doen aan de toenemende agressie. Een op lossing zou kunnen zijn te pro beren jongeren van allerlei pluimage de drempel over te krijgen, zoals vroeger ook ge beurde. Een punkconcert is prima maar om ook anderen dan punks een plezierige avond te bezorgen lijkt het raadzaam om voor en na zo'n concert ook eens andere mu ziek ten gehore te brengen. Eén ding mag zeker niet ge beuren en dat is dat de gebeur tenissen van zaterdagavond worden afgedaan met: "het was een incident". Want even los van de knokpartijen: de laatste maanden is het gedrag van de LVC-bezoekers achter uit gehold. Er wordt allesbe halve sociaal met elkaar omge sprongen. Werk aan de winkel voor de mensen van het LVC. LEIDEN - Een 25-jarige Leide naar is vrijdagnacht bestolen van zijn fiets terwijl hy na enige klap pen het bewustzijn was kwijtge raakt. De man fietste op de Hooglandse Kerkgracht toen hij door onbekende oorzaak ten val kwam. Toen hij zich wilde op richten, werd hij met een klap in het gezicht weer tegen de grond geworpen. Toen de man weer bij kwam, was zijn fiets verdwenen. Zijn tas was wel van het stuur ge haald en naast het op de grond gelegd. De Leidenaar liep enkele kneuzingen en een bloeduitstor ting op aan het gezicht en twee tanden braken gedeeltelijk af. LEIDEN - Twee Leidse families, die al enige tijd ruzie hadden, zijn gisteravond slaags geraakt aan de Ravenhorst. Onder meer werd met stukken ijzer op elkaar in geslagen, zodat drie jonegens van 18, 22 en 24 jaar naar het zie kenhuis moesten. Ook werden de ruiten van een auto ingesla gen. Eerst de schollentheorie wijst er op dat bovengenoemde verschijnse len zich vooral voordoen bij mid- oceanische ruggen, waar schol len of platen - dat zijn reusach tig grote stukken aardkorst - worden gevormd, en subductie- zones, waar schollen in de üard- mantel verdwijnen. Wegener heeft, zoals reeds gezegd, nooit op deze samenhang gewezen. Hij kon dat ook niet, want het oce aanbodemonderzoek, dat be langrijke informatie hieromtrent zou verschaffen, vond pas in de na-oorlogse jaren plaats. Ook on derzoeksresultaten omtrent het paleomagnetisme, eveneens van grote betekenis voor de schollen theorie, dateren van de zestiger jaren. Al deze recente ontdekkingen ont ketenden een "revolutie in de geologie" (titel van Aula-paper back 30 over dit onderwerp, au teur A. Hallam, 1975), zo funda menteel dat het Nederlandse standaardwerk over de geologie van B.G. Escher, vele malen her zien en herdrukt, niet meer aan gepast kon worden en in 1973 werd vervangen door "Algemene Geologie", red. A.J. Pannekoek. Iedereen die in schollentekto- niek is geïnteresseerd mag ik naar deze boeken verwijzen. A.W. Ridder Raaphorst 164 Leiderdorp In ons artikeltje van 11 mei j.l. over de huurverhoging is het laatste gedeelte helaas weggevallen. Het ging over huurverlaging. Van be lang is vooral, dat de huurder, die denkt voor huurverlaging in aanmerking te komen, zelf het Het stukje gelezen hebbende in Uw altijd interessante rubriek STEEDS, zou ik toch een kleine correctie willen plaatsen. 1. Ons bestuur, noch de huurders van Paramaribohof, heeft OOIT een verzoek van het bestuur van de PCW ontvangen voor een ge sprek in de Petrakerk. ADVERTENTIE 3p@rZB6kOB16n import, 500 gram 229 Hofl. champignons ^±250^149 Krielaardappelen ±7oog 149 Runderrollade ±800^ 1498 Flletrollade varkens, ±800 gram. per kilo 1398 Varkensrollade 998 SlagrOOm dagvers, liter 179 Roomboter Pakje 250 259 Bij Edah kopen geeft u het prettige gevoel dat u écht iets bespaard heeftI

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3