Alleen kunstgras voor LMHC indien gemeente meehelpt Duizenden padvinders op 37ste St. Jorismars "Gemeente Voorschoten komt beloften niet na" Maar hoofdklasse-hockeyers optimistisch Voorschotense geraniummarkt onder druk 9concurrenten AGENDA Doris D. met beenblessure thuis Aerobic demonstratie van Pins Zoeterwouds recordboek raakt vol OEGSTGEEST - Burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond gaf zaterdagmiddag achter het kasteel Oud Poelgeest het start sein voor de 36ste Sint Jorismar- sen. Zo'n 3200 leden van Scou ting Nederland liepen vervol gens een van de drie afstanden richting Warmond of Katwijk. Terwijl de wandeltochten een aan vang hadden genomen, was er op het terrein van het vormingscen trum een bandconcours waar acht bands aan deelnamen. Win naar werd de Goudse Padvin ders Band voor de Jeroen Bosch uit de Brabantse hoofdstad. In de kasteeltuin werd naast een markt ook een expositiekraam ingericht met een tentoonstel ling over de belangrijkste jambo rees overal ter wereld. Winnaar van het 15 kilometer par cours werd de scouting-groep De Dauwtrappers uit Leiden. De prijs voor de beste wandelgroep over de 10 kilometer was wegge- Een deel van de duizenden deelnemers c kasteel Oud Poelgeest. i de jaarlijkse Sint Jorismars hier op weg in het C legd voor de Sint Joris uit Den Haag, terwijl de kortste afstand (7'Ai kilometer) werd gewonnen door de Kaninefaten uit Lisse. Verder werden er prijzen uitge reikt vdbr de best geklede groep (Bim Bakenesser uit Haarlem) en de verstwegkomende groep: De Hanzeluiden uit Kampen. VOORSCHOTEN - Bewoners van de Voorschotense straten Het Wedde en De Savornin Lohmanplantsoen vinden dat ze door de gemeente om de tuin zijn geleid. De gemeente is van plan een nieuwe wijk te bouwen op veel kortere afstand van hun woningen dan deze bewoners in het verleden zou zijn verteld. "Door deze plannen daalt de prijs van de woningen", zo betoogden de bewoners tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. Met lichtbeelden toonde een bewoner van Het Wedde aan dat er een groot verchil zit tussen de nieuwbouwplannen die de gemeente in 1978 pre senteerde en de plannen die nu op tafel liggen. "Ik heb in dat jaar de gemeente opgebeld en een ambtenaar zei toen dat de afstand tussen mijn woning en de nieuwbouwwoningen minimaal 70 meter wordt. Dat is concreet gezegd. Er werd helemaal niet gepraat in de trant van: daar denken we aan, of zo. En nu blijkt er opeens 20 meter van te worden afgesnoept". Wethouder Van Dalen "kon niet geloven" dat in 1978 harde toezeggingen zouden zijn gedaan: "Er lag toen nog slechts een uitwerkingsplan op tafel. En dat uitwerkingsplan heeft de eindstreep niet gehaald. Het was voorgenomen beleid dat nooit is gerealiseerd. En zo moet dat ook zijn verteld aan de bewoners". De bewoner van Het Wedde ontkende dit en ook bewoners van de Savor nin Lohmanplantsoen betoogden dat ze van de gemeente te horen had den gekregen dat het dichtsbijzijnde nieuwbouwhuis nog altijd 60 me ter van hun woningen zou komen te staan. "En dat was een belangrijk motief voor ons om de woning te kopen", betoogde een bewoner. "En nu wordt de minimum afstand opeens verlaagd tot 22 meter. Ik wil niet gaan discussiëren over wat men een redelijke afstand kan noemen tus sen huizen. In Hong Kong vinden ze een meter tussenruimte nog royaal. Maar het gaat er hier om dat de gemeente toezeggingen heeft gedaan, die ze niet is nagekomen". De bewoners van de beide straten stelden voor de nieuwe wyk op een andere plek aan te leggen dan nu gepland. OEGSTGEEST - De Oegstgeestse hockey vereniging LMHC (Leidse Mixed Hockey Club) krijgt waarschijnlijk in de loop van het volgend jaar het begeerde kunstgrasveld. Alleen wanneer de gemeente Oegstgeest een stokje tussen de plannen steekt door geen enkele financiële steun te verlenen aan de club, kan de aanschaf van het kunstgrasveld alsnog geen doorgang vinden. Voorzitter van LMHC, B. Goslings voorziet echter niet al te veel pro blemen. "In tegenstelling tot eer dere berekeningen zijn we nu tot de conclusie gekomen, dat de kosten van zo'n kunstgrasveld niet boven de 650.000 gulden uit komen. Van dit bedrag behoeft de vereniging slechts een kwart miljoen gulden te lenen zonder een schenking van de gemeente (zo'n anderhalve ton). Dat is in de huidige tijd voor iedere gemeen te natuurlijk zeer aantrekkelijk. "Ik krijg ook de stellige indruk dat zoiets door de gemeente ge waardeerd wordt", aldus Gos lings. Om de realisering van het kunst grasveld kracht bij te zetten heeft de hockeyvereniging aan de gemeente Oegstgeest een kunstgrasnota aangeboden. In deze nota vraagt het clubbestuur van de gemeente weliswaar geen schenking meer van 150.000 gul den echter wel een jaarlijkse bij drage in de exploitatie van 20.000 gulden en een gemeentegarantie voor de rente en aflossing van de lening. Een door de club in het leven ge roepen kunstgrascommissie heeft naarstig uitgekeken naar een goedkope kunstgrasmat. Uiteindelijk viel de keuze op een 'zand-ingestrooide kunstgras- mat'. Voorzitter Goslings verdui delijkt: "Deze mat is niet alleen veel goedkoper aan te leggen dan die met een asfaltlaag. Ook komt zij dichter in de richting van een natuurgrasveld. Daarnaast kan op dit langpolige kunstvezelta pijt onder alle weersomstandig heden gespeeld worden". Volgens Goslings kan meer dan de helft van de aanlegkosten door bezuinigingen, subsidies, acties en vooral ook zelfwerkzaamheid van de leden opgevangen wor den voor een bedrag van 350.000 gulden, inclusief inrichting en af werking. Daarbii komt echter 3V2 door Hein-Jan Salman ton aan kosten voor tijdelijke huisvesting en dergelijke. Dus van de uitgekeerde verzekerings gelden van 945.000 gulden hou den wij door de mindere beste ding aan de herbouw van het clubhuis ongeveer een kwart miljoen gulden over. Dit bedrag is de bodem van ons kunstgra sproject". aldus de voorzitter van de nieuwbakken hoofdklasser. Zestigduizend gulden probeert de vereniging nog bijeen te krij gen door ledenacties en zelfsub- sidie. Veertigduizend kan verder verkregen worden door een sub sidie van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Een eerste ver eiste is dan wel, dat tegemoet ge komen wordt aan een toto-lotto- omzet van 9000 gulden per jaar. Goslings: "Op dit moment halen we nog slechts de helft, terwijl een voetbalclub als ASC ruim het tienvoudige als omzet haalt. Wij zijn nu echter bezig om onze leden meer te interesseren voor deze kansspelen, waardoor ook deze subsidie doorgang kan vin den". Om het kunsgrasveld verder finan cieel haalbaar te maken moet de vereniging ook overgaan tot een andere bestuursvorm. In navol ging van clubs die eerder een kunstgrasveld hebben aange schaft, ziet ook LMHC een BV- constructie als een pure noodza kelijkheid. Ondanks de belas tingtechnische voordelen hier van ziet Goslings een al dan niet slagen van het kunstgrasproject vooral afhangen van gemeente lijke medewerking. Goslings: "Het hele project zal pas dan fi nancieel onverantwoord blijken indien de gemeente de bijdrage van 20.000 gulden afschrijving op jaarbasis niet geeft. Het ïnves- teringsgeld van anderhalve ton hebben we van de gemeente niet meer nodig, maar we moeten wel het verwachte exploitatieverlies kunnen dekken. Wij zijn van me ning, dat het allemaal budgettair- neutraal is. Uit gegevens van de gemeente zelf kost het onder houd van een hockeyveld nog al tijd zo'n vijftienduizend gulden. Door de aanschaf van het nieuwe kunstgrasveld levert dit alleen al deze som op. En we zeggen, dat daar nog eens tienduizend gul- Voorzitter van de LMHC. B. Goslings voor het huidige hoofdveld, dat volgend jaar waarschijnlijk door kunst gras is vervangen. (Foto Holvast). den bijkomt door de andere vijf velden minder onderhoud te hoeven geven. Zij zijn nu name lijk erg onderhoudsgevoelig door het intensieve gebruik. Geen ontslag n een eerste reactie op de kunst grasnota zegt wethouder van fi nanciën Kohlbeck, dat de ge meente eerst nog eens zal onder zoeken of de kunstgrasplannen inderdaad budgettair-neutraal zijn. "Het is overigens een plan, dat heel bedrijfsmatig is opgezet. Ook aan de afschrijvingsproble- matiek. Er komt misschien nog een probleem om de hoek kij ken. Hoe minder onderhoud aan de velden, des te minder werk ook voor gemeentewerken. Dit moeten wij als gemeente in de personeelssfeer maar eens goed uitzoeken. Wij gaan er in ieder geval om het maar eens cru te zeggen geen mensen voor ont slaan. Maar nogmaals, de cijfers in deze nota zien er goed uit. We moeten maar afwachten hoe de raad hier verder over denkt", al dus de wethouder. VOORSCHOTEN - De geranium- markt op de Voorschotense Voor straat heeft zaterdag vele duizen den bezoekers getrokken. Vanaf 's morgens negen uur tot 's mid dags vijf uur was het druk op de zonnige straat en was het drin gen voor kraampjes waar gera niums en andere planten werden verkocht. Overigens vielen deze plantenkra- men een beetje in het niet tussen stands van de wereldwinkel, een kraampje met rommel, twee boe kenstands, spinnende dames, een speelgoed verkopende man, Piet de ijscoman, een poffertjes- en suikerspinnenkr aam, een tent met antieke spullen en twee ter rasjes die voor het Wapen van Voorschoten en het Ambachts- en Baljuwhuis waren neergezet. (foto Holvast) MAANDAG 16 MEI 1983 MAANDAG Leiden Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 19.30 Leidse Studenten Ekklesia - Rapenburg 100, film over kernenergie en ura- niumwmning 'Follow the yellow cake road', 20 uur. Clubhuis Rondom de Maredijk - bingo avond, 20 uur. Synagoge - Levendaal 14, bijeenkomst met lezing door dr. I. Samkalden, 20 Vredeskerk - Van Vollenhovenkade, bij eenkomst Streekcommissie voor Lei den en omgeving, 20 uur. Lage Morsweg 14a - Pinksterwijding Spiritisch Genootschap, 20 uur. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Leiderdorp gebouw Irene - start fiets-avondvier- daagse, 18 uur. DINSDAG Leiden Academiegebouw - Rapenburg 73, dis cussie-avond over reageerbuisbaby's, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan: 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan ko- Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Leiderdorp Muzenhof - volksdansinstuif voor oude ren vanaf 50 jaar, 14 uur. Muzenhof - openbare bijeenkomst WD over kernwapens en alles wat daar mee samenhangt, 20.15 uur. Voorschoten Leidseweg 33 - avond over Nicaraqua, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van: vr 13 mei tot 20 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Voorschoten heeft zaterdag kennis gemaakt met de nieuwste rage: aerobic dancing. In het fitnesscentrum aan de Molenlaan huppelden, sprongen, kronkelden en kniel den vier sportief geklede dames in razendsnel tempo op de maat van opwindende muziek. Ze deden het honderdkoppige pu bliek snel vergeten dat de eigen lijke attractie van de middag, de beroemde zangeres/danseres Do- ris D, was verhinderd. Zij had LEIDEN - Een 23-jarige Leide- naar is zaterdagavond aangehou den nadat hij aan de Ravenhorst een 18-jarig meisje had mishan deld met een ijzeren staaf. De man had het meisje, dat op de fiets reed, eerst klem gereden. Toen ze daar opmerkingen over maakte, pakte hij een ijzeren staaf en sloeg enkele malen op haar in. Het meisje moest voor onderzoek naar het AZL. een beenblessurre, zei de com mentator van de vier meisjes. Hij haasstte zich echter te verklaren dat Doris over twee weken als nog langskomt in Voorschoten om de aerobic dancing cursus op te luisteren die binnenkort van start gaan in het centrum. "Maar", zo vervolgde hij, "ik heb gezorgd voor "prima vervang sters": "Ik heb de vier glamou rous pins meegenomen, de bege leidingsgroep van Doris D". De dames hadden op de speciale dansopleiding van Doris D de beginselen van de aerobic dan cing geleerd. En hadden daar ontdekt dat het "een heilzame werking heeft op het lichaam": "Het brengt het lichaam in de overdrive", zo legde hij uit. "Het heeft niet zo gek veel te maken met dansen, het is veel meer een sportieve bezigheid. Je gebruikt alle spieren. Door de verhoogde activiteit van het lichaam moetje zorgen dat je lichaam naar zuur stof snakt". Na deze uitleg zwaaide hij met een boekje waarin naar zijn zeggen "alles staat". Het leek hem maar het beste meteen het boekje te kopen alsmede de langspeelplaat van Doris D: "Want", zo sprak hij. "Je moet het wel goed doen. Niets is zo slechts als rotzooien". Tijdens de demonstratie stak hij niet onder stoelen of banken dat de vier pins het "prima deden". Hij knikte instemmend terwijl ze de armen strekten. En hij kon een kreetje niet onderdrukken op het moment dat ze het boven lichaam in razendsnel tempo bukten en opveerden. Op het moment dat zij over de vloer kro pen sprak hij: "Daar krijg je mooie billen van". Niet alle oefe ningen zijn echter elegant", ver volgde hij, terwijl de kruipende dames één been optilden, zoals honden dat doen wanneer ze een lantaarnpaal tegenkomen. "Maar het is beter dan roken en patat eten". Fietsvierdaagse Vanaf gebouw Irene in Leider dorp is het vanavond om zes uur de start van de traditionele fiets-avondvierdaagse. Op vier achtereenvolgende avonden kunnen belangstellenden deel nemen aan tochten van 10,20 en 30 kilometer lang. De organisatie is in handen van gymnastiekvereniging Sparta. Volksdansen Voor de ouderen, vanaf 50 jaar, wordt morgenmiddag, 17 mei, in De Muzenhof in Leiderdorp een volksdansinstuif gehouden. De aanvangstijd is twee uur. ZOETERWOUDE - Berto Spierenburg uit Zoeterwou de toonde zich dit weekeinde een superstapefaar by de plaatselijke recordwedstrij den bierkratten stapelen. Vestigde hij vorige week een nieuw Nederlands record door 148 guldens boven op el kaar te stapelen, gisteren bouwde hij een toren van ze ventien bierkratten. Daarmee kon ook de tweede ronde van de record wedstrij den voor het Zoeterwouds Book of Records niet meer stuk. Maar op het strijdto neel, de Loethe, werden nog meer records gevestigd. Zo slaagde Ad Blijleven erin om binnen een minuut en 41 seconden het record auto band verwisselen te vestigen en lukte het Winfried van Bemmelen vestigde en Fred Romijn om bij het eieren- gooien een afstand van ruim 35 meter te overbruggen. Marcellino van Bemmelen met bonenspugen een nieuw Zoe terwouds record: negen me ter en 65 centimeter en Sjors van der Poel bij het vlegel- hangen: een minuut en vier seconden. Nicaragua Om iets over de situatie in hun land, Nicaragua, te vertellen zijn momenteel op uitnodiging van Solidaridad vier Nicara- guanen in Nederland. Morgen, 17 mei, zijn ze op de Leidseweg 33 in Voorschoten waar ze vanaf acht uur niet alleen over de po litieke situatie in hun land inza ge zullen verschaffen maar ook over hun ideeën ten aanzien van de relatie Christendom/revolu tie. Dit laatste gezien vanuit Kernwapens Over kernwapens en alles wat daarmee samenhangt gaat een openbare bijeenkomst die de Leiderdorpse afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie morgenavond in de Muzenhof in Leiderdorp organi seert. Het doel van de bijeen komst is om informatie over kerwapens te verschaffen, de historische ontwikkeling ervan te belichten en de verschillende standpunten en meningen eens op een rijtje te krijgen. Aanvang kwart over acht. WARMOND Zo'n 27 autoban den zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Warmond lekgesto- ken. Dertien personenauto's die in de Margrietstraat, de Dr. Am- manstraat en de Van Bevernigk- straat stonden moesten het ont gelden. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De banden zijn waar schijnlijk na twee uur 's nachts lekgestoken. De rijkspolitie ver moedt dat het lek steken uit bal dadigheid is gedaan. Getuigen worden verzocht zich te melden bij de rijkspolitie te Sas- senheim: 02522-12048. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan. Indien één n verstrijken, van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Oüakernaat A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W. T Jungman (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2