c D Hoogste waardering voor groep "1983" Dansprijs voor Alexandra Radius Originele vondsten en belegen thema's <@.udCYLieuui& MAANDAG 16 MEI 1983 Kunst AMSTERDAM (ANP) - De bal lerina Alexandra Radius is onderscheiden met de Gouden Nederlandse Theaterdans- prijs, die dit jaar voor de eer ste maal wordt uitgereikt. Zij krijgt de prijs voor haar ver tolking van de titelrol in het ballet "The Sleeping Beauty" dat in 1982 werd uitgevoerd door het Nationale Ballet. Dé onderscheiding bestaat uit een gouden sieraadvervaar digd door de edelsmid Hans Appenzeller. De uitreiking wordt op 3 juni aanstaande verricht door prinses Mar griet, tijdens het congres van de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdi recties in Hengelo. Deze vereniging heeft dit jaar voor het eerst, naast de be staande toneelprijzen, twee onderscheidingen voor de danskunst in het leven geroe pen. Aanleiding is de groeiende belangstelling voor deze vorm van theater, aldus de organisatie. De tweede be kroning, de Zilveren Neder landse Theaterdansprijs, gaat naar de choreograaf Ton Lutgerink voor zijn thea terstuk "Midnight Mail". De Hans-Snoekprijs, een onder scheiding voor jeugdtoneel, gaat dit jaar naar de coöpe ratieve vereniging "mevrouw Smit", voor het stuk "Gehei me vrienden". (Foto ANP). 21.30 uur. 12 ir. LIDO 1 (124130): "De Uit", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45,16 LIDO 2: "Garp", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur, 12 jr. LIDO 3: "The Verdict", da. 19.00 en 21.15 uur, do. vr., ma. en di. ook 14.30 uur. 16 jr. Fam. voorsteUing: "Als je begrijpt wat ik bedoel", do., za., zo. en wo. 14.30 uur, zo. ook 16.45 uur. LIDO 4: "Sophie's Choice", da. 14.00 en 20.15 uur, 16 jr. STUDIO (133210): "Gandhi", da. 14.00 en 20.00 uur, al. TRIANON (123875): "First Blood", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. en ma. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. REX (125414): "School der lusten", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. NachtvoorstelUng: "Blondjes in hun blootje", vr. en za. 23.30 uur, 16 jaar. Bioscopen Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1: "De Uft", woe. 13.45 en 20.00 LEIDEN Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 'In der minne schik ken', t/m 4 juli, di. t/m za. 10-17, zo. 13-17 uur. Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10. Foto's Ruud Slagmo len, tot 26 mei dagelijks. Rijksmuseum van Geologië en Mine ralogie, Hoogl. Kerkgracht 17 - Energie uit eigen bodem', t/m 4 au gustus, ma. t/m vrij. 10-17 i LEIDEN - Wanneer als spitsvon dig en alert bedoelde uitdrukkin gen helemaal niet als zodanig overkomen, ontstaat een soort 'boemerang-effect' en worden ze al snel tegen je gebruikt. Zeker is dat het geval wanneer die krom me zinsconstructies worden ge hanteerd om het theaterpro gramma in een verantwoord ka der te plaatsen. Alleen al om die reden bestond er, voor de aanvang van 'Getroffen het Toeval' van het "Mimekol- lektief Prisma" een zekere scep sis. Toen tijdens de voorstelling zaterdagavond in het LAK bleek, dat de combinatie van kartonnen dozen, een buizenstellage en wat onduidelijke nevenattributen opvallend veel leek op de pro- dukten van 'Waste of Time', sta pelden de donkere wolken zich boven de kunstuiting. Lydia Meist, Danny Alice, Martin Mens en Peter Lemmens deden hun best. Het dient gezegd. Maar de toelichting in het begeleidend stencil was net zo vaag als de voorstelling zelf. Na 'Prisma' en 'Stelto' zou 'Getroffen het Toe val' een afspiegeling van een 'leerproces' kunnen zijn. Men had, zo veronderstelde je in je onschuld, geleerd van fouten uit de eerste twee mime-produkties. Maar deze voorstelling doet vre zen, dat er voor zelfkritiek bin nen het 'Mimekollektief Prisma' weinig ruimte wordt vrijge maakt. Het meest irritantie van dergelijke voorstellingen is wel. dat de spe lers allerlei ingewikkelde feno menen verzinnen om de geloof waardigheid van het gebodene te verdedigen. Ditmaal gaat het over 'vier mensen op een plek'. Het is bijvoorbeeld niet goed, omdat de voorstelling teveel uit afzonderlijke componenten bleek te bestaan, die onderling nauwelijks enige relatie onder hielden. De gekozen bewegingen komen volstrekt willekeurig over en na derden soms angstvallig dicht het "niveau" van het lachwek kende. Bewondering kan alleen opgebracht worden voor de mu ziek van o.a. Jaap Lindijer en Marianne Hoogenboom, die on der de voorstelling is gezet. Van 'Getroffen het Toeval' blijft niets hangen. Zo simpel is het ei genlijk. BERT KOEKEBAKKER. LEIDEN - Wat uiteindelijk wel te verwachten was, is in derdaad ook gebeurd: zonder echt "winnaar" te zijn, heeft cabaretgroep '1983' tijdens de finale van het Leids Caba retfestival zowel bij de jury als bij het publiek de hoogste waardering geoogst. Er traden zaterdagavond vier groe pen op in een zeer goed bezette Leidse Schouwburg op het laatste moment was de belang stelling zo groot, dat men pas om half negen met het uitvoerige programma kon beginnen. Deze vier groepen: Het Kader, de Stobbelaar Show, Peter Dekker en 1983 werden door een deskun dige jury "uit het vak" beoor deeld. Tijdens de finale bestond de jury uit Hetty Blok, Youp van 't Hek, Beatrijs Sluyter en Fred Florus- se, die als vervanger van Jack Gadella in de jury zitting had. De jury prees de originaliteit, de aparte kostuums en de regie van de eerste optredende groep Het Kader. Maar zij vond wel, dat Willem Mandjes, Richard de la Porte en Leo van der Sande de absurditeit van hun programma 'De Waanzin Nabij' voor het pu bliek beter navolgbaar moeten maken. De jury bekende bij monde van Youp van 't Hek het allemaal niet zo goed begrepen te hebben en men had ook nog wat meer humor in het programma gewenst. De Stobbelaar Show had het bij de jury een beetje verbruid, doordat deze groep de voorgeschreven speeltijd aanmerkelijk had over- Finale van Leids Cabaretfestival schreden. Prijzenswaardig is, dat de Stobbelaar Show niet op safe heeft willen spelen. Tom Stobbe- laar, Emile du Long en Teun Ra makers waren namelijk de eni gen, die hun programma het meest ingrijpend hadden gewij zigd. Alleen weet je dan niet zo precies, hoe lang je programma zal duren. Van dat risico moetje je ook tijdens de voorstelling steeds bewust blijven. Helaas waren de laatste gedeelten van de show ook kwalitatief aanzien lijk minder, zodat het allemaal na een uitstekend begin zelfs wat langdradig werd. De jury vond de presentatie van Peter Dekkers liedjesprogram ma, met dwarsfluitbegeleiding van Hans v.d. Laan, nogal ouder wets. Vooral over de statische enscenering (Dekker zit op een pianokruk, naast hem zit V.d. Laan) en de samenspraakjes tus sen Dekker en v.d. Laan was de jury niet erg enthousiast. Soortgelijke argumenten hebben in de discussies rond Peter Dek kers optreden tijdens de derde voorronde ook een rol gespeeld. Gezegd moet worden, dat een en ander nu wel veel beter verzorgd was als zodanig kun je dan weer over de keuze van zijn re pertoire en over de door hem ge kozen presentatie van smaak verschillen. Over het wel of niet maken van keuzes ging trou wens zijn programma 'Gazeuse is ook een keuze'. Hoogtepunt van de avond was dan toch wederom het optreden van Willem van de Sande Bakhuij- zen, Pieter Bas Huygen, Jan Wil lem Jurg en Jurriën Rood. De ju ry prees '1983' als een zeer goed team, dat een programma met veel humor en een goed te vol gen vorm van absurditeit bracht. Alleen naar aanleiding van Jan Willem Jurgs overigens uitste kende - Mary Dresselhuysimita- tie zei de jury, dat men dat al te vaak gezien had. Natuurlijk behoren de talloze Prins Bernhard- en Dresselhuy- simitaties tot de "evergreens" van het Nederlands cabaret. Maar '1983' voegt aan deze imita tie toch nog wel een extra dimen sie toe, door de Dresselhuysper- siflage in de context van een merkwaardige personalityshow te plaatsen. Dit programma was vrijwel gelijk aan het voorrondeoptreden; juist bij een tweede keer kon je nog beter zien, hoe geraffineerd de verschillende onderdelen in el kaar overlopen en de vier leden van deze groep in gelijke mate aan bod kunnen komen. Tijdens het jury-beraad kreeg het publiek nog meer cabaret gepre senteerd: Paul van Soest (een van de finalisten van het vorig L.C.F.) bracht in zijn gastoptre den een gedeelte uit zijn tweede solovoorstelling. Het ging hier na een avond vol cabaret om een eerste proefvoorstelling, en dan nog om een klein gedeelte daar uit. Met het nodige voorbehoud kan dan ook alleen maar gezegd worden, dat hij optredend als een soort straatmuzikant enkele De presentator van het Leids Cabaretfestival. Jack Spijkerman rechts biedt de symbolischepublieksprijs aan Jurriën Rood (links) aan. (Foto Holvast) fraaie vondsten in een soms cyni sche, soms melancholieke, soms clowneske sfeer heeft verwerkt. Tegen half een kon presentator Jack Spijkerman (van cabaret 'Dubbel en Dwars') ter afsluiting van dit vijfde cabaretfestival de uitslag van de publiekswaarde- ring bekend maken; door het in vullen van een stembiljet had het publiek namelijk zijn voorkeur kenbaar kunnen maken: 4de plaats: Peter Dekker - 3de plaats: Het Kader - 2de plaats: Stobbelaar Show - 1ste plaats: 1983. De VAR A-radio, die nauw bij de organisatie van het festival is betrokken, zal zaterdag 21 mei om 17.00 uur op Hilversum I ra dio-opnamen van de finale uit zenden. WIJNAND ZEILSTRA. Landschappen te kijk bij 'Ars' LEIDEN - De Katwijkse schilder Peter Cox exposeert tot 28 mei in het gebouw van Ars Aemula Na turae aan de Pieterskerkgracht. De expositie brengt hoofdzake lijk landschappen in olieverf, aquarel en pentekeningen. Voor al de duinen in Katwijk, natuur gebieden in Twente, in de Peel en in de Provence zijn voor Peter Cox een inspiratiebron geweest. Zaterdagmiddag werd deze ex positie geopend door de heer W.A. Braasem, ex-directeur van het Westfries museum in Hoorn en familielid van de schilder. Hij wilde Peter Cox zeker geen avantgardist noemen, maar hem zien als een van de representan ten van de rustige onderbouw, die er bij alle strijdbaarheid in de wereld van de beeldende kunst toch altijd is. LEIDEN Haar naam is Damiët van Dalsum. Ze brengt een zeer moeilijk te definiëren soort pop pentheater, waarbij ze niet schuwt zichzelf tot wezenlijk middelpunt van de handeling te maken. In een dialoog met Annemarie Prins kwam het programma tot stand, dat, volgens de theate raankondiging, gezien moet wor den als een 'experimenteel thea terstuk vol tegenstrijdigheden'. Als met die 'tegenstrijdigheden' wordt bedoeld, dat sommige on derdelen redelijk boeien en an dere fragmenten de aandacht nauwelijks gevangen kunnen houden, nemen we die omschrij ving gaarne over. Opvallend cen traal in de totale handeling staat 'een oog'. De beide getoonde ogen zijn meer dan levensecht. Het grootste oog bijvoorbeeld heeft een diameter van minstens anderhalve meter. Binnen de iris van dit onwezenlijk grote oog zijn weer diverse attri buten en bewegingen geprojec teerd. Soms boeien die, soms ook niet. De begeleidende mu ziek is redelijk afgestemd op dat gene wat de toeschouwer te zien krijgt. Maar je kunt je als toe schouwer toch maar moeilijk aan de indruk onttrekken, dat je via het poppentheater van Damiët van Dalsum wordt geconfron teerd met een 'wel zeer indivi duele uiting van een wel zeer in dividuele emotie'. Vele symbolieken en gebaren zijn bewust 'klein' gehouden. Er ont staat zodoende een subtiele wis selwerking tussen lichteffecten enerzijds en de beweging van een 'aangeklede' arm anderzijds. De opening van de voorstelling is in elk geval zeer veelbelovend. 'Op 't oog' groeit daardoor wel licht uit tot een unieke combina tie van originele theatervondsten en belegen thema's uit een lang gedateerd poppentheaterpro gramma. In een streven een eind conclusie te formuleren, verzand je dan ai snel in omschrijvingen als 'een verdienstelijke poging', 'niet onaardig', 'de grondgedach te dient nader uitgewerkt' en 'wat doet het me nu echt hele maal'? BERT KOEKEBAKKER. Exposities Foyer LAK-theater, Levendaal 150, tekeningen Dick Goudriaan t/m 31 mei, ma. t/m vrij. 10-17 en tevens voor en na voorstellingen. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, tentoonstelling "Bhoe- °V1de Raadhuis, Dorpstraat - Aqua- land v.d. vreedzame draak", tot re?®n ®n 7 di t/m za 10-17 uur, zo. 13-17 uur. veId' 7 Atelier, Bilderdijkstr. 1, schilderyen Hans Barends, 9 tot 23 mei dag. 14-18 uur behalve woensdags. Galerie De Oude Rijn, Stille Mare 4 - litho's van Corneille, zeefdrukken Kees van Bohemen, beeldhouw werken Hans Bos, t/m 31 mei, dag 10-18 uur en zond. 11-18 uur. t/m za. 10-17 uur en zond. 13-17 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13:00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa- beth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis - doorlopende be zoektijd van 16.00 uur tot 20.00 uur; met uitzondering van: - de kinder- en jongerenafdeling: da gelijks van 14.00 uur tot 19.00 uur. - de afdeling intesieve zorg: uitslui- Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 22/8, Ars-Amula-Naturea - Pieterskerk gracht, expositie van de Katwijk- se schilder Peter Cox, 14/5 tot 28/ 5. ma t/m do van 9.30-12, 14-17 en 19.30-21.30 uur, vr. van 19.30-21.30 uur, za van 9.30-17 uur, zo 14-17 tieken, foto's, kleuretsen e te werken, tot 29/5, di, wo, do, vr van 13.30-17.30 uur, vr. ook 19-21 uur, za. 12-17 uur. Ziekenhuizen Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Praematurenafdeling dagelijks van zeefdrukken Jan van Zonne- 3 juni, di. 19-21 uur, 14-16 uur; le en 2e Pinksterdag 14-16 uur. Galerie De Pomp - Hetty Geursen, pentekeningen en collages; Aal tien Zierikzee, Keramiek, do, zo 14-16 uur, za 11-16 uur, d 19-21 uur. t/m 29/5. ZOETERWOUDE Art Galery J.V.C.-Energieweg 41, positie Walter v. Gogh, tot 1/6, ma Leythenrode, Hoogmadeseweg 55 wandkleden Ans Trago tot 27 mei. dag. 10-20 uur. 14.30.-14.45 uur en var f Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier- r speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 16 mei 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een beruchte Amerikaansche bandiet, die heel wat beroo- vingen van spoortreinen bankinstellingen enz. op zijn geweten had, Jessie James ge naamd, is door twee jongelie den, de gebroeders Ford, die zich in zijn vriendschap had den weten in te dringen en zelfs zijn gastvrijheid geno ten, verraderlijk vermoord. waarvoor hun van overheids wege een uitgeloofde beloo ning is toegekend. Die lieden van weinig eervol karakter hebben thans een drama sa mengeflanst onder den titel van "Jessie James", dat zij opvoeren en waarin zij zei ven de hoofdrollen vervullen in de moord-scène, waarvoor zij natuurlijk precies bere kend zijn. Hun succes in Ame rika moet dan ook zoo groot wezen, dat zij zich thans heb ben voorgenomen met hun drama naar Engeland over te steken. - De Oka, een zijrivier van de Wolga, heeft in de vorige week een vreeselijk offer aan menschenlevens geëischt. Niettegenstaande het ijs- schuiven nog voortduurde, had een bark met tweehon derd personen een tocht on dernomen. Een groote ijs schots stortte met zulk een ge weld tegen de bark, dat deze omsloeg. Slechts aan 70 men- schen gelukte het zich het le ven te redden. De overigen zijn onder schotsen geraakt en verdronken. - Ferdinand de Lesseps, op wiens aandringen het Suez- kanaal tot stand is gekomen, heeft verklaard, dat de Suez- kanaalmaatschappij een tweede kanaal wil laten ma ken; zij had dat reeds lang noodig geacht met het oog op het toenemen van den handel. Vijftig jaar geleden: In Washington hebben de ver tegenwoordigers van 288 Joodsche vereenigingen een boycott aangenomen van alle Duitsche goederen en van alle goederen-transport met Duit sche schepen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21