Pernix kampioen dankzij TOP Sterke finish waterpoloteam Kleine nederlaag van Foreholte Regen opnieuw spelbreker voor Saturnus Basketbalploeg wint toernooi in België Fides Pacta en Zuiderkwartier Veilig' Co de Haas weg bij Ons Eiland Scherpe tijd van Moedig Krachtsverschillen weer kleiner geworden Valse start Ajax (C) tegen CC A MAANDAG 16 MEI 1983 Sport LEIDEN - Behoudens enkele inhaalwedstrijden, zijn het afgelopen week-einde de laatste veldhandbalwedstrij- den gespeeld. Ook deze laat ste speeldag zat het de hand ballers v.w.b. de weersom standigheden niet mee. De heren van Olga/Saturnus konden na 20 minuten spelen in de le helft de kleedkamers weer opzoeken en huiswaarts keren. De regen was weer eens spelbreker. Ook tijdens de dames wed strijd Wings- HVS kwam het hemelwater met bakken naar beneden. De dames van Foreholte speelden in Schiedam een verdienstelijke wedstrijd te gen UVG, doch verloren des ondanks met 11-9. Afgelopen zaterdag slaagden de jon gens-aspiranten van Olga/Sa turnus erin afdelingskam pioen te worden. Zij bleven ongeslagen tegen gerenom meerde Haagse ploegen. Voor de tweede maal dit sei zoen trokken de heren van Saturnus voor niets naar Rot terdam. Dit keer maakten de scheidsrechters, bij de stand 6-6, een eind aan de wed strijd. Volgens de heren in het zwart waren de omstan digheden te gevaarlijk ge worden. Opvallend hierbij was, dat de beide ploegen, Athomium en Saturnus, graag door wilden spelen. Er was volgens de spelers geen gevaar aanwezig en een ieder was bereid de wedstrijd in goede harmonie te laten ver lopen. Nu echter dient de wedstrijd wederom vastge steld te worden en kan Satur nus nogmaals naar Rotter dam. De dames van Wings en HVS speelden hun laatste wed strijd in Den Haag. Het begin van de wedstrijd werd onder gunstige klimatologische omstandigheden afgewik keld. HVS kon. de tegen standsters in de beginfase goed bijbenen en bij de stand 2-2 lieten zij zelfs de moge lijkheden op een voorsprong ruimschoots liggen door twee strafworpen te missen. In plaats daarvan scoorde Wings wel en bracht de rust stand 5-2 op het scorebord. Na de rust bouwden de Haag sen, in de hevige regen, ver der aan deze voorsprong en kwam tot 7-2. Bij deze stand werd door beide partijen en scheidsrechters het einde van de wedstrijd bepaald. Zaterdag j.l. bewezen de jon gens-aspiranten van Olga/Sa turnus dat Leiden langzamer hand handbalstad aan het worden is. In navolging van de successen van het eerste herenteam, behaalden zij het kampioenschap van de afde ling Den Haag. in zeer span nende wedstrijden tegen ge- renomeerde Haagse ploegen trokken zij steeds aan het langste eind. Van Hermes en Hellas werd beide keren met 12-9 gewonnen. Het ziet er naar uit dat het jonge Leidse talent in de toekomst voor een gedegen opvulling kan zorgen voor het huidige he renteam. De spelers die met één been in de landelijke fi naleronde staan, zjjn: Robert Gijsman, Edwin Hilhorst, Marcel de Graaf, Nico Moo- ren, Dick Klok, Fédor Alphe- naar, Bart Verwey en Paul van Loe. In de uitwedsrijd tegen het Rotterdamse Actief, kregen de dames van OASE te ma ken met een zeer hard aan pakkende tegenstander. Hiertegen werd door de scheidsrechters onvoldoende opgetreden, waardoor er nog al wat irritaties ontstonden. Na een 4-3 voorsprong bij rust voor OASE, speelden zij Actief na de pauze vrij ge makkelijk van het veld. Bij deze wedstrijd namen speel ster Marjan van de Geest en verzorger Hans Hullegie af scheid van het actieve hand bal. Jannie Jansen was flink op schot en wist vier maal te scoren. Overige uitslagen veldhandbal: Dames le klasse, Quintus-Sa- turnus 8-4. 2e klasse, Olym- pia'72-HW'70 7-10. 3e klasse, MSV-HMSH 7-14. Heren 2e klasse, HW'70-CWP 17-10 (HW'70 kamp.), MSV-SOS 22-21. 3e klasse, OASE-Ani- mo3 14-3 (OASE kamp.) MENNO BOM MECHELEN - Het Neder lands basketbalteam heeft za terdag het internationale toernooi van Mechelen ge wonnen. De derde wedstrijd tegen Zweden werd met 73-69 gewonnen. Halverwe ge leidde Zweden nog met 34-37. Uitblinker was Mit chell Plaat met 20 punten. Bij Zweden scoorde Mageity ook 20 punten. Het juniorenteam van Leider dorp heeft de laatste speel dag voor de strijd om het Ne derlands kampioenschap met twee overwinningen af gesloten. Leiderdorp, door twee nipte nederlagen vorige week al kansloos voor de ti tel, eindigde door deze zeges op de derde plaats. Leiderdorp, nu wel gecoacht door de herstelde Cees den Hollander, maakte eerst kor te metten met Donar. De' noordelijke kampioen, met Bill Sheridan op de bank, stond halverwege al met 43-36 achter. In de tweede helft liep Leiderdorp onder aanvoering van de uitblin kende Paul van der Maas (23 punten) door naar 90—72. Ook Marcel Sommerling was met 17 punten goed op dreef. De laatste wedstrijd was tegen het nog kans hebbende Bas ketiers uit Zevenaar. Vooral door het sterke verdedigen van Daan van Egmond, die de gevaarlijke Krooshof uit schakelde, leidde Leiderdorp bij rust met 44-26. In de tweede helft liet coach Den Hollander iedereen spelen, hetgeen de ploeg bijna fataal werd. Leiderdorp bleef de opponent net voor: 74-73. LEIDEN/DORDRECHT - De degradatiestrijd in de pro motieklasse C werd toch nog in de laatste competitieron de beslist. Fides Pacta redde het vege lijf door in een zenuwslopend duel Blauw Wit'51 (8-9) te kloppen. Te vens voorkwam de Bos-brigade zo een nacompetitie met onder andere Zuiderkwartier, dat zich verkeek op Rust Roest (11-8). Sensatie was er ook in de eerste klasse, waar TOP door de over winning op koploper Snel (5-7) niet alleen een beslissingswed strijd uit het vuur sleepte, maar daarnaast ook Pernix aan de titel hielp. Velocitas verzekerde zich in HID van de tweede plaats en een promotieduel tegen Oranje Nassau. "Nu zijn we zelfs als derde geëin-. digd", verzuchtte Fides Pacta- coach Gerard Bos. Een simpele constatering, die nog eens duide lijk maakte hoe klein de verschil len dit seizoen waren in de pro motieklasse C. Want een neder laag tegen Blauw Wit'51 had de gradatie betekent voor de Leidse twaalf, terwijl bij een gelijkspel vijf ploegen nog tot een extra stoelendans gedwongen zouden zijn. Dat was dus allemaal niet nodig, maar voordat het echter zover was heeft coach Gerard Bos menig bang moment door gemaakt. Want het allesbeslis- sende duel werd een thriller, een waardige afsluiting van het al zo spannende seizoen. Vanaf het eerste fluitsignaal druk te de thuisclub het tempo. Om wanneer de kansen zich aandien den plots toe te slaan. Fides, zon der Jeanet Smit en Nico Pikaar, had in de beginfase maar weinig grip op dit schaakkorfbal. Met drie goals loodste Hennie Piket zijn ploeg echter door deze moe- lijke fase heen. Na rust (4-4) zorgde Wim Steen beek, in het veld gekomen voor John Wansink, al snel voor een 4-6 voorsprong. Een te gehaast vervolg leverde echter alleen fouten en tegentreffers op. Terwijl de beslissende fase zich na de gelijkmaker (7-7) al in zicht kwam blies scheidsrechter Hoo- geveen plots trekkebenend de wedstrijd af. Een' oplappoging van Fides-verzorgster l'Amie mocht niet baten, maar de drei ging van een voortijdig einde werd nog afgewend, door collega arbiter Dijkstra, die na een onze ker half uur het duel vervolgde. De Rotterdammer drukte na drie seconden al een zwaar stempel op het laatste kwartier van de strijd door Blauw Wit een straf worp toe te kennen, hetgeen hij overigens wat later aan de ande re kant ook deed. Zes minuten voor tijd flitste Dick Onderwater langs zijn tegenstander flitste en scoorde 8-9. En toen was het Fi- - des Pacta, dat het spel bevroor. Ook Zuiderkwartier-coach Hen Zierikzee was getuige van deze dramatische seizoensafsluiting, het zweet in de handen. Weg was het "helemaal niets aan de hand, want er valt zondag wel een be slissing", zijn zo laconieke com mentaar zaterdag na de neder laag tegen Rust Roest. Een duur puntenverlies, dat Zuiderkwar tier volledig aan zichzelf te wij ten had. Uitgaande van het gegeven dat een gelijkspel ook voldoende zou zijn, liet men de thuisploeg het initiatief. Zuiderkwartier bleef tot halverwege de tweede helft (ruststad 5-5) wel volgen, hoewel het daar erg veel kansen voor no dig had. Zelfs Dick Derksen, de goaltjesdief bij uitstek, wist slechts eenmaal de korf te vin den. Het missen van een strafworp was een teken aan de'wand en even gaapte er een gat. De schrik was groot, coach Hen Zierikzee zette prompt junior Aldo Spadon nog in, maar het verschil bleef van drie punten bleef, ondanks een laatste treffer van Carla Akse, overeind: 11-8. Waardoor coach Zierikzee zondag zijn gang naar Dordrecht kon maken. Zonder enig punt verdwijnt De Da- naiden uit de overgangsklasse. Tegenstander HKC speelde geen grootse partij, maar was wel at tent, toen de Leidenaren in de slotfase wat teveel in de fout gin gen. De 5-5, waarvoor Pieter Koorneef (2), Hans van der Leek, Hennie Devilee en Jo Korenhof de doelpunten hadden aangedra- LEIDEN - Aan het eind van het sei zoen komt er een eind aan de ver bintenis tussen Co de Haas en Ons Eiland, die ruim anderhalf jaar geduurd heeft. "Er waren duidelijk tegenstrijdige menin gen over de toekomst van het eerste team", geeft Wim Nijne- huis, voorzitter van Ons Eiland en tevens aanvoerder van het eerste team, als reden op. Daar naast heeft de Leidschendamse trainer/coach moeten constate ren, dat zijn opvattingen over korfbal niet meer over te bren gen zijn op de toch tamelijk oude selectie van de tweedeklasser. LEIDEN - André Moedig heett ty- dens de interland met België voor rolstoelatleten zijn persoon lijk record op de vijf kilometer met ruim anderhalve minuut verbeterd. Op de baan van de Leidsche Hout liet de Leidenaar 18.48.6 min noteren. Zijn oude tijd, uit Wenen, was 20.21.6. Moe dig reed de 100 meter in 20.6 se conden. Het kampioensteam van Pernix. Volgend seizoen weer in de landelijke promotieklasse. gen, veranderde toen snel in een 8-5 eindstand. Pernix, het Volendam van de korf- ballerij behaalde weer eens een kampioenschap. En promoveert voor de vierde maal in successie na één seizoen weer naar de lan delijke promotieklasse. Zonder al te veel illusies begon de ploeg van coach Jasper Engel aan de laatste wedstrijd tegen Al batros. Voor de thuisploeg, kleurloos in de middenmoot, gold dat des te meer. Zodat Per nix ondanks een forse tegenval ler, na twintig minuten kon Peter Kuipers met een bloedende oog- wond het ziekenhuis opzoeken, een ruime voorsprong kon wor den genomen. Na rust (2-6) kwam Albatros nog even terug, maar toen na 5-8 de nederlaag van concurrent Snel tegen hekkesluiter TOP bekend werd, kreeg Pernix vleugeltjes. Probleemloos werd de score op gevoerd naar 6-12, waarbij Geer- ten Breedveld voor drie- en Kees Brokaar, Kees Hortensius, Eelco Koolhaas en Daan Vreeken voor twee treffers tekenden. "Pernix kampioen: prima, maar het belangrijkste is toch dat wij nu nog een beslissingsduel heb ben". Aldus TOP-coach Ruud van der Horst, nog nagenietend van de 5-7 zege op gedoodverfd kampioen Snel, de afsluiting van een zeven uit vijf inhaalrace. "Een prestatie van de eerste or de, als je zo laat nog terug komt". De Sassenheimers hielden de ze nuwen het best onder bedwang in dit voor beide partijen zo cru ciale treffen. De Dordtenaren hadden voor rust (4-4) voortdu rend het initiatief, maar het spel verkrampte totaal, zelfs twee strafworpen werden gemist, toen TOP eenmaal op voorsprong kwam. Peter Tiggelman zorgde voor de twee laatste, verlossende goals: 5-7. Fiks kon Kinderdijk niet van de ti tel meer afhouden. Hoewel een 5-2 achterstand nog werd ingelo pen (7-7), legde de Berendes-for matie in de slotfase het loodje: 10-8. De Oegstgeester dames, Sandra van Gelderen (2), Gwen- ny de Best en Reinetta de Mooy tekenden voor de helft van de produktie. Ons Eiland liep na rust (3-4) direkt weg naar 8-4 en dat was de nek slag voor een ongeïnteresseerd ADO: 8-5. Crescendo won ruim van een zich na rust (0-2) nauwelijks nog ver werend Eureka (2-6), maar is nog altijd niet veilig. Want ook HSV won en daardoor ligt het lot van Crescendo in handen van stadge noot De Algemene, dat nog tegen de hekkesluiter speelt. De Algemene kwam na een 4-2 achterstand nog sterk terug tot 4- 5, maar Terheijden pakte uitein delijk het laatste benodigde punt: 6-6. Velocitas had geen moeite met Fluks, dat nog maar nauwelijks in de eigen kansen geloofde. In de eerste helft kwamen de Noordwijkers niet eens tot sco ren maar omdat de ploeg van coach Frans de Haas na de her vatting gas terugnam werd het nog 10-5. Ron Goudsmit, Leon Brouwers, Rien van Poelgeest en Ybo Schutte scoorden elk twee maal voor Velocitas. BRAM VAN GENT MALIBU (ANP) Met gelijke spelen tegen West-Duitsland (9-9) en Hongarije (11-11) in een tijdsbestek van nog geen twaalf uur heeft het Neder landse waterpoloteam bruin verbrand afscheid genomen van het toernooi om de derde Finacup in Malibu. Dank zij deze opleving finishte de ploeg van Pocsik slechts twee plaatsen lager dan bij het wereldkampioenschap in Guayaquil van vorig jaar: zesde van de acht deelne mende landen met vijf pun ten. Een resultaat, dan gezien de ge brekkige voorbereiding en de la te aankomst in Californië niet te genvalt. Belangrijker is de erva ring, opgedaan in hetzelfde land, waar volgend jaar het Olympisch toernooi wordt afgewerkt, onder bijna Olympische spanning en met meer dan Olympische rim ram er omheen. Het toernooi gold namelijk als een testcase voor de ongetwijfeld gigantische veiligheidsoperatie van volgend jaar. Wie de bewakers van ge zicht kent en weet wat niet mag - en dat is heel wat - heeft een fikse voorsprong ten opzichte van de landen, die het hebben gemist en zich volgend jaar april in Rome alsnog moeten kwalifi ceren. Vanuit de comfortabele positie van reekshoofd kan Nederland toe zien wie daar als tegenstander voor de eerste ronde van het .Olympisch eindtoernooi uit te voorschijn komen. Het Neder lands team zal volgend jaar eer der afreizen. Minstens een dag of zeven van tevoren. "Die tijd heb je nodig om te acclimatiseren. Dat is wel gebleken", aldus ploegleider Nico van Zeist. Een probleem vormt nog de onder brenging. Vanuit het Olympisch dorp op de campus van UCLA is het met de bus buiten de spitsu ren zo'n drie kwartier rijden naar Malibu, als de kustweg tenmin ste niet is versperd door een grondverschuiving, zoals her haalde malen het geval was tij dens het FINA-toernooi. "Als de eerste wedstrijd inderdaad om De Hongaar Istvan Kiss neemt het doel van Wouly de Bie onder vuur. Nico Landeweerd dekt ook een hoek af. (Foto ANP) half negen begint, zoals ze van plan zijn, voorzie ik problemen", aldus de teamleider. De samenhang in het Nederlands team groeide naarmate het toer nooi vorderde. Dat gold voor spelbepaler Nico Landeweerd in de eerste plaats. Hij dirigeerde de uitvallen en scoorde enkele malen met over het water ketsen de omhalen, die niemand hem nadoet. Zijn voorbeeld trok de verdedigers Ed van Es en Eric Noordegraaf mee, zodat in de laatste twee wedstrijden de man- meer situaties meestentijds wer den benut. In het kleine groepje, dat met Mis- dorp en De Bie redelijke, maar niet al te betrouwbare doelverde- digers heeft, ontbreekt een spe ler, die het zware twee meterspel aankan. Pocsik gebruikte voor die posities afwisselend de snelle Blikslager, de bonkige Aantjes en de wat agressiever Heiden, zonder dat een van de drie echt voldeed. De Hongaar, wiens con tractverlening tot en met de Spe len nagenoeg rond is, liet zijn drie meegebrachte wisselspelers in de laatste wedstrijden op de kant zitten. Eric de Kulte, John ny Jansen en Dick Nonnekes krijgen een nieuwe kans tijdens de Universiade in Canada. De ba sis blijkt klein en is onderhevig aan wat Pocsik de "Nederlandse ziekte" noemt. Een nerveuze 1. Sowj.-Unie 7 5 1 1 11 60-47 2. W.-Duitsl. 7 4 2 1 10 57-48 3. Italië 7 3 3 1 9 51-46 4. Ver. Staten 7 2 3 2 7 47-48 5. Spanje 7 2 2 3 6 52-56 6. Nederland 7 1 3 3 5 58-64 7. Cuba 7 1 3 3 4 54-61 8. Hongarije 7 0 4 3 4 57-64 start, waarbij vrijwel niet weg te werken achterstanden worden opgelope.n. Raak Zaterdag tegen West-Duitsland was het helemaal raak: 1-5 hal verwege de tweede spelperiode, die overigens via 2-6 op een even gemakkelijke als doeltreffende wijze werd omgezet in een voor sprong van 9-6 aan het begin van de vierde periode. MEt nog slechts vier minuten te spelen bleek die voorsprong echter niet voldoende. West-Duitsland, de regerende Europese kampioen, kwam veertien seconden voor tijd alsnog langszij toen Van Bel- kum op de kant zat, Blikslager zijn armen liet zakken, doelman De Bie het overzicht kwijt was en Otto inschoot. Zaterdagmorgen gebeurde iets soortgelijks. Ditmaal hield de ploeg een voorsprong van 8-6 niet vast, maar werkte wel met overtuigend aanvallen achter standen van 9-10 en 10-11 weg. Met nog zestien seconden te spe len kwam Ton Buunk uit een pass van Van Belkum vrij te lig gen voor het Hongaarse doel. Zijn boogbal passeerde de doel man, maar bleef op de lijn liggen. Desondanks finishten de Honga ren, die vorig jaar op een haar de wereldtitel misten, als voorlaat- sten. Wereldkampioen Sowjet- Unie werd alsnog eerste door het leidende West-Duitsland met 6-5 te verslaan. De krachtsverschil len in het topwaterpolo zijn zo gering, dat de rol van de scheids rechters dikwijls doorslagge vend is. Ook die van George Geurtsen, de Nederlandse scheidsrechter, die in Guayaquil al werd uitgeroe pen tot de beste arbiter en die faam temidden van uiterst zwak leidende collega's gemakkelijk in stand hield. Met nog dertig se conden te gaan stuurde hij de Duitse tweemeterman Stann uit het water wegens een aanmer king op de leiding, waarna de Cubaan Martinez de Russen in het bezit van de overwinning liet door niet in te grijpen bij de veel te felle worstelingen voor het Russische doel. Vier seconden voor tijd moest hij wel fluiten, maar in plaats van een strafworp toe te kennen stuurde hij een Rus uit het water. Terwijl de klok de laatste seconden wegtik te, kwamen de Duitsers niet meer tot een schot. Ajax is het cricketseizoen 1983 slecht begonnen. Met maar liefst 64 runs verschil moest de eer aan de debutant in de Over gangsklasse, het Arnhemse CCA, worden gelaten. CCA werd door Ajax-captain Ton Eldering als eerste naar de wic kets gestuurd. Het Arnhemse scoringstempo lag aanvankelijk tamelijk laag, dankzij het accura te bowlen van Ajax-bowlers Frits de Jongh en Ton Eldering. Het fielden van de Ajaxieden was matig verzorgd totdat bij een to taal van 92 runs 2 snelle run outs voor een opleving bij de Oegst geester cricketers zorgde. (92 voor 4). De Ajax-change bowlers waren niet in staat om de Arnhemse battingside voortdurend onder druk te houden. Hoewel niet erg fraai wisten de Arnhemse gasten in de beschikbare 55 overs toch een totaal van 147 runs in de boe ken te laten noteren. Voor Ajax is Frits de Jongh nog steeds de beste bowler. Zijn bowlingcijfers (4 voor 19 in 15 overs) spreken dan ook boekde len. Ook Ton Eldering had met 3 voor 27 in 15 overs uitstekend ge presteerd. Volledigheidshalve wordt vermeld dat in en wedstrijd beide partijen maximaal 55 overs kunnen bat ten. Per bowler kunnen maxi maal 15 overs worden gebowld. Het batten van de Ajaxieden was uitermate povertjes. Toen ieder een een battingbeurt had gehad, wees het scoringbord slechts 83 runs aan. Van het openingspaar had Ray v.d. Berg met 14 goed geopend. Newcomer Huib Schotte was snel vertrokken. Speler-coach Andy Jackman kwam met 20 runs nog niet uit de verf, zodat Ajax op 60 voor 4 in de problemen geraakte. Daniel Eldering leverde met 22 runs een nuttige bijdrage, maar het was al lemaal niet voldoende om de Arnhemse cricketers in moeilijk heden te brengen. Meindert-Jan Taalman Kip 11 De Ajaxieden hebben een week de tijd om zich te herstellen, want a.s. Pinksterweekend wachten Quick Hg. 2 - Ajax (zo. 22 mei) en Ajax - ACC 2 (ma 23 mei). Dinsdag 24 mei ontvangt Ajax een team van de Liverpool Police (14.00 uur). BOKSEN - Het boksgevecht om de Europese titel in het halfzwaar- gewicht tussen Rudi Koopmans en de Westduitser Manfred Jass- man, is vier weken uitgesteld. Koopmans, sinds mei 1979 in het bezit van de titel, heeft tijdens de training zijn rug geblesseerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17