c Aiiderlecht maakt fatale misstap J Gehavend RB mag niet mopperen: 2-2 Jan Raas toont weer zijn klasse RCL heeft kans op periodetitel Publiek te vroeg blij Barendrecht uitstekend heeft champagne al besteld Alleen aan meet in eigen Zeeland FC Lisse ligt uit de race Standard Luik Sport HEERJANSDAM - RCL laat zich zo laat in het seizoen toch nog gelden. Al hadden de Leiderdorpers tot vorige week nog de handen vol om het verblijf in de eerste klasse veilig te stellen, na de 2-1 winst op Heerjansdam blijkt dat een periode-titel nog tot de mogelijkheden behoort. De Racing heeft zich naast Rijnsburgse Boys en Baren- drecht aan kop van de derde periode-stand genesteld. RCL, dat na alle degradatie voetbal eindelijk eens ont spannen kon spelen, startte sterk bij Heerjansdam. Al in de zesde minuut liet Cees Ruis een corner van Peter Siera met het hoofd achter de kansloze keeper Edward Roos verdwijnen. Een aardig binnenkomertje, waarna RCL goed combinerend de tegenstander op eigen helft LONDEN - De belangrijke voet balwedstrijd tussen Derby (de gradatiekandidaat) en Fulham (■promotiegegadigde) in de En gelse tweede divisie is zaterdag ruim een minuut te vroeg beëin digd doordat het publiek mas saal het veld opstroomde. Derby stond op dat moment met 1—0 voor. Een fluitsignaal van de scheidsrechter was voor de aan hang, die dacht dat de wedstrijd was afgelopen, aanleiding om de mat te betreden. De arbiter had echter gefloten voor buitenspel. De Football Association moet uit maken of de wedstrijd dient te worden overgespeeld. Er staat namelijk behalve uitsluitsel over degradatie nog meer op het spel. Fulham heeft de overwinning no dig om Queen Park Rangers en Wolverhampton te volgen naar de eerste divisie. Bij een neder laag of gelijkspel promoveert Leicester dankzij de puntende- ling van zaterdag tegen Burnley (0-0). vastzette. Binnen een kwar tier werd de voorsprong uit gebreid. Eric van Doeselaar, weggestuurd door Ab Braat, vond vanaf de flank opnieuw het hoofd van Ruis, die dank baar 0-2 inkopte. De vreugde was echter van kor te duur. Onnodig balverlies op het middenterrein noopte René Kammenga tot corrige ren. Hij deed dat ogenschijn lijk correct, alleen scheids rechter Brekelmans meende van niet en gaf tot verwonde ring van de 300 toeschouwers een strafschop. De 37-jarige Rob Zijderveld kon toen sco ren, iets dat zijn ploeg in de 473 voorafgaande minuten niet hadden gekund: 1-2. Tot de pauze bleef het vervol gens aantrekkelijk. Dick van der Bijl en Pierre van Gemer- den waren ieder nog één keer gevaarlijk dicht bij Edward Roos, Jan Visser en Martin Beuk sprongen slordig om met de mogelijkheden van Heeijansdam. Gescoord werd er niet, ook na de pauze niet meer. Zo leven dig beide ploegen voor rust acteerden, zo saai en slecht verliep het tweede speldeel. RCL hoefde niet zo nodig met die 1-2 stand, Heeijans- dam kon geen hoofdrol opei sen. Theo de Waard bracht nog nieuw bloed in de ploeg. De 17-jarige junior Ron van de Post kon ondanks een ge slaagd debuut RCL niet naar grotere hoogte tillen. Verder dan kansen voor Siera en Van de Post zelf kwam RCL niet. Daar maalde niemand uiteindelijk om. De zege kwam niet meer in gevaar, zodat voor RCL de laatste competitie-wedstrijd tegen Quick Boys nog alleszins de moeite waard is. RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys mocht afgelopen zater dag bepaald niet mopperen. Tegen een uitstekend spe lend Barendrecht sleepten de geelzwarten uiteindelijk een remise (2-2) uit het vuur, maar gezien het spelbeeld van met name de tweede helft kregen de Rijnsburgers gewoon teveel. In die tweede helft werd de ploeg van Arie Lagendijk volledig weg gespeeld en hoefde doelman Pierre Scheffers van Baren drecht welgeteld tweemaal in ac tie te komen. Aan de andere kant was het dringen geblazen voor het doel van Henk van Voorber gen. De doelman zag zich vaak omringd door wel zeven of acht medespelers die er van alles aan deden de Barendrechtse aanvals- machine te ontregelen om zo doende de in de eerste helft op gebouwde 2-1 voorsprong vast te houden. Maar zelfs de meest doorgewinterde RB-fan kon zien Derby-supporters rukken op om de 1—0 zege te vieren, maar zullen ruim een minuut voor het einde van de wedstrijd tegen Fulham de grootste pret bederven. Zij maken verder voetballen niet mogelijk, waardoor de kans bestaat dat het duel in zijn geheel moet worden overgespeeld. (Foto AP) BRUSSEL (Belga/Reuter/DPA/SID) - Standard Luik blijft vrijwel zeker voet balkampioen van België. De titelverde diger versloeg in het weekeinde Ware- gem en kon daarna de champagne al vast bestellen. Concurrent Anderlecht immers blunderde in de beslissende fa se van de competitie door de thuiswed strijd tegen Standards kleine stadge noot Club met 1—2 te verliezen. Stan dard kwam op twee speeldagen van het einde op twee punten voorsprong. Ei genlijk drie, want de Luikse ploeg kwam ook op twee overwinningen meer dan Anderlecht en dat is in België be slissend bij gelijk eindigen. Anderlecht, dat het 75-jarig bestaan met de herovering van de landstitel wilde opluisteren, had in het Heizelstadion te gen Club Luik allerlei tegenslagen te verwerken. Coeck kreeg drie kansen, maar hij kon de bal echter niet langs doelman Drouguet brengen. Brylle pas seerde Drouguet wel, maar zijn schoten belandden op de lat. Bij de enige tegen stoot van Luik schoot Wintacq ook te gen de lat. Deze uitval had een waar schuwing voor Anderlecht kunnen zijn. De ploeg van Van Himst bleef ook na de rust tomeloos op de aanval spelen. Alle ellende leek voorbij toen Van den Bergh in de derde minuut na de pauze voor 1 -0 zorgde". Het werd in de 66e minuut tegen alle verhoudingen in gelijk door Kuypers. Even later werd de Spanjaard Lozano van Anderlecht binnen het strafschopgebied onderuit gehaald. Pu bliek en spelers eisten een strafschop, de scheidsrechter floot niet. Club Luik speelde door, bracht de bal naar voren en Calasin scoorde. Na afloop was heel Anderlecht ziedend. Van Himst had zware kritiek op de arbitrage. Na het verloren kampioenschap wacht het uit zijn evenwicht gebrachte Anderlecht woensdag de finale van het UEFA-be- kertoemooi. De ploeg moet in Lissabon tegen Benfica de voorsprong van 1-0 verdedigen. Standard Luik werkte de thuiswedstrijd tegen het laag geklasseerde Waregem formeel en zonder risico af. Het werd een kleurloos duel, dat in 2—0 eindigde. Grundel maakte vijf minuten voor rust 1-0. Na de pauze benutte Tahamata een strafschop voor 2-0. Antwerp speelt volgend seizoen Europees voetbal. Daar was de derde Belgische club vorige week al zeker van. Toch liet Antwerp zich in de uitwedstrijd tegen Seraing, dat tegen degradatie vocht, verleiden tot hard spel en geniepighe den. Zes spelers kregen een officiële waarschuwing. Antwerps trainer Davi- dovic werd van de bank naar de tribu nes verwezen en speler Claessen van Antwerp kreeg de rode kaart te zien. Se raing won met 1—0. De derde Belgische club Antwerp verloor met 1-0 van Seraing, maar is al zeker van Europees bekervoetbal. Voor de vierde plaats in de Belgische competi tie, die eveneens recht geeft op UEFA- bekervoetbal, strijden Beveren en Gent. Beide ploegen wonnen uitwedstrijden. Gent bij Kortrijk met 3-1 met een ope ningstreffer van Schapendonk, Beveren bij Waterschei met 2-0. Door deze re sultaten werden de kansen voor Club Brugge vrijwel nihil. De ploeg van Kess- ler en Spelbos speelde, povertjes, 1—1 in de stedelijke derby tegen Cerkel. Engeland Manchester City is Swansea en Brighton, van wie het lot al eerder was bezegeld, naar de Engelse tweede divisie gevolgd door een nederlaag van 0-1 tegen me dedegradatiekandidaat Luton Town. Manchester City, dat in de jaren tussen 1968 en 1976 eenmaal kon bogen op het landskampioenschap, tweemaal de Lea gue-beker won en een keer de FA-beker en de Europacup II in de prijzenkast mocht stallen, begon het seizoen overi gens erg goed. Begin november prijkte de club zelfs trots op de tweede plaats, maar daarna trad het verval in met als breekpunt de verloren bekerwedstrijd tegen Brighton in februari, waarna ma nager John Bond opstapte. Manchester City gleed steeds verder af en op de laat ste speeldag maakte Luton Town de af gang compleet, 0-1. Dankzij een doel punt van de Joegoslavische middenvel der Raddy Antic vijf minuten voor tijd bleef Luton op het nippertje behouden voor de eerste divisie. Debutant Watford zette de kroon op een succesvol seizoen door kampioen Liver pool met 2-1 te verslaan en met elf pun ten achterstand de tweede plaats veilig te stellen. Manchester United eindigde ondanks de nederlaag bij Notts County (2-3) op de derde plaats. De club kan zich nu opma ken voor de bekerfinale tegen Brighton van komende zaterdag. Tottenham ver zekerde zich van Europees voetbal door een 4-1 zege op Stoke City. Ook Not tingham Forest, de club van Hans van Breukelen, mag volgend seizoen deel nemen aan het toernooi om de UEFA- beker. Ian Wallace (2x) en Viv Andersen schoten de voormalige Europacup-win naar naar een 3—0 overwinning op Swansea. Aston Villa versloeg Arsenal weliswaar met 2-1, maar kan slechts hopen op Eu ropees voetbal. Villa, dat op de zesde plaats eindigde, is afhankelijk van het resultaat dat Manchester United zater dag behaalt in de bekerfinale. Bij winst komt de club van Arnold Mühren name lijk uit in het Europacup II toernooi en is de vierde UEFA-plaats voor Aston Villa. Duitsland Titelverdediger Hamburger SV heeft in de Bundesliga alle troeven weer in ei gen hand. Met nog drie wedstrijden te spelen heeft de ploeg van trainer Ernst Happel een punt voorsprong op Werder Bremen, dat vrijdag bij Bayer 04 Lever- kusen niet verder kwam dan een gelijk spel: 1-1. HSV versloeg op eigen veld voor 50.000 toeschouwers FC Köln met 2-1. Opvallend was de teleurstellende nederlaag van 0-1, die Bayem Mün- dat het vechten tegen de bierkaai was. De gelijkmaker viel tenslot te een kwartier voor tijd, waarna Barendrecht het wel geloofde en RB zowaar nog aan aanvallen mocht gaan denken. Het bleef echter bij de gedachte en logi scherwijs dus ook 2-2. De Rijnsburgers traden ook zater dag weer gehavend aan. Een schorsing van Rob Gillissen, blessures voor Paul van der Blom en Johan de Kroon en de afwezigheid van Nico Kuyt ma ken het trainer Arie Lagendijk niet gemakkelijk om een vol waardig elftal te formeren. Ondanks al die problemen speelde RB een goede eerste helft. Er werd vlot gecombineerd en met de derde periodetitel als inzet werd er flink op de aanval ge speeld. Nadat een schot van de sterk spelende Toon Houteka mer net over de lat was verdwe nen was het in de tiende minuut raak. Jan Hogewoning werd door Ton Arroyo de diepte inge stuurd en zette strak voor. Doel man Scheffers kon er nog tus senkomen maar had geen ant woord op de rebound van Marcel van der Blom, 1-0. chen in het Olympisch stadion leed te gen FC Kaiserlautern. Het was niet de enige tegenvaller voor de Beierse club, want Wolfgang Dremmler werd uit het veld gestuurd. Jimmy Hartwig was de grote man bij Hamburger SV. Hij maak te beide doelpunten. Littbaushi scoorde voor Köln. Na de teleurstellingen in het toernooien om de Europacup en de Duitse voetbal beker en ook in dé competitie moet Bayern München alles op alles zetten om tenminste nog een startbewijs voor het volgende UEFAcuptoernooi te red den. Dan moet de ploeg zeker beter spe len dan zaterdag tegen FC Kaiserlau tern. Zestien minuten voor tijd zorgde international Briegel voor de winnende treffer van de bezoekers. Dremmler (Bayern) kreeg een rode kaart wegens hard spel. Schalke 04 zette een reuzenstap richting tweede liga. De uitwedstrijd tegen Ein- tracht Frankfurt ging met 2-3 verloren, waardoor Schalke nu laatste is op de ranglijst met twee punten achterstand op nummer zestien, Karlsruhe SC. Her- tha BSC, dat na het verlies van 1-2 bij Borussia Mönchengladbach ook nauwe lijks meer is te redden, is voorlaatste met een punt meer dan Schalke en een punt minder dan Karlsruher. KSC boekte vrijdag een kostbare zege van 2-1 op Fortuna Düsseldorf. De onder ste twee clubs degraderen automatisch, nummer zestien moet een beslissings wedstrijd spelen tegen nummer drie van de tweede liga. GOES (ANP) - Jan Raas heeft zaterdag in de 24ste editie van de Ronde van Midden-Zeeland nog eens op ondubbelzinnige wijze aangetoond welke klasse hij als beroepswielrenner bezit. Ruim een week nadat hij zijn ploegleider Peter Post te kennen had gegeven het komende seizoen naar een nieuwe werkgever uit te zien, zegevierde hij op eigen Zeeuwse grond op de hem bekende wijze. Met twee ploeggenoten (Van Vliet en Lammerts) aan zijn zijde en voorts drie Belgen was hij over gebleven na een 240 kilometer lange rit. Vijf kilometer voor de finishlijn demarreerde Raas en. geen van de concurrenten kon in zijn buurt komen. In de straten van Goes perste de krachtmens alles uit zijn lichaam en kwam al- op de fiets afwijkende visies te hebben. Het Post-collectief was andermaal veel te sterk voor de concurrentie. Steeds meer renners konden het tempo, dat door toedoen van Raas en zijn kornuiten moor dend was, niet meer bijbenen. Een lekke band betekende on herroepelijk een rol op het twee- Priem en Hanegraaf de ontsnap ping van hun ploegmakkers. Met bijna speels gemak demarreerde Raas op vijf kilometer van de fi nishlijn en werd niet meer terug gehaald. Raas: "Deze overwin ning is heel belangrijk voor me. Er zijn niet zo veel Zeeuwen op deze wereld. Als je dan in staat bent een dergelijk evenement te Huldigingen vallen bij Jan Raas altijd nog in de smaak. In het bijzonder nu de scheidende Post-renner e overwinning in zijn eigen Zeeuwse land boekte. (Fol A» MAANDAG 16 MEI 1983 KINDERDIJK - FC Lisse (za terdag) is klaar met de com petitie. Lange tijd bood een derde plaats in het klasse ment van de tweede klasse uitzicht op deelname aan een promotie-competitie, maar in hun laatste wedstrijd zijn de manschappen van Harry Talsma door kampioenskan didaat De Zwerver met 3-0 naar lagere regionen verwe zen. Tot een kwartier na rust legde Lisse het De Zwerver (nog geen kampioen maar al zeker van promotie) het vuur na aan de schenen. Zolang bleef het 0-0, een 2-2 pauzestand had evenwel een meer waar heidsgetrouw beeld van de ontmoeting gegeven. Voor Lisse was Ben Barthen na een half uur dicht bij 1—0, maar hij schoot over. Een mi nuut of tien later koos Nico van Slooten verkeerd toen hij in riante scoringspositief de hoek voor het uitzoeken had. "Wij zaten aan het plafond. Meer zat er niet in", oordeel de Talsma nadat Henk Stout De Zwervers na een kwartier in de tweede helft op voor sprong had gebracht. Hij wis selde Frans van der Laan en Theo Godyla in voor Peter Schalk en Hans van Aanholt, waardoor Lisse meer druk kon gaan uitoefenen. De Zwerver kreeg echter meer ruimte en buitte die behen dig uit. De ploeg heeft snel heid en veerkracht. Peter de Haan verwoordde de over macht twintig minuten voor het einde in 2-0, Hans Stout liet Lisse zo'n tien minuten later met 3-0 volledig kans loos. leen aan de eindstreep, waar vele provinciegenoten hem bejubel den. Het was de achtste keer dat Raas deelnam. Nog nooit had hij de Ronde van Midden-Zeeland, de belangrijkste profwedstrijd in Nederland na de Amstel-Goldra- ce, gewonnen. Na alle onrust binnen de Raleigh- formatie, stond in Vlissingen een "Postgroep" met gemengde ge voelens aan Üe start. De ploeglei der zelf was overigens niet aan wezig. Post geniet momenteel van een vakantie in Frankrijk. Geen moment wekte de rood zwart-gele brigade de indruk ook de plan. De kans opnieuw aan te sluiten bij de sneltrein was niet mogelijk. Bij de derde door komst op de Bergweg in Goes, waar de eindstreep lag, was de groep geslonken tot 27 man. Bij de vijfde en voorlaatste passage viel de beslissende slag. Zes man maakten zich los uit de groep. Raleigh was vertegenwoordigd door drie renners: Raas, Van Vliet en Lammerts. Drie moedi ge Belgische eenlingen, Martens, Daemens en Van Holen durfden de ongelijke strijd aan. Achter het zestal controleerden Lubber- ding, de winnaar van vorig jaar, organiseren, jaar in jaar uit, heb ik daar veel waardering voor. Ik had hier nog nooit gewonnen en dat stak een beetje. Tenslotte ben ik zelf ook een Zeeuw". Giro In de Italiaanse wielersport streeft een knecht sporadisch successen na. Totdat er een wedstrijd komt waarin kopmannen luieren, be langrijkere etappes afwachten of falen. Gisteren was zo'n uitzon derlijke dag, waarop de Italiaan Paolo Rosola de derde etappe van de Ronde van Italië won. Nooit eerder beëindigde hij de Giro beter dan op de 82ste plaats. Gisteren mocht hij zich na zijn succesvolle sprint in de rose lei derstrui hullen. Hij nam het tricot over van de Zwitser Urs Freuler, zaterdag nog tweede achter de Italiaan Guido Bontempi. De twintig se conden tijdvergoeding brachten hem op de eerste plaats, die hij gisteren weer overdeed aan Ro sola, die gisteren zijn tweede suc ces in zijn vijfjarige loopbaan als prof behaalde. Rosola trok de sprint aan voor zijn kopman Ga- vazzi, die hem echter niet voorbij kon komen. Gavazzi is tweede in het algemeen klassement op 15 seconden achterstand. Oise Pascal Jules heeft de ronde van de Oise gewonnen. Zijn leidersposi tie kwam in de derde en laatste etappe, gewonnen door Etienne de Wilde, niet in gevaar. Vredeskoers In eigen land won Oost-Duitsland twee etappes in Warschau-Ber- lijn-Praag. Zaterdag won Olaf Ludwig de vijfde etappe, Uwe Raab ging gisteren als eerste over de meet. De leidende positie van de Rus Sjoesjda kwam niet in gevaar. Bert Wekema is met een vierde plaats de best geklas seerde Nederlander op 11 secon den achterstand. Gerrit Solle- veld volgt op een zesde stek met 22 seconden achterstand. Pijl De Westduitse amateurwielrenner Hartmut Boelts heeft in Luxem- Barendrecht had toen al aange toond over een gevaarlijke aan- valslinie te beschikken. De door Excelsior en Ajax (een delegatie uit de hoofdstad zat op de tribu ne) begeerde Michel Beukers be wees op Middelmors waarom hij in de belangstelling staat. De spits is constant aanspeelbaar en sterk aan de bal. Bovendien be giftigd met een uitstekende kop- techniek bleek hij dan ook moei lijk af te stoppen door bewaker Wim Driebergen. Na een kwar tier moest Driebergen aan de noodrem trekken. De vrije trap die dit opleverde werd door Beu kers simpel met het hoofd afge rond: 1-1. Vijf minuten later liet Beukers de gehele RB-defensie zijn hielen zien en Henk van Voorbergen moest ver zijn doel uit om de spits, ten koste van een overtre ding, het scoren te verhinderen. De vrije trap leverde ditmaal niets op. Juist toen Barendrecht het initiatief naar zich toetrok, sloeg RB voor de tweede maal toe. Henk Merbis werd door Theo Baan binnen de beruchte lijnen vastgehouden en vanaf de elfmeterstip stuurde Marcel van der Blom Scheffers de verkeerde hoek in: 2-1. Jan Hogewoning kreeg vervolgens de kans de voorsprong uit te bouwen maar zag zijn kogel knap gered door Scheffers. Het was één van de laatste offensieve daden van RB. Barendrecht dic teerde vanaf dat moment de wedstrijd en ging furieus op jacht naar de gelijkmaker. Voorbeeld Vlak na de doelwisseling leek de balans in evenwicht gebracht te worden. Bas Hokke verscheen oog in oog met Henk van Voor bergen nadat Leo van Egmond finaal over de bal had heenge- trapt, maar de aanvoerder ver zuimde af te straffen. Vele Ba- rendrechters volgden het voor beeld van hun aanvoerder. De Rijnsburgse aandacht was vooral gericht op Beukers waardoor er nogal wat ruimte openviel voor de overige Barendrechters. De daaruit voortvloeiende opeensta peling van kansen vond voorals nog geen passend vervolg. Trai ner Jan Rab bracht Cor Pot en Erik Joore in het veld en Baren drecht ging met vier spitsen spe len. Pot scoorde direct maar be vond zich in buitenspelpositie. Het bleek uitstel van executie. Na een half uur schoot Pot tegen de lat. De bal kwam voor de voe ten van Van Veelen die hard uit haalde, 2-2. Beukers kreeg nog dè kans op 2-3, maar door een graspolletje sprong de bal op waardoor de spits volledig misknalde. Door dat polletje heeft RB nog een klein beetje uitzicht op die derde periodetitel. PETER VAN LEEUWEN burg de 34ste versie van de Pijl van het Zuiden gewonnen. In de vierde en laatste etappe kwam zijn eerste plaats in het algemeen klassement niet meer in gevaar. De Crom John de Crom heeft in een alles-of- niets poging gisteren geprobeerd de amateurronde van Roussillon (Zuid-Frankrijk) te winnen. Van een voorsprong van zes minuten na 100 kilometer bleef echter te weinig over om Magnein (Fra) en Passin (Bel) van de eerste plaats te verdringen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15