5 PT 'Tic heb wel gelijk gekregen" 'Het kan alleen maar beter worden' Mi**. BommMn Vertrek Sanchez Torrez dreigt -rxfJ,-,\ Spanjaarden moeizaam langs Malta Eerste titel van nieuwe generatie "Ik wil topvoetbal spelen, dat kan niet meer bij Twente" Noordtvijk-trainer Buter weerlegt kritiek op beleid NAC:'We komen terug' Rellen DROMMELS LEKKER MAANDAG 16 MEI 1983 LA VALETTA - Spanje is ook in zijn vijfde wedstrijd in groep 7 uit de kwalificatieronde voor het EK-voetbal 1984 zonder neder laag gebleven. De Spanjaarden wonnen gisteren op Malta nogal magertjes met 3-2. De conse quentie van dit resultaat is dat het Nederlands elftal nu een ach terstand van vier punten op de Spanjaarden heeft. Wel heeft Oranje een duel minder ge speeld. Het Zwitserse elftal speelde zater dagavond in Bern met 0-0 gelijk tegen de DDR. Dit duel telde voor groep 1, waar België met acht punten uit vier ontmoetin gen aan de leiding gaat. Het Hongaarse voetbalelftal leed gisteren in Boedapest een 3-2 ne derlaag tegen Griekenland. Hal verwege de voor groep 3 gespeel de wedstrijd was de stand al 2-1 in het voordeel van de Grieken. Roemenië verloor in groep 5 van de Tsjechoslo waken: 0-1; Zwe den kraakte Cyprus met 5-0. NOORDWIJK - Het zesde afde lingskampioenschap van Noord- wijk is het eerste voor én door een nieuwe generatie. Nu zater dagmiddag zelfs Jan Willem Bo- gers in burger in de dug-out moest toeschouwen, stond er Vrienden binnen de lijnen nog geen hand vol spelers die meedraaide in de kolk van succes uit de jaren ze ventig. Ook Jan Willem Bogers trad niet in details. "Er zijn altijd moeilijkhe den als een nieuwe generatie de oude verdringt. De sfeer was vo- elk geval verziekt". Alles wat Noordwijker is, jubelt het uit ENSCHEDE (GPD) - Zaterdagavond laat, ruim twee uur nadat voor FC Twente het doek definitief gevallen was ondanks een 2-0 overwinning op PEC Zwolle, bevond Sanchez Torres zich nog als één der wei nigen in de catacomben van het Diekman- stadion. Met name om een kleine afvaar diging van het danig aangeslagen suppor terslegioen tekst en uitleg te geven. Op de meest voor de hand liggende vraag kon hij nog geen antwoord geven. Zijn toe komst. „Ik weet het nog niet. Binnenkort ga ik met het bestuur om de tafel zitten. Maar of ik blijf? Het zal moeilijk worden. Ik wil top-voetbal spelen, en dat kan nu eenmaal niet in de eerste divisie, aldus de Spaanse vleugelspits, die zegt contact te hebben met een buitenlandse ploeg. FC Twente, hoe nu verder? Het was de ham vraag, zaterdagavond in het Diekman- stadion. Sanchez Torres behouden zal moeilijk worden, dat is duidelijk. Maar hoe staat het met de andere publieksvoet- baller, Jan Sörensen, de technicus van Deense afkomst? In zijn contract staat immers dat hij weg mag, zo gauw FC Twente in de eerste divisie speelt. „Maar dat wil nog niet zeggen, zo lichtte hij za terdagavond toe, nadat hij als een van de eersten de kleedkamer had verlaten, „dat het 100 procent zeker is dat ik hier weg ga. Ik ga nu eerst met vakantie naar Dene marken en wacht rustig de dingen af die komen gaan. „Twente moet nu de lef tonen om financiële risicos te nemen en deze groep bij elkaar houden, zo blikte Martien Vreijsen alvast vooruit. „In dat geval geloof ik er heilig in dat we terugkomen. Daarmee gaf de voor malige speler van NAC tevens te kennen in Enschede te willen blijven. Wie Noordwijk-voorzitter Leen Korbee na afloop hoorde vertel len "dat de grootste wens van de jongens een rondrit op een 'strontkar' was en dat zij per sé voor het het huis van Ruud Brö- ring even wilden stoppen", zou niet anders denken dat de alco hol hem al vroegtijdig naar de rossige bol was gestegen. In zijn enthousiasme zag de praeses het allemaal al gebeuren, en hij moest op voorhand reeds smake lijk lachen. Wat het méér te bete kenen heeft dan een revanche voor de parade die de naar Lisse vertrokken 'Bro' bij Noordwijks opening van het seizoen tegen Ajax maakte, daarover werden geen bijzonderheden gegeven. "Het verschil met dit jaar is dat er niet één probleem is voorgeval len. Noordwijk is weer een groep vrienden, van eenzelfde genera tie", scheert hij de kampioenen over één kam. "Allemaal zijn ze bij me langs gekomen om te ver tellen hoe rot ze het vonden dat ik nu juist niet mee kon doen. Dat heb ik met de vorige groep nooit meegemaakt. Een goede sfeer is heel erg belangrijk, dat blijf ik zeggen", noemt de Alphe- naar één van de oorzaken achter zijn zesde kampioenschap in elf Noordwijk-jaren. "Een aardig ge middelde", vindt hij. Bogers (33) heeft nog een halve maand de tijd om te beslissen of hij nog een jaartje aan zijn ver blijf op de Duin wetering vast plakt. "Door m'n werk krijg ik het steeds drukker. Ik kan niet vaak trainen. Afgelopen seizoen heb ik dat zelf bij moeten hou den en ik heb niet veel zin om dat volgend jaar weer te doen". Uit de goede jaren met de vorige generatie, zijn generatie ook, her innert Bogers zich dat de ploeg van toen evenwichtiger was dan nu de jeugd van de scheidende Buter is. "In die tijd zeiden we bijvoorbeeld: dit is onze kans, VerlieZGr die kunnen we pakken en dan wonnen we. Je wist drie maan den van tevoren al dat je kam- Schrik "Het kan allemaal alleen maar be ter worden. Net als bij Ajax kan de jeugd hier alleen maar groeien", dunkt het René van Hensbergen. Niemand kon zater dagmiddag om de doelpunten maker heen. Met twee goals in de laatste tien minuten zette hij Noordwijk over de schrik heen en bezegelde één week voor het einde van de competitie de kop loperspositie, die Noordwijk van begin af in handen heeft gehad. "Bij die tweede goal van Quick Boys dacht ik dat ik een klap in m'n gezicht kreeg", verwoordde de Noordwijkerhoutse glazen wasser de wanhoop van de uit puilende Duinwetering (4000 be zoekers). Vanwege Bogers' bles sure was hij uit de aanvalslinie als bewaker van Huug Aande- wiel naar het middenveld ge haald. In de eerste minuut was de Katwijkse spelbepaler Van Hensbergen te glad af. "Lullig", hekelde hij zichzelf. In feite be schouwde hy zijn eigen produc tie als een goedmakertje, niets meer minder. "Ik heb al gezegd dat het niet uitmaakt wie de doelpunten maakt. We kunnen het geduld opbrengen op een goal te wachten. We blijven rus tig. Die goal komt, dat heb je vanmiddag gezien". NOORDWIJK - Als een verlaat jubileumgeschenk eigende het 50-jarige Noordwijk zich zaterdag voor de zesde maal in het clubbestaan een afde lingstitel toe. Definitief werd afgerekend met rivaal Quick Boys, als enige ploeg in IA nog in de markt om het elftal van Piet Buter de kampioens- dans te ontzeggen. Maar René van Hensbergen, Noordwijks nummer twaalf in dubbele betekenis, haalde de Katwijkers uit de roes van een glorievolle prijzenslag. Het frêle manusje-van-alles schreef een alinea bij in de toch al rijke verenigingshistorie door op de valreep uiterst trefzeker een 1-2 achterstand om te buigen in een 3-2 triomf. v' 'V Dit tot ergernis kennelijk van een groep zich supporters noemende vandalen, die het niet konden la ten een spoor van vernieling te trekken door het sportpark Duinwetering. De schade beliep rond de 1500 gulden, terwijl er in de omgeving ook nog enkele au to's werden 'ingedeukt'. Feestelijke tonelen gingen daar aan de Van Parihuysstraat der halve hand in hand met de deto nerende aanblik van politieagen ten met honden en onbekookte vechtersbazen. De van belangen zwangere derby moest naar het model van zovele eredivisiewed strijden de prijs betalen voor een kansarmer wordende maat schappij met daarin plaats voor hang naar geweld als kwalijke plaatsvervanger van verstand en verdraagzaamheid. De brandhaard bleef zaterdag be perkt tot dé staantribune, rechts aanpalend aan de ereloge. In het strijdperk betwistten Noordwijk en Quick Boys elkaar op louter sportieve gronden in een kwali tatief verre van hoogstaand, maar wel enerverend treffen. Wèl scoorden de kemphanen opval lend veel overtredingen, maar al les bleef ruim binnen de grenzen van het toelaatbare. Mede door toedoen van de eminent fluiten de, want alles op de voet volgen de Baas ontspoorde de derby nimmer. Dat Arnold Boers, Anne Ouwersloot (beiden Quick Boys) en Noordwijker John Marijt in het boekje van de alles baas zijn de Baas belandde, lag min of meer opgesloten in de van weers kanten vinnig aangegane per soonlijke duels. De sportieve sfeer van de streeksamenkomst, die net zo goed een 1-2 uitslag had kunnen dragen, werd na af loop eens te meer getekend door Quick Boys. De Katwijkse verlie zers haastten zich om als eersten hun collega's met het behaalde kampioenschap te feliciteren. Parallel De methode die Noordwijk zater dag volgde om de tweekamp te gen IJsselmeervogels (met als in zet de zaterdaglandstitel) veilig te stellen, strookte nauwelijks met het totale zelfbewuste com petitie-optreden. Aangetast door zenuwen trok Noordwijk mèt Quick Boys een merkwaardig parallel. Eenmaal in het genot van een voordelige stand groe peerden de voetbalgezelschap- BREDA (GPD) Eén keer moest het wel fout gaan. Het Bredase NAC had de laatste jaren weliswaar de reputatie opgebouwd hoe hopeloos de situatie op de ranglijst ook oogde zich op het allerlaatste moment toch weer van een jaartje eredivisie te verze keren. Dit keer werd de club echter niet door de gong gered. De scherprechter heette Feyenoord: 2-3. Voor de tweede maal in zijn bestaan was NAC te licht bevonden voor het eredivisievoetbal. Achttien jaar geleden dégradeerde de Bredase equipe ook al eens naar de eerste divisie, maar slaag de er toen in binnen één seizoen weer in de hoogste klasse van het vaderlandse voetbal terug te keren. „Dat is opnieuw de doelstelling, aldus NAC-manager Tom van der Meer. „Eredivisievoetbal is voor de financiële huishouding van NAC een must. En ik ben er ook stellig van overtuigd dat NAC binnen één seizoen terug is in de eredivisie". Sprangers en Krijnen bij NAC zijn inmiddels afgekeurd voor be taald voetbal; de contracten van Swanenburg en Neeskens zul len niet worden verlengd, terwijl Quintus van der Meulen (op huurbasis bij de Bredanaars spelend) terugkeert naar PSV. Daarnaast zijn ook nog altijd de contracten met Smits, De Schep per, Cornelisse, De Kroon en aanvoerder Anton Joore niet ver lengd; heeft men ook nog altijd geen akkoord met Johnny Dus- baba kunnen bereiken voor nóg een NAC-seizoen, terwijl het voorlopig ook nog onzeker is of de Canadees Hans Kraay jr. in Breda blijft. pen zoveel mogelijk manschap pen rond het eigen zestienmeter gebied. Quick Boys deed dat na de binnen zestig seconden aan gebrachte volley-goal van Huug Aandewiel, Noordwijk zocht het al evenzeer in de retirade na de gekopte 1-1 van Geert Jan Bak ker. Met gevolg dat de titelvech- ters elkaar onbedoeld de kans gaven terug in de wedstrijd te komen. "Die spanning was onno dig. Als Jan Willem Bogers erbij was geweest, zou dit nooit ge beurd zijn. Die had de jongens naar voren gedirigeerd", had Noordwijk-trainer Piet Buter de wegens een liesblussure afwezi ge Alphenaar node gemist. In zijn wedstrijdrelaas hield hij la ter speciaal halt bij de fase, waar in zijn discipelen hadden moeten opboksen tegen de 0-1 achter stand. "Toen hebben we goed ge speeld", wilde Buter doen gelo ven. Waarbij de naar RCH ver trekkende Haarlemmer gemaks halve voorbij ging aan de impo nerende hoeveelheid foutieve passes en uitballen, die ook het op eigen grond voetballende col lectief toen collecteerde. Los daarvan schreef Noordwijk in derdaad het scenario van het eer ste bedrijf, zoals Quick Boys na de pauze het leeuwendeel van de opvoering voor zich opeiste. Al had Quick Boys in de eerste pe riode een extra vrije verdediger in de persoon van Freek Rienks, Noordwijk creëerde op de aan vallende toer meer echte kansen dan na de theepauze de Katwij kers. Voordat Bakker in de 41ste minuut voorbereidend werk van Timo Gerlof verguldde met de 1- 1, hadden Frans van der Veen en diezelfde Bakker Quick Boys goalie Theo Guyt al werk ver schaft. Tussen de bedrijven door had John Marijt bovendien nog eens de lat op zijn sterkte getest. "Angst" "Probeer zo snel mogelijk 2-1 te maken", droeg Buter halverwege zijn 'keuze' op, maar dat advies werd in de wind geslagen. "Angst, gebrek aan routine ook", somde Buter als oorzaken op voor de wijkende opstelling van Noordwijk, na de doelwisseling. Met Rienks als voorste punt op het middenveld ging Quick Boys gretig in op Noordwijks invitatie in het offensief te gaan. Merk waardig genoeg zagen de Katwij- Wéér heette Quick Boys dus de verliezer. "Zij kunnen dit soort wedstrijden niet spelen", betrap te Jan Willem Bogers niet voor de eerste keer in de laatste jaren de Nieuw Zuid-ploeg naderhand. "Ze winnen het nooit, al zal eens de eerste keer zijn", besefte hy ook dat het feitelijk maar een haartje had gescheeld. Toen Johan Jonker zeventien mi nuten voor het einde de 1-2 ver zond, dachten de Katwijkers dat hèt grote moment zelfs al was aangebroken. "In de eerste helft zijn we overklast", dong Teun van der Plas niets af op de gelijk maker van Geert Jan Bakker voor rust, "maar die 2-1 hadden we nooit meer uit handen mogen geven. Misschien omdat we dachten dat we er al waren, an ders zou ik niet weten hoe dat dan toch kon. Echt, we hadden het af moeten maken". "Volgend jaar maar weer opnieuw proberen", lachte Van der Plas schuchter. Verder stond hij spra keloos, net als zijn ploeggenoten. "Omdat het nog niet tot me is doorgedrongen. Ik kan het nog niet geloven". GERARD HAVERKAMP René van Hensbergen (tweede van links) haalt vernietigend uit. Zijn ploegmaat Geert Jan Bakker is er maar bij gaan zitten en zal straks juichend de 2-2 begroeten. Huug Aandewiel (links), Freek Rienks (4) en Anne Ouwersloot staan machteloos. kers in de letterlijk door Sjaak Sluys uit de wedstrijd gespeelde Frank van der Kley een betrouw baar aanspeelpunt, terwijl op de andere flank Martin van der Plas te dikwijls over het hoofd werd gezien. De kort dekkende Sluys wees Van der Kley pijnlijk op zijn tekortkomingen. De Haagse Katwijker rendeert alleen als hij in de diepte wordt gelanceerd en het mag vreemd heten dat de Feyenoord-scouts indertijd de beperkingen van Van der Kley niet hebben onderkend. Hoe dan ook was de zich telkens op Sluys stuklopende Feyenoor- der-in spé een remmende factor binnen het Katwijkse bestel. Te kenend was dat het fundament voor de 1-2 van Johan Jonker in de 72ste minuut werd gelegd door Sis Tu Pan, die Van der' Kley halverwege de tweede helft was komen aflossen. De voetbal ler van Chinese komaf prefereer de anders dan zijn voorganger een directe pass boven een heil loze poging Sluys buitenom te passeren. De opspringende Rienks bediende met het hoofd Jonker, die Quick Boys hoop gaf op een zinderend competitieslot. Guyt onvoldoende op de hoek schoppen van John Marijt en Klaas Vink, genoeg voor Van Hensbergen om Noordwijk een fuif te bezorgen. "Die 2-2 gaf ons een klap", sipte Molendijk, die Quick Boys tijdens zijn bewind opjutte naar eerst een periodeti- tel en vervolgens het beste sei zoen sinds jaren. "Maar we heb ben in elk geval de competitie spannend gemaakt". Afzijdig van de kampioensfuif vierde inmiddels Piet Buter zijn eigen feest. In weerwil van ook binnen de club levende kritiek trok hy in deze voetbaljaargang zijn eigen plan. Routiniers moes ten naar zijn inzichten wijken voor de aanstormende jeugd; een beleidsvisie die in zijn nabije om geving nogal wat twijfels heeft ontlokt. Buter: "Als enige heb ik zo'n beetje vertrouwen gehad in deze jonge groep. En zie, ik heb gelijk gekregen. We zijn nu de te rechte kampioen". "Dat kan wel zijn, maar volgend jaar wordt Quick Boys dat. Want gezien het tweede deel van deze competitie zijn wij eigenlijk de ware kam pioenen", was de lezing van Mo lendijk. En zo hield Noordwijk zich zater dag vast aan het heden van het kampioensfeest en klampte Quick Boys zich bij monde van Molendijk vast aan de toekomst. Mooier had de rivaliteit tussen beide kampen niet geportret teerd kunnen worden.. GERARD VAN PUTTEN BREDA - De wedstrijd NAC- Feyenoord is zaterdag ge paard gegaan met ongere geldheden. De Bredase poli tie verrichtte in totaal 46 ar restaties. Eén 'supporter* werd om elf uur 's morgens al aangehouden. Meer dan de helft van werd in de bin nenstad in de kraag gevat wegens winkeldiefstallen, openlijke geweldpleging en vernielzucht. Tijdens het duel werden nog enige aan houdingen verricht in ver band met mishandeling en het gooien van vuurwerk. Gewond Supporters van FC Groningen vielen de Deventer politie lastig. Eén man werd zo ern stig gewond dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een Deventer politieagent raakte licht ge wond. In het Diekmanstadion wer den tijdens de wedstrijd Twente-PEC vijf personen opgebracht. De Rotterdamse politie nam vier Utrecht- supporters mee naar het bu reau. Een van hen wegens belediging, de andere drie wegens het bezigen van anti semitische uitlatingen. ADVERTENTIE "Klap" "Buter zat toen knap in zijn rats", had de volgend seizoen bij de Rotterdamse vierdeklasser NOC werkzame Joop Molendijk een oogje gewaagd aan zijn Noord- wij kse collega. Maar de interim- coach werd mét Quick Boys als nog tot verliezer verklaard door René van Hensbergen, die ten overvloede aantoonde hoe ge vaarlijk het cornerwapen van Noordwijk kan zijn. Tot twee maal toe (in de 79ste en 89ste mi nuut) anticipeerde doelman Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11