c Dit jaar vrijwel zeker vissen op Noordzeehaiing Thatcher heeft tweede termijn erg hard nodig Franse boeren dreigen grens dicht te houden Politie doorzoekt 'nazi-winkeltje' Oud-SS er Pattist in beroep tegen uitlevering D- Alleen tegengas Denen verwacht Toestand Dali bergafwaarts STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1983 PER 1994/1993 Spiljak president Joegoslavië ZATERDAG 14 MEI 1983 MADRID (ANP) De 62-jarige voormalige SS'er Hauke Bert Pattist, van wie de rechtbank van instructie in Madrid maandag de uitlevering aan ons land goedkeurde, heeft tegen die beslissing hoger be roep aangetekend. Via het blad "La Nueva Espa- na" in zijn woonplaats Ovie- do liet hij gisteren weten be roep te hebben aangetekend bij de hoogste beroepsinstan tie in Spanje, het constitutio neel hof in Madrid. Dit rechtsorgaan toetst de beslis sing van de rechtbank aan de Spaanse grondwet. In het artikel staat dat Pattist de "verdediger van het volk", een soort justitieel ombuds man, voor zijn zaak in de arm heeft genomen. Hij bevestig de dat hij tijdens de oorlog heeft deelgenomen aan de verhoren van verzetslieden. Buitenland Maar "de sporen van mishan delingen zouden na vier of vijf dagen alweer zijn ver dwenen". De voormalige SS'er, werkzaam geweest als vertaler bij het Spaanse mi nisterie van buitenlandse za ken, zit momenteel nog steeds in hechtenis in Ovie- do. Noch het ministerie van justi tie, noch dat van buitenland se zaken kon vrijdag officieel het beroep van Pattist beves tigen. Een medewerkster van de Nederlandse ambassade in Madrid zei vrijdagmiddag de berichten over het hoger beroep ook alleen maar uit de Spaanse pers te hebben ver nomen. "We hebben zelfs of ficieel nog steeds niets verno men over de uitspraak van de rechtbank omtrent de uitle vering. We moeten daarover nog een officiële nota ontvan gen". Ze had geen idee hoe lang een beroepsprocedure bij het hof kan gaan duren. De uit 1948 daterende straf werd Pattist indertijd opge legd door een rechtbank in Assen. De rechtbank oordeel de dat Pattist zich vrijwillig had aangesloten bij de nazi- troepen terwijl Nederland en Duitsland in oorlog waren. Hij zou de vijand hebben ge holpen en een groot aantal Nederlanders, voor het me rendeel joden, hebben ge marteld. Enkelen van hen werden later geëxecuteerd. PARIJS (GPD) - De Franse boe- renvakbond FNSEA heeft voor maandag en dinsdag acties aan gekondigd langs de grenzen. In die periode zullen de Franse boe ren de import van agrarische produkten tegenhouden langs al le Franse grenzen met de omrin gende landen. De boeren protes teren tegen de verkapte land bouwsubsidies in andere EG- landen door middel van de zoge naamde monetair compenseren de bedragen (mcb's), en tegen de ongecontroleerde invoer van produkten uit landen buiten de EG. De acties, die vooral gericht zijn tegen de invoer van landbouw- produkten uit Nederland en West-Duitsland, vallen samen met de vergadering van de mi nisters van landbouw van de EG- landen, maandag en dinsdag in Brussel. De Franse minister van landbouw, Michel Rocard, heeft al eerder verklaard te zullen ei sen dat de mcb's worden afge schaft. Het ministerie van landbouw in Den Haag heeft inmiddels de Ne derlandse ambassade in Parijs verzocht bij de Franse regering een protest te deponeren tegen de acties van Franse boeren. Den Haag verwacht van de Franse re gering maatregelen om de vrije handel volgens de EG-regels te waarborgen. Gewaarschuwd is, dat wanneer de acties maandag en dinsdag doorgaan, dit negatie ve gevolgen kan hebben voor de landbouwonderhandelingen in Brussel. De afgelopen maand hebben Fran se boeren een serie acties uitge voerd tegen de invoer van land- bouwprodukten. Zo werd deze week een Nederlandse vrachtwa gen met drie ton diepvriesgroen te in Bretagne door boeren leeg gehaald. Toegeschoten gendar mes werden bekogeld met de keiharde pakken doperwten en bonen. In Noord-Frankrijk blok keren de boeren bij de Belgische grens al dagenlang vleestrans porten. Een Nederlandse vracht wagen met varkens werd tegen gehouden en de tientallen var kens werden losgelaten. De FNSEA is de machtigste boe renbond van Frankrijk. Ze telt zo'n 700.000 leden op een totaal van ruim 850.000 agrariërs. Op het laatst gehouden congres van de FNSEA heeft minister van landbouw Rocard beloofd, dat hij in Brussel de „ontmanteling" van de mcb's zou eisen, omdat zij „te ongunstig voor de Franse uit voer" zijn. De mcb's zijn binnen de EG ge schapen om de prijsverschillen tussen de EG-landen op agra risch gebied te neutraliseren die ontstaan door schommelingen in de wisselkoersen. Op die manier moest worden voorkomen dat bij voorkeur gekocht zou worden in landen met een zwakke munt. Nu is Frankrijk zo'n land met een zwakke munt en de boeren vin den dat ze in hun uitvoer door de compenserende bedragen wor den gehinderd. Hun produkten worden, als komende uit een land met een zwakke munt, im mers bij het overschrijden van de grens door de EG belast. Deze belasting vinden de Fransen te hoog. Nederland en West-Duits land, met sterke munten, profite ren van de monetaire compensa tie. KOPENHAGEN (ANP) - De adviescommissie voor het beheer van de visstand (AFCM) heeft gisteren een positief advies uitgebracht over het vissen op haring in de Noordzee. De AFCM, het hoogste adviesorgaan van de Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee (ICES), vergadert tot eind volgende week in Kopenhagen over de vraag hoeveel vis er gevangen mag worden. De Europese Commissie had de commissie ge vraagd de haringvangst met voorrang te behandelen. Het advies van de AFCM zal nu worden voorgelegd aan de Euro pese Commissie, waarna deze op korte termijn kontakt zal opne men met de Noorse regering over de vraag hoeveel haring er mag worden opgevist en door wie. Nederland heeft de Europe se Commissie al gevraagd om een voorschot, opdat Nederland se vissers op 1 juni, voor het eerst sinds 1977, weer kunnen uitva ren voor het vangen van maatjes haring. Ons land heeft om het voorschot gevraagd, omdat de visserijmi nisters van de gemeenschap pas op 6 juni bijeenkomen om een uiteindelijke beslissing te nemen over de haringvangst. Voor de Nederlandse vissers is het van groot belang dat zij op 1 juni kunnen uitvaren, omdat met na me de Deense vissers op diezelf de dag uitvaren voor de haring vangst in het Skagerrak. De Ne derlanders hebben al gedreigd toch te zullen uitvaren, ook als er op 1 juni geen goedkeuring zal zijn. Verboden In het zuidelijk deel van de Noord zee mochten het afgelopen jaar enige tienduizenden tonnen ha ring worden gevist. In het centra le en noordelijke deel was het vissen op haring verboden. Ne derlandse biologen waren twee jaar geleden al van oordeel dat het vissen op haring in deze ge bieden in bescheiden mate zou kunnen worden toegestaan. Bio logen uit andere landen deelden deze mening toen niet. In maart was de internationale ha ringwerkgroep van de ICES van mening dat het vissen op haring dit jaar kan. Volgens drs. A. Cor- ten, haring-bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek, gaat het totale haring bestand in de Noordzee dit jaar de achthonderdduizend ton te boven en zou het vangen van een hoeveelheid van in totaal onge veer honderdduizend ton kun nen worden toegestaan. BERLIJN (AP) - Een Oostduits militair tribunaal heeft gisteren een inwoner van West-Berlijn veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf wegens spionage. Dat is door het staatspersbureau ADN bekendgemaakt. De recht bank oordeelde dat Gerhard Tietz spioneerde voor de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Hij zou de Amerikanen militaire documenten in handen hebben gespeeld en voorwerpen uit Oost-Duitsland hebben gesmok keld. Vlaggetjesdag De Nederlandse haringvissers zijn al geruime tijd bezig met de voorbereiding van de tot 1977 traditionele haringrace. Zaterdag 28 mei wordt in Scheveningen ouderwets "Vlaggetjesdag" ge houden, met als belangrijkste gast minister Braks van land bouw en visserij. Enkele dagen later varen de kotters dan uit. De eerste wordt drie of vier dagen later voor de kade verwacht, waarna de haring omstreeks 6 ju ni op de markt kan komen. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten werkt al aan een re clamecampagne voor de "Hol landse nieuwe". Ook het aanbie- MADRID (DPA) - De beroem de Spaande kunstschilder Salvador Dali is er slecht aan toe. Hij weegt nog maar 34 ki logram en moet iedere dag uit bed gedragen worden voor een wandelingetje, zo is uit zijn naaste omgeving ver nomen. Dali moest om ge zondheidsredenen twee we ken geleden al afzeggen voor de opening van een aan zijn werk gewijde tentoonstelling in Madrid. den van de eerste nieuwè aan de koningin, de zogenaamde "ko- ninginne-haring", zal weer in ere worden hersteld. De georgani seerde visserij heeft het plan om, als er inderdaad een voorschot uit de bus komt, vergunningen uit te geven, zodat alle haringvis sers een kans krijgen. Alleen voor de trawlers wordt een uit zondering gemaakt, omdat het voor deze schepen niet rendabel is als zij na enkele dagen alweer de haven moeten opzoeken. Ove rigens voeren deze schepen de haring niet vers, maar ingevro- Denemarken Binnen de Europese Gemeen schap wordt nog wel enig tegen gas verwacht van Denemarken. Nadat de Noordzee werd geslo ten hebben Deense vissers met Oostzee-haring een geslaagde aanval op de Nederlandse markt gedaan. Aanvankelijk zagen zij veel van hun haring voor minder geld naar de vismeelfabrieken gaan. Nu hun haring voor een deel voor Nederlandse consump tie is bestemd leeft in visserij- kringen de verwachting dat de Denen dit niet zomaar zullen op geven. Minister Braks is begin mei al met een van zijn topamb tenaren op en neer geweest naar Kopenhagen om dit probleem te bespreken. Volgende week hou den Nederlandse vissers een ma nifestatie in Brussel om hun ei sen voor toewijzing kracht bij te zetten. 3olitie-ambtenaren verlaten met bewijsmateriaal de woning van Kon rad Kujau in Stuttgart. Bij de huiszoeking werden twee koffers met boe ken en foto's meegenomen. (Foto ANO) Van verdachte nep-dagboeken STUTTGART (AP) - De Westduit- se politie heeft gisteren huiszoe king gedaan bij Konrad Kujau (44), de man die ervan verdacht wordt de dagboeken van Adolf Hitler te hebben vervalst en c Heidemann zegt slachtoffer van oplichting te zijn geworden. Hij noemde Kujau als de man die het geld heeft opgestreken en die de nep-dagboeken stuk voor stuk leverde. het weekblad Stem te hebben Kujau, die in zijn contacten met verkocht. Ook het winkeltje waar Kujau artikelen uit de nazi periode verkocht werd door zocht. Kujau zelf is spoorloos. Een woordvoerder van de politie van Stuttgart zei dat het onder zoek wordt uitgevoerd op ver zoek van de officier van justitie in Hamburg. Hij gaf geen nadere details. Het openbaar ministerie van Ham burg onderzoekt een aanklacht van Stern tegen de verslaggever Gerd Heidemann wegens fraude. Heidemann kwam met de "dag boeken" aandragen en werd ont slagen toen de regering ontdekte dat de dagboeken vals waren. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 17 mei vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1984 af inschrijving 17 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 juni 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Heidemann de schuilnaam Fi scher gebruikte, is volgens buren al twee weken niet meer gezien. De krant Stuttgarter Nachrich- ten berichtte gisteren dat Kujau meer dan een jaar geleden aan vrienden vertelde dat hij voor Stern een biografie van Adolf Hitler zou maken. Stern-woord voerder Peter Schönfeld was niet bereikbaar om te antwoor den op de vraag of Stern ooit een dergelijke opdracht heeft gege ven. Ook Heidemann en zijn ad vocaat Egon Geiss waren giste ren niet voor commentaar be reikbaar. De politie bracht twee koffers met foto's en boeken weg. Onder de boeken bevond zich ook een ex emplaar van "Mein KampfDe winkel was vol uniformen, vlag gen, boeken en foto's, aldus een politieman. Over de uitslag van de huiszoeking van de woning van Kujau in het nabijgelegen Bisingen was gisteravond nog niets bekend. Reageerbuisbaby mag in Engeland LONDEN (Reuter) - De medische stand in Groot-Brittanië, die in 1978 de eerste reageerbuisbaby ter wereld geboren liet worden, mag doorgaan met het bevriezen en bewaren van menselijke em bryo's. De bewaarperiode moet beperkt worden tot een jaar. Het lijkt zeker dat de nieuwe richt lijnen kritiek zullen ondervin den. Zo hebben de rooms-katho- lieke bisschoppen van het Ver enigd Koninkrijk woensdag al een negatief oordeel uitgespro ken er menselijke embryo's en over het ontwikkelen van "be- vroren-embryobanken". Na vier jaar over Engeland te hebben geregeerd, heeft pre mier Thatcher gisteren in Londen het parlement ont bonden. De kamerleden ver trokken naar hun kiesdistric ten om zich in alle ernst voor te bereiden op de verkiezin gen van 9 juni. In de verkie zingscampagne speelt pre mier Thatcher een dominan te rol. Het wordt dit jaar geen wedstrijd tussen links en rechts, of Conservatieven en Labour, maar tussen Marga ret Thatcher en de rest. „Mogen we eensgezindheid brengen waar onenigheid is, hoop waar wanhoop heerst en de waarheid waar vergis singen begaan zijn". Met deze woorden van Sint-Franciscus van Assisië nam premier Thatcher vier jaar geleden door Lia van Bekhoven haar intrek in Downing Street 10. Sindsdien heeft ze niet alleen de Conservatieve Partij, maar ook Groot-Brit- tannië radicaal veranderd. Van de eensgezindheid, waar ze in 1979 over sprak, valt weinig te zien. Engeland wordt weer, net als vroeger, het land van de twee naties genoemd. Het vervallen, industriële noor den is een Labour-bolwerk gebleven, waar Thatcher be schuldigd wordt van het zaai en van meer wanhoop en on enigheid dan waar de heilige Franciscus op doelde. In het welvarende Zuid-Engeland, dat met hart en ziel conserva tief gebleven is, wordt de pre mier op handen gedragen. De verdeeldheid is groot, maar Thatcher is geen verzoener. Haar overtuigingen, beleid en persoon lenen zich niet voor het bijleggen van ruzies of het doen van compromis- Fout Toen ze in 1975 gekozen werd tot leider van de Conservatie ve Partij, meende Labour dat de Conservatieven een ernsti ge, tactische fout b.egaan had den. Ook in eigen gelederen vroegen de Conservatieven- oude-stijl zich af, wat zij zich met „dat mens Thatcher" op de nek gehaald hadden. That cher beantwoordde niet aan het Tory-ideaal van een be schaafde, intellectuele leider, met een groot hart en een nog groter landgoed. Ze werd ge zien als onnodig strijdlustig, polariserend en een tikje platvloers. Hoewel traditionele Conserva tieven nog steeds weinig met haar gemeen hebben, halen ze niet langer de neus voor haar op. Zij hebben gezien hoe Thatcher bereikt heeft wat zij in geen eeuw hebben klaargespeeld. Ogenschijn lijk moeiteloos heeft de pre mier de politieke landkaart van Engeland opnieuw inge deeld. Was de partij vroeger synoniem aan directeuren en blauw bloed, nu kan ze bogen op de steun van een groot deel van de Britse arbei dersklasse. In het naoorlogse industriege bied de Midlands heeft That chers boodschap, dat hard werken de sleutel is tot suc ces en geluk, de meeste in druk gemaakt. En het is in de Midlands, waar de verkiezin- Margaret Thatcher ontbond gisteren het parlement. Op 9 ju ni worden in het Verenigd Ko ninkrijk verkiezingen gehou den. Foto AP) gen beslist zullen worden, dat Labour steeds meer grond moet prijsgeven aan de 'Tories'. Een van de redenen daarvoor is dat premier That cher, beter dan welke Con servatieve partijleider vóór haar, de taal spreekt van wat sociologen de „respectabele arbeiders" noemen. Ze weet hoe een loonstrookje eruit ziet. Ze kent de betekenis van het bezit van een eigen huis, waar haar voorgangers nooit huurbazen gehad hebben. Besluitvaardigheid en door tastendheid in onzekere eco nomische tijden zyn verder, haar belangrijkste handels merken geworden. Opiniepeilingen wijzen voort durend uit, dat de overgrote meerderheid van de kiezers de werkloosheid ziet als En- gelands grootste probleem. Onder premier Thatcher is die werkloosheid verdrievou digd. Opmerkelijk is echter, dat men premier Thatcher daar de schuld niet van in de schoenen schuift. Haar vaak herhaalde standpunt, dat de Britten moeten boeten voor hun onproduktieve verleden en dat alleen haar pijnlijke medicijn de economie kan redden, wordt door velen ge deeld. Het is niet altijd zo ge weest. Impopulair Voordat de Britse vloot uitvoer om vorig jaar de Argentijnen een lesje te leren op de Falk- lands, was Thatcher de meest impopulaire Britse premier sinds men begon dergelijke peilingen te registreren. De Falkland-overwinning maak te haar niet op slag geliefd, maar wel alom bewonderd. Sindsdien vertrouwt de pre mier nog meer op haar eigen instinct bij het bepalen van haar binnen- en buitenlands beleid. Vergeleken bij haar rotsvaste overtuiging dat al leen zij het antwoord heeft op de economische vraagstuk ken, lijkt de Labourpartij niet meer dan een samenraapsel van onervaren twijfelaars. De oppositiepartijen waren er snel bü de premier te verwij ten verkiezingen uit te roe pen in een periode waar her verkiezing van de regering- Thatcher het meest waar schijnlijk lijkt. De economi sche indicaties zijn inder daad gunstig. De inflatie is beneden de vijf procent en de werkloosheid zal vóór de ver kiezingen niet noemenswaar dig stijgen. Waar de Labour partij zich zorgen over maakt, is hóe de kiezers ervan te overtuigen dat deze economi sche rustpauze tijdelijk is, dat alle voorspellingen wij zen op een sterke stijging van werkloosheid en inflatie in het najaar. Premier Thatcher heeft gere geld gezegd zeker twee rege ringstermijnen nodig te heb ben om Groot-Brittannië weer recht overeind te krij gen. Ze is, naar eigen zeggen, „pas begonnen" met die taak. Ze zou in een tweede rege ringstermijn graag zien hoe het particuliere initiatief zon der overheidsbemoeienis de industrie uit het slop haalt. En niet alleen in de industrie moet de rol van de staat wor den teruggedrongen. De pre mier wil particuliere gezond heidszorg en privé-scholen stimuleren. De welzijnszorg die Engeland sinds de Twee de Wereldoorlog gekend heeft, moet worden gekort wiekt, en het opzetten van charitatieve instellingen voor degenen die uit de boot val len moet worden bevorderd. Ze wil, in haar eigen woorden, terug naar de waarden van het Victoriaanse tijdperk. En om dat alles te bereiken, heeft Margaret Thatcher een tweede regeringstermijn no dig. BELGRADO (UPI) - De Joegosla vische vice-president Mika Spil jak (66) is gisteren door het col lectieve leiderschap van het land tot president benoemd. Het pre sidentschap in Joegoslavië rou leert per jaar. De liberale vakbondsleider Spiljak is de afgevaardigde van Kroatië in het negenman tellende staats- presidium. Hij vervangt Petar Stambolic (71), de afgevaardigde van Servië, wiens ambtstermijn op 16 mei afloopt. Vidoje Zarko- vic (55) is benoemd tot vice-pre sident voor de komende twaalf maanden. De multi-nationale staat Joegosla vië wordt sinds de dood van Tito in mie 1980 bestuurd door een collectief leiderschap. Tito intro duceerde dit jaarlijks roulerende systeem in 1971 om een machts strijd te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8